U S T E N L A N D. STADSNIEUWS. Een feestmaal. Uit de. Starnmeer. Van den Langendjik. Van Texel. Uit Harenkarspel. Heidebrand. Gelijktijdige geboorten. Nederlsndsche Zuivelbond. Standbeeld voor Johan van Oldebarneveldt. Katchen Carré. Illuminatie. Prederik van Eeden. Jeneververdeeling. Het ongeluk bij de Lemmer. Kievitseieren Gratie aan gevangenen. Doopkleed. Centrale Stierenkeuringen. Gemengde Mededeelingen. Staatsloterij. Schietwedstrijd. Rekening algemeens bewaarschool, dienst 1908 ambtenaren op zeventigjarigen leeftijd mogelijk te ma ken. De heer De Visser meent, dat de eigenlijke positie van de inspecteurs door dit ontwerp achteruit gaat. Do min. van Landbouw, II. en N. zal de prineipi- eelo bezwaren van den heer Treub beantwoorden wan neer de Arbeids- en Veiligheidswetten hier in behan deling komen. De wenschen van den heer Van Idsinga kunnen niet accidenteel worden doorgevoerd bij de be handeling van de arbeidsinspectie. Aan den heer Bloo ker, die klaagde over ongepaste zuinigheid met be trekking tot den werkkring van de medici zegt de mi nister, dat voldoende in de arbeidsinspectie voorzien kan worden door gebruik te maken van geneesheeren in de buurt. De minister antwoordt ten slotte den heer Schaper, dat z. i. bij de nieuwe regeling de salarissen van de adjunct-inspecteurs voldoende zijn geregeld. Heden 11 uur voortzetting. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gaarne de uitnoo- diging aangenomen van de ministers, hoofden der de partementen van bestuur, om Z. K. II. ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis der geboorte van HDs. dochter, een feestmaal aan te bieden. Dit eere-diner zal a.s. Zaterdagavond gegeven wor den in Hotel des Indes. OEM EN GD NIEUWS" Aan den heer O. Keuken te Spijkerboor is met in gang van 1 Juli, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als opzichter van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop, met behoud van het halve salaris als pensi- Uit Bennlngbroek. Mej. A. M. Welbergen, onderwijzeres aan de school te Bennebroek, gem. Sijbekarspel, heeft tegen 1 Juli a s. ontslag aangevraagd. In een gezin te Benningbroek heeft zich dipheteritis voorgedaan, doch gelukkig niet in hevigen graad. Hoewel er nog enkele partijtjes bewaarkool aan den Langendijk en omstreken onverkocht zijn, begint de handel daarin nu minder te worden, de prijzen, hoewel nog hoog, zijn toch heel wat gedaald, hetgeen een scha depost oplevert voor de lange bewaarders. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd in de maand April nog aangevoerd 36.900 stuks roode kool, 82.900 stuks gele kool, 20.700 stuks witte kool, 1535 balen uien, 3500 bieten, 157 balen wortelen, 13 halen roode kool en 200 koolrapen, terwijl van de laad plaats aldaar in dien maand werden verzonden 118 wagonladingen groenten. De groote lammermarkten zullen dit jaar ep Texel gehouden worden op 17 en 24 Mei, 1, 7, 14 en 21 Juni. Werden het vorige jaar 44037 lammeren uitgevoerd, thans verwacht men, dat dit getal nog belangrijk over schreden zal worden. Reeds sedert eenigen tijd werd de behoefte gevoeld, de vereeniging „Texels Belang" op een vasten finan- eiëelen basis te vestigen. Thans is door het hoofdbe stuur besloten, een deskundig advies in te winnen bij den heer Turksma te Amsterdam. Uit het rapport zal blijken, welke maatregelen verder zullen moeten geno men worden. Den 3en dezer vergaderde het Bestuur van het onder ling veefonds alhier, tot vaststelling van de rekening over de afgeloopen drie maanden. In dat tijdvak wa ren verzekerd 1234 runderen. Voor 13 gestorven die ren moest worden uitbetaald eene som van 1234, zoo dat een omslag per rund moet worden geheven van 1.—. Eon ernstige heidebrand woedde in de nabijheid van Hoenderlo. Over een groote uitgestrektheid stond de heide in brand. Het vuur deelde zich aan eenige hoe ven mede, die reeds in de asch werden gelegd. Een aan tal autoriteiten vertrokken reeds naar het terrein, ter wijl een groot aantal werklieden uit Apeldoorn werden gezonden om hulp te bieden bij het blussohen, hetwelk met zand plaats heeft. Naar aanleiding van een door den heer Hoogeveen te Rotterdam gedane oproeping, waarin iedere gehuw de vrouw, in deze gemeente die op den zelfden datum als II. M. de Koningin, hare blijde verwachting ver vuld zag een flesch oude portwijn cadeau werd toege zegd hebben zich dertig gelukkige vaders aangemeld. Van twee waren de opgaven onjuist. Bij onderzoek ble ken hun kindertjes op 27 en 28 April geboren te zijn. De zomervergadering van den Nederlandschen Zui velbond zal op 23 Augustus te Assen worden gehouden. Den volgenden dag heeft een excursie naar de rijks werkinrichtingen te Veenhuizen plaats. Florls Vos. De heer Floris Vos, directeur van Oud-Bussum, voorzitter van de nieuwe erfgooierspartij werd inder tijd veroordeeld: lo. tot 6 maanden gevangenisstraf wegens handelingen gepleegd op de Hilversumsche Meent in den avond van 1 Mei 1907; 2o. tot een maand gevangenisstraf wegens huisvredebreuk ten kantore van de maatschappij „Oud-Bussum." Nu is bericht ontvangen dat de Koningin deze straf fen veranderd heeft resp. in geldboeten van 300 en 50. Door den burgemeester van Rotterdam is aan den Raad overgelegd een schrijven, waarbij iemand, die onbekend wenscht te blijven, aanbiedt, een standbeeld te schenken van raadpensionaris Johan van Oldenbar- neveldt, ter plaatsing voor het nieuwe stadhuis. Zijn voorwaarden zijn, dat het buiten fundeering niet meer kost dan 20.000; het voetstuk gelijk worde aan dat van Erasmus, daar hij Rotterdam niet ont sierd wil zien door een modern standbeeld, en het ge reed zal zijn tegelijk met de ingebruikneming van 't nieuwe stadhuis, en eindelijk, dat zijn naam vóór zijn dood niet wordt bekend gemaakt. B. en W. zijn overtuigd, dat dit blijk van burgerzin, om zoo te eeren de nagedachtenis van een staatsman, wiens werkzaamheid als pensionaris der stad, voor Rotterdam vanzoo groote beteekenis is geweest ooi- door den Raad met ingenomenheid wordt begroet. Zij stellen volgaarne voor, onder openlijke betuiging van erkentelijkheid jegens den gever, tot aanvaarding te besluiten. De bekende sehoolrijdster Katchen Carré, dochter van den heer Oscar Carré, trad Dinsdag te Amsterdam in het huwelijk met den Italiaanschen artist Amato, geboren te Alexandrië, in Egypte. Katchen Oarré trouwde uit den Circus op de Bin- nen-Amstel, waarvoor zich tegen half twaalf, toen de rijtuigen voorreden, vele nieuwsgierigen verzameld hadden, die de bruid in haar fraaie eostuum bewonder den. Bij de plechtigheid ten Stadhuize traden de lieeren Frits van Haarlem, Einil Raabe, Crassé en Schouten als getuigen op. Wethouder Dr. N. M. Josephus Jitta sprak het bruidspaar in het Franseh toe. De heer Oscar Carré was ook bij de trouwplechtig heid aanwezig. Van het Stadhuis reed de bruidsstoet naar de Evang. Luth. Kerk op het Spui, waar in de groote vergader zaal der kerk in allen eenvoud het huwelijk ingeze gend werd door den Duitschen Herv. predikant Biihr. die in de plaats trad van Ds. Wiesinger, die ongesteld was. In de N. R. Ct. schrijft X. Bij den algeineenen wenseh om onze stad op 14 de zer een recht feestelijk aanzien te geven, zal bij velen mogelijk worden opgezien tegen de kosten, aan eene illuminatie hunner woning verbonden. Mag ik daarom dc aandacht vestigen op het verrassend effect, dat be reikt wordt door eenvoudig in de benedenkamers aan straat al het beschikbaar licht op te steken, de gordij nen hoog op te halen en zoo mogelijk eenig groen bij de ramen aan te brengen? Het beslaan der glasruiten door de warmte in de kamer kan men voorkomen dooi de ramen een weinig opgeschoven te houden. Ik geef het denkbeeld volstrekt niet als iets bizon- ders, maar alleen omdat ik bij ondervinding weet welk ecu alleraardigsten vroolijken indruk eene aldus ver lichte straat maakt. Aan een particulier schrijven van dr. Frederik van Eeden, die op de terugreis is uit Amerika, is ontleend, dat er te Wilmington in Noord Carolina op zijn aan stichting een kolonie is gesticht of wordt gevestigd op een stuk land van 3000 hectaren, met een kapitaal van 500.000 dollars. Het moet een prachtig land zijn, met een klimaat als Sicilië. Directeur der maatschappij zal zijn de heer Hugh Mac Rae, secretaris de heer Hoggson; dr. Van Eeden zelf zal alleen een raadgevende functie vervul len. Op de terugreis van Wilmington waren de heer Van Eeden en zijn secretaris op audiëntie bij president Taft, die veel belang stelde in het plan en dat terstond bij den minister van handel en nijverheid aanbeval, daarna gebruikten beiden de lunch bij den nieuwen Nederlandschen gezant, jhr. Loudon, dien hen zeer hartelijk ontving. Men weet, dat de heer Van Eeden geruimen tijd in Amerika heeft doorgebracht en daar lezingen gehou den heeft over coöperatie, waarbij hij niet verzweeg, dat zijn onderneming in Nederland mislukt was, naar hij meende door de keus van ongeschikte personen en gebrek aan kapitaal. Zijn geloof in de uitvoerbaarheid van het begiiYSel zelf heeft van Eeden dus niet verloren. Het graan is reeds duurder, de jenever-acijns zal waarschijnlijk verhoogd worden, zoodat noodzakelijk een nieuwe berekening noodig wordt, wat ieder kan verdienen van een mud koren, want een dergelijk som metje vonden wij vóór eenige jaren reeds vermeld. „De brander" maakt van een mud koren, met behulp van toevoegselen een vaatje jenever, dat in het klein wordt verkocht voor honderd en twintig gulden. De boer, die het koren zaaide krijgt er 4 van. De regeering, die den jenever belast, krijgt 32. De distilleerderij die 't maakt, krijgt 25. De spoorwegmaatschappij, die 'm vervoert, krijgt 6.50. De sleeper, die 'm wegbrengt, krijgt 2.50. De herbergier, die 'm verkoopt, krijgt 47.50. De drinker krijgt hoofdpijn. De vrouw krijgtslaag. De kinderen krijgen.... honger en lompen. De vrouw van schipper Dinkla is Dinsdagavond te 7 uur bij de Lemmer opgehaald. In een ttrommeltje in haar zak bevond zich 37.50. Schipper Dinkla was juist naar Groningen naar zijn ouders vertrokken, maar wordt terugverwacht. Te Sneek werden van 31 Maart tot 4 Mei aangevoerd ongeveer 45000 kievitseieren, waarvoor ah hoogste prijs werd besteed 1.50, als laagste 10 cent. Te Leeuwarden zijn Dinsdag en gisteren - de laat ste twee dagen waarop in dit seizoen kievitseieren mochten verhandeld worden nog ongeveer 18.000 kievitseieren aangevoerd, welke voor den prijs van 14 tot 17 cents per stuk zijn van de hand gedaan. Van dien aanvoer zijn ongeveer 14.000 stuks naar het buitenland verzonden, waarvan 10.000 „op avon tuur'' naar Londen. In de strafgevangenis te Rotterdam is Dinsdagavond aan een dertigtal gedetineerden gratie verleend, terwijl aan 14 vermindering van straf is toegekend. Ook in de strafgevangenis aan den Amstelveen- schenweg te Amsterdam is aan een aantal gevangenen gratie verleend. Gasontploffing. Dinsdagmiddag heeft bij den heer E. Veen Groot- zand te Sneek, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad, dat nog goed is afgeloopen. Toen de dienstbode een nieuwe gaskachel zou aansteken, volgde plotseling een lievige gasontploffing, waardoor de kachel geheel uit elkaar werd geslagen. Het geheele huis schudde door den hevigen schok, en in de keuken waren bijna alle ruiten verbrijzeld. Een wonder mag het zeker heeten, dat de dienstbode er nog zoo goed is afgekomen. Ze kwam met den schrik vrij. Gistermorgen werd te Arnhem in het kantoortje ach ter den winkel van de firma H„ in de Jausstraat, een gaslucht geroken. Een geroepen gasfitter rook er niets van, stak evenwel een lucifer aan om een onder zoek in te stellen, waarop een geweldige gasontplof fing volgde. De dikke spiegelruiten uit de winkelra men werden ingedrukt en vlogen in duizenden kleine scherven over de straat. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor, alleen wer den de haren van den chef en de winkeljuf trouw ge schroeid. Vrijspraak. Het gerechtshof te Amsterdam, gisteren bij een dag vervroegd arrest uitspraak doende, bevestigde het vrij sprekend vonnis der rechtbank aldaar van 14 Oct. j.l. ten aanzien van de makelaars H. Benjamin en D. Ben jamin., vader en zoon, die, gelijk uit de uitvoerige ver slagen genoegzaam bekend is, beschuldigd waren van verduistering beiden), eerstgenoemde tevens van meineed, de tweede van valschheid ingeschrifte en op lichting. In zijn kort arrest achtte het hof het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen, en sprak het mitsdien de beklaagden vrij. In eersten aanleg was tegen hen resp. 1 en 3 jaar, in hooger beroep 1 en 21/, jaar gevangenisstraf ge- cischt. Verdedigers iu deze zaak waren mrs. L. W. van Gigeli en B. E. Asscher. Het op Curasao vervaardigd geschenk voor de Ko ningin, een draag- of doopkleed, zal met de eerstvol gende gelegenheid via Nieuw-York naar Nederland worden gezonden. Het kleed is verpakt in een van ma honiehout vervaardigd kistje, op het deksel waarvan met een ander houtsoort (Bonairiaansch geelhout), omgeven door loofwerk, aangegeven in het jaartal 1909 en de woorden: „Kolonie Ouragao." Het kistje is van binnen opgemaakt met lichtblauwe zijde. Door de Provinciale Oommissie tot bevordering van de Veefokkerij in Noord-Holland zijn de volgende pre- miën toegekend op de op Woensdag 21 April te Am sterdam en op Vrijdag 23 April te Alkmaar gehouden keuringen A. Drie-jarige of oudere stieren. 4 premiën van 105.Rundveefokvereeniging te Winkel. K. Blaauboer te Schagen, Rundveefokveree niging te Assendelft, Rundveefokvereeniging te Hau- wert. B. Twee-jarige of oudere stieren. 8 premiën van 55.Rundveefokvereeniging te Nieuw Niedorp, Rundveefokvereeniging te Wieringerwaard, A. Brak te Schagen, Rundveefokvereeniging te Twisk. Rundvee fokvereeniging te Assendelft, Rundveefokvereeniging te Nieuwe-Niedorp, Tb. Zijp Hz. te Wieringerwaard, ,T. Beemsterboer te Venhuizen. 8 premiën van 55.J. Beemsterboer te Venhuizen, J. Buurs te Beemster, Rundveefokvereeniging te Aven- horn, Rundveefokvereeniging te Gostwoud H. Schreu- der te Buiksloot, A. de Heer te Koegras. Jn. Leegwa ter te Obdam, A. D. Schenk te Barsingerhorn. 8 premiën van 25.II. W. Kuhn te Naarden, Rundveefokvereeniging te Ursem, Rundveefokvereeni ging te Abbekerk, O. Brander te Hoogkarspel, Rund veefokvereeniging te Twisk, J. Wonder Gz. te Beik- hout, D. Geerling te Anna Paulowna, Stierenvereeni- ging te Uitgeest. T cu i Jarige Stieren. 12 premien van 55.J. ötapei, Oudendijk. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, R. Koomen te Hauwert, P. Stapel Cz. te Iloogcarspel, P. Koeman te Westwoud, K. Schoenmaker te Beemster. Rundveefokvereeniging Twisk. H. J. Avis te Midwoud. Rundveefokvereeniging Oostwoud. Rundveefokveree niging Heer-Hugowaard. Rundveefokvereeniging Wognum. D. Schuijtemaker Pz., Berkhout. 13 premiën van 35.Rundveefokvereeniging Heer- Hugowaard, Rundveefokvereeniging Wogmeer. Jb. Posch. Bobeldijk. Rundveefokvereeniging Heer-Hugo- waard, Rundveefokvereeniging Assendelft. Wed. A. O. Bakker, Wieringerwaard. W. Metzelaar, Wieringer waard. Jb. Stammes, Anna Paulowna. Jn. Comman deur, Ooster-Blokker. Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard. D. Schuijtemaker Kz., Midwoud. G. v. Nes, Weespercar- spel. 12 premiën van 25.E. Schreuder te Nieuwer- Amstel, Jac. de Vries, te Hoofddorp Haarl.meer, W. F. Meeder te Haarlemmermeer, P. K. Jongejans te Asseiulelft, G. IJff Gz. te Assendelft, A. Wit te Hau wert, G. Vis Cz. te Venhuizen, Rundveefokvereeniging te Heer-Hugowaard, Alb. Kaan Kz. te Wieringer waard, C. Kooij te Haringearspel, Jb. Spaans te Lut jewinkel, P. Knip te Beemster. In Engel a n d heeft de minister-president As- quith in antwoord op de afkeurende opmerkingen van verschillende sprekers van de oppositie gezegd, dat er in de begroo tings voorstellen niet voorkomt, datnietvol- komen iu overeenstemming is met een gezond finan- cie-wezen en de nationale rechtvaardigheid, en dat er geen land bestaat, waar het kapitaal minder gevaar zal loopen voor verkwisting of onzekerheid, dan in Groot-Brittannië, wanneer daar het stelsel van vrijhan del, overeenkomstig de voorstellen van minister Lloyd George, zal worden toegepast. Een motie, om de rechten op thee onveranderd te laten, werd aangenomen met 332 stemmen tegen 179. Naar aanleiding van een hem gestelde vraag, ver klaarde de minister-president verder, dat de regeering stappen had gedaan om de organisatie voor lucht scheepvaart op betere leest te schoeien. De arbeid van het maken van plannen voor het bouwen van bestuur bare luchtschepen en aëroplanes is verdeeld tusschen marine en leger en teneinde te zorgen, dat het werk dezer twee departementen het hoogst mogelijk weten schappelijk peil zal bereiken, is aan het Nationaal Na tuurkundig Laboratorium het verzoek gericht een af zonderlijke afdeeling te vormen voor voortdurende ex- perimenteele onderzoekingen, dat zal staan onder toe zicht van een speciale commissie van erkend weten schappelijke mannen. De minister-president voegde daaraan toe, dat de noodige fondsen beschikbaar zijn gesteld om onverwijld dezen arbeid ter hand te kunnen nemen. In een bijeenkomst van leden van het parlement in het Lagerhuis werd hedenmiddag een permanent co mité van 25 leden benoemd, dat met de regeering zal samenwerken bij de organisatie van de verdediging des lands door middel van luchtschepen. lil België doet het volgende verhaal de ronde door de bladen. Verleden jaar zou een jonge Belgische journalist, zich uitgevende voor correspondent van het blad La Pêche maritime, bij een aantal Fransche en Nederland- sche visschershavens inlichtingen over visscherijzaken ingewonnen hebben. Hij kreeg ook meermalen verlof aan boord een vischvangst mee te maken. Die jonge journalist was niemand anders dan prins Albert van België, de kroonprins, die, gelijk men weet, veel belang in de visscherij stelt en baar in België gaarne vooruit zou helpen. De vischvangst vermindert sinds een paar jaren zeer. In 1908 bracht, in de vischmijn van Ostende, de verkoop ruim 200.000 frank minder op dan het vorige jaar. Voor 1909 is de vermindering nog grooter: voor de 4 eerste maanden van dit jaar werd er voor 1,819.904.84 fr. visch verkocht tegen 1,904.006.56 fr. gedurende het zelfde tijdsverloop in 1908. Indien de toestand blijft voortduren, zal er op het einde van dit jaar een vermindering vastgesteld wor den van 250.000 fr. op 1908 en 450.000 fr. op 1907. In T u r k ij e hebben nog steeds terechtstellingen plaats. Reuter meldt dat gisteren 8 matrozen, die hun commandant hadden omgebracht, ter dood veroordeeld zijn. Volgens het Tageblatt zijn er 100 lijkenhemden besteld, maar het staat niet vast of die alleen in Kon- stantinopel gebruikt zullen worden. Maandag zal in Ejub, een van de meest gewijde plaatsen, den nieuwen sultan het zwaard plechtig om gord worden. De sultan zal zich dan eerst naar het oude haremsgebouw begeven om te bidden voor de re- liquiën van Mohammed. Vandaar begeeft hij zich on der kanongebulder in een prachtig schip langs den oever van den Gouden Hoorn naar Ejub, vanwaar de feestelijke stoet naar de moskee gaat. Op dezen tocht moest de sultan vroeger, wanneer zijn moeder nog leef de, den muilezel, waarop zij gezeten was, aan den teu gel leiden. In de moskee wordt na gebeden den sultan het zwaard omgord, waarbij hij God als getuige aan roept. dat hij hetgeen zijn voorvaderen voor den islam met het zwaard hebben verworven, met het zwaard handhaven zal. In Duitschland heeft een luchtschipperspa- rade voor de volksvertegenwoordigers plaats gehad. Drie honderd afgevaardigden woonden het moderne schouwspel bij. Er werden verschillende manoeuvres verricht met draadlooze telegrafie-toestellen, met een ballon captif, terwijl het luchtschip Grosz TI werd be zichtigd. Een poging om het luchtschip te doen opstij gen, mislukte: het waaide te hard. Ook de „Parseval werd bezichtigd. De lieeren moeten wel het gevoel gekregen hebben, dat ze duur uit waren, immers majoor Grosz verklaar de, dat de luchtschip-werf reeds te klein was geworden en liet militaire bestuur spoedig bij den Rijksdag zou aankloppen, om middelen toe te staan voor het bouwen van een groote nieuwe werf. Dat kost natuurlijk veel geld maar Engeland zit ook niet stil en dus moet Duitschland doen wat het kan. In Rusland heeft de eehtgenoote van admiraal Stössel, den veroordeelden held van Port-Arthur, om gratie voor haar gemaal gevraagd, maar het verzoek is niet ingewilligd. In Perz ië is weer gevochten. Twee hondeid vijftig nationalisten uit Resjt drongen onverwacht Kazwin binnen, waar zij een aanval deden op de woning van den gouverneur. Het garnizoen bood tegenstand tot het aanbreken van den dag; toen werden dc vijandelijkheden ge staakt. Er werden 20 royalisten gedood, terwijl er ziel: 100 overgaven. Ook sneuvelden 3 nationalisten. Heden verwacht men versterking voor de nationa listen uit Resjt. Wat advocaten in Amerika verdienen George B. Wickersham heeft in een proces tusschen de stad Chicago en de Chicago Traction Company 500.000 gulden verdiend met zijn rechtsbijstand. James B. Dill kreeg 2.500.000 toen bij de geschillen tusschen Andrew Carnegie en Henry O. Frick bijlegde. Het gemakkelijkst heeft wel de vroegere oorlogs- en staats-secretaris Elihu Root een honorarium van 600.000 gulden verdiend. Mevrouw Russel Sage wenschte dat hij haar bijstond bij oplossing der ge schillen, welke er waren ontstaan over de verdeeling van de erfenis van haar overleden echtgenoot, welke tusschen 360 en 500 millioen bedroeg. De heer Root zei, dat hij geen advocaat meer was en dat liij het te druk had. De dame hield aan, doch ze kreeg ten ant woord, dat het advies haar veel te duur zou zijn. Hoe duur dan wel? liet zij vragen. Om iets te zeggen, ver klaarde de heer Root, dat hij 600.000 gulden moest hebben. Denzelfden dag kreeg hij een telegram: „is betaald." Nu moest de advocaat wel aan het werk, doch binnen acht en veertig uur had hij, zonder liet gerecht erin te moeien, de heele zaak op bevredigende wijze opgelost. Een zonderlinge begrafenis. Te Parijs wil een schatrijke man begraven worden met een lijkstoet, welke minstens 150.000 francs moet kosten. De familie is er op gesteld, dat de bidders en het verdere personeel zich baard en knevel afscheren, en de kleederdraelit van het ancien régime aantrekken. Deze echter verzetten zieh hiertegen enhebben een meeting belegd om het geval te bespreken. Ver schillende leden van het syndicaat voerden het woord en waren het er allen over eens, dat men aan dergelijke eischen niet kon voldoen. Ten slotte werd een motie aangenomen waarin o.a. verklaard wordt dat het personeel van oordeel is dat in geen geval, zij het ten gevolge van een testamentai re beschikking, zij het volgens opdracht van de begra fenisonderneming, dragers noch koetsiers het recht hebben willekeurig te kort te doen aan hun uiterlijk schoon voor het decorum van eenigen begrafenisstoet, en hiertoe slechts gedwongen kunnen worden door een raadsbesluit, welk geval trouwens onbestaanbaar wordt geacht en waartegen het personeel bij voorbaat verzet aanteekent. De harem van den Sultan. Velen zullen gevraagd hebben, waf er met den harem van Sultan Abdoel H&mid zal geschieden. Het denk beeld is reeds geopperd, dat hij op afbraak verkocht zou worden. Wof-nsche bladen deelen thans mede, dat de directeur van een specialiteit n-theakr het harem ballet, bestaande uit ean aantal schoona danseressen, za' ecgageerer. De hongerdood van een millionnair. Een arme millionnair is de schatrijke Rump geweest, die na een leven van veel ontbering (slecht eten, slapen op een stroozak, armoedig wonen etc.), te Antwerpen overleden is. Slechts één weeldeartikel gunde de gierigaard zich: een kostbaar betreden kist, waarin hij zijn documenten bewaarde. Trekking van heden. 4e Klasse, 4e lijst. No. 11023 200. No.10718 100. Bij den gehouden wsdstrijd, uitgeschreven dcorden Noerd-Hcllsndschen Schietbond te Hoorn, behaalde de Aikmaarsche Scherpschuttersvereeciging den 3den prijs in den corpswedstrjjd (tuks). De rekening der algemeeue bewaarschool over 1908 vermeldt in ontvang 2327,61 en in uitgaaf 2321.291/2, zoodat deze dienst, welke aanving met een nadeelig saldo van 58.48V2, kon sluiten met een voordeelig saldo van 6.311/*. De uitgaven werden bestreden door het subsidie van de gemeente Alkmaar ad 1500, door de jaarlijksche en andere bijdragen ad 233, door school- en overblijf- gelden ad 594.43 en rente spaarbank 0.18. De commissie tot de belastingzaken enz. bevond bij haar onderzoek de uitgaven voldoende verantwoord en daartegen geen bedenkingen gerezen zijnde, adviseert zij de rekening goed te keuren bij liet volgende be sluit De Raad der gemeente Alkmaar, Gezien en onderzocht de rekening der algemeene be waarschool, dienst 1908; Overwegende, dat de uitgaven behoorlijk bewezen en daartegen gcene bezwaren geopperd zijn; Besluit de rekening goed te keuren in ontvang op 2327.61 en in uitgaaf op 2321.291/2, alzoo met een voordeelig saldo van 6.31l/2, als eersten post van ontvang te brengen op den dienst van 1909. Agenda DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeninj-iavoad uur.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2