DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfden Jaargang. 1909 MAANDAG 3 MEI. Kiezerslijst 1909|10. Voorbereidend militair onderricht. BiNNENLA N D, No. 102 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hinderwet. geMengd Nieuws Telefoonnummer 8. Kennisgeving. De aangifte van prinses Juliana. Tweede Kamerverkiezing. Staatspensionneerlng. De postwlssel-vervalscher gevat Gestikt. Diefstal Botsing spoorwagens. Heel toevallig I De wieg. Een jubileum. Een Oranjeboom Uit Schagen. Uit Sint Pancras. Uit Heerhugowaard. Bond van vrije liberalen. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op art. 33 alinea 2 der Kieswet; Brengt ter algemeene kennis, dat de beslissingen van het Gemeentebestuur op bezwaarschriften tegen de door Burgemeester en Wethouders op 22 Maart 1. 1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1909/1910, in haar geheel voor een ieder op de secretarie der ge meente ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 29 April 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan F. J. OU WENS aldaar, tot het oprichten van een smederij, waarin veldsmidse, in het perceel Nieuwesloot, wijk B no. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, le. secr. ALKMAAR, 29 April 1909. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering' zijn overgegeven twee kohieren der Persoueele belasting Nos. 7 en 8, voor het dienstjaar 1909, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 28 April 1909; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 30 April 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de a a n- g i f t e tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie moet geschieden vóór 1 JUNI a.s., op welken datum de lijst onherroepe- pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Mei 1909. ALKMAAR, 3 Mei. Het weekblad „de Amsterdammer," beter bekend on der den naam de „groene" had deze week een aardige plaat. Op den voorgrond ziet men de Koningin met het prinsesje op den arm, en in haar nabijheid een poli- tie-agentes, Historie, die haar arm opheft, om, gelijk dat in de groote steden geschiedt, het wagenverkeer een oogenblik te stremmen, zeggende: „Halt, een jonge moeder!" De koetsiers nemen onmiddellijk dit signaal over door de zweepen in de hoogte te steken. Die koetsiers zijn John Buil, Keizer Wilhelm, Kei zer Frans Jozef en hun vrachtje bestaat uit de reuzen- oorlogsschepen, de Dreadnoughts, en de groote kanon nen. De plaat geeft op zinnebeeldige wijze de toestand weer. Het is werkelijk alsof de historie een oogenblik van stilstand gebiedt. De gebeurtenissen in het buitenland werden voor een wijle vergeten. En niet alleen hier, maar ook elders. Zooals een der Duitsche bladen schreef; „Niet alleen Hollands bewoners, maar de ge heele beschaafde wereld neemt levendig aandeel aan de blijde familie-gebeurtenis aan het Hollandsche hoi." Naarmate de telegrammen uit den Haag in de buitenlandsche bladen langer waren, waren de draad- berichten uit andere oorden der wereld zeldzamer en korter. Het is een steeds opvallend, maar voor ons onver klaarbaar verschijnsel, dat, wanneer er zich plotseling een groote nieuwsbron opent, de meer bescheidene bronnen even plotseling gesloten blijven. Aan te ne men, dat de couranten de telegrammen over andere ge beurtenissen wèl ontvangen, maar niet plaatsen, kun nen we niet; zij zouden allicht ander nieuws kunnen laten vervallen, om de telegrammen op te nemen. Dus moet men veronderstellen, dat hun minder draadbe- richten worden gezonden. Voor zoover de bron is een de-wereld-bijna-beheerschend nieuwsagentschap, dat van uit een centraal punt wordt bestuurd, en dat dus aan al zijn agenschappen een sein tot stoppen kan ge ven, klinkt deze verklaring niet slecht. Maar hoe het met de andere nieuwsbronnen zit, is ons een raadsel. Na deze inleiding willen we het in de afgeloopen week gepleegde verzuim even inhalen, door een vluch tig overzichtje te geven van hetgeen er op het veld van de buitenlandsche politiek is geschied. Allereerst vestigen de oogen zich op Turkije, waar- prins Redsjad, die bijna een mensclienleeftijd door zijn broeder sultan Abdoel Hamid gevangen gehouden is, tot sultan is geproclameerd door de zoogenaamde 'nati onale vergadering, samengesteld uit afgevaardigden van senaat en kamer. Nog steeds is het niet zeker wat het lot van Abdoel Hamid zal zijn, of men hem al dan niet een proces zal aandoen. De troepen, die vijandig staan tegenover de Jong-Turken, zijn bij dui zenden in de gevangenis gezet. Gisteren veroordeelde de krijgsraad drie officieren en zeven niet van een aan stellen voorziene officieren tot den dood, wegens me deplichtigheid aan de gebeurtenissen op 13 April en wegen3 den moord op den minister van justitie. In middels schijnt het wel, dat de overwinnaars onnoodi- ge strengheid en wreedheid zullen vermijden. In de Porte is een keizerlijk decreet voorgelezen, waarin door den Sultan de iflünsch wordt uitgespro ken, dat thans alle burgers gelijkelijk zullen medewer ken tot ontwikkeling van het land in overeenstemming met de grondwet, dat de bestaande traktaten zullen worden geëerbiedigd en dat de goede betrekkingen met de mogendheden zullen worden gehandhaafd. Er rust op Turkije thans een reuzen-taak. Om het land tot ontwikkeling te brengen, moeten er wegen en spoorlijnen en scholen zijn, moeten landbouw, handel, nijverheid en handwerk krachtig bevorderd worden. En bovenal heeft men veel geld noodig. Daarom blijft Turkije voor een aanzienlijk deel aangewezen op de groote mogendheden, en is het verstandig, dat het een politiek van verzoening voert. Tijdens de gebeurtenissen in Turkije is de onafhan kelijkheid van Bulgarije door de mogendheden van het drievoudig verbond officiëel erkend, waardoor een ein de gekomen is aan de beweging, welke sinds lang met groote kracht door de Bulgaren is gevoerd. Den eer sten Mei heeft de Tsaar gelijk vorst Ferdinand van nu of aan heet alle diplomatieke vertegenwoordi gers, die hem geluk kwamen wensclien met de erken ning der onafhankelijkheid, in plechtige audiëntie ontvangen. Naar aanleiding van de onafhankelijkheidsverkla ring bood het corps diplomatique gisteren de geluk- wenschen aan den Tsaar aan, die hiervoor in een rede bedankte, waarna een gala-diner plaats had. In Engeland ziet de kanselier van de schatkist, mi nister Llovd George, zich gesteld voor de lastige taak te zoeken naar de dekking van een tekort van 198 mil- lioen gulden. Voor een deel is dit groote tekort toe te schrijven aan de ouderdomspeusionneering, maar de „Dreadnoughts" verslinden steeds grootere sommen. Kon vrouwe Historie daarvoor maar iets langer stil stand gebieden. Duitschland sukkelt ook niet weinig aan de finan- ciëele kwaal en niet alleen de regeering, maar ook verschillende partijen, weten niet aan een middel tot verbetering te komen. Geen wonder, dan men ook in Duitschland wel graag zou zien, dat „het lieflijk oogenblik" van rust was aangebroken! De ministers van Justitie en van Buitenlandsche Za ken, zoomede de wethouder ambtenaar van den Bur gerlijken Stand in Den Haag werden Zaterdagochtend ter gelegenheid der aangifte van de geboorte der Prin ses op het Paleis ontvangen door den Hofmaarschalk Graaf van Bylandt, den ceremoniemeester Baron Snouckaert van Schauburg en den len Kamerheer Jhr. Van Pabst van Bingerden, die deze ambtelijke autori teiten naar den salon geleidden alwaar de gewichtige handeling plaats had op de reeds vroeger beschreven wijze. Na afloop van de aangifte werd den lieeren met dezelfde eerbewijzen uitgeleide gedaan. De Akte van geboorte van de Prinses is als volgt opgemaakt Heden den eersten Mei negentien-lionderd-en-negen heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden Schwerin en Ratze- burg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Ros tock en Stargard enzoovoorts enzoovoorts, oud 33 ja ren, aan mij, ILubertus de Wilde, ridder in de orde van Oranje Nassau, wethouder,ambtenaar van den burger lijken stand der gemeente 's-Gravenhage, te kennen gegeven en verklaard in tegenwoordigheid van Mees ter Antonius Petrus Laurentius Nelissen, oud zeven- en-vijftig jaren, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, minister van justitie, en van Jonkheer Meester Reneke de Marees van Swinderen, oud aeht- en-veertig jaren, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, minister van buitenlandsche zaken, bei den wonende alhier, dat het kind aan ons voorgesteld wordende en hetwelk is van het vrouwelijk geslacht, geboren is in het Koninklijk Paleis, gelegen in het Noordeinde nummer acht-en-zestig binnen deze ge meente, op Vrijdag den dertigsten April des jaars ne- gentien-honderd-en-negen, des voormiddags ten 6.5Ü ure, mitsgaders dat hetzelfde kind genaamd Juliana, I.ouise, Emma, Marie, Wilhelmina, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, eene dochter is van hem Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, lieer van de landen Rostock en Stargard enzoovoorts en van zijne Koninklijke Gemalinne Hare Majesteit Wilhelmina, Helena, Paulina, Maria Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg enzoovoorts enzoovoorts enzoovoorts, beiden resideerende te 's-Gravenhage. Ik, ambtenaar van den burgerlijken stand der ge meente 's-Gravenhage, heb daarvan ten Paleize bo venbedoeld deze akte opgemaakt die door Zijne Ko ninklijke Hoogheid, de beide getuigen en mij na voor lezing is onderteekend. De liberale kiesvereeniging te Noord-Beemster heeft den heer P. B. J. Ferf, candidaat gesteld voor het district Hoorn. De lieeren Frans Netsclier en ds. D. van Krevelen vertrokken heden naar Denemarken om als gedelegeer den van den Bond van Staatspensionneering aldaar een onderzoek in te stellen naar de werking van het Deensch stelsel van Staatspensionneering en daarover rapport uit te brengen. Tevens zullen zij eenige Duitsche plaatsen bezoeken om nog enkele inlichtingen in te winnen naar het Duitsche stelsel over dwangver zekering met premiebetaling. Omtrent den postwissel-vervalscher, die Zaterdag te Amsterdam werd gevat, verneemt de Tel. nog Reeds herhaaldelijk kwam het voor, dat aan het postkantoor valsclie postwissels werden aangeboden. Men was dus geducht op zijn „qui vive." En deze waakzaamheid is thans beloond. Vooral Zaterdag, den eersten van de maand, was het natuurlijk buitengewoon druk aan loket No. 33, uitbetaling binnenlandsche postwissels. En daarom had een vervalscher gerechte hoop, dat zijn imitatie postwissel, te half drie aangeboden, niet in de gaten zou loopen. Hij had buiten de waakzaamheid van den dienstdoenden ambtenaar gerekend. Deze toch keek goed uit en ontdekte al spoedig, dat een hem aange boden postwissel, groot 47, vervalscht was. Hij zeide niets, deed alsof hij geld zocht en waarschuwde inmid dels een collega. Toen deze den dief wou vatten, trachtte hij te ontsnappen, doch met behulp van den portier had men hem weldra gevat en was hij in het kantoor gevangen gezet, tot de politie van de St. Pie- tei'slial hem kwam halen. Men vermoedt, dat hij ook aan de overige verval- schingen schuldig is. In ieder geval is het een goede vangst. Een en ander verwekte op het postkantoor, waar het om dien tijd zeer druk was, veel sensatie. Nader vernemen wij, dat de aangehoudene Verbaant genaamd is. Zijn leeftijd is 24 jaar en hij is geboor tig uit Dongen. Een vaste verblijfplaats heeft hij evenwel niet. Bij zijn verhoor aan het politiebureau stemde hij toe den postwissel, waarvan het aangegeven bedrag 47.50 was, vervalscht te hebben. Er wordt verband gezocht tusschen deze verval- sching en die van vroeger, die zelfs eenige door de justitie op touw gezette huiszoekingen ten gevolge ge had hebben, doch wat de juiste toedracht der zaak is, zal het nader onderzoek moeten uitmaken. Zaterdagnacht werd een begin van brand ontdekt in een woning aan den Schulpweg te Oud-Charlois, waar de 74-jarige Hoek alleen woonde. Een buurman, die brandlucht rook, verschafte zich toegang tot de woning. De brand bleek van weinig be- teekenis, doch de bewoner werd dood in een hoek van een kamer gevonden. Hij schijnt bij zijn poging tot blusschen te zijn gestikt. Hij had ook eenige brand wonden. Zaterdagavond tusschen 8 en 12 uur, tijdens de be woners afwezig waren, heeft men zich met een val- scheii sleutel toegang verschaft tot de woning van den heer J. S. aan den Schiedamschen Singel te Rotter dam. In de woonkamer heeft men liet schrijfbureau yin den heer des huizes met een beitel geopend en uit dat bureau een bedrag van 50, waaronder een gouden tientje, gestolen. Overreden Een knaapje dat Zaterdagmiddag in de J. P. ILeije- stiaat te Amsterdam door een bespannen melkwagen over het hoofd werd gereden, is in het Wilhelmina- gasthuis, kort na aankomst, overleden. Onvoorzichtig Zaterdagavond is een man naar het, Wilhelminagast- huis te Amsterdam vervoerd, die in de Leidschestraat aldaar van de_in beweging zijnde tram was gestapt en daarbij zoodanig kwam te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Zaterdagmiddag reed op het stationsemplacement te Terborg door verkeerden wisselstand een goederen trein op een paar losse wagens. De machine werd ge heel in elkaar gedrukt. Ook aan de lading werd groo te schade toegebracht. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat te Oudenboscli Vrijdag een kind is geboren van een moe der, welke den Sisten Augustus 1880 werd geboren. Het kindi is het eerste uit haar huwelijk en zal naar hare grootmoeder heeten, welke den naam draagt: Wilhelmina. Te Katwijk aan den Rijn is op denzelfden dag dat ons Vorstenhuis met een Prinses verblijd werd, een kind geboren waarvan de moeder in hetzelfde jaar ge boren en op denzelfden datum jarig is als onze Ko ningin. Om het geval nog treffender te maken: het is voor de eerste maal dat een blijde gebeurtenis in dit gezin plaats heeft. De Eindhovensche Stoom- en Handweverij, firma Van Dijk en Co., heeft voor H. M. de Koningin een compleet stel linnen, bestemd voor de Koninklijke wieg, vervaardigd, bestaande uit onder- en bovenla- kentjes en een sloopje, alles van met de hand geweven linnen. Het linnen is rijk geborduurd en gefestonneerd, met broderie genre Madeira. De Fransch-IIollandsche Oliefabriek Calvé-Delft, te Delft, herdacht Zaterdag haar 25-jarige stichting. Het bedrijf werd hedenmorgen voor 2 maal 24 uur stop ge zet. De werklieden en hunne vrouwen, ten getale van ongeveer 700 personen, vereenigden zich aan een feestmaaltijd. De dag wordt besloten door een schouw burg- en een specialiteiten-voorstelling. Op liet buitengoed „Oranjewoud" bij Heerenveen is, ter herdenking aan de blijde gebeurtenis, een Prinses linde geplant. Uit dankbaarheid. De creeniging tot verbetering van Armenzorg te Decht heeft, meldt het U. I)., van iémand die onbe kend wenscht te blijven 1000 ontvangen voor de ar men, met liet bijschrift: „uit dankbaarheid voor het geluk ons heden geschonken." In het „Oude Slot" alhier had den 2den een afdee- lings- tevens propaganda-vergadéring plaats van de afdeeling Den Helder van den Bond van Orde van per soneel in dienst der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij. Van de stations Den Helder, Schagen, An- na-Paulowna en de halte Koegras waren een kleine twintig beambten ter vergadering gekomen. De heer B. Vis Dieperink van Den Helder leidde de bijeen komst. Het doel van den Bond werd uitvoerig uiteengezet door het hoofdbestuurslid, den heer Feenders, van Haarlem. Het opwekkende woord tot aansluiting vond gehoor, zoodat de voorzitter bij de sluiting der bijeenkomst ver meerdering van ledental der afd. Den Helder kon con- stateeren. In de plaats van den heer W. Tiessen, die naar Zaandam vertrok, benoemde de afdeeling Schagen e. O. van den Bond v. Nederl. Onderwijzers den heer J. Tjalkens alhier tot penningmeester der afdeeling. Zaterdagmorgen, half negen, was de schooljeugd van beide scholen reeds aanwezig voor de feestviering van de geboorte der Nederlandsche Prinses. Met oranjesjerpen en vlaggen getooid, de muziek voorop, werd allereerst een rondgang door de gemeente gemaakt. Llierop volgde bij klasse-afdeeling verschillende kin derwedstrijden, terwijl bij tusschenpoozing getrakteerd werd op chocolade en sinaasappelen. Na den middag werd een algemeene wedstrijd gehou den, bestaande in ringsteken op rijwielen. Voor dames werd de eerste prijs behaald door mej. M. LTfs, tweede prijs door mej. T. Bakker en derde prijs door mej. M. Mulder, terwijl voor heeren-wielrij ders de eerste prijs werd behaald door den heer D. Bruin, tweede prijs door den heer C. Groen, derde prijs door den heer O. Wagenaar, terwijl een vierde prijs werd behaald door den heer N. Kroonenburg. oor kinderen beneden 15 jaar werd de eerste prijs behaald door P. Kloosterboer, tweede prijs door K. Kloosterboer en derde prijs door Jn. Gootjes. Algemeen werd door de burgers den geheelen dag, tot 's nachts twaalf uur, gezellig feest gevierd. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school no. 2 hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. De Bond van Vrije Liberalen hield Zaterdag te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering. Vóór het uitspreken van zijn openingsrede wijdde de voorzitter, mr. M. Tydeman Jr., een woord aan H. M. de Koningin en ons Vorstenhuis. Bravo's der talrijke aanwezigen, die deze korte toe spraak staande aanhoorden. Vervolgens hield mr. Tydeman een openingsrede, waarin hij de aanwezigen welkom heet. De toekomst zegt spr. is een bewijs van de toenemende belangstel ling van geestverwanten van den Bond. De organi satie breidde zich dan ook belangrijk uit. Het ledental nam sterk toe, vele afdeeliugen werden opgericht. Binnenkort zullen do statuten gewijzigd moeten wor den, om tot een-vertegenwoordiging der afdeelingen en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1