STADSNIEü WS. BUITENLAND. Uit Schermerhorn. Een ellendeling. Verduistering. Op hëeterdaad betrapt. Zedenmisdrijf. Drankwet-overtreding. Jeugdige brandstichter. Vliegen. De Zigeuners in de Maasstad. Examencommissies en katholieken. De bollendag. De nachtegaal. Van Texel. Dilcttanten-tooneeivereeniglngen. Noordholl&ndsch Landbouwcrcdiet te Alkmaar. Nederlandsch Operette-ensemble. Een groot ei. Ned Herv Gemeente. (Dankdienst). Paardenverlotlng. Openbare Vermakelijkheden. ZATERDAG. Predikbeurten. Gemengde Mededeellngen. INGEZONDEN STUKKEN. Een neutraal „tehuis" voor Militairen te Helder. bekeml, dat in het noorden der gemeente een tweede IJ. O. kerk ral worden gesticht. De laatste les van den Tuinbouwwintercursus in dit seizoen, werd gehouden in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwleeraar, den Burgemeester en de Com missie van Toezicht. Aan 7 leerlingen, welke het on derwijs getrouw hebben gevolgd, werd een diploma uit gereikt. Als blijk van waardeering ontving het hoofd van den cursus, den heer TJpma, een prachtige plant met pot. Uit Winkel. Ter voorkoming van besmetting van vee door mond en klauwzeer zijn op de hoeve van den heer Timmer man, onmiddellijk strenge maatregelen genomen en spoedig daarna op advies van den district-veearts, door den Burgemeester al het vee onteigend en afge maakt. Nadere gevallen hebben zich niet voorgedaan. liet geheel bedroeg 12 koeien en 4 lammeren. In Lutjewinkel en de Weere komen bijna huis aan huis gevallen van mazelen voor. doch gelukkig niet kwaadaardig. Een gewezen fabrieksarbeider te Rijssen, die was ontslagen wegens mishandeling van een zijner colle ga's, maakte het in den laatsten tijd zijne moeder, bij wie hij inwoonde, zeer lastig. Herhaaldelijk had hij de oude vrouw mishandeld en gewond, tot hij gisteren haar et kokend water heeft begoten. De toestand van de oude vrouw is redelijk. By een onderzoek op het rcëxpeditiekantoor ten Ro- zendaal der firma Ch. Wauquez te Brussel zijn ver duisteringen geconstateerd, gepleegd door den chef van dit kantoor. Deze verduisteringen loopen reeds over jaren en zouden ongeveer 35000 bedragen. De directeur heeft zich zelf bij dé" justitie te Breda aange meld. Dinsdagavond werd iemand te Rijssen gewaar schuwd, dat des nachts zijn villa door de politie zou worden bewaakt. Een berucht type, die reeds twee malen aldaar had ingebroken, was wederom in de buurt gezien. De bewakers hadden dan ook het succes, dat zij getuige waren van inbraak in een bijgebouwtje van genoemde villa, waarna de dader onmiddellijk werd ge- rrresteerd. Automobielongeluk. Gistermiddag omstreeks kwart over eenen wilde in de Kanaalstraat te 's-Gravenhago een automobiel in volle vaart tusschen twee in gang zijnde electrische trams doorrijden, met het gevolg dat zij bekneld ge raakte en totanl werd verbrijzeld. Do schok was zóó 1 evig, dat de beide trams uit de rails werden gelicht en de twee voorbalkons werden versplinterd. Wonder boven wonder hadden er geen ernstige persoonlijke on gelukken bij plaats; alleen de chauffeur werd licht gekneusd. De advocaat-generaal bij het gerechtshof heeft te gen de tandarts H. te 's-Gravenhage wegens zedenmis drijf 8 jaar gevangenisstraf geëischt. Een verlofhouder te Winschoten werd onlangs voor het kantongerecht veroordeeld wegens het in kleinen voorraad ten verkoop aanwezig hebben van sterken drank in zijn woning, tot een geldboete, te vervangen door hechtenisstraf. De boete werd betaald en de verlofhouder kreeg de zer dagen bericht, dat hij de voorheen in beslag geno men flesschen met sterken drank van de griffie van het kantongerecht kon halen. De man haalde de ver zegelde flesschen en ging er mee naar huis, om ze op (ie bovenwoning voorloopig een plaatsje te geven. Ter wijl hij de trap opgaat, wordt hij door twee politieman nen, die juist het verloflokaal zijn binnengetreden, staande gehouden en andermaalbekeurd wegens het in kleinen voorraad ten verkoop aanwezig hebben van sterken drank in een verloflokaal. De nog verze gelde flesschen spiritualia zijn andermaal op de griffie gedeponeerd. De politie te Apeldoorn heeft den dader van den op Eersten Paaschdag gestichten brand in het opgaand tieunonbosch aan het kanaal aldaar, opgespoord. Het blijkt te zijn een 15-jarige knaap, die uit moedwil den brand stichtte. Naar het N. v. d. D. meldt, zijn de pogingen van het bestuur van het Natuurkundig Congres om Wilbur Wright te bewegen, tijdens het thans te Utrecht bijeen gekomen congres een tocht met een vliegtoestel te ma- keu, afgestuit op financiëele bezwaren. Wright vroeg 15.000, of 10.000 met garantie van bestellingen. Do Zigeuners, die sedert een paar dagen op een open terrein aan de Teilingerstraat te Rotterdam gekam- I^erd waren, zijn gisteren, onder geleide der politie, met hun vrouwen en kinderen naar het station D. P. gebracht, om van daar per spoor in de richting van de Belgische grenzen verwijderd te worden. Hun tenten on al hun hebben en houden is per sleeperswagen naar hetzelfde station vervoerd. De „Tijd" schrijft Om in 1909 't toelatings-examen tot de Kon Mil. Akademie te Breda af te nemen, zijn benoemd 37 le den. Op dit getal van zeven en dertig treffen wij slechts óén katholiek examinator aan. Men zocht en vond behalve te Breda leden te Nijmegen, Alkmaar, Amsterdam, Deventer, Kampen enz., doch naar katho lieken werd zoo goed als tevergeefs gezocht. De vraag, of het in 't belang is der schatkist en der candidaten, dat er 37 onderzoekers aangesteld worden om 'n honderdtal candidaten te peilen, blijft hier on besproken; doch tegen de uitsluiting der katholieken sta een krachtig protest, dat, naar wij hopen, in Lands Vergaderzaal zal herhaald worden. Algemeen is men van gevoelen, dat Zondag a.s. de eigenlijke bollendag zal zijn. Alles wijst er op, dat dit vermoeden zal worden be vestigd. Zijn de hyacinthen de vorige week sterk ontloken door het zonnige weer, alhoewel juist dat weer niet zeer gewenscht is door de bollenkweekers en velen er ook schadelijke gevolgen van zullen ondervinden door de waarlijk strenge nachtvorsten, thans, nu de tempe ratuur aanmerkelijk verzacht is, kan men dagelijks zien, dat de bloemen vooruit gaan. Het is ook niet onwaarschijnlijk, dat dan ook enkele vroege tulpensoorten reeds zullen bloeien. Dinsdagavond met het zachte weder hoorde men te Bennebroek voor 't eerst de nachtegaal met zijn schoon gezang. Woensdagavond hield de heer C. Thomassen uit Am sterdam, candidaat van de Soc. Dean. Arb. Partij voor het lidmaatschap van de 2e kamer in het district Den Helder eene politieke lezing in het lokaal van den heer Vos te Oudeschild. Na een openingswoord van den heer A. Boon, die wegens afwezigheid van den voor zitter, .den heer A. G. A. Verstegen, de vergadering leidde, verkreeg de heer Thomassen het woord over het onderwerp: „De komende strijd." Spreker herinner de aan zijn optreden, 4 jaar geleden, in het belang van de candidatuur Gerhard. De meeste kiezers hebben toen Van den Bergli gekozen, anderen Staalman. Er werd bij den uitslag gejuicht, doch spreker wenschte te vragen: „Is er nog reden tot juichen, nu de afgevaar digde 57 van de 60 vergaderingen niet op zijn post was?" Nog jaar verder terug werd Staalman afge vaardigd. Toen juichte de andere partijmen heeft God den Heer voor den uitslag bedankt, doch ook toen bestond daar geen reden toe. Gedurende de vierjarige periode, dat de rechterzijde regeerde is evenmin iets voor het Nederlandsche volk gedaan als tijdens de 4 jaren rechts. Na gewezen te hebben op de kiesrecht-uitbreiding, 12 jaar geleden, erkende spreker, dat onder het mini sterie Goeman BorgesiusPierson iets goeds tot stand is gekomen, en wel 3 wetten, n.l. de leerplicht wet, de woningwet én de ongevallenwet. Wat de eerste wet betreft, de Sociaal-Demoeraten hebben er tegen gestemd, omdat ze die in den vorm, waarin zij werd aangenomen, van geene beteekenis achtten. De ondervinding heelt bewezen, dat zij gelijk hadden. De woningwet, die de slechte woningtoestan den en daardoor minder goede gezondheid, besmettelij ke ziekte, tering, enz. moet bestrijden, zou goed zijn, als er dwang in de wet lag. De gemeenten moesten ge dwongen worden, nieuwe, gezonde woningen te bou wen. In Noord-Holland voldoen 53 der woningen niet aan matige eischen. De ongevallenwet is in beginsel goed, doch een groot deel der arbeidende klasse, de landarbeiders, de zeelie den en visschers zijn buitengesloten. Zoowel minister Lely als Dr. Kuyper hebben ze aan hun lot overgela ten. Vaardigt men een soc. democraat af naar de 2e kamer, dan wordt met kracht gestreden voor hunne opneming, want voor de aanstaande verkiezingen staat eene goede ongevallenwet op liet programma. Toen Dr. Kuyper in 1901 over 58 van de 100 stem men kon beschikken, heeft hij de vier jaren voorbij la ten gaan, zonder eene enkele sociale wet tot stand te brengen. Ja toch, de caissonwet, waarbij slechts 80 per sonen belang hadden. Doch daar staat tegenover de beruchte speetwet. In 1905 trad het ministerie de Meester op, dat geen indruk heeft achtergelaten, en later kwam liet ministerie Heemskerck aan het be stuur, het jolige Christendom, dat nog niets heeft ge daan, en iets slechts belooft. Men zegt: „De soc.-de- mocraten zijn vijanden van den godsdienst," doch dit is eene onwaarheid: ze wenschen het geloof buiten de politiek. Er zijn zoowel geloovigen als vrijdenkers on der de partij. Ook beweert men„De soc.-democraten zijn tegen het Koningschap." Spreker geeft toe, dat ze republikeinen zijn en aan het hoofd van den staat een president wenschen, doch Mr. S. van Houten noemde het koningschap een ornament of versiersel aan het Staatsgebouw, en Cort v. d. Linden beschouw de het koningschap als een vliegwiel. Na de pauze behandelde spreker meer in het bijzon der het programma der S. D. A. P., het algemeen kies recht, zoowel voor vrouwen als voor mannen, staats- pensioneering, de tien-urendag, verbetering der onge vallenwet en die der woningwet. 12 jaar geleden wa ren noch liberalen, noch elericalen in beginsel voor al gemeen kiesrecht, doch met liet beperkte kiesrecht blijft het modderen, en langzamerhand verklaren alle partijen zich dan ook voor uitbreiding daarvan. De tien-urendag, waarbij tevens de motie Schaper werd besproken, geldt alleen voor volwassenen. De kinderar beid, die in Nederland nog te veel plaats heeft, moet verboden worden. De nachtarbeid mag hoogstens 8 uur duren. Thans werken bij de Rijkswerken nog vele personen meer dan 10 uur per dag, waarvan door spre ker'verschillende voorbeelden werden aangehaald. Wat het Staatspensioen betreft, de strijd hiervoor is het eerst hier gebracht door de soc.-democraten in het jaar 1897. De rechterzijde wenscht pensioendwang, op 70-jarigen leeftijd, doch van de 1000 personen bereiken slechts 65 dien leeftijd (235 uit den gegoeden stand), terwijl links niet veel van staatspensioen wil weten. Daarom, stemt bij de a. s. verkiezingen niet rechts, niet links, maar rood! Daar niemand der aanwezigen zich voor debat aan meldde, werd de vergadering gesloten. Donderdag- en Vrijdagavond wordt eene propaganda-lezing gehouden te Cocksdorp en Den Burg. De Provinciale Bond van Dilettanten Tooneelveree- nigingen in N. H., welke in het seizoen 19091910 eene tooneelwedstrijd houdt voor zijne afdeelingen, ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan, heeft van H. M. cie Koningin en van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik voor dit doel een zilveren medaille ontvangen. Van den commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland ontving de Bond voor 't zelfde doel een bedrag in geld, tot aankoop van een medaille. Aan het verslag over het boekjaar 1908, uit te bren gen door den directeur den heer J. E. Moens, in de algemeene vergadering van aandeelhouders op 1 Mei a.s. ontleenen wij het volgende: De resultaten over het afgeloopen jaar zijn wederom gunstig geweest. De gebouwenrekening, die 31 De cember 1907 op de balans voorkwam met 120.700, welk bedrag in den loop van 1908 vermeerderde tot 121.999.25 komt door na te noemen afschrijving met f 113.000 op de balans voor. Zij omvat de kantoorge bouwen te Alkmaar met een daarnaast gelegen perceel, alsmede de kantoorgebouwen te Hoorn, 's-Gravenhage, Delft en Leiden, terwijl er bovendien nog onder begre pen is een gebouw te Hoorn, vroeger als kantoor ge bruikt en nu verhuurd. De reserve klimt tot 176.812.17 tegen 168.170.17 in 1907. Voor het pensioen- en ondersteuningsfonds bedroeg het saldo op 31 December 1907 5.113.39, welk fon^s thans met 8.567.321/2 op de balans voorkomt. Door de raden van admissie werden behandeld 1897 aanvragen* ten bedrage van 2.673.448.78, waarvan werden toegestaan 1520 aanvragen ten bedrage van 1.872.748.75. Het loopende crediet bedraagt onder ultimo Decem ber 1908 4.214.769.48 tegen 4.102.498.971/,, onder ultimo December 1907. Het saldo der depositorekening is 1.533.402.46/1., tegen 1.066.07l.251/2 op 31 December 1907. De gemaakte rente en provisie bedraagt met het sal do Ao Po ad 12.41 eén som van 188.699.63, waar van wordt afgeschreven op dubieuse debiteuren 18.000, op gebouwenrekening 8.999.25, op meubi lair J 431.06. Na deze afschrijvingen van totaal t 27.430.31 wordt voorgesteld 6 procent aan aandeel houders uit te keeren over het geplaatste kapitaal, groot 1000.000. Voorts maakt het verslag melding van het feit, dat de regelmatige toename, welke de zaken der Vennoot schap langzamerhand verkregen, er Directeur en Com missarissen toe hebben doen besluitèn om thans over te gaan ingevolge art. 4 der statuten, tot uitgifte van 500 aandeelen elk ad 1000,in het maatschappelijk kapitaal. De inschrijving op deze aandeelen is op 21 dezer opengesteld bij de Amsterdamsche Bank te Am sterdam en hare bijkantoren te Almelo, Eindhoven, Fnschede en Utrecht en bij de kantoren van 't Noord- hollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar, Hoorn, 's Gravenliage, Delft en Leiden, alwaar tevens de voorwaarden ter visie liggen. Ten slotte stellen com missarissen voor om den Directeur te machtigen de Heeren C. Bok, S. Polak en L. J. Klijn tot procura tiehouder te benoemen. Het ligt in het voornemen de beide eerstgenoemden tot agent te Enkliuizen aan te stellen, van waaruit men ook in die omgeving de za ken verder hoopt te organiseeren. Toen gisteravond de Harmoniezaal bijna vol was, ging het scherm omhoog en stond daar de heer van Dijk, die de rol van den „monsieur parlant du public" vervulde en mededeelde, dat mevr. Persoons van ver koudheid geen noot kon zingen, dat het gezelschap daarom de opvoering wilde verschuiven, dat evenwel de heer de Lange had getelegrafeerd dat de voorstel ling, met het oog op de vele buitenmenschen, die kaar ten genomen hadden, coüte qui coüte moest door gaan, dat het gezelschap daarom toch maar was over gekomen, doch nu een beroep deed op de welwillend heid van het publiek, dat mevrouw Somethini zooveel mogelijk de coupletten van mevrouw Persoons zou zingen en dat overigens alles zou worden gedaan om de voorstelling te doen zijn, zooals men dat van dit gezelschap gewend is. Deze mededeeling werd door een klein deel van het publiek met gesis ontvangen -*• voor zoover dit was toe te schrijven aan het vermoeden, dat men hier te doen had met een wel eens gebruikelijk trucje, moesten de sissers spoedig ongelijk erkennen: mevrouw Per soons was aanwezig en deed haar uiterste best om door haar spel te vergoeden wat haar zang deed missen. Het was om medelijden mee te hebben, en men kon zien, dat het mevrouw Persoons aan het hart ging de hoofdpersoon te moeten zijn, die zoozeer geprezen wordt en dan niet te kunnen zingen. Geen wonder, dat zij zich zelf niet langer meester kon blijven en na het tweede bedrijf een flauwte kreeg. Het spreekt wel van zelf dat de uitvoering hieronder te lijden had, want mevrouw Samethini kon niet voortdurend als Siameesche tweelingzuster van Mevr. Persoons invallen. Er moesten herhaaldelijk gedeelten worden overgeslagen trouwens het pot lood scheen ook buitendien nog al flink in den oor- spronkelijken tekst gezet te zijn. Wanneer wij dit alles in aanmerking nemen, dan is er alle reden om de voorstelling te prijzen. Er werd over het geheel goed gezongen en soms Keel aardig gespeeld. Het tweede bedrijf muntte bijzonder uit en dit vièl dan ook terecht zeer in den smaak. Het publiek was niet karig met zijn bijvalsbetuigingen en hieruit bleek, dat het meerendeel der talrijke bezoekers zich uitstekend amuseerde met den vermakelijken onzin, die heel onschuldig was het minder-onschuldige w erd achterwege gelaten. Namen zullen we maar niet noemen het geheele gezelschap deed zijn best en de leden ontloopen elkaar nu niet zoo heel veel. Ook het orkest was goed. Voor een aardige aankleeding was eveneens zorg gedragen. Summa summarum: niemand behoefde zich een gang naar den schouwburg te beklagen. En dat de leuke muziek gepakt had bleek wel uit bet vele neuriën van de beroemde ringelrijen melodie, dat bij den uitgang werd gehoord. De heer Helleman in de Forestusstraat toonde ons hedenmiddag een ei, dat bijzonder groot was, en niet minder dan 11 lood woog; dit is de zwaarte van 2 ge wone eieren. Een kleine zwarte boerenkip legt gedu rende 3 dagen zulk een ei. Wanneer de blijde tijding vandaag, morgen of Zon dag omstreeks 5 uur 's namiddags in onze stad bekend is, zal de dankdienst gehouden worden Zondagavond om 7 uur, in de Groote Kerk. De dienst in de Kapelkerk 's avonds 6 uur zal dan niet gehouden worden. Aan de Vereeniging tot het bevorderen van den bloei van de Jaari. Paardenmarkten alhier is bij Kon. be sluit van den lOen April 1.1. No. 89, vergunning ver kend tot het houden eener verloting bij gelegenheid van de jaarlijks alhier te houden paardenmarkt. Agenda, VRIJDAG: Repetitie Gem. Koor Zanglust, 71/29I/2 uur. Slotrepetitie „Excelsior," Diligentia, 9 uur. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lier«»d&g. Aikm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 7'/48Y4, heeren-afdeeling 8°96 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Toonkunst mannenkoor, rep. 872 uur, Unie. Tooneelver. Aurora," rep. 8 uur, Verl. Landstraat. A. K. B. Algemeene vergadering 8 uur, in het lo kaal van den heer Hazes, Luttik Oudorp. ZATERDAG: „Nieuw Leven," repetitie voor de heeren, 8 uur, Cen tral. ZONDAG Mannenzangvereeniging „Vereenigde Zangers," re petitie 11 uur, „Central." „Nieuw Leven," repetitie 6s/4 uur, Unie. Oranjefeest, mannenkoor, 1 uur, Unie. Zanguitvoering „Excelsior," Diligentia, 8 uur. ZONDAG. Zangver. „Door onthouding vereenigd," openb. uitv. 8 uur, Harmonie. Tooneelver. „Aurora," openb. uitvoering, 8 uur, Di ligentia. 18 April 1909. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Bosch Sr. van Limmen. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk10 uurDs. Ternooy Apél. Onderwerp„Blijde zijn". Doopsget. Kerk, 10 uren, Ds. Giasz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. A. M. A. Reijnders, Rem. Pred. te Amsterdam. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, Catech. Zond. 20. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83. Vrijdag avond 81/2 uur vergadering van de Jongelingsvsree- niging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/2—6 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor.jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeaiging „Timotheüs", voor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 6 uur. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Da. Natzijl, Herv. gemeente te Egmond a/d. Hoef, geen dienst wegens vacature te Alkmaar en Akersloot. Uit F r a n k r ij k wordt gemeld, dat volgens een brief van 18 Maart uit Caracas aan de Temps, Gomez besloten heeft, Castro, indien deze in Venezuela terug komt, gevangen te laten nemen-en voor den rechter te brengen wegens den op generaal Paredes gepleegden moord, dien hij zonder rechterlijk vonnis heeft laten doodschieten. Volgens berichten uit Belgrado hebben de -\lba- neezen in Oud-Servië een algemeenen opstand op touw gezet en besloten, de steden Pristina, Prizrend en Mi- trowitza aan te vallen. De boeren vluchten op Ser visch grondgebied. De Servische ministerraad heeft last gegeven, om de nog niet ontbonden Servische benden onverwijld naar* Oud-Servië te zenden, om de Serviërs daar te be schermen. De minister van oorlog heeft verder bevo len, om uit Nisj en langs de Drina de troepen naar Vrnnja en de Servische grens te laten oprukken, om een aanval van de Albaneezen af te slaan. Alle vreemde gezanten zijn hiermee in kennis ge steld. De Nationale Bank van België heeft een bericht rondgezonden, om het publiek te waarschuwen tegen een nieuwsoortige vervalsching van bankbriefjes. Dc vervalschers gaan op de volgende wijze te werk: Zij snijden van een briefje van duizend franks een reepje van eenen centimeter in de breedte, dat eerste briefje is dus een centimeter te kort; van een tweede briefje snijden zij een reepje van twee centimeters en plakken er het eerste reepje aan van een centimeter; van een derde briefje snijden zij een reepje van drie centimeters en plakken er dat aan van twee centime ters, enz., op die manier winnen zij telkens een centi meter en 11a op die wijze twintig briefjes behandeld te hebben zijn zij in 't bezit van een een-en-twintigste zij hebben dus een briefje gewonnen. Bij particulieren zou het moeilijk zijn zoo een brief je uit te geven, maar het is wat anders in de banken, waar heele pakjes bankbrieven in eens in betaling worden gegeven. De heer Dc Lantheere, bestuurder der Nationale Bank, heeft gezegd dat de Bank die briefjes niet zal 1itbetalen. Ze zijn allen vervnlscht, zegde de heer De Lants- heere, dus geen enkel heeft nog waarde. Op die manier nochtans wint de Staat 20.000 fres, ten nadeelc der particulieren. Als men van 20 briefjes er 21 gemaakt heeft en dat de Bank ze allen uitbetaalt, dan verliest de Staat 1000 fres., maar als hij geen enkel betaalt dan wint hij er twintig duizend. Er is een middel om alle belangen overeen te bren gen; 21 briefjes op die manier vervalscht hebben de waarde van 20 briefjes of 20 duizend fres. Ieder brief je is dus het 21e deel van 20.000 fres. waard of 952.38 fres., dat men die som betale voor een geknipt briefje de Staat zal niets verliezen en een verlies van 42 fres. voor den bezitter van het briefje zal voldoende zijn om hem voortaan te doen opletten. Poging tot ontvluchting. De gevangenen in Pera hebben getracht van de al gemeene verwarring gebruik te maken om te ontsnap pen. Zelfs is getracht de centrale gevangenis in brand te steken. De Macedonische jagers omsingelden echter de gebouwen en vuurden op de gevangenen. De pogiqg om te ontsnappen werd door soldaten verijdeld. Brand. Een groote brand te Rochester, in den staat van New-York heeft gewoed in het oostelijk gedeelte van de stad, waar een groot aantal aanzienlijke gebouwen is vernietigd. Honderden lieden zijn dakloos. Verlie- z( 11 aan menschenlevens schijnen er niet te zijn ge veest; maar de stoffelijke verliezen worden geraamd op tusschen 12 ton en 2V2 millioen. Overstrooming. De oevers der Niagara worden overstroomd. Dit wordt veroorzaakt door een grooten ijsdam in de ri vier beneden de vallen. Enkel de electrische centrales, die liggen tusschen de vallen en den dam hebben last van (leze overstrooming; maar de eentrales die bene denstrooms van den dam zijn gelegen hebben geen last van het water. Een ijsopstapeling als nu benedeu de vallen is in meer dan 40 jaar niet voorgekomen. Builenpest. Te Antwerpen heeft een paar dagen onrust ge- heerscht over een bericht, dat er eenige gevallen van builenpest waren waargenomen op de Rubens, een stoomschip dat verleden Zondag bij Antwerpen was aangekomen. Het schip kwam uit Argentinië. De dok toren van den gezondheidsdienst hebben verklaard, dat de drie patiënten van de Rubens inderdaad zijn aange tast door builenpest. Het zijn echter zeer lichte geval len van een niet boosaardig soort pest. Met de zieken, de overige bemanning en het schip is gehandeld alsof men te doen had met allergevaarlijkste pestgevallen. De Antwerpenaren worden gerustgesteld. De gezond heidsdienst acht gevaar 'voor uitbreiding uitgesloten. Telken jare, als de militie onder de wapenen komt, vraagt menigeen zich af, wat al die jonge mannen in do hun vreemde omgeving, onder zulke geheel andere omstandigheden wel gevoelen moeten en of zij spoedig tehuis zullen geraken in de militaire maatschappij, waar zij tijdelijk hun intrede doen. Behalve deze gedachte treedt ook de gedachte op den voorgrond, waar blijven in de groote militaire plaatsen al deze lieden in hun vrijen tijd. Deze gedachtengang gaf aanleiding, dat reeds voor jaren in het belang van zekere eatagorieën militairen zoowel vrijwillig dienende, als tijdelijk opgeroepenen, eenige tehuizen voor militairen gesticht werden. Nu is het wel opmerkelijk, dat de stichting van mi litaire tehuizen steeds uitging van de zijde der Roomsch-Katholieken en van die Protestanten, die zich tot de rechtzinnige richting rekenden. Van vrij zinnige zijde werden wel is waar die inrichtingen ge steund, doch daar bleef het bij. Men was „liberaal" en liet dus gaarne de militairen „vrij" in doen en laten. Dit vrij laten echter wordt vaak uitgelegd als onver schilligheid omtrent het doen en laten der militairen buiten schip en kazerne en deze onverschilligheid be staat niet. Er zijn in de stelling Helder een paar honderd mili ciens van land- en zeemacht en jongens van het op-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2