STADSNIEUWS. Draverijen te Bergen Orpheus. Een nieuw orgel. De Vrije Soclalistenveieeniging Muziekuitvoering. Uit school en Kuis. Onderscheidingen. een gewijzigd stemrecht in de algemeene vergadering te geraken. Iloeveel weerklank evenwel onze begiijeelen vinden zoo ging spreker voort toch wordt de gezonde ontwikkeling onzer partij belemmerd door de eigenaar dige groepeering van de partijen der linkerzijde. De vrijzinnigen moesten zich meer rekenschap geven van de onderscheidene kenmerken van linker- en rechter vleugel der oude liberale partij. Dat zou meer duide lijkheid in de partijvorming brengen, en het zou ten goede komen aan het vrijzinnig beginsel in onze staat kunde, dat niet aan zijn lot mag worden overgelaten. De Bond neemt voor de eerste maal als georgani seerde partij deel aan de verkiezingen. Daarom moet hij zich uitspreken over op den voorgrond komende vraagstukken van politiek beleid. Wel is hc-t beginsel program niet lang geleden vastgesteld, maar het is goed dat blijkt, hoe daarop een positief en practisch staatsbeleid is te bouwen. Spreker wil een woord over vorm en inhoud der voorgelegde ontwerp-verklaring zeggen. De verklaring is geen program van actie. Zelfs on der de gunstigste omstandigheden zou het opgenoem de niet in vier jaar zijn af te werken. Onze verklaring beoogt slechts een beknopte uiteen zetting van de richting, waarin een oplossing moet ge zocht worden van de vraagstukken, thans aan de orde, of die, naar wij meenen, op den voorgrond dienen te komen. Wij gaven een situatie-plan. Verder detail- leeren ware ongewenscht, waar Kroon en Staten-Gene- raal immers de wetten maken, en niet de kiezers. Staat Grondwetsherziening vooraan, dat wijst niet op de urgentie, maar op het belang ervan. Spreker staat daarna een oogenblik stil bij andere punten der verklaring. Aan de orde word punt 2 van het ontwerp-verklaring gesteld, luidende Herziening van de ongevallenwet is noodig om de bestaande regeling van hare aan den dag gekomen ge breken te zuiveren. Door een doelmatiger organisatie zullen de lasten, die de tegenwoordige regeling legt op de schatkist en op allen, die bij de nijverheid betrokken zijn, minder drukkend moeten worden gemaakt. In meerdere mate moet worden gestreefd naar voor koming van ongevallen door het belang der werkgevfrs daarbij te vergrooten. De aansprakelijkheid van het bedrijf voor de gelde lijke gevolgen van ongevallen moet ook voor de overige takken van volkswelvaart wettelijk worden vastgesteld. De heer De Kruyf stelde een gedeeltelijk gewijzigde redactie voor en wil spreken van „dringende herzie ning." De voorzitter achtte dit onnoodig, wijl we hiervan allen overtuigd zijn. Verschillende sprekers namen aan de besprekingen over punt 2 deel. Het bestuur nam de hoofdgedachte over, zoodat in den tweeden zin van punt 2 achter de woorden „worden gemaakt" het volgende wordt gevoegd: „in ieder geval zonder de belangen van de arbeiders te be- nadeelen," waarmede de vergadering zieh vereenigde. Hierna werd aan de orde gesteld punt ITT (Ziekte verzekering), luidende: „Eene regeling van het Ziekteverzekeringswezen zal zich bij de herziening der ongevallenverzekering heb ben aan te sluiten, ten einde te voorzien in de onge vallen-behandeling gedurende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten gericht zijn op de bevorde ring van alegemeene vrijwillige deelneming van min vermogenden in Ziekenfondsen, die, belangeloos ge houden, door den Staat gesteund worden en onder diens toezicht staan." Om de verschillende geuite bezwaren te ondervan gen, stelde de voorzitter voor punt III te lezen als volgt Eene regeling van het ziekteverzekeringswezen zal zieh bij de herziening der ongevallenverzekering heb ben aan te sluiten, ten einde te voorzien in de onge vallen-behandeling gedurende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten gericht zijn op de bevorde ring van algemeene vrijwillige deelneming van min vermogenden in Ziekenfondsen, die geen bedrijfswinst beoogende, onder toezicht van den Staat, door dezen gesteund kunnen worden; waarmede de vergadering zich vereenigde. Nu kwam aan de orde punt IV (zorg voor den ou den dag), luidende: Voorziening in de nooden van den ouden dag worde bevorderd door een stelsel van vrijwillige verzekering met steun van Staatswege. Als overgangsmaatregel zullen aan onvermogenden boven een te bepalen leeftijd uitkeeringen kunnen ge daan worden zonder storting hunnerzijds. Prof. Verrijn Stuart had bezwaar tegen het tweede gedeelte van dit punt, daar dit het eerste verzwakt. Bovendien meende hij, dat dit trouwens behoort bij puntArmenzorg. Hij stelde voor de tweede zinsnede te doen vervallen, terwijl hij verklaarde dat ook bij het punt Armenzorg door hem geen voorstel zou worden gedaan om daar deze aangelegenheid onder te bren gen. De Voorzitter deelde mede, dat de commissie van advies zieh verklaart tegen het voorstel van prof. Ver rijn Stuart, waarna de door de commissie van advies voorgestelde formule werd goedgekeurd. Punt V. Herziening der Armenwet, luidende: Eene herziene Armenwet, die meer verband brengt tusschen de uitoefening der armenzorg door particu liere, kerkelijke- en overheids-instellingen, moet bo venbedoelde sociale voorzieningen aanvullen. Werd zonder bespreking goedgekeurd. Punt VI. Kosten der sociale maatregelen: De Staatsuitgaven voor de sociale maatregelen zul len grootendeels door nieuwe belastingheffing moeten worden gedekt. Het beginsel van belasting naar draagkracht zal daarbij in het oog gehouden moeten worden. Een zoodanige verhooging van het tarief van invoerrechten als ons vrijhandelstelsel in gevaar zou brengen, moet worden afgewezen, werd na korte bespreking goedgekeurd. Punt VII. Rechtswezen. „Invoering van administratieve rechtspraak en her ziening van het burgerlijk procesrecht zijn noodig, om aan een ieder de deugdelijke middelen tot handha ving van zijn recht te verschaffen. Met de invoering der militaire straf- en tuchtwet ten mag niet langer worden gewacht, werd zonder be spreking onveranderd goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de ordo punt VIII. Onder wijs „Nieuwe eischen van Staatssubsidie aan het bijzon der lager onderwijs moeten, in afwachting van de ge volgen der lager onderwijswet 1905, niet ingewilligd worden", dat werd aangenomen. Mr. Plemp van Duivenland sprak zijn leedwezen uit, dat hij in de ontwerp-verklaring een punt gemist heeft, n.l. de landsverdediging. Actueel is dit punt, zei spreker, omdat we ongetwijfeld zullen gezet wor den voor een herziening van de militiewet in den een of anderen vorm. De Voorzitter verklaarde het geheel eens te zijn met den heer Plemp, ook dat in deze een bijzondere tank op de vrij-liberalen rust, doch achtte een neer legging hiervan in de verklaring niet noodig, omdat het reeds in het beginselprogram was erkend. De volgende motie: „De vergadering van oordeel, dat aan de oplossing van het militaire vraagstuk be hoort te worden voortgeworkt, gaat over tot de orde van den dag." werd aangenomen. Aangenomen werd zonder verdere bespreking het voorstel van de commissie van advies, om een com missie te benomen tot het instellen van een onder zoek naar de werking van het Belgische stelsel van ouderdomsvoorziening. De heeren Dreselhuvs, Plate en Van Styrurn wer den als leden van de commissie van advies herkozen. De vergadering ging daarna over in een huishoude lijke, welke niet voor de pers toegankelijk was. Er was gisteren bij de draverijen te Bergen weinig publiek opgekomen; een sterke wind stond op de baan, waardoor het verblijf daar niet recht aangenaam was. De vijf nummers van het programma brachten weinig paarden in de baan. De uitslag was als volgt I. Openings-draverij, prijzen-draverij voor Nederl. paarden van 3 jaar, 250, 50 en 25. I. Jola van Stal Avanti, De Boer, 1600 M., in 3.0P/a en 2. Govert S. van Stal Schuyl, Jsehuyl Jr., 1675 M„ in 3.0275. II. Mei-prijs, record-draverij, afstand 2500 meter, prijs 300, 75 en 25. 1. Fidelio, van W. A. Ockhorst, J. Ensing, 2540 M. in 4.1l75; 2. André, van M. J. Oppelaar, Schönrock, 2520 M., in 4.117-,, en 3. Dagobert van F. Joehein, Al kemade, 2600 M. in 4.233/0. III. Voorjaarsprijs, handicap-draverij voor Nederl. paarden, prijs 300, 75 en 25. 1. Graaf Adolf van L. de Jong, A. Mol, 2120 M. in 3.42'/s; 2. Berdina van J. Koster, Koster ,Tun., 2080 M. in 3.427a en Albertine, van W. Ockhorst, .T. Ensing, 2250 M. in 3.487s. IV. Bergen Prijs. Recorddraverij voor Nederl. paarden, prijs 300. 75 en 25. 1. Kwarteltje van A. Met, A. Witteveen, 2075 M„ in 3.50, 2. Miss Maggie van Stal Eendracht, Tiekstra, 2210 M. in 3.507s en «Tola van Stal Avanti, De Boer, 2075 M. iu 3.5l75. V. Alkmaar Prijs, Heatdraverij, Handicap, 600 en 50. Eerste heat: Varro, 1670 M. in 2.437S, 2. Baron Star 1600 M. in 2.433/5. Carentan was derde. Kapitein werd gedistanceerd. Tweede heat: Baron Star ging thans ook vaak uit den draf. In de rechte lijn werd hij eerst door Varro en spoedig daarop door Carentan voorbijgeloopen. 1. Carentan 1690 M. in 2.4476, 2. Lockheast, 1710 M. in 2.457-, Derde was Varro, dan Achilles en Baron Star. Derde heat: 1. Carentan van A. de Boom, Prink, 1690 M. in 2.432/5, 2. Roy Lockheast, van C. J. Hel derman, Commijs, 1710 M. in 2.44. Het 1 Meifeest in Diligentia. Do Alkmaarsche Bestuurdersbond vierde Zaterdag avond in Diligentia zijn 1 Mei feest. Nadat de heer van Riet, als voorzitter van dien bond, den aanwezigen had welkom geheeten, wees hij op de werkstaking bij de firma Terhaak, waardoor be wijzen van leven van den Bond zijn uitgegaan en de belangstelling in den bond van dè arbeiderspartij meer en meer is gebleken. De. bond gaat vooruit, zoo zeide spr., dit blijkt ook uit de oprichting van een gebouw als de Voorwaarts, dat spreker noemde bet sticht van de arbeiders-organi satie, en hij hoopte dat wat de heer Schaper zal zeg gen, zal bijdragen tot den bloei van den bond, ter be vordering van de belangen van de arbeiderspartij. (Applaus.) De arbeiders-zangvereeniging „De Stem des Volks" gaf onder leiding van den heer Provily een paar num mers ten beste,dat eveneens met een flink applaus werd beloond, waarna de heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, het woord verkreeg. De heer Schaper die „den acht-urigen arbeidsdag' tot onderwerp zijner rede had gekozen, begon met er op te wijzen dat het 1 Mei-feest dit jaar wordt ge vierd onder bijzondere omstandigheden. In de eerste plaats omdat over een maand zal worden uitgemaakt of de Tweede Kamer ook gedurende het komende tijd perk zal zijn samengesteld zooals zij thans is, en ten tweede omdat in dit college voor zeer korten tijd die zaak is behandeld waarvoor het 1 Mei-feest wordt ge vierd. Spreker splitste de maatschappij in twee categorieën, n. 1. de kleinste, de bezitter „de klasse die leeft door den arbeid van anderen en de grootste de arbeidende klasse, die haar krachten geeft ten bate van anderen. Het moet erkend worden dat arbeid noodzakelijk is, dat arbeid moet verricht worden, en dat daarom de ar beid als het heilige van het leven moet worden be schouwd. Maar ook zal moeten worden toegegeven dat door allerlei omstandigheden de arbeidsduur veel te lang is wat de ontwikkeling van den arbeider in den weg staat. Het hoofddoel van de arbeidersbeweging is daarom vermindering van den arbeidsduur. Dit hoofddoel is reeds in 1890 in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. Niet direct is toen de duur van 8 uur als eisch gesteld. Wij willen nu, zeide spreker, een wettelijke regeling, waarbij 10 uur als maximum van den arbeidstijd is bepaald om dan later tot 8 uur te geraken. In dit pogen gaan verschillende politieke en economische bewegingen samen. Spreker haalde daarna eenige discussies aan, gevoerd in de Tweede Kamer, over het onderhavige onderwerp, tot de conclusie komende dat dc motie Aalberse, waar bij de wenschelijkheid is uitgesproken dat de arbeids duur wettelijk wordt geregeld en bepaald op hoogstens 10 uur het werk is van de Sociaal-Democratische ar beidersbeweging. Mocht door velen worden gezegd, het wettelijk be korten van den arbeidstijd is een willekeurige beper king van de bij de grondwet voorgeschreven vrijheid, spreker trachtte onder het aanhalen van verscheiden voorbeelden, zooals de arbeidswet, de leerplichtwet aan te toonen, dat deze meening faalt. De arbeiders wil len de verkorting van den arbeidsduur ten bate van de ontwikkeling, van beschaving, van gezondheid, van de zedelijkheid, van het familieleven der arbeiders en ter verhooging van het loon. Minister Talma die bij de behandeling der motie Aalberse verklaarde dat de verkorting van den ar beidsduur niet is in het belang der arbeiders, en dat de hooge premie die nu voor de ongevallen-verzekering wordt betaald, zou moeten worden verminderd, kon, meende spreker, na deze verklaring niet gehandhaafd worden als minister. Spr. noemde Talma's bewering- een hatelijkheid. Kortzichtig is het van de patroons te beweren dat bij verkorten van den arbeidsduur de pro ductie vermindert. Groote werkgevers verklaarden im mers het tegendeel, terwijl spr. er op wees dat in ge vallen waarbij de arbeidsduur het laagst is, het loon het hoogst is en. omgekeerd. Het deed spr. genoegen zooveel vrouwen en meisjes in de zaal te zien. Het is waar dat bij het lage loon de kleinste contributie somtijds te hoog is. De vrouwen moesten weten dat de arbeidersbeweging na korten of langen tijd voordeel zal afwerpen aan de arbeidende klasse, en daarom zullen zij zich dan verheugen, mede gewerkt te hebben aan de grootsche beweging. Deze medewerking beval spreker ten zeerste aan. Spreker stond daarna nog eenigen tijd stil bij de houding van minister Talma in de Tweede Kamer. Hij noemde het een schande den lapgen arbeidsduur van vrouwen- en jeugdige personen, en den nachtar beid. ITet 1 Mei-feest is een wapenbeschouwing over de door de arbeiders op het kapitalisme behaalde overwin ning. Wij arbeiders willen niet langer werken alleen voor de patroons, maar ook voor ons zelf. De arbeids middelen moeten niet langer in het bezit zijn van de werkgevers alleen, doch ook van ons en bezield met die gedachte kunnen wij er zeker van zijn dat eenmaal de overwinning aan onze zijde zal zijn. Wij gaan voor uit, al komt er wel eeps een kinkje in den kabel. Nog een andere omstandigheid is er die deze 1 Mei viering eigenaardig maakt, n.l. de geboorte van een kroonprinses. Spr. hoopte dat er spoedig een kroon prins zal mogen geboren worden het zou al zeer toevallig zijn, wanneer die geboorte óók plaats had op den dag vóór I Mei. Den nadruk legde spreker er op dat de sociaal-democratie niet ageert tegen de Ko ningin en Ilaar Gezin persoonlijk zij strijden te gen het stelsel dat zooveel verkeerds inhoudt. Er bestaat geen reden om tegen de Koningin te ageeren. Zij heeft geen macht meer, maar zij is slechts de machine van de bezittende klasse, die Haar getrouw is om lintjes en strikjes te verkrijgen. Het Oranje feest heeft geen waarde meer, het is een overblijfsel van vroegere eeuwen toen de Koning nog een macht had, toen diens wil nog wet was. Wanneer wij geregeerd moeten worden, dan moet dit zijn door iemand, die door ontzag en energie door per soonlijke eigenschappen ons kan regeeren, maar niet door iemand die door geboorte toevallig daartoe is aan gewezen. Vandaar dat het onze taak is de arbeiders te behoeden voor een Oranjeroes. De wijze, waarop in .Nederland voor de geboorte van de Prinses is gehandeld, noemde spreker bespottelijk, vooral in verband met de armoede die er heerschte; ten slotte wees hij er op dat het alles doen in naam van de Koningin Haar zelf in discrediet brengt, b. v. het grafie verleenen aan de heeren Pot en Terborg te Groningen en het barbaarsch optreden van de politie in de Papendreehtsehe strafzaak, en dat het uitgeven van' milliarden voor oorlog en vloot alleen geschiedt ter vergrooting van het koloniaal grondbezit, ter ver ruiming van het afzetgebied der overproductie die door den te langen arbeidsduur ontstaat. Een ieder, zoo besloot spreker zijn rede, moet er toe bijdragen, den bond te doen groeien en bloeien, opdat van hem meer en meer kracht zal uitgaan, die verwe zenlijking van onze eischen bevordert, in het belang van den arbeider en van zijn gezin. (Daverend ap plaus.) Het overige gedeelte van het programma, de zang nummers en de opvoering van de dramatische schets „de Uitgeknepen Citroen" werd daarna zeer ten genoe- ge van het publiek, afgewerkt. Den zangers en spe lers viel steeds een flink applaus ten deel. De heer van Riet sloot daarna de vergadering, waar bij hij een overzicht gaf van hetgeen de Bond in het laatste jaar had tot stand gebracht, een ieder aanspo rende het ledental te doen vermeerderen daardoor den kracht die van hem uit kon gaan te vergrooten. Donderdag a.s. wordt door het mannenkoor „Or pheus" en het kinderkoor „Zang- en Vriendschap" van beide vereenigingen is de heer H. Lindeboom directeur een concert gegeven in 'de „Harmonie." De kooruummers worden afgewisseld door solo's, en het kinderkoor, dat altijd zooveel aantrekkelijks heeft zal verschillende liederen doen hooren. Iets nieuws is het gezamenlijk zingen van mannen- en kinderkoor; voor een dergelijk ensemble heeft Phi lip Loots de „Lentezang" van Staring gecomponeerd. liet belooft een aangenamen avond te worden. Vrijdagavond werd in de Doopsgezinde kerk te Me- demblik het nieuwe orgel ingewijd, dat de heer Groen, muziekonderwijzer aldaar, bespeelde. Uit de verschil lende stukken, welke de organist ten gehoore bracht, bleek de kracht en de liefelijkheid,-welke uit de tonen van dit nieuwe orgel, dat door Gebr. Spanjaard ver vaardigd en afgeleverd is, kunnen ontlokt worden. De leveranciers kunnen met genoegen op hun arbeid te rugzien evenals de gebr. Molenaar alhier, die zorg heb ben gedragen voor de smaakvolle afschildering, kleu rencombinaties, welke op het orgel, dat een sieraad is voor het kerkgebouw, zijn aangebracht. hield Zaterdagavond hare Mei vergadering in de groote z**I der Harmonie. De voorzitter opende de vergade ring met een woord van dank voor de groote opkomst en met de mededeeliig, dat het de vereerising een genoegen had gedaan den spreker van u. avond, die zich om gezondheidsredenen genoodxa bad ge zien zich voor het houden van lezingen teiug te trek ken, bereid te vinden om voor d«ze vergadering een uitsondering te maken. Met een woord van opwekking en de verklaring dat deze dag doer hem gebruikt werd voor de propaganda van het Socialisme, gaf hg het woord san den spreker, Dt. Schermerhorn. Spreker begon met te zeggen dat het ook hem een genoegen deed zoovelen bij eikander te vinden, wt 1 kon hg hieruit het revolutionair sentiment der aan wezigen nog niet bepalen, daar het bezoek van een avond-vergadering nog wel gemakkelijk war. Daarom vond spr. het beleggen van middagvergaderingen op dezen dag beter, dan toch kon men bepalen hoe groot bet aantal was van ben, die het durfden wagen zoo als de Ecgtlsche teekenaar. Walter Crane het had uitgedrukt, om een enkelen dag vrij te zijn. Dat toch was de revolutionaire heteekenia van den één Meidag: de zelfstandigheid der arbeiders aan te k veeken Het kwam er dus op aan om zelf eens een dag te bepalen waarop men vrij wilde zgn. Wanneer, zeide spreker, men van bovenaf het goed vindt, om de een of «n ere reden een feestdag vast te stellen, dan werd dit sis vsn-zelf-sprekend geaccep teerd, dan s:g men de arbeiders in hun Zonriagech ps-kjes loopen. De l-Iueidag moest dus liet gevraagd wo den, hij moest genom n worden Da&'om vs s «pieker voor het houden van middag-vergaderiDgen, omdat men dan als het ware een ov rzicht over de revolutionaire tro pen kan houden. Zoover zijn we echter rog niet n daarom kan m*u den 1 Meidag nog niet als een feestdag beschouwen. Hij meet gebruikt worden voor de propaganda, opdat men zoover kome, dat de loondienst als gevolg van het gehate kapitalisme de wereld uit is. Men vergete echter niet dat de bevrgding der ar beiders het werk der arbeiders zelve is. Het is dus een groote fout a's men denkt dat men door te wer ken voor algemeen kiesrecht en het opdragen van zijn belangen aan anderen, tot het socialisme zal komen. Wg anarchisten staan op het standpunt dat alle groei van binnen uitgaat, de vergelijking docr F. v. Eedon hierover gemaakt vond spreker zoo mooi dat hij die even wilde aanhalen. Deze toch zeide tot zijn hoorders, dat wij hot er allen over eens waren, dat als die mooie teeregreeao blaadjes aan de boomen kwamen de lente daar was. Het werk der sociaal-democraten stond gelijk met groene blaadjes aan dorre takken te bevestigen, zij vergaten dat de groei van binnen uitgaat. Het deed spreker droevig aan als men zocals hij het wel eens gezien had, de Meibetocgingen der S. D. ziet, met hun goedgekeurde optochten voorafgegaan door politie. Het revolutionaire karakter wordt weg- gencmen, er wordt vergeten dat deze dag er is om te tconen dat de arbeiders, als zij willen wat k tinnen, om ze bewust te maken voor het groote doel de eco- ncmische vrijmaking van het volk. Feitelijk was er maar ééfl gevreesde Mtribe weging en da* was die in Frankrijk; de toestanden welke daar hcertchen besprekende, zeide spreker, dat van daar groote gebeurtenissen te wachten zijt Spreker zeide de economische vrijmaking niet alleen te willen, om dat men het dan wat beter zou krijgen als het alleen daarom was dan zou hij er geen vinger meer voor willen uitsteken, er rat meer achter: het hooge ideaal van menschenmis. Dasrom was het niet voldoende om thans in deze vergadering socialist te zgn en dat te uiten dcor op de luidste wijze socialis tische liederen te zingen, neen ra-n moest trachten, in zich zelve al h t onsocialistische doen te bestrijden en alweer moest hij aan van Eeden herinneren, die dit zoo mooi en kernachtig had uitgedrukt in zijn toe spraak tot de werkers, waarin hij zeide, dat het zoo ver moest komen dat als men zegt daar gaat een socialist, dat men daaraan verbindt het idee: daar gaat er een van hen, hg liegt niet, hg moordt niet, hg heerscht nietdat men vorit datsocialist zgn be- teekent beter mensch zgn. De mensch ia een solidair wezen, men verlieze dat niet uit het ecg. Het is juist het gezag dat de mensch tot oasociale daden dwingt. Als men zoo denkt aan het gezag dan denkt men tegelijkertijd aan het machts middel van het gezag, het geweld. Hierover, zeide spreker, wil ik dan cok neg enkele woorden met u spreken en als ik dat doe dan denk ik tevens aan Cb.istiaan Kamper die thans in de gevangenis zit, omdat hij zich door dat geweld niet tot onsociab daden wilde laten dwingen. Spreker schetste Kamper als een stille ernstige iongen, die wist wat hg wilde. Onwillekeurig moest hij zich de woorden hvrinneren die Kamper den dag voor dat hij door de politie gehaald werd sprak. Toen hg met hem door het dorp wandelde bleef hij plotseling stil staan en zeide „weet u waarvoor ze mg nu morgen als een misdadiger halen Omdat ik geen mensch kwaad wil doen". Zoo ia het dan ook eigenlijk inderdaad. Spreker wekte op om Kamper zgn opsluitingstijd zoo aange naam mogelgk te maken door hem aan zgn adres 184/8431, strafgevangenis Haarlem, nu en dan eens een brief of ansicht te zenden. Met een woord van opwekking om ie strijden voor gelgkberechtigheid en een aanhsling uit wat spreker noemde het schoone evangelie, opdat de toestand eenmaal worde een toe stand van menschenmin en naastenliefde, daar wij allen geen broeders en zusters moeten worden, maar het inderdaad zijn, was spreker aan het eind zijner toegejuichte rede gekomen. De voorzitter deelde mede, dat de anti-militairisten- vereeniging het voorstel had gedaan om Kamper een vymphatie-betuiging te zenden en den minister van Oorlog een motie van protest. De afdeeling Alkmaar was echter van meening, dat protesten op papier toch niets geven. Daarom stelde hg voor om alleen namens de vergadering aan Kamper een gemeenschappelgken groet te zenden. Onder groote instemming der vergadering werd laartoe besloten, waarna, daar niemand naar aanlei ding van het gesprokene het woord verlangde, „Het Vrije Tooneel" het tooneelstuk „Offers" opvoerde. Het spel van Burger, Greta en Moxes verdient afzon derlijk genoemd te worden, ook Herman was goed, terwgl in het marktiooneeltje wat ze' r levendig was getypeerd, Barije uitkwam. Spel en inhoud viel dan ook zeer in den smaak van het aanwezige publiek. Meermalen moest er gehaald worden. Te ongeveer half één was men aan het einde ge komen, waarna nog een deel der aanwezigen tot half drie gezellig bijeen bleven. Ook in deze bijeenkomst werden tulpen verkocht. Het batige saldo der beide bijeenkomsten, dat voor de stakers aan de koekfabritk bestemd wat, bedroeg f 14.20. Gistermiddag is het seizoen geopend met een u- ziekuitvoering in den Hout van het stedelgk muziek korps, onder leiding van den keer H. A. Maas. Ondanks hel koude weer waren er velen opgekomen, om muzikaal genot te smaken. Ud de stemming onder het publiek viel reeds op te maken, dat men verheugd was, dat de concerten w er een aanvang hebben genomen. Daarbij komt, dat het orkest in den afgelsopsn winter merkbaar voo:uitgegaan if. We hopen spoedig gelegen heid te hebben hierop uitvoeriger terug te komen. De Mikado. Gaarne vestigen wg nog eens de aandacht op de Mikado-voorstelliDg. Er wordt, naar vrij hoorden, op de lijsten flink geteekend, zoodat er alle kans is, dat de voorstelling een financieel succes zal zgn zooala men weet komt de bate ten voordeele van „Gëzins verpleging. Vrijdag half acht heeft de algemeene repetitie plaais, welke toegankelijk is voor 50 ets. Uitgenoodigd hier voor zgn de weezen en de jongens van het Rijksop voedingsgesticht. Voor Zvterdag is de inteekeningsprgs f 1.(zonder inteekening f 1.25). Zondag zal er een voorstelling plaats hebben tegen verminderde prijzen, n.l. 25 ets., behoudens eenige rij-n stall-s van f 1.Ook van deze goedkoope ge legenheid om deze voocstelling bij te wonen, zal, naar te verwachten valt, zeker een ruim gebruik gemaakt worden. Het zal velen van onze lezers aangenaam zijn to vernemen, dat de artikelen over opvoeding en onder wijs, welke in de Alkmaarsche Courant zgn versche nen, thans in boekvorm zgn uitgegeven. Het is een eerste bundel, waarin 26 artikelen zijn opgenomen. Aan den wensch van den heer G. W. Korteuschijl „dat deze ariik-len in 'n boslje mogen verschijnen" (Alkm, Ct. 8 September 1908) is dus voldaan. De heer C. van der Zegde te Amsterdam was z?o welwillend een voorwoerd te schrijven waarin o a. wordt verklaard dat in dit boekje een man aan het woord is, die de kinderwereld door eigen aanschou wing en ondervinding kent en een waarachtig kin dervriend is". Wij vertrouwen dat de schetsen hg velen in zulk een dankbare herinnering zullen zijn gebleven, dat men ze gaarne in boekvorm in bezit wenscht te hebben. Zooals wg Z terdag reeds in een deel onzer editie meldden is de heer W, Teengs, secretaris-pen ningmeester van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Brllands Noorderkwartier, benoemd tot ridder in de orde van Orenje-Nassau. Dr. J. Falkenburg, officier van gezondheid der le klassealhierwerd eveneens benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N»ssau. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Laar, werk meester le kl aan het Rgksopvoedingsgesticht de Kruisberg, jis bg zijn 25jarige ambtsvervulling dcor H. M. de Koningin begiftigd met de Oranje-Nassau- medalje in zilver. De heer L. de Vlaming, gepensionneerd kolonel

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2