BUITENLAND. S TADSNIEU W Si 600 Uit Sint Pancras. Een vermiste terecht. Nekkramp. Verdronken. Boschbranden. Ergerlijk. Doodgevallen. Van Texel. De moordaanslag te Sluis. Uit Egmond a. d. Hoef. Onwaar bericht. Qemengde Mededeelingen. Een harde straf. Stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen, Veel belangstelling. Postduiven. Volkshuisvesting. Schilderij aangifte der Prinses. Brand. Agenda. Staatsloterij. Trekking van heden. 5e klasse, ln lijst. No. 4128, 4145, 5696, 16327 f 1000no. 1789, 3820, 4158 f 400 no. 1072, 3727, 4464, 8819, 9309, 18108, 19176 f 200; no. 268, 1436, 6325, 8942, 11841, 16188, 18183 f 100. n a 4t fterirhteis Ta den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in ons Noorderkwartier zeer sterk gevroren, 's Morgens lag er zelfs ijs in de slooten. Voor de te veld staande gewassen en voor sommige soorten bloeiende vrucht- hoornen is deze strenge vorst van groot nadeel geweest. Vooral de aardappelen hebben zeer veel geleden. Een bouwer vertelde, dat hij alleen op dezen bouw voor meer dan 200 schade had gekregen. Het is wel erg. Draverijen te Bergen. De meeting trof het met het weertoch was er wei nig publiek. De opkomst der paarden was gering, zoodat men geen belangrijke sport te zien kreeg. Dc uitslag was als volgt: L Kranenburch-Prijs. Prijzen Draverij voor Ne- derl. Paarden. Prijs 250, 50 en 25. I. Day Light van J. Koster, Koster Jun. 1650 m. in 3.373/3, 2. Kembrandt van Y. Brouwer, Snoeck, 1600 m. in 3.383/5. II. Toussaint-Prijs, Record-Draverij, afstand 2000 meter. Prijs 350, 75 en 25. 1. The Surrogate van W. Zuidmeer, Th. Monsieur, 2045 m. in 3.214/5, 2. Brummbar van W. O. Teurlings, Ten nagen, 2120 m. in 3. 222/s en 3. Daniël, van J. A. Geersen, Schönrock, 2010 m. in 3.251/5. Hofdijk-Prijs, Ilandicap-IIarddraverij voor Nederl. Paarden. Prijs 350, 75 en 25. 1. Day Ligt van J. Koster, Koster Jun, 2050 m. in 3.50l/5, 2. Jaantje van H. Vogelesang, eig., 2180 m. in 3.512/j, en 3. Annette. P. Appel, 2040 m. in 3.562/5. Day Light verbeterde één seconde; zij toonde 1.53. Lauernesso-Prijs, Record-Draverij voor Nederl. Paar den. Prijs 300, 75 en 25. 1. Cnesarewiteh van Stal Mercurius. A. Mol. m. in 3.402/., 2. Kwarteltje van Stal Bellevue, A. teveen, 2015 m. in 3.411/, en 3. Sierra Fils van Vanti, de Boer, 2115 m. in 3.412/6. Albada-Prijs, Tlcat-Draverij, Handicap. Prijs en 50. Eerste heat: 1. Achilles van II. von Eicken, Alke- made, 1670 jn. in 2.384/5, 2. Artillerist van W. Zuid- meer, Th. Monsieur, 1630 m. in 2.395. Tweede heat: 1. Artillerist in 2.374/., 2. Davoust, 1645 m. in 2.3S3/,. Derde heat: 1. Artillerist van W. Zuidmeer, 1630 2. Davoust van P. v. d. Wal, Ensing, 2095 Wit- Stal m. in 2.392/r>. 1645 in 2.413'/3. De S. D. A. P., federatie in het district Alkmaar, had tegen Zaterdagavond half acht een bijeenkomst belegd, in het lokaal van den heer Jn. Ruijs to St. Pancras, alwaar als spreker zou optreden de heer J. C. van Kuijkhof, met het onderwerpDe S. D. A. P. en hare eischen bij de a.s. verkiezingen. Slechts een zevental personen waren opgekomen, re den waarom de spreker maar onverrichterzake terug keerde. Uit de Rijp. Beroepen te Helder ds. J. W. Poort te de Rijp. Uit Stompetoren. In verband met de feestviering op Woensdag 19 de zer schijnen hier grootsche plannen te bestaan en hoe gaarne we ook de lezers van de Alkmaarsche Courant op de hoogte zouden willen brengen, wij moeten ons tot enkele onderdeden bepalen, aangezien er over het feestplan iets geheimzinnigs ligt een en ander schijnt een verrassing te moeten blijven. Wij konden alleen te weten komen dat 's morgens om elf uur de feestelijkheden zullen worden geopend bij, of bij min der gunstig weer in het lokaal van den heer K. Brak, waar tevens de optocht zal worden opgesteld. Naar wij vernamen zal de optocht bestaan in een 16-tal rij tuigen, een aantal hoeren en dames op versierde fiet sen, een vijftigtal schoolkinderen in versierde rijtuigen, de tooneelvereeniging „Aurora" enz. De stoet zal wor den geopend door de leden der Gymnastiekvereeniging „Voorwaarts te paard en ook door een groep ruiters worden gesloten alles onder begeleiding van een muziekkorps. Wat er echter in den optocht zal wor den voorgesteld is nu nog geheim. Wij hoorden van de bemaling van de Sehermeer, van een boerenbruiloft in 1809 waai*van de voorstellers in het costuum van dien tijd, maar meer konden we niet te weten komen. Op de brug te Stompetoren zal een eerepoort worden opgericht. I it hetgeen wij hoorden en zagen, en blij kens de algemeene deelneming, mag gerust de conclu sie worden getrokken, dat als wind en getij meewerken het een alleraardigst feest kan worden. Zoo ook het avondfeest. Ook hiervan is wel iets uitgelekt n.l. dat de leden van „Aurora iets zullen geven, maar' wat er verder zal gebeuren mochten we niet vernemen. Kunnen we er niet veel van vertellen, met het oog op onze feestcommissie mogen we verwachten dat een en ander een recht feestelijk aanzien zal hebben, en kunnen we belangstellenden aanbevelen eens een kijkje te nemen hoe de polderbewoners de komst van het prin sesje gedenken. Programma's zijn verkrijgbaar gesteld bij den heer Brak tot Woensdagmorgen 10 uur. Daar zijn even eens verkrijgbaar in de kiosk mutsen, gedenkpennin gen enz. enz. Uit Oude NIedorp. De Raad dezer Gemeente vergaderde Zaterdag in voltallige vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Wonder Pz. De voorzitter stelde namens burgemeester en wet houders voor dat de Rand een telegram van geluk- wensch zou zenden aan II. M. de Koningin en. Z. K. II. Prins Hendrik; voorts aan de kinderen een feestplaat, te geven ter herinnering aan de heugelijke gebeurtenis in de Ko ninklijke familie. Zonder eenige bespreking- werden deze voorstellen aangenomen. Omtrent den toestand van het armhuis aan het erlaat gaf de burgemeester inlichtingen, waaruit bleek dat restauratie van dit huis onmogelijk is door de bouwvalligheid der muren. Medegedeeld werd dat goedgekeurd zijn de kohieren van de Hoofdelijken Omslag en der belasting' op de honden. Aan mej. Beune, onderwijzeres, is een tijdelijk verlof verleend wegens ziekte voor den tijd van 6 weken en ter vervanging van haar is tijdelijk aangesteld mej. Sehn ieder. De rekening van de Gezondheids-commissie werd daarna medegedeeld, naar aanleiding daarvan gaf de Laad als zijn gevoelen te kennen dat de rekening zeer hoog is. liet Gemeenteverslag werd door burgemeester en wethouders tien Raad aangeboden, evenzoo de versla gen van de Gezondheids-commissie tte Hoorn en van de ambachtsschool te Alkmaar. Burgemeester en wethouders boden daarna den Raad aan het verslag der werking van de armenwet. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. De Polder Heer-Hiigowaard zond een wijziging van het bijzonder reglement, voor zooveel! aangaat art. 9 regelende den aanslag. IV voorzitter gat inlichtingen, waaruit bleek dat het oude land, dat de Gemeente in den polder Heer-IIugo- waard heeft, bij de totstandkoming der voorgestelde \vyzigmg dubbel zou worden aangeslagen en zou wil len voorstellen een bezwaarschrift in te dienen. De heer Over vroeg wie het meest gerechtigd is tot het heffen der belasting, waarop de voorzitter ant woordde dat dit maar moet worden onderzocht, en men zonder verdere bespreking zijn voorstel aannam. Van den Raad der Gemeente Heer-Hugowaard was ingekomen een bericht dat er geen watervoorziening is conform de gezondheidswet bij de woningen van Witsmeer en eenige anderen. De voorzitter zeide dat inlichtingen bereids waren ingewonnen omtrent de kosten van de verschillende re genbakken, eventueel daar te plaatsen. Na eenige besprekingen werd besloten de betonfa- briek te Nieuwe-Nicdorp het maken van bakken op te dragen. De heer Baars, Hoofd der School te Zijdewind, vroeg wegens zijne benoeming te Amsterdam eervol ontslag tegen 16 Augustus. De voorzitter appresieerde het ten zeerste dat de heer Baars eerst tegen dien datum ontslag vroeg en stelde voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Zonder bespreking werd in dien zin besloten. De door burgemeester en wethouders voorgestelde af- en overschrijvingen dienst 1908, ten bedrage van 724.78s werden goedgekeurd, evenals het besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van 151.02. De suppletoire begrooting, noodig geworden voor de buitengewone subsidie van 500 aan het algemeene Armbestuur werd eveneens vastgesteld. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de plaats van den heer IT. Kriller, die bedankt heeft, werd benoemd de heer A. Strijbis. Tot algemeen Armvoogd in do plaats van den heer Bos die bedankte, werd benoemd de heer O. Rempt. Tot leden van het Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer werden aangewezen to Oude-Niedorp dc heeren A. Wonder, voorzitter, C. Over en A. Strijbis leden, en tot plaatsvervangend lid de heer O. Rempt; en te Zijdewind de heer O. Hille tot voorzitter, J. van der Oord en J. Ligthart tot leden en tot plaatsvervangend lid de heer J. Stam. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord waarna de vergadering werd gesloten. I)e heer S„ rijksontvanger te Buitenpost, die 30 April vandaar stilletjes vertrok, bevindt zich te Lon den. De reden van zijn vertrek is een proces-verbaal, tegen hem opgemaakt wegens te laat vertoeven in een café. re Benunel is het 5-jarig zoontje van den heer J. W. J. aan de gevreesde ziekte „nekkramp" overleden. Overreden. Op den hoek van de Plantage Middcnfaan en de Badlaan te Amsterdam is Zaterdagavond een wielrij der door een automobiel aangereden, waardoor hij kwam te vallen en een der wielen over zijn borst kreeg. Naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds te zijn overleden. Te Beesd is Zaterdag het l1/2 jarig dochtertje van den landbouwer J. door een paard en kar van den voerman G. uit Helden, overreden en gedood. Gisternacht is op het stationsterrein te Rotter dam (Delftsche Poort) het lijk gevonden van een on bekenden man, wiens beide beenen waren afgereden. Te Bakkeveen (Fr.) is het 5-jarig zoontje van F. Jongstra in een sloot gevallen en verdronken. Een 6-jarig knaapje (het eenig kind van P. B.), aan den Steenweg nabij de brug van „De Purmer", is Zaterdag te water gevallen en verdronken. - Te Stadskanaal viel Zaterdagavond bij den Pe- kelderweg, vrouw Drenth, bij het waterputten voorover in het vaartwater. Zij werd opgehaald, doch overleed spoedig daarna. Zaterdagmorgen geraakte een 4-jarig jongetje, J. II. Vergragt, bij het spelen in de Binnenhaven te Helder. Hoewel onmiddellijk pogingen aangewend werden tot redding, mocht het niet gelukken het knaapje levend op het droge te brengen. Naar aanleiding van de vele boschbranden, die den laatsten tijd in de gemeente Bergen (L.) voor kwamen, zijn op het landgoed Bleijenbeek, aldaar, vb marechaussees gedetacheerd. Zaterdagavond gen gearresteerd, sterdam een bus, voort schopte. Eene dienstbode, helpen, den jongen greep, handeld.- is door de politie een 17-jarige jon- die in de Goudsbloemstraat te Am- inhoudende brandende petroleum, die, om de agenten te werd door het publiek mi In de Jan van der Ileijdenstraat te Amsterdam viel Zaterdag de glazenwasscher G. van een ladder. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij echter reeds te zijn overleden. Zaterdagavond werd in hotel „Texel" eene zeer druk bezochte vergadering gehouden, uitsluitend toeganke lijk voor aandeelhouders in de N. V. „Texels eigen atoombootonderneming." De vergadering werd geleid door den heer A. Wagemaker, voorzitter van den Raad van Beheer, die in zijn openingswoord allen opwekte, eventueele aanmerkingen te maken ter plaatse, waar zij behooren, n.l. bij' het Bestuur, opdat ze de onderne ming niet zullen afbreken, doch opbouwen. Vau de verschillende voordeelen, door de nieuwe boot verkregen, en door den voorzitter achtereenvol gens opgesomd, is zeker belangrijk de verlaging van het tarief voor passagiers en goederen met minstens V.i deel. Waar de boeken eene ontvangst van ongeveer 32000 aanwijzen, kan men dus berekenen, dat in één jaar reeds minstens 16000 voordeel is behaald. Tiet was eene teleurstelling, dat bij contract aan de „Alkmaar Packet" Voor 5 jaar het postvervoer is op gedragen, doch deze teleurstelling is niet zoo groot: door op eigen kracht te bouwen, wordt de levenskracht vergroot. De balans wijst een batig saldo aan van 1252.625, dat vpor afschrijving zal worden bestemd. Het batig saldo voor het 2e jaar wordt echter aanmerkelijk hoo- ger geraamd. Na langdurige discusiën, waaraan verschillende personen deelnemen, wordt een voorstel van den heer R. Keyser Cz. aangenomen, om de hulp van een ac countant in te roepen, teneinde mogelijke kleine wij zigingen in de boekhouding aan te brengen. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid eener reserve boot in principe wordt uitgesproken en het Bestuur wordt uitgenoodigd, verdere maatregelen te nemen. Bij de rondvraag bracht de heer D. Dros onder da verend applaus hulde aan het Bestuur voor de wijze, waarop de onderneming gedreven is, waarna do voor zitter met een woord van dank voor deze waardeering en met do beste wenschen voor de toekomst van „De Dageraad" de vergadering sloot. Men meldt aan de „N. Rott. Ct.": Betreffende den moordaanslag en de poging tot zelfmoord te Sluis vernemen wij nader, dat do man, zekere M„ aan de justitie heeft medegedeeld, dat hij werkelijk het voornemen heeft gehad eerst zijn vrouw te vermoorden en daarna zich zelf van het leven te berooven. Het echtpaar heeft een dochtertje van 6 jaar, dat des nachts toen het drama werd afgespeeld, uit angst de straat opliep. Op het gedrag van den man was niets aan te merken, terwijl daarentegen de vrouw zich met minder eerbare handelingen schijnt op te houden. De vrouw is levensgevaarlijk gewond door twee schoten, waarvan de eene kogel in het voor hoofd en de andere in haar hals is terecht gekomen. De toestand van den man is niet zoo ernstig. Hij heeft het wapen eerst tegen zijn voorhoofd afgedrukt en toen tegen den hals. De man en de vrouw zijn in het gasthuis opgenomen. Van andere zijde wordt gemeld De kogel uit het voorhoofd van den man is door den geneesheer verwijderd. Do andere kogel kon men nog niet vinden. Bij de vrouw is nog geen kogel verwij derd kunnen worden. Zij verkeert in levensgevaar, terwijl bij den man geen direct levensgevaar bestaat. Beiden worden in het gasthuis, waarheen zij per bran card vervoerd zijn, verpleegd, nun 6-jarig dochtertje, dat in de woning was, is door het leven wakker ge worden en naar haar grootvader geloopen en heeft hem geschetst, wat zij gezien had. De grootvader is toen meegegaan en vond de twee echtelieden in hun bloed badende en is naar den dokter gegaan en heeft de politie gewaarschuwd. 't Ts morgen, Dinsdag, feest te Egmond aan den Hoef. De Raad verleende in de laatste vergadering een subsidie van j 50. Daarop baseerende heeft de feestcommissie een betrekkelijk groot bedrag bijeen gekregen voor de Oranjefeesten, die echter voorname lijk het karakter van een onderonsje zullen dragen. De feestcommissie, die gisteravond vergaderde, besloot tot vaststelling van het volgende programma: 's mor gens kinderfeest, nam. voor dé grooteren volksspelen, s Avonds optocht met verlichte groepen, lampions etc. Daarna groot bal in café „De Drie Egmonden" met muziek van de vier Gebr. Dekker uit Langedijk. In Engeland heeft de Eerste Lord van de Ad miraliteit medegedeeld, dat er eiken dag bij het bou wen van een Dreadnought tusschen de 1000 en 1500 werklieden gebruikt worden. De geheele prijs van zulk een schip is, kanonnen, ammunitie en voorraden medegerekend, op het oogenblik twee en twintig en een half millioen gulden. Daarvan wordt ongeveer 70 per cent aan loonen betaald. In Frankrijk is besloten de staking niet on middellijk te bevelen, maar hun organisaties de volgen de week tot vergaderingen uit te noodigen, om te be sluiten over deze kwestie. aarsehijnlijk wachten de arbeiders of er eenige be weging komt in de poststaking. De Regeering beweert dat het aantal stakers 2000 bedraagt, de stakers houden vol, dat 8000 personen het werk hebben nedergelegd, de waarheid zal waarschijn lijk wel in het midden blijven. Ut Turkije wordt gemeld, dat men in een fort aan de Dardanelien 60 reactionnaire soldaten van de de genie gearresteerd heeft, bij wiemen artillerie en bommen en revolvers ontdekte. Van bevoegde zijde wordt aan de „Tielsche Ct." verzocht mede te deelen dat beslist onwaar is het be richt als zouden te Avezaath kransen van het kerkhof genomen en deze voor versiering gebruikt zijn. Het praatje schijnt in de wereld gekomen te zijn doordat de doodgraver eenige verdorde kransen heeft opgebor gen. In V e n ez u e 1 a heeft de president Gomez sish aldus ov« r den toestand uitgelaten Venezuela, bevrijd van ze'fzucht en bederf, ia op weg tot bloei te komen. Dbelegging van buiten- land'ch kapitaal wordt aangemoedigd. Alle partij twisten zija uit den weg geruimd. Overal heerscht vrede. Alien zgn gelukkig. De zaken gaan vooruit. Venei u«da zal spoedig weer behooren tot de eerste der Zuid-Amoriksansche republieken en geëerbiedigd worden door alle mogendheden. Castro leeft nog slechts in herinnering en wordt genegeerd door ieder, die instemt met hot nisuw ingetreden tijdperk en geleerd heeft door da lessen van het verleden. De opening van den kabeldienst werd feestelijk ge vierd. Het is de grootste gebeurtenis in den handel van Venezuela, sinds het vertrek van president Castro. Een Engelsch rechter h*eft een man van vijf-sn- zeatig wegens bedelarij tot de geeselstr<f met dé ber keroede veroordeeld. Ds Daily Mail is tegen dit vonnis in verzet geko men en krijgt nu een groot aantal brieven van in stemming uit heel het land. Da minister van bionenlandzche zaken hesft een onderzoek naar de zaak ingesteld. Het voncit zal in geen geval voor Dinsdag voltrokken worden. Midde lerwijl zullen twee parlementsleden den minister van binnerlandsche zaken Msandag over dit gevtl vragen stellen. Toynbee-Vereenlglng. De Commissie der Tcynbee-Ver^enigiDg verzoekt ons de aandacht te vestigen op den wandeltocht door leid sters leider» en leerlingen gezamenlijk te ondernemen op Zondag 23 dezer naar Kamperduin, Schoort bd Bergen. Nsdere bijzonderheden vermddt de aankon diging aan het Nutsgebouw. Gedurende de maand Januari 1909 werden door den stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen 14901 reizigers vervoerd en bedroeg de opbreDgst van het goederen en reizigers vervoer f 2662.141/s. Men schrijft ons: Als een bewijs dat velen meeleven met den dienst weigeraar Christiaan Kamper-, moge dienen, dat hij op den dag zijner vetjaring meer dan vijftien honderd brieven en Ansichtkaarten ontving, benevens acht telegrammen. De Postduivenverenigingen „Alcmaria Victrix" en „de Zwaluw" hielden Zondag een gemeenschappelijke wedvlucht van uit Roosendaal. Afstand 12360 KM. De duiven werden ten 8.05 uur in vrijheid gesteld, met helder weder en lichten Noordwesten wind. De eerste duif bereikte zijn kok ten 10.38 uur. De prij zen werden als volgt gewonnen le pr. J. Portegijs met 808 m., 2e rr. J, H. Pork met 807 m., 3e pr. J. Huiberls met 792 m„ 4e pr. J. Portegijs met 779 m., 5e pr. F. Helderman met 778 m., 6b pr. G. Waijboar met 777 m., 7e pr. J. Huiberls met 769 m., 8e pr. J. Huiberts met 762 m., 9a pr. W. Hilleniua met 748 m„ 10e pr. P. L. Volkers Jr. met 745 m,, lie pr. G. Waijboer met 743 m., 12e pr. F. H. P. Gouverne met 742 m., 13e pr. W. Hilleniua met 741.6 m., 14e pr. F. Helderman mit 741 m., 15e pr. W. Hillecius met 739 m., 16e pr. G. Waijboer met 728 m., 17e pr. F. H. P. Gouverna met 72-3 m., 18a pr. H. Cuijpjus met 720 m„ 19e pr. P. L. Volkers Jr. met 712 meter per minuut. De vereeniging „Volkshuisvesting" zal morgenavond om 8 uur hare vergadering houden in „Central", niet in „de Unie." De TTaagsche kroniekschrijver der Nieuwe Groninger Courant vertelt dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden een onzer bekende schilders heeft opgedragen van het historisch moment der aangifte van de geboorte der Prins bij den Burgerlijken Stand, een schilderij te ver vaardigen. Te Delft ontstond Zondagmiddag te 2 uur door on bekende oorzaak brand in de branderij en gistfabriek „De Ooievaar," van den heer L. P. M. Kok. Weldra stond het gansche gebouw in vlammen, zoodat voor de belendende Nederl. Gist- en Spiritusfabriek ernstig ge vaar dreigde. De stoomspuit dezer onderneming hield het vuur binnen zijne perken, maar kon niet beletten dat het gebouw uitbrandde. Lage assurantie dekt, zegt men, de schade onvol doende. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 7:/2 uur, Harmo nie. Gymu.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 81/, uur. Gymii-ver. „Turulust" oefeningsavond, 91j2 uur. Maiinenzangver. „Stem des Volks," rep." 73/4 uur, Graanhandel. DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Ohr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht e« Vlugheid" oefeningaavond mannen-af deeling 8*/4 uur; jengena-afdeeUng 71/, aur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 8V2 uur. Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur, Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub. „St. Petrus," propaganda-verg., 8 uur, „Harmonie." Ver. Volkshuisvesting, verg., 8 uur, Central. Openbare Vermakelijkheden. DONDERDAG. Zangschool „Zanglust", uitvoering 8 uur, Harmonie. TOESTAND VAN H. M. DE KONINGTN. 's-GRAVENlIAGE, 17 Mei. De toestand van II. M. de Koningin en II. K. II. Prinses Juliana blijft in alle opzichten geheel bevredigend. IT. M. bewoog zich nu en dan buiten de gedurende den laatsten tijd be woonde vertrokken, in eenige der salons van het Pa leis. PROF. M. J. DE GOEJE. I.EHIEN, 17 Mei. De oud-hoogleeraar Prof. M. J. dc Goeje is in den tifgeloopen nacht tc Leiden overle den. [Prof. Dc Goojc, die als geleerde en meer in het bij zonder op het gebied der Oostersche talen, een Euro- peeschen naam heeft verworven, werd geboren den 13en Augustus 1836 te Dronrijp in Friesland; zijn vader, een kundig taalgeleerde, onderwees hem zelf in het Latijn, liet Grieksch, het Duitsch, het Engelsch, het Fransch en het Italiaanseh; van 1854 tot 1860 was hij student aan de Universiteit te Leiden en op den 12en October van laatstgenoemd jaar promoveerde hij tot doctor in de Letterenin 1866 werd hij reeds benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar aan bovengenoemde inrichting van het Hooger Onderwijs en in 1869 tot gewoon hoog leeraar. Hoofddoel van zijne taal- en letterkundige stu diën was, critische uitgaven te bezorgen van de be langrijkste Arabische schrijvers en tegelijkertijd de Arabische woordenboeken uit te breiden en te verdui delijken, door aan zijne studieboeken eene lijst van ver klaringen en toelichtingen toe te voegen over de ont brekende of onjuist uitgelegde woorden, dus een zoo genaamd glossarium. Prof. De Goeje heeft al zeer spoedig na zijne promo tie buitengewone voorliefde voor het onderwijs betoond en de Regeering deed wijs, door hem reeds in 1862 te benoemen tot schoolopziener, eene functie, die hij tot 1878 behield. Hij bezat, wat men noemt „het genie der Oostersche talen" en aan hem danken wij voor een groot deel de bekendheid mét den rijken letterkundigen schat die de Arabische literatuur inhoudt. Door zijn weteuscliappelijken arbeid zijn wij in staat een blik te werpen in het bloeitijdperk van lang vervlogen tijden! Zijne verdiensten zijn algemeen er kend en zoowel buitenlandsche regeeringen als de onze hebben hem geridderdhij is o.a. versierd met het Commandeurskruis van den Ned. Leeuw, de Pruisische Orde pour le mérite, het Commandeurskruis van de Poolster van Zweden, de Turksche Midjidéorde (2e d.) en het Officierskruis van het Legioen van Eer. Verder was hij Officier de 1' Instruction publique, bui- tenlandsch lid van de Fransche Académie des Inscrip tions et Belles-Lettres en doctor honoris causa aan de Universiteit te Cambridge. Red.] PROTESTVERGADERING. s-GRAVENHAGE, 17 Mei. De vrije socialisten al hier zullen den lsten Pinksterdag een protestvergade ring houden tegen de gevangenhouding van den dienst weigeraar Kamper. Aan deze protestvergadering zul len de Antimil. vereeniging en een aantal vakvereni gingen deelnemen. BOSCHBRAND. RIIENEN, 17 Mei. Gistermiddag ongeveer 4 uur ontstond plotseling een begin van boschbrand op drie plaatsen tegelijk op het buitengoed Prattenburg alhier, eigenaar jhr. mr. van Ascli van Wijk to Utrecht. Het vuur kon nog bijtijds worden gestuit door de oppas sers. Een viertal opgeschoten jongens, die langs den weg bezig waren met het branden van harskoppen, werden door de marechaussees naar de kazerne bracht en daar in beslaggenomen. TREURIG. LEIDEN, 17 Mei. Gisteren heeft een jongen, die niet al te wel bij het hoofd was, zijn bed met petroleum begoten en het daarna in brand gestoken. De kleeren van den jongen zelf vatten spoedig vlam. De jongen is aan Je bekomen brandwonden overleden. opge- NIEUWS UIT HOORN. Geslaagd. Mej C. C. G. van der Veen, alhier, is geslaagd voor het akte-examen L. O.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2