BU1TENLAN D~ Abdoel Hamid af. STADSNIEUWS QEMENQD NIEUWS. Nederland op de tentoonstelling Berlijn. Holland België. Brand. Auto-ongeluk. Verbrand. De bltyde verwachting. Pokken. Qesto'en wissels. Uit Zaandam. Uit Schagen. Uit Broek op Langendljk. Uit Ursem. Uit Oude Niedorp. Agenda Jubileum R. K Volksbond komen, dat zijn Volendamsch pakje meer aan carna- Aan de verschillende Nederlandsche inzendingen op het tuinbouwgebied, voor de tentoonstelling te Berlijn, zoo meldt men ons, werden de volgende bekroningen toegekend 1 algemeene eereprijs, 7 bijzondere eereprijzen, 8 groote zilveren staatsmedailles, 8 bronzen staatsme- dailles, 2 groote gouden medailles, 9 gouden medailles, 10 groote zilveren medailles, 1 bronzen medaille en 17 geldprijzen, tot een bedrag van 423. Deze voetbalwedstrijd, gisteren te Rotterdam door duizenden bijgewoond, werd met 5—1 door bet Neder landsche elftal gewonnen. Een zware brand heeft gisteravond even over de grens van Amsterdam aan de Kostverloren vaart ge woed in een houten stal, waarin 40 koeien en eenige andere dieren huisden. Met zeer veel moeite werd bet vee uit den stal gedreven en de brand gebluscht. Te Deventer bad Zaterdagmiddag op bet Noorder plein een ernstig ongeluk plaats. De automobiel van de familie Holle, van de „Haere" uit Olst, uit de stad ko mende, kwam in botsing met een wielrijdenden kruide niersbediende. Deze werd zeer ernstig inwendig ge wond. De gtroffene is, zonder bij kennis gekomen te zijn, kort daarna overleden. Het 4-jarig dochtertje der echtelieden B. te Helden, viel Vrijdag in een pot met kokend water. Het be kwam zoodanige brandwonden, dat het korten tijd later aan de gevolgen overleed. Bekend is, hoe tengevolge van vergissingen, op en kele plaatsen reeds gevlagd werd ter eere der blijde ge beurtenis. Ook te Oldenzaal werden deze week velen het slachtoffer van een jongen, die in den geopenden toren de kans schoon zag, om te gaan luiden. De land arbeiders, 't nauwelijks hoorende, zwaaiden met petten en schoppen, arbeiders verlieten de werkplaatsen, leer lingen op de normaallessen werden onrustig, tot de klokluider, de gevolgen van zijn daad ziende, het touw in den steek liet en verdween. Toen verdween ook de vreugdevolle verrassing bij vele bewoners, waarvan stellig velen den kwajongen, die bun de poets bakte, weinig goeds toedachten op dat oogenblik. Op last van den inspecteur der Volksgezondheid zijn te Maastricht alle lagere scholen gesloten, omdat zich een geval van pokken voorgedaan heeft bij een broeder van een bijzondere lagere school. Door de politie te Enkhuizen is Zaterdag in een ho tel op verzoek van de politie te Amsterdam, aangehou den een 2ö-jarig persoon, die den 22sten dezer bij de Amsterdamsche Bank twee reiswissels der American Express Company a 100 dollar, door valsche handteeke- uingen geïncasseerd bad, ten name van Arnold Doly. Deze wissels zijn te Parijs gestolen. De aangehoudene, die weigert eenige inlichtingen te verstrekken en zijn naam op te geven, arriveerde Za terdagmiddag met een automobiel te Enkhuizen en werd aldaar onmiddellijk aangehouden. Op hem wer den nog 17 wissels gevonden, zoomede ruim 250 aan geld, benevens eenige gouden sieraden. Gebleken is, dat hij, behalve te Amsterdam, ook te Rotterdam en te Zwolle op vorengenoemde wijze wissels geïncasseerd heeft. Hij is aan de politie te Amsterdam overgele verd, werwaarts hij per automobiel is overgebracht. De aangehoudene is waarschijnlijk genaamd Gustav Arnold Eiesener, een Hollander, doch spreekt niet an ders dan Engelsch. Sp - or weg tijd. In verband met de regeling van den dienst der spoor wegen in Nederland op 1 Mei e. k. naar den middelba ren zonnetijd van Amsterdam zullen alle uurwerken op de stations en halten der Staatsspoorweg Maat schappij, in den nacht van 30 April op 1 Mei e.k. 20 minuten later dan de tijd van Greenwich worden ge steld. Dit zal geschieden op de lijnen waar de dieust vóór 1 uur 's nachts eindigt of waar volledige nacht dienst is, precies te 1 nur 's nachts. De uurwerken, die dan 1 uur (Greenwichtijd) aanwijzen, worden op dat tijdstip gesteld op 1 uur 20 minuten. (Hbld.) De uitslag van den reciteer-wedstrijd, uitgeschreven door de „Commissie voor Kunsten en Wetenschappen" (onderafdeeling van den volksbond) alhier, gehouden in de schouwburgzaal „De Ster" op Zaterdag 24 April j. 1. is als volgt: Van de zeventien deelnemers werd de eerste prijs toegekend aan den heer J. Groot Jz., Volendam; de 2e aan den heer S. Goberts Jz., Bussum; de 3e aan mej. SjoersOoykaas, Alkmaar, die tevens met groote meerderheid den publieksprijs verwierf; de 4e aan den heer Jb. Keijzer Jbz., Wormerveer en de 5e aan den lieer Jb. Stolp, Wormeer; den den heer Louis Saal- fcorn te Amsterdam. De jury bestond uit de heeren A. van Geldere, G. Jans en A. H. Verkade. De wedstrijd werd afgewisseld door het kwartet der Gebr. Prins. Den 25sten April vergaderde in het lokaal Cérès al hier de afd. Schagen e. O. van den Bond voor smeden patroons in Nederland. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den lieer Wissekerke van Kolhorn, die met een toepasselijk woord aan de reeds vroeger ge noemde geslaagden van den cursus in hoefbeslag de diploma's uitreikte. De secretaris, de heer D. Rogge veen, bracht te voren verslag uil van dezen cursus. In liet vergaderlokaal waren een groot aantal teekeningen van dezen winter gehouden teekencursus ter bezichti ging neergelegd. De aanwezigen zagen in deze proe ven liet groote nut van het volgen van een vak-teeken cursus door smeden. Op de gebruikelijke wijze sloot de voorzitter de helaas door weinig leden bezochte be langrijke vergadering en tentoonstelling. in de plaats van wijlen den heer J. M. Koelman werd door den bisschop van Haarlem tot kerkmeester der R. C. kerk alhier benoemd de heer J. Gouwenberg, en als zoodanig herbenoemd de heer P. Henneman. Als arm- meester werd herbenoemd de heer II. Caarls. Door B. en W. te Zijpe is mej. Gosses, tlians waar nemend onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, met in gang van 15 Mei tot December als zoodanig benoemd te Burgerbrug. Zaterdagavond had een vergadering plaats van „Steunt elkander, op 24 April, in café „de Witte Zwaan" alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Dekker, waarna de secretaris de notulen las, welke wérden goedgekeurd. Hierna was de rekening en verantwoording van den penningmeester over de laatste 3 maanden aan de or de. Door de heeren A. Schoon en P. Schoen werden de bescheiden nagezien en in orde bevonden, waarvoor aan den penningmeester dank werd gebracht bij monde van den voorzitter. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat 16 bestuursvergaderingen werden gehouden, terwijl het le dental zwevende was tusschen 225—2.35. Op 't oogen blik 226. Toen volgde het verslag van den penningmeester over 't afgeloopen jaar, waaruit bleekontvangsten 1341.81, uitgaven 811.62, voordeelig saldo 530.19. Aan 37 zieken hndden 158 uitkeeringen plaats. Bij de bestuursverkiezing werden voorzitter en pen ningmeester herkozen, resp. met 18 en 19 van de 25 stemmen. Beide namen de herbenoeming aan en dan ken voor 't in hun gestelde vertrouwen. De heer P.Dirkmaat wenschte de herbenoemden ge luk namens de vergadering. Tot commissaris werd benoemd de lieer J. Bakker. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met dank aan de aanwezige leden, donateurs en pers, voor be langstelling. Zondag 25 April vierde de burgemeester dezer ge meente en zijne gade hun gouden huwelijksfeest. Hoe wel de familie in de couranten had medegedeeld, dat die dag in stilte herdacht zou worden, meende de Ge meenteraad zoowel als de burgerij dit jubilé niet on opgemerkt te mogen laten passeeren. Door den Gemeenteraad werd het gouden echtpaar bij monde van den heer J. Hille een paar gouden bril len vereerd.; door den heer G. W. Melchers namens de burgerij een keurige ets van Prof. Dake naar eene schilderij van Gorter, voorstellende de Herfst. Tal van bloemstukken prijkten in de receptiezaal; alle blijken van sympathie voor de feestvierende fami lie. De receptie was druk bezocht, van heinde en verre kwam men het gouden echtpaar gelukwenschen. De heer P. Agenant is Zondag met algemeene stem men benoemd tot Notabel bij de Nederl. Herv. gemeen te alhier, in de plaats van den heer A. Koelemeij, over leden. Tijdens een onweersbui, die zich Zaterdag boven deze gemeente ontlastte, werd een schaap van den heer D. Wijnker te Zijdewind, door den bliksem gedood. In den ongelijken strijd tusschen de troepen, die hem trouw gebleven waren en de soldaten, die aan de zijde der Jong-Turken streden, is Abdoel Hamid overwon nen. De reactionnairen, die dachten met het oude sje- riat-recht en met geld meester van den toestand te kunnen worden en blijven, die inderdaad twee dagen het heft in handen hebben gehad, het ministerie deden vallen en pressie op het parlement uitoefenden, hebben het onderspit moeten delven tegen de Jong-Turken, dank zij ook den buitengewonen opmarsch van het tweede en derde legercorps naar Konstantinopel, welke plaats hadden binnen een week en door deskundigen een schitterende proeve van de slagvaardigheid van het Turksche leger wordt genoemd. Onwillekeurig doen de gebeurtenissen in Turkije denken aan de groote Fransche revolutie, toen ook door den tegenstand en de kortzichtigheid der heer- schende kringen de strijders voor een grondwet veel verder gedreven werden, dan zij eerst wilden. Op de nationale vergadering volgde de bestorming der bas tille, het afschaffen van alle privilegiën, totdat de con ventie de republiek proclameerde en de Koning naar de guillotine werd gebracht. Deze gang van zaken nam echter meer dan drie jaar en het schijnt dat het in Turkije wat sneller in zijn werk zal gaan wij le ven immers ook in een tijd van telegraaf en auto. Maar ook leven wij in een tijd van meer beschaving en meer menschelijkheid en daarom mag de vraag gesteld worden, of men thans in Turkije wel zoover zal gaan als toen in Frankrijk, of men tot het bittere einde zal volhouden, dan wel zal staken, voordat er stroomen bloed hebben gevloeid. Dat het den Jong-Turkschen leiders, die voor het meerendeel in West-Europa heb ben vertoefd en West-Europeesche denkbeelden heb ben gekregen, er om te doen is, de rust en de orde in het rijk zoo snel mogelijk te herstellen, is niet aan twijfel onderhevig. Reeds het feit, dat andere mogend heden bij de gebeurtenissen betrokken kunnen worden maant tot voorzichtigheid. Hun doel was oorspron kelijk niet den sultan af te zetten, doch hem slechts onschadelijk te maken. Op het oogenblik hebben de Jong-Turken na bloe dige straatgevechten, het Yildez-paleis in hun macht. De paleistroepen hebben hun wapens neergelegd en zich overgegeven. En maatregelen zijn genomen om de vlucht aan den sultan te beletten. Abdoel Hamid is overwonnen. De man, die meer dan dertig jaar geworsteld heeft voor zijn troon en voor zijn leven, wiens geheele energie er steeds op ge richt was zijn persoonlijke macht te vergrooten, is be zweken onder den grootsten vijand, die er bestaat: de ijzeren wet van de logica der feiten. Dat hij de eigen lijke vader van de staatsgreep van 13 April geweest is, valt nauwelijks te betwijfelen. Na de Juli-revolutie der Jong-Turken heeft hij wel wat al te snel toegege ven aan hun eischen, is hij wat al te spoedig van au tocratisch heerscher constitutioneel monarch gewor den. Terwijl hij zwoer de grondwet te zullen handha ven, smeedde hij in het geheim plannen tegen de Jong- Turken, die van hem een vorstelijken stroopop hadden gemaakt. Hij wachtte het gunstige oogenblik af. Het scheen hem eindelijk te zijn gekomen. De Jong-Tur ken hadden bestuursfouten begaan en zich gelijk el ke nieuwe regeering vijanden gemaakt. De staats greep is mislukt en het spel is uit. De Jong-Turken zullen voorgoed met den sultan afrekenen. Sultan Abdoel Hamid zal spoedig opgehouden heb ben sultan, Khan d< - Khans te zijn. Over de vraag, wat er nu wel gebeuren zal, heeft de „Berliner Lokal Anzeiger" een invloedrijk .long- Turk gesproken, die met een gewichtige zending van Saloniki naar Parijs, te Berlijn vertoefde. Wij vertalen uit het lange verslag het volgende: „Tot dusverre moesten wij den persoon van den sul tan nog respecteeren; pijnlijk genoeg was het ons, en er is niemand onder de leidende mannen, die het niet als een smaad ondervond, dat hij negen maanden met Abdoel Hamid als heerscher moest verkeeren. Wij ge voelden ons, ondanks het afkondigen van de grondwet c-n al zijn heilige eeden, gecompromitteerd, dat wij met dezen man moesten omgaan. Elk onderzoek naar verdwenen personen, naar de millioenen, die bij mi nisters en gunstelingen werden gevonden, moest ge staakt worden, niet, omdat de sporen ten 9lotte vaag werden, maar omdat zij duidelijk op den sultan afgin gen. Een groot deel van de teleurstelling en van den onwil, welke de natie jegens de Jong-Turken ver vulde, is hieraan toe te schrijven, dat wij de laatste konsekwenties uit ingediende aanklachten niet moch ten trekken, omdat de persoon van Abdoel Hamid in de schanddaden de grootste rol had vervuld. Het volk morde, het verweet ons laksheid, ja nog meer; wij, die beter wisten, moesten het echter dulden en ons tevre den stellen met de natie te verwijzen naar het parle ment, dat een onderzoek instelde en alles zou ordenen. Deze druk, die het worstelen naar recht en rechtvaar digheid verslapte, die onze eigen aanhangers verwarde, die velen niet alleen deed twijfelen aan ons willen, maar ook aan ons kunnen, deze druk is nu van ons af gewenteld. Nu is er geen ophouden meer voor den persoon van dezen sultan en hij zal ter verantwoording worden geroepen. Het is zeer juist, dat de chef van den generalen staf Sjewket pasja verklaarde: „Wij zijn niet gekomen om den sultan af te zetten." Het is ook niet ondui delijk, dat de nationale conventie den sultan haar trouw nog heeft verzekerd en dat de Kamer-president heeft gezegd, dat aan den persoon van den sultan niet geraakt zou worden, zoo lang hij de grondwet, niet heeft geschonden. Wat de verklaring van den chef van den generalen staf betreft, zij wil zeggen, dat het leger niets tegen den sultan zal doen, want het leger is slechts het werktuig van de natie, en de natie wordt vertegen woordigd door de nationale vergadering, dus niet het leger, maar de nationale vergadering heeft met den sultan te doen. De nationale conventie kon den sultan nog een adres van trouw zenden, want hij is immers nog de sultan! En de Kamer-president kon immers niets anders zeggen, dan wat hij zeide, dat namelijk de persoon van den sultan bulten spel zal blijven, als hij dc grondwet niet heeft geschonden. De president heeft tegelijkertijd verklaard, dat men de schuldigen zou opsporen en straffen. De groote vraag van het oogenblik is dan ook. de schuldigen, zonder aanzien des persoon»,' op te sporen en ter verantwoording te roepen. Er zal een gerechtshof ingesteld worden en Abdoel Ilamid zal daarvoor moeten verschijnen. Mogelijk, dat dc nationale vergadering voor het ergste terugschrikt en dezen man het leven schenkt. Dan echter niet uit bezorgdheid voor een actie van de mogendheden want, wanneer wij Abdoel Hamid voor het gerecht dagen, zullen wij een acte van beschuldiging opstellen, van welker bijzonderheden de beschaafde wereld zoo zal gruwen, dat geen regeering ook maar de geringste po ging durft ondernemen om voor dezen man op te tre den. Wij zullen bewijzen dat hij milliarden heeft ge stolen, dat hij nu nog buitendien de beste mijnen, de mooiste straten in de grootste steden, het beste in bet groote rijk zijn eigendom noemt, terwijl de rurksche natie tengevolge van den financiëelen nood tot be spotting der wereld daalde. Wij kunnen ongeveer na rekenen, dat 80.000 menschen door hem hun leven, hun vrijheid, hun have en goed, het geluk van hun familie hebben verloren. En als er hij den laatsteu opstand 260 officieren döor hun soldaten vermoord konden worden, dan behoeven wij naar de schuldigen niet lang te zoeken, want de schuldige kan alleen de man zijn, die de muitende officieren gratie geschonken heeft zonder van hen te eischen, dat orde en discipline ge handhaafd bleven. Elke bijzonderheid is reeds vol doende, om elk woord van verdediging te doen verstom men en, wanneer de nationale vergadering den dood van Abdoel Hamid zou verlangen hem ook aan den berd te doen overleveren. Wij zullen maar niet in de bijzonderheden van het optreden der Jong-Turksche troepen treden, omdat men hieraan, zonder een goeden plattegrond van Kon stantinopel, weinig heeft. Zij hebben het zaakje kra nig ingepikt, zijn met voorzichtigheid en dapperheid te werk gegaan. Natuurlijk moesten er slachtoffers val len, maar hun aantal is bij lange na niet zoo groot als het wel had kunnen zijn. Algemeene bewondering zoo lezen we in een tele gram vindt de tot in het geringste goedgeregelde organisatie van den veiligheidsdienst en dientengevol ge zag de bevolking met kalmte de komende gebeurte nissen tegemoet. De staat van beleg is afgekondigd. De troepen ver lieten Yildis bij kleine troepjes. Zij werden begroet met de kreet: „Sultan Abdoel Hamid is vernietigd," welke kreet'zij herhaalden. De politie-minister- heeft in opdracht der nationale vergadering veiligheidsmaatregelen voor den troonop volger genomen. Uit R u s 1 a n d ontving het Tagcblatt een aan grijpend schrijven van den heer Lomtatidse, vroeger lid van de Doema, thans gevangen zittende in Sebasto- pol. Ik kan zegt de schrijver - niet langer zwijgen en ben tot alle ontberingen bereid, die mij deswege wor den opgelegd, als men maar verneemt welke verschrik kelijke oogenblikken hier worden doorleefd in dit af schuwelijke dal des jammers. Het is thans onmogelijk alles uitvoerig te beschrijven; want ik ben ernstig ziek en lijdt aan duizelingen. De schrijver vertelt dat er alleen daar in één seizoen 70 menschen zijn gehangen, terwijl 15 op dat lot wach ten en 90 op een dergelijk vonnis. De terechtstellin gen worden op 5 meter afstand van zijn venster ge houden. Om 6 uur 's avonds begint men met onder een jongen pereboom het schavot op te richten en tot aan den vroegen morgen moet de gevangene dit aanzien en aanhooren. De terdooüveroordeelden moeten maan den lang op de voltrekking van hun vonnis wachten. Nacht na nacht vreezen zo, dat het hun beurt is en slapen niet. Eerst tegen den morgen worden ze door de slaap overmand, maar het geringste gedruiseh doet hen ontwaken en roepen„Help, help, men wil ons hangen!" Dan ontstaat er een razernij in de gevange nis, maar spoedig blijkt dat er vandaag niet gehangen wordt, maar aan slaap denkt 'niemand. De gevangenen worden gestraft, men stopt ze den mond dicht en slaat ze. Eindelijk echter komt de dag van werkelijke te rechtstelling. Den avond te voren worden er lijkkisten binnengedragen en uit hun aantal leiden de gevange nen af hoeveel menschen er ter dood gebracht zullen worden. Ergens hoort men een onderdrukte kreet,, blijkbaar heeft men den candidaat des doods den mond niet goed genoeg dicht gestopt. Als namelijk de cel van het slachtoffer wordt geopend, werpen zich ver scheiden beambten tegelijk op hem en een van hen houdt een kussen klaar om hem den mond te stoppen. De gevangene biedt tegenstand, maar spoedig ver neemt men slechts een onderdrukt geluid, een heesch gegil. Nu hoort men hamergeklop. Het slachtoffer wordt van zijn ketting ontdaan, maar handen en beenen worden zwaar geboeid. Het wordt steeds geslagen en naar een kantoor gedragen, waar het liggen blijft, tot dat het'schavot gereed is en de overheden aanwezig zijn. Intusschen wordt er voor mijn venster hard ge werkt. Palen en werktuigen worden aangedragen. Ook komt men met een kast, waarop een stoel wordt geplaatst, die, wanneer de terdoodveroordeelde daarop plaats genomen heeft wordt weggetrokken, zoodat de man zweeft. Men ziet dat het voorwerp dubbele dien sten bewijst. Als balken worden de veroordeelden ge transporteerd. Ze hebben slechts een hemd en een broek aan en beven van de koude. Het doodvonnis wordt voorgelezen. De getroffene is radeloos, weent, knielt, smeekt. De ambtenaren zeggen niets, maar de lagere beambten hebben pleizier. „O, hij wil niet, hij heeft geen trek. roepen ze uit. Dan komt de beul op hem af, legt de hand op den schouder van den man, die valt. Hij wordt in de hoogte getrokken, terwijl hij schopt en brult. het klinkt niet menschelijk, zelfs niet dierlijk. Ik heb vaak gezien, hoe men een koe, een schaap, een varken slacht, ook zij brullen, maar dit gebrul is iets anders. Weer wordt de man geslagen, dan op de galg gesleept en eindelijk wordt hij gehan gen, terwijl de andere veroordeelden er bij staan. Een veroordeelde heeft verzocht voor de terdoodver- - oordeeling niet gepijnigd te worden, in ruil daarvoor zou hij zwijgend den dood tegemoet gaan. Een ander, die typhus en 40 graden koorts had, werd in bewustcloozen toestand gehangen, omdat de beulen meenden, dat dit voor hem een gebrek was. Ik weet het niet, misschien was het zoo beter, maar mij heeft nog nimmer een terechtstelling zoo erg geschokt als deze. Lomtatidse vertelt dan nóg meerdere feiten die hij persoonlijk heeft beleefd. Om al die ver schrikkelijke gebeurtenissen niet te moeten zien, ge- wendde hij zich er aan, nog voor zes uur in te slapen, maar telkens, als men met het schavot begon, klopte een opzichter aan zijn deur en wekte hem. Tevergeefs vroeg hij, dat de terechtstellingen elders zouden plaats hebben. Toen hij met het oog op zijn toestand - naast longtering had hij keeltuberculose gekregen verzocht in het stedelijk ziekenhuis te mogen worden overgebracht, werd l\em na veel geschrijf verklaard, dal hij voor zijn bewaking 180 gulden per maand moest be talen, terwijl de gevangenisdokter voor zich van zijn vrouw ook 180 gulden per maand eischte. Aan den commandant der stad verklaarde de dokter bovendien, dat Lomtatidse ongeneeselijk was, zoodat het niet de moeite waard was voor hem iets bijzonders te doen, In Portugal heeft een aardbeving aanzienlijke schade aangericht. Tussohen Santorem en Lissabon en aan do beide oevers van de Taag zijn vele huizen in gstort; er zijn zes menschen gedood. Bij Santorem is de Taag buiten haar oevers getreden; de kerk van Sal vador heeft veel geleden. Er wordt bericht, dat te Alexandra, dicht bij de hoofdstad; ongeveer 12 personen om het leven zijn ge komen en een groot aantal gekwetst. Het meerendeel der huizen te Benavente is inge stort. Er zijn ongeveer 20 personen om het leven gekomen en een groot aantal gekwest. De bevolking bracht den nacht in de open lucht door, Te Samoraccoria is bijna de geheele bevolking te gronde gericht. Vijftien personen werden gedood en velen gekwetst. De muren van een groot aantal huizen te Salvaterro scheurden; twee personen kwamen om. Tot nog toe werden 41 lijken gevonden onder de puinhoopen in het district Rybatejo. Nieuwe aard schokken werden gevoeld te Santorem, om 12 uur 's nachts, twee, vier en zeven uur in den morgen. Tijdens de aardschokken bleven de uurwerken staan en begonnen de kerkklokken te luiden. Een deel der bevolking bracht de nacht in de open lucht door. Het volk geloofde aan een straf des hemels, omdat aan den morgen van de aardbeving in Lissabon plakkaten wa ren aangeplakt, waarop de woorden stonden„Chris tus heeft nooit geleefd." De jeugdige Koning is naar Benavente gerend. De ministerraad stond een halve millioen voor de eerste hulp toe, In de haven van de Taag zag men groote schob visschen, door de beweging der aarde blijkbaar bang geworden, aan de oppervlakte van het water verschij nen. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 7V, uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeninggavond S1/t uur. Gymn.-ver. „Turnlugtoefeninggavond, 81/, uur. Maunenzangver. „Stem des Volks," rep. 7uur, Graanhandel. Zangv. „Nieuw Leven," geheel koor, 8 uur, Unie, DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningaavond mannen-af deeling 8*/4 uur; j vngen«-af deeling V/t uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. Toonkunst met „Alkmaarsch symphonie-orkest," re petitie, 8 uur, Unie. Cursus in het schaken, 8l/« uur,, Voorwaarts." Alkinaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub. De afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Iioomsch-Katholieken Volksbond vierde gisteren haar twaalf en een half jarig bestaan. Gisterochtend om tien uur werd in do St. Laurenti- uskerk een Heilige mis opgedragen door den geestelij ken adviseur der afdeeling, kapelaan Nuyen, bijge staan door den eerw. heer Goes, pater Huzebos van N. Niedorp, terwijl de eerw. heer Bos van Oudorp als ce- remoniarius fungeerde. Mgr. W. Konings, centraal ad viseur, hield de Feestpredikatie. In de Harmonie had 's avonds een druk bezochte bijeenkomst plaats waarin door den voorzitter der afdeeling, den heer P. Fransen er aan herin nerd werd. dat de oprichting der afdeeling met vele moeielijkheden had te kampen, daar werd gevreesd dat de bond wel zou zijn een katholieke bond, maar onder de roode vlag. Toen men later tot andere inzichten kwam werd hier een afdeeling tot stand gebracht. Tij dens het twaalf en een half jarig bestaan heeft de af deeling niet alleen op geestelijk maar ook op maat schappelijk gebied zeer veel goeds en nuttigs gedaan. Natuurlijk werden ook door den geestelijken advi seur de beste wenschen voor den verderen bloei der af deeling uitgesproken, terwijl er met nadruk gewezen ■werd op het groote belang van onderlinge samenwer king. Door eenige heeren werden daarna kwartetten, duo's en solo's ten gelioore gebracht. De avond werd besloten met dc opvoering van het blijspel „Levie Baars" waarom terecht hartelijk werd gelachen. In de feestelijk versierde zaal, waarin de borstbeel den van II. M. de Koningin en Z. II. den 'Paus waren geplaatst, heersehte den geheelen avond een prettige stemming, welke nog werd verhoogd door orkest-mu- ziek. Voetbal. De gister gehouden wedstrgd tusschen de Adelbor sten en Alcmaria Victrix I werd gewonnen met 51 votr Alcmaria V. Met de rust was de stand 4—0. „De Hanze". Tot geestelijk adviseur van de R. K. Middenstands- vereenigiDg „de Hanze" alhier, is benoemd patsr De Bruijn. valstijd deed denken dan aan de dagelijksche kleedij van de overgroote meerderheid onzer bevolking en heeft hij een gewoon colbertje met stofjas aangetrokken. En dan is hij u onopgemerkt voorbij gesneld, want auto mobielen behooren tegenwoordig tot de gewone ver- schijnselen op onze wegen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2