DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 87 Honderd en elfden Jaargang. 1909 DONDERfDAG 15 APRIL. GROOTE V 00R JAARS-VEEMARKT. BINNEN LAND. Ö2ze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, F 'zonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GROOTE VOORJAARSVEE- MARKT te ALKMAA R op Maandag 19 April 1909. Nationale Rflilifie. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAA R op Woensdag 21 April 1909. Telefoonnummer 3. Herhalingsoefeningen De blijde verwachting. Tweede Kamer. Suppletoire Justltlebegrootlng 1909. GEMENGD NIEUWS. Haarlemsche gemeenteraad. Vergiftiging Met zijn drieën. Een oudje. Zigeuners. Woest. Gearresteerd. Benoemingen. Mengelberg naar Rome. Tandheelkunde. Gasontploffing Baldadigheid. Ruwe zeden. Treurig ongeluk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de groote voorjaarsveemarkt op MAAN DAG 19 APRIL a. s. het vee, dat niet per vaartuig- naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs »len Helderschen weg, over de Boom- poortsbrug hij liet Zeglis, over de Ileiloërbrug en over de draaibrug over liet Groot-Noordhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbruggen is verboden. Het vee, 't welk per vaartuig aangevoerd wordt, mag alleen gelost worden aan de Kanaalkade en aan de Bierkade, op de door den Havenmeester aan te wij zen plaatsen. Deze plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aan de Kanaalkade. Geen vee mag ter markt worden gebracht vóór des morgens 5 uur. In verband met liet lieerschen van mond- en klauw zeer worden belanghebbenden gewaarschuwd geen vee ter markt of in de stallen binnen de gemeente aan te voeren, dat aan genoemde ziekte lijdende is of vermoed wordt te lijden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, 14 April 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in liet Ge meenteblad van Alkmaar, Nos. 300 en 301, zijn opge nomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 17 MAART 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. Eene verordening tot wijziging van de Alge meene politie-verordening, zooals deze met alle daarin aangebrachte wijzigingen, in baar geheel is opgenomen in het Gemeenteblad No. 233; 2o. Eene verordening, tot wijziging der verordening, houdende bepalingen omtrent bet verdeelen der gemeente in wijken en bet opmaken van volledige staten der bevolking en barer huizing, ingevolge art. 140 der Gemeentewet, zooals deze is vastge steld bij raadsbesluit van 28 September 1898 (Ge meenteblad No. 90) welke verordeningen, lieden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling van 0.05 per stuk al daar verkrijgbaar zijn gesteld. Burgermeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 13 April 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande hier wonende verlofgangers, om zich, ter bij woning der herhalingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen als volgt: 2e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Amsterdam 26 April 1909: JOHANNES DE ROVER. 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Helder: 26 April 1909JACOBUS DE KONING, CHRIS- TOPHORUS JOSEPH BLEEKER, JOHANNES GERAEDUS GILLES, KLAAS GEUS, FRITS WIL HELM HERMES, CORNELIS LANGENBERG. 4e regiment vesting-artillerie, lichting 1902, garni zoen Helder: 23 Augustus 1909: JOHANNES SCHOONHOVEN. Korps torpedisten, lichting 1903, garnizoen Helder: 3 Mei 1909: HENDRICUS JOHANNES JONKER, JAN POOL. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voor middag bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekken de openbaar middel van versneld vervoer van hun ne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddag bij hun korps moeten aan melden. V oor zooveel miliciens door ziekte of om eene andere reden niet tot dA werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijdstip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 15 April 1909. ALKMAAR, 15 April. De gebeurtenissen in Konstantinopel schijnen van ernstigen aard te zijn. De regeering is druk bezig die gebeurtenissen te vergoelijken en te verkleinen. Het zou in de stad alles rustig wezen, een bloedig treffen beeft niet plaats gehad dat zeggen de officiëele te legrammen. Verdacht evenwel is het, dat er een zeer strenge censuur op de perstelegrainmen wordt uitge oefend. De Engelsche bladen geven nog het uitvoe rigste nieuws. Zoo geeft een Tinies-correspondent het volgende duidelijke overzicht van de gebeurtenissen: „Het voorbeeld, dat het Comité voor Eenheid en ooruitgang heeft gegeven, toen het, twee maanden geleden, de tussclienkomst van de troepen uit Saloniki bij het parlement inriep, heeft betreurenswaardige uit komsten gehad. Het staat vast, dat de val van den groot-vizier Kiamil-pasja, die in werkelijkheid voor dat comité moest wijken, een groote ontroering onder alle standen van de bevolking veroorzaakt had. Het nieuwe ministerie toonde niet de flinkheid, die zijne aanhangers ervan verwacht hadden. De oeleiua's (priesters), wien men vroeger in het gevlij was geko men, zagen zich door de jonge leiders van het comité veronachtzaamd. De houding van de Ottomaansehe regeering met be trekking tot de vrijheid van drukpers en het recht van vergadering deed den argwaan opkomen, dat de alleen heerschappij door een heerschappij van weinigen ver vangen was. Het Islamietische comité het Dzjemijet-i-Moe- hammedieh is, wat het aantal zijner leden betreft, een zwakke vereeniging, maar die in zijne gelederen vele priesters telt. Deze hebben elke gelegenheid aan gegrepen, om onder de soldaten propaganda te maken. Andere partijen, die aanstoot namen aan de mees terachtige houding van Achmed Riza, den voorzitter van de Kamer, en de beschuldigingen van trouweloos heid, die men tegen politieke journalisten inbracht, hebben het gezag van het Jong-Turksche Comité hel pen ondermijnen. Bovendien had de moord op Has san Fehmi in uitgebreiden kring de verontwaardiging gaande gemaakt." Dit alles heeft geleid tot den opstand, die goed voor bereid was en succes gehad heeft. De „zieke man" die het hoogste tractement van de monarchen heeft, maar dan ook het onaaugenaamr ste baantje heeft verschillende eischen moeten in willigen. Toch vreesde men, dat de muiters nog niet tevreden zouden zijn. De meeste winkels waren giste ren gesloten, de zaken stonden geheel stil. De solda ten gingen voort hun geweren af te schieten, terwijl zij door de straten liepen. De houding der mariniers gaf groote vrees, daar kleine afdeelingen, die door de Europeesche wijken rondgingen, om de paar passen schoten. De nieuwe partij, die zich van het gezag heeft mees ter gemaakt, staat blijkbaar onder den invloed van reactionairen, zoowel op staatkundig als godsdienstig gebied, maar voor het oogenblik weet men niet, in hoe ver die invloeden den toestand behèerschen en welke staatkundige gevolgen ervan te verwachten zijn. Aanvankelijk heette het dat de bejaarde oud-groot- vizier Kiamilpasja wederom als groot-vizier zou optre den. Maar de telegrammen in de ochtendbladen spre ken dit tegen. Er is echter veel tegenspraak in de be richten. Eerst werd gemeld dat de minister van /justitie was vermoord, daarna kwam bet bericht, dat hij minister van oorlog zou worden Er is een ministerie samengesteld, maar het wordt beschouwd als een overgangskabinet. Uitdrukkelijk heeft de sultan verklaard dat hij de grondwet wil handhaven. In zooverre kan dan ook niet gezegd worden dat een revolutie, een beweging, welke het omverwerpen van tien huidigen toestand beoogt, thans met succes in Turkije bekroond is. Juist lijkt ons dan ook het beeld, dat Turkije weer een groeistuipje heeft gehad, heeft moeten doormaken een crisis, 0111 als parlementair geregeerde staat ster ker en steviger te worden. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld heeft 11. M. de Koningin integendeel niet gunstig beschikt op het verzoek van de gemeente Brielle om saluutschoten te mogen doen lossen na het bekend worden van do blijde tijding, en zulks omdat alleen saluutschoten zul len worden gelost in die artillerie-garnizoensplaatsen waar het vereischte materiëel en het daarmede geoe fende en dus vertrouwde personeel aanwezig is. De Ilaagsche corr. van de L. C. schrijft: In verband met al die wiegen, welke der Koningin ter geschenke werden aangeboden, was 't niet anders dan begrijpelijk, dat de vrouwelijke en ook de manne lijke nieuwsgierigheid zich met de vraag zou bezighou den, welke wieg nu het voorrecht hebben zou om in de Vorstelijke kraamkamer een plaats te verwerven. Welnu, ik ben er in geslaagd om gegevens te ver zamelen, die mij in staat stellen antwoord te geven op deze vraag. De eigenlijke speciale Koningswieg zal wezen de oorspronkelijke wieg van Haar, die nu hoopt binnen enkele dagen 't Koninklijk moederschap te verwerven. In diezelfde wieg, waarin onze Koningin werd neerge legd, zal ook de jongste telg van ons Vorstenhuis rus ten. De Koningin-Moeder, die met de meest moederlijke zorgen, maar ook met de meest moederlijke vreugde in de voorbereidende zorgen van de koninklijke kraam kamer haar grootste deel heeft genomen, ja, wilde en wenschte dat zij uitsluitend daarvoor zorgen mocht, heeft die „oude" wieg van onze geliefde Koningin al geruimen tijd voordat er van eenig geschenk sprake kon wezen, in handen gesteld van de firma Baltus, al hier, die opdracht kreeg voor een volkomen restauratie. Dat aan die opdracht is voldaan, zoo volkomen en zoo uitnemend, dat de hoogste verlangens van onze Landsmoeder ten beste waren bevredigd, laat zich be grijpen. „E11 nu die andere wiegen?" hoor ik u vra- gen. Monumentaal als ze ziju, zullen ze uaar den aard kunnen paradeeren in de speciaal-intieme ontvang-sa- lons van 't Koninklijke paleis. Maar de eigenlijke wieg.daarvoor heeft de Koningin-Moeder gezorgd. I3e voorzitter der Tweede Kamer is voornemens na afloop van het Paaschrecès lo. Aan de te benoemen centrale afdceling voor te stellen Donderdag 22 April te elf uren in de afdeelin gen te doen onderzoeken 0. a. de volgende wetsontwer pen: Onteigening voor de verruiming van het Waagplein te Alkmaar en onteigening ten behoeve van een spoor weg van de Van Ewijcksluis naar Schagen. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en ver hooging van het IVde Hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1909, strekkende om, met het oog op de voor één inspecteur van het Rijkstucht- en opvoedingswezen te omvangrijke taak naast den bestaanden inspecteur een hoofdcommies en een commies aan te stellen, welke met inspectiewerkzaamheden zullen zijn te belasten en daarenboven, als staande in het gewoon departemen taal verband, den daaruit voortvloeienden arbeid zul len hebben te verrichten. Voorts om een gedeelte der Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden, welke steeds slechts tot een vierde deel der capaciteit bezet is, te bestemmen tot hulpgesticht ter huisvesting van een honderdtal andere knapen, die meer strenge disci pline behoeven, waardoor bet gesticht te Doetinchem dat thans 125 jongens boven 18 jaar herbergt, van een 100-tal der moeilijkste individuen zou worden ontlast en tevens evenveel plaatsen in het Alkmaarsche ge sticht zouden kunnen vrijkomen. Voor dit hulpgesticht te vestigen in het alcovengebouw, is een directeur en een adjunct-directeur te benoemen, terwijl een com missie, een tijdelijk geneesheer, drie geestelijken en de noodige onderwijzers en beambten, aan het gesticht zullen worden verbonden. Teneinde hiervoor kundige en ook voor de toekomst bruikbare beambten te ver krijgen, zou thans spoedig het examen voor opvoedend ambtenaar zijn te houden en een 22tal der geslaagde candidaten dadelijk als hulpambtenaar in verschillen de gestichten in functie zijn te stellen, terwijl dezen dan in het najaar aan den opleidingscursus zouden kunnen deelnemen. Voor een en ander is benoodigd 38.100. Men schrijft ons nader uit Haarlem: Zoowel in de tramquaestie als in zake de afschaf fing der kermis heeft zich de Raad met de zienswijze van B. en W. vereenigd. De beslissing dat de Haarlemsche kermis gehand haafd zal blijven, viel trouwens met een zeer kleine meerderheid, 17 tegen 14 stemmen, en ook bij de be handeling der tramverbinding naar Overveen bleek bij het debat, dat vele raadsleden het met B. en W. niet eens waren. Toch werd besloten de voorloopige concessie van de Hollandsche Spoor tot 1 Januari 1910 te verlengen. 'lot aanleg van een ceutralen schooltuin werd met 23 tegen 8 stemmen besloten. Hij zal tleel uitmaken van de nieuwe gemeentelijke kweekerij, die wordt in gericht en waarvoor 13500 ter beschikking is gesteld. In brend geraakt. De echtgenoote van den heer G. K. te IJmuiden, had liet ongeluk met haar japon te dicht bij een bran dend petroleumstel te komen, waardoor zij in brand geraakte. Haar echtgenoot had de tegenwoordigheid van geest met haar in een regenbak te springen, waar door de vlammen werden gedoofd. De ongelukkige vrouw was evenwel toch met vreese- lijke brandwonden overdekt. Dinsdagmorgen werden twee kinderen van zekeren van B., te Groesbeek, die den vorigen avond gezond en wel ter ruste waren gegaan, dood te bed gevonden. 'tEene kind was 6 jaar oud, terwijl 't andere slechts 9 maanden telde. Als oorzaak van dit plotseling over lijden wordt aan vergiftiging gedacht, doch dit zal ge neeskundig onderzoek nader moeten uitmaken. Gistermiddag omstreeks half één gleed te Amster dam een klein meisje van omstreeks drie jaar, van een loopplank, die op een schuit in de Prinsengracht bij de Brouwersgracht lag te water. De moeder die het ge val zag sprong zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken te water om baar kindje te redden. Het mocht der moedige vrouw echter niet gelukken haar dochtertje op het droge te brengen. Een voorbijganger slaagde er in, moeder en kind behouden aan wal te brengen. Mevrouw de wed. Hartogensis te 's-IIertogenbosch vierde gisteren haar lOlsten verjaardag in het genot eener vrij goede gezondheid. Ongeveer 40 zigeuners, mannen, vrouwen en kinde ren, komende van Antwerpen, hebben op een stuk grond, gelegen in de Tijlingerstraat te Rotterdam ze ven tenten opgeslagen. De mannen oefenen het be roep van koperslager uit. Naar verluidt, zullen ze daar ongeveer drie maanden verblijven om dan weer naar Antwerpen terug te keeren. De ijzerwerker J. L. B., een man die een maand ge leden uit liet krankzinnigengesticht te Medemblik werd ontslagen, sloeg, toen hij in den afgeloopen nacht al hier door de Karresteeg te Rotterdam liep, eensklaps de ruiten stuk van den in die steeg uitkomenden poli tiepost. Hij werd gegrepen en in het politiebureau voorloopig opgesloten. Op een effectenkantoor te 's-Gravenliage is door den Rotterdamschen inspecteur van politie, den heer A. II. W. Weekenstroo, gearresteerd de oud-notaris L. uit .Driebergen, in wiens bezit gevonden werden een vijftal obligatiën, nominaal groot 5000. Die obligatiën zijn afkomstig van een diefstal, in het laatst van December 1907 ten huize van mejuffrouw H., aan den Lagen Oostzeedijk te Rotterdam gepleegd. De oud-notaris L. is ter beschikking der justitie naar het Huis van bewaring overgebracht. Benoemd in Noord-Holland tot heemraad van den Anna-Paulownapolder J. Stammes te Anna-Pnulowna tot dijkgraaf van het waterschap de Purmer H. Beeta Fz., te llpendam; tot hoofdingeland-plaatsvervanger van West-Eriesland P. Buis Jr., te Schagen; tot heem raad v. d. polder Wieringerwaard P. Schoorl, te Wie- ringerwaard; tot heemraad van den polder Waard en Groet R. Kuiper, te Winkel. De heer Mengelberg vertrekt Zondagavond naar Rome om er een twaalftal concerten te dirigeeren. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het Kantongerecht te Haarlem eischte tegen een kunsttan- denmaker te Amsterdam, wegens het te IJmuiden on bevoegd uitoefenen der tandheelkunde, twee geldboeten van 100 of twee keer 25 dagen hechtenis. Gisteren ontplofte te Eindhoven een kleine gashou der in de fabriek der firma Philips Co. te Eindho ven. Een der werklieden, een zekere van G. uit Stra tum, beliep brandwonden, en werd ter behandeling naar het gasthuis overgebracht. Het ongeval ver wekte groote opschudding onder het groote getal vrou welijke werklieden. I11 de Machinale Garenspinnerij te Gouda werd gis teren door een baldadige een oliekraan van een stoom machine dichtgezet, zoodat deze warm liep en stagna tie in de werkzaamheden ontstond. Op een vraag vari de directie, om den dader te noemen, wilde niemand hieraan voldoen; de directie der fabriek heeft toen 20 jongens ontslagen. I11 den avond van 5 November 1908 ontstond twist tusschen zekeren Mathias Burg, draadarbeider, wonen de te Grülten in Duitschland, en W. J. Paffen, her bergier te Kerkrade, in diens herberg, welke twist zoo hoog liep dat Burg den herbergier een steek toebracht waaraan deze eenige oogenblikken later overleed. Burg werd dadelijk in hechtenis genomen en 10 Febr. j.l. door de Rechtbank te Maastricht schuldig verklaard aan doodslag en tot 12 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Van dit vonnis kwam beklaagde in hooger be roep en voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch eischte het O. M. vernietiging van het vonnis der Rechtbank te Maastricht, schuldigverklaring aan mis handeling den dood tengevolge hebbende en veroordee ling tot eene gevangenisstraf van 6 jaren, met aftrek der voorloopige hechtenis. Het Gerechtshof veroor deelde Burg overeenkomstig den eisch van het Open baar Ministerie. Dinsdag had in de Groote Oeverstraat te Meppel een diep treurig ongeluk plaats. Het paard van den koopman R. Spiker, aldaar, gespannen voor een wagen, sloeg op hol. Een sportkarretje, waarin een 2-jarig meisje gezeten was, dat met hare ouders uit Zwolle bij

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1