BINNENLAND Uit Schoorl. Schipper Dlnkla. Zedenmisdrijf Luchtscheepvaart. Zeldzaam jubileum. Oratie. Telegrafisch Weerbericht urn B. en W. uit te uoodigen 2 plannen te maken on liet advies van een deskundige in te winnen, dit het beste geweest was. Was het niet veel beter, nu de Raad begint in te zien dnt het noodig is dat er 2 brug gen komen en dat daarvoor geleend moet worden, dat B. en W. worden gemachtigd om over te gaan tot het maken van deze bruggen, daarbij het advies inwinnend van een deskundige die in overleg treedt met den heer Looman? Voor B. en W. moet dit ook wel het aange naamst zijn. Spreker doet een voorstel in dien geest. De voorzitter gelooft dat men als adviseur moet nemen een eenboogs-architect. Neemt men een voorstander van twee bogen, dan zullen de kosten aan zienlijk hooger zijn dan het bedrag, dat de Raad thans wil votceren. Dat zal de Raad dan wel weer niet wil len. Zoo langzamerhand beginnen we te spelen den vader en den zoon die met het ezeltje naar de markt gingen (gelach). De heer van den Bosch zegt, dat de heer de Wit nu weer voorstelt, twee hogen te maken. De heer de. W i t zegt; dat hij er geen voorstel van maakt. Hij gal' alleen maar zijn opinie. De heer Uitenbosch constateert dat de Raad in een cirkeltje ronddraait. De heer Fortuin, die consequent wil zijn is ook niet altijd even consequent. Spreker vindt het niet in het belang van het prestige van den Raad als men in Mei een besluit neemt om dit het volgende jaar te doen uitvoeren. Spreker hoopt dat men nu in deze zitting van de heele bruggenkwestie afkomen zal. De heer V a 11 B u ij sen kan zich hiermede wel vereenigen. Maar spreker lijkt het rationeel, dat de Raad in beginsel besluit tot het maken van de twee bruggen, afwachtend de gedetailleerde teekeningen. De Raad kan dan met aanmerkingen komen. Uitstellen zooals de heer Fortuin bedoelt wil spreker niet. maar zooveel haast is er toch niet, dnt het niet-in-onderdee- len-bekendc plan nu maar dadelijk moet worden aange nomen. De heer Mulock Houwer uit Groningen kan uitgenoodigd worden met don heer Looman dit plan na te gaan. Dan krijgt men een volledig plan. De heer Boolmans ter Spill meent dat die opdracht toch wel iets ruimer kan geschieden. Men kan den deskundige vragen, wat het best is, één of twee bogen. De heer van d e r F e e n de L i 11 e wil in geen geval meer uitgeven dan 25.000, welk bedrag hij toch al hoog vindt. De voorzitter zegt dat alleen plannen ter tafel gebracht zullen worden die niet meer kosten dan 25.000, uitgezonderd natuurlijk de kosten van het deskundig onderzoek. Het voorstel geamendeerd door den heer Pot wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzi Iter stelt voor met het oog op het vergevorderde uur de behandeling van do agenda tot een volgende vergadering, welke spreker zich voor neemt tegen a. st. Woensdag uit te schrijven, te verda gen en sluit daarna de vergadering. Tweede Kamt'. Aan de orde was gisteren hot wetsontwerp tot toe kenning van een nader renteloos voorschot voor aanleg enz. bedoeld in de wet van 10 Juli 1900. (Het geldt hier het geven van een voorschot van ten hoogste 3'/2 ton aan de Westlandsche Stoomtramweg- maatschappij). De heer Ter Laan zegt, dat uit dit ontwerp alweer blijkt, dat het stelsel van particulieren tramaanleg on houdbaar is. Men gaat contracten aan met die parti culiere maatschappijen, geeft geld uit, de maatschap pijen houden zich niet aan de contracten, komen weer oni geld bij het Rijk en zoo gaat het maar door. 1 en slotte gewaagt spr. van de noodzakelijkheid om het eindpunt der tram te verleggen, daar de tegenwoor dige toestand onhoudbaar is. De heer Brummelkamp (onverstaanbaar) vraagt of de aanneming van dit ontwerp zal strekken tot voltooi ing van het tramwegnet. De minister van Waterstaat kan zich begrijpen dat men niet bijzonder ingenomen is met dit ontwerp. Voor eersten aanleg tocli werd 339.000 renteloos voorschot gegeven aan de Westl. Stoomtram, en nu vraagt men maur eventjes voor de voltooiing 372 ton. De minister erkent het. 'tis geen kleinigheid. Toch verdedigt de minister het ontwerp in het bclfhig van de menschen in het Westland, die nu al 9 jaar in blijde verwachting verkeeren (hilariteit). In het belang van de streek durft de minister de aanneming van het ont werp aanbevelen. Men betwijfelde de levensvatbaarheid en de behoefte. Gaarne wil de minister medewerken 0111 een beter eind punt te krijgen en een betere exploitatie. De Maatschappij zal in de toekomst aan een streng Rijks toezicht worden onderworpen. Tevens zijn aan ile Maatschappij nog verschillende verplichtingen opge- legd, waaraan zij zal hebben te voldoen bij toekenning van dit renteloos voorschot. Ten aanzien van de resti tutie van het voorschot komt de Regeering in geen na- deoliger positie. I)e heer an Doorn wijst op de treurige verbinding, welke vroeger in het Westland bestond. De Westland sche Stoomtram is een zegen voor het Westland ge weest en de Maatschappij die daar baan heeft gebro ken verdient alle hulde. Na replieken werd hot wetsontwerp z. h. s. aangeno men. Hierna werden mede z. h. s. aangenomen: etsontwerp Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen ten behoeve van de uitbreiding van het Staatsspoorwegstation Zevenber gen. Wetsontwerp Verklaring van het algemeen nut dor onteigening vnn eigendommen ten behoeve van een spoorweg van de Van Ewijeksluis naar Schagen. Wetsontwerp 'Toekenning van een renteloos voor schot uit 8 Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. Wetsontwerp Herziening en bekendmaking van den tekst van de wet van 17 November 1872 (Staatsblad no. 130), tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch-Indië. Aan de orde is het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met do Nederl. Hnndel-Mantij. tér vervanging van die bekrachtigd bij de wet van 18 Juli 1904 (Stbl. no. 192). De heer Van Rol klaagt over het bestendigen van het monopolie dei Nederl. Handel-Maatsehappij en op het heen en weer zenden der z. g. triagekoffie, die daardoor duurder wordt. De minister van Koloniën antwoordt, dat de aan dacht der Regeering op de triagekoffie gevestigd is. Inlichting is gevraagd aan den Gouv.-Generaal. Deskun digen zijn tot de conclusie gekomen, dat handhaving van het monopolie der Nederl. Handelmaatschappij het voordeeligst is voor de Regeering'. Het wetsontwerp wordt daarna aangenomen. Nog worden aangenomen: Wetsontwerp wijziging en verhooging der begrooting an Suriname voor 1909 en verhooging van het Xlde hoofdstuk der Siaatsbegrooting voor 1902 (Uitgaven voogdijraadverloskundige hulp en verpleging melaat sehen). Aan de agenda van werkzaamheden worden nog eenige wetsontwerpen toegevoegd. De heer Van Kol stelt voor de suppletoire Indische begrooting niet te behandelen, welk voorstel wordt verworpen met 38 tegen 30 stemmen. m Aan de orde is de eindstemming over de Schepenwet. Zonder stemming wordt het wetsontwerp aangeno men. Voorts worden aangenomen: Wetsontwerp verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor de verrui ming van het Waagplein te Alkmaar. Wetsontwerp wijziging van de grens tusschen de ge meenten Rotterdam en Schiedam. Wetsontwerp v. rhooging van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1909 (traetementsverhooging en aanstelling ambtenaren). Wetsontwerpen wijziging van de Arbeidswet, de Vei ligheidswet, de Hinderwet, de Phosphorluciferswet 1901, de wet van 22 Mei 1905 (Staatsblad 110. 143) en de Ongevallenwet 1901. Wetsontwerp wijziging der Beroepswet. Bij de wijziging der Veiligheidswet verklaart de heer Schaper tegen art. 8 van het ontwerp te moeten stemmen, omdat daarbij aan de adjunct-inspecteurs niet do macht wordt gegeven voorschriften te geven in het belang der veiligheid, terwijl rok de dir.-generaal van den Arbeid die bevoegdheid niet heeft. De minister van Landbouw N. en TI. zegt, dat zon der art. 8 de wet niet uitvoerbaar is. De heer Schaper verlangt geen stemming meer. De heer Goeman Borgesius wijst er op, dat het ont werp tot wijziging van art. 31 der Ongevallenwet 1901 gelegenheid geeft om alle bedrijven welke zich daartoe leenen, territoriaal in te deelen. Ts daarvoor nu vol doende materiaal aanwezig? Welke zijn de 13 andere bedrijven behalve het laden en lossen welke de minister op het oog heeft? Naar spr. meening is voor geen dier 13 bedrijven het bewijs geleverd der wensehe- lijkheid eener territoriale indeeling. De minister heeft een te ruim gebruik gemaakt van de hem bij dit ont werp gegeven bevoegdheid, hij gaat af op onvoldoende statistische gegevens, welke, slechts vier, vijf jaren loopende, volstrekt niet afdoende zijn. Spr. betreurt het, dat de minister geen gevolg geeft aan den wenst'h om oen meer uitgebreide herziening der Ongevallenwet ter hand te nemen. Wanneer krijgen wij nu die her ziening? De heer Schaper ziet ook in dit ontwerp iets onlo gisch. Het gevolg van den maatregel zal weer zijn, dat het particulier risico aan de R. V. B. weer de beste postjes zal afsnoepen. De minister van Landbouw, N. en H. antwoordt, dat, waar de Kamer geen tarief kan samenstellen, zij ook niet oordeelen kan over sommige posten van dat tarief. Zij moet dit overlaten aan den algemeenen maatregel van bestuur. Door het territoriaal indeelen, aldus Jxetoogt de mi nister, wordt hei juiste gemiddeld gevaren-risico het meest genaderd. Dat de minister gezegd zou hebben dat hij met de ziekteverzekering niet kou opschieten voor een algeheele herziening der Ongevallenwet is een spreekfout van den minister of een zetfout ge weest. Een half jaar geleden was het ontwerp voor de algeheele herziening reeds gereed, doch op het laatste oogenblik had de min. de hulp van anderen noo dig welke hem geboden werd van een zijde welke de minister 0111 regeeringsredenen niet heeft aanvaard. Daardoor is eenige siagnatie ontstaan. De heer Goeman Borgesius repliceert. Hij had lie ver een kort en zakelijk antwoord van den minister ge had, dan een lang betoog waarin om de zaak heenge- draaid wordt. De hoor Schaper vraagt of dat nu eene houding is van een minister, die 't zijn ambtsvoorganger aanhou dend lastig' maakt te omdat deze maar niet kwam met de herziening der Ongevallenwet. Nu zoekt de minis ter nieuwe raadgevers. Spreker houdt zijn hart vast, wat dat voor menschen zullen zijn (gelach). De minister zegt voorzichtig te zullen zijn met zijn territoriale indeeling'. De heer Borgesius zegt, dat hij het een plicht acht een minister ter verantwoording te roepen, die niet in 's lands belang handelt. De heer Schaper zegt, dat het aangenaam is, dat de ze zaak hier zoo ter sprake komt. Als kok en keuken meid kijven, dan weet men waar de boter blijft. Het is alleen maar jammer, dat de heer Borgesius zoo laat met zijn mededeelingen kwam. De heer De Waal Malefijt verzoekt den minister, nu het debat deze wending heeft genomen, het concept plan te publiceeren. De minister ziet niet in, dat de Staat geen gebruik zou mogen maken van een kapitalistische maatschap- pij- Dat is toch meer gebeurd, o.a. met de Nederl. Bank. Overlegging van het concept vindt de minister niet aanbevelenswaardig. De beraadslaging wordt gesloten en het wetsontwerp zonder stemming aangenomen. llodeii II mil' vooi'wtc'l-Loliinan herziening' R. v. O. GEMENGD NIEUWS' Uit Schermerhorn. Zonder door eene vergadering daartoe te zijn ge machtigd, heeft het bestuur der Liberale Kiesvereeni- ging alhier tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld den heer P. B. J. Ferf, aftredend lid. Door ongesteldheid v;n 1 een lid der commissie zijn de feesten ter herdenking aan do geboorte van Prinses Juliana uitgesteld. Uit Sijbekarspei. Te Sijbekarspei is tot onderwijzeres aan de o. 1. school benoemd mej. A 11. ITagcthorn. tijdelijk te Amsterdam. Uit Benningbroek. Aan mej. A. M. Welbergen, onderwijzeres te Bon- ningbroek, is tegen 1 Juli eervol ontslag verleend. Uit Ugmond aan Zee. Als er één feest geslaagd mag heeten, dan is het zeker het feest van Koninginnedag, alhier gehouden Dinsdag en Woensdag j. 1. Maandag begon het al. Onnoodig te zeggen, dat toen vlaggen en wimpels, groen en oranje als om strijd den toon trachtten aan te brengen. E11 kinderen, van gestreken pakjes voorzien, met het oog op de te ver wachten pret, togen al zingend door de straten. Om half drie waren drommen kinderen present voor de school, nu versierd met vlaggen en sjerpen. Vandaar ging een optocht uit. t as een aardig gezicht, die rondgang van veelkleurige versierselen. Daarna trnc- tatie van de kleineren 111 „de Vergulde Valk", en too- verlantaarn. Daar is wat genoten door dat kleine goed en menig glaasje limonade verdween in de grage mondjes tegelijk met de stapels taai en Sinterklaas. Om 0 uur hadden de grooteren feest. Zij genoten meer bewegelijk, maar hun genot was er niet minder om. Des avonds trok een optocht van versierde jonge- menschen, karretjes, parapluies en wat niet ai. alles verlicht door lampions en Bengaalseh vuur op som mige plaatsen door de straten. Een vroolijke stoet maakte er onder het zingen van de Oranjeliederen een extra-fuif van, zoodat het vrij laat werd, eer aan het bal 111 „Welgelegen", aangeboden door den heer P. de iraaff, kon worden begonnen. I)e groote feestelijkheden kwamen pas Dinsdag avond. Toen kwamen de leden van Koninginnedag en verder een beperkt getal van ieder, die lust had, bijeen 1,1 de ergulde Valk". De Gfmepgde Zang- vereenigiug gaf er menig vaderlandsch lied te hooren. o. a. een solo van mej. v. T.. die uitnemend is gezon gen met pianobegeleiding van mej. B. De Tooneel- eluh gaf een alleileukst blijspelletje: „De gevolgen van een Rukwind", lat eenig werd gespeeld. Het slot, dat het „groote slot" n.l. het bal vooraf ging, was het tableau vivant, voorstellende H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins met de Prinses op den troon gezeten, geflankeerd door engelen, 't Zag er inderdaad zeer lief uit, dat tafereeltje, verlicht door Bengaalseh vuur. 't Was een mooi stuk werk. Het bal, dat laat begon is vroeg geëindigd, in den morgen dan altijd. Woensdag was het een geheel vrijen avond. Ieder kon het feest bijwonen, zoodat het in bovengenoemde zaal meer dan stampvol was. Alles slaagde weder uitstekend en het bal was zeer gezellig. Wij stellen er prijs op, mede te deelen, dat niet de minste wanklank op een der avonden de feestelijkhe den stoorde. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente. De voorzitter opende de vergadering en herdacht met een enkel woord het overlijden van het raadslid de heer C. Louwe. Hierna werden de notulen van de vorige vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. De mededeeling van den voorzitter, dat aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch met de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis werd ver zonden en in verband daarmede door de schoolkinde ren herinneriiigsboomeii zijn geplant, werd met in stemming begroet. Ingekomen waren: a. Eene mededeeling van liet bestuur der Noorder Stoomtramwegmaatschappij te Alkmaar, dat bij de onteigening van gronden nabij de Jacob-Klaassensluis gerekend zal worden op de moge lijkheid, om ter plaatse wuar de lijn van den ouden Schoorlschen Zeedijk afbuigt 0111 de Groote Sloot te kruisen, een stopplaats met ladingplaats voor vee- en goederen te kunnen maken, indien de wenschelijklieid daarvan bij de exploitatie nader zal blijken. Verder wordt medegedeeld: a. dat bij de laatst gehouden kasverificatie, boeken en kas van den gemeente-ontvanger alles in orde is bevonden, met een saldo van 288.55; I). dat de suppletoire begrooting, dienst 1908, goed gekeurd is terug- ontvangen; c. dat zijn ingekomen verslagen van de commissiën tot wering- van schoolverzuim te Schoorl en Groet; d. dat een verzoek is ingekomen van Jb. Smit te Groet, om in aanmerking te komen voor levering ten behoeve der gemeente; e. idem Provinciaal Blad houdende mededeeling dat de gemeente-rekening vóór of op 31 Aug. e.k. ter goed keuring moet zijn ingezonden; t. idem rekening en verantwoording van de Gezond heids-commissie te Beverwijk, over het dienstjaar 1908, benevens de begrooting voor 1910, waarop ten behoeve van de gemeente voorkomt een bedrag van 18.24. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts was nog ingekomen eene mededeeling van de Gezondheidscommissie voornoemd, dat de gemeente Schoorl 65.24 zal moeten bijdragen voor eene ge meenschappelijke aanstelling van een ambtenaar, be last met de toepassing der bouwverordening en is nog ontvangen een ontwerp-instructie voor genoemden ambtenaar. Hierop werd besloten Alkmaar voor woonplaats van den aan te stellen ambtenaar voor te dragen. Op een verzoek van de „afdeeling Schoorl" van het llollandsch Bloembollenkweekersgenootschap, tot het verleenen van eene bijdrage uit de Gemeentekas, tot dekking der kosten voor de gehouden tentoonstelling, werd besloten tien gulden toe te staan. Het Kohier Hoqfdelijken Omslag over 1909 werd vastgesteld tot een bedrag van 1895. Idem Hondenbelasting tot een bedrag van 264. Hierna werd besloten tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting dienst 1908 tot een bedrag van j 1198.01 en te voldoen uit de post „Onvoorziene Uitgaven" de somma van 16.95. Tot leden van het stembureau voor eene mogelijke stemming en herstemming voor een lid der Tweede Ka mer werden respectievelijk benoemd de heeren J. Kooijman en S. den Das Jz. en R. Bas en J. Bos, ter wijl bij mogelijke stemming en herstemming voor de Gemeenteraad de leden in omgekeerde volgorde zitting- zullen nemen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Uit Schagen. Een vergadering van de Afdeeling Noord-Holland der Vereenigiug „Het Nederlandsch Paarden-Stam- boek,' zal op Donderdag 3 Juni 1909, des voormiddags half twaalf bij den heer J. Vader alhier worden gehou den. Onder de punten, welke behandeld zullen worden komt o. m. voor: Verkiezing van vier leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1910 van de heeren P. Olij, H. F. Bultman Hz. en G. C. Hulst, en wegens bedanken tegen 1 Juli e.k. van den heer J. Breebaart Kz. De heer Hulst wenscht voor eene herbenoeming niet in aanmerking te komen; erkiezing van twee Commissarissen voor het Hoofdbestuur en wel een in plaats van den lieer J. Breebaart Kz., die met 1 Juli a.s. wenscht af te treden, en een naar aanleiding van art. 17 der statuten, het welk de afdeeling het recht geeft een vierden Commis saris te benoemen; Verkiezing- van drie Afgevaardigden naar dé Alge- meene ergadering te Rotterdam. Het Bestuur maakt bekend, dat de Keuringen van Merriën en van één-jarige Hengsten zullen worden ge houden. telkens des morgens 9 ure precies: te Schagen op Dinsdag 15 Juni e.k., te Beverwijk op Woensdag 16 Juni e.k., te Hoofddorp op Donderdag 17 Juni e.k., te Hoofddorp op Vrijdag 18 Juni e.k. [11 eene den 13den in het Stationskoffiehuis alhier gehouden vergadering van een 20-tal kiezers werd de heer I'. Raat Dz. candidaat gesteld voor het lidmaat schap van den raad (vacature H. Feisser). De heer Raat verklaarde zich de keuze te laten welgevallen. Staande de vergadering werd de eandidantstellingslijst 'volteekend. liet lijkje van liet laatste zoontje van schipper Dink- la, is gisteren ook te Lemmer aangebracht. Ongeluk Gisteravond werd in de Voorsckoterlaan te Kralin- gen de werkman W. v. d. L„ die bezig was met het aanbrengen van versieringen, door een stuk ornament getroffen, tengevolge waarvan zijn halswervels gebro ken werden. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. Diefstal. Bij een pensionhoudster in de Blasiusstraat te Am sterdam vervoegde zich dezer dagen een persoon, voor gevend een kanier te willen huren. Toen hij zich een oogenblik alleen ui de kamer bevond, maakte hij van de gelegenheid gebruik, een op de tafel liggend zilve ren horloge met ketting in den zak te steken. Na zijn vertrek werd de diefstal pas ontdekt, waarop aangifte bij de politie volgde. Aanbesteding Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is aanbesteed liet maken van een Ziekenbarak en tuinafscheiding voor Paviljoen 3 van „Duin en Bosch" te Castricum. Minste inschrijvers V. Th. Baan en Zoon te Beverwijk, voor de Ziekenbarak 11.470 en voor tuinafscheiding 2190. .Het leveren en plaatsen van Meerpalen lange de groote schutsluis te IJmuiden. Minste inschrijver M. Daalder te Alkmaar voor f 3320. Gisteren werd met gesloten deuren, tot het hooren van nieuwe getuigen en deskundigen, voor het ge rechtshof te 's-Gravenliage voortgezet de behandeling van de zaak van den tandmeester TL H„ die hooger beroep had aangeteekond van het vonniR der Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens zedenmisdrijf was veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal mr. Reitsma persisteerde bij zijn de vorige maal genomen requisitoir, waarbij ver oordeeling van den beklaagde werd gevraagd tot acht jaar gevangenisstraf. Bekl.'s raadsman, mr. I.. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, pleitte vrijspraak en verzocht de onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Het hof vond echter geen termen aan dit verzoek te voldoen en bepaalde de uitspraak op gisteren over 14 dagen. Dronken voeren van een kind. Voor de Amstcrdajnsche rechtbank stond gisteren terecht een 57-jarige vrouw uit Hilversum, die in baai- lokaal aldaar een jongen van 15 jaar dronken had ge voerd door hem binnen een half uur tijd twee fleschjes bier en drie glaasjes boerenjongens te laten gebruiken, tegen betaling. Dé knaap was nog zoo klein dat hij nauwelijks over het getuigenhekje kon kijken. De sub. officier Mr. Bruyn requireerde tegen de vrouw 2 maan den gevangenisstraf. Omstreeks 12 uur 's namiddags is gisteren te Utrecht de ballon Rotterdam van de Nederlandsche Vereeni giug voor de Luchtvaart opgestegen, met kapitein Van der Steur en den heer Neel. Meteoroloog, als reizigers. De ballon dreef in zuid-zuidoostelijke richting. Maandag 17 Mei hoopt de arbeider Jan Dekker den dag te herdenken, dat hij vijf en zeventig jaar geleden in dienst trad bij de firma de Wit Zonen, tapijtfa brikanten te Hilversum. De jubilaris, die op denzelf den dag zijn 84en verjaardag viert, verricht nog steeds niet opgewektheid zijn werk. Den jubilaris zal het zeker niet aan belangstelling- ontbreken op dezen merkwaardigeu dag, zoowel van de zijde van zijn patroon als van die der werklieden. Zekeren W. uit Hoevelaken, die veroordeeld was tot eene gevangenisstraf van vier jaar, wegens het beroo- ven van een koopman, werd ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana voor zijn nog te ondergane straf (ongeveer vier maanden) gratie verleend. Toen hij gisteren in zijn woonplaats terugkeerde, vernam hij dat zijn vrouw en twee kinderen reeds geruimen tijd geleden waren gestorven. Den man was dit in de ge vangenis niet medegedeeld. Diep terneergeslagen, be gaf de ongelukkige man zich naar zijne familie, waar hij vernam, dat zijn twee andere kinderen daar werden groot gebracht. naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Mei, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. I11 het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 774.1 te Seydisfjord. De laagste stand van den barometer is 742.1 m.M. te Haparanda. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 15 Mei.) Meest matige noordwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, eenigszins buiig, zelfde temperatuur. NEERSLAG te Alkmaar tot 14 Mei 0.7 mM. Ingezonden stukken. Mynheer de Redacteur. Beleefd vraag ik U plaatsing voor de volgende rege len. I11 liet ingezonden stuk in uw blad van gisterenavond staat o. 111. aangegeven, dat de heeren Terhaak „full speed werken, dank zij de medewerking van hen die verstaan hebben wat „trouw en plicht is," enz. M. de R. Ik kan verzekeren, dat van dat „full speed werken geen woord waar is; dat de beste soor ten Biscuit niet kunnen worden gebakken, dat de in ferieure kwaliteiten, voor een deel gebakken worden en nog wel zoo, dat zij aan de gestelde eischen in geen enkel opzicht kunnen voldoen. Dit weet ik, zulks kan ik bewijzen en als vakman kan ik beoordeelen, wat niet-vakmannen, de heeren Terhaak incluis, producee- ren. l)e firma vertelt uwen lezers onwaarheid, nu en in het vorig stukje, waarin vermeld staat, dat alles weer ziju normalen gang gaat. Ook wijst de firma op de I rouw van hen die verstaan wat „trouw en plicht is. V at weten de heeren af te dingen op onze trouw en plicht de firma reeds jaren betoond? Omdat wij op kwamen voor ons onbetwistbaar recht, zijn wij daar door trouw- en plichtloozeu geworden? Willen de hee ren dit eens aantoonen en ingaan op de feiten waarop wij nog steeds wachten? En behoudens „enkele" werkwilligen die door staking er in gekomen zijn, zou ik de heeren willen vragen, of zij van die „trouw" wel zoo verzekerd zijn. Waarom anders voor dat „trouwe deel des middags van 1 tot 2 uur de fabriek gesloten? En de overigen die volstrekt niet tot staken zijn aan gezocht, zijn die de firma zoo aanhankelijk, ons, de sta kers, zoo vijandig gezind? Mij dunkt de heeren T. zijn van het tegendeel te goed overtuigd, maar moeten in het openbaar inwerken bij d< groote „men," doen lezen, dat de heeren nog o zooveel „getrouwen" hebben. En, vraag ik de firma, is zij van een deel der „werk willigen van diens „trouw" zoo overtuigd, ik kan het tegendeel daarvan aantoonen. De verdere insinuaties die de heeren richten aan het adres der stakers, aan de bestuurders onzer vakveree- niging, aan Patrimonium, in het bijzonder aan den voorzitter van Patrimonium, den heer Sweepte, den „Rijksbelastingklerk zullen wel door de betrokkenen worden bestreden, ten minste als de heeren, insinua ties, beleedigingen, ter bestrijding de moeite waardig achten. Ik volsta er mede pertinent te ontkennen, dat

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2