DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en elfden jaargang. ÏSG9. ZATERDAG 1 MEI. BINNENLAND, No. !0L Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Staatsexploitatie. Telefoonnummer S. Tweede Kamer. Met 't Prinsesje geboren Het ongeluk bij de Lemmer. Verdronken. Tweede Kamerverkiezingen. Adres van gelukwensch. Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS. Autu-ongeluk. Klokluiden. Uit Schagen. Het Rijksbotermerk. Een^slaciitoffer. Kwijtschelding van straffen. Ontslag bij. huwelijk. Uit de Eginouden. Uit Purmerend Uit Sint Paneras. Uit Broek op Langedijk. Uit Rustenburg. Uit Oude Niedorp. Uit Bergen. Zuid-Afribaansche studenten. IHIH MB I HUI I -IJJI.B. Achter onze bureau-stoel hangt een eenvoudig in strument, zonder-pretensie van geleerdheid of sierlijk heid, dat vaak duidelijker spreekt en meer treffende betoogen geeft dan de geleerdste boeken. Had de Genestet dit onaanzienlijk instrumentje ge kend, hij zou een reserve gemaakt hebben, toen hij dichtte dat hij uit de boeken weinig had geleerd en er altijd een „wijzer" was, die „het wegredeneert." Want de groote lessen die deze wijze geeft, zijn zeker niet weg te redeneeren. Eerst zijn het lessen van zacht geduld en vermanin gen tot mild oordeelen die hij uitdeelt. Vervolgens is het instrumentje als een toesteen voor ware bescha ving en als zoodanig een uitstekende waardemeter. Wil men van iemand weten of hij werkelijk „hartsbescha ving" heeft dan wel of er slechts sprake mag zijn van een beschavingsvernisje, breng hem voor het eenvoudi ge instrument. Houdt hij voor dit toestelletje zijn goede manieren de man is meer waard dan de an der, die zich tegenover dit voorwerp niet geneert. Edoch het is niet onze bedoeling de moreele be- teekenis van dit kastje nader te bespreken, die nog tot heel wat bespiegelingen aanleiding zou kunnen geven. Wij hebben ons voor heden alleen bezig te houden met de economische, siciale en administratiefijrechtelijke lessen, welke deze wondermachiue uitdeelt. indien wij haar b. v. vragen naar het verschil tus- schen particuliere exploitatie en rijks-exploitatie krij gen wij een heel eigenaardig antwoord. Eerst liooren wij een stem die ons vriendelijk toespreekt, wanneer wij vriendelijk blijven, die voorkomend en beleefd is, inschikkelijk en vriendelijk. Dat is de stem der parti culiere exploitatie. En wat de publieke exploitatie be treft we hebben hier in geenen deele te klagen, maar in vele andere steden wordt de vriendelijkheid onzerzijds niet altijd met vriendelijkheid beantwoord, ja er is een ik en w«et niet wat van „ik kan toch zoo gemakkelijk niet entslagen worden" in de stem, welke (.ns duidelijk maakt hoe groot liét verschil is tussclien een staatsambtenaar en zoo maar den een of ander. Deze tegenstelling gaat in Nederland spoedig ver dwijnen. De telefoon de scherpzinnige lezer heeft natuurlijk allang ontdekt dat wij hier van een tele foonkastje spreken en achtereenvolgens van de parti culiere „communale" en de staats-„intercommunale" telefoonjuffrouwen de telefoon wordt rijkstelefoon en dus zal zij ons spoedig dit onderscheid niet meer leeren. Doch mogen wij de berichten uit Duitschland gelooven, dan zal zij ons hier evenals daar toch op de hoogte doen blijven van de schaduwzijden van het staatsbedrijf. In Duitschland doet zich namelijk het verschijnsel voor, dat de staat geld wil trekken uit de telefoon en te dien einde een tarief per gesprek gaat invoeren, dat misschien meer geld zal opbrengen doch in elk ge val het gerief van de telefoon voor den particulier zal verminderen, terwijl het de kosten van de telefoon voor den handelaar en den café-houder in buitengewone mate zal doen rijzen. De door dezen maatregel ge troffen belanghebbenden protesteeren ten sterkste. Doch voorloopig staat het te bezien of hun protesten viel succes zullen hebben. Er is een sterke agrarische partij, die voor telefonen weinig gevoelt en de afkeer van die partij voor dit verkeersmiddel zal dus mede waarschijnlijk wel bewerken dat de telefoon duurder wordt. Het is inderdaad geen gelukkige omstandig heid, dat dergelijke politieke overwegingen invloed hebben op de prijsbepaling van het telefoongebruik. Doch de Duitsche telefoon leert blijkbaar nog meer fouten van de staatsexploitatie onderkennen. Zoo vin den wij b. v. in een artikel van niemand minder dan den Geheimen Regierungsrat Von Unruh betoogd, dat het heele Postbestuur en speciaal het Telefoonbestuur in Duitschland achterlijk is. In plaats van met zijn tijd mee te gaan, tracht het op de geldzak te gaan zit ten en weert het de eischen van het profane publiek met een hooghartig afgodengebaar af. In plaats van dienaars van het publiek wij vertalen hier vrij het oordeel van den „geheimraad" over de Duitsche ambte naren gevoelen zij zich de dienende meesters, die als in Frankrijk meer vervuld zijn van de plichten der gemeenschap tegenover hen dan van die van hen tegenover de gemeenschap. En zoo komt het dat zij niet alleen protesteeren gelijk in Parijs en dezer dagen ook op dergelijke wijze in een voorstad van Berlijn doch ook even koel en onverschillig zijn in hun manieren tegenover dat pu bliek als in de wijze, waarop zij denken over de behar tiging der belangen van dat publiek. Niet alleen'dat zij te veel willen laten betalen, doch zij voeren de nieuwe verbeteringen, waarvan men elders al profiteert, niet in en tegelijkertijd verweren zij zich tegen elke poging van particulieren om zichzelf buiten de postadministratie om te redden. Ziedaar de klacht, die de Duitsche telefoon een zeer bezadigden Duitscher in den mond geeft, een klacht tegen de staats-exploi- tatie op dit gebied, die bijna óveral in Duitschland weerklank vindt. Nu willen wij het bescheiden houten kastje aan onze wand niet misverstaan. Het betoogt niet, dat staats exploitatie slechter is dan eenige andere exploitatie. Maar wèl vertelt het in den laatsten tijd meer slechts daarvan dan het vroeger deed. De mededeeling van de heuglijke gebeurtenis aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal had plaats dit ter aanvulling van de telegrammen in het nummer van gisteren voor volle tribunes en blijde opgewekte ge zichten. Overal werden handdrukken en gelukwenschen gewisseld. De meeste, zoo niet alle Kamerleden zijn met Oranje getooid. De ministers, met uitzondering van den Minister van Oorlog, die niet in de residentie is, treden binnen en nemen plaats. Het wordt stil in de zoo even nog woelige Kamer. Dan staat de Minis ter van Biiinenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, op en houdt de volgende rede: Mijne Heeren! Namens de Koningin heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen dat Hare Majesteit de Koningin heden om 6 uur 50 minuten voorspoedig be vallen is van een Prinses. Het bulletin der genees- heeren, hetwelk in de „Staatscourant" verschijnt, luidt: 's-Gravenhage, 80 April 1909. Hare Majesteit de Koningin, die hedenmorgen om 6 uur 50 minuten van een dochter beviel, is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jonggeboren Prinses is welvarend. Prof. dr, B. Couwer, dr. Koessingh. Dat het mij vergund is dit heuglijke feit voor ons vaderland van zoo onberekenbaar gewicht, aan de Ka mer mede te deelen, is mij en de gansche Regeering een oorzaak van innige blijdschap en ootmoedigen dank. Moge het tot heil van het Vaderland strekken. God zegene Hare Majesteit, de jonggeboren Prinses, Hare Majesteit de Koningin-Moeder en Zijne Ko ninklijke Ploogheid den Prins der Nederlanden. Een driewerf geestdriftig hoera volgde op deze mede deeling; daarna verhief de voorzitter zich van zijn ze tel en hield de volgende toespraak: Mijne Heeren De Kamer zal met hartelijke deelneming de heuglij ke mededeeling der regeering hebben ontvangen om trent de voorspoedige bevalling van Hare Majesteit de Koningin van een Prinses zich levendig verblijdende over den zoolang verbeiden zegen aan het Koninklijk Gezin ten deel gevallen, door welken diens huiselijk geluk nog zoo zeer wordt vermeerderd en verhoogd. De Kamer begroet met vreugde de geboorte van een orstin uit het Koninklijk Stamhuis, waardoor de ban den tusschen Volk en Vorstenhuis bestaande sinds eeuwen en in hachelijke tijden gevestigd en hernieuwd, te vaster en te sterker zijn geworden. Onze eerste gedachte is echter gewijd aan de Ko ninklijke Moeder en de bede rijst op uit ons hart dat het aan God moge behagen haar eerlang weder op te richten en de gelukkige getuige te doen zijn van de trouw en de verknochtheid van ons volk aan Haar en Haar kind, onder wijze en liefdevolle leiding van die Koningin, die zelve van af een leeftijd waarop aan de meestön onzer de zorgen des levens nog slechts bij na me bekend waren, met onafgebroken toewijding. Hare verheven taak heeft vervuld, en van die van haar Ko ninklijken Gemaal, wiens werkdadige belangstelling in alles wat het welzijn en de bloei van ons land kan doen stijgen hem de warme aanhankelijkheid van zijne nieuwe landgenooten in klimmende mate verzekert. Moge de jong geboren Prinses voorspoedig opwassen, zich ontwikkelen en worden voorbereid tot de hooge roeping die haar wellicht in den loop der tijden wacht. Geve alzoo de Almachtige dat deze Oranjetelg, indien Zij eenmaal, moge het eerst zijn in verwijderde toe komst, tot den troon harer vaderen mocht worden ge roepen, zal zijn toegerust met al die gaven en eigen schappen van hoofd en van hart, die haar alleen zullen kunnen in staat stellen om de duurzame liefde van haar volk te bezitten, die ook door de Koningin niet wordt geërfd, maar verworven, en daardoor gesterkt onder hoogeren zegen overeenkomstig de traditiën van haar geslacht zich van de hooge, doch zware plich ten haar alsdan opgelegd, tot heil van gemeenschap pelijk vaderland, te kwijnen. Deze toespraak werd mede met een driemaal her haald bravo begroet. De commissie van redactie uit de leden der Tweede Kamer voor het adres van gelukwensch aan de Ko ningin bestaat uit de heeren Loeff, De Savornin Lob man, Plate, Nolens en Goeman Borgesius. Het echtpaar Salomon Frank werd gisteren juist op denzelfden geboortedag van 't Prinsesje, verblijd met de geboorte van een dochtertje. Het echtpaar is voornemens, 't kind naar de Prinses te noemen. De gezonken boot Sneek VI is gisteravond gelicht en bij de Lemmer weer binnengesleept. In de kajuit bevond zich nog het lijk van de eenige vrouwelijke pas sagier. Vrij zeker door een rukwind geraakte gisteren, Don derdag, het driejarig meisje van den heer II. Zoma te St. Johannesga (Fr.) te water en verdronk. De R. K. kiesvereeniging „Eeclit en Plicht" te Zaandam heeft Donderdagavond met algemeene stem men besloten de candidatuur van den heer F. L. Duy- maer van Twist, door de anti-revolutionairen gesteld, krachtig te steunen. De commissie van redactie uit de leden der Tweede Kamer voor het adres vangelukwensch aan II. M. de Koningin bestaat uit de heeren Loeff, de Savornin Lohmann, Plate, Nolens en Goeman Borgesius. Te Lent kwam Donderdagmiddag de auto no. G 1249 in botsing met een boom. De inzittenden, twee dames, verden door het glasraam geslingerd en daardoor licht gewond. Zij werden door dr. Kuipers verbonden. De schade aan de auto toegebracht, is nog al bedui dend. Gistermiddag om één uur begon opeens dc klok te luiden, en iedereen dacht dat nu dc blijde verwachting vervuld was. Bij onderzoek bleek echter, dat de waaier van het slagwerk gebroken was, en nadat de steen op den grond was aangeland, hield het luiden terstond op. Den 29sten April vergaderde de Schager handeldrij vende- en industriëele middenstands-vereeniging in het lokaal Oeros alhier, onder leiding van haren voor zitter, den heer P. Raat Dz. In zijn openingswoord zeide de voorzitter het weer te betreuren, dat zoo weinigen achtereenvolgens kwamen er 12 de vergaderingen kwamen bijwonen. De notulen, gelezen door den 2den secretaris, den heer J. II. Schenen, werden zonder op- of aanmerkingen onder dankzegging goedgekeurd. Daarna volgde op noeming van een 18-tal ingekomen stukken, waarvan geen enkele tot eenige discussie aanleiding gaf. Ze betroffen v. n. 1. vraagstukken van den Middenstands bond en de weldra te houden tentoonstelling. Van de Harmonie-feestcommissie was een schrijven ingeko men behelzende het verzoek een onderhoud met het be stuur te mogen hebben over het organiseeren van een étalage-wedstrijd bij gelegenheid van het Harmonie- feest. Dat onderhoud had plaats gehad en de verga dering keurde goed, dat het bestuur geadviseerd had geen wedstrijd uit te schrijven maar de leden op te wekken op andere wijze zooveel mogelijk te trachten het feest te doen slagen. Op voorstel van het bestuur werd 10 toegestaan als feestgave aan het comité. Onderscheidene mededeelingen werden vervolgens ge daan, o. a. resultaat boekhoudcursus, nieuwe maatre gel incasso-bureau, aanvrage om gratis sprekers voor rijksrekening bij het secretariaat van het Lloofdbe- stuur, enz. Een vijftal nieuwe leden werden met alge meene stemmen als zoodanig aangenomen. Over de rekening en verantwoording van den lsten penning meester, den heer Sehmalz, werd een gunstig rapport uitgebracht door de commissie, bestaande uit de hee ren Koning, Leguit en A. Bakker. Op voorstel van het bestuur zal aan de leden een vragenlijst worden gezonden over neringverzekering. Naar aanleiding van de beantwoording dier vragen zal het bestuur later in deze zaak met voorstellen komen. Bij de rondvraag wekte de voorzitter allen op de te zenden vragenlijst wel te willen invullen. Met het uitspreken van den wensch, dat volgende vergaderingen wat beter bezocht mochten worden, sloot de heer Raat de bijeenkomst. Gisteren is in het politiehof van de Theems te Lon den vonnis gewezen in het geding der drie personen ter zake van schending van het Nederlandsche rijksbo termerk. Sidney Wood van de Arlobutterfabrieken te Chelten ham, die naar de magistraat zeide in goed vertrouwen had gehandeld, werd van rechtsvervolging ontslagen. Abraham en Aaron Levenberg echter werden ieder veroordeeld tot 40 pst. boete en 50 pst. kosten, subsidi air 5 maanden gevangenisstraf. Te Soest heeft gistermorgen een ongeval plaats ge had bij het lossen van vreugdeschoten ter gelegenheid der geboorte der Prinses. Een jongen wilde een ka nonnetje doen afgaan en hield het bij een nog niet ge heel uitgedoofde lont van een reeds afgeschoten ka non, met het ongelukkig gevolg, dat zijn linkerhand bij het afgaan geheel verbrijzeld werd. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de chefs der korpsen van het leger als haar wensch te kennen ge geven, dat ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses van Oranje Hertogin van Mecklenburg alle aan militairen opgelegde straffen van cachot, provoost, politiekamer of arrest met alle gevolgen er van zullen worden kwijtgescholden, terwijl deze kwijtschelding zich ook zal uitstrekken tot het verbod om buiten dienst de sabel of de bajonet te dragen. (Ass. Ct.) De raad der gemeente Hillegom heeft aan de desbe treffende verordening de bepaling toegevoegd, dat on- (terwijzeressen, die in 't huwelijk treden, worden ge acht, te zijn ontslagen. Geslaagd voor Elektrotechnisch en werktuigkundig Ingenieur aan 't Techniéum te Mittweida. Konigr. Sachsen de heer E. Kieft uit Egmond a. d. Hoef. De vervulling van de hope des vaderlands is hier met waar gejubel ontvangen, groot was de vreugde en de stemming de meest feestelijke denkbaar. Wel had een grappenmaker den omroeper Woensdagavond reeds door het dorp laten trekken met zijn instrument, daarmee de bevolking op de been brengend zelfs een der kosters in de waan gebracht dat het feit daar was en deze de klok begon te luiden wel trok toen reeds een opgewonden menigte door de straten, maar dit nam niet weg dat de geestdrift heden, 30 April, over stelpend was. Reeds te half negen verspreidde zich vanaf de Van Speijktoren het gerucht dat er een prin ses geboren was, doch dit werd eerst als feit aangeno men, toen een ambtelijk telegram den burgemeester in staat stelde den volke kond te doen van het groote nieuws. Dra wapperden de vlaggen huis aan huis en den geheelen dag was alles op de been om te jubelen in de straten. Met levenmakende instrumenten bege leid trok een stoet van honderden des avonds, zingende de volksliederen en nog meer door de straten. Het „le ve hoog" en „in glorie" weerklonk tot laat in den avond. Een meer ernstige uiting gaf de gemeente door klokgelui van de drie torens, gaf de Ned. Ilerv. kerk door een bidstand, waarbij de Chr. Zangvereeniging zich deed hooren met toepasselijke liederen. Waarlijk, de liefde voor het Oranjehuis is hier wèl tot uiting gekomen De vereeniging „Koninginnedag" bepaald de bin nenkort te houden feestelijkheden. Tot lid van den gemeenteraad (vacature C. de Goe de IIz.) werd heden gekozen met 431 stemmen de heer Dr. II. C. Maats (liberaal.) Op den heer Th. Pottegieter (soc.-dem.) werden 110 stemmen uitgebracht. Dc blijde gebeurtenis in ons Koninklijk Huis werd Vrijdagmorgen te St. Paneras ook met gejuich be groet, alom werd de vlag uitgestoken, terwijl de schooljeugd een hoera uitriep in de klassen, hun werd vrijgegeven, waarna zij een oogenblik daarna met vlag gen getooid door het dorp liepen. Zaterdag algemeen kinderfeest van de openbare en bijzondere school in gemeenschappelijk overleg, be staande in traktatie en wedstrijdspelen, gevolgd door een wedstrijd met fietsen door grootere jongens en meisjes. Zondag zullen de tulpenvelden te St. Paneras op het mooist zijn, alles staat nu in vollen bloei, sommige vel den geven een prachtige kleurschakeering. Verzending en marklaanvoer. Van de laadplaats te Broek op Langedijk werden de vorige week nog 21 wagonladingen groenten naar het buitenland verzonden. Aan de afslagmarkt aldaar werden die week nog aan gevoerd 11.800 roode kooien, 31.000 gele kooien, 7100 witte kooien, 295 balen uien, 27 balen wortelen en 200 balen koolrapen. Telegramverzendtng. In de maand Maart werden te Broek op Langedijk aan het telefoonkantoor 050 telegrammen behandeld. Dc af deeling Ursem der Hollandsche Maatschappij van Landbouw nam in hare vergadering, alhier gehou den, verschillende besluiten, welke alle een gevolg wa ren van de vele stukken, die ter behandeling ingeko men waren. De afdeeling besloot de demonstratie van vee in 1909 finantiëel te steunen, daar deze beoogt verede ling en verbetering van N. Hollands veestapel. Eveneens kwam men na uitvoerige discussie overeen dat de afdeeling lid van het Landhuishoudkundig con gres diende te worden, als men de idee huldigt, dat ook op het gebied van veeteelt theorie en practijk samen moeten gaan. Voorts bepaalde men door wijziging in het reglement dat de vooi'zitter der afdeeling voortaan herkiesbaar is. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering der II. M. van Landbouw werd gekozen de heer 1)., Schermerhorn en tot diens plaatsvervanger de heer Blom. De heer O. Baas, hoofd der school te Zijdewind, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 5 te Amsterdam. Ook in deze gemeente is men niet onbetuigd geble ven uiting te geven aan de blijde gevoelens die gister morgen bij het ontvangen der officiëele tijding van de geboorte van het prinsesje ontstonden. De klokken van dc torens der Ned. Hervormde- en R. C. kerk wor den gedurende een half uur geluid. Bergens Fanfare marcheerde met een vroolijken marsch door de Dorps straat en stelde zich tegenover het Raadhuis op, waar het „Wien Neerlandsch bloed" en het „Wilhelmus van Nassauen" werden gespeeld. Bijna iedereen was met oranje gesierd. In zijn rede in het groot-auditorium heeft de prae- ses van het Leidsche Studentencorps de, met het oog op de studie van Zuid-Afrikaansche studenten aan onze Universiteiten, belangrijke mededeeling gedaan dat het collegium voornemens is van de gegeven macht van vrijstelling van groentijd gebruik te maken ten op zichte van die Afrikaners, die regelrecht uit hun va derland herwaarts komen om aan onze Universiteit te studeeren. Op dezen maatregel, een proef, was reeds herhaaldelijk, ook van zeer bevoegde zijde uit Zuid-Afrika aangedrongen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1