DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 86 Honderd en elfden |aargang. 1909. Düze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, 'wonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertenfiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. 14 APRIL. GROOTE VOORJ A ARS VEE MARKT te ALKMAAR op Maandag 19 April 1999. GROOTE PAARDENMARKT te AL KM AAR op Woensdag 21 April 1909. Herhalingsoefeningen. BINNEN L k N D Telefoonnummer 3. De blijde ve?wachting. Vrouwenkiesrecht. Sociasl-Democratische arbeiderspartij. RECHTZAKEN. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar, Voetbal. De bloembollen. Aanhouding. Brandstichting. Onbekende 'oorzaak. Diefstal? Uit Helloo. Uit St Pancras. Uit Purmerend. COURANT mamsn:; De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande hier wonende verlofgangers, om zich, ter bij woning der herhalingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen als volgt 2e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Amsterdam 26 April 1909JOHANNES DE ROVER. 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Helder: 26 April 1909: JACOBUS HE KONING, CHRIS- TOPIIORUS JOSEPH BLEEKER, JOHANNES GERARDUS GILLES, KLAAS GEUS, FRITS WIL HELM IIERMES. 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Helder: 23 Augustus 1909: JOHANNES SCHOONHOVEN. Korps torpedisten, lichting 1903, garnizoen Helder: 3 Mei 1909: IIENHRTCUS JOHANNES JONKER, JAN POOL. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voor middag bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zooveel zij lTinnon het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekken de openbaar middel van versneld vervoer van hun ne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddag bij hun korps moeten aan melden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijdstip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te. doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 10 April 1909. ALKMAAR, 14 April. Eenigen tijd geleden maakten verschillende couran ten en tijdschriften melding van een nieuw tooneel- st uk dat op de Engelsche planken werd opgevoerd. Het heette „an Englishman's Home." Het was een echt spektakelstuk, maar de Engelschen zagen het graag. Zelfs was het een prachtig propagandamiddel voor het Engelsche leger, liet verwekte geestdrift onder de jeug dige Engelsehen, die zich gingen oefenen in het han- teeren van wapenen men kon niet weten. Het aantal vrijwilligers in het leger nam toe de massa scheen sterk onder dien indruk van dit stuk gekomen te zijn. De schrijver-met den Franschen naam du Mourier, heeft, zeide men, zijn vaderland een goeden dienst bewezen. Het vermoeden is zelfs geuit, dat hij zijn stuk schreef in opdracht, of onder invloed -van een politieke partij, die stemming wilde maken. Wat was de inhoud van het stuk? In het „Huis van een Engelschman" doodt men den tijd met dwaze sport en flauwe vermaken. De eenige, die flinkheid aan den dag legt is de vrijwilliger Paul Robinson, die zijn vaderland niet onbeschermd wil la ten, maar van wiens redeneeringen men in het huis van mr. Brown niemendal wil weten er heerscht voortdurend vrede en waarom zal men er dan een krachtig leger op na'houden en waarom zal men zich onledig houden met wapenoefeningen? Het antwoord op die vragen komt spoedig. Er breekt een telegraaf- staking uit en het landhuis van mr. Brown is afgeslo ten van 't groote verkeer. Dan komen er plotseling vij anden de rustige rust van den landheer storen. Zij dra gen zonderlinge uniformen en mr. Brown houdt ze voor Engelschen, maar het blijken Duitschers te zijn. Duitschland heeft met spionneerende „ober's" reeds lang een geheimen veldtocht voorbereid. De inval slaagt volkomende Engelsche mannen kunnen niet schieten, de Engelsche vouwen de gewonden niet ver binden. De villa van mr. Brown wordt plat geschoten, maar tenslotte behaalt de marine nog een overwinning. Zooals hoven reeds gezegd, het stuk behaalde in En geland veel succes. Dit heeft eeu Berlijnsch schouw burgdirecteur op de ongelukkige gedachte gebracht, het in de hoofdstad aan de Spree op te voeren. De bei de Paasclidagen is dit geschied. Beide dagen is de op voering uitgeloopen op een „Skandal," zooals dc Duit- sche couranten zeggen. De clague, die geen Zondags rust kent, heeft door haiidenklappen getracht nog iets te redden, maar het was te vérgeefschhet schreeuwen, gillen, lachen en fluiten overstemde alles.. liet was een helscli rumoer in de zaal, maar ook op het tooneel, waar granaten sprongen, spiegels harstten, muren in stortten en er zelfs bij ongeluk een heusclie vlam bij een coulisse omhoogkronkelde, die door een der spelers gebluscht werd. Toen de villa bezweek, en een dikke stofwolk in het parket neerkwam, vluchtten de dames. Dit was het sein tot een algemeenen opstand. Het Duitsche publiek vluchtte, was tegen dezen „inval" niet bestand. De kashouder di'aaide maar gauw het licht uit, toen eenige bezoekers hun geld terug eisch- ten, en maakte dat hij weg kwam. De tweede opvoering gaf ook tot schandaaltjes aanlei ding, maar zoo bar als den eersten avond ging het er niet toe. De Duitsche bladen trachten te doen uitkomen, dat de politiek aan dit optreden van het Duitsche volk ten eenenmale vreemd is, dat het enkel te wijten is aan het §tuk, dat belachelijk en onzinnig genoemd wordt en dat met kunst niets te maken heeft. We lezen zelfs, dat de eerste en hevigste protesten afkomstig waren van gladgeschoren Engelsehen, die te Berlijn wonen en dat zij het stuk onverdraaglijk vonden. Maar de direc teur van de schouwburg heeft verklaard, dat het schan daal voorbereid was, vermoedelijk door menschen, die politieke bijbedoelingen hadden. Hij had gezien, dat het stuk in Londen geen anti-Duitsche betoogingen ten gevolge had en had gehoopt dat het in Berlijn niet tot anti-Engelsche manifestaties zou leiden. De man heeft zich vergist en dat is in de tegenwoordige po litieke omstandigheden waarlijk geen wonder. Het bovenstaande bewijst intusschen, dat het met de Engelsch-Duitsclie verbroedering niet zoo heel hard opschiet. Trouwens behoefde dit verschijnsel nog bewijs? Naar wij vernemen heeft II. AL de Koningin gunstig beschikt op het verzoek van den Brielschen gemeente raad om bij de aanstaande blijde gebeurtenis ook in den Briel de saluutschoten te doen afvuren, gelijk al daar van oude tijden her bij alle belangrijke gebeurte nissen in liet Oranjehuis het geval was. De delegatie, die Nederland zal vertegenwoordigen op het aanstaand internationaal congres voor vrou wenkiesrecht te Londen, bestaat uit dr. Aletta H. Ja cobs, presidente, de dames J. C. van Lanschot Hu- breclit, E. A. Ilaighton, II. O. van Loenen de Bordes, Johanna W. A. Naber, M. W. LI. RutgersIloitsema, leden, en de dames C. Bergsma, W. C. Clifford Kocq van Breughel-Itoelofsz, C. C. A. van Dorp, W. Druc- ker, O. T. Kehrer-Stuart, J. J. Lagers, plaatsvervan gende leden. Te half tien is gisteren te Rotterdam het congres heropend. De beraadslaging over het verkiezingspron- ram wordt voortgezet. De heer Van Kol drukt den wensch uit, dat inleidin gen, zooals gisteren zijn gehouden, en die zooveel tijd vorderden, voortaan vooraf in druk zullen verschijnen. Dan eerst zal er voldoende tijd zijn voor discussies. (Applaus). Spreker raadt het congres ten ernstigste aan, de motie-Hilversum te verwerpen. De heer Troelstra merkt op, dat het gebleken is, dat ten aanzien van het verkiezingsprogram groote een stemmigheid op het congres heeft geheersclit, Alleen verschil over kleine punten. Spreker bestrijdt nader het standpunt van den heer Gerhard. Na verwerping van het amendement-Amsterdam VI eenige verkiezingsleus: algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen; slechts twee afdeelingen stemden tegen -wordt het verkieziugsprogram van het partij bestuur met overgroote meerderheid aangenomen. De motie-Hilversum wordt verworpen en die van den heer Troelstra met overgroote meerderheid aange nomen. De motie-Rotterdam I Va in zake de vj'ijheid van organisatie van ambtenaren wordt aangenomen. Besloten werd daarna de tegenwoordige collectieve redactie van het Volk te handhaven. Hierna worden de finaneiëele verslagen en de be groeting voor 1909 behandeld. Deze laatste bedraagt in ontvangst en uitgaaf 10,200. De rekening en ver antwoording, alsmede de begrooting, worden na eeni ge discussies goedgekeurd. Langdurig wordt gediscussieerd over de contribu tie-regeling, naar aanleiding van voorstellen, inge diend door het partijbestuur en eenige afdeelingen. Be sloten wordt de maximum-contributie vast te stellen op 20 ets. per week en 3 cent als minimum-contributie. Op voorstel van het partijbestuur wordt besloten, aan dit bestuur op te dragen de verhouding te regelen tusschen de partij en jongeliedenorganisaties, opdat deze organisaties meer binnen het partijverband zullen komen. Een" regeling zal worden getroffen op voor beeld van de onlangs getroffen regeling in Duitsch land. De overige punten van de agenda worden aangehou den tot het volgend congres. Zitting van Dinsdag 13 April. Vervolg.) Hendrikus Harmanus S. en Jacobus S„ beiden te Alkmaar, haddon zich in Schoorldam in de herberg' van Iwangh verzet, toen zij deze den 7e Maart moes ten verlaten. 's Middags om 2 uur, kwamen zij volgens getuige Willem Iwangh in het café en dronken cognac, 'teene glaasje voor, 't andere na, aten broodjes en rook ten sigaren, voor een gezamenlijk bedrag van 1.60. Beklaagden wilden niet betalen en wilden ook de herberg niet verlaten. Zij dreigden en maak ten ruzie met het publiek. Zij waren verschrikkelijk lastig, sloegen op de tafel en braken daardoor glaasjes. Getuige moest er toe over gaan om den veldwachter te halen. Bartliolomeus Moorhof f, metselaar te Warmenhui- zen kwam den 7en Maart in de herberg van Iwangh, toen beklaagden er kwamen. Hij zag dat beklaagde Hendrikus S. den kastelein een quitantic aanbood van Van der Veen, koekebakker, die Ivangh weigerde te betalen. Daarna begon Jacobus S. te schelden voor af zetter enz. Getuige hoorde dat Ivangh beklaagden ge bood de herberg te verlaten, wat niet gebeurde dan na het inroepen van de hulp van den veldwachter. De officier van justitie eischt 15 boete of 15 dagen hechtenis. Bedelarij. Simon V., arbeider te Hoorn en Adrianus R. (do laatste niet verschenen), was ten laste gelegd, dat zij den 11 Maart hebben gebedeld te Wognum. De ,reld- waehter, Durk van den Berg, betrapte hen op deze' be delarij. Beklaagden bekennen aan de deur van de wo ning van Antje Appel te zijn geweest. V. deed de deur open en kreeg een cent van Antje. Getuige "Durk van den Berg, rijksveldwachter té Hoorn, verklaart proces-verbaal van de bedelarij opgemaakt te hebben. Beklaagden vertelden hem met negotie te loopen, de eene verkocht ansichten, de andere zeep. Hij hoorde ze evenwel vragen: „Een centje voor de werkloozen, asjeblieft." Antje Appel te Wognum deelt mede, dat zij den llden Maart een tweetal menschen, die zij niet kende, op haar woning zag toekomen. Naderbij gekomen, openden zij de deur en vroegen om een aalmoes. Door den officier van justitie werd wegens bedelarij een hochtenisstraf van 12 dagen geëischt. Dronkenschap. Dirk K. te Alkmaar was den 2 October door den kantonrechter te Hoorn wegens dronkenschap tot 3 da gen hechtenis en 6 maanden rijkswerkinrichting ver oordeeld ter zake van het zich in kennelijk&n staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg binnen den tijd van een jaar, nadat hij uiteen rijkswerkinrich ting ontslagen was. Den 26en Februari werd dit von nis bekrachtigd. Beklaagde was in hooger beroep gekomen en zegt zoo goed als van den drank af te zijn. De officier van justitie heeft geïnformeerd bij de politie, hoe 't met den man ging, daaruit bleek, dat hij hier te Alkmaar zich goed heeft gedragen en zich niet in kennelijken staat heeft bevonden. Z. E. A. zou een proef v illen nemen en hem de opzending willen schen ken. Alleen een hechtenisstraf van 3 dagen eischt de officier. Diefstal. Adrianus L., timmermansknecht te Medemblik had aldaar den Iden Maart weggenomen een zinken pijp, toebelioorendc aan Jan Windt aldaar. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. Hij was in dienst van genoemden Windt, die aan de WesterhaVen een huis bouwde. Beklaagde's bedoe ling was de pijp te verkoopen. II ij deed dit dan ook en kreeg er 50 ets. van Jan Geuzebroek voor. Voor het geld kocht hij „een borreltje." J an Geuzebroek, smid en loodgieter te Medemblik verklaart de pijp te hebben gekocht van beklaagde. Maarten de ries was den Iden Maart in dienst van Jan Windt. In eeu schuurtje naast het huis, dat ge bouwd werd, bevonden zich materialen, o. a. een zinken pi.il'. Den Iden Maart was de pijp verdwenen. Jan Windt deelt mede den 8den Maart de pijp nog ti hebben gezien. De pijp was zijn eigendom. De officier van justitie eischt wegens diefstal 2 weken gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS? Brand listernacht is afgebrand de woning van J. Snoek te Weere. De inboedel ging mede verloren. Het ver brande .was plaatselijk verzekerd. Gehoord gisteren op de tribune gedurende den voet balwedstrijd IIolland-Engeland. De zoon (voetballer) tot zijn vader (leek) ..Nu moet li vooral op letten zooals de Engelsche voorwaarts met den bal onzen back voorbijgaan De vader voor zich heen: - „Jammer, zoo ruw als die sporttaal klinkt." - Inbraak. Tijdens de voorstelling in den Tivoli Schouwburg te Rotterdam is eergisterenavond ingebroken op het bij dien schouwburg behooreude kantoortje, dat een raam heeft, hetwelk uitkomt in een brandgang, die loopt naar de Nieuwe Kerkstraat. Dat raam is geopend en van het kantoortje heeft de dief een bedrag van 190 tot J 200 aan specie en bankpapier weggenomen, toe- behoorende aan den heer G. W. v. B. Een paar stapel tjes rijksdaalders, die op hetzelfde kantoortje stonden, merkte de dief waarschijnlijk niet op. Geen enkele bloemknop ligt nog slap door de nacht vorst. Het voortdurend koude weer heeft de planten volkomen gehard. Afwisselend koud en zacht weer is alleen schadelijk. De teruggebleven groei zal tot gevolg hebben, dat dit jaar zoowel de latere als vroegere soorten alle ge lijktijdig in vollen bloei zullen staan. Na een paar zachte voorjaarsdagen, vermoedelijk nog in den loop dezer week, kan alles in vollen bloei staan. Zondag 18 April zal het zeker de hoofdbloemendag zijn en den daaropvolgendén Zondag zullen ook de tulpenvelden hunne schitterende kleuren met de zachtere kleuren der hyacinten mengen, maar ook de gansche Paasch- week zal het een genot zijn de bloembollenstreek te be zoeken. Het bezoek aan de bloembollenvelden gedurende de Paaschdagen heeft menigeen teleurgesteld. Hei gu re weer heeft de ontwikkeling van hyacinten en tulpen zoodanig tegengehouden, dat er slechts heel weinig te bewonderen viel, enkel hier en daar een crocussenbed. Bij de politie te Rotterdam is de aanhouding ver zocht van den grondwerker G. J. N. uit Sliedrecht. Ilij wordt verdacht ten huize van zijn vader aldaar, uit een kast een bedrag van 95 en twee credietbrieven op de Oredietvereeuiging te Dordrecht te hebben weggeno men. Een van die credietbrieven, tot een bedrag van 907, is door liem ontvangen. De man heeft vermoedelijk de wijk naar het buiten land genomen. De 20-jarige pakhuisknecht J. H. R., van de fir ma N. J. Menko, te Enschede, is door de politie in voorloopige hechtenis genomen en naar Almelo overge bracht, teneinde door den officier van justitie te wor den gehoord inzake den laatsten brand bij genoemde firma. Eenige weken geleden verloor de landbouwer A. v. L. te Stavenisse binnen een paar dagen drie flinke werkpaarden aan eene onbekende ziekte. Kort daarna gebeurde hetzelfde bij zijn buurman H. J. D. met twee paarden, waarvan twee veeartsen de doodsoorzaak niet konden vaststellen. Thans is op gelijke manier nog een paard van laatstgenoemde gestorven. Een, beurtschipper vischte Zondag uit den Haring vliet te Rotterdam op een portefeuille, die behalve ver schillende papieren ten name van den notaris Versluys te Leiden, ook twee spaarbankboekjes van de Leidsche spaarbank bevatte. Op een van de spaarbankboekjes staat een bedrag van 1500 ingeschreven. Naar aan leiding hiervan werd een onderzoek ingesteld en is ge bleken, dat de kantoorlooper N. G„ te Leiden, in dienst bij genoemden notaris, is gevlucht met medene ming van een bedrag van 1000 van diens kantoor en de opgevischte portefeuille. De voortvluchtige kan toorlooper heeft zich op een van de stoomschepen van de Batavierliju naar Londen ingescheept. De porte feuille, die de papieren bevatte, voor hem van geen waarde, werd weggeworpen. De mannenzangvereeniging „Caecilea," onder lei ding van haar directeur den heer P. Ooijkaas, gaf gis teravond in het lokaal van den heer T. Helder eene openbare uitvoering, die zeer goed geslaagd is. De zangnummers, zoomede de komische voordrachten „de begrafenis van Oom Manus", „de vliegende Polakken" en „Schuiven gaan ze," vielen zeer in den smaak, zoo dat eenige hoogst aangename oogenblikken in „Zo- merlust" zijn doorgebracht. De kiezerslijst der gemeente St. Pancras telt voor Tweede Kamer en Staten 178 en voor de gemeente 170 kiezers. De aanvoer en verzending van winterproducten van de Langedijk en omstreken begint nu minder te wor den. In de drie marktdagen van de vorige week, werden aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk nog maar aangevoerd 1400 roode kooien, 7000 gele kooien, 1300 witte kooien en 323 balen uien. Van de laadplaats werden in die week verzonden 36 wagonladingen groenten. Do heeren J. G. van Kuykliof te Amsterdam en G. Klomp te Uitgeest, beiden candidaten voor de Tweede Kamer, zullen in eene openbare vergadering, te houden Zondag 18 April in het café Amicitia te Purmerend, van de afdeelingen van den Bond van Staatspensionee- ring in het kiesdistrict Hoorn eene lezing houden over Wettelijke Ouderdomsverzorging. Op de eierenmarkt werden heden verhandeld 500 kievitseieren tegen 13 cents per stuk. Uit Winkel. Onder het vee van den heer J. Timmerman te Lut jewinkel is mond en klauwzeer uitgebroken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1