S T A D S N 1 E WS Uren van spanning. GEMENGD NIEUWS. Uit Schagen. Oude Nledorp. Doodgevallen. Beroepen Be roepen le Steenbergen Ned. Herv. Kerk (toez.) ris. TT. J. Engelkes te Kolhorn. Uit Oterleek. De blijde verwachting. 's-GRAVENHAGE, 29 APRIL (5.51. H. M. DE KONINGIN HEEFT DEN NACHT KALM DOOR GEBRACHT, WAARIN H. M. OOK EEN VRIJ LANGE RUSTPOOS GENOOT. IN DEN VROEGEN OCHTEND VAN HEDEN VIEL NOG NIET HET UUR AAN TE WIJZEN WAAROP OP DEZEN DAG DE ZOO VURIG GE KOESTERDE WENSCH DER NATIE IN VER VULLING ZOU KOMEN. Rijwielen ontvreemd. Brand. Inbraak. Het Witte Kruis. Geslaagd. Maken van twee nieuwe bruggen met bijkomende werken. rlat verlies op twee manieren dekken, n.l. door de retri butie te verhoogen of door de onkosten te verminderen. Tot dit laatste adviseert spr., en vermindering ware te verkrijgen door belanghebbenden te kennen in de rganisatie en inrichting. De minister vraagt of IJmuiden ooit tot bloei ge- omen zou zijn, als de Regeering zich geheel onthouden had. Belanghebbenden moeten nu het risico dragen van de uitgaven welke het Rijk gemaakt heeft in het lelang van het visschersbedrijf. Of de zaak te bureau cratisch is ingericht zal de minister mede onderzoeken. Na dupliek van den minister wordt de -interpellatie gesloten onder dankzegging aan de Regeering. De beraadslaging wordt hervat. Aan de orde is art. 2. Krachtens art. 2 is de wet van toepassing op een in «Tederland thuisbehoorend zeevisschersvaartuig, „tenzij het een onoverdekte of gedeeltelijk overdekte boot is welke zich in den regel niet buiten het gezicht van de Tederlandsche kust begeeft." De heer Schaper stelt als amendement voor te doen vervallen de woorden: „tenzij het een onoverdekte of gedeeltelijk overdekte boot is, welke zich in den regel niet buiten het gezicht der Nederlandsche kust be geeft. De minister bestrijdt het amendement-Schaper als te belemmerend voor de garnalenvisschers en dergelijken. dat daarna wordt verworpen met 49 tegen 8 stemmen. Art. 2 en 3 worden goedgekeurd. Op art. 4 (verplichtingen van den schipper) hebben de heer Schaper en zijne partijgenooten drie amende menten voorgesteld le. om te bepalen, dat behalve veiligheidsmiddelen ook heel- en verbandmiddelen aanwezig moeten zijn 2e. om te bepalen dat aanwezig moeten zijn voor schriften omtrent het gebruik van reddingsmiddelen en 3e. om te bepalen dat niet alleen aanwezig moet zijn een loodlijn maar ook een merk voor het meene men van ballast. De heer Verhey dringt aan op het aanbrengen van een vastelandlijn voor elk schip voor winter en zomer. Heden 11 uur voortzetting. Donderdag 6 Mei na de pauze is aan de orde gesteld de interpellatie van den heer Troelstra over het Ar beidscontract. Dinsdag a.s. na de pauze onderzoek van verschillen de wetsontwerpen. Op verzoek van de feestcommissie hebben zich een elftal jonge dames, leden van de gemengde zangvere niging „Euphonia", die ook reeds in haar geheel mede werkten voor 't welslagen van het veertigjarig jubileum der Ilarmonieknpel, zich bereid verklaard aan de ge- meentenaren lijsten aan te bieden voor het verkrijgen van een feestgave ter bekostiging van de grootsche plannen. Den 28sten vergaderden de dames in het NT..H. Koffiehuis tor bespreking van een en ander met een vijftal leden der feestcommissie. Na afloop dezer bespreking vergaderde de feestcommissie in haar ge heel, ter nadere overweging en bepaling van haar plan nen. Dinsdagmiddag geraakte paard en wagen van den bakker Meurs, te Verlaat, van den Leijerdijk, door het schrikken van het paard van een passeerende auto, te water. Het paard, dat onder den wagen in de sloot lag, werd bijna ongedeerd, door hulpvaardige mannen, nadat de strengen enz. waren stuk gesneden, weer op den kont gehaald. De wagen was weinig beschadigd, en de broodjes waren zoowat uitverkocht, zoodat het ongeluk voor den bakker nog al goed afliep. Gistermiddag tegen vijf uur waren te Amsterdam eenige werklieden van de gemeentetelephoon bezig in de Wilhelminastraat een telephoonpaal te sloopen. Plotseling viel een paal om, met het treurig gevolg, dat de werkman Van Lier, die er boven in zat, dooi den val zoo deerlijk verminkt werd, dat hij oogenblik- kelijk dood bleef. Op heeterdsad betrapt. In een loods der posterijen aan de oostelijke zijde van het Centraalstation te Amsterdam, is gisternacht een besteller op heeterdaad betrapt bij het openen van postpakketten. Er waren reeds herhaaldelijk pakket ten vermist, zoodat begrijpelijkerwijze aan diefstal ge dacht werd. Ten einde zekerheid te hebben, hield de chef-commies, de heer B., 's nachts verdekt opgesteld, de wacht. Hierbij werd tussehen drie en vier uur de besteller IJ. opgemerkt, die, belast met de bewaking, verschillende pakketten betastte en enkele opende. Op een gegeven oogenblik kwam de heer B. te voor schijn, waarna onmiddellijk de politie met het ge beurde in kennis gesteld werd. IJ. werd naar.de War moesstraat overgebracht. Hij verklaarde de pakketten die eetwaren bevatten, in een zak te willen doen, ter beveiliging tegen de muizen. Er werd desniettemin suikerwerk uit een der pakketten in zijn bezit gevon den. Benoemd. Pot Heemraad van het Waterschap „de Schernieer" is benoemd de heer P. Vader P.Dz., te Oterleek; tot Heemraad van den polder „Waard Nieuwland", op Wieringen de heer V. Heyblok te Wieringen. Potverteeren. Te Stratum bij Eindhoven hield een kaartclub het gebruikelijke potverteeren. Er ontstond twist, met het gevolg dat een zekere Manders aldaar door twee per sonen De Wwerd aangevallen en zwaar door messte ken en sneden werd verwond. De wonden zijn van dien aard, dat de getroffene zich niet kan bewegen. Verboden a-beid tijd. Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag o. a. behan deld het cassatieberoep, door den procureur-generaal bij dien Rand in het belang der wet ingesteld van een vonnis der Rechtbank te Alkmaar, waarbij, met beves tiging van een vonnis van den kantonrechter aldaar, een broodbakker te Edam was vrijgesproken van het te Zuidscharwoude door een jeugdig persoon arbeid doen verrichten gedurende een verboden tijd des nachts. De broodbakker had het feit erkend onder bij voeging dat liet geschiedde om den bewusten jeugdi gen persoon des daags gelegenheid te geven de kermis te bezoeken. Die bekentenis werd bevestigd door de verklaring buiten cede van den jeugdigen arbeider, doch de kantonrechter en de Rechtbank namen aan! dat de bekentenis als op zichzelf staande moest wor den besehouwd en de bedoelde buiten eede afgelegde verklaring niet mede tot bewijs mocht strekken, zoo- oat op grond van onvoldoende bewijs vrijspraak moest volgen. De advocaat-generaal mr. Ledeboer, achtte die be slissing onjuist en concludeerde tot vernietiging er van in het belang der wet, zonder wijziging in de ge volgen dier beslissing. Uitspraak 24 Mei. Den 28sten April vergaderde de Raad dezer ge meente. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Eveneens het Gemeenteverslag over 1908. Inzake melkvoorziening besloot de Raad geen veranderingen op te nemen in de bestaande bepalingen, waarna de voorzitter na gehouden rondvraag de ver gadering sloot. e Sedert eenige dagen ziet men hier reeds jong hoorn vee in de weiden, thans komen daar al melkkoeien bij. Het hooi raakt op en het gras groeit bij den dag. Dat is na den langen ijstijd weer eens een meeval lertje. Waren een jaar geleden in den Ring de Rijp een zestal predikantsplaatsen vacant, thans, nu Ds. van Meurs j.l. Zondag te Oterleek is bevestigd, zijn alleen nog de Herv. Gemeenten Schermerhorn en Driehuizen vacant. In verschillende steden, als 's-Gravenhage, Amster dam, Rotterdam etc. veroorzaakten valsche geruchten groote opgewondenheid en zenuwachtige drukte. Het ergst schijnt dit wel in Groningen geweest te zijn. Gisteravond om half negen werd aldaar door het Nieuwsblad van het Noorden een bulletin ver spreid, dat er een Prinses zou zijn geboren. Onmiddellijk na dit heugelijke bericht, was er een enorme menschenmassa op de been, die op luidruchti ge wijze uiting gaf aan zijn vreugde over deze gebeur tenis. Alles tooide zich met Oranje. Vlaggen kwamen uit. De illuminaties, zelfs die bij den heer Scholten, lid van de Eerste Kamer, werden ontstoken. De opwin ding was groot. Op de Orootc Markt wei-den rondedan sen gemaakt en de anders koudbloedige Groningers trokken in lange rijen door de straten, enkele groepen met harmonica's voorop tot een tegenbericht van de Provinciale Groninger de feestvreugde kwam vergal len. De illuminaties werden gedoofd; de vlaggen werden ingehaald. Maar het volk bleef den geheelen avond doorjoelen en nog op dit oogenblik weergalmen- vader- landsche liederen door de straten. In de Ha rmonie, waar voor een volle zaal een gewo ne muziekuitvoering werd gegeven, bracht het bericht een geweldige opschudding. Onmiddellijk zette de mu ziek de volksliederen in, die door allen staande werden meegezongen. Toen het contrabericht kwam, was de teleurstelling daar zeer groot. De studenten hebben ondanks deze tegenspraak het feest voortgezet en reden jubelend, met Oranje getooid, door de stad. Gisteravond omstreeks zeven uur maakte hier ter stede een groote opgewondenheid zich van een aan zienlijk deel der bevolking meester. Wij zagen op dat oogenblik vele menschen hollen naar de Stee- nenbrug en tussehen hen was een klein-maar-dapper- soldaatje met sjerp en trom. Op de Steenen- brug stonden menschen, kijkend naar de T.angestraat, waar uit enkele huizen de vlaggen gesto ken werden. In enkele minuten was de Langestraat zwart van menschen en ook in andere straten zag men meer personen dan anders. „De Allemansgading", van den heer Kuijpei' werd bijna belegerd door jongens die haast bij de glazen opsprongen: daar waren de troepen van „Klein maar dapper" geconsigneerd gereed om ieder oogenblik uit te rukken. Men zag reeds dames en 'neeren met oranje loopen. Met het rondgaan van de minuutwijzers der uurwerken steeg de opgewondenheid. Een iedereen praatte een ieder na. Er was „iets" ge boren, dat was zeker, die en die vlagde ook en dus was het zoo. De telefoon van onze courant en zelfs die van den hoofdredacteur die natuurlijk op zijn post, dus niet thuis was stond niet stil. Al maar door kwa men er menschen aan ons bureau, keken naar het weerberichttelegram dat nog nimmer zooveel be langstelling heeft getrokken men wilde van ons per sé weten of het een prins of een prinsesje was. En of wij ook al verzekerden, dat er nog niets bekend was, het hielp niemendal: die en die vlagden ook, ergo. Natuurlijk lag het voor de hand dat het vlaggen van die en die -en daarmede werden in den regel eenige burgerlijke overheden bedoeld op een misverstand berustte, maar velen wilden dit niet gelooven. In middels werden verscheiden vlaggen weer ingehaald. Terwijl daar op straat werd gejoeld en gehost, bleven wij kalm afwachten. Die kalmte werd bewaard toen iemand haastig met een bulletin van „Het Nieuws" kwam aandragen, meldende „Een Prins geboren. DEN HAAG. De Ko ningin is bevallen van een Prins." en die kalmte ging over tot vroolijkheid toen we hoor den, dnt de man van dat blad, die nog altijd wachtend was op het telegraafkantoor op een telegram, werd verrast door een bulletin! Tal van personen kwamen ons met het Nieuwspapier in de hand vragen of het be richt. juist was! De Nieuwe Courant was zoo actief aan de misleiding van het publiek een einde te maken, door onmiddellijk een bulletin de wereld in te zenden, dat het bericht over de geboorte van een prins (hoe kwam men hier in Alkmaar toch tot de veron derstelling, dat het een prins en geen prinses was?) een loos alarm was. Tijdens de repetitie van „Toonkunst" in de Harmo nie waren de leden zeer geestdriftig en in de pauze deed het koor wat Esra zingt: „Laszt einen Jubelrut zum Ilimmel schallen" en de Jubelruf bestond uit va- derlandsche liederen. 1\ ij ontvingen achtereenvolgens verschillende draad berichten die de stemming weergaven, en dus than- hun waarde hebben verloren maar het groote nieuws bleef uit. De stemming op straat, waar men zelfs een lampionoptocht had aangekondigd, begon langzamer hand kalmer te worden blijkbaar werd ingezien, dal men wat al te voorbarig was geweest met zijn vreugde betoon. I an ochtend bracht te 7 uur 41 een officieel berichl teekening in den onzekeren toestand. Het luidde: Om 2 uur 35 min. ontvingen we een officiëel tele gram, dat te 2 uur 22 te 's-Gravenhage was aangebo den (de korte tijd van overseinen is een bewijs hoe prachtig de telegraaf werkt) en dat aldus luidde: DE KONINGIN-MOEDER IS OOK HEDEN VOORTDUREND IN IIET KONINKLIJK PA LEIS BLIJVEN VERTOEVEN. Na dien ontvingen we geen telegram, zoodat afwach ten de boodschap blijft. De maatregelen, die wij hebben genomen, zijn van dien aard, dat wij zoo spoedig mogelijk nadat de ge wichtige gebeurtenis heeft plaats gehad, daarvan be trouwbare telegrammen ontvangen. Gisteravond tussehen 6 en 7 uur werden aan een werk in de Emmastraat twee rijwielen, nog wel binnen het hek staande, behoorendc aan den Schilder Mole naar en zijn knecht ontvreemd. Gisteravond omstreeks half elf ontstond bij den heer II. de Rover. Koster van de Remonstrantsche kerk, in het Fnidsen, een begin van brand door het omvallen van een lampje, met het gevolg dat de gordijnen vlam vatten. Met een paar dekens werd het brandje spoedig ge- bluscht. De schade die door verzekering wordt gedekt, is zeer gering. Terwijl de heer de Groot aan den Westerweg heden nacht naar een bruiloft was, is er ten zijne huize ingc broken. De dief of dieven hebben zich toegang verleend dooi overklimming van het hek en door openschuiving van een raam in de achterkamer. Blijkbaar is het hem of hen alleen te doen geweest om geld, daar zij het geheele huis doorzocht en alles door elkaar gehaald, doch niets meegenomen hebben. Alleen de lamp, waarmede zij zich blijkbaar licht had den verschaft, hebben zij op het erf stuk gegooid. Do heer de Groot had al zijn geld bij zich gestoken, zoodat de inbraak voor hem zonder eenig nadeelig gc volg is gebleven. Van den dader of daders is nog niets bekend. Bij Kon. Besl. zijn goedgekeurd de gewijzigde statu ten van de afd. Alkmaar en aangrenzende gemeenten van de N.Holl. vereeniging „Het Witte Kruis", thans genaamdafd. Alkmaar van de Noord-Holl. vereeni ging „Het Witte Kruis", te Alkmaar. Te Utrecht is geslaagd voor het acte-examen lager onderwijs mejuffrouw I). Henneman, alhier. In de raadsvergadering van 17 Maart 1.1. werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld een voorstel van de heeren G. Th. M. van den Bosch c. s„ strekkende Tot machtiging van het Dagelijksch Bestuur om. zoodra de plannen, in den geest van bijgevoegd onder werp met prijsopgaaf daarvoor gereed kunnen zijn, over te gaan a. tot overbrugging van de Nieuwlandersingelgracht tegenover en minstens ten volle breedte van de Emma straat; b. tot overbrugging van de Nieuwlandersingelgracht ter plaatse van en naast de tegenwoordige Heiloër- poortbrug ter dubbele breedte daarvan; beide over bruggingen te maken, ieder met twee landhoofden. met eene doorvaartwijdte van 8.50 Meter verbonden door eene overwelving of overspanning van steen, ijzer of gewapend beton; de grond voor afdamming en latere aanvulling der landhoofden en bijwerking der singelboorden te halen uit het water langs den Voormeer; de gelden tot een totaal bedrag van twintigduizend gulden te vinden uit gewone en tijdelijke leening vol gens nader in te dienen plan. De Commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van plaatselijke werken en eigen dommen, om advies gevraagd, zegt van oordeel te zijn dat het maken 'van een nieuwe brug tegenover de Em mastraat een onafwijsbare eisch is en dat het gemeen tebelang vordert, dat deze brug zoo spoedig mogelijk wordt tot stand gebracht. Maar evenzeer wordt, met het oog op de belangen van het verkeer, eene verbree ding van de bestaande Heiloërbrug dringend noodzn kelijk geacht, Wat dus de urgentie def zaak betreft, meent di Commissie het gedane voorstel onvoorwaardelijk te kunnen steunen. De alles beheerschende vraag voor de verwezenlijking van het voorstel is dan ook, gelijk be kend is, slechts deze, of de beide bruggen voor een totaal bedrag van 20.000 zullen kunnen worden ge maakt. De Commissie heeft daartoe de gedetailleerd' begrooting van den Directeur der Gemeentewerken, die 'de kosten van de Emmastraatsbrug, voor een volle dig uitgevoerd plan, raamt op 14521 en die van de vernieuwing en verbreeding van de Heiloërbrug, even eens voor een volledig uitgevoerd plan, op 17119.80, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Bij dit onderzoek bleek al dadelijk, dat het lid der commissie do heer Pot, die tot het voorstel van de elf raadsleden het initiatief nam, zich de uitvoering van het plan op ene andere wijze heeft gedacht dan de Directeur dei Gemeentewerken. Immers, waar de heer Pot zich heeft voorgesteld om alles, wat niet door den fabri kant van de te maken monierbruggen zal worden ge leverd, in eigen beheer te doen uitvoeren en de daarop vallende kosten niet meer dan strikt noodig is ten last< van den bruggenbouw te brengen, heeft de Directeui der Gemeentewerken gemeend dit nevenwerk te moe ten begrijpen in zijne raming, als door een aannemer, die niet met den bouw van de bruggen zal worden be last, uit te voeren. Zoo heeft voorts de Directeur der Gemeentewerken zijne raming opgezet voor een volledig uit te voeren plan, d. i. met inbegrip van alle bijkomende werken, als: het bestraten van den weg van de te maken Em mastraatsbrug af tot aan de Zilverstraat, het verbete ren van den walmuur langs het Paardenwed bij de Heiloërbrug enz., terwijl de heer Pot slechts het aller noodigste wenscht uitgevoerd te zien, om de kosten der bruggen niet noodeloos te drukken, dus in het uit voeringsplan niet'op te nemen datgene wat zonder be zwaar later kan worden ter hand genomen en de kos ten hiervan te zijner tijd aan te wijzen onder de gewo ne begrootings-uitgaven. Daartoe zal dan o. a. be hooren behalve het reeds zooeven genoemde hel maken van stootpalen, indien de ervaring daarvan la ter de noodzakelijkheid zou mogen aantoonen; hel plaatsen van andere, dan de aanwezige lantaarnpalen, voor eene betere verlichting; het maken van eene wal beschoeiing; het verleggen en aanbrengen van riolee ring enz. Het spreekt wel vanzelf, dat dit verschillend stand punt oorzaak moest zijn van een verschil in raming en waar nu de Directeur der Gemeentewerken zijne be grooting heeft opgebouwd op de uitvoering van een volledig plan, in overeenstemming met de hem bij vo rige gelegenheden door Burgemeester en Wethouders erstrekte opdracht, moest zijne raming noodwendig iiooger zijn. De commissie heeft zich er ditmaal mede kunnen vereenigen om, ter bevordering van de algemeene ver- keersbelangen, die in de eerste plaats moeten worden behartigd, de uitvoering van de bijkomende werken, die uitstel zullen kunnen gedoogen, achterwege te la ten, teneinde daarin eventueel later te voorzien en de kosten aan te wijzen onder de gewone uitgaven van de huishouding der gemeente. Zoo is dan de commissie van gevoelen, dat uit de be grooting van den Directeur der Gemeentewerken, als voor uitstel vatbare verschillende posten zullen kunnen vervallen, tot een totaal bedrag van 4821. Voor enkele posten daarentegen zal de raming, naar het oordeel der commissie, moeten worden verhoogd, zoodat de eindbedragen worden voor de Emmabrug 10533,SO en voor de Heiloërbrug 10688.80 of te za- raen 21222.60. De Commissie heeft gemeend, dat eene breedte van 12 M. voor de brug tegenover de Emmastraat dient te worden gehandhaafd, ook al is de Emmastraat zelf niet breeder dan 10 M., opdat de breedte dezer brug zal overeenstemmen met die, in het plan van uitbreiding dezer gemeente voor de brug ontworpen. Zij wenscht er voorts de aandacht op te vestigen, dat een bedrag van 7900 voor eene monierbvug, ter breedte als boven- vermeld en met eene doorvaart van 81/!! M., niet te laag zal zijn geraamd, omdat, ook vol gens het gevoelen van den Directeur der Gemeente werken, bij eoncurreute inschrijving de aannemings som lager zal kunnen zijn en de Directeur het vorig jaar voor de Heiloërbrug in monierwerk, welk materi aal door den Raad destijds niet werd gewenscht, lage re opgaven heeft ontvangen bij eene spanning van 10 Meter. Ten slotte vestigt de commissie er de aandacht op, dat een harer leden van meening is dat, mocht de on dervinding eventueel de noodzakelijkheid van het aan brengen van stootpalen aantoonen, daartoe oude palen zullen kunnen worden gebruikt .zonder paalmutsen, in welk geval de daarvoor uitgetrokken, doch thans ver vallen post van 240 met 130 zou kunnen worden verminderd. De commissie geeft ten slotte B. en W. in overwe ging aan den Raad te willen voorstellen tot het ma ken der beide bruggen te besluiten, overeenkomstig het door elf leden dier Vergadering gedane voorstel, waarvan de noodzakelijke kosten voorshands vermoede lijk niet meer zullen bedragen dan 21222.60 of in rond cijfer 21300, zullende eventueel later benoodig- de gelden ter volledige afwerking uit de gewone mid delen behooren te worden gevonden. Een ingediende nota van den heer Pot luidt aldus: WelEd. Heeren, Vergun mij de volgende opmerkin gen: lo. dat de becijfering van mij betrof één brug van 10 Meter en één brug van 12 Meter, wat met de ver eenvoudiging in de leuningconstructie voor de Emma brug een vermindering in kosten geeft van 900. 2o. dat behoud,, en herstel voor zooveel noodig, van de leuning op de Heiloërbrug een vermindering van pl. m. 500.kan geven, terwijl daartegen van de zij de van den grootsten voorstander van stadsverfraaiing (de heer v. d. Bosch) niet alleen geen bezwaar wordt ingebracht, integendeel door Z. Ed. behoud van de be staande leuning zeer op prijs zou worden gesteld; 3o. dat vroegere monierbruggen ontworpen waren zonder zijbekleeding met metselsteen, wat inderdaad niet verantwoord is; 4o. dat stootpalen, die nergens in de singel grachten voorkomen, geen paalmutsen eischeri en blijkens de er varing opgedaan bij de brug aan de Texelsche poort, indien oud (gebruikt) geplaatst, nog 25 jaar dienst kunnen doen, zelfs voor draagjukken; 5o. dat in het project van de fabriek*1 Wittenbrug een rondgaande wapening van hardsteen of andere steen om de doorvaartopening is ontworpen met het oog op beschadiging; 6o. dat het hem voorkomt, dat het personeel van pu blieke werken quantitatief en bij de voorgestelde wijze van werken, ook kwalitatief, aan de hierbij gestelde eischen moet kunnen voldoen. Aangezien de heer de Groot, de commissie-vergade ring, in welke bovenbedoeld rapport werd vastgesteld, niet kon bijwonen, hebben B. en W. het wenschelijk gekeurd ook de meening van dit commissielid te vra gen. Deze schreef dat hij zich met het beginsel om slechts het meest noodzakelijke tot uitvoering te brengen, maar de werken, die uitstel kunnen gedoogen eerst la ter en de kosten alsdan uit de gewone middelen te be *-trijjlen, niet kan vereenigen. Heb ik dus, aldus de heer de Groot, bezwaar om de bedragen van 2535 voor de Emmastraatsbrug'en van 2286 voor de te vernieuwen Heiloërbrug te doen ver vallen, de voorgestelde verminderingen van 1625 voor de eerste en van 4180 voor de tweede brug zul len naar mijne ineening evenmin geheel kunnen wor den toegepast. De 6 posten ad 2535 voor de Emma straatsbrug en de 8 posten ad 2286 voor de Heiloër brug houden rechtstreeks Verband met de uitvoering van de beide plannen, maken daarvan een m. i. niet te scheiden onderdeel uit. Nu kan men wel beweren, dat de kosten zullen worden gevonden uit die van het ge wone onderhoud op een volgend jaar, doch men weet al te goed, dat er elk jaar reeds onderhoudswerk ge noeg is, ja zelfs meer dan men kan uitvoeren, of al thans dan men gelden daarvoor beschikbaar heeft. Het is voldoende bekend, hoe in den regel onderhoudswerk moet worden geschropt, omdat er geld te kort komt. Om nu het jaar 1910 te bezwaren met ongeveer 1 5000, als gevolg van nieuw te maken en geheel te vernieuwen werken, daartoe ben ik niet bereid, omdat zooals gezegd deze werken een m. i. onafscheid baar onderdeel van het geheele werk uitmaken. Naai' mijne meening zal voor 20 mille het voorstel der 11 Raadsleden niet uivoerbaar zijn. Wil dan ook de Raad besluiten tot het maken van twee bruggen, zooals die door de Oommissie van bijstand zijn besproken, dan kan het m. i. niet anders, of met die pl. m. 5 mille zal de begrooting moeten worden verhoogd. Met het uitvoeren van werken in eigen beheer kan ik mij voorts niet vereenigen. De brugwerken zullen in eens moeten worden aanbesteed, hetzij elke brug afzonderlijk, hetzij beide te gelijk, maar niet verschil lende onderdeelen van dezelfde brug afzonderlijk, of deels aanbesteed, deels genomen in eigen beheer. De kosten zullen er slechts door kunnen stijgen. Alleen op het maken van de bestrating van de Em mastraatsbrug naar de Zilverstraat, zal iets kunnen worden bezuinigd, wanneer men deze bestrating niet over de geheele lengte neemt ter breedte van de brug. maar haar wigvormig laat verloopen tot de breedte vaii de Zilverstraat. Waar nu, zeggen B. en W., ons oordeel gevraagd is over het voorstel der elf raadsleden, daar verklaren wij mede te gaan met de meerderheid der commissie wat betreft de urgentie van de zaak en daar scharen wij óns in betrekking tot de bijkomende werken, zon der aarzelen aan de zijde van den heer de Groot. Het komt ons voor zelfbedrog te zijn om alle uitgaven welke onvermijdelijk uit het maken van twee nieuwe bruggen zullen voortvloeien, tot later te verschuiven. Wat daarvan het resultaat zou zijn is zonder moeite te voor spellen: de begrooting voor 1910 zou ter zake van de onderhoudswerken zonder belastingverhooging niet

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2