DAGBLAD VOOR ALKMAAR 4 OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Feuilleton. binnenland. No. 109. Honderd en elfde [aargang, 1909. WOENSDAG 12 MEI. AAN MIJ DE WRAKE. r Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonru^entsprijs per 3 maanden w or Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: iJc. regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters aar plaatsruimte. Br n franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y'h RMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Aan de woningen der ingezetenen in namens de Feestcommissie voor 't leest ter eere van prinses Juliana, een bekendmaking gezonden, waaruit het volgende in hoofdzaak de verdeeling der feestlijkheden aangeeft. 's Morgens heeft om 10 uur de plechtige opening in de Herv. Kerk plaats, waar de feestrede door den Voorzitter za' worden gehouden, ge volgd door orgelspel en zang. Ongeveer 11 uur. ontvangst der schoolkinderen op het rijk versierde Polderhuise f', aan wie een blijvend aandenken aan dezen dag zal worden geschonken Van 1 tot ongeveer 3 uur pauze. Daarna heropening der feestlijkheden o.m. be staande in gymnastiek- en zanguitvoering, atge- wisseld door muziek. 's Avonds voortzetting der feestlijkheden zonder vast programma in de verschillende publieke lokaliteiten. ALKMAAR, 12 Mei. „Hij heeft gewonnen de zilvervloot". We hebben dat gisteren in onze straten hooren zin gen als er vaderlandsche liederen worden gezongen, dan worden de „appels van Oranje" niet vergeten. Men zingt graag van Piet Hein, wiens naam in werkelijk heid niet zoo klein was: de admiraal heette heel deftig Pieter Pietersz. Ileyn. Bovendienhij heeft de zilver vloot gewonnen en het teekent den Ilollandschen aard, dat dit feit telkens wordt gememoreerd, terwijl andere, veel gewichtiger en met veel meer moeite en zelfop offering verrichte daden in het vergeetboek zijn ge rankt. Men kent de omstandigheden waaronder deze zilvervloot, komende uit Amerika, bestemd voor Spanje en elf millioen waard, werd veroverd, waarbij ook al weer teekenend is, dat de admiraal 7000 kreeg en de matrozen zeventien maanden soldij, terwijl de aandeel houders van de West-Indische compagnie een uitdee- ling van 50 procent ontvingen. Later hebben de Hollanders nog eens gelegenheid gehad zulk een Spaansche zilvervloot te bemachtigen, maar het lot was hun niet gunstig. Trouwens er werd gevochten in vergeniging met de Engelschen, en er zijn tal van voorbeelden, welke bewijzen dat ons land voor Engeland de zilveren kastanjes uit het oorlogs vuur mocht halen en daarvoor niet schitterend werd beloond. De gebeurtenis, die we hierboven bedoelden, greep plaats in 1702. Een Engelsch-Nederlandsche vloot, onder de admiraals Rooke en Almonde hebben een Spaansche zilvervloot voor een klein deel buitge maakt, voor het grootste deel daarentegen vernietigd een andere lezing zegt, dat de Spanjolen hun gal joenen met den kostbaren inhoud hebben laten zinken om ze niet in de handen van de vijanden te spelen. De zilveren staven liggen nog altijd op den bodem der ha ven van Yigos. Dit wordt niet gezegd bij wijze van spreken, maar het moet een feit zijn. Een Italiaanscli geleerde, dr. Riberti, zegt de zeventien zilverschepen met behulp van een door hem uitgedachten zeekijker gezien te hebben. Met een ingenieur, Pino, die werk tuigen heeft gevonden om de schepen uit de diepte aan de oppervlakte te brengen, hebben ze pogingen voorbe reid om de schatten, die nu al ruim twee eeuwen op den bodem hebben gelegen, te voorschijn te halen. In Italië hebben ze daarvoor geen geld kunnen vinden doch was Columbus in zijn tijd in zijn eigen land ge lukkiger? Zij meenen aan twee en een half miliioen gulden genoeg te hebben en dat lijkt niet te veel voor een stuk zilvervloot, dat honderd maal zooveel waard moet zijn. In Engeland, waar men nu niet zoo heel gauw goed geld naar kwaad geld gooit, is dezer dagen een maatschappij op aandeelen gesticht, welke tot doel heeft de Spaansche galjoenen van Vigo te lichten. De eerste poging is het niet, tal van malen is het reeds geprobeerd zou het thans voor den laatsten keer zijn? Het is wel opmerkelijk dat het menschdom zoo ver- door BARONES ORCZ1J. Schrijfster van „de Roode Pimpernel." Naar het Engelsch. 20» Zij deed haar best Déroulède niet te haten. Zij wilde hem koel en onpartijdig beoordeelen, of liever hem dagen voor den rechterstoel van God en hem straffen voor de misdaad die hij tien jaar te voren had begaan. Haar persoonlijke gevoelens moesten buiten rekening blijven. Had Charlotte Corday met haar eigen gevoeligheid rekening gehouden toen zij met eigen hand een einde maakte aan het leven van Marat? Juliette bleef uren lang op de knieën liggen voor haar bidstoel. Zij hoorde Anne Mie t' huis komen, en Déroulède's stem op het portaal. Dat was misschien het vreeselijkste oogenblik voor haar, want het deed haar denken aan de andere personen die lijden zouden door haar daad de onschuldige madame Déroulède en de arme, gebrekkige Anne Mie. Die hadden geen kwaad gedaan en hoe zwaar zouden zij gestraft wor den En dan weder kwam haar gezonde, haar mensche- lijke natuur boven. Juliette stond op, droogde haar tranen af en wilde zich gereed maken tiaar bed te gaan en alles trachten te vergeten wat het noodlot opsta pelde boven haar hoofd, maar zij zonk weder op de knieën neder en begon opnieuw hartstochtelijke ge beden op te zeggen tot haar vader, haar broeder en haar God. Eindelijk, bij het aanbreken van den dag, stond zij O)), maakte haar brandend hoofd en oogen nat, kleedde zich en ging aan tafel zitten schrijven. Nu was zij niet langer een kind, zij was eene vrouw een Jeanne d'Arc, met een heilige roeping, een Charlotte Corday, een martelares, een lijdende ziel die een groote mis- bazend verzot is op „verborgen schatten." Wanneer dit niet het geval is, zouden de beruchte Spaansche schat gravers niet voortdurend zooveel slachtoffers maken, liet is natuurlijk verre van ons de Italiaansche sehat- delvers te vergelijken met hun Spaansche naamgenoo- ten, wier schatten eukel in de fantazie bestaan en die enkel ridders van de gemeene figuur zijn. De Italianen schijnen betrouwbare menschen te zijn, immers anders zouden menschen als admiraal EitzGeorge, vice-ad- miraal Wyndham en dergelijke invloedrijke Engelschen wel niet hun naam aan de opgerichte maatschappij verbinden. Goede namen zijn evenwel niet altijd goede waarborgen. Wij hebben indertijd misschien is de lezer zoo welwillend het zich nog te herinneren eens een Nederlandsche journalistieke onderneming aan den kaak gesteld, waarbij mannen als een raads adviseur aan een onzer departementen, hooge leger- autoriteiten e. a. betrokken waren. De heeren hadden lichtvaardig hun naam aan die onderneming gegeven, maar konden daardoor velen financiëele schade toe brengen. Want dat is mede een eigenschap van vele menschen, dat zij niet alleen graag op andere wijze dan door te werken geld willen verdienen, maar ook veel te veel vertrouwen in hun medemenschen stellen. Ileije, met wiens volkslied we begonnen heeft het in zijn Wat kiest ge? nog eens duidelijk gezegd, dat niet iedere weg om te „krijgen" een aanbevelenswaardige kunst is. Maar dat wordt al te vaak vergeten Tweede Kamer. Na eenige opmerkingen van de hh. Blooker en Ter Laan, die op verschillende punten op meer volledigheid van het verslag aandrongen, werd gisteren goedge keurd de conclusie in zake het schoolverslag over 1906 —1907. Daarna is aangevangen de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van art. 821 voorlaatste lid en 49 der Ongevallenwet, dat werd aangenomen even als een paar andere kleine ontwerpen. Daarna is behandeld de conclusie inzake het adres van den gepeiis. majoor der cavalerie van het O.-I. le ger A. Posno, houdende verzoek om herstel van hem naar zijn meening aangedaan onrecht. De conclusie van de meerderheid der commissie strekt om den Mi nister van koloniën uit te noodigen het daarheen te lei den dat het aan den adressant overkomen onrecht zoo veel mogelijk worde hersteld, hetzij door hem te ver plaatsen in militairen dienst, hetzij door hem te be noemen tot een met zijn laatstelijk in het leger be- kleeden rang strookende burgerlijke betrekking, in bei de gevallen met vergoeding in het geldelijk nadeel door hem tengevolge van zijn commando-ontheffing gele den. De conclusie van de minderheid deelde 's ministers inzicht, dat van rechtskrenking jegens adressant geen sprake is. Na de pauze werd, na verwerping met 30 tegen 25 stemmen van een voorstel van den heer Van Vlijmen, om door vroeger aanvangende zittingen en avondverga deringen te trachten Zaterdagmiddag op reces te gaan, overeenkomstig 's voorzitters voorstel besloten Maan dagmiddag, Dinsdag en zoo noodig ook nog Woensdag a.s. te vergaderen. - De Kamer heeft nog besloten na verwerping van een daad begaat ter wille van een gedachte, een denkbeeld. Met vaste hand schreef zij de beschuldiging van den Burger-Afgevaardigde Déroulède, dat een historisch document is geworden en berust onder de kronieken van Frankrijk. Dit document is nog heden ten dage in het Museum Carturvelet; liet gele papier en de ver bleekte inkt vermelden niets van den zielestrijd welke eindelijk hierin de overwinning had behaald. Het schrift, dat duidelijk door een niet zeer geoefende hand is geschreven, is het aandoenlijke getuigenis van de somberste tragedie welke in die dagen van smart en misdaad werd afgespeeld. Het document luidt aldus Gm/x feufUx 7ta a C cU asvey ct cMyasnu. Z Z) eA.nU.idc Ur tl oZtAj, i ix iK. CtsriZL<'f. é-Ó t'i/i. 'Z'-' A M L J ctÜc. /l/wwvtfj v uli. ct* Wï (a /Tjfl cZ. cU. CUh^syn - 'iefaUZ.UeL*.£ide L'3 f t'"* Ir-v -1j ctna. <»-£ Cdj. VERTAALD. „Aan de ertegenwoordigers van het Eransche volk, .zitting hebbende in do Vergadering der Nationale tegenvoorstel van den heer Schaper nog vóór het reces te behandelen 's heeren Lohman's voorstel tot wijzi ging van het Kamerreglement. Aanstaande Donderdag eindstemming over de Sche penwet. Maandagmiddag behandeling der achterstandsont- werpen. De Kamer vervolgde na deze regeling der werkzaam heden het debat inzake 't adres van majoor Posno. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen tot het onderzoeken van eenige wetsontwerpen. Heden 11 uur voortzetting. QEMENOD NIEUWS Beroovlng. In den sneltrein AmsterdamKeulenFrankfort is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een dame, me vrouw Hermann, ,1e vrouw van een architect te Frank fort, in een 2de kl.-coupé voor dames overvallen door een gemaskerd man, die voorbij Kas.tell het portier openrukte en binnenkwam. Onder bedreiging met een revolver dwong hij de dame hem haar portemonnaie te geven. Men vermoedt, dat de dader een gewezen spoorweg beambte is. De noodlottige brand. De noodlottige brand in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam heeft helaas een tweede slachtoffer ge- ëischt. De 16-jarige Johanna Lodewijks is gistermorgen te 10 uur in het Wilhelmina-Gasthuis, ten gevolge, der bedwelming bij den brand, overleden. Men herinnert zich, dat moeder en dochter bewuste loos op haar kamer werden aangetroffen. De moeder bleek bij aankomst in het gasthuis te zijn overleden. Van de dochter konden de levensgeesten nog worden opgewekt. Zij schijnt echter den schok niet te hebben kunnen weerstaan. Wat het echtpaar Dorreboom betreft, dat zich door een sprong uit het raam redde, wordt medegedeeld dat de toestand van den man zorgwekkend en die van de vrouw bevredigend is. Schipper G. Dinkla Schipper G. Dinkla van Ten Boer, wiens geheele huisgezin, bestaande uit vrouw en zes kinderen, den 20en April nabij Lemmer in de golven is omgekomen, heeft dezer dagen opnieuw vele beproevingen moeten doorstaan, als hem bericht was dat voor en na in ver schillende plaatsen de lijken der zijnen aangebracht waren. Na Donderdag te Lemmer zijn vrouw graf waarts begeleid te hebben, moest hij twee dagen later om dezelfde reden te Enkhuizen zijn, waar de lijken van twee zijner kinderen waren aangebracht. Gisteren was de zwaarbeproefde man te Urk, waar zijn 3-jarig dochtertje Ebedina werd begraven, onder zeer veel deelneming der bevolking, die bij ervaring weet wat zeerampen zijn. Bij de groeve spraken de predikanten der Hervormde en der Geref. kerk woorden van deel neming en troost tot den vader, die heden op Wierin- gen moet zijn om een vierde kind ter aarde te bestellen. Nog worden vermist de lijkjes van een 5 en een 7-jarig zoontje van den armen schipper. Uit heerhugowanrd. Benoemd tot voorzitter van de commissie tot we ring van schoolverzuim in wijkl de heer Jac. Met en tot secretaris de heer A. Brands. „Conventie. „Gij hebt vertrouwen in den Volksvertegenwoordi ger den Burger-Afgevaardigde Paul Déroulède. IIij „is onoprecht een verrader van de Republiek. II ij is een samenzweerder en hoopt weldra de weduwe Capet „de voormalige Marie Antoinette in vrijheid tc stellen. „Vertegenwoordigers van het Fransche volk, haast „uDe bewijzen van deze bewering, de papieren en plannen, bevinden zich nog ten huize van voornemden „Burger-Afgevaardigde Paul Déroulède. „Deze feiten worden u medegedeeld door personen die op de hoogte zijn. I 23 Truetidor." Toen deze brief geschreven was, las zij hem oplet tend over, maakte een paar kleine verbeteringen welke nog op het handschrift te zien zijn, vouwde hem dicht en verborg hem tusschen de plooien van haar halsdoek. Daarna wikkelde zij zich in een zwaren mantel met kap en sloop zachtjes de kamer uit. liet was alles doodstil in huis. Zij huiverde een weinig toen de koele morgenlucht tegen haar bran dende wangen woei; het leek haar de adem van een geest. Zij liep snel de trap af, schoof zoo gauw als zij kon de zware bouten van de deur en ging de straat op. De stad begon reeds te ontwaken. Men gunde zich den tijd niet oijg te slapen, er moest immers zooveel gedaan worden voor de veiligheid van de bedreigde Republiek. Toen Juliette haar schreden wendde naar de rivier, kwam zij een menigte werklieden tegen, door Frankrijk gebruikt tot zijne verdediging. In het park lu Luxembourg brandden de ovens reeds, de smeden waren reeds druk bezig met het gieten van kanonnen. Bij iederen stap dien zij deed zag Juliette de bordjes hangen waarop het volk van Frankrijk te wapen wordt geroepen voor de vrijheid. Een onafzienbare rij wa gens met groenten en vruchten beladen, begaf zich buigzaam naar het centrum van de stad. Alle vracht rijders haddei; de Iie.publikeinsche vlag op den wagen gestoken met de vrijheidsmuts op een piek. Het waren goede patriotten, die groenteverkoopers, die dagelijks naar de stad reden om de uitgehongerde bevolking voedsel te brengen, hen te voeden met een handvol wa- Poglng^tot inbraak. De politie te Scheveningen heeft gistervoormiddag twee bekende leegloopers op heeterdaad betrapt op po ging tot inbraak in eene villa aan de Parklaan, welke thans onbewoond is maar gemeubeld verhuurd wordt. Omwonenden die de jonge mannen ontdekten, toen zij eene schutting overklommen, teleplioneerden politie, welke ijlings toegeschoten, hen verhinderde de villa binnen te gaan, toen ze juist een ruitje hadden inge drukt om er aanstalten voor te maken. Ze werden voorloopig in hechtenis genomen. Uit Oost Graftdijk Tot kerkvoogd van de Nor. ITerv. Gemeente alhier is benoemd de heer J. Leegwater en zulks in de plaats van den heer P. Maas. die wegens vertrek, bedankt had. Uit Graft De te Graft beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, de heer Van Tricht, proponent te Haarlem, zal den 23en Mei, 's namiddags 2 uur, zijn dienstwerk aanvaarden. Uit Schagen. Den loden Mei viel de 4-jarige Trientje Blankman alhier van een hoogen walkant in het water. Een voor bijrijdend fietser, de heer J. Meurs van Alkmaar, zag het kind drijven, sprong oogenblikkelijk van de fiets en zonder bedenken in het water. 11ij had het geluk het kind te redden en kon zich bij welwillende buren van slik en modder reinigen en voor zoover noodig van an dere kleeren voorzien. 's Avonds viel hier een 12-jarige jongen van een houtwagen met het gevolg, dat hij een zeer diepe won de aan het hoofd bekwam, die door den doktor moest geheeld worden. Ook hier werd de gewonde door vriendelijke menschen opgenomen tot de dokter een verband had gelegd en hij later door andere huisgenoo- ten gehaald kon worden. Uit Wleringerwaard. Ook in onze gemeente zal de geboorte van prinses Juliana feestelijk worden herdacht en wel op Dinsdag 18 Mei. Aan een commissie, met den burgemeester als eere-voorzitter, is opgedragen de feestelijkheden te regelen. terige aardappelen, en slechte, door het ongedierte half opgevreten kool, die zij kalmpjes op de markt mochten brengen. Zoo vroeg in den morgen was ieder een nog met zijn werk bezig; het vermoorden begon pas later. Juliette kon ongestoord voortloopen; men zag in dien tijd veel vrouwen en kinderen naar de Tuileriën loopen, waar lint en verband en soldatenkleederen ge maakt werden, den gcheelen dag door. Op de muren van het Louvre, het groote paleis der voormalige Koningen, waar bodewijk XIV eenmaal zijn hofhouding had en omringd was door de schoonste vrouwen van Frankrijk, had de nieuwe Republiek de laatste proclamatie aangeplakt: „La Loi Concernan les Suspects" kon men daar in groote letters zien prijken. Daaronder bevond zich een groote houten bus met een sleuf bovenin. Dit was de laatste uitvinding voor de veiligheid van de eenige, onverdeelbare Republiek. Voortaan kon ieder als een verrader beschouwd wor den op één enkele beschuldiging van een luiaard of een vijand, en evenals in de tyrannieke dagen van de Spaansche inquisitie, werd de eene helft van de natie aangewezen als spionnen van de andere. In die houten bus met de sleuf wierp men eenvoudig een briefje waarop den naam van den zoogenaamd schuldige voor kwam. Als Juliette slechts één enkel oogenblik had stilge staan en op het bord gelezen wat deze afschuwelijke wet bevatte, had zij slechts één seconde nagedacht, zij zou teruggekeerd zijn en gevlucht voor die verfoeielijke bus als voor een gevaarlijk insect. Maar zij was afge tobd door haar nachtwaken, door haar gebeden, door haar visioenen van heldhaftige martelaars, al haar krachten waren uitgeput. Als een automaat stak zij de hand in haar boezem, haalde er den brief uit en stak hem in de bus. De onherstelbare stap was ge daan. Van dit oogenblik af aan kon niets meer ba ten, noch nachtwaken, noch gebeden, noch wonderen zelfs; Déroulède was beschuldigd, hij zou veroordeeld worden en ter dood gebracht. yor ilfd)

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1