DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLQOKER'S DAALDERS CACAO. No. 91. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone ad verteritten: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 20 APRIL. CEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS BINNENLAND. Tetefooiuitunaifir 3. Tweede Kamerverkiezingen. De blijde gebeurtenis Vlekziekte. Centraal Comité van Anti revolutionnaire Klesvereenlglngen. Lenteboden. Gevonden. Duin cn Bosch. Nekkramp Luchtscheepvaart. Een opzienbarende zaak. Inbraak. Kwarijesvlnders. Gevallen. Een gedenknaald. Medische faculteit Vrije Universiteit. Uit. Purmerend. Uit de Rijp. UitiSchermerhorn. Uit Oterleek. Uit Sint Pancras. -* ALKMAAR, 20 April. Tn de voorrede van het tweede deel van Om de oude wereldzee wees de schrijver, dr. Kuijper, er op, dat, hoe sterk de revolutie van de Jong-Turken in Turkije zich ook voordeed, en hoe ze ook door de Liberalen in West- Europa weMtetoegejuicht, het verkregen resultaat niet duurzaam kon zijn; dat juist in het Parlement zich een oppositie zou vormen; en dat na niet zoo langen tijd een ernstige tweede crisis te wachten stond. Reeds nu is dit een feit geworden. Hoc die crisis zal afloopen is nog niet heel duide lijk, al schijnt de kans groot dat Abdoel Hamid niet lang meer heerscher van alle geloovigen zal zijn. Sommige buitenlandsche couranten geven zelfs reeds liet portret van zijn opvolger Reeliad Efendi, broeder van den sultan en den 3den November 1844 te Kon- stantinopel geboren. Het is niet gemakkelijk een overzicht te geven van den loop der gebeurtenissen en van den toestand, ook al, omdat men daarbij gebruik moet maken van aller lei Turksche namen. Eerst gold het een strijd tusschen de voorstanders van het oude en het nieuwe stelsel. De reactie stak 11a het optreden der Jong-Turken het hoofd op en wilde met behulp der leiders van het reac- tionnaire centrum zich van het leger trachten meester te maken, om het oude stelsel weer ingevoerd te krij gen. De onderofficieren werden het eerst bewerkt en zij hadden het grootste woord. De troepen te Kon- stantinopel werden hoofdzakelijk gewonnen door het fabeltje, dat ze helmen zouden moeten dragen, en deze antieke zonen van den Islam werden tegen hun offi cieren opgehitst door de bewering, dat de superieuren een sleeht leven leidden met ongesluierde vrouwen. Ook was er met geld gewerkt sommige soldaten hadden 30 Turksche ponden (dus ruim 70 gulden) ge kregen. Dit optreden heeft evenwel geleid tot een nieuwe be weging onder de leuze: „bescherming vau vaderland en grondwet" en deze laatste beweging wint snel veld en vond vooral steun bij de troepen buiten Konstanti- nopel, welke naar de hoofdstad optrokken. Van welke gevoelens deze bezield zijn blijkt uit het volgende staal tje: Een commissie uit de Kamer zou met deze troepen onderhandelen. Zij werd ontvangen door Moechtar bei, bevelhebber van de voorhoede, met de barsche vraag: „Brengt gij het hoofd van den oude? Zoolang gij niet met dat hoofd komt, kan er niet onderhandeld worden," De oud e" is natuurlijk de sultan, wiens beleid men niet vertrouwt en in wiens handen, ondanks her haalde verzekering van het tegendeel men de grondwet niet veilig waant. Dat de sultan geneigd is zijn hoofd te redden door van den troon afstand te doen, is te begrijpen, al is een desbetreffend bericht nog niet bevestigd. De Jong-Turken moeten zijn verdwijnen eischen en tevens bestraffing van de aanstichters en algeheele verwisseling van het garnizoen in Konstantinopel. In de buurt van de hoofdstad is nu reeds een aan zienlijke troepenmacht saamgetrokken, en de moge lijkheid van een bloedig conflict kan elk oogenblik werkelijkheid worden. L)it kan slechts voorkomen -worden door toegeven van de zijde der regeering op al de punten, die de Jong- i urken hebben gesteld. Het feit, dat de Kamer leden er over denken zich te stellen onder de hoede der loepen van haloniki, doet de erijst van den toestand zien. Indien mijn zegsman goed is ingelicht, wordt door Z. K. II. een telegram gezonden aan de commissaris sen in de onderscheidene provinciën, die dan het be richt verder aan de burgemeesters zullen seinen met het verzoek de klokken te doen luiden en de vlaggen uit te steken. De voorzitters der beide Kamers ontvangen mede van Z. K. H. den Prins onmiddellijk bericht, die alsdan daarmede de Kamerleden zullen in kennis stellen en hen oproepen om zich dadelijk in de vergadering te vereenigen. De rechterlijke macht ontvangt eveneens onmiddel lijk mededeeling, gelijk ook de militaire en marine-au toriteiten, die alsdan last zullen geven tot het lossen der saluutschoten. Wat den telegraafdienst betreft, zijn de maatregelen genomen, zoodat zelfs in het kleinste kantoor met den meest beperkten dagdienst het bericht nog des avonds 0111 11 uur kan aankomen. Tevens heeft het departement van.koloniën, in over leg met den directeur generaal der posterijen, zulke maatregelen genomen, dat zelfs i nde meest verwijder de koloniën de blijde mare in den kortst mogelijken tijd bekend zal zijn. Ook al onze gezanten in het buitenland ontvangen onmiddellijk telegrafische kennisgeving met de uit- noodiging daarvan mededeeling te doen aan de Hoven en aan de Nederlandsche consuls in de landen, waarin zij geacrediteerd zijn. De liberale kiesvereeniging te Warder en de protes- tantsche te Purmerend, stelden (voor het district Hoorn) tot candidaat den heer P. B. J. Ferf te Haar lem. De liberale kiesvereeniging ,e Starnmeer (district Zaandam) heeft candidaat voor de Tweede Kamer ge steld mr. H. J. C. van Tienen. Kamer'eden naar Friesland. Op 25 Mei zullen 24 Eerste Kamerleden een bezoek aan Friesland brengen. Over de wijze, waarop bij de vervulling der blijde ge beurtenis de tijding zal worden bekend gemaakt, wordt uit Den Haag aan Zeelandia geschreven: Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een schrijven gezonden aan de commissaris sen der Koningin in de onderscheidene provinciën, in houdende het verzoek, aan de burgemeesters tot wegne ming van gebleken onjuiste opvattingen, mede te dee- len, dat, indien een veehouder vermoedt, dat zijn var kens aan een besmettelijke veeziekte lijden, hij toch eerst een deskundige zal moeten ontbieden, opdat deze kunnen oordeelen, of men werkelijk met vlekziekte heeft te doen en dan tegelijkertijd kunnen vermelden, welke verdere maatregelen moeten worden toegepast en of er al dan niet verbranding of begraving meet plaats hebben. Ter voorziening in de vacatures voor het Ceutraal Comité vau Antii^volutionnaire Kiesvereenigiugen zijn de volgende dubbeltallen geformeerd: Vacature dr. A. Kuyper: dr. A. Kuyper en mr. J. C. de Marez Oyens te 's-Gravenhage; vacature Hania: dr. J. Hania te Steenwijk en ds. G. Hofstede te Blokzijl; vacature van de Waal Malefijt: J. II. de Waal Male- fijt, Utrecht, en mr. N. de Ridder,. Leiden; Vacatures ingevolge het nemen van ontslag: Vacature Van ^.lphen: prof. dr. H. Visscher te Utrecht, en prof. jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama te Utrecht; vacature Van Beek Calcoen: mr. S. S. de Veer Mid delburg en H. van Andel te Utrecht; vacature prof. D. P. D. Eabiusprof. mr. Anne Ane- ma te Amsterdam en J. F. Heemskerk te Groningen; vacature Heemskerk: jhr. S. van Citters te 's-Gra- venhage en mr. H. A. v. d. Velde te 's-Gravenhage; vacature Seret: L. H. Duymaer van Twist te 's-Gra- venhage en J. S. F. van Hoogstraten te Arnhem; vacature Talma: II. Pollema te Sneek en mr. J. J. Croler te Leeuwarden; vacature Wormser: prof. mr. P. A. van Diepenhoist te Amsterdam en mr. V. H. Rutgers, te Hilversum. Op de deputatenvergadering welke a.s. Donderdag- te Utrecht zal wordeu gehouden, zal de stemming plaats vinden. GEMENGD NIEUWS De bollenrïag. In Haarlem's dreven, in de omstreken van de Spaar- nestad, was het Zondag den ganschen dag een feeste lijke drukte van duizenden, die uit alle oorden geko men waren om het bloemenfeest te vieren, om te ge nieten van het heerlijk bloemeuaroom en om zich te verlustigen in de wouderschoone schakeeringen op het alkleurige bloemenveld. Met trein en tram, per auto en fiets, daverden ze aan, en ze haalden hun neus vol frissche bloemengeur en tooiden zich bij 't huiswaarts gaan met bonte slin gers en ruikers. Die namen ze mee als blij herdenken aan dien éénen sprookjes-mopien dag in het jaar, dat de lentezon zoo mild schijnt, en alles jong, frisch leven ademt. De bollendag is een dag geweest van heerlijke, war me lentevreugd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft per auto een tochtje gemaakt door Lisse en Hillegom en omstreken. De gierzwaluwen zijn dit jaar bijzonder vroeg. Ge woonlijk zijn ze met groote regelmatigheid eerst den 4en of 5eu Mei uit het zuiden terug; doch gisteren, 18 April, vlogen er omstreeks (i uur 's namiddags reeds drie boven den Amstel te Amsterdam en vertoonden er hoog in de lucht hun volmaakte vliegkunsten. Deze ongewoon vroege terugkeer mag als een voorteeken yan mooi weer worden beschouwd. Te Sliedrecht is nabij de spoorwegbrug bij Baan hoek, uit de Merwede het lijk gevischt eener vrouw, die later bleek te zijn de 35-jnrige vrouw van L., aldaar. Op het strand te Oadzand is aangespoeld het in stroo gewikkeld lijk van een manspersoon. Diphtherlt's. Te Giesen, bij Woudricliem, is wegens het heersehen van diphtheritis de school gesloten. Naar aanleiding van de overschrijding der bouwkos ten van het nieuwe Provinciale krankzinnigengesticht „Duin en Bosch," werd een commissie uit de staten diligent verklaard haar onderzoek daaromtrent voort te zetten; ook na de wintervergadering van 1908. De commissie is met haar taak gereed en de con clusie van haar rapport zal aanleiding geven tot min der vriendelijke discussie voor het beleid van ambtena- Te Rotterdam heeft zich weder een geval van Me ningitis voorgedaan, thans bij een knaapje van 4 jaar, J. Pb. Visser genaamd, dat aan de gevolgen is overle den. De le secretaris van de Ned. Ver. voor luchtscheep vaart ontving van den bekenden aviateur Delagrange bericht, dat hij in het begin van Mei in Den Haag en Amsterdam eenige opstijgingen per aeroplane zal on dernemen; Delagrange vraagt den moreelen steun der Vereeniging. Het Dag. Bestuur acht het feit, dat een der eerste en meest gevierde voorgangers op het gebied der vlieg sport ons land zal bezoeken en hier proeven van zijn kunst zal afleggen, te belangrijk, om niet gaarne aan het verzoek van den heer Delagrange gevolg te geven. Het zal daarbij ongetwijfeld medewerking vinden bij de nieuwe opgerichte Vakafdeeling voor Aviatiek, tot welker bemoeiing deze aangelegenheid meer in 't bij zonder behoort. De heer Jochems die eerst een aeroplane te Parijs had besteld, heeft naar „De N. Ct." verneemt, die be stelling afbesteld, met de opdracht daarvoor in de plaats voor hem te bouwen een dirigeable, systeem- Malecot, luchtschip van cylindervurmige gedaante aan beide zijden uitloopende in punten en overigens ge construeerd wat plaatsing van motor en bewegelijk zwaartepunt betreft, volgens een bijzonder systeem waardoor de Malecots boven andere bestuurbare lucht schepen moeten uitmunten. Er staan ons dus in Den Haag en Scheveningen de en zomer interessante luchtreizen te wachten. Verdronken. Gisteren had te Ophemert een droevig ongeluk plaats. Een aanvallig knaapje van 6 jaar, bezig en kele schaapjes te hoeden, geraakte, zonder dat iemand het bemerkte, in een diep water, de Kil, waaruit het 11a eenigen tijd werd opgehaald. Ondanks alle aange wende pogingen gelukte het niet de levensgeesten we der op te wekken. Indertijd werd een aangeteekenden brief afgezonden door baron Van H. van B., te Utrecht, aan P. R., te 's-Gravenhage, in welken brief zich twee bankbiljetten van J 1000 zouden bevinden; bij aankomst ter plaatse bleek de brief een waardeloozen inhoud te bevatten. De bewuste brief toonde bij weging te Den Haag- precies het zelfde gewicht aan als te Utrecht gecon stateerd was, terwijl voorts de zegels totaal ongeschon den waren. De recherche te Utrecht deed alle mogelijke moeite om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen. Ver schillende postambtenaren ondergingen een scherp ver hoor, terwijl herhaaldelijk huiszoekingen bij hen wer den gedaan. De resultaten daarvan waren echter niet.van dien aard, dat een frauduleuze handeling van één der post ambtenaren kon geconstateerd worden. Thans echter heeft de officier van justitie termen gevonden om tegen baron Van H. van B. rechtsingang te verleenen. Er zijn namelijk vermoedens gerezen, dat de brief zonder de twee bankbiljetten is afgezonden, en dus een valschc aangifte heeft plaats gehad. Men begrijpt dat deze zaak veel opzien baart, daar de heer Van H. van 15. uit een der oudste adellijke ge- sleeliten afstamt. Aangereden. Te Uitgeest is Zondagmiddag de auto no. 2114 in botsing gekomen met den kapwagen van den heer M., waardoor laatstgenoemd voertuig belangrijk bescha digd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto-bestuurder moet geen schuld aan het gebeurde hebben. Rijwielen en deserteurs I11 het Rotterdamsch Politieblad wordt de opsporing verzocht vau niet minder dan 24 rijwielen, in hoofd zaak te Amsterdam en 's-Gravenhage de vorige week door diefstal ontvreemd. Niet minder dan 228 personen worden opgespooid als di serteurs der nationale militie. Van Zaterdag- op Zondagnacht is te Ermelo inge broken in het kantoor van den stationschef. De deur was geforceerd, en de lade van het bureau opengebro ken. Gelukkig wordt het geld 's avonds door den chef medegenomen. Vermist wordt een leeren tasch, die gebruikte spoor kaartjes bevatte; deze werd in de omgeving later open gesneden teruggevonden. Ten huize van den tandheelkundige, den heer S. aan den Oppert te Rotterdam is een ijzeren geld kistje opengebroken. Een bedrag van 125 is daaruit gestolen. Het kistje stond in een brandkast. Gisternacht heeft men zich door het verbreken van een ruit toegang verschaft tot de woning van vrouw M. S. in de Eendrachtsstraat te Rotterdam. Een bedrag van 125 werd uit een kast gestolen; zil veren voorwerpen in dezelfde kast aanwezig liet men onaangeroerd. Een nieuwe truc, door kwartjesvinders in den Haag in practijk gebracht en waarvoor wandelaars op buiten wegen op hun lioede dienen te zijn, is de volgende: Een z.g. „koopman" met een fiets, is, als de wande laar aankomt, bezig, een „slachtoffer" geld af te win nen met speelkaarten. Terwijl hij zelf b. v. 10 in zet, noodigt hij 't „slachtoffer" uit, tegen een inzet van b. v. een rijksdaalder, een van drie op den grond lig gende kaarten te kiezen. Deze laatste keert natuurlijk de verkeerde en is 2.50 kwijt. Twee „heeren," die dan „toevallig" op een fiets aankomen, kunnen het onrecht niet dulden en noodigen den wandelaar uit, men hen aan de zaak een einde te maken, door te trachten geld van den z.g. koopman te winnen om den bedrogene daarmee schadeloos te stellen. E11 „koopman" èn „slachtoffer" èn „menschenvrien- den behooren bij elkaar en hebben, nu het publiek door de couranten gewaarschuwd is, deze nieuwe list uitgevonden, om argelooze wandelaars in hun net te vangen. Gistermorgen is een visscher bij het inladen van een zegen van het plankier van den havendam te Urk ge vallen en met het hoofd op de steenglooiing terecht ge komen. Er had een bloeduitstorting in de hersenen plaats; er is weinig hoop op herstel. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het I onds tot bevordering van de belangen der werklieden (pensioenfonds) verbonden aan de Almelosche verve rij en chemische wasscherij van Gebrs. Palthe werd door liet personeel als blijk van hoogachting aan de firma een gedenknaald aangeboden, die geplaatst werd in den tuin voor het kantoor der firma. Prof. Lindeboom van Kampen heeft op enkele plaat sen in Oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen een lezing ge houden iu het belang van de oprichting van de medi sche faculteit aan de Vrije Universiteit. Uit de mede- deelingen van prof. Lindeboom bleek dat de kosten on geveer 400.000 zullen bedragen, waarvan nog 100.000 moet worden gedekt. Hiervoor wordt ge tracht een 4% leening te plaatsen. Tot candidaten voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad (vacature G. de Goede Hz.) werden ge steld de heeren Dr. LI. C. Maats, liberaal en P. Potte- gieter, sociaal-democraat. De R. K. kiesvereeniging besloot zich te onthou den. Tot lid van den bond van gemengde Zangvereeni- gingen in Noord-Holland is toegetreden de Zangverei niging „Crescendo" te De Rijp. De rederijkerskamer „Amicitia" heeft de winter- amusementen gesloten met de opvoering van „De twee Zusters," tooneelspel van Broekhoff en „De twee echtscheidingen," blijspel van Peene. Met zeer veel ge noegen woonde het publiek de uitvoering bij, waar al len hun best deden te zorgen voor een geslaagden avond. De spelers hadden wel succes van hun werk, wat zeer meeviel, daar de kamer den laatsten tijd veel goede krachten heeft moeten missen, en met weer aankomende moet werken. De zanguitvoering, Zondagavond gegeven door het Dameskoor „Melodia" en het Kinderkoor ,,'t Roze- knopje," onder leiding van den heer J. van Albada, trok veel publiek, vooral uit de omliggende gemeenten. De zaal was flink bezet en den geheelen avond heersch- te de beste orde, terwijl aan het verzoek, om niet te rooken, door velen werd voldaan. Het publiek toonde zich zeer tevreden over hetgeen ten gehoore werd ge bracht. Na een twaalftal drie-stemmige koren, en de 'opvoering van een alleraardigst stukje „Naar het Bal" kwam de Operette aan de beurt. Voor dezen keer was Rhodia ingestudeerd. Van costumeering was veel werk gemaakt. Zang en spel werden geroemd en menigmaal klonk een hartelijk applaus door de zaal. Directeur en zangers kunnen dus tevreden zijn over deze uitvoering. Het publiek bleef nog een paar uur heel gezellig bij een, terwijl nu en dan een dansje werd gehaald. In sommige bladen werd vermeld, dat de strijd over het kortingspercentage, van de kooplieden en tuinbou-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1