DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS Honderd en elfden jaargang 1909. DINSDAG 27 APRIL. DAALDERS Zaterdagsche Veemarkt. INNENLAND. No 97 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /v Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. CACAO; Drankwet. Telefoonnummer MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene konnis van aanvoerders van vee, dat, in verband met de te verwachten drukke Zaterdagsche Veemarkten, de toegang voor vee tot tiet marktpUin, Oostelijk van hot Waagge bouw. dus bij de SPEKBRUG en de SCHAPEN- BRUG, tot nadere aankondiging zal zijn VERBODEN Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 April 1909. L. van deu VEGT, 1°. Secretaris. BEKENDMAKING. Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. KENNISGEVING Tweede Kamer. Minister Sabron. Tweede Kamerverkiezing. De valsche reisbrieven? Anarchisten. Aangehouden. Boerenhumor van den oostelijken zelfkant. Noodlottig; ongeval. Branden.f| Door den bliksem gedood. Onvoorzichtigheid. Verkoop met hindernissen. Rijksverzekeringsbank. De Directeur van het Rijkstelegraafkantoor te ALK MAAR maakt bekend, dat in verband met de nieu we tijdregeling het kantoor zoowel voor den Tele graaf- als voor den Telefoondienst, met ingang van den lsten MEI a.s. zal zijn geopend: Op W erkdagen: van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. Op Zon- en feestdagen: van 8 tot 9 uur voorm., van 1 Jot 2 en van 7 tot 8 uur nam. De Directeur, E. WIND. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met het gering aantal deelnemers dat zich tot bet bij wonen der bovenbedoelde schietoefeningen beeft aan gesneld, in deze gemeente die oefeningen NIET ZUL- LEN WORDEN GEHOUDEN. Alkmaar, 20 April 1.909. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij bun col lege is ingekomen een verzoekschrift van T. KOELE- MEIJ, te N. Niedorp, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Omval, F 5. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, 20 April 1909. G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT. lo. Beer. liet IIOOFD van bet Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering zijn overgegeven de kohieren der Personeele belasting Nos. 5, 6 10, voor bet dienstjaar 1909, executoir verklaard door den Directeur der directe be lastingen in Noordholland te Amsterdam den 23 en 24 April 1909; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat beden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaar schriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 26 April 1909. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur, voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 27 April. De berichten uit Ivonstantinopel geven nog geen antwoord op de vraag wat er met den sultan zal ge schieden. Heden zou de nationale vergadering over Abdoel Hamid's lot beslissen. Het schijnt intusschen vrij wel zeker, dat tot zijn afzetting zal worden beslo ten, ofschoon men toch wel ernstig zal denken over de vraag, welke in bet geloovige land de gevolgen van zulk een daad zou zijn Konstantinopel is niet Tur kije. Tijdens bet laatste selaiulik beeft Abdoel Hamid voortdurend gekeken naar wat men kan noemen de ki osk der vreemde diplomaten. Deze afdeeling, in den regel dicht bezet door voorname vreemdelingen, die van bet kleurige schouwspel komen genieten, was op dezen dag ledig. De sultan* zocht te vergeefs naar de vertegenwoordigers der landen, welke door hem bij her haling met onderscheiding of met voordeel waren be handeld, welke bijv. van bom wel eens spoorwcgcon- eessies mochten ontvangen. De Europeesche diplo maten, die hem weleer mot allerlei vleierijen omring den, hadden hem nu verlaten. De eenige hoop van de zen beklagenswaardigen man scheen op het buitenland te zijn gevestigd, liet wrak, dat dreigde verpletterd te worden, verwachtte hulp van de vreemde kusten. Te vergeefs evenwelook voor vorsten geldt het woord, van vrienden in den nood, die zoo zeldzaam zijn. Heb ben de militaire attache's van Oostenrijk en Duitsch- land niet reeds de bevelvoerende officieren gelukge- wenscht met den goejen uitslag der operaties en bet herstel der orde? Zelfs van Duitschland, dat vroeger naar 's sultans gunsten vischte, heeft Abdoel Hamid niets meer te wachten. Zijn lot en zijn leven rusten in den boezem der nationale vergadering. De bevolking van do hoofdstad zal den sultan niet te liuli) komen. In den korten roes van de revolutie l eeft zij den sultan toegejuicht, maar nauwelijks wa ren de Jong-Turken aan den winnonden kant of zij werden met gejubel begroet. En nu nu is alles al weer rustig in Konstantino pel. De stad beeft bijna weer haar gewoon aanzien, zeg gen de telegrammende winkels zijn alweer geopend en d,e verkeersmiddelen hersteld. In een proclamatie beeft de held van den dag Sjef ket pasja de bevolking uitgenoodigd gewoon baar gang te gaan en de staats ambtenaren bun arbeid te hervatten. Alleen mag men zich 's avonds na acht uur niet zonder licht op straat bevinden. De staat van beleg is afgekondigd dat is alles. De ontknooping van het groote Turksclie drama, stof leverend voor een aangrijpend tooueelspel, is toch wondersnel en regelmatig in zijn werk gegaan. Want bet is toch tenslotte beelemaal geen salon-revolutie ge weest, maar wel degelijk een straat-omwenteling. Ty pisch voor dit karakter is bet volgende stukje uit bet verslag van een correspondent der Kölnische Ztg. „Wij hooren een kleinen korten knalwij .luisteren met ingehouden ademnog twee, drie, en nu ratelt het razende snelvuur. TIalf zes is bet. Nu klinkt ook van den Noordkant, het knetterend klein-geweervuur. De troepen uit Sa- loniki hebben dus volgens het vastgestelde plan tege lijkertijd hunne krijgsbewegingen uit bet Noorden en bet Zuiden begonnen. Om C uur ziet men een vreemd tooneel op straat. Verkoopers van gebak roepen hun waar op straat uit, kudden schapen trekken voorbij, zorgeloos gaan de mensclien naar bun werk over straat, terwijl bet vuren, nu eens sterker, dan weer zwakker rollend, aanhoudt. Men schijnt al aan de omwentelin gen gewend te zijn. De kogels fluiten soms door de straten. Dansend en springend komt onze Grieksche bediendePolemos(Oorlogroept bij en zijne oogen schitteren. Wij gaan op het balkon. Het kanon dreunt tusschen bet geknetter door. Van den kant van Tophane ver stomt het rumoer, af en toe alleen knalt een Mauserge weer. De liuisgenooten verzamelen zich op het terras, vat kalmer dan kortgeleden, toen het millioen vreug deschoten van de muiters ons 's nachts uit bed had ge dreven. Daar klinkt het is kwart voor zevenen van de straat gejuich en handgeklap. De mannen uit Saloniki zijn er; met luebtigen stap, in korenbloem blauwe uniform trekken zij door de straat. Men brengt bun tabak en brood, maar zij snellen voort, het wordt druk op straat, bij de gezantschappen en consulaten staan Salonikers, vermoeid, maar kalm en zelfbewust. Zij zijn reeds overal, op de hoeken van straten en op pleinen. Wij bewonderen bun omzichtigheid, het ge bruik maken van plaatskennis." Niet waar - - dat is geen salon-revolutie. Maar ook is het geen straat-revolutie zooals men zich deze in den regel voorstelt: veel wanordelijkbeden en veel afschu welijkheden, veel bloeddorstig gepeupel en veel barri cades. Wanneer men nagaat boe er door duizenden soldaten gevochten is, twee dichtbevolkte kazernes beschoten zijn, dan staat men verbaasd, dat bet aantal dooden op ruim duizend geschat wordt en dan krijgt men den in druk dat deze revolutie in dit opzicht een uitzondering maakt op bare voorgangsters, dat zij werd beheerscht «oor monsehlievendheid. norwaar, een zeldzaam ver schijnsel Naar wij vernemen is bet antwoord van den Minis ter van Justitie ingekomen bij de Oommissie van Voorbereiding en zullen de ontwerpen nog vóór het uiteengaan der Tweede Kamer behandeld worden. (Centrum). Naar met zekerheid vernomen wordt zal generaal Sabron 4 Mei a.s. zijn functie als minister van oorlog weder hervatten. Geschenk aan de Koningin. liet 'geschenk der Kaapsehe vrouwen aan de Ko ningin zal bestaan in een vloerkleed van witte ango rahuiden voor de kinderkamer. De overblijvende gel den zullen besteed worden voor een liefdadig doel. (Ons Land.) De Vrijz.-Dem. Kiesvereeu. te Uitgeest stelde candi- daat voor de Tweede Kamer (district Beverwijk) Dr. Schucking Kool te Beverwijk. Door de Liberale Kieavereeniging te Enkhuizen is de beer mr. H. Goeman Borgesius definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In tegenspraak met verschillende berichten kan het N. v. d. D. thans mededeelen, dat de Amsterdamsche Neet—llerv. predikant dr. J. Tb. de Visser, afgevaar digde in de Tweede Kamer voor Leiden, een candida- tuur in bet district Harlingen aangenomen heeft. Zooals men weet, moet dr. De Visser, wanneer bij opnieuw gekozen wordt, kiezen tusschen bet Kamer lidmaatschap en liet predikambt, wijl de Synode beide betrekkingen niet meer vereeuigbaar aebt. GEMENGD NIEUWS. Men schrijft van ITrk aan de N. R. Ot. Na de Paaschdagen landde alhier een jong heer schap aan, dat zich als een rijke Australiër voordeed. Hij prefereerde een eenvoudig tehuis in een Urker ge zin boven het hotelleven, kleedde zich geheel in 't Ur ker en bad door zijn mildheid en joviaal optreden alras het vertrouwen gewonnen. Meermalen maakte de „rijke meneer" zijn brieven waren geadresseerd aan den heer Rouboffsky uit stapjes naar den vastewal, al of niet in Urker costuum. Zoo zou de rijke Australiër ook Zaterdag weer van een reisje terugkeeren, doch meneer was te laat in Enkliuizen en seinde om hem met een botter te halen; bij aankomst aldaar vernam zijn hospes echter, dat de „rijke' logeergast reeds door de politie was opgepakt, verdacht van diefstal. Toen dit alhier bekend was geworden, heeft de poli tie meneers koffer ook eens onderzocht, wat tot ver rassende ontdekkingen leidde. Gevonden werden o. a. enkele dassen met spelden, bezet met diamanten, zoo ook ïnauehetknoopen en een broche met parels, benevens een gouden standaardje, waarin een meisjesportret. In een brief, Zaterdag van meneers broer uit Den Haag ontvangen, werd hem den ernstigen raad gege ven, Urk direct te verlaten en naar Zuid-Frankrijk te vluchten. De politie was hem op 't spoor. En vandaar geld over te zenden. De rijke Australiër blijkt een sluwe oplichter. De gevonden voorwerpen zijn vermoe delijk afkomstig van diefstal bij een juwelier te Lon den en tevens moet de rijke dief bij een kort verblijf in Amerika J 75.000 verduisterd hebben. Het te gelde maken van het gestolene beeft de politie op 't spoor gebracht. Uit verschillende papieren is gebleken, dat de oplich ter en diens broer zoons zijn van den hotelhouder K. te Ede. Naar gemeld wordt zouden een drietal bekende anarchisten te Amsterdam, welke betrokken zijn bij de verspreiding van de bekende brochure, de wijk naar Duitschland hebben genomen. Zondagmorgen is door de politie te Amsterdam in een hotel een 13-jarige jongen gearresteerd, wiens aanhouding door de Duitscbe politie was verzocht, ter zake diefstal van 2000 Mark. Ruim de helft van het geld was nog in zijn bezit. Vermist. Zekere N., o.a. agent van een te Amsterdam verschij nend blad, te Leeuwarden, is sedert eenige dagen plot seling verdwenen. Xuar men verneemt, bemoeit de justitie zich met de ze zaak. Zoutlagen. Na het vinden van eerste sporen eener zoutlaag te V. in terswij k, is verder geboord. Na weer door een laag anliydriet geraakt te zijn, is thans weer op een zout- laag gekomen, die reeds tot een diepte van 9 meter aangeboord is. Een asnklecht. l)e lieer Van Lonkhuyzen te Wageningen heeft bij den officier van justitie wegens de door den wethouder Lcrgaeker in de jongste raadsvergadering aldaar ge sproken woorden: t Is altijd een schobbejak geweest," welke woorden de heer Van Lonkhuyzen als tot hem gericht beschouwde, een aanklacht ingediend. Daarge laten de al ol niet vervolgbaarheid dezer klacht in ver band met artikel 47 der Gemeentewet, heeft de cor respondent van het Hbld. onderzocht of de bedoelde uitdrukking welke door geen der verslaggevers gehoord werd, werkelijk gebezigd is en zoo ja, of daarbij op den heer Van Lonkhuyzen werd gewezen. Uit dit on derzoek bleek, dat de woorden wel gesproken zijn, doch dat er, behalve de klager zelf, niemand in deze daarbij op den heer Van Lonkhuyzen heeft zien wijzen. Gewoonte is maar alles, Mies! zei de bakker en veegde met de kat den heeten oven uit. Wat hebben we weer mooi gespeeld vandaag! zei de orgeltrapper tegen den organist. Lekker zijn we niet, zei de boer, maar we weten wel wat goed smaakt Ieder praat over mijn drinken, maar wie praat er nu eens over mijn dorst? zei de boer. Men is niet zeker van een goeden boekweitoogst, vóór bij in je maag zit! zei de boer, en zag zijn panne- koek in de haardasch vallen. Men kan van 't goede ook te veel krijgenzei de boer, toen hem een wagen mest over 't lijf rolde. Mij loopt alles tegen: twaalf eieren en dertien kuikens Goede meisjes en goede ganzen komen tegen den avond naar buis. Dat pleziertje kost je niets! zei de boer en ran selde zijn jongens. g Hij wil wel werken, maar zijn eigen zweet ruiken nietl Hij gaat er van door als een kat, die 't hoort on- weeren. Dat helpt allemaal niets, zei de haan tegen den regenworm, die een knoop in zijn staart sloeg. Pas op je beenen, of ik pik je! zei de haan tegen het paard. Ik zeg mijn dienst opzei de koeherder, die merk te, dat men hem ontslaan wilde. Ik schaam me toch zoozei 't meisje, en hield de spindraad voor de oogen. Dien last heb ik mezelf aangedaan! zei de os, die zijn stalmest landwaarts rijden moest. Dat moeten nu je engelen wordenzei de geeste lijke, op 't zien van een troep dronken boeren. Zoowaar ik voor den Hemel sta, meer kan ik niet geven! zei de slager, en hij stond voor een os. (Buiten.) Bij het lossen van steenkolen aan de papierfabriek te Velsen kwam de 17-jarige werkman KI. van Beverwijk met de elevator in aanraking, met het droevig gevolg, dat hij zwaar gewond werd opgenomen. Een automo biel werd ter beschikking gesteld om hem naar Haar lem te vervoeren, doeh de ongelukkige was reeds over leden. („o. H. O.") Gistermiddag is te Nes afgebrand de woning van J. Bakker. Als in zoovele gevallen was ook hier de oor zaak het omvallen van een petroleumstel. Bakker was niet verzekerd. Te Avereest heeft het onweer van j. 1. Zaterdag een slachtoffer geëischt. Een drietal landbouwjongens van het rijksopvoe dingsgesticht Veldzicht aldaar, werd door den bliksem getroffen. Een hunner is, nadat gedurende een uur door den geneesheer, bijgestaan door enkele ambtena ren, vruchteloos pogingen werden aangewend om het leven te behouden, overleden. De twee anderen her vatten hedenmorgen hunnen arbeid en hebben geen nadeelige gevolgen van het ongeval bekomen. Gisternamiddag had in de distilleerderij van de fir ma Ilasekamp Co. te Schiedam een ernstig on geval plaats. terwijl eenige aldaar werkzaam zijnde jongens in den schafttijd aan 't stoeien waren op en over ledige spiritusfusten, wierp een der jongens een brandende lucifer in een der vaten, met het gevolg dat het vat met een vreeselijkè knal uit elkaar geslagen werd en de zich daarop bevindende jongen, de 17-jarige G., een i ind de hoogte in werd geslingerd en daarna meer dood dan levend op den grond terecht kwam. Eenigen tijd geleden is de landbouwer G. Kas te Zwartebroek, gemeente Barneveld, failliet verklaard. Om zijn inboedel nu bij verkoop een redelijken prijs te doen opbrengen, had de curator besloten, deze boedel naar Amersfoort over te brengen. Toen de deurwaar der, bijgestaan door een drietal rijksveldwachters, aan deze opdracht wilde voldoen, werd men hierin door de buren verhinderd, die zich zelfs met stokken en bijlen hadden gewapend. Om nu eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indrukken, had de deurwaarder zieli Zaterdag nogmaals derwaarts begeven, thans ver gezeld! van 15 met de karabijn gewapende rijksveld wachters. Verzet werd nu echter niet gepleegd, doch toen men de woning binnentrad, bemerkte men, dat al het roerend goed, niettegenstaande het verzegeld ge weest was, verdwenen was. Natuurlijk is nu tegen K., die tot zegelbewaarder was aangesteld, deswege proces-verbaal opgemaakt.t Gistermorgen is te Amsterdam het hulpgebouw der Rijksverzekeringsbank aan de Ruysdaelkade in gebruik genomen. De afdeeling boekhouding, omvattende on geveer 80 personen, deed n.l. aldaar haar intrede. He den /.al liet personeel der secties Zuid-Holland, Gelder land, Noord-Holland en Den Haag en Rotterdam vol gen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1