Feuilleton. ~AAN MIJ DE WRAKE. STADSNIEUWS. Uit Schermerhorn. Uit Hurenkarspel, Cursus melkonderzoek. Voortvluchtige korporaals. De Kruisberg. Herstellingsoord voor personeel. Een publieke verkoop. Diefstal. Tucht op de school. Uok een record. Electricitelt. Dienstweigeraar Uit Schagen. Bestrijding van tuberculose. Arbeidsinspectie. Een bestemming. On., feuilleton. Een feestmarsch. Geslaagd. De Kennemer-Sportclub. Nieuw Leven. Halleluja. Agenda Openbare Vermakelijkheden. WOENSDAG: Gezinsverpleging in de cl. Alkmaar. L a t t e öeriebifin Bij den alhier gehouden kolfwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door 26 personen, werden de prij zen behaald door de heeren J. Dikker, P. Heertjes, J. Klerk, E. Vlug, T. J. Natzijl en Q. Langedijk. De se- rieprijs door den heer E. Vlug. Tot lid van het bestuur van den polder Woudmeer is benoemd de heer C. Bakker Rz., ter vervulling dei- vacature, ontstaan door het overlijden van den heer R. Boon. De cursus in melkonderzoek, ter opleiding van con troleurs voor fokvereenigingen en kaasfabrieken, welke van October 1908 tot April 1909 vanwege het Zuivel- consulentschap voor de provincie Noord-Holland te Hoorn is gegeven, werd gevolgd door 40 personen, waarvan er 36 deelnamen aan het examen ter verkrij ging van het diploma voor bekwaamheid; (2 konden door omstandigheden dit eindexamen nog niet afleg gen, 2 anderen trokken zich terug). Hiervan moesten 5 worden afgewezen, terwijl 31 leerlingen slaagden, n.l. (in alphabetisehe volgorde) A. Arts, N. Niedorp; J. Bark Dz., Middelie; G. Berk hout, Schardam; D. de Boer Pz., Ursem; K. Bregman .JSchardam; R. Bijma'n, Spanbroek; C. Comman deur, Wognum; A. Dekker, Venhuizen; 11. Doets, War der, M. de Jonge, Binnenwijzend; N. Klerk Jz., Stom- petoren; G. Knol, Berkhout; J. Koning, Hoorn; J. Koster Kz., Berkhout; Th. Kwantes, Wieringerwaard; J. Langedijk Cz., Hoogwoud; Jb. Langereis, Wognum; A. Nes Gz., Oostwoud; H. Nobel Pz., Berkhout; W. Schermerhorn, Ursem; H. Schouten Pz., Hoogwoud; d. Slikker, Purmer; P. Stolp, Beemster; J. Veerman, Wognum; Jb. Vet Jbz., Ursem; G. Visser, Middelie, K. Visser Pz., Oudendijk; P. Visser Cz., Opperdoes; S. Willig, Avenhorn; M. Worp, Middelie; A. Zijp Jz., Avenhorn. Maandagavond zijn uit de kazerne te Groniilgen drie korporaals ontvlucht met medeneming van drie rijwie len van anderen. Twee hunner moesten zich nog voor den strafrechter verantwoorden. Twee korporaals en één soldaat, per rijwiel van Gro ningen gekomen, zijn te Winschoten aangehouden. Zondagnamiddag liepen op den terugweg naar het gesticht „De Kruisberg" uit een wandelploeg van 40 verpleegden, onder geleide van vier beambten, een elf tal hunner uit het gelid en verdwenen in de richting „de Kelder" in de bosschen. Direct achtervolgd door twee der geleidende beambten werden twee der vluch telingen gegrepen," terwijl een uur later twee anderen mede door beambten werden achterhaald. De firma Ilirsch en Co. te Amsterdam heeft een stuk grond aangekocht van ruim 21/2 hectare, in de buurt van het Sint Jans-kerkhof aan den straatweg van Laren naar Hilversum, met het doel, daarop een herstellingsoord te doen bouwen voor haar pprsoneel. Ook de kinderen van de gehuwden onder het personeel zullen, zoo noodig, lusteloos van deze instelling mogen profiteeren. Aan deze stichting zal den naam gegeven worden van „Berg-sticliting," naar een der firmanten. Het plan omvat een groot gebouw en eene boerde rij. Het geheel zal ingericht worden voor zomer- en winterverblijf en voorzien worden van eigen inrichtin gen voor verlichting, verwarming enz. Reeds dezen zomer zal het werk worden aanbesteed, zoodat alle kans er is, dat de instelling reeds het vol gend jaar zal worden in gebruik genomen. Te Medemblik had Maandag een publieke verkoop plaats van een inboedel, alsmede van een vaartuig voor de ansjovisvangst, een en ander bij procesverbaal van den deurwaarder in beslag genomen. Er was een schuld van 1 75. Eenige vrienden van den schulde naar besloten de goederen te koopen, natuurlijk voor weinig of niemendal; andere kooplustigen werden hiervan op de hoogte gesteld. En zoo geschiedde het, dat verkocht werden: stoelen a 10 ct., 1 tafel a 25 et., 1 servies a 20 ct., 1 kippenhok met kippen voor 25 ct., 1 pendule voor 20 cent enz. Alles te zamen bracht op 3.40. De ansjovisboot waarvan kooplustige visschers niet gemakkelijk waren af te brengen werd verkocht voor 40. Onder groote hilariteit van een talrijk publiek, werden de goederen weer naar binnen gedragen en werden deze den schuldenaar „ten ge schenke" gegeven. Gisteravond kwam mevrouw D., wonende Willems parkweg 34 te Amsterdam, tot de onaangename ont dekking, dat uit haar juweelenkistje, hetwelk zich in een spiegelkast op de eerste verdieping bevond, de ge- heele inhoud, niet minder dan 250 aan geld en ver- door BARONES ORCZIJ. Schrijfster van „de Roode Pimpernel." Naar het Engelsch. 9, De Aartsbisschop had op dit oogenblik over ge wichtiger dingen te denken dan dit „cas de consien- ce." Hij vergat Juliette waarschijnlijk. Hij moest een vorst troosten over het verlies van ajj'n troon, en zich zelf en zijn koning voorbereiden op den dood op het schavot. Het Ursalinenklooster werd overrompeld <sn geplun derd gedurende het Schrikbewind, Men herinnert zich de- slachting welke gedurende de maand Thermidor werd aangericht; de vier-ea-dertig vrouwen, allen dochters van aanzienlijken huize, begaven zich blij moedig naar het schavot.. Juliette was eene dergenen die niet veroordeeld werd. Hoe en waarom, dat wist zij zelf niet. Zij was zeer jong en hadi haar geloften nog niet gedaan; zij kreeg vergunning in afzondering, stil te gaan wonen met Petronelü, haar oude voedster, die haar al die ja ren was. trouw gebleven. lj)e Aartsbisschop werd daarop vervolgd en gevangen genomen. Juliette deed wanhopige pogingen hem te spreken te krijgen, maar tevergeefs. Toen hij stierf zag zij daarin een wenk van God dat niets haar van haar gelofte kon ontslaan. Al de oproerige beweging van de omwenteling had zij gadegeslagen van uit het raam van haar zolderka mertje. Zij leefden samen van Petronelle's spaarpen ningen; die lieve oude ziel wcnschte niets liever dan ze met haar lieveling te deelen. Al Juliette's bezittin gen, de rijke landgoederen van het geslacht de Marny werden verbeurd verklaard en ook op den bruidschat die zij had meegenomen naar liet, klooster, werd door het gouvernement i beslag gelegd. Hun stelregel was immers gelijkheid, zoowel in fortuin als in maatschap pelijke positie. scheidene gouden en zilveren voorwerpen en juweelen tot een gezamenlijke waarde van 700 a 800, spoor loos verdwenen was. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht een onderwijzer van Texel, wien ruwe behandeling van één zijner leerlingen werd ten laste gelegd, zoodat de duim van den bewusten leerling was ontwricht. Bij de behandeling in eerste instantie, te Alkmaar, eischto het O. M. één week gevangenisstraf, terwijl de rechtbank den beklaagde vrijsprak, van welk vrijspre kend vonnis het O. M. appel aanteekende. Voor het gerechtshof werd gisteren aangevoerd, dat den leerling slechts een schop wa6 toegediend, ten ge volge waarvan hij kwam te vallen, hetgeen mogelijker wijze een kneuzing van het genoemde lichaamsdeel ten gevolge heeft gehad. De advocaat-generaal, jhr. mr. v. d. Brandeler, was van oordeel, dat het optreden van den beklaagde als een maatregel van tucht dient te worden aangemerkt en cischt mitsdien bevestiging van het vrijsprekende vonnis van de Alkmaarsche rechtbank. Het hof, later op den dag, op verzoek van den ver dediger, mr. Kokosky, dadelijk uitspraak doende, sprak beklaagde overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal vrij van de hem ten laste gelegde mishandeling. De pl. m. 12-jarige kat van den veearts Plet te Heerenveeii bracht gisteren haar 125ste jong ter we reld. Te Lisse zijn voor het eerst in het bloembollenbedrijf proeven genomen om de groeikracht der planten te bevorderen met behulp van electriciteit. I)e milicien J. Kamper, van N.-Niedorp, die wei gert de wapenen te dragen, uit anarchistische overwe gingen, en in de militaire gevangenis te Haarlem is opgesloten, zal 15 Mei voor den krijgsraad verschijnen. Do Internationale Anti-Militaristische Vereeniging heeft naar aanleiding van dit feit eenige protestmee- tings in voorbereiding. „Vliegen. De heer Schiirmann, die als impressario met den ariateur Delagrange ons land zal bezoeken, seint uit Parijs, dat de ingenieur Wilfort (van wien aanvanke lijk gemeld was, dat hij ter gelegenheid van het feest van den suikerfabrikant Heerema van Voss zou vlie gen) geen Wriglit-machine tot zijn beschikking heeft en niet in de gelegenheid is, de aangekondigde vluch ten te volbrengen. In zijn plaats zal nu Delagrange met een Wright-apparaat Zondag 16 Mei te Leur vlie gen. Tot sluiting van het seizoen gaven Harmonie en Euphoria in het N. H. Koffiehuis den 27sten onder directie van den heer Dartillact van Tright een ge zamenlijke concert. Het programma was klein, maar het bevatte mooie nummers. Euphonia was heel ge lukkig met Ave Verum van Gounod, de Harmonie met Le postillon de longjumeau van Adam. De kapelmees ter gaf op aanhoudend applaus nog een extra-nummer ten beste. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Groen van Alkmaar sloot den avond. Dit bal bracht nog een aangename verrassing. Een zestal jon ge dames van de danscursus van de familie Bijpost dansten in costuum een Spaansche dans en de Eriih- lingsboten-walzer. De aardige danseresjes beëindigden beide dansen onder luide toejuichingen en handgeklap van de aan wezigen. Concert en bal waren niet overdruk bezocht. Door een 33-tal vrouwenvereen. is aan de 2e Kamer van de tuberculose zal een algemeene vergadering hou den van afgevaardigden van leden op Vrijdag 30 April 1909, s'nainiddags 3 uur in de kleine bovenzaal van „De Kroon," te Haarlem. Door eeu 33-tal vrouwen is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin zij te kennen geven, dat zij kennis hebben genomen van het Ontwerp van Wet: Wijziging en verhooging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1909 en van de daaraan toegevoegde Memorie van Toelichting, U voorgelegd door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, en dat zij uit dit laatste stuk hebben gezien, dat het voornemen bestaat bij de Arbeidsinspectie een regeling in te voeren, waarbij tweeërlei maatstaf van kennis wordt aangeno men voor den adjunct-inspecteur en de adjunet-inspec- trice van den arbeid en dat wel in dier voege, dat van den eerste wordt geëischt theoretische kennis naast practische ervaring, terwijl de laatste slechts behoeft Van uit' dat zolderkamertje had zij het schoone Pa rijs zien worstelen en lijden door het onmeedoogend gepeupel dat door het Schrikbewind werd opgezwiept. Zij zag lange rijen wagens den eenen dag voor en den anderen dag na hun slachtoffers naar deze Revolutie van Broederschap de guillotine voeren. Zij was nog geen twintig jaar toen de zwakke, wan kelende vorst en zijn Koninklijk gevolg naar de hoofd stad werd gesleept. Twee jaren later had zij de juichkreten van een ge heel volk voor een koningsmoord aangehoord. Daarop volgde de moord van Marot door een jong meisje, even oud als zij zelve, de bleeke Charlotte met haar groo te oogen, die een misdaad had' begaan uit volle overtui ging. „Grooter dan Bruters!" noemden sommigen haar. Grooter dam Jeanne d'Arc, want om een zending te volbrengen om kwaad en zonde te straffen was zij ge roepen uit haar dorpje in Bretagne en niet een daad te volbrengen waarop zij roem gn zegepraal zou inoog- sten. „Grooter dan Bruters Juliette volgde het verhoor van Charlotte Corday met al den ijver van haar hartstochtelijken aard. Men kan zich voorstellen welk een indruk dit moest maken op het gemoed van een jong meisje, dat negen jaren lang de beste jaren misschien van haar leven geleefd had met het besef eveneens een roeping te moeten vervullen. Zij woonde de behandeling van het proces van Char lotte Corday bij. Het kostte haar moeite haar natuur lijke afkeer van zulke tooneelen te overwinnen en zij baande zich een weg door de menigte die gewoonlijk de rechtzaal vult. Zij hoorde de aanklacht, zij hoorde de redevoering van Tinville en het oproepen der getuigen. „Dit is alles onnoodig, ik heb Marot gedood!" Juliette hoorde de jeugdige stem duidelijk boven de "mompelende stemmen en de kreten van afschuw uit klinken; zij zag het fraaie, kalme, rustige gelaat van het jonge meisje. „Ik heb Marot gedood!" Daar, bij de Burger-Afgjevaardigden bij de gematig de partij der Qriondijnen, zat Déroulède, de man dien te voldoen aan de zeer vage eischen van „algemeené ontwikkeling, groote tact én een open oog voor de be langen der jeugdige en vrouwelijke arbeiders," welke regeling adressanten doet besluiten zich te wenden tot Uw College met het eerbiedig verzoek bovengenoemd Ontwerp niet tot wet te verheffen voor en aleer is vastgesteld dat de adjunct-inspectrice van den arbeid aan gelijke voorwaarden van kennis zal moeten vol- doen als de adjunct-inspecteur van den arbeid. Uit de overgebleven gelden van het aan H. M. de Koningin aangeboden huldeblijk, ten bedrage van ongeveer 7000 zal een fonds worden gevormd, waar van de rente zal worden aangewend tot het verplegen in de „Ilendrika-Stiehting," te Egmond-aan-Zee, voor zwakke, onvermogende kinderen uit de gemeenten, die bijdragen hebben gezonden voor het geschenk. Een onzer katholieke lezers maakt ons attent er op, dat de schrijfster van „Aan mij de wrake," hoe be kwaam zij overigens ook mag zijn, niet geheel op de hoogte is van den katholieken godsdienst, daar zij an ders zou kunnen weten dat een eed, door een katholiek afgelegd ter bevestiging van het verrichten van een slechte daad, niet als zoodanig geldt. Naar wij vernemen, heeft de heer II. A. Maas, directeur van het stedelijk muziekkorps alhier, een feestmarsch gecomponeerd „Alcmaria de parlriu", wel ke binnenkort bij den heer A. Klooster alhier zal wor den uitgegeven. Bij het gisteren te 's-Gravenliage gehouden examen (mondeling gedeelte) voor candidaat-gemeente-secre- taris of ambtenaar ter secretarie, uitgeschreven door de Nederlandsche Vereeniging voor gemeente-belan- gén slaagde de heer N. Vos Pzn. te Ileiloo, werkzaam ter secretarie dezer gemeente. De Kennemer-Sportclub opent a.s. Zondag 2 Mei ha re welbekende baan te Bergen. Niet minder dan 20 Courses, alle vallende op Zon dag, zullen gehouden worden en wel op 2, 16, 23 en 31 Mei; 6, 13 en 27 Juni; 11 Juli; 8 en 29 Augustus; 5 en 26 September; 10, 17, 24 en 31 October; 7, 14, 21 en 28 November. Een groote verbetering mag het genoemd worden, dat voortaan de bezoekers, die per Stoomtram van Alk maar naar Bergen gaan, op het terrein kunnen uit stappen, terwijl de toegang tot het guldensterrein niet meer zal zijn voorbij het buiten van Jhr. van Reenen, maar daar, waar vroeger de toegang tot het 50 ets. terrein was. Jammer dat het concert van deze zangvereeniging zoo laat in het seizoen kwam, want daaraan i3 het na tuurlijk toe te schrijven dat het publiek veel minder talrijk was, dan men bij „Nieuw Leven" gewoonlijk ziet. Het koor zong niet veel, maar het waren met zorg gekozen stukken, die uitgevoerd werden op eene wijze waaraan te hooren was dat, zooals steeds, de directeur, de heer Lindeboom, alles had aangewend om ze zoo goed mogelijk te doen slagen. „Salvator Mundi" van Palestrina, waarmede men begon, gelukte al zeer goed, en steeds trekt bij deze vereeniging direct de aandacht, het groote volume van het geluid dat men ontwikkelt en de zeer schoone klank ervan. Bizouder*voldeed het nog onbekende koor van Loots, „Erühlings-symphonie," allergelukkigst ge zongen. Een koorwerk, dat de aardige, leuke tekst van Baumbach, op uiterst geestige wijze illustreert; 'n staaltje van de veelzijdigheid van dezen componist. Overige koornummers waren „Am Bodensee" van Schumann, en twee oud-Nederlandsche liederen, door Julius Röntgen voor vierstemmig koor bewerkt. Be halve deze stukken zong 'n klein koor „Tenebrae fac- tae sunt" van Palestrina en „Zwervers avondlied" van Weber. Vooral het eerste imponeerde, al kwam in 't begin de zuiverheid een oogenblikje in gevaar; het slot was prachtig. De solisten hadden een uitgebreid programma. Mej. Martine Dhont, sopraanzangeres uit den Haag droeg 'n keur van liederen voor, waaronder vele Ilollandsche. Een dikwijls mooi klinkende stem, wel eens wat scherp. Tot haar best geslaagde nummers rekenen' wij „Non Credo van Widor, „Lied" van Zweers, „Als 't zomieke slapen gaat" van Spoel. Veel succes had zij evenwel ook met „Moederkc alleen" van Wierts, „in 't Woud," 'n frisch lied van Loots, en „Serenade" van S. de Lange, waarvan het laatste couplet ep aanhoudend applaus herhaald werd. De heer Swaap toonde 'n verbluffende techniek, en het zonder moeite glansrijk overwinnen der grootste moeieljjkheden o. a. opgestapeld in „Souvenir de Mos- cou" van Wieniawski. Iemand, die zóó jong nog, zul- zij gezworen had te vervolgen met een even felle wraak als die welke Charlotte Corday had doen hande len. Zij kon haar oogen niet van hem afhouden en dacht of hij eenig voorgevoel zou hebben van den haat die hem vervolgde, evenals Marot was vervolgd. Hij was donker van uiterlijk, een zoon van het Zui den, met bruin haar zonder poeder, achterover gewor pen; men zou hem eerder houden voor een lid van de wetgevende vergadering. Hij zag Charlotte Corday ernstig aan; het was een blik van oneindig groot me delijden, die de gewoonlijk eenigszins harde uitdruk king van zijn oogen verzachtte. Juliette merkte die al les op. Hij hield een opgewonden redevoering, vol warmte en vuur om haar te verdedigen: een redevoering waar van de geschiedenis melding maakt. Juliette was verbaasd over zijn moed: Charlotte Corday verdediger stond gelijk met berusten in den dood van Marot; Marot, den vriend van het volk; Ma rot die in een der lijkredenen bij zijn graf uitgespro ken de Groote, Heilige Verlosser der mensehen ge noemd werd. Maar Déroulède's redevoering was niet een verdedi ging van de daad maar een beroep. Hij was de wel sprekendste man van dien weisprekenden tijd; zijn woorden schenen het sprankje van gevoel op te wekken dat nog was overgebleven in ieders hart. Iedereen in de buurt van Juliette luisterde, terwijl hij sprak. Het is Citoyen Déroulèdefluisterde de bloeddorstige vischvrouwen die zaten te breien op de galerij. Verdere kritiek werd niet geleverd. Dien morgen had hij een prachtig ingericht, groot kinderziekenhuis geopend, een geschenk van Citoyen Déroulède aan Pa rijs. Hij mocht wel een poosje spreken als hij er lust ;n had. Zijn hospitaal kon vrij wat goed maken. Zelfs de dolle Bergpartij Danton, Merlin en San- terre trokken de schouders op. „Het is Déroulède, laat hem maar praten. De vermoorde Marat zei immers zelf dat hij niet gevaarlijk was." Juliette hoorde dit alles. De breiende vrouwen za ten druk te praten. Zelfs Charlotte werd een oogen blik vergeten, terwijl Déroulède sprak. Hij had een kc stukken (concert van Vieuxtemps) zóó speelt, maar ook z'n gloeiend temperament ten volle kan beheer- schen, wat hij bewees in de eenvoudige stukjes van Tartini, Lotti en Schumann, waarin het alleen op voordracht aankomt, moet ongetwijfeld een schitteren de toekomst te gemoet gaan. Het publiek was dan ook een en al bewondering en noopte heb- twee nummers aan zijn programma toe te voegen. Morgenavond zal in de Kapelkerk een openbare uit voering gegeven worden door de Christelijke Zangver eeniging „Halleluja," met welwillende medewerking van de heerenW. F. Golterman, Tenor, Oratorium- en Liederzanger te 's-Gravenliage. W. II. Slinger, Or gel, Organist der Kapelkerk, te Alkmaar. WOENSDAG: Schietver. „Weerbaarheid," achietoef., 8 uur, nieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/< aur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeoisgaaroad jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Tumluat," oefeninfiavoad, uur. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,9V, uur. Central. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 57 uur. Zangschool „Zanglust," 79 uur. Alkm. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Schaak- en Damclub V. V. V., café Schermerhorn. DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeningiavomd t1/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volks weerbaar h«id 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Zangver. „Orplieus," rep., 8 uur, Unie. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, eafl Lievaadag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymu.-ver. „Kracht en Vlugheid," damea-afdeeling 7j/48a/4, heeren-afdeeling 8B95 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Zangver. „Orpheus," rep., 8 uur, Central. Alkm. Winkeliersver., verg., 8J/4 uur, Gulden Vlies. Algem. Verg., Alkmaarsche Buitensociëteit, 81/4 uur, café „Lievendag." Algem. Verg. Ver. Volkshuisvesting, 8 uur, Unie. ZATERDAG Excelsior. Rep. 81/2 uur, „Diligentia". Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes afd. 3V2 en 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81L uur, hoofdafd. 1074 uur. ZONDAG: Mannenzangvereeniging „Vereenigde Zangers," re petitie, 11 uur, „Central." Toonkunst met „Alkmaarsch symphonie-orkest," ge nerale repetitie, 71/2 uur, Harmonie. DONDERDAG: „Halleluja," uitvoering, 8 uur, Kapelkerk. Toonkunst met „Alkmaarsch symphonie-orkest," uitvoering-Manasse, 8 uur, Harmonie. Het Hoofdbestuur benoemde in zjjn vergadering van 26 April tot gezinsverplefgster in de Rijp zuster F. Bobeldijk, verpleegster in het Kinderziekenhuis te Groningen, om in dienst te tredqn 1 Mei a.s. Aan zuster van Ingen Schenau, die een aanstelling kroeg tot verpleegster in het Iirsëiitisch ziekenhuis te Rotterdam, werd op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit hare betrekking, met harte lijke dankzegging voor de vele en goede diensten door haar bewezen. Door k&re toewijding, tact en harte lijkheid jegens de zieken werd de wijkverpleging in de Rijp en omstreken populair. OMGESLAGEN. LEMMr R, 28 April. Alhier is in de haven heden morgen een passagiersboot, genaamd «De Sneek", die den dienst onderhoudt op de binnenvaart tusschen Lammer en Sn9ek, omgeslagen. De kapitein en drie msn van de equipage wisten zich te redden, de eenige passagier, de 55-jarige Trgntje Visser, uit Woudsend, verdronk. LONDEN, 28 April. De correspondent van de „Daily Chronicle" had een onderhoud met den nieuwen Sultan, die hem verzocht de volgende mededeeling over te brengen aan geheel Europa en aan de wereld „Ik ben altcos een overtuigd en vurig voorstander geweest van verlicht leg, vrijheid, vooruitgang Met Gods hulp zal ik zonder af te wijken het pad van mooie, welluidende, krachtige stem, welke vooral dui delijk verstaan werd. Hij was niet lang van gestalte, maar breed iu de schouders en welgevormd; hij had fraaie handen die slaaf uitstaken uit de kanten man chetten. Charlotte Corday werd veroordeeld. De welspre kendheid van Déroulède had haar niet kunnen redden. In een toestand van groote opgewondenheid verliet Juliette de rechtzaal. Zij was zeer jong; de tooneelen waarvan zij de laatste twee jaar getuige was geweest, konden niet anders dan de verbeelding opwekkeu van een jong meisje dat geheed aan zich zelve was overge leverd. En groote God! welke tooneelen! Nu moest ook zij een goede gelegenheid afwachten! Charlotte Corday, het onbeschaafde meisje, mocht ma- demoisselle de Marnay niet beschaamd maken, haar, de dochter en afstammelinge van hertogen, van man nen die Frankrijk hadden gemaakt tot wat het was voordat de jammerlijke omwenteling uitbrak en te niet deed het werk hunner handen. Bepaalde plannen had zij niet gemaakt. Petronelle, de goede oude ziel, was niet degeue die ooit een heldin in het leven zou roepen. Juliette voelde zich door haar plicht alleen tot de taak geroepen; en de plicht is niet zulk een vlugge raadgever als liefde of haat. Het voorval op de stoep van Déroulède's huis was totaal toevallig; zij had het plan niet vooruit beraamd. Het was den laatsten tijd haar gewoonte iederen dag de Rue Ecole de Médieine door te loopen, schijnbaar om Marats huis te bekijken, zooals zoovelen deden, maar eigenlijk om een blik te werpen op de woning van Dé roulède. Eens of tweemaal had zij hem zijn huis zien uitkomen. Eenmaal had zij een blik kunnen werpen in de gang; zij had een jong meisje gezien in een donkere japon en een sneeuwwitten haldoek om; dit meisje zei hem bij de deur goeden dag. Een anderen keer had zij hem op den lioek van de straat dat zelfde meisje zien helpen over de modderige straat. Hij kwam haar juist tegen en zij droeg een mand vol levensmiddelen; Dé roulède nam haar de mand af en droeg die zelf naar huis. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2