DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfden Jaargang. Uit Hof- en Hoofdstad. No. 90 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANDAG 19 APRIL. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Woensdag 21 April 1909. BINNENLAND. Telefoonnummer De biyde verwachting. Jaarwedden'Gemeente ambtenaren. Levend verbrand. Gemengde Baden. Pokken. Aangehouden. Koekoek. Ontslag Tuberculose. Kievitseieren. Opgehouden te bestaan. Diefstal aangeteckende brief. Uit Purmerend. Veelbelovend Mond- en klauwzeer. Uit Oude^Niedorp. Uit Heerhugowaard. Uit Schagen. ALKMAARSC COURANT. ALKMAAR, 19 April. Revolutie en tegen-revolutie voeren op dit oogenblik in Turkije een bloedigen, vreeselijken strijd. De soldaten van de hoofdstad hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag op een verschrikkelijke wijze huisgehouden. Zij hebben zich meester gemaakt van het parlement, den president van de Kamer doen afzet ten, het kabinet doen vallen, den minister van justitie gedood, den minister van marine gewond. Blijkbaar waren de soldaten opgehitst tegen de Jong-Turken, verlangden ze terug naar „den ouden tijd" en zijn daarom te velde getrokken tegen de Jong-Turksche regeering, die op de troepen vertrouwde. De revolutie had evenwel een tegen-revolutie ten ge volge. Niet alle soldaten dachten evenzoo als hun col lega's in de hoofdstad. Vooral in Salonika, kwamen de troepen in verzet tegen hetgeen in Konstantinopel was geschied. Het Jong-Turksche comité kreeg van die zijde steun. Op de revolutie volgde een tegen-revolu tie. De bataljons trokken naar Konstantinopel op, om daar te eischen, dat de grondwet gehandhaafd zal blij ven. Militaire commandanten telegrafeerden de Ka mer, dat ook hun troepen onmiddellijk naar de hoofd stad zouden trekken, wanneer er een ministerie werd gevormd, dat tegen de grondwet was. Zoo kalm als het hier staat is dit alles evenwel niet geschied. De bewoners van het rijk van de halve maan zijn geen beschaafde Europeanen. De dierlijke instinc ten van de Balkan-meuschen komen op zoodra er bloed te ruiken was. En er werd bloed geroken ergo er is op verschrikkelijke wijze gemoord en niet alleen door soldaten. Ook onder de officieren bestond vij andschap. De officieren, die uit de troepen waren be vorderd en zij die van de krijgsschool kwamen hebben onder elkaar gemoord. Zoo werden 30 officieren dood geschoten, die weigerden den eed af te leggen, dat zij het oude Cheriat-recht zouden handhaven. Welke is de houding van den sultan? - Officiéél is meegedeeld, dat de Sultan, na de eedaf legging der nieuwe ministers heeft gezegd: „lk heb altijd verlangd de grondwet te handhaven, daarin gesteund door Senaat en Kamer. Het doel van allen is het welzijn van land en volk en ik ben er van overtuigd, dat alle krachten zullen worden inge spannen om dat doel te bereiken." Maar recht vertrouwen bezit Abdoel Hamid niet. Aan de eischen der oproerige troepen is met grooten spoed voldaan. Den muitenden soldaten werd lof en dank betuigd en medegedeeld, dat zij niet gestraft zul len worden. Het kan niet gezegd worden, dat de sul tan de revolutie heeft aangestookt, maar ongewenscht vond hij haar blijkbaar niet. Doch thans, nu de krijgs kans gekeerd is, nu er meer tegenstand wordt geboden dan gedacht werd, denkt hij er anders over. Zijn toestand is echter niet aangenaam. Of hij staat op het grondwettige been, dan wel op het andere heel veilig staat hij nooit. Natuurlijk gaan de groote mogendheden zich met deze ernstige gebeurtenissen bezighouden. Zij zenden oorlogsschepen naar de Turksche wateren of zenden hun eskaders bericht zich gereed te houden. Overigens kijken de mogendheden de dingen aan, zooals belangstellende buitenstaanders dit doen. Hun landgenooten zullen geholpen worden als de nood aan den man komt, maar overigens zal men zich voorloo- pig niet inlaten met de moeielijkheden, welke er in de Turksche huishouding zijn ontstaan. 'n Lecraar of onderwijzer vereenigt in zijn woning des avonds een aantal veelbelovende jongelui, wier ouders hun gezag hebben verloren of geen tijd hebben zich met hun kroost te bemoeien, en houdt ze aan 't werk. Waaraan ontleent zoo'n blankofficierpaedagoog zijn gezag over de hem toevertrouwde discipelen? Straf werk geven kan hij ze niet, hen in een klas laten zitten ook niet, want hij is slechts bij uitzondering hun eigen leeraar; ouderlijk gezag: niet aanwezig. Overwicht door zijn grootere bekwaamheid ook al niet: want de knapen helpen aan hun wevk, behoort niet tot zijn taak. Ik vroeg een der onderwijsmannen, die van de be doelde huisindustrie werk maakt, hoe hij 't wel klaar de? „Ja, zie je, ik ben ouder dan die jongens, en ze zijn in een vreemd huis, en er wordt geld voor betaald, en. „En dan heb ik 'n baard die ze imponeert." 'n Baard Wie beweert daar nog dat onze jeugd alle eerbied voor de gestelde machten verliest?? De groote aubade, die H. M. de Koningin te 's-Gra- vtnhago zal worden gebracht op een door H. M. zelf te bepalen datum, belooft een succes te worden. Reeds nu hebben zich meer dan 30 vereenigingen, vormende meer dan twee duizend zangers en zangeressen, bene vens zeven muziekkorpsen aangemeld, terwijl spoedig een aanvang wordt gemaakt met de instudeering van den feestzang, gecomponeerd door den heer M. H. van 't Kruys. De uitvoering zal staan onder leiding van den componist. Een bewoner van het Noordeinde te 's-Gravenhage meende Zaterdagmiddag, in plaats van hofdames, ge tooid met weduwenkappen, die in een voorbijgaand rij tuig zaten, in de haast geroepen pleegzusters te zien. Hij stak, om toch maar de eerste te zijn, de vlag uit. Uit Amsterdam aan het Utr. Dagblad schrijft llabis Minggoe ,,'t Hier meer en meer ingang vindende huisindus trie" isliet doen verrichten onder deskundig toezicht van hun huiswerk door schoolknapen. GEMENGD NIEUWS Onder de Gemeente-ambtenaren heeft groote teleur stelling gewekt, dat de Regeering bij de indiening van het wetsontwerp tot herziening van het plaatselijk be lastingstelsel niet tegelijk heeft overgenomen het denkbeeld van^de Staatscommissie voor de gemeente- fiuantiën, om de Rijksbijdrage in de jaarwedden der Burgemeesters en secretarissen te verhoogen. Ook was in belanghebbende kringen bekend, dat verschillende administratieve vereenigingen en door de Regeering om advies gevraagde gemeenten hadden aanbevolen, om de Rijksbijdrage ook uit te strekken tot de gemeen te-ontvangers en de secretarie- en ontvangers-ambtena ren. Vooral de jaarwedden van de ambtenaren ter ge meente-secretarie zijn over het algemeen nog altijd l>e-# droevend laag. Zeer velen genieten nog niet genoeg, om loonkiezer te zijn, of in den hoofdelijken omslag te worden aangeslagen, laat staan dus, om in hun aller eerste levensbehoeften te voorzien. Zoolang het Rijk niet in deze wedden bijdraagt, is echter van de gemeenteraden weinig verbetering te verwachten. Belanghebbenden hopen nu zeer, dat de Staten-Generaal alsnog verhoogingen en toekenning van genoemde bijdragen zullen weten te bewerken. Nabij Groningen is de hoogbejaarde hulpbehoevende W( duwe Aaltje Sluiter verbrand, doordat haar kleeren in aanraking met een stoof kwamen en zoo in brand raakten. Buren vonden later haar verkoold lichaam. In deii gemeeftteraad van Vlissingen is Vrijdagmid dag een eigenaardig debat gevoerd. Bij het* voorstel van B. en W., betreffende de verpachting en de exploi tatie der zeebaden, wenschte een der anti-rev. leden, de heer Van der Meer, een bepaling opgenomen te zien dat geene gemengde baden mogen gebruikt worden. Hij deed dit voorstel uit een zedelijkheidsoogpunt. De wethouder, de heer Van Niftrik, die het voorstel van B. en W. verdedigde, vond dit voorstel eigenlijk wel wat klein en liij meende, wanneer de onzedelijkheid wordt gepleegd, daarvoor toch allerminst het zeebad zal worden uitgekozen. De heer Rottier was het volkomen eens met den heer Van Niftrik en hij heeft op badplaatsen als Scheve- ningen en Ostende reeds een onderzoek ingesteld of de bains mixtes aanleiding geven tot onzedelijkheid, doch hij moest dit beslist ontkennen. De heer Van der Meer bleef evenwel zijn standpunt handhaven en verlangde dat zijn voorstel in stemming gebracht zou worden. Slechts twee andere anti-rev. leden bleken het met den heer Van der Meer eens te zijn. De andere 14 leden, onder wie nog één anti-revo lutionnair, stemden tegen zijn voorstel. Inbraak. Zaterdagnacht is in den pakkelder van de firma J. Speyer Co., in de Koningdwarsstraat, te Amsterdam, ingebroken. De buren vonden 's morgens de deuren van den kelder openstaan en stelden den eigenaar Van den kelder hiermede in kennis. Bij onderzoek bleek het hangslot verbroken en het deurslot geforceerd te zijn. Gestolen zijn 60 costuumrokken, een hoeveelheid vloerzeil, tafelkleeden en een partijtje manufacturen, tot een gezamenlijke waarde van 250. De firma is verzekerd tegen inbraak. Bij de echtgenoote van zekeren Verheyen, uit de An- toniusstraat te Maastricht en de echtgenooio van ze keren Colombin, uit de Raamstraat aldaar, zijn pokken geconstateerd. De inboedels zijn ontsmet. De lijderes sen werden naar het gesticht Calvariënberg vervoerd. Zekere kantoorlooper bij den heer C. Versluis, notaris te Leiden, die met ruim 900 van zijn patroon voortvluchtig was, is te Londen aangehouden. In de bossehen van Westelijk Schouwen is voor het eerst weer het geroep van den koekoek vernomen. Een bekend industrieel te Delft, wiens werkjongens in het schaftuur nog al eens baldadigheid in het open baar plegen, heeft thans, na herhaalde waarschuwing, de jongens voor enkele dagen naar huis gezonden en daarvan aan de ouders kennis gegeven, met de mede- doeling, dat, wanneer de knapen zich niet ordelijk ge dragen, ook buiten de fabriek, hun ontslag zal volgen. In een dorpje in de gemeente Schoterland zijn nu binnen 6 jaren 6 leden van een arbeidersgezin overle den aan tuberculose. Eerst 5 kinderen, tusselien de 20 en 30 jaar oud. En wat wel eigenaardig is was de een overleden, dan werd de andere aangetast, zoodat nooit twee lijders tegelijk verpleegd moesten worden. Na die 5 kinderen werd de vader aangetast, die deze week overleed. Steeds werd betzelfde beddegoed, dat wel terdege gereinigd werd, gebruikt, de medici acht ten het niet noodig dat te verbranden. Bovendien het Rijk geeft geen schadevergoeding. Nu echter zijn de dorpsgenooten bijgesprongen om de arme weduwe met nog twee zoons te helpen. Een flinke som werd in de twee laatste dagen bijeengebracht om drie nieuwe bed den, gordijnen, enz. te koopen en het geheele huis is heden, ontsmet. Op die wijze hoopt men de gevaarlijke ziektekiem te hebben vernietigd. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tusschen de 8000 en 9000 kievitseieren aangevoerd, waarvan ongeveer 3000 zijn verzonden naar het buitenland. De prijzen wissel den af van 15 tot 18 cent per stuk. Kwartjesvinder. Op de Leuveliaven te Rotterdam is de 18-jarige werk man 11. U. uit Bochum in handen van kwartjesvinders gevallen. Een bedrag van 22 is hem afhandig ge maakt. De politie te Haarlem heeft Zaterdagavond een drietal kwartjesvinders, die hun slag hadden geslagen in een trein, uit de richting Den Haag, daaruit verwij derd en aangehouden. De chr.-hist. kiesvereeuiging te Enkhuizen heeft op gehouden te bestaan. Door diefstal van een kennisgeving voor een aange- teekenden brief, bestemd voor Cbr. van Beek, Wijn straat, te Rotterdam, is die brief door valsche handtee- kening ten postkantore in ontvangst genomen door een onbekende. De brief bevatte een assignatie op de Nederlandsche Bank van 2200, welk geld kort na den diefstal door de bank is uitbetaald aan den onbekende. Ver. tegen de Kwakzalverij. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering der vereeniging tegen de Kwakzalverij, onder voorzitterschap van mr. A. Lind, zijn tot leden van algemeen bestuur gekozen de heeren mr. 1'. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, E. J. Abrahams, arts te Amsterdam, mr. J. L. F. Boeltingh, ambtenaar O. M. bij bet 2e kantongerecht te Amster dam, mr. A. A. Cnopius, subst.-officier van justitie te Utrecht, J. M. van Elk, secretaris van het Ned. sub comité zur Bekiiinpfung ^der Charlatanerie, te Eefde, ds. E. C. Eleisehen, doopsgez. pred., voorzitter van Het Groene Kruis, te Makkum,, C. Nannes Gorter, journa list te Alkmaar, P. Keg Cz., postdirecteur te Middel burg, mr. P. W. de Koning, advocaat te Amsterdam, mr. A. Lind, advocaat te Amsterdam, J. van Riel, mil. apotheker te 's-Gravenhage, G. Romijn, inspecteur der volksgezondheid te 's-Hertogenbosch. Door de R. C. Kiesvereeuiging is besloten zich van oandidaatstelling voor een lid van den Raad, vacature C. de Goede IIz., te onthouden. De Protestantsche Kiesvereeuiging „De Vrijheid" heeft candidaat voor de Tweede Kamer gesteld 't aftre dend lid, den heer Ferf, en tot candidaat voor den Ge meenteraad den heer dr. II. C. Maats. Donderdagavond werd aan de politie te Dordrecht medegedeeld, dat zich in het logement van H., aan den Burgemeester de Raadtsiugel een vreemde jongen op hield, die nogal grove verteeringen maakte. Terstond werd een onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat be doelde knaap te elf uur naar het hoofdburea-u werd overgebracht. Het bleek te zijn de 15-jarige W. M., uit Rotterdam, die bij fouilleering nog in het bezit was van een nieuwe portemonnaie, een nieuw horloge en 28.50 in geld. Ondervraagd hoe hij daaraan kwam, vertelde hij, als loopknecht in betrekking te zijn ge weest bij den winkelier in suikerwerken C. M. S. te Rotterdam, voor wien hij bij verschillende klanten een bedrag van 50 had geïnd en dat verduisterd had. Met het geld was hij haar Schiedam, Dordrecht, Bre da, Utrecht en andere plaatsen gereisd, nu en dan te Dordrecht terugkeerend, waar hij de portemonnaie en het horloge gekocht had. Die voorwerpen en het over gebleven geld werden in beslag genomen en de deug niet voor den nacht opgeborgen. Vrijdagmiddag te half drie is hij onder behoorlijk geleide per spoor naar Rotterdam teruggebracht, waar hij ter beschikking van de politie is gesteld. Vernieuwde b.fer. Onlangs vertaalden we een berichtje over het ma ken van vernieuwde boter en vroegen of onze lezers ons ook konden mededeelen, of dat mogelijk was. Van wel willende zijde ontvingen we daarover het volgende, ontleend aan het vakblad voor zuivelfabrikanten. Den vriendelijken inzender onzen beleefden dank! Een hoogst interessant proces omtrent vernieuwde boter werd enkele dagen geleden behandeld voor den strafrechter te Dusseldorp. De feiten lie tot dit proces aanleiding gaven waren aldus: Een zekere Breden kamp liad te Dusseldorp eene fabriek waar boter werd vernieuwd. Alvorens de zaak te beginnen had hij zijn voornemen aan de gemeentelijke autoriteiten meege deeld. Het bedrijf was gepatenteerd en bestond in het verwerken van oude, slecht smakende of half bedorven boter met Natron Garb, en vervolgens in het opnieuw karnen van dat product met geroomde melk. Gecon stateerd werd dat beschimmelde of geheel bedorven bo ter niet werd verwerkt maar aan de zeepfabrieken werd verkocht. De politie verklaarde dat de fabriek een netto indruk maakte. De vernieuwde boter werd ver kocht onder den naam van boereboter. Bredonkamp was aangeklaagd wegens overtreding der wet op de voedingsmiddelen en in eersten aanleg veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en 1000 Mark boete, tegen welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Die behandeling in hooger beroep was die welke wij thans pp het oog hebben. Het interessante van die behandeling lag vooral in de verklaringen der getuigen. Er waren 14 deskundi gen, wetenschappelijke en praktische, gedagvaard wiens verklaringen lijnrecht tegenover elkaar stonden. Een deel der mannen van de wetenschap onder lei ding van Dr. Loock, verkondigde de stelling dat alle boter die miskleurig, schimmelig of wansmakend is, beschouwd moet worden als bedorven in den zin van de wet op de voedingsmiddelen, ook al was ze vernieuwd, en dus niet als voedingsmiddel mocht worden ver kocht. Een ander deel der geleerden aangevoerd door Prof. Friedrichs uit Bonn, beweerde dat het bewuste product alleen beschouwd moest worden als te zijn minderwaar dig. Werd het bij den verkoop als zoodanig aange had, dan viel het buiten de wet. De wetenschap die er in slaagt om min of meer bedorven voedingsmiddelen weer genietbaar te maken mag niet worden belem merd. Dit oordeel was ook dat van de deskundigen uit handelskringen. De rechter sloot zich bij deze laatste zienswijze aan en veroordeelde de aangeklaagde alleen op grond dat hij de vernieuwde boter had verkocht als boereboter. Daarvoor moest hij 100 Mark boete betalen. Onzo indruk is dat door dit vonnis aan een nieuwe vorm van boterknoeierij in Duitschland recht van be staan is gegeven. Het hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zich gewend tot den Minister van L., N. en II. om zijn erkentelijkheid te betuigen voor de krachtige maatregelen, die door hem zijn genomen om den voortgang van het mond- en klauwzeer te stuiten en tevens met aandrang verzocht op den ingeslagen weg voort te gaan en in de komende maanden desnoods nog krachtiger maatregelen te nemen, ten einde te voorkomen, dut deze ziekte nogmaals een ramp worde voor onze veehouders. Ned Herv. Kerk. Beroepennaar de Ilollandsche kolonie (inwendige zending) te Dusseldorf D. G. W. Levin Roder, te West en Oost-Graftdijk. Uit St Pankras. Aan de betaalk'antoren, van de Tuinbouw- en Ilan- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken," „Land bouwbelang" te Noord-Scharwoude en „De Eendracht" te Oudkarspel, gevestigd te Broek op Langedijk en Noord-Scharwoude, werd in de maand Maart aan on- derhandsch verkochte producten omgezet voor een be drag van 307.609.26. Op een adres van eenige ingezetenen alhier, aan de directie der II. IJ. S. Mij., om met den aanstaanden sneltrein 1618 van Helder naar Amsterdam, aan het station N.-Seharwoude te doen stoppen, is afwijzend beschikt. Door de afd. „Heer-Hugowaard en omstr." van den Bond van Nederl. onderwijzers werd met algemeene stemmen aangenomen het Hoofdbestuursvoorstel tot steun aan mej. Wijntjes te Arnhem. Voor den door de afd. opgericliten gymnastiekcursus werden tot leeraar en leerares benoemd de heer Du Burck en mej. Buurs. De deelname aan den gratiscursus voor vrouwelijke handwerken is bevredigend; 7 a 8 meisjes boven 17 jaar volgen de lessen, meerdere deelname wordt ver wacht. Aan het gemeentebestuur te Zuid-Scharwoude, waar de cursus wordt gegeven, zal worden gevraagd om een lokaal, zoo noodig verwarmd en verlicht. Bij de verkiezing voor Boderedacteur werd met al gemeene stemmen gekozen de heer van Det. Aan de gemeentebesturen in het ressort der afd. zal worden geadresseerd voor aanstelling van schoolartsen. De ter vergadering aanwezigen worden aangespoord tot bijwoning der vergadering te Alkmaar op 25 April. Den 18den gaf Schagens mannenkoor „Euterpe" in het N. II. Koffiehuis voor een volle zaal een zeer toe gejuicht concert met welwillende medewerking van den heer A. Kooger, pianist, van Alkmaar en als solo violist den heer Sam Swaap van Amsterdam. Als bij zijn vorig optreden had de heer Swaap, uitstekend be geleid door den heer Kooger, groot succes met de door hem voorgedragen nummers. Zeer schoon klonken o.a. Traumerei van Schumann en Romance van Svendsen. De heer Swaap weet zijn buitengewoon schoon instru ment op meesterlijke wijze te bespelen. „Euterpe", dat op mooie volle bassen kan pogen, bad veel succes met Matrozenlied uit de Vliegende Hollander van R. Hol, met een paar mooie nummertjes van J. P. J. Wiers en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1