DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS Damrubriek. m m m m S m m 'm m DAALDERS CACAO. M No. Ill Honderd en elide jaargang V R 1J D A O Gemeenteraad van Alkmaar. mm m HE 3! 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /•Wonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer rWijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. 14 MEI GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIC ALS op Donderdag 13 Mei 1909, 's nam. 1 uur. 3. 37—323) 4. 3933 gedw 5. 32—28r') 6. 28—23 7. 23—187) 8. 18—12 9. 50 39 10. 12—7 11. 7—1 12. 1-1—45. BI ai Wk M WH Si - fj ÜS ALKMAAR, 14 Mei. De Fransche regeering heeft gisteren geen slechten dag gehad: zij kreeg in de Kamer een goede meerder heid on zij toonde zich sterker dan de P. T. T. De Kamerzitting was buitengewoon rumoerig, zoo zelfs, dat de bijeenkomst een uur gesehorst moest wor den. Het is onbegrijpelijk, dat zelfs in zulke ernstige tijden, de Kamerleden, die toch al niet bij het Fransche publiek in hoog aanzien staan, aan grapjes doen. Een der „geachte afgevaardigden," die het woord gevraagd had, moest tengevolge van het lawaai, driemaal den zelfden zin aanvange'n. De Kamer lachtemaar de spreker wilde zijn begin-zin, die hij telkens herhaalde niet wijzigen. Het gelach nam toe de president deed niets, de socialisten werden woedend. De Inter nationale en de Marseillaise werden gezongen bij wij ze van protest, waarop een „leve de Koningwerd aangeheven natuurlijk in de eerste plaats door den half-dwazeii graaf en royalist, Baudry d' Asson, die deze kreet anders aanheft als er een nieuwe president van de republiek moet worden gekozen. Nadat de bijeenkomst werd hervat hield de socialis tische afgevaardigde Jaurès een uitstekende rede men weet, dat hij een buitengewoon redenaarstalent bezit. Maar van de ministerieele banken werd er ook flink gesproken. Minister Barthou betoogde, dat er voor het personeel der posterijen door regeering en parlement goed wordt gezorgd en hield staande, dat de beambten slechts een beperkte vrijheid kunnen bezit ten. Toen kwam de minister-president Clemenceau, die zich onlangs de eerste „flic" (een triviaal woord voor politie-agent) van de republiek noemde, aan het woord. Hij verklaarde dat zoolang dit kabinet aan het bewind zal zijn, het aan verschillende personen verleen de ontslag gehandhaafd zal blijven. De Kamer zou moeten kiezen tusschen een republikeinsche wettigheid en de politiek van avonturen en ontwrichting. Toen heeft de Kamer aan de regeering een krach tige meerderheid gegeven. Het eerste gedeelte van een motie, aanvaard door de regeering en verklarende, dat de Kamer vast besloten is het stakingsrecht te ontzeggen aan alle ambtenaren c-n bij voortduring blijft wenschen, dat de regeering AAN DE DAMMERS! Met dank aan hen, die ondanks de vele feestelijkhe den toch nog tijd hebben gevonden ons hunne oplos sing te doen toekomen. Het laatste probleem, afkomstig van E. Leclercq, muntte weer uit door fraaien stand en aardige ontle ding. De oplossing was als volgt Wit speelt. 3327, 27—21, 37—31, 28—22, 34 23, 30-34, 44 4, 50 39. Goede oplossingen ontvingen wij van Mej. D. Sehild en van de heeren: D. Gerling, ,1. Tloutkooper, C. H. A. Lnmmers, allen te Alkmaar; S. Homan, Wijde-Wor- mer; H. Lindeboom, Oudorp en T. van de Velde, Huiswaard (Gem. Koedijk). De heer D. Bruin Gz. te Sint-Pancras zendt ons het volgende eindspel, voorgekomen in een door hem ge speelde partij. Stand. Zwart 24, 38, 30. Wit 7, 37, 48 50. In dezen stand was wit aan den zet en speelde 7—1 dam). Zwart speelde daarop38—43. (3842 kon niet wegens 1—18). Na dezen zet van zwart nam het spel het volgende verloop. Wit Zwart 1. 1—341) 1.39 30 2. 48 39 2. 24—292) onbeperkte eerbied voor de wet en discipline jegens het volk eischt, werd aangenomen met 454 stemmen tegen 59. Het tweede gedeelte der motie, verklarende dat het besluit tot wettelijke regeling van den rechtstoestand voor ambtenaren gehandhaafd zal blijven, werd aange nomen bij handopsteken. liet laatste gedeelte, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering de belangen van het land zal weten te verzekeren en te beveiligen, werd aangenomen met 365 stemmen tegen 159. Daarop werd de geheele motie bij handopsteken goedgekeurd. De Kamer houdt ten aanzien van de regeling van den rechtstoestand een slag om den arm, maar spreekt zich onomwonden uit over de maatregelen van de re geering. Indertijd heeft de heer Clemenceau verklaard, dat er twee methoden waren, om aan den onzekeren toe stand een einde te maken: de zachte en de harde. Nu de zachte manier weinig gebaat heeft, zal het ministe rie de harde toepassen. Reeds zijn er harde klappen gevallen en de Kamer hechtte er haar goedkeuring aan. Woensdag werden er door de regeering van de stakende beambten ontslagen: 60 beambten van den spoorpostdienst, 45 klerken, lagere beambten en werk lieden van het hoofdtelegraafkantoor, 44 juffrouwen en werklui van de telefoon, 46 beambten van het hoofd postkantoor en 26 beambten van de bijkantoren, terwijl er Woensdagavond nog 7 anderen personen hun ont slag kregen. De be richten geven den indruk, dat de staking mis lukt is en dat de regeering dus geen gebruik behoeft te maken van hare postduiven en automobielen. Men vergete evenwel niet, dat de Maart-staking ook kalm begon, doch welira uitbreiding kreeg. Ook dient in aanmerking genomen te worden, dat er gisting is on der verschillende vak-arbeiders en Zondag worden er groote vergaderingen gehouden waarin de kwestie van de algemeene werkstaking zal worden behandeld. De Fransche regeering is er dus nog niet, maar zij had in elk geval gisteren een goeden dag. VERGADERING van den Vervolg.) Na heropening van de vergadering, omstreeks half vijf, stelt de voorzitter aan de orde: 7. Maken van twee nieuwe bruggen met bijkomende werken. In de raadsvergadering van 17 Maart 1.1. werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld een voorstel van de heeren G. Th. M. van den Bosch c. s., strekkende Tot machtiging van het Dagelijksch Bestuur om, zoodra de plannen, in den geest van bijgevoegd onder werp met prijsopgaaf daarvoor gereed kunnen zijn, over te gaan: a. tot overbrugging van de Nieuwlandersingelgracht tegenover en minstens ten volle breedte van de Emma straat; b. tot overbrugging van de Nieuwlandersingelgracht ter plaatse van en naast de tegenwoordige Heiloër- poortbrug ter dubbele breedte daarvan; beide over bruggingen te maken, ieder met twee landhoofden, Als een bewijs voor het kunnen van de jonge Emile 1'abre, die met Pinksteren deelneemt aan het interna tionale toumooi te Parijs, plaatsen wij den volgenden slagzet door hem uitgevoerd in een gespeelde partij. 3. 29—344) 4. 3410 5. 30—34 6. 40—45") 7. 3440 gedw. 8. 40—44 9. 45—50 10. 50—45 11. 45—50 w ÜS§ pr JQ jfS Zw. 2, 3, 7/10, 13, 14, 16, 18. 19, 23/26. W. 27, 28, 30, 32, 33, 35/40, 45, 48, 49, 50. In bovenstaauden stand, bijna zonder twijfel ont staan nadat wit (labre) eerst 3430 gespeeld had, om zwart te verlokken 2025 te spelen, hetgeen ook ge schiedde, speelde wit als volgt: met eene doorvaartwijdte van 8.50 Meter verbonden door eene overwelving of overspanning van steen, ijzer of gewapend beton; de grond voor afdamming en latere aanvulling der landhoofden en bijwerking der singelboorden te halen uit het water langs den Voormeer; de gelden tot een totaal bedrag van twintigduizend gulden te vinden uit gewone en tijdelijke leening vol gens nader in te dienen plan. De commissie van bijstand in betrekking tot het be heer en onderhoud van plaatselijke werken en eigen dommen, om advies gevraagd, gaf het college van B. en W. in overweging aan den Raad te willen voorstel len tot het maken der beide bruggen te besluiten, over eenkomstig liet door elfledendierVerg.gedanevoorstel. waarvan de noodzakelijke kosten voorshands vermoede lijk niet meer zullen bedragen dan 21222.60 of in rond cijfer 21300, zullende eventueel later benoodig- de gelden ter volledige afwerking uit de gewone mid delen behooren te worden gevonden. B. en W. stelden den Raad tenslotte voor te beslui ten: a. over te gaan tot het maken van twee nieuwe bruggen over de Nieuwlandersingelgracht, eene tegen over en minstens ter breedte van de Emmastraat en eene ter plaatse van en naast de tegenwoordige Heilo- érbrug, ter dubbele breedte van laatstgenoemde brug. in den geest als door de heeren van den Bosch c. s. is aangegeven met de werken welke daaruit onvermijde lijk zullen voortvloeien, waarvan de kosten zijn ge raamd op p .lm. 25000, welk bedrag eventueele zal behooren te worden verhoogd met de kosten welke het gevolg zullen zijn van het niet uitvoeren der werken in eigen beheer; b. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te zijner tijd de noodige financiëele voorstellen te doen tot vinding van de sub a bedoelde gelden. Door den heer Jan Pot was het volgende amende ment ingediend: lo. beide bruggen over den Nieuwlandersingel zul len verkrijgen een minimum-breedte van 12 Meter; 2o. dat de som van 25000 wordt verminderd met 1500, zijnde het bedrag pl. m. geraamd voor afdam ming, herstel en van nieuwe leuning voorziening van de walmuur thans aanwezig (overblijvend) langs het Paardenwed; 3o. dat de uitvoering in aangenomen werk zal ge schieden, uitbesteed in minstens 2 pereeelen, waarbij de eigenlijke bruggen in één perceel, en de afdammin gen met grondaanvulling, rioleering en bestrating in een ander perceel. De voorzitter het amendement van den heer Pot toelichtende, zegt, dat er rekening dient te worden gehouden met het feit, dat beide bruggen daar op 12 meter zijn voorgesteld, hetgeen een kostenverhooging ten gevolge zal hebben. De heer P o t maakt er op attent, dat in de laatste berekening van de commissie van bijstand de brug op 12 M. is ontworpen, zoodat ten dezen aanzien geen ver- hoog-ing ontstaat. De heer van den Bosch zegt, indertijd, toen het eerste voorstel door hem gedaan werd, gemeend te hebben, dat de Singelgracht tegenover de Emmastraat versmald moest worden. De boog van de brug veran dert daardoor niet, evenmin als de doorstroomiug. Dit zou goedkooper zijn en beter staan, gelijk ook de heef Springer trouwens aan spreker heeft verklaard. Spre ker geeft B. en W. in overweging bij de plannen reke ning te houden met de meening van den heer Springer. Met den heer Pot is hij het eens dat de brug bij de 1 Ieiloërpoort de leuning moet behouden welke zij heeft. Worden de palen weggenomen, dan komen ze op de stadswerf en verliezen hunne waarde, terwijl men op- nieuw geld moet uitgeven. In ernstige overweging geeft spreker, de bruggen, vooral de Heiloërbrug, te maken van handvormsteen, die veel mooier is dan fa- briekssteqn, gelijk blijkt uit de Uruinviskamer en het Wit Zwart 48—43 25 34 40 20 14 25 3329 23 34 39 30 25 34 28—23 18 298) 38—33 29 28 37—31 26 28 43 5 Omtrent het ver schil 1 roblemen zijn gemaakte standen op het dambord waarin vit door een aantal zetten de winst forceert, /wart heeft -teeds gedwongen zetten. Wanneer men in oen rubriek vraagstukken plaatst, is dat om de le zers dieper in ons mooie spel te doen kijken. De stan den zijn meestal uit gespeelde partijen, met een ver borgen slagzet. Het zien van deze slagzetten (zonder probeefenis zeer oefenend. Als vraagstukken kan men ook beschouwen die standen, waarin één der beide partijen een zet moet doen, die hem uit positieoogpunt de winst, yerschaft. liet vinden van deze juiste zetten is ook zeer oefenend. Wij zullen in 't vervolg als vraag jiog wel eens een stand geven, waarin door den juisten zet de winst verkregen wordt. raag: Hoe wint wit in den volgenden stand? Zw. 26 (dam), 32 (schijf) W. 25 (dam), 27 (schijf), 38 (dam) Antwoorden worden graag ingewacht. Onlangs werden aan hel V. A. (Vereenigd Ain- ■-cerdamsch Daingenootschap) 3 problemen opgedragen door den heef Liseer. De standen van deze problemen hadden den vorm van elk dezer 3 letters. De eerste staiul plaatsen wij heden als probleem 26. Probleem 26 van den heer Lisser. huis van mr. Bosman. De heer de Groot kan zich volkomen vereenigen met hetgeen de heer van den Bosch gezegd heeft ten aanzien van de doorstrooming. Het zand voor de aan plemping kan men halen uit den Voormeer. Ten aan zien van de steen merkt spreker op, dat de prijzen vrijwel hetzelfde blijven. Den voorzitter heeft spreker het bestek en de teeke- ningen van twee rijksbruggen in den Haag, overhan digd, omdat die bruggen daar veel minder kosten dan de hier voorgestelde. Het bedrag was voor twee brug gen tezamen 10.000, maar de doorvaart was slechts 4 meter. Gaarne zou spreker hooren of de voorzitter die plan nen ook heeft laten uitwerken in verband met de on derhavige. De voorzitter verklaart, dat de plannen hem ter inzage gegeven werden. Hij heeft niet gedacht, dat de heer de Groot hem in deze vergadering daarover zou willen examineeren. Had hij dit geweten, dan zou hij onmiddellijk tegen den heer de Groot gezegd hebben, dat die Haagsehe bruggen met deze bruggen niets te maken hebben. De heer de G-r o o t is van meening, dat het maken van landhoofden, en het restant aanvullen zonder met selwerk goedkooper is dan het voorgestelde plan. Spreker blijft bij hetgeen hij vroeger gezegd heeft: liever had hij met het oog op de eenmaal vastgestelde begrooting de bruggen dit jaar niet gehad. De heer van den Bosch heeft met genoege.n gehoord van een deskundige, dat de prijzen van de steen gelijk staan. In verband hiermede dringt hij nogmaals aan op het gebruiken van handvormsteen. Spreker dacht (lat monierwerk oedkooper was dan metselwerk en daarom was hij er voor, al vond hij het eigenlijk niet goed dat men metselwerk en monierwerk samengebruikt. Wordt de Heiloër-brug gemaakt, dan zou spreker in overweging geven de lantaarnpalen in het gras te plaatsen en niet, zooals nu, in de leuning. Aangenaam zou hij het vinden als B. en W. den Raad een teekening aanboden of voor de raadsleden ter in zage legden. De heer de Wit verklaart dat het de bedoeling van de meerderheid van het college van B. en W. is geweest om twee bogen van 8.5 M. voor te stellen, het geen veel beter zal lijken dan wat de heer Bosch wil: een boog van 8.5 M. met aanplemping en muur. Af grijselijk vindt spreker bijv .de Zoeterwoudsche brug in Leiden. In de toekomst zal men ons dankbaar we zen als er twee bogen worden gemaakt. De zuinigheid voert in den Raad de boventoon, anders zou spreker wel willen voorstellen ook twee bogen bij de Emmabrug te maken. Hoe mooi twee bogen zijn, is nu weer tref- fefid gebleken bij de illuminatie van de Bergerbrug. De heer I< o r t u i n zegt dat het tegengaan van de plannen niet meer zal gaan. Consequent zal spreker het vinden als men met den bouw niet eerder begint dan het volgend jaar. Spreker stelt voor om de brug gen te doen maken, maar daar niet vroeger mee te be ginnen dan het volgende jaar. De voorzitter wijst er op, dat er heel wat bijwerk zal komen, hetwelk betaald moet worden. Met het eind-bedrag is men dus niet klaar. Volgens spre kers overtuiging moet er geleend worden, want het gaat niet aan 2 bruggen uit de gewone inkomsten te bekostigen. De heer Fortui n zou er wel voor te vinden zijn beide bruggen in één leening samen te vatten. De heer Ibink Meienbrink is voorstander van een brug met twee bogen, maar hij wil dat ook brengen op de begrooting voor het volgend jaar, met dien verstande, dat het bedrag betaald wordt uit een leening. De heer van den Bosch zegt dat wanneer de Raad indertijd meegegaan was met zijn voorstel, Zwart 11, 15 (dam), 17, 24. Wit 20, 22, 28 (dam), 29, 33. an vraag en probleemopl. voor 19 Mei bureau van dit blad. Gorresp. Mej. I). S. te N. N. Wij hebben uw vraag zoo goed mogelijk beantwoord. I). B. te St. P. Gezondene in dank ontvangen. Par tij wordt de volgende week geplaatst. De ecnige manier om winst te verkrijgen. Zeer goed gespeeld! 2). De eenige zet. Op 30—35 speelt wit 39—34 en zwart verliest. Goed gespeeld. Maar wit kon ook niet anders. 4). Weer de eenige zet. Op 3035 speelt wit 50—44. 5). Goed gespeeld! Gedwongen. Zwart kon niet anders. Dit doorloopen naar dam op de lijn 145 is goed gezien. Alle zetten van zwart zijn nu gedwongen. De partij is door wit zeer juist berekend. Ilad wit een tempo minder, dan maakte zwart remise. 8) Als zwart slaat 19 28 haalt wit onmiddellijk dam door 32 1.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1