BUITENLA N Drankwet. STADSNIEUWS, Hinderwet. Telegrafisch Weerbericht Uit Harenkarspel. De lieve jeugd. Predikbeurten. Kegelconcours. In Postduiven Toonkunst. INGEZONDEN STUKKEN. Zijn er zoo Zoo zijn er Het feestvan den honderdjarige Gekruiste varkens. Lsafzlg Bg r h t s c, Gemengde Mededeelingen. De Prins. Alkmaarsche Waterleiding. Openbare Vermakelijkheden. marktberichten! Llaad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen 10 uur, onder voorzitterschap van' den heer C. Bijpost, lo co-burgemeester. Afwezig waren de heeren C. Groot en J. Burger. Na opening der vergadering en vaststelling der no tulen, wordt medegedeeld dat, mej. V. Faber te Bussum de benoeming tot vroed vrouw heeft aangenomen; de benoemde leden van de commissie tot wering van schoolverzuim hunne benoeming aannamen; dat de kasverificatie conform boeken en kas aangaf een saldo van 1346.49; dat vrijstelling is verleend tot 1 Mei 1914, tot het geven van herhalingsonderwijs aan de meisjes buiten de avonduren; dat de af- en overschrijvingen, de betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, en het kohier van den hoofdelijken omslag zijn goedgekeurd. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Tot personeel voor het herhalingsonderwijs werden benoemd het Hoofd der School en de onderwijzeres van iedere school. Het gemeente-verslag werd daarna den Raad aan geboden. De voorzitter deelt mede de werkzaamheden, die er aan de verschillende gemeente-gebouwen zullen plaats hebben - en welke zullen worden opgedragen aan de verschillende patroonsde geringe omvang dier werk zaamheden maakte een aanbesteding onnoodig. Omtrent de vergoeding voor het rijden van de vroed vrouw, indien zij gehaald wordt naar afgelegen plaat sen in de gemeente, besloot men, na eenige besprekin gen, die vergoeding af te schaffen. Bij de rondvraag las de heer W. Zut een brief voor van den heer J. Bifrger, waarin deze mededeelde dat al hetgeen door hem is gezegd tegen den Commissaris der Koningin omtrent zijn financiëele toestand, de vol le waarheid is. De commissaris der Koningin had den heer Burger machtiging verleend deze verklaring in een openbare vergadering af te leggen. De vergadering werd hierna gesloten. Uit het raadsverslag van Hillegom: Aan de Vereeniging Koninginnedag, die niet alleen een liehtstoet wil organisceren, maar ook een kinder feest, wordt zonder discussie 80 toegekend. Aadat» de subsidie is toegestaan, deelt de voorzitter mede, dat als de jeugd zoo doorgaat er voortaan van B. en \Vgeen deugdelijk voorstel meer te verwachten is. Ze heeft op ergerlijke wijze gehandeld, en zich ex tra lat gedragen, door van de geëmailleerde plaatjes, die op de gasbuizeuverbindingen aangebracht zijn om de juiste ligging der syphons te weten, al het emaille at te trappen. Spr. is daar erg verontwaardigd over. Do heer Crommelin klaagt, dat bij hem een groote spiegelruit en een andere ruit vernield zijn. De heer Van Houten denkt, dat de jeugd alleen de schuldige niet is. Dan moeten de kinderen er maar eens voor gestraft worden, meent de voorzitter. 2157. de waterverkoop bedroeg 66131.59 (tegen 64418.16° in 1907). de uitkeering aan de gemeente J 9620.32 (tegen 9283.63 in 1907) de waterverkoop na uitkeering aan de gemeente dus 56505.27 (tegen :>5134.53° in 1907), de exploitatiekosten beliepen 16662.29 tegen 15672.55° in 1907. De waterleiding staat op de balans voor 391.288.02°. Het door de maatschappij uitgekeerde divident be draagt 5 procent. Men verzoekt ons tc melden dat Zondag 18 April geen dienst in de Ned. Herv. Kerk te Oudorp zal zijn, in afwijking van de opgave der predikbeurten in ons nr. van Vrijdag voorkomende. De uitreiking der prijzen, van het Groot Nationaal Kegelconcous, gehouden in 't gebouw „Diligentia," zal plaats hebben op Zaterdag 24 April a. s., welke met een bal gesloten zal worden, waarvan kaarten bij het bestuur zijn. De Postduiven-vereeniging „Alcmaria Victrix," zal met oude duiven de navolgende vluchten houden: Zondag 18 April Akersloot, Dinsdag 20 April Knol lendam. Vrijdag 23 April Wormerveer. Zondag 25 April Halfweg. Donderdag 29 April Woerden. Zon dag 2 Mei Gouda. Woensdag 5 Mei Dordrecht. Zon dag 9 Mei, Roosendaal. Zondag 16 Mei Mechelen. Zondag 23 Mei Quevy. Zondag 30 Mei Noyon. Zon dag 6 Juni St. Denis. Zondag 20 Juni Orleans. Za terdag 3 Juli Poitiers. Do datum, waarop van Bordeaux afgevlogen zal wor den, is nog niet bekend. an Roosendaal en Quév.v af wordt een wedvlucht gehouden. Het constateeren van de aankomst der dui ven geschiedt in het lokaal van den heer C. van Twisk, Nieuwesloot alhier. België is een Franschman in hechtenis ge nomen die aan de Berlijnsche politie heeft aangeboden geheimen van de Fransche vloot aan de Duitsche ma rine te verkoopen. De man beweerde de geheimen van een onderofficier te hebben gekregen. In zijn jas vond men nog een brief aan het hoofd der geheime politie te Berlijn. Daar het jegens Frankrijk gepleegde lands- verraad in België niet strafbaar is, wordt hij in hech tenis gehouden wegens het aannemen van een valschen naam en wegens landlooperij. In Duitschland heeft graaf Zeppelin medege deeld, dat de geheele opbrengst van de' inzameling 6.096.565 mark bedragen heeft. Dit geld wordt op ver schillende wijzen besteed. Men is doende met het ma- in de war is. Hij bevindt zich thans in Meran. Het Is mogelijk, dat het proces weer wordt uitgesteld. E°n gev**r!ijk men ach Onlangs hebben we gemeld dat in het grensstation Buchs in Oostenrijk een reizigster was aangehouden, die zich upge\ uld had met dynamiet en ander gevaar- hik goedje. Zij is gebleken de 34-jarige echtgenoote van een adellijken grootgrondbezitter uit Russisch-Po- len te zijn. met wien zij tien jaar geleden, nadat ze in de filosophie en in de rechten gestudeerd had, trouwde. Als meisje was zij reeds een aanhangster van de revo lutionaire beweging in Rusland. Drie jaar,geleden is zij weer opnieuw openlijk voor haar revolutionnaire gevoelens uitgekomen en toen haar man tot lid van de «ma werd gekozen, gevoelde zij zich beleedigd. Om wat afleiding te hebben, ging ze naar het buitenland eerst naar München, waar ze zich in het schilderen wilde bekwamen, toen naar Parijs, waar zij met revo lutionaire landgenooten omging, vervolgens naar Zwit serland. Van uit Génève werd ze met een zending dy namiet naar Rusland gezonden, welke zij op bovenaan- gegeven manier verpakte. Ite doktoren hebben uitgemaakt dat zij niet verant woordelijk voor hare daden gesteld kan worden, wes- Dienstwelgeraar De dienstweigeraar O. Kamper uit Nieuwe Niedurp is door den Krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met ingang van 5 April. De 2e uitvoering der afdeeling Alkmaar e. O. van de maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, zal plaats hebben op Donderdag 29 April a. s." Voor de eerste maal alhier zal dan ten gehoore gebracht wor den het oratorium Manasse van Friedrich Hegar. Dit werk, aldus schrijft men ons, waarvan tekst en muziek zeer dramatisch behandeld zijn, is in drie „sce- nen" gesplitst. In do eerste treedt Esra, de leider van het joodsche volk op met een oproep aan de priesters en het volk, om God te prijzen en hem te danken voor de verheffing van Israël en den wederopbouw van de heilige muren van Zion. Aan zijn oproep geven priesters en volk gehoor en luide klinkt hun loflied: „Wie liendich bist du, anser ken van inrichtingen, welke den snellen aanbouw van I halve zii uit de f «co- luchtschepen mogelijk zullen maken. Verschillende Mr. Troelstr?. n erde b if dV''geb ïuften i s ondernemingen. die een hevordennw on 1 »r„ gooenrienis. 'oelstra heeft aan een correspondent vlhi het ageblatt verklaard, dat de sociaal-democratiselie Ka merfractie voor de plechtige zitting der Staten Gene raal, waarin de koninklijke boodschap over de geboorte tan een troonopvolg(ster) voorgelezen zal worden, er over zal beraadslagen, of- zij die zitting zal bijwonen en welke houding zij zal afnemen. Hij verklaarde. aty i- V00rt.s.'. flrtt lr°llan(l een verkapte republiek was, waar- Graat Zeppelin besluit zijne verklaring aldus: „Met I aan lnj de voorkeur gaf boven de Fransche republiek inspanning van de mij nog restende krachten om die feitelijk een verkapte monarchie was TTij geloofde het rijk dit hooge doel nader te brengen geloof ik niet dat de koningsgezinde geestdrift lang zou duren het best_ uiting te geven aaii de diepe dankbaarheid, I Tenslotte zeide hij volgens het bericht dat alle mede- welke mij jegens allen vervult, die mij met hunne ga- I leden van het Koninklijk Huis volmaakt respectabele ondernemingen, die een bevordering en opbeuring van den luclitscheepsbouw of de nuttigste toepassing van de luchtvaart beoogen, ontvangen den noodigen steun. Wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van de luchtvaart zijn gaande. Zoodoende mag men ho pen, dat Duitschland voor langen tijd op het gebied van luchtscheepsbouw en luchtvaart aan de spits zal staan. ven, eerbewijzen en onderscheiding hulp gebracht en vreugde verschaft hebben. De schoonste uitkomst van de door de volksinzameling mogelijk gemaakte ontwik keling van mijne onderneming zou echter zijn, indien algemeen erkend werd, welke heerlijke vruchten de eensgezinde geestdriftige samenwerking van vorsten en volk, met a~ht< rstelling van alle bijzondere pogingen, kan opleveren, en indien dit inzicht dan tot herhaling van zulk een eenparige offervaardige aaneensluiting mocht aansporen, zoo dikwijls het een zaak, die voor het welzijn en de eer van het vaderland van belang is, betreft." In Amerika bezochten de president Taft en zijn echtgenoote Donderdag den Daly-schouwburg te menschen zijn. Mijnheer de Redacteur. aanleiding van het stukje onder bovenstaand opschrift word ik door een der collega's beschuldigd onjuiste voorstellingen te hebben gegeven omtrent on ze positie, en zou het op mijn weg liggen te trachten mij van dat verwijt te zuiveren. Er zijn echter men schen die er een bizondere manier van lezen en van uil leggen van het gelezene op na houden en met wien het ontzettend moeilijk is te redeneeren— en ik ver- Ilerr und Gott! Du Eönig Zions iiber allen Fürstenl New-York en er waren voor de veiligheid van het paar moed in mijn collega-beschuldiger zoo iemand gevon I nmT7tinO'rnlrn i n i Ïioumnm mof irohvn L-r» mant. I Pil TÉ» inhhn-ii Tl- I 1 11 Over den lOOsten geboortedag van S. H. Knorringa te Uithuizen, wordt nader gemeld: Tegen 12 uur hield het Harmoniecorps „Crescendo" een ommegang door de hoofdstraten, waarna het corps naar het hotel van den heer Knol trok, om daar den jubilaris een ovatie te brengen. De heer Knol had zijne ruime bovenzaal voor de familie Knorringa be schikbaar gesteld, waar dan ook zeer velen den hon derdjarige kwamen gelukwenschen. Bovendien werden 53 telegrammen ontvangen, waaronder 9 uit het bui tenland. het aantal schriftelijke felicitaties bedroeg 654. De oude heer was den ganschen dag zeer frisch en opgewekt en rookte nog dien avond om elf uur ge- noegelijk zijn pijpje. Verleden najaar heeft eenigen tijd in de omgeving- van Wijhe een wild zwijn zich opgehouden. Tegelij kertijd had de landbouwer J. Hendriks twee zeugen in een kanpweiland loopen, en zoo geraakte hij in het be zit van zeventien biggen van gekruist ras. Deze zijn nu acht weken oud en hebben reeds veel bekijks gehad. De belangstelling was zoo groot, dat de eigenaar be sloot ze publiek te doen verkoopen. I)e verkoop, behoorlijk bekend gemaakt in de dag bladen, heeft een aardig voordeeltje opgeleverd. De li varkentjes hebben te zamen opgebracht 344; de prijzen per stuk liepen van 8 tot 41. Ook de Rijks Landbouwschool te Wageningen is in het bezit van een exemplaar gekomen. NIEUWS UIT HOORN. Gevonden: Een schaar, een zakmesje, een zwar te vrouwcubont. Een ongeluk. Gisteren kreeg op de fabriek van de firma Gebr. Roozendaal, de heer A. Kooi, terwijl hij bezig was met pletten, een stuk draad in het oog, zoodat geneeskundi ge hulp moest worden ingeroepen. 4» Predikbeurten. Hervormde Gemeente. Groote kerk. Voormiddag te 10 uren, Ds. Tenthoff. Namiddags te 12V2 uren, Godsdienstoefening voor jongelieden. Avond te 6 uren, Ds. Cramer. Ljithersche Scharten. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Terwogt. Doopsgezinde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Zantinge. Avond te 5 uren, dezelfde. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uren, R. R. Posthuma, Evangelist. Avond te 6 uren, I dezelfde. Woensdag 21 April. Avond te 81/, uur, Bij bellezing Ps. 97. Maar Esra is hiermee niet tevreden. Vol heilige ver ontwaardiging toornt hij tegen hen, die heidensche vrouwen als levensgezelinnen genomen hebben, en vooral tegen Manasse, den zoon des hoogepriesters Jo- joda, die voor eenige dagen met Nicaso, een vrouw van heidensche afkomst, gehuwd is. Opgewonden ver langen nu de priesters, dat hij verbannen worde, als hij Nicaso niet verstoot, en een bode wordt door Esra naar den overtreder der heilige wetten gezonden, om hem voor den hoogen raad te dagen. Het tweede tooneel begint met een gezang der maai ers en maaisters, die de rijpe korenaren van het veld voor de woning van Manasse afsnijden. Innig geluk kig wandelen Nicaso en hij in de bloeiende dreven en geven uiting aan de zalige gevoelens, die hun borst doorstroomen. Plotseling worden zij opgeschrikt door de ernstige stem van den door Esra gezonden bode, die Manasse beveelt voor den hoogen raad te verschijnen. Manasse gehoorzaamt, maar met hem gaat Nicaso, die het lot van haar man u il deelen, evenals zijn vrienden zich niet van hem willen scheiden. „Heil dir Manas se!" zoo roepen zij, „bei dir is Hülfe, bei dir die Tat." In de 3e scene wordt Manasse door Esra dringend vermaand en hem bevolen, den toorn des Heeren niet op Zion te doen nederdalen. Manasse antwoordt, dat hij God eert, maar zijn vrouw, die hij uit duizenden koos, niet verlaten kan of wil. Een geroep der pries ters: „Er lastert! Treibt ihn weg! Er sei verflucht!" klinkt hem nu tegen, maar verstomt onder de innige smeekbede van Nicaso. „1st Euer Gott kein Gott der Liebe En dan gaat zij vuort, dat zij zich zonder vrees voor Gods aangezicht durft plaatsen, voor Hem, dien zij „inheilig sussen Stunden der reinsten Liebe und Freu gefunden hat.' Esra en zijn aanhangers blijven on verbiddelijk en nu wordt een vreeselijke vloek uitge sproken over Manasse. Ontzet, maar niet gebroken blijft deze zijn geliefde vrouw getrouw. „Eines ist ihm geblieben, dass alles andre ersetzen kann." Moedig roept hij allen op, die gelooven, dat God een God van liefde is, niet alleen aan tempelmuren gebonden, om met hen te trekken naar Garizim, het schoone berg land, waar het heilig woord, dat op Sinai gesproken werd, niet verstommen zal. Met het slotkoor „Wir folgen dir Manasse! Des Herrn gesetz wohnt nicht allein in Zion" eindigt het schoone werk. zeer omvangrijke, tot dusverre niet gebruikelijke maat regelen genomen. Daaromtrent deelt de Parijschc uitgave van de New-York Herald 't volgende mede: De president en zijn gemalin waren reeds vroeg in den avond uit Washington aangekomen, maar bereikten den schouwburg, tengevolge van een ongelukje met hun automobiel, ongeveer 20 minuten te laat. De di rectie, die gewaarschuwd was, liet daarom de voorstel ling wat later aanvangen, zoodat de hooge gasten niets behoefden te missen. Geheime politie-agenten bewaakten de loge van den president, detectives zaten verspreid door de geheele zaal, terwijl :r nog kleine detachementen politie in de gangen en voor het gebouw stonden. De aanwezigen ontdekten de aanwezigheid van den president eerst na dat het eerste bedrijf ten einde was. Toen weerklon ken levendige toejuichingen door de zaal, en allen ver hieven zich van hunne zetels en zongen het „Aemeri- ea." Toen de voorstelling ten einde was en de aanwezi gen wilden beengaan, vonden zij alle uitgangen geslo ten en moesten zij wachten, tot de president met dege nen. die bij hem behoorden, vertrokken waren. Zoo wordt gezorgd voor de veiligheid van den pre sident van de republiek der Vereenigde Staten, wan neer dezen een enkel maal de lust bekrimpt een voor stelling in een New-Yorkschen schouwburg te gaan bijwonen. den te hebben. Ik heb mijn stukje alleen ingezonden naar aanleiding van het gesprokene in de Gemeente raadszitting van Alkmaar en wil er geen pennestrijd in de courant over voeren ten minste niet met iemand die er een dergelijke opvatting op na houdt. Met be- leetden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, EEN BRIEVENGAARDER. H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENITAGE, 17 April 1909. H. M. de Ko ningin deed heden nog een korte wandeling in den tuin van het paleis. Haar gezondheidstoestand is uitmuntend. DIEVEN GESNAPT. LOJ PERDAM, 17 April 1909. Op de rivier hoor- ito de schipper Roelofs van het rijnschip „Toevallig heid, geladen met graan, onraad. Hij loste twee gc- wooi'Bohoten op drie dieven in een roeiboot, die weg- roeiden. De rivierpolitie achterhaalde de boot en vond twee dieven, Swemmelaar die zwaar en Solle die licht gewond was, de derde dief werd niet gevonden De gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht. De derde dief werd later gearresteerd. Dertien zakken rog ge stonden reeds gevuld om mede te nemen. Tn Turkije is de toestand ernstig. In verschil lende plaatsen kwamen onlusten voor. Hier en daar is de krijgswet afgekondigd en zijn troepen gezonden. Er worden, bijv. te Adana en Mersina Christenen ge dood. Consuls van mogendheden vragen de zending I GREEUWen P 61?nnrn 7, oorlogsschepen. word, afre,,i„5 SS^~.iL^^I<5^V2 perceelen Forest uostraat E9 en Keizerstraat C 6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brongen ter slgemeene kennis, dat bij hun college ^ijn jngekomen verzoekschriften van J. van den sultan geëischt. Hieruit blijkt, dat men alles behalve tevreden is over de omwenteling. Brand. I it New-York wordt bericht, dat dertig personen om het leven zijn gekomen bij een brand in een pen sion te San Francisco en dat reeds zes lijken zijn ge vonden. Oude liefde, die geroest w& s. In zijn jonge jaren werd een Berlijnsch beeldhouwer verliefd op een zijner leerlingen. Haar ouders weiger den echter hun toestemming voor het huwelijk te ge ven. De levenswegen der twee gingen uiteen. Hij werd een beroemd beeldhouwer en trouwde. Nadat hij Als solisten treden bij deze uitvoering op Mej. Joh. v. d. Linde, sopraan, Amsterdam; de heer G. Zalsman, i, y- i inneming aoor net Dn bariton, Haarlem en de heer Jos. Schilderman, tenor, I U 's r~'u"1' ul"'11" nj dat zij in Inca- I stoommachine van 45 sfïsctieve Dsardekrachtnn"diénen" Utrecht, terwijl Mej. A. M. Gort, eere-lid der afdeeling f-JJLen f u'1* ongetrouwd was. Met zijn de M faet ifi h - «ve pa*i„«krachten, dienen- H HP JR. afdeeling en het Alkmaarsch Symphonie-orkest hun welwillende medewerking zullen verleenen. Gemeente. Voormiddag 10 uren, Ds. De Prins van deze week bevat een portret van Prof. Dr. B. J. Kouwer, verder eenige herinneringsbeelden uit de jeugd van H. M. de Koningin van af 3 maanden tot 10 jaar, het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Agenda ZATERDAG: „Nieuw Leven," repetitie voor de heeren, 8 uur, Cen- In het verslag over 1908 der Maatschappij tot ex ploitatie van waterleidingen in Nederland te Amster dam, staat het volgende vermeld over de Alkmaarsche waterleiding In het nfgeloopen jaar onderging de prise d'eau der Alkmaarsche waterleiding eenige uitbreiding. De sedert geruimen tijd loopende onderhandelingen met den heer Jvan Reenen over een wijziging van het erfpachtscontract van den 15en Januari 1885, werden in het afgeloopen jaar voortgezet cn bij voorloopige overeenkomst tot een goed einde gebraclit. Sedert dien werd voor deze wijziging de goedkeuring van B. en W. van Alkmaar gevraagd en verkregen. Ook knoopte genoemde heer van Reenen onderhan delingen met ons aan over een watervoorziening van Bergen-aan-Zee uit de Alkmaarsche waterleiding. De vaststelling van de voorloopige overeengekomen voor waarden voor een zoodanige watervoorziening wacht nog op de goedkeuring van B. en W. van Alkmaar. De opgepompte hoeveelheid water was te Alkmaar «54.307 M3.. de gemaakte uitbreiding 737 M. kostende tral. ZONDAG: Mannenzangvereeniging „Vereenigde Zangers," re petitie, 10 uur, „Central." „Nieuw Leven," repetitie 6% uur, Unie. Oranjefeest, mannenkoor, 1 uur, Unie. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/a uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 874 uur. Gymn.-ver. „Tumlustoefeningsavond, 81/, uur. Mannenzangver. „Stem des Volks," rep. 7*/4 uur, Graanhandel. „Ontwikkeling zij ons doel," lezing, 8 uur, „Voor waarts." Zangv. „Nieuw Leven," rep. v. Dames, 8 uur, Cen tral. ZATERDAG. Zanguitvoering „Excelsior," Diligentia, 8 uur. ZONDAG. Zangver. „Door onthouding vereenigd," openb. uitv. 8 uur, Harmonie. Tooneelver. „Aurora," openb. uitvoering, 8 uur, Di ligentia. vijftienjarige zoon is hij toen over het groote water getrokken en is in Chicago met haar getrouwd. Do bestellingen bleven echter in Amerika uit, en de lief desdroom, die zoo langen tijd noodig had alvorens in vervulling te komen, eindigde na enkele maanden; hij is naar Duitschland teruggekeerd, zij is in Chicago gebleven. Ougelukkenop straat. Blijkens een pas verschenen statistiek hebben in 1908 in Engeland 17.973 personen een ongeluk op den openbaren weg gekregen, waarvan 746 overleden. Door auto's werden 4499 overreden, van wie 148 stierven, door met paarden bespannen omnibussen 294, door andere met puurden bespannen wagen 9045, van wie er 418 overleden. De dag der moeders. 1 it Nieuw-York wordt gemeld, dat dit jaar in de groote steden der Vereenigde Staten een nieuwe feest dag zal worden gevierd: de dag der moeders. Te Nieuw-York doen 140 vrouwenvereenigingen, 45000 le den tellende, mee. 's Voormiddags zullen die vereeni- gingen met vliegende banieren naar de kerken trek ken en s namiddags zullen er godsdienstoefeningen voor kinderen en moeders worden gehouden. Van de kansels ai zullen de plichten en de verantwoordelijk heid der moeders geschetst worden. Het voorbeeld van Nieuw York vindt in andere steden veel navolging. Moltke-Harden-proces. Men herinnert zich dat in het laatste kwartaal van 1906 Maximiliaan Harden in zijn „Zukunft" sprak over de tafelronde van Liebenberg. In verband hiermede diende graaf Moltke een aanklacht tegeu Harden in wegens beleediging. De zaak werd niet vervolgd. Toen diende de graaf een civiele klacht in. De journalist werd echter vrijgesproken. Daarna werd hij door een ambtenaar van het openbaar ministerie vervolgd en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis kwam Harden in beroep. Dinsdag zal de zaak opnieuw behandeld worden. Graaf Moltke heeft een attest van een dokter ingezonden, dat zijn zenuwgestel Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen togen het verleenen der verloven schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 April 1909. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennisdat zij bij besluit van heden vergunning hebben verleend aan- kat.. Bpstuur. van de Alkmaarsche Stoom Wazch- en Si ijj. inrichting aldaar, tot het uitbreiden van genoemde inrichting door het bijplaatsen van een horizontale ne van 45 effectieve paardekrachten, dienen- in beweging brengen van wsschmachine», mangelmachines enz. in het perceel Van der Woude straat, Wijk E No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 April 1909. DONATH, Secretaris. naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 April medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsen Meteorc-lcginch Institant te De BiL. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekende stand van den barometer 761.9 m.M. te Coruna. De laagste stand van den barometer is 749.m.M. te Maliuhead. VERWACHTING.- (Geldig tot den avond van 18 April.) Meest matige zuid westelijken windbewolkt tot betrokken waarschijnlijk regenbuien; zelfde temperatuur. Afslag vereeniging BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken, 16 April. Heden werd verhandeld: Spinazie 60 s 75 cent per msnd. Handel vlug. Station NOORD-SCHARWOUDE, 16 April, Roude kool f a f 2e soort f 17.— a f20.— kleinere f 7.a f 16,— gele kool fa f— 2e soort f 16.— a f 17.—, kleinere f 6.— a f 14.—', Deeusche witts. kool f a f 2e soort f 16.— f 18.—, kleinere f 7 a f 14.—uien f 6.— a f6.26 per 50 K.G. BROEK OP LANGEDIJK 16 April. Heden h'oemkoitl (eerste soort) f 0.a f 0. fejo soort f 0.t f 0.per 100 stuks, reuzenbloem- koo! f 0.— a 0—. gel* koal f 5 50 *17.—Roods keol- f 6a 19,Beensehe witte h*el f 5.a f 16. k«elfi»8a 0.uien f6.a 5 50. ALKMAAR, 17 Apr. Aangevoerd 8 paarden f 100 a 200, koeien en ossen f 140 a 215,13 vette kalveren

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2