DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Olt nummer bestaat uit 3 bladen. No. 112. Honderd en elfde laargang. 1909. ZATERDAG 15 MEI. Sportoverdrij ving. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT. Telefoonnummer 3. Het is eigenlijk een onjuiste en een verwarrende titel, dien wij hierboven stellen, omdat het woord sport zoo'n vaag begrip is en vager wordt naarmate men er meer definities van geeft. Toch weten wij op dit oogenblik geen ander woord voor lichaams beweging, die tegelijk nuttig en in haar doel aan genaam is. Nemen wij sport in dien beperkten zin, dan moeten wij over het geheel constateeren, dat er in ons land nog altijd te weinig aan sport wordt gedaan, met name door de min-gefortuneerden en de ouderen. De algemeene gezondheidstoestand maar ook de zedelijke ontwikkeling van ons geheele volk zou erbij winnen indien dat anders ware. Door de meer welgestelde jongeren wordt veelaan sport gedaan en met name wordt eenigszins eenzijdig het voetbalspel door hen niet zonder succes gespeeld. Doch nu constateerden en consta teeren wij hier een overdrijving, die veel van het goede, wat dit spel inderdaad geeft, weer te niet doet. Het is een uitstekend spel, dat zoowel uit een hygiënisch als uit een opvoedkundig oogpunt warm wordt aanbevolen, het is dus sport in den besten zin des veelbeteekenenden woords. Doch in dit spel is in de laatste'jaren een overdrijving gekomen, die langzamerhand alle perken te buiten gaat. Door de besten onder de voetballers is die overdrijving al herhaaldelijk aan den kaak gesteld, doch zonder succes. Men komt op tegen het wedden bij wedstrij den, tegen het onophoudelijk gewedstrijd, tegen de groote reizen, tegen de groote drukte van eiken wedstrijd gemaakt, tegen het exploiteeren als publieke vermakelijkheid het helpt al niets. Steeds grooter worden in vele bladen de verslagen, steeds meer gewicht wordt er gehecht aan hoe er gevoetbald wordt en hoe laat er zus of zoo gevoetbald wordt en wie de zus-of-zoo voetballer par excellence is. Men volgt niet alleen de Nederlandsche voetbalclubs op hun verre reizen in het buitenland, men volgt ook de groote buitenlandsche wedstrijden. En zie, daar komt nu ineens te midden van al die overdrijving de stem van een der uitstekendste der Nederlandsche voetballers, den heer R. Beeuwkes, welke in een interview, dat door een heel groot portret van genoemden speler versierd wordt, waar schuwt tegen de voetbal-gevaren. Natuurlijk komt direct een heel leger van de schrijvers over voetbal, die week aan week kolommen vullen over de vraag hoe laat meneer X. trapte en of hij goed trapte en of zijn hoofdwerk nog niet wat beter kon en of hij wel in conditie was en of er wel „vorm" was, in het geweer. De heer Beeuwkes wordt geweldig onder handen genomen. Een van de besten die zoo spreektMen begrijpt heter is niets van aan, het is al subiectieve overdeijving Dat is niet onze meening. Naar het ons voorkomt was de heer Beeuwkes prachtig in conditie, heeft hij geweldig raak getrapt, was de „vorm" uitstekend. Naar het ons voorkomt heeft hij bovendien de groote opvoedkundige waarde van het spel op zichzelf ge demonstreerd, toen hij toonde hoeveel moed dit spel geeft, den moed om zijn eerlijke meening te zeggen, zelfs als men weet, dat die meening, van zoo des kundige zijde komend, duizenden zal mishagen, die ziende blind en hoorende dool wenschen te blijven voor de belachelijke overdrijving op dit punt. De heer Beeuwkes heeft, gelijk begrijpelijk is bij iemand in zijn positie met zooveel moed, overdreven. En tegen die overdrijving hebben nu zijn tegenstan ders gemakkelijk spel. Zij toonen aan dat niet allen, die hebben gevoetbald, hun carrière hebben gemist, dat niet iedere voetbalspeler overdrijft al moeten natuurlijk velen erkennen, dat er een „kiem van waarheid" („Sport") in ligt, dat „de fouten de voetbalwereld ongetwijfeld aankleven" (N. R. Ct.) enz. Doch op die kiem, dien kern, die fouten komt het juist aan en die liggen volgens den heer B. in de ernstige, spannende competitie, in het vergaderen en drinken, in het tijdroovende van het wedstrijden, in de opwinding van het spelen onder de oogen van het publiek, in de groote en sterk gekleurde ver slagen. Had de heer Beeuwkes hier nog bijgevoegd„in het overdreven, veel te verre gereis, dat onevenredig veel geld kost," dan ware hij dunkt ons volledig geweest. Hiertegen moest men nu eindelijk toch eens alge meen opkomen. Het is niet waar wat door enkelen tegen Beeuwkes wordt opgemerkt dat de ontaar ding van dit wedstrijdwezen alleen enkele eerste-klas- spelers treft. Het geheele voetbalspel, dat op zichzelf zoo'n mooi en ontwikkeld spel is, wordt door de overdrijving van het wedstrijden aangetast. In ver schillende mate maar toch nagenoeg overal vindt men die razende lust om te wedstrijden en ieder kent de {slachtoffers, iedereen kent voorbeelden van jongplui, die van dat gewedstrijd de nadeelen hebben ondervonden, hetzij in hun studie, hetzij in hun alge meene ontwikkeling. Daartegen nu dient opgekomen. Den jongelui, die de wereld natuurlijk zonder voetbalwedstrijden niet gekend hebben en dus aan die wedstrijden als aan iets onvermijdelijke gelooven, dient duidelijk gemaakt, dat overdrijving schaadt en dat er al overdrijving is, wanneer het wedstrijdwezen niet binnen de engste perken wordt gehouden. Het is de taak der ouders, al vroeg en kan het zijn gezamenlijk tegen die overdrijving op te komen. Daarbij moeten zij niet met het badwater het kind uitgooien. De sport in bovenbedoelde zin is iets uitstekends, het voet balspel is een mooi en een nuttig spel. Doch het overdreven gewedstrijd is een groot gevaar de beste voetbalspelers en met name deze dappere heer Beeuw kes erkennen het zelf. Tweede Kamer. Aangenomen werden gisteren de wetsontwerpen tot aanvulling van Hoofdstuk X voor 1909 (Kosten voort vloeiende uit de Schepenwet) en de goedkeuring ecner overeenkomst van ruiling met de stichting Insula Dei te Arnhem. Aan de orde was daarna het wetsontwerp tot nadere voorziening omtrent de gelegenheid tot inwisseling van de muntbiljetten. Na re- en dupliek werd het wetsontwerp aangenomen z. h. s. Aangenomen werd het wetsontwerp tot uitbreiding van het hoofdpost- en telegraafkantoor te 's-Graven- liage, het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Neede naar Ilenllen- doorn, het wetsontwerp tot onteigening voor den aan leg van spoorlijnen van Gorredijk naar Assen, van Steenwijk naar Oosterwolde en van Meppel naar Smil- de en het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een spoorweg IiattumKampen. De heer Lohman kwam met een voorstel tot wijzi ging van het Reglement van orde der Kamer. De heer Van Nipsen (Nijmegen) brengt hulde aan den voorsteller, maar heeft toch enkele bezwaren tegen het voorstel. De voordeelen zullen in de praktijk aan het licht moeten komen. De heer Van Karnebeek merkt op dat het voorstel op tweeërlei wijze verandering zal brengen in de werk wijze der Kamer. De heer Schaper is ook voor verkorting van den par lementairen arbeid, maar zou toch tegen de commissies zijn, wanneer de openbare discussiën daardoor in de verdrukking kwamen. De heer De Savornin Lohman bedankt voor de on dervonden medewerking van de zijde der commissie van voorbereiding. Van de leden van de Tweede Kamer zelf zal het af hangen of het voorstel inderdaad verbetering zal aan brengen. De commissies van voorbereiding dateeren reeds van 1879 en hebben meermalen met vrucht ge werkt, en bij dit ontwerp wordt de gelegenheid geopend om daar meer gebruik van te maken. Ook de wijze van verkiezing der begrootingscommissies ondergaat verbe tering. Na repliek van de heeren Van Karnebeek en Van Nispen worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij art. 39 vraagt de heer Van Nispen (Nijmegen), waarom hier verandering wordt gebracht in de bepa ling, dat de Griffier de verslagen der commissiën maakt. Waarom wordt nu voorgesteld, dat dit door een der rapporteurs zal geschieden. Hij meent dat het voor Kamerleden ook moeielijk zal zijn zich met de samenstelling van het verslag te belas ten. De heer Schaper ondersteunt den gedachtengang van den vorigen spreker. Inplaats van vlugger zou men langzamer werken en de arbeid zou neerkomen op en kele leden. Menigeen zal zich wel driemaal bedenken voor hij zich zal laten kiezen tot rapporteur. De heer Van Nispen (Nijmegen) stelt een amende ment voor strekkende om te bepalen dat de commissie na afloop van haar onderzoek een of meer harer leden tot rapporteurs of den griffier tot rapporteur benoemd. Voorts wordt bepaald dat een der leden die tot rappor teur is benoemd de hulp van den griffier kan inroepen bij de samenstelling van het rapport. In dit geval woont de griffier de vergaderingen bij. De heer Van Idsinga was bereid over de bezwaren van den heer Van Nipsen heen te stappen maar wenscht precies te weten wat bedoeld wordt met de verschillende systemen: het systeem van de Commis sie die een rapport maakt, dat het rapport der Oom missie is en het systeem dat eenvoudig weergeeft wat de rapporteur evengoed bij de openbare behandeling in de Kamer had kunnen mededeelen. Spr. meent dat het laatste systeem in het voorstel-Lohman belichaamd is. Het amendement-Van Nispen komt in stemming. Er zijn 29 stemmen voor en 29 tegen uitgebracht, zoo dat de stemmen hebben gestaakt. De stemming over het amendement wordt aangehouden. Bij artikel 58 (niemand voert bij de algemeene be raadslagingen over de begrootingen en hare onderdee- len meer dan twee maal het woord, tenzij met verlof der Kamer), zegt de heer Schaper zich noode 'bij deze bepaling neer te leggen. Bij artikel 74 zegt de heer Schaper, dat bij dit arti kel wordt voorgesteld dat amendementen voorgesteld op regeeringsontwerpen, door commissies van voorbe reiding of vaste commissies onderzocht, minstens on derteekend moeten zijn door ten minste twintig leden of wel 2 maal 24 uur te voren moeten worden inge diend. Hij stelt een amendement voor om het woord „tweemaal" weg te laten. Indiening vier-en-twintig uren te voren zal dan regel worden. Het amendement-Schaper wordt verworpen met 45 tegen 7 stemmen. Bij art. 43 wordt voorgesteld: „Het uur der bijeen komst is op Vrijdag des voormiddags te 10 uur en op de overige dagen des namiddags te 1 uur." De heer Verhey heeft daartegen bezwaar. Dergelijke tijdsbepaling is voor leden, niet in Den Haag wonen de, zeer lastig. De heer Lohman zegt de bepaling opgenomen te hebben op verzoek der commissie van voorbereiding. De beslissing is hem volkomen onverschillig. De heer Verhey repliceert. Als wij onze vergaderin gen tot zes uur en later in den namiddag rekken, dan is het ook voor de pers niet meer mogelijk behoorlijke verslagen van de zittingen te leveren. Het artikel wordt aangenomen met 31 tegen 21 stemmen. Bij een volgend artikel wordt bepaald dat de zittin genprecies op tijd en niet meer kwartier na dien zullen aanvangen. De andere artikelen worden zonder stemming aan genomen. De voorzitter stelt voor de stemming over het arti kel, waarover de stemmen staakten, te houden Maan dag in den aanvang der zitting. De heer Van Nispen: Dan zullen veel leden niet aan wezig kunnen zijn. De voorzitter: Zal dan de stemming te 3 uur hou den. Besloten wordt Maandag half twee te behandelen de huishoudelijke raming en voorts om Dinsdagavond te vergaderen. De vergadering wordt verdaagd tot Maandag half twee. GEMENGD NIEUWS. Een.visschenrijk. Onder de gemeente Uithuizermeeden (Gr.) wordt een zeer diepe kolk aangetroffen, die buitengewoon rijk aan verschillende vischsoorten moet zijn. Om dien grooten vischvoorraad machtig te worden zijn eenige vreemdelingen aldaar reeds eenige dagen bezig door middel van een machine de kolk droog te krijgen. Reusachtige snoeken en buitengewoon dikke palingen, alsmede andere vischsoorten, werden reeds gevangen. Een unicum. Door de examen-commissie voor de akte lager onder wijs is Donderdag te 's-Gravenhage een candidaat toe gelaten van 29 jaar. Hij is petroleumventer en heeft in anderhalf jaar tusschen de petroleumdruppeltjes door zonder eenige hulp van anderen zich voor het exa men voorbereid. Hoed af! (L. en V.) Uit Oude Niedorp. Bij beschikking van den Directeur-Generaal der Posterijen, zal te beginnen met 17 Mei a.s. voortaan, te 'tVeld, een tweede bestelling met buslichting plaats hebben. Van den Langcdijk. De onderhandsche handel en verkoop van bewaar- kooi aan de Langedijk en omstreken, loopt nu geheel ten einde voor dit seizoen, zoodat er nu geheel stil stand in den handel van de Langedijker producten is tot begin van het nieuwe seizoen, hetwelk gewoonlijk aanvangt in de eerste helft van Juni. Dammen. Wij kunnen den damliefhebbers mededeelen, dat de aangekondigde nationale club-wedstrijd, uitgeschre ven door den „Algemeene Nederlandsche Dambond", zal aanvangen op Zondag 23 Mei a.s., in café „Neuf" te Zaandam. De speeluren zijn van voorm. 11 tot nam. 21/2 uur, en nam. van 4 tot 7L/2 uur. In dezen serieuzen wedstrijd, waaraan vele hoofd klasse-spelers deelnemen, ontvangt de eerste aanko mende club, het kampioenschap voor Nederland, bene vens de gouden medaille, terwijl de twee daaraan vol gende clubs respectievelijk de zilveren en bronzen me daille ontvangen. Ook worden fraaie premies, waar onder een stel gouden manchet- en frontknoopen toe gekend aan de twee spelers, die in dezen wedstrijd per soonlijk de meeste winstpunten behalen. De tweede speeldag vindt plaats te Edam op Maan dag 31 Mei (2en Pinksterdag) de derde te Haarlem op Zondag C Juni en de laatste te Amsterdam op Zon dag 20 Juni d. a.v., telkens van voorm. 11 tot nam. 21/2 uur en nam. van 4 tot 71/2 uur. Enkele strikt persoonlijke introductie-kaarten zijn verkrijgbaar bij de heeren G. Fris, Zaandam; D. Kik- ke, Edam; J. Jacobson Az., Haarlem; A. D. Querido, N. Kerkstraat 73 Amsterdam en bij den Bonds-secre- taris, Damrak 59 Amsterdam. Uit St -Pancras. Donderdagavond werd te St.-Pancras in het lokaal van den heer J. Ruijs, door de atdeeling het „Witte Kruis" eene algemeene ledenvergadering gehouden. De opkomst was weer heel slecht; 10 leden van de 186 waren present, zelfs de voorzitter was niet aanwezig. Bij afwezigheid van den heer F. Smit, werd het voorzitterschap waargenomen door den Penningmeester, den heer K. Visser. Na opening werden döor dhn secretaris, den heer T. Engel, de notulen gelezen van de vergadering, gehouden 1 Oct. 1908, welke algemeen werden goed gekeurd. Het uitgebrachte jaarverslag over 1908, ontving wegens zijn uitgebreidheid en juist weer geven van de werkzaamheden der afdeeling aller goedkeuring. Ook werd daarna door den secretaris als afgevaardigde verslag uitgebracht van de alge meene vergadering, welke 6 October 1908 in Parkzicht te Amsterdam was gehouden, ook dit verslag werd met volle instemming door de aanwezigen aangehoord. De rekening van den penningmeester was dit jaar geen aangename taak, daar de ontvangsten de uit gaven niet konden dekken. Er was in 1908 uitgegeven f359,75, waartegen een ontvangst van f 288,öl1/2 zoodat de redening sloot met een nadeelig saldo van f 71,234/2, dit te kort is wel in hoofdzaak veroorzaakt door het aanschaffen van een tweetal draaibare ligtentjes met bijkomende werkzaamheden. Hier na werd een begrooting voor 1909 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf groot f295. Daarna werd behandeld de opgave van 10 nieuwe leden, welke allen werden aangenomen. De heeren F. Smit en K. Visser moesten aftreden als leden van het bestuur, doch waren wegens hunne funtiën als Voorzitter en Penningmeester herkiesbaar bij opneming der stemmen bleek dat beide weer waren herkozen. De heer Smit zal met deze herbenoeming in ken nis worden gesteld terwijl de heer Visser zijn be noeming aannam. Daar de rondvraag niets meer opleverde werd de vergadering gesloten. Juffrouw: Jongetje: - omdat, ik uwe Juffrouw: kat." Jongetje: de kanarie sit Hij zat d'r in. „Wat wou je met die kat klein» man?" „Een kleinigheidje, asj-blief juffrouw, kanarie heb teruggebracht „Maar dat is geen kanarie, dat is een „Dat weet ik ook wel, juffrouw; maar d'r in." Prinses Juliana. Aan een salonboot, die in den a.s. zomer met het postvervoer tusschen Texel en Helder wordt belast, is d« naam gegeven van „Prinses Juliana", zoodat deze naam reeds in de seheepswereld is doorgedrongen. Moordaanslag. In de Peperstraat te Rotterdam heeft gisternacht te 2 uur voor pand 31 in die atraat de beiuchte P. J. van Zwieten, die reeds geruimen tijd met moordplannen rondliep, met een slagersmes aangevallen den ketel- bikkerabaaa Beuvers, wonende te Katendrecht, die in gezelschap was van een Engelachen zeeman, die in dat pand vertoefde met een vrouw. Het meisje van Van Zwieten trachtte nog den moordaanslag te voarkomen, door zich tusschen den aanvaller en het slachtoff-r te plaatsen, doch over haar set ouder heen stiet van Z het mes in het hart van Beu vers die bjj aankomst in het ziekenhuis reeds overleden was. Een half uur later word v. Zvi»ten in de Zandstraat gearresteerd en had de politie de grootste moeite om den moordenaar tegen de menigte te beschermen. Op de Korte Hoogstraat, op weg naar het bureau aan de Pauwensteeg, ontstond een algemeene worste ling. De moordenaar werd tegen den grond geslagen en op het hoofd getrapt, en ook eenige agenten ge raakten onder den voet. Eerst nadat een brigadier eejige revolverschoten gelost had, kwam er eenige ruimte en kon de moordenaar naar bet politiebureau worden overgebracht. Vermist. Van den heer S., rijksontvanger te Buitenpost, die 30 April vandaar vertrok, zonder d*t men w«et waar- heeD, is nog niets naders bekend. Een ingesteld on derzoek heeft doen zien, dat zjjne administratie en kas in volmaakte orde zjjn. Door de familie worden alle pogingen aangewend hem op te sporen. Gesloten. Alle mooie wandelplaatsen van het bekende O ranje- •voud in Friesland zijn nu voor het publiek gesloten en aan de VereenigiDg voor Vreemdelingenverkeer te Heerenveen, die te Oranjewoud rustbanken plaatste, is het verzoek gericht, dez weg te nemen. Dacht men eerst dat het niet zoo'n vaart zou loopen, er zijn reeds personen geverbaliseerd, die het, verboden ter rein betraden. Natuurlijk zal het bezoek aan O'-arjs- woud daaronder duchtig lijden. Het dient gezegd, dat er soms zeer ruw in de bosschen huis gehouden werd. Treurig Zekere W. P., een der door H. M. de Koningin be genadigden, die de vorige week uit de gevangenis te Rotterdam werden ontsDvn, dued in don »fg*Ioopen nacht alsof hij op de Hoogstraat een wink' lruit in wilde slaan. Hij deed dit op een wijze dat de politie het zien zou en alleen om ingerekend en naar ce gevangenis teruggebracht te worden. Voorloopig werd de man, die zonder vast woonverblijf is, naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht. Luchtscheepvaart. De Donderdag in Utrecht opgestegen militsi e lucht ballon iz gisteren te halfvier in goede orde t ij Venlo aangekomen. Verhoogde salarissen. Tegen den wil van den gemeenteraad hebben Ge deputeerden de zalariszen van burgemeester en secre taris van Beverwijk van f 1400 verhoogd tot f1700. Voortvluchtig. Sinds ongeveer drie weken was de 26jarige kan toorbediende L. te Amsterdam voortvluchtig, met me deneming van een bedrag van ongeveer f 600 Gisteren is hij te Ngmegen aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. Op hem werd bijna niets meer van de f 600 gevonden. Duinenbosch. De eerste patiënten uit het gesticht aan den Swa- nenburgwal te Amsterdam zijn nu overg-bracht naar het nieuwe gesticht Duinenbosch te Castricum. Met de verdere bevolking vin dat gesticht wordt nu ga leidelijk voortgegaan.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1