BUITENLAND. S T ADSNIEUWS, Van Texel. Uit Westgraftdljk. Uit Bergen. Een woesteling. Een ernstig ongeluk. Naar Rome. Luchtvaart. Uit Oudkarsprl. Uit Broek op Laugendijk- Gemengde Mededeelingen. Een journalistiek jubileum. Een nieuwe drank. Aanbesteding. Agenda Predikbeurten. Zusters-jubliea Schietwedstrijd „Volksweerbaarheid"' Aangehouden. Uit Schermerhorn. In do laatst gehouden vergadering van de Tuinbouw- vereeniging „Schermerhorn en Omstreken," deed het bestuur mededeeling, dat alle kans bestaat, dat op de groentemarkt te Pirrmerend een zijlijn van den tram weg zal worden aangelegd, wat zeer ten gerieve zal zijn voor de groenteverzendingen van hier. Verder werd in die vergadering besloten, de zakken voor de leden benoodigd, te betrekken van de firma G. Haak te Bot terdam a 71/J ets. per stuk, terwijl de manden zullen worden geleverd door den heer ,Toh. Hieter van Har derwijk. Uit Limmen. Gisteravond omstreeks 10 uur brandde alhier af de geheele huisraad en inboedel in het perceel van den heer Petrus Dekker. De geheele inboedel was verzekerd op Beurspolis bij den heer Jac. G. Meyer Hz., Alkmaar. Naar wij vernemen, heeft de heer G. J. O. D. Dik kers, oud-wethouder der gemeente, zijn voornemen te kennen gegeven, binnenkort ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Door commissarissen van de spaarbank van het Volksnut alhier werd deze week verslag uitgebracht over den toestand van deze instelling op 1 Januari 1909. In den loop van 1908 werd door 5 nieuwe deelheb bers ingebracht 1470. Door 36 deelhebbers werden de inlagen verhoogd met 1312.50. Door 16 deelhebbers is het bedrag geheel opgevraagd, beloopende samen 1827.20. Gedeeltelijke oplossingen hadden plaats aan 13 deelhebbers tot een bedrag van 922.446. De bezittingen der spaarhank bedroegen op 1 Janu ari 1909 20000.085. Aan de deelhebbers was op dat tijdstip verschuldigd 15333.08, zoodat het reserve fonds bedraagt 4667.005. In de gisteren gehouden vergadering van het be stuur van den polder „de Bergermeer" werden herbe noemd tot heemraad de heer .Tb. Bruin en tot hoofd ingeland de heer S. Jonker. De rechtbank te Assen wees gisteren vonnis in de zaak van den 21-jarigen F. W. M. te Barger-Compas- euum, die op 17 Februari te Bargermeer de bejaarde weduwe Koetsier met een stuk ijzer heeft geslagen, tengevolge wnarvan zij overleden is, terwijl hij in den «vond van 2 Maart brand stichtte in zijn' cel in de ge vangenis te Assen en dén cipier Oudijk met een stuk ijzer van zijn krib een verwonding aan het voorhoofd toebracht. Hij werd veroordeeld tot 12 jaar gevange nisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. J. P. A. N. Caroli, lid van den raad te Amster dam is gisternamiddag het slachtoffer geworden van een noodlottig toeval. Sedert een paar weken oefent hij zich in den tuin van zijn huis, Keizersgracht 588, in het pistoolschieten op een schijf. Zoo ook gisteren. Toen het wapen, naar hij meende, leeg was, ging hij tot het schoonmaken ervan over. Zingend verrichtte hij dit werk, staande op het plaatsje achter zijn huis, in de onmiddellijke nabijheid van het dienstmeisje. Plotseling brandde het pistool, waarop nog een pa troon bleek te zitten, los, en werd mr. Caroli door eeri schot in het onderlijf getroffen. Kermend zonk hij ineen, terwijl de doodelijk verschrikte dienstbode ijlings hulp ging halen. Toen een drietal doctoren ter plaatse verschenen, was mr. Caroli, die bijgestaan werd door zijn associé, mr. Dammers, volkomen bij kennis, hoewel zijn toestand zeer ernstig was. Hij weigerde zich aan een operatie te onderwerpen. Naar de N. Ct. verneemt is het zoo goed als zeker, dat het koor der Amsterdamsche Toonkunstafdeeling in het volgend seizoen naar Rome gaat. Verduistering. Door eene firma, kantoor houdende aan de Heeren gracht te Amsterdam is aangifte gedaan dat een barer bedienden zich, vermoedelijk met medeneming van ruim 400, uit de voeten heeft gemaakt. Onderzeesche seinen De stoombooten der Hoek van HollandHarwich- route worden alle voorzien van toestellen voor onder zeesche signalen. Duitsche Greet. De geruchtmakende brochure „Het Haagsche Zeden- rn Politieschandaal" (De Duitsche Greet-historie) S. «ie Vries, Haagsche correspondent van „Het Volk" gat aanleiding tot de vervolging van genoemden schrijver, wegens smaadschrift, welke zaak gisteren voor de Haagsche rechtbank werd behandeld. In die brochure komt n.l. de volgende zinsnede voor; „Wil men weten op welke manier men bewijzen bij eenbracht tegen den hoofd-commissaris Een man van gelijke stalte als de hoofdcommissaris kleedde men aan met een langen regenmantel, zooals de heer V. (hoofdcommissaris) draagt; hij vermomde zich voorts met een zwarten baard en zoo liet men hem de rol spelen van hoofdcommissaris en bij „Duitsche Greet naar binnen gaan. Eenige voorname ingezete nen, daartoe expresselijk „uitgenoodigd," konden toen constateeren dat werkelijk de hoofdcommissaris een be zoek bracht ten huize van „Duitsche Greet.' Men noemde ons den naam van hem, die zich tot zulk een vieze opdracht leende. Het moet n.l. de zaak waarnemer Burghout zijn geweest, de man op wien Neeltje Lokerse destijds heeft geschoten." De bekl. bekende de brochure en het daarin voorko mende stuk geschreven te hebben. De eerste brochure is in duizend exemplaren gedrukt met de bedoeling haar te verspreiden. Nadruk heeft plaats gehad. De bekl. had vermoeden dat hij juist was ingelicht omtrent de rol door Burghout gespeeld en dit zoo mogelijk nog nader onderzocht. Hij heeft gehandeld in het alge meen belang. Het algemeen belang noemt spr. dat 't publiek zekerheid hebbe dat orde, veiligheid en zede lijkheid worden toevertrouwd aan menschen die van onberispelijk levensgedrag zijn en die het vertrouwen, dat in hen gesteld moet worden, ten volle verdienen. Na het getuigenverhoor was de subst. officier van justitie, mr. v. Geuns van oordeel, dat niet aangeno men kan worden dat bekl. in het algemeen belang ge handeld heeft en dat hij «lus wegens smaadschrift ver oordeeld zal moeten worden. Waar bekl. echter ge meend heeft in het algemeen belang te handelen, daar meende spr. dat volstaan kon worden met een geld boete. Geëischt werd 50 boete of 10 dagen. Do verdediger van den bekl., mr. Bourlier, stelde voorop dat men in de brochure iets anders gezocht heelt dan er in ligt. liet doel der brochure is eenvou dig geweest aan te toonen dat men in 1903 met be hulp van Duitsche Greet een allergemeenste intrige op touw gezet heeft tegen den hoofdcommissaris van politie. Om die intrige goed te spelen werd een ver momming op touw gezet en voor die vermomming noemde men. ons den naam van Burghout enz. De bro chure zegt niet dat hij het is geweest, volstrekt niet. Spr. meent dat de vraag, waarom heeft bekl. deze zaak gepubliceerd samenvalt met het opzet. W elnu, het is hier allerminst de bedoeling geweest den heer B. onaangenaam te zijn, want bekl. kende B. niet eens. Het ging hier eenvoudig om de zaak. Nogmaals zet pleiter uiteen dat het de bedoeling niet geweest is om B. te beleedigen. Uitspraak oVer 14 dagen. Gasontploffing. Een hevige gasontploffing had gisteravond circa 8 iiur plaats te Helmond in een gebouw, toebehoorende aan «le gemeente en bewoond door het hoofd der open bare school, den heer J. van der Spek. Genoemde heer wilde zijn schuiflamp van water voorzien, waarbij hij de onvoorzichtigheid had, met eene lucifer te lichten. Hij zelf werd nogal ernstig aan 't gelaat gewond, terwijl verschillende deuren en ramen aan splinters vlogen. Kinderroof. Dinsdagnamiddag na schooltijd hebben met woon wagens rondtrekkende luidjes een meisje van circa 8 jaar, van den werkman J. v. G., te Tongelre (N.-Br.), geroofd en in een woonwagen meegenomen. De vader, een werkman, op 71e fabriek der firma Briining werkend, van de vermissing in kennis gesteld en wien men vertelde, dat het vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrien den, naar Poeiers, waar de woonwagens gezien waren, cn hij was zoo gelukkig, zijn kind uit één der woonwa gens te redden. Men begrijpt de vreugde van kind en ouders bij het wederzien. ('s-H. Ct.) Men schrijft aan do N. Ct. uit Breda: Naar aanleiding van in de dagbladen verschenen be richten, als zou te Leur den 9en Mei niet met een ma chine systeem Wright gevlogen kunnen worden, heb ben wij ons tot den heer Heerma van Voss gewend, op wiens initiatief de vliegproeven te Leur zullen plaats hebben. De heer H. v. V. verklaarde ons, dat 9 Mei wind en regen voorbehouden te Leur gevlogen zal worden met een Wright-toestel, daar de heer Paul Wilfort eigenaar is van een dergelijk toestel en op het oogenblik druk bezig is met zijn toestel proeven te nemen, ter verkrijging van een andere aanvangssnel- heid. De heer Wilfort is niet een leerling van Wright, maar een leerling der fabriek Aster, welke de Wright- machines vervaardigt. De machine, waarmede 9 Mei gevlogen zal worden, heeft een gewicht van 500 K.G. en wordt voortbewogen door een motor van 30 P.K. Deze week komt de heer Wilfort te Leur om de plaats aan te wijzen waar de lcods gebouwd zal moeten worden, met het oog op de windrichting. Aan Z. K. H. Prins Hendrik is door den heer Heer- ma van Voss een uitnoodiging gezonden, doch Prins Hendrik heeft laten antwoorden, dat Z. K. H. verhin derd is. Dat het bezoek kolossaal zal zijn, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de Staatsspoor op dien dag om het kwartier extra-treinen zal laten loopen uit de richting Breda en Roozendaal. De bewaking der terreinen is opgedragen aan de marechaussee. De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer A. Kroon, wethou der loco-burgemeester, daar de burgemeester, de heer M. Kroon wegens ziekte afwezig was. Het verslag der gemeente over 1908 werd den Raad aangeboden, het is gedurende eenigen tijd voor de in gezetenen ter secretarie ter inzage nedergelegd. Wat betrof de geldleening door de gemeente aan te gaan in verband met de te bouwen gasfabriek stelde de heer C. Over voor den termijn van aflossing bij an nuïteit te verhoogen van 30 op 40 jaar om reden dat het gas dan niet zoo duur behoefde te zijn. Na eenige algemeene besprekingen werd dit voorstel met 5 tegen 1 stem verworpen (voor de heer C. Over) en besloot men de aflossing zoo te regelen, dat de lee ning in 30 jaren zou zijn gedelgd. De gemeenschappelijke regeling van de 4 Langedij- ker Gemeenten in zake de gasfabriek werd zonder eeni ge bespreking goedgekeurd. Het door den heer K. Dikstaal aangevraagd eervol ontslag als onderwijzer wegens zijne benoeming tot Hoofd eener school op Texel, werd met ingang van 15 Juni verleend. Het verzoek van de bewoners van de Spoorstraat om verbetering van die straat, daar de toestand daar zoo goed als onhoudbaar is, werd na eenige besprekingen over de kosten, gesteld in handen van burgemeester en wethouders om advies, onder opdracht in overleg te treden met de gemeente Noord-Seharwoude. Op het verzoek van de motor- en schippersvereeni- ging „de Eendracht," om verbreeding en uitdiepen van de Bruggracht, werd afwijzend beschikt. Voor kennisgeving werden nog aangenomen de me- dedeelingen dat de kohieren op den Hoofdelijken Om slag en Hondenbelasting waren goedgekeurd, en dat over de maand Maart 32 telegrammen waren ontvan gen. De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer A. Slot, burge meester. Nadat de vergadering met gebed was geopend en de notulen waren vastgesteld, bracht de voorzitter in her innering het overlijden van het Raadslid Wagenaar, die tijdens zijn 20-jarig lidmaatschap zijn beste krach ten heeft gegeven voor den bloei der gemeente, die hem als zijn geboorteplaats lief was. Namens den Raad huldigde spreker de nagedachtenis van den heer Wa genaar voor het vele dat hij heeft gedaan en staande vereenigde de Raad zich met den wensch des sprekers, dat zijn assche in vrede mocht rusten. Medegedeeld werd dat de heer A. Slot is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. De burgemeester bracht bij deze mededeeling in her innering dat hij eertijds het jongste raadslid was en nu* het oudste is en dat hij nu voor de vierde maal is be- ëcdigd. Hierna ontving hij de gelukwenschen van de raadsleden. Van den heer Schagen was bericht ingekomen dat hij ingaat op het aanbod van de Gemeente om het oude" armenhuis voor 1200 te koopen, waarna de Raad zon der verdere bespreking het besluit, nam tot verkoop van dat perceel. De voorzitter deelde mede dat de goedkeuring op de door «1e commissie van beheer voorgestelde wijziging- van de percentage berustte op een foutieve opgave van die commissie, de daarin genoemde getallen waren door een onwillekeurig misverstand dubbel genoemd. De ontvangsten van den betaalmeester bedroegen in het kalenderjaar 1908 4051.05. Voorgesteld werd nu de belooning zoo te wijzigen dat van de eerste 5 ton 35/100 en van het overige 30/100 aan den be taalmeester zal worden uitgekeerd. Na eenige besprekingen besloot de Raad zijne goed keuring aan dit voorstel van de commissie te hechten, doch tevens haar te berichten dat de Raad gaarne een eindpaal wenschte te zien aan den door de commissie ingeslagen weg tot verlaging van de percentage, In verband met de besluiten, op de onlangs gehou den gecombineerde vergadering der raden van de vier Langedijker gemeenten genomen, werd de gemeen schappelijke regeling, waarvan het ontwerp reeds bij de raadsleden had gecirculeerd en in comité was bespro ken, voorgelezen en zonder eenige bespreking aange nomen. Deze regeling is in haar hoofdinhoud voldoende be kend en we meenden daarom te kunnen volstaan met te vermelden dat een commissie van 12 leden, 2 raads leden en de burgemeester ambtshalve, het Dagelijksch Bestuur zullen vormen. Voor ieder lid wordt een plaatsvervanger benoemd, terwijl de burgemeester eventueel wordt vervangen conform de bepalingen der Geme«jptewet. I>e leening, noodig voor den bouw van de fabriek, zal worden aangegaan tot een bedrag van 50.000, te gen een rente van 3l/B hoogstens 4 de rente van 38/4 tot 1 Januari 1912 gaat dadelijk in na het slui ten der leening, terwijl na dien datum 6 als rente en aflossing van het geheele kapitaal zal worden be taald, zoodat de leening na 30 jaar in haar geheel zal zijn afgelost. Mocht de leening nog niet zijn gesloten wanneer reeds geld noodig is, dan zijn burgemeester en wethou ders gemachtigd tijdelijk kasgeld op te nemen tegen een rente van 31/2 Het adres van de motor- en schippersvereeniging „de Eendracht," betreffende uitdieping van enkele grach ten, in de vorige vergadering aangehouden,'werd nu gesteld in handen v^n burgemeester en wethouders om bericht. Het verzoek van mej. Zwaanswijk, onderwijzeres aan de openbare lagere school om eenigen tijd verlof we gens ziekte, werd voor den tijd van 2 maanden toege staan met dien verstande dat na afloop van dien ter mijn de Raad weer kstn zien. De Raad besprak de werkzaamheden die aan de ver schillende gemeente-eigendommen moeten gebeuren en droeg den gemeente-opzichter op bestek en teekening en raming te maken van een armenhuis voor 2 gezin nen aan den Oosterdijk op den voet zooals dat in de Gemeente Zuid-Scharwoude, en van de schoeiïng bij de sluis. Ilierng werd de vergadering gesloten. In Frankrijk heeft de socialistische afgevaar digde Jaurès medegedeeld dat verkleede politieagenten een moordaanslag in schijn hebben voorbereid op de heeren Clemenceau en Fallières, bij gelegenheid van hun reis naar het Zuiden, die dezer dagen aanvangt. De bedoeling van deze comedie zou zijn, de revolutio naire Russen, die in Frankrijk verblijf houden, ver dacht te maken. De heer Jaurès waarschuwt, dat, als hij niet aanstonds verneemt, dat deze vermomde hand langers der politie hun snoode plan hebben opgegeven en de grens over zijn getrokken, hij openbaar zal ma ken, wie deze onderneming op touw hebben gezet, waar zij wonen, en wat zij voornemens waren te doen. In Noorwegen is bij de volksvertegenwoordi ging een voorstel ingekomen, dat de aandacht verdient, liet geld het voorstel om te Berlijn een reisbureau voor Noorwegen op te richten. Van de 44.000 kronen voor jaarlijksche kosten van onderhoud zal de staat 30.000 kr. voor zijne rekening nemen. De scheepvaartmaat schappijen betalen de rest. Andere landen kunnen ter bevordering van het vreemdelingenbezoek hieraan een voorbeeld nemen. lil T u r k ij e is een nationale vergadering gehou den, welke werd bijgewoond door 19 senatoren en 120 afgevaardigden, en welke werd gepresideerd door den voorzitter van den Senaat. De debatten liepen hoofd zakelijk over twee moties betreffende den afstand van den Sultan en over een wettelijke verklaring betreffen de de nadering van het Macedonische leger en den daaraan te bieden tegenstand. Muklar Pasja voerde het woord tegen den afstand. Ge durende zijn redevoering verschenen 5 oorlogschepen voor San Stefano, welke zich ter beschikking stelden van de nationale vergadering, hetgeen een grooten in- vioed had op de stemming over de eerste motie. De afstand van den Sultan is reeds in beginsel be slist. De Sjeik-oel-islam zou er reeds in hebben toege stemd en de nationale vergadering gaf ook haar goed keuring, terwijl in de tweede motie twee proclamaties werden bekrachtigd, geïnspireerd door het op Konstan- tinopel aanrukkende leger, welke aan het einde der zitting in het openbaar zullen worden voorgelezen. De proclamaties keuren de nadering van het Ma cedonische leger goed en bevatten voorts de hier boven bedoelde moties. 1 n M a r o k k o hebben de troepen van sultan Mo- lai Hafid op twaalf uur afstand van Fez een neder laag geleden. De sultan was na de ontvangst van het slechte bericht eerst woest en later vreeselijk zenuw achtig. De sjeriff Kittani moest het ontgelden, hij kreeg twee honderd andere berichten zeggen dui zend stokslagen en het gerucht wil dat hij aan de gevolgen hiervan overleden is. T T> - C in Rusland opponeerde de rechterzijde tegen het zenden van een adres van gelukwenseh aan Bulga rije. De president zei dat hij zijn baantje zou neerleg gen als het rumoer niet ophield, maar hij heeft dit dreigement al zoo vaak gebruikt dat het hoegenaamd geen indruk meer maakte. Een cadettenafgeyaardigde, Rodelsjew, zeide: „In de Russische rijksdoema zitten Duitsche knechten gereed om de hielen van Duitsche machthebbers te likken de heeren hebben waar schijnlijk uit Berlijn geen vergunning gekregen om Btilgarije's onafhankelijkheid te begroeten en zij too nen zich heel gehoorzaam. De graankoning. In de bovenste verdieping van een koren-huis in Chicago zit een man in zijn bureau, die er veel ouder uitziet, dan hij in werkelijkheid is. Hij heeft de micro- toon aan het oor en staart naar de papierstrook van de telegraaf, welke tusschen de nerveuze vingers zij ner rechterhand rolt. Het is Jim Patten, de graan- koning, die thans den prijs van het brood over de ge heele wereld gepaalt. Hij is 54 jaar, begon zijn loop baan als loopjongen, werd agent van een fouragehan- del en stichtte daarna met zijn broeder de firma, die later ue grootste speculatiefirma in graan in Amerika zou worden, In 1901 werd hij gekozen tot burgemees ter van Evanstone, in welke kwaliteit hij een verbitter den strijd voerde tegen den alcohol, welke eindigde met het sluiten van alle drankgelegenheden, en tevens het aangename resultaat had, dat zijn gevaarlijkste con current, de grootste brander, vernietigd werd. Een andere tegenstander vond Patten in iemand die zich voor Elias II uitgaf cn tegen hem predikte. Deze man stoorde zich niet aan de bevelen van den burgemeester, zoodat latten hem ten slotte door de brandweer de stad uitjagen liet. De zaken gingen best en zijn vijan den slaagden er niet in hem in het nauw te drijven. Wel verloor hij een proces van 360.000 gulden, maar dat deed hem geen kwaad. In Mei 1907 had hij den graanhandel van Chicago in handen. Spoedig daarop kreeg hij in den concurrentiestrijd met de firma Ar mour een geducliten klap, verloor 240.000 gulden. Vier maanden later won hij echter 4.800.000 gulden. Vijf maanden gel "den begreep Patten, dat de vraag de hoe veelheid graan verre zot»overtreffen, zoodat hij besloot alle voorraden, die hij krijgen kon, op te koopen. Maar zijn speculatie is nog niet gelukt. Binnen een week kan hij straatarm zijn. Maar voor het oogenblik is hij de graankoning. De pachters vereeren hem als een godheid en laten hun kinderen naar hem doopen. V r c s e 1 i j k e toestanden. Een commissie van onderzoek naar de toestanden op hei kerkhof te Napels heeft ergerlijke dingen aan het licht gebracht. Het personeel was lui en onbekwaam, de dooden werden van hun doodskleeren beroofd, met de gravfn werd handel gedreven; in een kist vond' men geen lijk, maar een kalfskop. De gemeente Napels moet genoodzaakt zijn groote sommen tot schadeloosstelling voor verloren gegane lijken te geven. fandag herdenkt „de Alkmaarder, populair week blad zijn 127,-jarig bestaan. De redacteur vat het resultaat van dit tijdperk aldus samen: „Weinigen ge sticht en velen geërgerd. Veel vrienden verworven en veel vijanden gemaakt," De lezers, die sinds eenige dagen hebben gezien, dat „champagne Pil/.'' hier zou komen en die daarna heb- 1 gevraagd „Wat is chgmpagne pilz?", vinden die vraag in het nummer van heden beantwoord (2u™1>agne Pilz" is een nieuwe drank, die vele voor- trettelijke eigenschappen moet bezitten en ook wat be reiding, samenstelling, centrale betreft, alleszins mui- bi veling verdienen. Zij, die hun nieuwsgierigheid nog niet voldoende be vredigd achten door deze mededeeling, zullen zeker een proefje willen nemen. Wanneer zij dat doen, dan heeft de aardige reclame van den fabrikant doel ge troffen, immers dan heeft hij de aandacht op zijn fa brikaat gevestigd en daarom is het tenslotte te doen. Hoofdvertegenwoordiger voor Alkmaar, Schagen en omstreken is de heer B. H. E. Feldmann, Laat, al hier, Door het Prov. bestuur van Noord-Holland werd gis teren aanbesteed: Het verbeteren van hoofden op hot Noorderstrand van Vlieland en het herstellen van hoofden op dat strand. Raming 56.000. Laagste inschrijver M. Daalder, Alkmaar, voor 48.400. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, cafi Llevcndag. Alkm. Strijkorkest, 81/, Har. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Krackt en Vlugheid," damei-afdeeling i 8 /4, heeren-afdeeling 8°—95 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. A. K. B., onderlinge wedstrijd, 7 uur, Unie. A. B. B. Algem. Vergadering, „Voorwaarts". Toonkunst, repetitie voor heeren, 9 uur, Unie. ZATERDAG: Excelsior. Rep. 8% uur, „Diligentia". A. K. B. Onderlinge wedstrijd, 7 uur, „de Unie." Gymn. Ver. Turnlust, oefen, 7.15. n de Halter, asp. afd. 8l/2 uur, hoofd - afd. ÏC1/^ uur. Gymn. Ver. Kraeht~en Vlugheid, meiajes afd. 3i/2 en 6 uur. Alkm. Tooneelv. bestuursvergadering, van Twisk Nieuwesloot. 25 April 1909. Groote Kerk, 10 uur, Da.'Natzijl van Bergen. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apél. Onderwerp„Manasse". Duopsgez. Kerk, 10 uren, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgel&er, avond 6 uur, Da. Wechgelaer, Catecb. Zond. 21. Consistorie Geref. Kerk. Oudegrscbt D 83. Vrijdag avond 8112 uur vergadering van de Jongelingsverec- niging „Paulue." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, de Heer J. D. BartfcStudent der Theol. School te Rijswijk. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 3i/g—5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/2—7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine saai Harmonie, 5 uur. Hery. gemeente te Oudorp, 10 uur, Da. Lindeboom (huwelijksinzegening.) Herv. gemeente te Egmond-Binnen, ds. H.W. Bosch. Herv. gemeente te Stompetoren, geen dienst. Herv. gemeente te Schermerhorn, 's morgens 10l/2 uur, Ds Werner, Bed. van den H. Doop. Geref. Kerk, 91 /2 uur, preeklezen. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, geen dienst. De zusters uit het St. Elisabeth's gesticht Stanislaus en Clementine vieron Woensdag het feest harer 12l/2- jarige professie. Waar deze bside zusters rich ook hier ter stede veler achting en genegenheid hebben verworven, zal er zeker dien dag wel van dergelijke sympathieke gevoelens getuigenis afgelegd worden. Door de afdeeling Alkmaar van „Volksweerbaarheid" werd Donderdagavond de gewone jaarlijksche onder linge wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag is als volgt A. Bronner late prijs «set 170 puntenJ. Beerends 2de pr. met 166 p.H. Z&adnoordijk 3de pr. mot 165 p.; R Oosten veld 4e pr. met 164 p.; J. Braak 5» pr. met 163 p. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, terwijl tevens voer don eersten prjjswinner een medaille was uitgeloofd door het hoofdbestuur van „Volksweer baarheid." Returnmatch Wormerveer—Alkmaar. Zondagmiddsg a.s. z»I te Wormerveer de return- nifttch plaats hebben tusschen de Aikmaarsche Schaak club V.V.V. en de schaakclub Wormerveer. De eerste match wen Wormerveer met 5 3. Door de politie alhier zijn aangehouden een huzaar uit Amersfoort, wiens opsporing w#.a verzocht en een zekeren J., die nog iets met de justitie had te verrekenen Urk en Amerika. Dezer dagen werd een Hollander in een der voor naamste Amsterdamsche Hotels, door een Urker vis-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2