BUITENLAND. STADSNIEUWS Jit West-Uraftdijk. Uit Spijkerboor. Uit Egmond aan Zee. Flinke wekkers. Dierenliefde. Nederlandsch. De tulpendag. Beroepen. Pokken. Naar het buitenland. Inbraak. Pech I Uit Purmerend. Uit Schagen. Uit Bergen. Uit Wormerveer. Gemengde Mededeellngen. Arrondlssements-Rechthank te Alkmaar. Een nieuwe vakvereerdglng Aanbesteding Het jubileum van den R. K Volksbond, Agenda, liet bericht" van het aannemen van het beroep naar (ie Ned. Ilerv. gemeente te Dusseldorf door Ds. D. G W. L. Roder te West-Graftdijk, is voorbarig. Ds. Rö der heeft Zondag aan de gemeente meegedeeld, dat hij nog geene beslissing heeft genomen. De heer G. Keuken alhier heeft, wegens lioogen leef tyd, eervol ontslag gevraagd als opziehter van het Wa torschap Starnmeer en Kamerhop. Raadsvergadering van 26 April 1909. Na de gebruikelijke pauze van 4 weken is wederom de Raad bijeengekomen. Afwezig zijn ten derde male de heeren Van Hall Middelkamp en de Graaff. Onder de ingekomen stukken is de mededeeling van den heer II. J. T. van Vlijmen, dat hij de benoeming- tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. De rekening van het Gasthuisfonds van 1908 wijst aan: ontvangsten 1217.565, tfitgaven 976.035, alzoo een batig saldo van 241.535. De rekening van het Armbestuur geeft aan ontvang sten 3406.71, uitgaven 3329.595, alzoo een batig saldo van 77.116. Ter visie wordt gelegd het verslag der Gemeente van 1908. Eenige af- en overschrijvingen worden goedge keurd. Als leden van de stembureau's bij de a.s. verkiezingen treden op voor de Tweede Kamer de heeren Van Pel Zwaan en Van Hall; voor den Gemeenteraad de heeren Oonijn, Gul en de Graaff. Van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer is een schrijven ontvangen, medeon- derteekend door belanghebbenden, vragends 's Raads steun en voorspraak, om te komen tot een verbeterde toegangsweg naar het „Kurhaus." Na ampele bespreking en toelichting van den voor zitter, met behulp van een plattegrond, wordt het voor stel van den heer Van Pel aangenomen om, met de toestemming va*n den heer Giilcher, den weg ter plaat se te doen verbreeden. Hiermede was feitelijk de zitting afgeloopen, doch de heer Gul bracht, bij de rondvraag een punt ter spra ke. Den schelprijders van Egmond aan Zee wordt dooi de Hoevenaren verweten, dat zij den weg naar het Mal legat stukrijden. Het gaat nu nog allemaal goed, nu er nog één burgemeester is over de twee gemeenten, maar, zegt de heer Gul, als er ginds een andere bur gemeester zou komen, was Egmond aan Zee het ver schoven kind. Hij wil een radicale oplossing aan de hand doen, n. 1. de vaart doortrekken tot Egmond aan Zee, doch de Raad was het daarmede niet eens. De vergadering werd daarna gesloten. „Heeft u ook flinke wekkers te koop?" vroeg het mevrouwtje. „Zeker, dame," antwoordt l> de man achter den toonbank. „Maar 't. moet een wekker zijn, die alleen het dienstmeisje wekt en niet de heele familie." „Zulke wekkers zult u moeilijk krijgen, dame. We hebben maar één soort voorradig, maar die maakt de heele familie wakker, terwijl de dienstbode blijft sla pen. (Hbld.) In het Breesaaper liosch nabij Beverwijk werd de vorige week een nest met twee piepjonge duifjes ge vonden. De vinder nam ze mee en zette ze bij een eigen duif, die zelf twee jongen had. Sedert koestert de oude duif de wilde boschduifjes alsof het haar eigen Gehoord in de Kalverstraat. Dame wijst winkeljnf- fiouw een hoed in de uitstalling. Winkeljuffrouw: „Ja Dame, die komt 'n gulden duurder, maar dat is ook paillede riz-stroo." (Hbld.) Niettegenstaanden den stijven Zuidwestenwind, die bepaald vele mensehen hun lust om naar de bollen streek te trekken heeft doen bedwingen, is Zondag het aantal bewonderaars van de bloembollenvelden, die nu hoofdzakelijk getooid waren met de schitterende kleu ren der tulpen, groot geweest. O. a. was er een gezel schap van een 20-tal personen ter eere van de bollen velden uil Dusseldorf naar Hillegom gekomen. Voor een arm Wlerlnger visschcrsgezln. Bij het comité op Wieringen, dat zich destijds vorm de, om gelden in te zenden voor een arm visschersge- zin te Wesierland, op Wieringen, dat in Februari in rouw word gedompeld toen tengevolge van een plotse ling opkomenden storm, een boot omsloeg en de be manning verdronk, is 3200 ingekomen, zoodat aan de weduwe vele jaren 6 a 7 kan worden uitgekeerd. Bij de Evnng. Luth. Gemeente te Harlingen is be roepen ds. II. J. Toxopc'iis, Ned. Ilerv. Predikant te AnnaPaulowna. In eene vergadering, welke met den inspecteur der Volksgezondheid gehouden werd, is besloten de la gere scholen te Maastricht heden weer te openen. Geen nieuw geval van pokkeu is voorgekomen. Te Gouda is weder een geval van pokken gecon stateerd. thans bij de dochter van den heer W. Hoogen- dijk van Oapellen aan de Oosthaven aldaar. Sedert jaren is de trek van Hollandsche arbeiders naar DuitselUand via Emmerik niet zoo groot geweest als dit jaar. Grootendeels zijn het arbeiders, welke naar Oldenburg trekken om in de venen te werken, anderdeels naar bet industriegebied in Rhijnland Westfalen om in de mijnen te werken. Gisternacht is ingebroken in het hoofdgebouw van de Gemeentebank van Leening te 's-Gravenhage. Het electrische schelletje van de zilverkamer waarschuwde echter den directeur van de Bank. die onmiddellijk om politie telefoneerde. Deze omringde het gebouw en de omgeving en vond met behulp van een politiehond een der inbrekers, waarna de andere door de bewoners van een naburig perceel ontdekt werd onder de canapé. Beiden zijn goede bekenden van de politie. In den loop van den dag werden nog twee mannen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak, door de politie aangehouden. In do bank wordt niets vermist. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Rott. Ct. Zondagmorgen in het Vondelpark te Amsterdam, op den eirkolvormigen rijweg, genaamd „groote rondte." Een kleine straatschooier, wiens afgezakte broek 'n zeer onplechtig contrast vormt met den netsten aller dagen, heeft kwaad bedreven jegens een wielrijder, en wordt door dezen achtervolgd. De jongen schiet weg als een kaatsbal, maar botst op het middenpad tegen een motorwielrijder aan, die, een leeg mandenwagentje voor zich uitduwend, met 'n tamelijk gangetje passeert. Algemeene consternatie! De delinquent, nu slacht offer, wordt letterlijk van den grond opgeschept. Hij valt in het wagentje, veert er weer uit, en dreigt onder de wielen te geraken. Maar met straatjongens-behen digheid weet hij zijn beenen vrij te houden, en als de motor stopt, valt hij, wèl snikkend, maar toch onge deerd, op den grond. Voor een van de omstanders is dit reden om zich ernstig ongerust te maken, en hij geeft daarom een goeden raad aan den motorwielrijder: „Laad hem in je wagen, en breng hem direct naar het Gasthuis!" Waarop 'n kameraadje gilt: „Faan, Piet goat raaien in 'n autauw." Piet's gelaat verheldert aanmerkelijk, op het hooren van deze exclamatie, maar als een heer, die het air van dokter aanneemt, met nadruk verklaart, dat den jongen niets scheelt, wordt hij weer uitgeladen, en met bedrukt gezicht kijken hij en zijn kornuiten den weg tuffenden rijder na. Een straatjongen kan ook pech hebben! In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Purmerender Voorschot- en Deposito-Bank werd de Balans- en Winst- en Verlies rekening over 1908 vastgesteld. Het dividend werd be paald op 63/4 terwijl het reservefonds werd gebracht op 10007.96 of 20 van het maatschappelijk kapi taal. Tot Directeur werd met algemeene stemmen herko zen de heer K. Drost en tot commissaris de heer A. Stam. De uitkeering op de oprichtersbewijzen beloopt 44 Na vergelijkend examen werden als kweekelingen tot de B. Normaalschool te Den Helder toegelaten de leer lingen onzer O. I,. School G. Berkhouwer tot de 2e en Th. Roep tot de le klasse. Van Rijkswege bestond het voornemen in deze ge meente kostelooze schietoefeningen te houden tot ver- booging van 's Landsweerkracht. Een officier die eeni ge dagen geleden hieromtrent eene lezing zou houden, moest onverriehterzake terugkeeren, aangezien geen toehoorders aanwezig waren. Thans vernemen we dat deze schietoefeningen geen doorgang zullen vinden, aangezien zich geen voldoend aantal personen tot deelname hieraan heeft aange meld. Gisteren had alhier de returnmatch plaats tusschen de Schaakclub „Wormerveer" en de Alkmaarsche Schaakclub V.V.V. Nadat de voorzitter van da Wor merveersche Schaakclub de Alkmaarsche spelers wel kom had geheeten, begon de kamp. Het bleek dat twee sterke krachten van Alkmaar niet waren meegekomen, wat ten gevolge had dat een zeer sterk speler van Wormerveer buiten schot bleef. De uitslag was als volgt A 1 k m a a rW ormerveer. Bord 1 P. van 't Veer Jr. l/2 M, Gorter l/2 2 G. Nobel 1 C. Gorter 0 3 G. van Nieuwkuyk 1 Leibbrandt 0 n 4 Hartog 0 R. J. Sombroek 1 5 F. Böttger l/2 Helleniar l/2 n 6 Krjjt 1 Sombroek Jr. 0 7 Dr. Koning 0 Sint 1 Totaal Alkmaar 4 Wormerveer 3 zoodat V.V.V. won m«-t 4 3. De eerste match won Wormerveer met 5 3, zoodat de totaal uitslag is, dat Wormerveer heeft gewonnen met 8:7. De uitslag bewijst wel dat beide clubs tegen elkander opwegen. Ds geheel» match mag wel een succes voor de Alkmaarsche Schaakclub V.V.V. heeten, daar de Wormerveersche Schaakclub als sterk bekend staat. Wij laten nu nog de partg volgen, die aan 't eerste bord is gespeeld. WitP. van 't Veer Jr. ZwartM. Gorter. 1. d4,dö. 2. Pf3,e6. 3. e3,e5. 4. c4,cd45. Pd4 Lb4f. 6. Ld2,Ld2f 7. Dd2 :,Pf6. 8 Pc3,dc4 9. Lc4 0—0. 10. Dc2,a6. 11. a4,Dc7. 12. Ld3.Pc6 13. Pc6 Dc614. 0-0,Ld7 15. Tfcl Tac8. 16. Pe4,Pe4 17. L 4 :,Dc2 18. Tc2 :,Tc2 19 Lc2 Remise. Uit Portugal seinde de berichtgever van de „Köln. /.tg." te Lissabon, gelijk wij gisteren in een deel der oplage vermeldden, o. n. het volgende over de ramp: „Bii Ajambuja (aan den rechteroever van den Taag, tegenover Salvaterra) begint de verwoeste streek. Reeds bier zijn vele huizen gescheurd, daken en gevels ingestort. Achter Mugem (aan den linker oever) begint het eigenlijk gebied van de ramp. Te Savalterra is geen huis onbeschadigd. Toch is het grootste gedeelte nog bewoonbaar. Hier zijn twee dooden gevonden. Benavente biedt een troosteloozen aanblik, als van een gebombardeerde stad. Geen huis ia bewoonbaar. De bevolking van de geheele streek, ongeveer 6000 menschen, is dakloos. Daarbij was de nacht zeer koud en zijn weer nieuwe aardschokken waargenomen. Overal heerscht wanhoop. De hulp is uitstekend. Militairen, vrijwilligers en de brandweer van Lissabon verdienen alle lof. De laatste werkt reeds 42 uur zonder rust of voeding, want zij deelt haar levensmiddelen met de bevolking. De houding van het volk is bewonderenswaardig. Geen bedelarij of diefstal komen voor, rustig worden alle maatregelen genomen. De bevingen waren ditmaal van vulkunisclieii aard. Uit talrijke scheuren in den bodem kwam heet water, rook en zwavelachtige stof te voorschijn. De bladen verschenen heden met een rouwband en open inschrij vingen voor een nationale collecte." De Koning begaf zich Zaterdag met den minister van Openbare Werken naar de plaats des onheils. De ministerraad is bijeengekomen onder voorzitter schap van den Koning. Besloten werd een bijzonderen dienst te organiseeren voor liulp en voeding van de slachtoffers van de aardbevingen. Men is met het bouwen van barakken begonnen op nitiatief des Konings. Een groote commissie zal wor den gevormd voor het inzamelen van giften en verlee ning van hulp. Uit Turkije valt op het oogenblik weinig nieuws tc melden. De buitenlandsclie bladen brengen nog wel tal van bijzonderheden over de laatste dagen, maar heel veel belang kan men hierin niet stellen. De tele grammen doen eenigszins denken dat de journalisten in denzelfden toestand verkeeren als bun collega's in len Haag: zij moeten seinen, maar het ontbreekt hun aan stof. Het eenige dat belangrijk is, als het tenminste waar is, laten we hier volgen. De correspondent van de „Lokal Anzeiger" meldt: De troonkwestie is thans tot op een paar bijzonder heden geregeld. De sultan blijft als nomineel heer- joher, maar om te voorkomen, dat hij weer tot het absolutisme terugkeert zullen de volgende waarborgen in hot leven geroepen worden: De muren van het 1 ildiz-paleis worden geslecht. De kazernes van bet Yildiz, waarin de tweede divisie met rond 20.000 man ter beschikking van den sultan stond, worden ge sloopt. Het door Abdoel Hamid tot een sterke ves ting gemaakte Yildiz zal voortaan slechts een paleis wacht ter sterkte van een compagnie hebben, welke da gelijks afgelost wordt en op de beurt af uit alle te Konstantinopel in garnizoen liggende regimenten worden gekozen, waardoor den sultan de mogelijkheid wordt ontnomen om de troepen om te koopen. De sul tan moet uit eigen middelen den opmarscb der troepen van Saloniki betalen en zal een kolossaal geschenk aan de natie, ik boor 50.000.000 pond, van bet grootste deel van zijn particulier vermogen, dat in het buiten land belegd is en dat nu als basis van een nieuwe her vorming van het rijk zal dienen, moeten geven." Of, teekent de redactie van genoemd blad hierbij aan, deze oplossing werkelijk de toestemming van den sultan vinden en ook den radicalen onder de Jong- Turken zal bevredigen, moet afgewacht worden. De sultan moet tot zijn bedienden gezegd hebben „Kinderen, ik ben een ongelukkig man. Gaat en ver laat het zinkende sehip." In het paleis zit Abdoel Ha mid thans, gekleed in den groenen mantel des profe ten, die hem tegen moordenaars moet beschermen, af wachtend de dingen, die komen zullen. In Engeland houdt men zich bezig met een nog duistere spionnage-zaak. Een jonge matroos van de „Majestic" moet met een mogendheid, waarmede, zeg gen de Engelsche bladen „onze betrekkingen op bet oogenblik wat gespannen zijn", in een correspondentie staan, welke het karakter van landverraad beeft. Op het dek moet een van dezen matroos afkomstige brief gevonden zijn, waarin o. a. staat„Ik heb thans de plannen. De brief, die overigens heel geheimzinnig is, leest voorts, dat de correspondentie reeds geruimen tijd heeft geduurd. Hij is gericht aau een persoon op het postkantoor te Devonport. Men verwacht dat brieven vit liet buitenland den sleutel van dit geheim zullen brengen. De matroos zit achter slot en grendel. In Marokko heeft een eigenaardig incident plaats gehad. Een Duitsche firma heeft voor de Ma- rokkaansche regeering te Tanger een pier gemaakt. De regeering heeft geen geld om te betalen en nu heeft de firma eigenmachtig de Duitsche vlag op de pier ge- heschen. De Duitsche gezant heeft echter gedaan we ten te krijgen, dat de vlag weer werd ingehaald. De Fransche bladen bespreken deze gebeurtenis nog al kalm, de Engelsche daarentegen zijn nijdig. In Noorwegen hebben de geheel-onthouders een nederlaag geleden. In liet parlement kwam ter sprake de verlaging van invoerrechten op wijn van 40 tot 34'/2 «re per kilogram, als gevolg van een afspraak der regeering met Frankrijk. Een dag werd hierover gedebatteerd. Het slot was, dat de politiek der ge heel-onthouders, die aandrongen op handhaving van het hooge invoerrecht, een nederlaag leden en dat bet voorstel werd aangenomen met 105*tegen 12 stemmen H«t heimwee van een eskimo. De poolonderzoeker Perry bad in 1896 een Eskimo knaap mee naar Amerika genomen. Dezer dagen is de man uit New-York verdwenen. Hij beeft een brief geschreven, waarin liij zeide heimwee te hebben. „Toen Perry mij zeide, dat er voor mij aan boord van zijn nieuwe schip geen plaats was, men mij weigerde het lijk van mijn vader te mogen begraven, men mij ook mijn geweer en mijn slede weigerde, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat Uw Christelijk geloof niet voor een armen Eskimo-jongen bestemd is. Mijn stam- genooten zijn meer menschelijk en voorkomend en ik keer tot hen terug. Uw beschaving hoeft mij en mijn volk slechts schade gedaan. Leeft wel!" Juweelen-dir- fatal. Tusschen Ban Renso en Lugano moeten aan een Duitsche prinses de naam wordt zorgvuldig geheim gehouden juweelen ter waarde van een millioen francs ontstolen zijn. De Zwitsersche regeering loof de 15000 gulden voor aanhouding van den dief uit. In den gestolen koffer moeten ook belangrijke documen ten zijn geweest. In Geneve zijn drie Engelschen gearresteerd, die ver dacht worden van medeplichtigheid. C a r u s o 's stem. De stem van den éénigen zanger Enrico Caruso schijnt-"»oor goed verloren te zijn. De wereldberoemde zanger zal zich wel laten opereeren, maar men is over tuigd, dat hij nimmer meer zal optreden. Reeds lang moeten doktoren hem aangeraden hebben zijn stem te sparen, maar daaraan beeft hij geen gehoor gegeven. Er wordt "gezegd dat Caruso schatrijk moet zijn, maar dit wordt ook weer tegengesproken. Hij moet groote financiëele verliezen hebben gehad in zaken, en ook moest bij reuzensommen betalen aan zijn vrouw, om een vervolging te voorkomen. Uitvaart-Van Rijsens Eenvoudig als zijn leven is geweest was de uitvaart van wijlen den heer Van Rijsens. Op uitdrukkelijk verlangen dekten geen bloemen de baar en werden er geen toespraken gehouden. Hoe zeer de overledene be mind en geacht werd bleek evenwel uit het groot aan- lal personen, dié hem de laatste eer bewezen. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren H. W. Brug- mans, C. van Buysen, D. J. Holshehner en jhr. mr. P. A. M. A. van Humalda van Eysinga, respectievelijk schoolopzieners in de arrondissementen den Helder, Alkmaar, Medemblik en Hoorn, voorts verscheiden hoofden van lagere-, openbare en bijzondere scholen uit het district en een deputatie van de Rijksnormaal school te Hoorn. Ook waren op de begraafplaats aan wezig de directeuren van de alhier bestaande inrichtin gen van middelbaar onderwijs, de heeren dr. A. C. An- tusch en II. van der Hey en de rector van het gymna sium dr. G. Blokhuis Het college van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar was vertegenwoordigd door de heeren G. Ripping, burgemeester en mr. H. H. Boelmans ter Spill, wethouder. Tenslotte was er een breede schare vrienden van bier en elders, waaronder ook eenige dames, opgekomen, om den afgestorvene naar zijn laatste rustplaats te brengen. Namens de familie betuigde prof. A. L. van Hasselt dank voor de laatste eer welke den overledene was be wezen. Uitspraken van heden. Willem B. on Gerardus B., Castrieum, de le weder- spannigheid, de 2e opruiing, beiden vrijgesproken. Aart Dirk de Z., Castrieum, mishandeling, vrijge sproken. In het gebouw de Voorwaarts werd Zondag een ver gadering gehouden met liet doel een nieuwe vakveree- niging op te richten, een afdeeling van de Nederlaml- sche Vereeniging van Houtbewerkers, kuipers en ar beiders in aanverwante vakken. De heer Drop, bestuurslid van deze vereeniging liield een pleidooi voor het oprichten eener afdeeling, daar bij nagaande het nut en het voordeel, dat hiermede is te behalen. De heer van Riet, voorzitter van den Alk- maarschen Bestuurdersbond wekte eveneens de aanwe zigen tot organisatie op, waarna staande de vergade ring eene afdeeling werd opgericht. Bij de op heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bergplaats met bovenwoning aan de Ranaalkade, voor rekening van den heer V. C. Ohm- stede alhier en onder architectuur van den lieer P. Le- guit, waren ingekomen 11 biljetten en wel van de hee ren L. C. Oudt voor 6630, J. Dorregeest voor 6845, .1. Joon voor J 6859, J. Koster voor 6880, C. van Dijk voor 7025, C. Bol voor 7100, L. de Rover voor 7200, Jb. Bregman voor 7300, J. Rus, Heiloo, voor j 7373, Gebvs. Appeldoorn voor 7390. G. Beek voor 7400. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De groote zaal van de Harmonie bevatte gisteravond wederom een groot getal belangstellenden, ter viering van het 121/2 jubileum van de afdeeling Alkmaar van den Roomsch-Katholieken Volksbond. De heer J. Muliren opende als voorzitter de feeste lijke bijeenkomst, den aanwezigen welkom heetende en dank zeggende voor den ondervonden steun, welke zulk een schoon bewijs van de broederlijke samenwerking is. Verder herdacht spreker de verschillende geestelijke adviseurs, die (le vereeniging vele diensten hebben be wezen, ii.l. de Eerw. hh. Kapel. Rademaker, Hulmoid, Kastelein, Hoppener en Quant en den tegenwoordigen titularis, den Eerwaarde lieer Kapelaan Nuijen, zoo mede aan de heeren Dr. Dirken en mr. Dorbeck, die als geneesheer en rechtskundig adviseur de vereeni ging en bare leden zoo dikwijls hadden ter zijde ge staan. Den nog aanwezigen oprichters, de h.h. J. Bak, P. Metselaar en A. Kusters, bracht bij hulde voor het geen zij in al die jaren voor de vereeniging hadden ge daan. Verder gaf spreker een schets van de oprichting, daarbij herinnerende aan de groote teleurstelling die den eersten avond, waarop de oprichting in het café van den heer Conijn op de Dijk zou worden besproken moest worden ondervonden, daar de spreker, die dien avond zou optreden, door onvoorziene omstandigheden niet kon komen. De besprekingen echter hadden de tot standkoming van den Roomsch-Katholieken Volks kring ten gevolge, waaruit zeer kort daarna de jubila- resse geboren werd. Van de bestuursleden van toen hebben nog zitting de liecren A. Kusters, J. Muhren en P. Fransen, voor wie dit feest een dubbel feest mag worden genoemd, daar de afdeeling lien tot leden van verdienste lieeft benoemd. Spreker verklaarde dat de afdeeling veel goeds heeft gedaan, waarvoor gistermorgen in de St. Laurentius- kerk een heilige mis werd opgedragen, terwijl Mon seigneur Koning de feestrede sprak en verder den ge- heeleiï dag het feest met zijn Ilooge tegenwoordigheid vereerde, waarvoor bij Zijne TIoogEerw. ten zeerste dank zegde. Ten slotte uitte spr. de hoop, dat de afdeeling bij haar 25-jarig jubileum nog meer en meer een der sie raden mag zijn van het Roomsch Katholiek gemeen schapsleven. Daarna verkreeg de geestelijke adviseur van de af deeling, de Eerw. Kapelaan Nuijen het woord, die ver klaarde dat liet den aanwezigen genoegzaam zal zijn gebleken dat de Bond en ook daarvan de afdeeling Alkmaar werkte voor God en Kerk, voor Vorstin en Land, dat hij telt mannen van iederen maatschappelij- ken toestand, mannen die niet alleen zijn gehoorzame dienaren van Z. II. den Paus, maar ook trouwe onder danen van H. M. de Koningin. Haar voortbestaan gedurende 121/2 jaar stemde tot vreugde en tot dankbaarheid; tot vreugde omdat vol doende is gebleken dat er nog vele Katholieken zijn die op liun geloof trosch zijn en die kleur bekennen durven; dankbaarheid omdat gebleken is dat God Zijn onmisbaren zegen niet onthield aan het werk der op richters, wien Z. Eerw. dank en hulde bracht voor dc door hen gedane moeite, welke er bij de oprichting ge noegzaam was geweest, daar de publieke opinie was „het is een Katholieke Bond onder een roode of soci aal-democratische vlag," genoegzaam is tijdens haar werken het tegendeel bewezen, het aanwezig zijn van de buste van H. Al. onze geëerbiedigde Koningin toont dit trouwens ook. Ofschoon er wel eens een kink in de kabel is ge weest, en wel eens een valsche toon is gehoord, dit gaf geen reden het doel en streven van de afdeeling af tc keuren, haar voortbestaan niet langer te wbnschen. De eendrachtelijke samenwerking is de grondslag ge weest waarop de afdeeling is blijven voortbestaan. Zij zal de zuil zijn waarop haar verderen bloei zal zijn ge bouwd. dc bloei die-zal strekken in het belang vanKerk en Staat en tot gelukkigmaking van de Christelijke maatschappij. Hierna werd liet kleine maar veel schoons bevatten de programma afgewerkt. De verschillende zangnummers, vooral die van de heeren v. d. Aakster en I,andman, oogstten bijzonder veel bijval. Het na de korte pauze gegeven blijspel „Levie Baars, deed nu weer meer dan eens de zaal in een bulderend gelach uitbarsten. De afdeeling Alkmaar van den R. Kath. Volksbond heeft op een waardige en prettige wijze haar koperen leest gevierd, zoodat de beide avonden ongetwijfeld nog lang in aangename herinnering zullen blijven. DINSDAG: Chr. Zjingver. „God is mijn Lied", 8 uur, Ohr. School Doelenstraat. Gymn.-vor. „Kracht en Vlugheid" oefeninga&Tond mannen-afdeeling S"/4 uur; jungent-afdc+iing 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ous Genoegen," bovenzaal Diligentia. Toonkunst met „Alkmaarsch symphonie-orkest," re petitie, 8 uur, Unie. Cursus in het schaken, 81/2 uur,, Voorwaarts." Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub. WOENSDAG: Schiet ver. „Weerbaarheid," sehietoef., 8 uur, *ieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/, uur. Gymn -ver. „Kracht en Vlugheid" oefeaingsavoud j mgens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Tnmlust," oefeningaavoudL t1/, uur. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur, Central. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 57 uur. Zangschool „Zanglust," 79 uur. Alkrn. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Schaak- en Damclub V. V. V., café Schermerhorn. DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," aefeningsaTond ö1/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid S uur. oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligeutia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Zangver. „Orpheus," rep., 8 uur, Unie. Openbare Vermakelijkheden. DINSDAG „Nieuw Leven," uitvoering, 8 uur, Harmonie.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2