DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en elfden Jaargang. 1909. ZATERDAG 17 APRIL. Het groene en het zwarte gevaar. NNENLAND. No. 89 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer S. Tweede Kamerverkiezing. De blijde verwachting. De Kijksmiddelen. OBMENQD HIEUW S. Nieuwe aardappelen. Aangehouden. Inbraak. Een ongeluksvogel. Melkvervalsching. Uit Schermerhorn. 7, Uit West Graftdljk. Uit Schoort. Uit Bergen. Uit Heer-Hugowaard. Uit Schagea. Uit Oude NIedorp. Duinbrand. Geen vergiftiging. Levend verbrand. De ontsporing te Cromvolrt. Geldieenlng. Gevaarlijk De bloembollen. Mannen in de vrouwenbeweging. Eén luchtballan. -i I I I l—l I '1 I. —I' I3MW IN— II III LIILB-LLWil J -1WI Men kent het groene gevaarde gevaarlijke absint, die in Frankrijk en West Zwitserland zulke verwoes tingen aanricht. In twintig jaar steeg het gebruik van dezen drank alleen in Frankrijk van pl. m. 50.000 tot ongeveer 200.000 II.L. per jaar. En van de uitwer king van dien drank worden de verschrikkelijke dingen verteld: Zelfs een kleine hoeveelheid kan toevallen „veroorzaken. Voortgezet gebruik leidt tot hevige pij- „nen, verlammingen, sterk verhoogde vatbaarheid voor „tuberculose, bewustzijnsstoornissen, tijdens welke mis daden begaan worden, en ten slotte tot krankzinnig heid en vroegtijdigen dood." De lezer vergist zich als hij meent, dat wij dit alles uit een propagandageschriftje van drankbestrijders hebben. Volstrekt niet. Het is uit een allerdeftigst staatsstuk, geteekend door twee ministers. Dat de toon van dit staatsstuk overigens het preciese mist van een wetenschappelijk betoog of althans van een betoog, dat op wetenschappelijk vaststaande grondslagen berust, dat het zoodoende inderdaad iets van het eenzijdige van propagandageschriften heeft, zouden wij tegenover deze lezers niet willen ontkennen. In elk geval -deze uitlatingen mogen dan overdre ven zijn of niet, ontkend kan niet worden, dat de ab sint inderdaad een hoogst verderfelijke drank is en dat Frankrijk en Zwitserland, waar deze groene drank (vandaar: groen spook, groen gevaar) zooveel in de glazen parelt, deswege waarlijk niet te benijden zijn. Doch is er kans, dat dit groene gevaar ook ten on zent zal verschijnen? Dcj Nederlandsche regeering schijnt van die moge lijkheid wel zeer overtuigd, want 8 Maart 1.1. lieefr zij een wetsontwerp ingediend, waarbij het invoeren, ver voeren, vervaardigen, verkoopen, afleveren of ten ver koop of ter aflevering voorhanden hebben kortweg ver boden wordt. Het is geen gekheid: alweer een wettelijk verbod, al weer een beperking van de vrijheid van het individu. En dat alléén op grond van de vrees der regeering, dat wat in Frankrijk en West-Zwitserland gebeurt, ook hier zou kunnen gebeuren. Hu hebben wij herhaaldelijk ontkend gezien, dat er voor die vrees eenige aanleiding is. Parijs zoo rede neert men is al zoo lang het centrum van het groote vreemdelingenverkeer, waarheen ook uit .Nederland jaarlijks tien duizenden gaan, dat een drank, welke daar zooveel gebruikt wordt, zeker ook naar Nederland zou zijn overgebracht, indien zij over het geheel voor gebruik elders geschikt ware. Doch daarvan is niets gebeurd. In 1885 dronk men in Parijs toch al 10.755 Il.L. De tijd voor de overbrenging is er dus geweest. Bovendien is er in Nederland de neiging om den vreemde, vooral Frankrijk en Engeland, na te apen. Dat men dat ook ten aanzien van dranken doet, be wijst o. a. het toenemende whisky-gebruik. Nu is whis ky soda iets heel gewoons. Doch wij herinneren ons nog heel goed den tijd, dat men hier een gemakkelijke voornaamheidstriomf kon behalen door met de noodige van-zelf sprekendheid in de stem een glas whisky-soda te bestellen. Heeft men zoo iets ooit van absint gemerkt? Nu ja, er zullen wel absint-drinkers in ons vaderland zijn. Meenden niet enkele leden (uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tegen de absint) te weten „dat in sommige gedeelten van het land het gebruik van genoemden drank grooter is dan vrij algemeen wordt aangenomen," al waren „de meesten van andere leden" van meening, dat „het gebruik van absint in Nederland geheel onbeteekenend" is? Over het geheel kan dus niemand zeggen, dat er an ders dan een zeer individueele neiging is om hier dat gevaarlijke goedje te drinken, niettegenstaande het al thans 25 jaar overal in den lande bekend is. Waaruit leidt men dan af, dat de mogelijkheid be staat, dat het ineens zooveel erger zou worden? Wij hebben indertijd gelezen, dat het opmerkelijk is, dat dit groene gevaar ook in Zwitserland zoo weinig over de grenzen van het Eransche gedeelte komt, ja er werd zelfs betoogd, dat voor de meer Germaansche kee- len dit vocht ongenietbaar is en derhalve voor deze keelbezitters geen gevaar oplevert. Of dit inderdaad waar is, kunnen wij niet beoordee- len. Een feit blijft het, dat de absint in Nederland in 25 jaar geen vorderingen heeft gemaakt en dat die plotselinge, scherpe maatregelen tegen dit slechte goed dus wel heel veel gelijken op een slag in de lucht. Met dit verschil, dat wij hiermee alweer meer papieren wet ten krijgen, alweer meer verbodsbepaling neen ambte naren-werkzaamheid, alweer meer bemoeienis van den staat met ons particuliere leven. Dit is het zwarte gevaar, het gevaar dat wij over stelpt worden onder een massa drukinkt van wetten, die dikwijls tyranniek en lastig zijn en ook niet nage leefd worden of tot overtreden aansporen. Dit zwarte gevaar heeft voor ons heel wat meer wer kelijkheid dan het groene. Evenmin als kinderen moet men zijn burgers te veel verbieden. En zeker moet men den vrijen Nederlander niet te veel verbieden, want die heeft als sommige stoute kinderen een neiging om juist datgene te doen wat verboden is. „Waarom zoo vroeg ons onlangs een Berlijnsche dame verbiedt gij het rechtshouden in de straten niet? Dan zou zeker het verkeer veel geregelder zijn dan thans, nademaal gij Nederlanders allen bij voor keur datgene doet wat niet mag en dus rechts zoudt houden Het gezegde is zeker in zijn venijnige scherpte over dreven. Maar er is iets van waar. Let eens op de men sehen, die, op een fietspad loopende, „op tijdige waar schuwing" het rijwielpad verlaten. Er is hier een straf van hoogstens 20 dagen of een boete van ten hoogste honderd gulden. Wie bekommert zich daarom? Dagelijks wordt het gebod tienduizendmaal overtreden en wie wordt er deswege voor den rechter gebracht? Dit is een van de ergste gevallen van het zwarte ge vaar. Niet alleen lokken die steeds zich vermeerderen de voursehriften en verbodsbepalingen tot overtreding, zij blijven ook zoo vaak een doode letter en verminde ren zoodoende den eerbied voor de wet en voor het ge zag. Moge men zich dan ook driemaal bedenken voordat men dit zwarte gevaar ga vermeerderen door den wets- strijd tegen het groene gevaar, waarvan ook hel# scherpst gewapende oog binnen de Nederlandsche gren zen nog nagenoeg niets gezien heeft. Bij het bestuur der vrijz.-dem. kiesvereeniging te Be verwijk is van mr. Rink, oud-minister, bericht ontvan gen, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen voor de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Ka mer. De liberale kiesvereeniging te Wormer (district Zaandam) heeft mr. H. J. C. van Tienen candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. De belangstelling in de residentie voor de te ver wachten blijde gebeurtenis neemt steeds toe. Verschil lende buitenlandsche bladen hebben een specialen ver tegenwoordiger naar den Haag heengezonden. Sommi ge Belgische en Duitsche bladen zullen, wanneer de blijde gebeurtenis een feit is, speciale nummers uitge ven. In enthusiaste woorden spreken de buitenlandsche collega's over onze Koningin. In Duitschland vooral, ziet men in spanning *de blijde verwachting tegemoet. Professor Kouwer vertoefde gisteren den geheelen dag ten paleize in Den Haag. Donderdag in den namiddag was de driekleur voor een gebouw der rijksadministratie op het Buitenhof uitgestoken. Dit bracht velen in den waan, dat het blij de bericht thans „officiéél" was. Bij nader onderzoek echter bleek, dat liet betrof een „proefgevlag," om te zien, hoeveel tijd de huishoudelij ke dienst noodig had om het dundoek aan den buiten gevel te brengen. De aankondiging van de blijde gebeurtenis te Am sterdam zal vergezeld gaan van kanongebulder, op een terrein bij de Johannes Verhulststraat. Wijl bij dat schieten de lucht zich plotseling hevig uitzet, wordt den bewoners in den omtrek ernstig aan geraden deuren en ramen open te zetten, opdat deze niet worden ingedrukt. De maandopbrengst over Maart van dit jaar is een flink bedrag liooger dan die over Maart 1908. Dit jaar werd namelijk 12.623.029.92 ontvangen tegen J 11.805.519.54 in dezelfde maand van het vorig jaar, dus thans 817.510.38 meer. De maand Maart van verleden jaar had echter een millioen gulden minder opgeleverd dan het jaar te voren, zoodat Maart 1909 nog altijd 2 ton lager is dan Maart 1907. Ook moet rekening worden gehouden met de nieuwe belastingen, die in 1908 nog niet bestonden, n.l. het verhoogde effectenzegel en de verbeterde registratie belasting (inbreng vennootschappen). Deze twee be lastingwijzigingen moeten per jaar 12 ton opbrengen, of één ton per maand. Daar de opbrengst van zegel rechten en registratierechten ditmaal ieder ruim een ton hooger was, springt te meer in het oog, dat de stij ging der overige middelen slechts zeer langzaam gaat, en sommige cijfers zelfs nog beneden die van het vo rig jaar blijven. De middelen, welke in Maart 1909 meer opbrachten dan in Maart 1908, zijn de grondbelasting 34.000, de bedrijfsbelasting J 103.000, de vermogensbelasting J 69.000, de invoerrechten 118.000, de suikeraecijns J 147.000, en die op het geslacht 15.000, de belasting op gouden en zilveren werken 7000, de zegelrechten J 123.000, de registratierechten 102.000, de hypo theekrechten 4000, de successierechten 93.000, de domeinen 42.000, de posterijen 85.000 en de rijkste legraaf 36.000. Minder werd ontvangen uit de personeele belasting J 14.000, den wijnaccijns 5000, dien op het gedistil leerd J 30.000, den zout-accijus 13.000, den accijns op bieren en azijnen 18.000, de Staatsloterij 70.000 en de loodsgelden 6000. Daar de opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar J 33.779.980.165 bedraagt, tegen J 32.982.408.02J in 1908, zijn we dus op het vorig jaar 791.572.14 vooruit. Maar Maart 1908 leverde bijzon der slechte resultaten op, waardoor er toen over de eerste drie maanden een achterstand van bijna 7 ton was. Dit jaar is dus in de eerste drie maanden onge veer het cijfer van 1907 bereikt. Door de firma C. M. de Kok te 's-Gravenhage wer den gisteren de eerste Westlandsche nieuwe aardappe len aan H. M. de Koningin aangeboden. ie Groningen is aangehouden een 15-jarige Duit sche jongen, die in het bezit werd gevonden van 125 Hollandsch en 100 Mark Duitsch geld. Na verhoor door de politie bekende hij, dit geld gestolen te hebben van zijn patroon, die slager is in een plaatsje nabij Aken. Na een rondreis van eenige dagen in Duitsch land, kwam hij over Leer naar Groningen De jongen zal aan de Duitsche overheid worden uitgeleverd. Inbrekers hebben zich in den afgeloopen nacht door inklimming toegang verschaft tot het pension „Het Huis van Heelsum" bij Renkum. Een groote hoeveel heid tafelzilver is ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. Een 6-jarig zoontje van een bakker te Uitgeest ge raakte Woensdagmiddag voor de zesde maal in zijn jeugdig leventje „kopje-onder" te water. En nu gister- iqiddag is hij door het dak van een oud huis gezakt, zoodat hij bewusteloos en bebloed werd opgenomen. Da delijk ontboden geneeskundige hulp kon gelukkig geen ernstige kwetsuren constateeren. Een melkboer is bezig zijn koopwaar met water aan te lengen. De eerzame burger wijst hem op het ver keerde van deze handeling. „Ja," antwoordt de boer gemoedelijk, ,,'t is tegen woordig meer dan erg met al die concurrentie. Wie dus eerlijk man wil blijven, moet de menschen wel een beetje bedriegen." Tot notabel bij de Ned. Herv. gem. is gekozen de heer J. van 't Hof alhier. Ds. D. G. W. L. Röder, predikant bij de Ned. Herv. gemeenten van Oost- en West-Graftdijk, is door de Synode benoemd voor de inwendige zending voor de Hollandsche kolonie te Dusseldorf. De afdccliug Schoorl van Hollandsch Bloembollen- kweekers-Genootschap te Haarlem, heeft besloten in de volgende maand eene tentoonstelling' te houden van afgesneden bloemen van bolgewassen. Het bouwen eener rustieke muziektent, met riet ge dekt, is gegund aan den laagsten inschrijver J. A. Tuijnman, timmerman alhier. Deze tent zal geplaatst worden tegenover de z. g. ronde kom aan liet einde van de Iioflaan en is ont worpen door den architect J. C. Leijen alhier. De oude trouwe pólder-ambtenaar P. Molenaar, be last met het openen .en sluiten der pompen in de ver schillende polders, is door het polderbestuur eervol ont slagen, met toekenning van een pensioen van 5 in de week ingaande 1 Mei a.s. Als zijn opvolger is benoemd de heer P. Groot Jr. Den 16en had in het N. II. Koffiehuis alhier de tweede Nuts volksvoordracht plaats met een zeer rijk programma. „Euplionia" zong met welwillende mede werking van mej. Truus Urlus van Amsterdam Psalm 42 van Mendelssohn en het geestige nummer „De wolf en de hond," van Dartillact, met welke beide nummers zij zeer veel succeg had. Mevr. LangeneggerVader be geleidde op haar bekend artistieke wijze koor en soliste bij Psalm 42. De Ilarmoiiiekapel speelde eenige num mers van den overleden directeur L. A. Schouten, ter wijl „Animpa" na de pauze het drama „Te Laat," van W. Tromp, ten tooneele hracht. De zaal was vol met belangstellende „kleine luydeu," die met alle aandacht de zingenden en spelenden volg den. De voorzitter van de commissie voor de volksvoor drachten, de heer Th. Roep, had een zeer gemakkelijke taak als leider van de volle zaal, dank zij het schoone programma. Het veel gebodeïie maakte een langen avond. Vergadering van de Protestantsche kiesvereeniging alhier, op Vrijdag 16 dezer, in het lokaal van den heer T. de Jong. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de notulen van de voorgaande, na lezing onveranderd werden goedgekeurd, werd aan de orde gesteld: le. verkiezing van 2 bestuursleden in de plaats van de heeren A. Mijts en A. Strijbis. De eerste als secre taris-penningmeesfer wel en de laatste niet herkies baar. De lieer A. Mijts werd met op een na algemeene stemmen herbenoemd en de heer C. Rempel met een tweede vrije stemming benoemd tot bestuurslid. De benoemingen warden door genoemde heeren aangeno men; 2e. rekening over het afgeloopen jaar. Die rekening werd door een commissie nagezien en in de beste orde bevonden, met een voordeelig saldo, groot 38.50. De penningmeester ontving dank voor zijn goed be heer; 3e. candidaatstelling voor de a.s. verkiezing voor de 2e Kamer. Aangezien de vergadering' geen zekerheid had of de heer Eoreest wel eefi voorstander is voor btaatspensionneering, besloot zij daarnaar eerst eens te informeeren en werd dit punt aangehouden tot een volgende vergadering. Daar de gewone rondvraag niets opleverde, werd de vergadering, die niet best bezocht was, door den voor zitter met een woord van dank gesloten. Op een afstand van ongeveer 4000 meter uit 't proef veld van de artillerie aan het strand te Scheveningen woedde Donderdagnamiddag een duinbrand, welke cir ca een 12.000 vierk. M. terrein omvatte. Vermoedelijk is de brand ontstaan door de neerploffende granaten uit de nieuw model houwitsers, waarmede sinds eeni- gen tijd van uit de strandbatterij proeven worden geno men. Dr. Ch. P. van Dillen, arts te Gróesbeek, die belast is met de lijkschouwing in die gemeente, verzekert aan de „Geld." dat bij liet onlangs gemelde sterfgeval van twee kinderen door hem geen vergiftiging geconsta teerd. Donderdagmiddag is de dochter van den landbouwer Morsink te Wierden, die aan toevallen leed, in het uur gevallen en in brand geraakt. Toen haar vader binnenkwam, was haar bovenlichaam reeds geheel ver brand. Omtrent liet ongeluk dat Donderdagnamiddag met een werktrein nabij Cromvoirt heeft plaats gehad en waarbij de werkman II. de Bruin uit Raamsdonk het leven verloor, meldt men nader, dat, behalve deze, nog 4 andere personen hoogst ernstige verwondingen be kwamen. Mén vreest voor het leven van een hunner. Zij allen zijn ook uit Raamsdonk afkomstig en worden in het gasthuis te Waalwijk verpleegd. De polder Wieringerwaard sluit een geldleening groot 30.000, tot voldoening der subsidie voor de tramlijn SchagenWieringen. Jl. Donderdag had men weder zoo'n wedstrijd op den straatweg' HaarlemAmsterdam, die met belangstel ling door de reizigers in den trein, met verontwaardi ging door de passeerenden langs den straatweg werd gevolgd en gezien. Het was een automobiel, waarin enkele personen ge zeten waren, die sneltrein 130 bijhield, ja, in de dor pen Halfweg en Sloterdijk zelfs voor was (O. II. Ct.) Men schrijft aan 't II b 1 d. uit Hillegom: Heeft in enkele bladen reeds de vorige week een voor loopig bericht over den bloei der bloemen in deze streek gecirculeerd, thans kunnen we melden, dat het bloem- bollemlistriet op zijn mooist is. In de eerstvolgende 10 tot 14 dagen, met 2 Zondagen er in, moet men gaan zien om veel te genieten. De hyacinthenvelden staan volop in bloem en vele tulpen, zooals Due van Tholl en de vroege duc-soorten, beginnen kleur te toonen. Een attractie is in dit seizoen de vollegrond-tentoonstelling te Hillegom. Voor wie deze bezoeken willen en tegelijk de pracht in de open velden willen bewonderen, is de volgende route zeer aan te bevelenstation Hillegom, Loosterweg, Oude Beek (zeer mooi), Veenenburger- laan, Leidschestraat. Deze wandeling van ruim een uur gaans brengt de bezoekers bij de tentoonstellingsterrei nen. Vis a vis het hotel „Het Wapen van Friesland," met garage voor auto's, rijtuigen én rijwielen, en waar welwillend toegangsbewijzen voor particuliere tuinen verstrekt worden, bevindt zich het oude Raadhuis. Hier is de allerkeurigste expositie van geforceerde en kasplanten, gebroeide bollen-artikelen en afgesneden bloemen onder dak gebracht. Recht er tegenover liggen de tuinen in Engelschen en- Eranschen aanleg der opengronds-expositie. Van deze beide, door een rustie- kebrug over een breed vaarwater verbonden, is de laat ste, in Eransch rénaissance-stijl, op het oogenblik heel bezienswaard, terwijl de eerste reeds mooi aankontf. De bekende schrijver G. Bernard Shaw heeft in ant woord op een verzoek van de Hongaarsche vrouwen tc spreken, zich ongunstig uitgelaten over het optreden van mannen voor de vrouwen. In het schrijven, dat ge publiceerd wordt in het Mbl. voor Vrouwenkiesrecht, zegt hij o. a.„Een voordracht door mij gemaakt, kan mijn politieke rijpheid bewijzen, maar onmogelijk die van vrouwen." En verder: „Ik raad u ten sterkste de beweging in handen der vrouwen te houden." Deze op vatting is natuurlijk geheel in den geest van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht, die op soortgelijke gronden steeds bezwaar had tegen mannen in het bestuur. Zij vergeet echter, dat het vertrouwen, dat aan de eene zijde wordt gewekt in het zelfstandig optreden van de vrouw, niet opweegt tegen het wantrouwen, dat eenmaal bestaat tegen „het feminisme''' dat heet zich tegen den man te richten. Dit wantrouwen wordt juist overwonnen door samenwerking van mannen en vrou wen in de besturen. Bovendien kan de vrouw nog veel leeren van den man, die in de politiek eenmaal meer routine heeft. De vrees, dat zij alle werk geheel aan den man zal overlaten, is wel wat overdreven. Het is toch wel noodig, dat de vrouw, voor zij de door haar gewenschte samenwerking in het parlement verkrijgt, reeds leert met den man samen te werken in het bestuur barer vereeniging. Te Utrecht was een militaire luchtballon opgestegen met het doel om de Zuiderzee over te steken; door zware regenbuien en tegenwind mislukte dit evenwel. Zij ankerde op het weiland van den veehouder Griffi oen te Muiden, waar de passagiers zonder ongelukken landden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1