DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Prinsesje geboren II. M. de koningin is bevallen van een l> K I IN' S E S. No. 100a Honderd en elfde Jaargang. 1909. VRIJDAG 30 APRIL, 's morgens. Bf A Voor en na de spanning. 'sGRAVENHAGK, 30 April, 6 uur 50. ZIJ HADDEN NOG GEEN BERICHT ONT VANGEN Liatitc Berichten ALRMAARSCHE COURANT. De „blijde verwachting" is een blijde gebeurtenis geworden Met diepgevoelde vreugde zal deze heugelijke mare worden begroet door allen, die niet behooren tot de genen, wier hoogste ideaal de omverwerping der hui dige maatschappij is. Groot was de ingenomenheid, waarmede in het gan- sche land de officiëele mededeeling werd ontvangen, welke deze gebeurtenis in het vooruitzicht stelde. Overal maakte men zich op om den dag, waarop zij plaats zou hebben, een feestelijk aanzien te geven. Al le couranten vermeldden bijzonderheden over de feest viering in verschillende plaatsen. Zelfs in de klein ste gemeenten stonden commissies op, die muziekuit voeringen, verlichtingen, optochten, tractaties van schoolkinderen, enz. voorbereidden. In het geheele land werden comité's opgericht om gelden in te zame len voor geschenken aan de Koningin. Men is even wel gaan inzien, dat dit wel wat al te ijverig was. Op wensch van H. M. zelf, die verklaarde de voorkeur er aan te geven, dat de ingezamelde gelden een wèldoen- de bestemming kregen, zijn vele comité's anders gaan optreden, dan aanvankelijk hun bedoeling was, terwijl de feestcomité's de uitvoering van hun plannen wijse lijk verschoven. Werd niet de vreugdevolle hoop getemperd door de bange onzekerheid, bestond niet de vrees dat de lang verbeide dag, in plaats van het Koninklijk Huis en Nederland met blijdschap te vervullen, beiden in rouw zou dompelen? Gelukkig bleven de berichten over den gezondheids toestand van Koningin W ilhelmina bij voortduring gunstig luiden. Thans komt het telegram uit de hoofdstad die reeks van goede berichten kronen! „Er is een Prinses geboren I)e toestand van II. M. is wel. Van ganseher harte zij het echtpaar geluk gewenscht met de geboorte van hun eersteling. Nietwaar ook in de Koninklijke paleizen wonen menschen, met menschelijke gevoelens en mensche- liike verwachtingen. Aan het menschenpaar, wien geruimen tijd het ouderlijke geluk niet beschoren was, wiens blijde hoop enkele malen weinig vreugde maar veel leed en veel verdriet opleverde, past een hartelijke gelukwensch en daarnevens de heilwensch, dat het moeder en kind wèl moge gaan, dat de moeder dra hersteld moge zijn en dat het kindje voorspoedig moge opgroeien tot geluk van de ouders, tot geluk ook van zich zelf. En bijzondere aanleiding is er die even verstandige als nobele grootmoeder te feliciteeren met de geboorte van haar kleindochter, naarwelkskomstookzijongetwij feld met innig verlangen heeft uitgezien. Na deze zuiver-menschelijke gelukwenschen is het de plicht van allen die goede vaderlanders en trouwe on derdanen van H. M. de Koningin willen zijn, Vorstin en Volk geluk te wenschen met dezen dag, welke een nieuw verschiet voor dynastie en natie heeft geopend, Haar te zeggen, dat er blijdschap is onder het Oranje gezinde olk van Nederland, nu er blijdschap is in het Oranjehuis. Zoo terecht is er verklaard, dat onze monarchie niet rust op een staatsrechterlijke theorie, maar wortelt in de historie, in de liefde van het volk. Door de eeuwen heen zijn Oranje en Nederland één, krachtig en vrij geweest. Oranje was het steeds, Oranje zal het b 1 ij v e n. En daaromde vlaggen uit Laat wapperen den Oranjewimpel naast 't rood-wit- blauw van Nederland, spreidt ten toon de kleuren, die l we nationale en monarchale gevoelens weergeven, gij, die doordrongen zijt van de groote beteekenis van het verbond tusschen Oranje en Nederland, die in dat verbond ziet het symbool onzer vrijheid en onzer onaf hankelijkheid en die de geboorte van een kroonprinses beschouwt als het aanbreken van den nieuwen dage raad, die opgaat over de al-oude dynastie. Laat luiden de klokken, die met plechtig gebeier Uwe stemming vertolken Zoo uite zich de blijdschap over dezen gewichtigen dag. Voor geestdriftig vreugdebetoon en feestelijke blijd schap is thans het oogenblik nog niet aangebroken. Nog blijft de toestand zorgelijk, nog is het gevaar niet van de koninklijke kraamkamer geweken. int mogen we niet vergeten. Als straks de omstandigheden het veroorloven zal er gelegenheid te over zijn om gemeenschappelijk geest driftig feest te vieren, straten en pleinen en zalen te vullen met feestgedruisch, de stad bij avond een fees telijk aanzien te geven, om zijn Oranje-gezinde en va derlandslievende gevoelens te uiten. Maar voor het oogenblik is het paroolde klokken geluid, de vlaggen uit! Eindelijk! Dit woordje geeft de stemming van den journalist, naast de blijdschap over het prachtige bericht uit 's Gravenhage, welhaast het best weer. Eindelijk dan is de spanning van uren, van dagen, neen van weken opgehouden. Eindelijk is er rust ge komen, na een tijd van te groote activiteit. De lezers, die maar rustigjes op hun courant vertrouwden, kalm afwachtend 't oogenblik, waarop het bericht uit den Haag hun zou worden thuis bezorgd, weten niet wat voorafgegaan is voor dat het heugelijke bericht hun werd medegedeeld hier nog wel in den vorm van een extra courant. Zij hebben gelezen van de journa listen in de residentie, hoe die steeds zenuwachtig in afwachting waren, hoe die met telkens groeiende spanning de gebeurtenis verbeidden. Maar ze heb ben niet gehoord van de uitgevers en redacties van de bladen, van wier zenuwen en werkkracht weinig min der gevergd is dan van de tijdelijke hofstadbewoners. Dezen toch hadden tot taak het groote nieuws zoo vlug mogelijk te seinen, genen daarentegen te zorgen dat het na ontvangst, zoo snel en zoo goed mogelijk werd verspreid. Voor beiden was het: afwachten en op je qui vive zijn. Goede Vrijdag is het al begonnen. Toen moesten de telegraafkantoren langer dan gewoonlijk geopend blijven en toen ook was het oogenblik voor de couran- ten-menschen gekomen, om waakzaam te zijn, van den vroegen morgen tot den laten avond op hun hoede te wezen. Een groot deel van het personeel moest elk moment in het getouw zijnboden, om het telegram dadelijk na aankomst op het telegraafkantoor naar het redactie-bureau te brengen, zetters, om de blauwe letters van de telegraafstrooken in lood te maken, drukkers om de persen te laten rollen, loopers om met het nieuwste nieuws de straat op te gaan, redactie-le den, om te schrijven. zij allen moesten klaar staan of onmiddellijk bij de hand zijn. Er waren „kritieke" dagen aangegeven en op die data waren er extra-voorzorgsmaatregelen genomen. Maar de dagen gingen voorbij en geleken elkan der. Eiken namiddag kwam er uit den Haag een te legram: H. M. de Koningin heeft heden weer een half uur gewandeld. Wij vonden dat bericht natuurlijk heel prettig, omdat het getuigde van den welstand van TI. M., maar toch. En nu, achterna, mogen we wel een geheim verklap pen. Onder de nieuwsbronnen, waarvan wij ons voor deze gelegenheid in de residentie hadden verzekerd, behoor de ook natuurlijk onze gewone, 't officiëele correspon dentie-bureau Belinfaute. Met dat bureau was afge sproken, dat wij, zoodra de vervulling van de blijde verwachting nabij scheen, een sein zouden ontvangen. Het steeds verwachte waarschuwingstelegram bleef evenwel uit. De opper-persbevelhebber liet zijn pers mannetjes over de geheele linie op de plaats rust staan. Totdat.... eindelijk.... Woensdag het electrisee- rende commando kwamGeef acht. Allereerst konden we ons overtuigen, dat de tele graaf uitstekend functionneerdete 10.40 Woensdag was het telegram in 's Gravenhage aangeboden, 7 minuten later was het te Alkmaar ontvangen. Spoe dig bleek ons, evenwel, dat er onrust in de verschil lende kantoren heerschte. Een klein plaatsje opbel lende, spraken we achtereenvolgens met Leiden en den Haag, en het was een geroep van: verkeerd aange sloten, uitschakelen, wat doe je etc. van je welste. De buitenwereld wist toen natuurlijk nog van niets, andere couranten hier ter stede waren echter ook spoe dig op de hoogte. We hadden gehoopt binnen een paar uur „het" be richt te ontvangen kon het zijn het eerst te Alk maar. Die hoop bleef onvervuld. Het werd laat en later de persen moesten draaien en de buiten-editie ging zonder het bericht naar station en postkantoor. De stads-editie, ruim anderhalf uur later verschenen, was niet gelukkiger. Van de opwinding, welke er spoedig daarna in de stad ontstond, hebben wij melding gemaakt in het vo rige nummer, in het artikel, waarboven „Uren van spanning" geschreven stond. De avond gaf veel agi tatie, maar bracht slechts ontkennend nieuws, dat in- tusschen de opgewondenheid tot bedaren deed komen. Om kwart na elf was er op straat niets bijzon ders meer te bemerken: het Waagplein was leeg, het was een gewone, koude maan-avond. Overal heerschte rust maar niet nog op het telegraafkan toor. Zouden daar na vijf minuten de lichten worden uitgedoofd en de ambtenaren na een langen zwaren diensttijd de noodige rust krijgen? Tot twintig mi nuten over elf moest het kantoor geopend blijven. Rikketikketik zei het toestel en dat beteekende: slui ten. Maar onmiddellijk daarna rikketikte er een ander toestel en dat wilde zeggenopen blijven tot nader order. liet consigne gold ook voor ons. Als straks het Ilughes-toestel zijn letters op het papier zou drukken, moesten wij gereed zijn. Zoo gingen we den nacht in. Maar al heel spoedig kwam de eerste sensatie in den stillen nacht: de hol lende bode, met een telegram. Een oogenblik van spanning.... een telegram, maar niet het telegram! Een lange tijd van rust volgde, van niets kunnen doen dan maar wachten, wachten, wachten. Met den dag van Woensdag 28 April was al spoedig afgerekend schoon de heugenis lang zal blijven. Wat zou de Donderdag brengen? Zou het de blijde dag zijn, begroet met jubeltonen? Langzamerhand begon het dag te worden, blauwde de hemel op, kraaiden de hanen. Nog kwam er niets. Reeds ontwaakte het dagelijksch leven en nog was er niets. De geluiden van het verkeer klonken alom nog altijd niets. Te acht uur kwam er weer een telegram uit den Haag. Toen volgde na een lange rustpoos een oogen blik van actiehet nieuws, dat de telegraaf gaf, was belangrijk genoeg om bekend gemankt te worden. Zoo dra dit was geschied, waren zelfs de grootste twijfe laars, bij wie de wensch, de vader van de gedachte, dat het toch reeds had plaats gehad en goed afgeloopen was, tot zwijgen gebracht. Gelukkig was het bericht gunstig maar het deed weten, dat er ook nu tijdens de eerste uren weinig kans op vervulling van de ver wachting was. En de dag van Donderdag geleek zijn voorganger. Weer moesten de couranten zonder het verblijdende nieuws de persen verlaten. En wederom moesten er maatregelen genomen wor den voor den avond, voor den nacht vermoedelijk. De avond ging kalm voorbij. Op straat heerschte de meest rustige rustde actie van 24 uur geleden had een reactie ten gevolge gehad. Het was, alsof er geen blijde verwachting bestond: de nuchtere aard van den Hollander, die zich niet tweemaal aan den zelfden steen stoot kwam voor den dag. Liever wendde men uiterlijke kalmte voor dan andermaal op een te vroeg moment innerlijke warmte te verraden. Het was, alsof er in heel Alkmaar geen vlag bestond. en toch zal de driekleur in de meeste huizen wel kant en klaar ge legen hebben, om op het eerste betrouwbare sein uitge stoken te kunnen worden. Het was, alsof men alleen op het telegraafkantoor en op de redactie-bureaux dacht aan de blijde gebeurtenis. Bij het steedsTater-wurden deed zich weer de vraag voorPerswachter, wat komt er van den nacht Niets zou er komen. Zooals in den aanvang reeds is gezegd, zou het tele graafkantoor openblijven tot nader order. Te half twaalf kwam die nadere order: sluiten tot half zes. Al was dit bericht op zichzelf eenigszins een teleur stelling, toch zal men zich kunnen begrijpen, dat het op ons bureau en onze zetterij met een zeker aange naam gevoel werd ontvangen. Als men zes en dertig uren van spanning achtereen heeft doorgemaakt, ver langt men wel naar het bed! Lang kon echter van Morpheus' weldaad niet geno ten worden, maar eenige uren slaap en een wandelin getje in den frisschen morgen monterden op. Om half zes weer niets. Zouden de eerste uren van den laatsten Aprildag het groote nieuws brengen? Toen.eindelijk ziehier weer het woord daar is het gekomen. Harddraafde de jongen met het telegram naar ons bureau. En plotseling brak de actie los. De loopers snelden in gezwinden pas de deur uit en geen halve minuut daarna waaide de driekleur op den Voordam. En op de Kaasmarkt ontstond plotse ling een feestelijk gejuich. Ons eerste werk was natuurlijk den burgemeester en den directeur van de Cadettenschool onmiddellijk te waarschuwen. Ziehier wat er waar is geweest, van de steeds ge hoorde bewering, dat regeerings-telegrammen voor de pers-telegrammen zouden gaan De man had gelijk die zeide dat journalisten vlugger schrijven dan overheidspersonen Aan de Cadettenschool maakte de directeur het be richt onmiddellijk bekend aan de cadetten, die uit volle borst een luid hoezee aanhieven. Nog geen drie minuten waren de loopers de deur uit, of daar ging de telefoon het bericht van de Alk- maarsche Courant was als een loopend vuurtje, neen, was met de snelheid van een auto, door de stad ge gaan. De gemeentelijke autoriteiten wenschten officieel bericht af te wachten. De burgerij daarentegen hecht te het volste vertrouwen aan ons bulletin en overal werden dadelijk de vlaggen uitgestoken. Zij, die nog maar bij geruchte van het blijde nieuws hadden ge hoord, belden telefonisch op en terwijl wij dit begon nen te schrijven, rinkelde maar aldoor de telefoon. Doch telkens kregen we te hooren, wanneer wij het bericht hadden bevestigd, dan gaat de vlag dadelijk uit En nu moet deze editie in zee. In ons avondnummer zullen de telegrammen en het verdere nieuws, wel meerdere bijzonderheden brengen. 's-GRAVENHAGE, 3d APRIL 7 UUR 27. DE BEVALLING VAN H. M. DE KONINGIN GESCHIEDDE VOORSPOEDIG TEN ZEVEN URE HEDENOCHTEND. DE KONINGIN IS WEL. N. V. r/h HTRM. rOPTÏR k ZOON. Alkma.r.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1