B u i t e¥Tani>: STADSNIEUWS, Uit Bergen. Uit Nieuwe Niedorp. Uit Purmerend. Inbraak. Overreden. Boschbrand. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Ambachtsschool. Voetbal. Benoemd. De werkstaking. In Diiigentia. In de Harmonie. Schaken. Rijwieldiefstal. Openbare Vermakelijkheden. WOENSDAG. Een jubileum. Ingezonden stukken. Gisteravond gaf Bergens Fanfare in café Hilbrand eene uitvoering, welke, onder de bdkwame leiding van den nieuwen directeur, den heer J. M. Otto, uitste kend geslaagd is. De verschillende muzieknummers werden zuiver en correct uitgevoerd en oogsten ruimen bijval, terwijl met een 3-tal voordrachten „Klaas Pum mel voor de keuring," „Leer om leer" en „Schuiven gaan ze", niet minder succes behaald werd. Vooral het laatstgenoemde blijspel verwekte groote hilariteit. Een gezellig bal hield het niet zoo heel talrijk pu bliek daarna nog eenige uren in vroolijke stemming bijeen. Den 2den Paaschavond werd alhier in 't café de Prins Maurits, van den heer H. de Vries eene uitvoe ring gegeven door het comité tot herdenking van den lOOsten geboortedag van Dr. J. P. Heije. Het programma was dezen avond welvoorzien en bood nogal wat afwisseling, dank zij de kranige voor bereiding van de heeren D. Kuilman en S. Prins. De heer Kuilman trad op als leider van den zang van Niedorp's Mannenkoor met Damesafdeeling, dat uitsluitend liederen zong, gedicht door Dr. Heije. De heer S. Prins was leider bij eene door 9 dames op den zang van 't Vlaggelied uitgevoerde „rei"; bij eenen waaierdans, door 't zelfde clubje dames uitge voerd op de Miliana, Valse de Concert van V. J. Be- noodt en bij de huldiging van Heije door de Muzen. De heeren leiders hadden zich de medewerking van de noodige krachten weten te verzekeren en te bestem der ure werd de voorhang geheschen en hield de heer D. Kuilman eene rede, waarin hij het doel dezer feest- uitvoering uiteen zette. Daarna werden de nummers van het programma achtereenvolgens afgewerkt. En succesvol, frisch en krachtig was de zang, de hulde in het lied den grooten volksdichter gebracht. Er werd schoon en gloedvol gezongen. Ook de hulde in beeld aan Dr. Heije betoond was heel mooi, evenals rei en waaierdans en werd besloten met een slotgroep, voorstellende„De muzen lauwe ren den volksdichter Dr. J. P. Heije.In de verte koraal gezang. Een en ander werd allergenoegelijkst door een pret tig bal, waarvan velen der talrijke aanwezigen deel namen, besloten. Door commissarissen van de Purmerender Voor- schot- en Depositie-Bank zal in de aanstaande alge- meene vergadering van aandeelhouders worden voorge steld het dividend over 1908 vasttestellen op 63/4 te gen 6% over 1907. Ten kantore van de naaml. vennootschap Nico Hoos' stoomspinnerij en touwfabrieken, aan de Langekade te Rotterdam is ingebroken. De inbrekers hebben zich waarschijnlijk van af de achterzijde toegang verschaft tot het terrein. Gekomen op het kantoor, is daar een brandkast met geweld met een breekijzer aan de voor zijde geopend. Uit die brandkast werd een ijzeren geldkistje gehaald, waarvan het deksel opengehakt is. Een bedrag van 150 in dat kistje aanwezig is gesto len, alsmede een bedrag van ongeveer 5 aan postze gels, in de brandkast geborgen. Het opengebroken geldkistje is op het kantoor, op den vloer liggende, te- ruggevonden. Op dien vloer hadden de inbrekers ook de kantoorjassen, die zij vonden, uitgespreid, zeker om geen sporen op den vloer achter te laten. In den loop van gisteren heeft de politie een vijftal verdachte individuen opgepikt en naar het politiebu reau aan de Meermanstraat gebracht. Sommigen wa ren in het bezit van valsche sleutels. En uit 's-Graven- hage werd een politiehond gerequireerd, die dit vijftal heeft besnuffeld, na eerst geroken te hebben aan een handschoen, op het terrein van den inbraak gevonden en vermoedelijk van de inbrekers afkomstig. Succes heeft een en ander niet gehad en alle verdachten zijn weder op vrije voeten gelaten. Zaterdagavond 7V2 uur is te Nijverdal door een aannemerstrein op de pas gelegde lijn Neede-Hellen- doorn een reeds bejaarde man overreden. De man was onmiddellijk dood. Zaterdag is te Grootebroek een kind van den heer K. B. door de tram overreden en zoodanig ver wond, dat het binnen weinige oogenblikken overleed. Nabij het station Driebergen is Vrijdagavond door den trein van 10.49 overreden een aldaar onbe kende jongeman; beide beenen en een arm waren afge sneden en de dood trad weldra in. Vermoed wordt dat de ongelukkige is Th. B., uit Mook, daar een spaar bankboekje met dien naam bij hem gevonden werd. Op de Vughtsche heide is door brand in de bosschen van den heer Mommersteeg, te Giersbergen nabij Hel- voirt, een groote vernieling aangericht. Met alle macht en de beschikbare bluschmiddelen heeft men met heel veel moeite den brand weten meester te wor den, waartoe de menschen met klokgelui ter hulpe wer den opgeroepen. Generaal Booth. Generaal Booth zond Zaterdag aan het Leger des Heils onderstaand telegram: „Nederlanders van eiken stand, leeftijd en positie, moogt gij op mijn tachtigsten geboortedag met de uwen gezegend worden. Dat deze zegen met zich bren- ge harmonie met God, verlossing van zonde en do vreugde der vreugden, als een gevolg van een goed be steed leven. Heilssoldaten, uwe taak is het, mede te werken tot het verkrijgen van dezen hemelstoestand, waarbij gij allen kunt rekenen op de medewerking van uwen toe genegen Generaal." Brandstichting. Den 4en Mei zal voor de Rechtbank te Arnhem te rechtstaan F. A. C. Ivronig, pianostemmer, wonende te Brussel, thans reeds maanden lang gedetineerd, ver dacht dat hij in den nacht van 25 op 26 October 1908 ie Arnhem opzettelijk brand heeft gesticht in het be kende hotel „Bellevue." Door dezen brand is nagenoeg het geheele hotel in vlammen opgegaan, terwijl een knecht in het vuur den dood heeft gevonden. In deze zaak zijn een veertigtal getuigen en deskun digen gedagvaard. Zitting van heden. Poging tot afdreiging. Pieter J., drukker-uitgever te Egmond aan den Hoef en Johannes II., letterzetter te Egmond aan den Hoef was ten laste gelegd, dat zij den 26en Februari ge tracht hebben zich wederrechtelijk te bevoordeelen door Simon Pluimgraaff en Pieter Brouwer te dwingen 2000 af te geven in eigendom of in leening door te dreigen in een bLad, genaamd „Duin, Bosch en Zee" artikelen op te nemen: „Uit het leven en werken van Plukgraag en Co," betrekking hebbende op Pluim graaff en Co, welker inhoud van smadelijken aard was. Door de som van 2000 af te geven zou dit kunnen worden voorkomen. Beklaagde J. vertelt, dat Simon Pluimgraaff bij hem is gekomen naar aanleiding van een aankondiging in „Duin, Bosch en Zee," waarin werd medegedeeld, dat een aanvang zou worden gemaakt met wekelijk- sche penkrassen, genaamd: Uit het leven van Pluk graag en Co." De heer Pluimgraaff kwam bij beklaag de om hem te verzoeken het artikel niet te plaatsen. Den 20en Februari begaf beklaagde zich naar Si mon Pluimgraaff in het kantoor, Dubbele buurt no. 8, om verder over de zaak te spreken. Beklaagde zegt 2000 te zullen krijgen van zekeren Cornelis Zwart te Egmond aan Zee, indien de artikelen geplaatst werden. Volgens den president heeft Zwart evenwel ver klaard voor de artikelen te worden betaald. Beklaagde had Zwart verzocht de artikelen te willen schrijven voor zijn blad. Beklaagde de II. deelt mede met J. op uitnoodiging van Simon Pluimgraaff in diens kantoor te zijn geko men den 26en Februari, 's avonds om ongeveer 8 uur en daar tegenwoordig te zijn geweest bij het gesprek tusschen J. en Simon Pluimgraaff. Evenals J. ontkent deze beklaagde dat aan Pluimgraaff is medegedeeld dat de artikelen inhielden verschillende dingen uit het leven van Pluimgraaff. De eerste getuige, Simon Pluimgraaff te Alkmaar, verklaart, dat den 2Öen Februari beklaagden bij hem kwamen op zijn kantoor in verband met de artikelen die in „Duin, Bosch en Zee" zouden verschijnen. Voor dien tijd was getuige reeds bij beklaagde geweest om te vragen of de artikelen op hem sloegen. Direct heeft beklaagde dit toegegeven. Beklaagde zeide geld noo- dig te hebben en dit te kunnen leenen op voordeelige condities, wanneer de artikelen geplaatst werden, 't Was volgens beklaagde een paardenmiddel, maar hij kon er niets aan doen. Liever zou hij het geld van ge tuige hebben. Den 26en Februari dus kwam beklaagde bij Pluimgraaff, die Jacob Wagenaar en Cornelis Go- vers verdekt had opgesteld om getuige te zijn van het gesprek. Bij die gelegenheid deelden beklaagden weer mee a tout prix geld te moeten hebben. Werden de J 2000 niet door Pluimgraaff gegeven, dan werd het stuk den volgenden avond geplaatst. Zoowel ware als onware dingen zouden volgens J. in de artikelen ver meld worden, daar ze zoo romantisch mogelijk moes ten worden aangekleed. Ook beklaagde II. bevestigde dit, er bij voegende,,'t Is ons alleen om de 2000 te doen." Daarna heeft getuige de heeren Govers en Wagenaar te voorschijn laten komen en een aanklacht bij den officier van justitie ingediend. Beklaagde J. blijft ontkennen Siinon Pluimgraaff verteld te hebben dat „Plukgraag en Co," „Pluim graaff en Co" beteekende. Pieter Brouwer te Alkmaar, compagnon van den vorige getuige, deelt mode tegenwoordig te zijn ge weest bij de conferentie den 26en Februari op het kan toor Dubbele buurt gehouden. Getuige verklaart even als Simon Pluimgraaff, dat alles hierop neerkwam: 2000 leenen of de artikelen kwamen in de courant. Getuige Cornelis Govers te Alkmaar had zich ver dekt opgesteld in het middenvertrek, terwijl het ge sprek in de voorkamer werd gevoerd. Hij hoorde daar o. a. dat er ook volgens beklaagden leugen in de arti kelen zou voorkomen. Wat er echter in voor zou ko men, werd niet medegedeeld. Wèl dat het geschrevene de zaak zou benadeelen en onaangenaam zou zijn voor den heer Pluimgraaff. Ook hoorde deze getuige, dat J. 2000 wilde hebben voor het niet-plaatsen der arti kelen. Jacob Wagenaar, makelaar te Alkmaar, getuigt in denzelfden geest als Cornelis Govers. Ook hij was in de middenkamer en luisterde scherp toe. Hij hoorde o.a., dat beklaagden bekenden, dat de inhoud der arti kelen, die een jaar zouden duren, betrekking had op de firma Pluimgraaff en Co, en dat beklaagden 2000 eischten. Sophia Elisabeth Molijn, huisvrouw van Pieter J. wordt als getuige a décharge gehoord. Zij is tegen woordig geweest bij het gesprek tusschen haar man en Simon Pluimgraaff, ten hare huize te Egmond aan den Hoef gehouden. Zij hoorde Pluimgraaff vragen „Wat wordt er van andere zijde gedaan?" De officier van justitie neemt aan, dat Pluimgraaff Plukgraag is. Met smaad werd gedreigd, zooals uit het getuigenverhoor is gebleken. Dit zou op schrift worden gebracht om den goeden naam en eer van Pluimgraaff en Co. opzettelijk aan te randen. Van beklaagden is het voorstel uitgegaan om de artikelen af te koopen. De officier noemt be- klaagde's daad zeer laag en eischt wegens poging tot afdreiging een gevangenisstraf van 2 maanden. Mr. W. de Neeff, verdediger, is van meening, dat beklaagden in deze zaak een passieven rol hebben ge speeld, daar de heer Pluimgraaff naar beklaagden is gegaan en beklaagden niet naar getuige. De opzet van beklaagden om de poging tot afdreiging te plegen is verloren gegaan, daar de besprekingen uitgegaan zijn van den heer Pluimgraaff, die uit eigen beweging naar beklaagden is toegegaan. Uit eigen beweging heeft de heer Pluimgraaff de 2000 aangeboden, be klaagden hebben niet eerst getracht het geld af te dreigen. Pleiter vraagt vrijspraak of een lichte straf. Nogmaals door den officier van justitie uitdrukke lijk gevraagd, van wie het aanbod het eerst is uitge gaan, verklaart de heer Pluimgraaffvan beklaagden. Heling. Barend V., opkooper alhier, was ten laste gelegd, dat hij den 27en November koper heeft gekocht van Aric lyover en Cornelis Bernardus Elswijk, dat van diefstal afkomstig was. De vier stukken koper, waar voor 15 werd gevraagd, werden gekocht voor 13. De eerste getuige in deze zaak, Johannes Dekker, koopman te Alkmaar deelt mede, dat in het laatst van November van het vorige jaar Ar ie Lover bij hem is geweest om koper te koop aan te bieden. Ilij kocht het evenwel niet, omdat hij geen geld had. Daarna is ge tuige naar V. gegaan en heeft gezegd: „Ik heb een koopje voor je." V. is medegegaan naar zijn pakhuis, dat vlak naast 't huis van getuige is en waar Arie Lo ver stond te wachten met een zak. Dekker kreeg daar op een rijksdaalder van V. Getuige Arie Lover (gedetineerd) verklaart in No vember 4 stukken koper gestolen te hebben van de werf 't Hondsbosch. Hij bood ze eerst te koop aan aan Jo hannes Dekker, die den ouden V. ging halen. Dezedeed het pakhuis open, waarna de jongeV. kwam en verder de onderhandeling leidde. Voorloopig zou getuige 10 krijgen, later zouden ze wel verder zien. De V.'s wisten, dat het koper van diefstal afkomstig was. Zij beloofden getuige hem niet bekend te zullen maken. De volgende getuige, Cornelis Bernardus Elswijk (gedetineerd) heeft Arie Lover geholpen bij den dief stal van het koper. Hij is echter niet bij den verkoop tegenwoordig geweest, 's Avonds ontmoette hij hem weer en kreeg de helft van de 10, die Lover ontvan gen had. Later kregen ze nog 2.90 van V. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eischt een gevangenisstraf van 6 maanden. (Wïjrdt vervolgd). Uitspraken van heden. Cornelia K. en Jacob K., Alkmaar, diefstal en heling, 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Klaas K., Johannes A., Albert G. en Jan de V., Me- demblik, veroorzaken van gevaar, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Pieter R., Grootebroek, meineed, 3 maanden gevan geiniatraf. Cornelis S., Grootebroek, meineed, 4 maanden ge vangenisstraf. Anthonius Adrianus A„ Helder, overtreding drank wet, 2 weken hechtenis. Jacob B.. Barsingerhorn. bedelarij, 12 dagen hech tenis. Hendrik B., Uitgeest, vrijgesproken. De verloting van" de voorwerpen, door de leerlingen der Ambachtsschool vervaardigd, zal gehouden worden op Woensdag 14 April a.»., des vcorm. 10 uur, in een der lokalen van het gebouw der school. De club „Alcmaria Victrix I" behaalde in de serie- wedstrijden, uitgeschreven door den Noord-Holland- scheu Voetbalbond in de Paaschdagen gehouden te Hoorn, in de afdeeling A den eersten prijs, een ver guld zilveren kruis en den derden prijs, zilveren me daille, (beste doelgemiddelde). Do eveneens hier gevestigde club Holland verwierf in dezen wedstrijd in afdeeling B. den eersten prijs, een verguld zilveren medaille. Mejuffrouw J. Mann, oud-leerlinge van de Alkmaar- sche Huishoud- en Industrieschool is benoemd tot on derwijzeres aan de Huishoud- en Industrieschool. Hedenmorgen meldden zich 23 jongens uit Egmond aan Zee aan om werk aan de fabriek, waarvan er 14 zijn aangenomen. Een werkman van 72 jaar, wien werk werd opgedragen, dat anders door de stakers werd verricht, weigerde en werd door de firma ontsla gen, terwijl men vermoedt dat heden 2 bakkers aan de fabriek in dienst zijn gekomen. De Rederijkerskamer „Aurora," te Stompetoren, gaf de beide Paaschavonden in Diiigentia een opvoering van „Meuse," het tooneelspel, waarmede zij in haar eigen woonplaats zulk een groot succes behaalde. De roep die er den laatsten tijd van „Aurora" uit ging, had een talrijk publiek doen verwachten. Beide avonden was de zaal maar tamelijk bezet. Misschien werkte deze omstandigheid naast het feit, dat de spe lers en speelsters zich nog niet zoo goed op de stads- plaatsen thuis gevoelden, mede, om het spel over het geheel niet zoo goed te doen zijn als het bij vroeger op voeringen was. De vereeniging „Het Vrije Tooneel" gaf Zondag avond eene uitvoering van „Kleine menschen" en Maandagavond van „Ghetto" in de Harmonie. Beide avonden bewees het applaus dat na ieder be drijf der spelers zoo ruimschoots ten deel viel, dat het niet talrijk publiek met den inhoud der stukken in stemde en over het spel hoogst tevreden was. De heer P. van 't Veer, lid van de Schaak- en Dam club V. V. V. alhier behaalde gister te Amsterdam in den schaakwedstrijd, uitgeschreven door de Amster- damsche Schaakclub in de eerste klasse den eersten prijs met 2 punten bij loting tegen den heer L. J. Haak, die den 2den prijs verwierf. Een milicien uit den Helder, die daar een rijwiel had ontvreemd, reed daarop naar Schoorldam, waar hij ge legenheid vond het te verkoopen. Een derde persoon, bij dien verkoop tegenwoordig, meende het eerst te hebben geboden en zag zich, toen de kooper het rijwiel kreeg, verongelijkt en deed daarvan aangifte bij de po litie, die bij het door haar ingestelde onderzoek tot de ontdekking kwam dat het rijwiel was ontvreemd. De dader werd via Alkmaar naar zijn standplaats teruggebracht. Agenda DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningaavond manneu-afdeeling 8*/4 uur; jongens-afdeeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diiigentia. Gem. zangver. D. O. V., repetitie, 8 uur, groote zaal „Harmonie." Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur. Cursus in het dammen, 81/J uur, „Voorwaarts." Mannenkoor Ver. Zangers, repetitie, 8 uur, Central. WOENSDAG Schietver. „Weerbaarheid," Bchietoef., 8 uur, *ieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/t uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningaaromd jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningaavoad, I1/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, eafé Seher merhom. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/a91/, uur, Central. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 57 uur. „Nieuw Leven," repetitie, 3 uur, unie. Repetitie „God is mijn lied, 810 uur. Alkm. Gein. Koor, repetitie. Oushoorn C ^ce;t, 8 uur, Ilirmotii*». DONDERDAG. Do'Jarprinces, 8 uur. H*rmoni ZATERDAG. Zanguitvoering „Excelsior," Diiigentia, 8 uur. Dc DoIIarprlnsc». Het Nieuws van den Dag zegt in het nummer van 8 Maart j. 1.: „De een onderscheidde zich door ver dienstelijken zang, de ander door goed spel. Veel ap plaus door het publiek." Di' Prov. Drentsche en Asser Courant: „Het kra nig Nederl. Operette-Ensemble heeft velen een aller- aangenaainsten avond bezorgd." Het Dagblad voor Helder en Hollands Noorder kwartierZij werden, meermalen bij open doek, zoozeer toegejuicht, dat menige passage door hen ge- biscerd moest worden. Ook de koren waren zeer goed; zij klpnken frisch en krachtig. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de.heer J. G. Klein alhier tot deurwaarder bij de arrondissements rechtbank werd benoemd. Hoezeer de heer Klein in allerlei kringen gewaardeerd wordt, is dien dag bewe zen. Tegen twee uur verscheen er in zijn woning een deputatie uit de orde van de advocaten, wier woord voerder, mr. N. H. de Lange, deken, in een keurige toespraak de verdiensten van den jubilaris herdacht en tevens een fraaie ets overhandigde. Ook de collega's van den heer Klein lieten zich niet onbetuigd: zij schonken hem een prachtige klok. Onder de vele ande re geschenken, noemen we een sierlijk theegarnituur van mevr. de wed. mr. A. P. de Lange. Natuurlijk kwamen er schriftelijk zeer veel blijken van belangstel ling in, terwijl een groot aantal personen den jubilaris mondeling kwamen geluk wenschen en talrijke frissche bloemstukken de tolken van achting en vrieudsehap waren. Mijnheer de Redacteur, In uw verslag van de laatste Raadszitting komt o. m. voor een uittreksel van het gesprokene door den heer Uitenboseh, bij de behandeling van een adres der commissie welke zich belast met het organiseeren van feestelijkheden bij gelegenheid der geboorte van een Oranjetelg, welk adres een verzoek inhield voor een subsidie van 500. Hoewel de Alkmaarsche Middenstand in theorie reeds lang kou weten dat hij aan een Soc.Dem. Raads lid nooit geen vriend kon hebben, heeft de practijk dat heden weer eens voor den zooveelsten maal bevestigd. Want, niets meer of minder wordt den Middenstand verweten als 't ware, dat de gebeurtenis, die elk goed vaderlander moet vervullen met blijdschap, door hem hier te Alkmaar wordt geëxploiteerd om „reclame" te maken!! Mijnheer de Redacteur, ik meen te handelen in den geest van het goeddenkend deel der Alkmaar sche Middelklasse, indien ik tegen die uiting van ver dachtmaking een woord van protest doe hooren. Zeer zeker valt niet te ontkennen, doch is hoogelijk te betreuren, dat de Middenstand ook hier een zeker gehalte bezit, dat slechts bezield met de idéé „geld maken," voor geen „reclame"middel terugdeinst, even eens zoude er aanmerking op te maken zijn, dat zij, die door hun positie en door hun gewoonte „den toon aan te geven" daartoe als 't ware aangewezen zijn, het, om welke reden dan ook, overgelaten hebben hieraan „ze kere' personen het initiatief tot algemeen feestvieren te nemen, waardoor men al spoedig het werk overlaat aan menschen uit den Middenstand, doch dit geeft den heer Uitenboseh niet hét recht, daarin te zien een daad van „politiek van den Middenstand." Evenmin als men in den arbeider mag zien iemand, steeds op de eerste plaats bestemd om te werken, mag men in eiken omstandigheid den Middenstander onaf scheidelijk verbinden aan het woord „koopman". Ook hij heeft het recht „hooger te denken en daarmede te handelen. Ofschoon aan groote twijfel onderhevig, kan echter de schijn voor zekerheid aangenomen worden, dat ook ditmaal door een welgeslaagd feest, de neringdoenden er het best bij zullen varen. Hoewel in de laatste ja ren (uitgezonderd misschien voor de caféhouders) de verschillende gelegenheden daartoe, voor het meeren- deel groote teleurstelling hebben opgeleverd, zoude juist die mogelijkheid bevorderen tot „zaken doen" voor een Raadslid, gekozen voor heel den Midden stand, ten deele op den voorgrond geschoven door dien stand, een aanleiding kunnen geven, een middel aan te grijpen waardoor hij een deel der burgerij in staat zoude helpen stellen zich in stand te houden, alzoo zou hij indirect handelen in 't algemeen belang. Dat juist nu eens de Middenstand van zijn steun zoude profitee- ren mag hem geen motief zijn tot tegenwerking, want waar het den arbeider goldt, zou hij vóóraan staan Dat ook een klein deel der inwoners niet sympathi seert met het doei der feestviering, waarvoor subsidie wordt aangevraagd, och, het abattoir is er ook wel ge komen zelfs missende de sympathie van het grootste deel der Alkmaarders en toch stemde de heer Uiten boseh er vóór. Neen, genoemd Raadslid had zich te gen subsidieering moeten verklaren krachtens zijn „ontkenning van alle gezag," dan had hij geloofwaar dig en voor zijn doen waardig gesproken. Nu echter laat hij zijn princiep schuilgaan ten deele onder de opgedrongen „Reclame" aan den Midden stand, misschien wel daarom, omdat hij kan weten, dat het juist die stand is, waarin de achting voor het Huis van Oranje, dragende het Gezag over Nederland, op de meest onbaatzuchtige wijze wordt gevoed. En ook bijzonder daarom, Mijnheer de Redacteur, dank ik u recht hartelijk voor de plaatsing van dit „Protest". EEN MIDDENSTANDER. Mynheer de Redacteur. Gitteravond (tweeden Pa&schdag) kwam een meisje aan mjjn deur wat broodvragen. Ik heb toen gedaan, wat m(j plicht scheen, een ondersoek instellen en in de eerste behoeften voorzien. Voor zoover een vluch tig onderhoud met de betrokken moeder mjj een in druk kon verstrekken, meen ik te kunnen constateeren, dat er gebrek haerscht in een gezin, dat op weg is om verloren te gaan. Er z^jn zes jonge kinderen en vader is buitenshuis. Beleefd verzoek ik u, aan belangstellenden het adres te willen verstrekken en des verlangd ook mijn naam te noemen, die hier trouwens niets ter zake doet. Een kr chtig ingrijpen acht ik zeer noodzakelijk. Met dank voor uwe welwillendheid, W. In de Vereenigde Staten heeft de nieuwe minister van justitie een eigenaardig en ori gineel strijdmiddel toegepast in de campagne, die de Amerikaansche regeering voert, om den trusts en grooten industrieelen ondernemingen in de Vereenig de Staten te beletten, de wetten te ontduiken. Bij het departement van justitie waren klachten ingekomen dat groote vleeschfirma's te Chicago, die behooren tot de vleeschtrust, een vernuftig middel toepasten, om van de spoorwegmaatschappijen hoogere rabatten los te krijgen dan de concurreerende kleinere vleesch- tirma. Het middel bestond hierin, dat die groote fir ma's te hooge declaraties bij de spoorwegmaatschap pijen indienden, wanneer vleesch, door haar verzonden, bij 't transport op de een of andere wijze in 't ongeree- de raakte of bedierf. Daaaan hadden zich de firma's Nelso"h, Morris e. a. schuldig gemaakt. Toen een en ander ter kennis was gebracht van den minister, pu bliceerde deze een open brief aan den heer Morris (een der directeuren van een geïncrimineerde firma) inhou dende, dat het met die praktijken uit moest zijn. Ver- dor wendde de minister zich tot de Interstate Commer ce Commission met het verzoek, nieuwe verordeningen te ontwerpen, om een scherp toezicht op die praktijken mogelijk te maken. In den Staat Washington (V. St.) is enkele dagen geleden een nieuw strafwetboek goedge keurd. Het nieuwe wetboek stelt o. a. strafbaar het aannemen van fooien door bedienden in hotels, koffie huizen enz. De desbetreffende bepalingen zijn streng; en niet enkel wie fooien aannemen, ook zij, die fooien geven zijn strafbaar. Ex-president Castr o is niet met den ster ken arm uit zijn hotel op Martinique gezet. De dokter had verklaard, dat Castro sterk genoeg was om op reis te gaan, en dat hij met het Fransche stoomschip „Ver sailles' kon vertrekken. Castro protesteerde echter daartegen en verklaarde, dat hij ondragelijke pijn had in den onderbuik en de nieren, dat hij bovendien geen geld had om zijn passage te betalen, daar zijn fondsen elders in deposito waren gegeven en dat hij zich dus niet op de „Versailles" kon inschepen. Hij verzocht uitstel, ten einde maatregelen te nemen om te ver trekken naar Santa Cruz de Teneriffe op Spaansch grondgebied. Maar de Fransche regeeringseommissa- ris dreigde hem door gendarmerie aan boord van de

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2