DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a/fr Voorbereidend militair onderricht. No. 114 Honderd en elfde jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 18 MEI. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. De geboorte van Prinses Juliana. Een mlsdryf tegen de veiligheid van den Staat Z. K. H Prins Hendrik. Tweede Kamer. Tweede Kamerverkiezingen. Een geschenk. GEMENGD NIEUWS. Een tuinbouwcursus. Verdronken. Aardbeienoogst. In zijn eer hersteld COURANT. ;,2* De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan gifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie moet geschieden vóór 1 JUNI a.s., op welken datum de lijst onherroepe- pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Mei 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 303, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 17 Maart 1.1., wanrb'j is vastgesteld eene VERORDENING TOT WIJZIGING DER VERORDENING OP HET RIJDEN MET MO TORRIJTUIGEN EN RIJWIELEN IN DE GE MEENTE ALKMAAR, zooals deze is vastgesteld bij raadsbesluit van 28 AUGUSTUS 1907 (Ge meenteblad No. 213), welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie en aldaar tegen betaling van 0.05 verkrijgbaar is gesteld. Alkmaar, 14 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 18 Mei. Ter bezegeling van de samenwerking tusschen de Duitsche en Oostenrijk-IIongaarsche politiek in de Balkan-crisis heeft de Duitsche Keizer in de afgeloo- pen week Keizer Frans Jozef bezocht. Aan dit bezoek was voorafgegaan een ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en den Koning van Italië te Brindisi. De mo narchen van de landen, die gezamenlijk het drievou dig verbond vormen, hebben elkaar gelijk te doen gebruikelijk is omhelsd en gekust, zij hebben elkaar te Weenen trouw verzekerd de Keizers mondeling, terwijl de Koning telegrafisch in de vriendschapsbe tuigingen werd betrokken. Het oude Drievoudig Verbond, dat zoo dikwerf reeds is doodgeschreven heeft zich opnieuw in volle kracht aan de wereld getoond. Duitschland en Oostenrijk speelden voor elkaar bij verschillende gelegenheden dB rol van „schitterende secondanten" laatstelijk nog bij de gebeurtenissen op den Balkan, waarover het officieuze Duitsche or gaan gisteren schreef: „Voor het Drievoudig Verbond was het oogenblik gekomen zich nogmaals als vredes instrument te doen kennen en tot geluk der volkeren bevond zich dit instrument op het kritieke oogenblik in handen van staatslieden, die het rechte gebruik- er van wisten te maken en die door het succes van hun besluiten, dat voor iedereen zichtbaar was, nieuwe waarborgen voor het voortbestaan van de bondsgedach te in het leven riepen." Italië daarentegen toonde zich in het verleden min der getrouw aan het verbond. De trouw werd wel eens in gevaar gebracht door gelijk de heer von Bülow het eens heeft gezegd de extra tourtjes welke met andere mogendheden werden gedanst. Engeland en Frankrijk hebben het niet aan pogingen doen outbre ken, om Italië tot ontrouw te verleiden. Kort geleden had er een bezoek van president Fallières te Nizza plaats, terwijl onlangs ook Koning Eduard en Koning Emanuel elkaar ontmoetten. Zelfs Rusland zou nog een poging wagen. In de naaste toekomst 'evenwel zullen de andere mo gendheden het niet weer beproeven; Italië blijft voor- loopig stevig vasthouden aan het Verbond. De invloedrijke organen van de andere landen erken nen dan ook ronduit, dat dit Verbond een nieuwen glans heeft gekregen. „Het zou kinderachtig zijn dit te loochenen" verklaart de Fransche Siècle. De En- gelsche Times zegt niets, maar het zwijgen van een blad, dat anders dadelijk klaar staat om een lang ar tikel over een internationaal-politieke gebeurtenis te schrijven, is veelzeggend. In Rusland is de toonaan gevende pers uitermate boos. Wanneer Keizer Frans Jozef jonger en oprechter ware geweest, dan had hij, volgens het Nowoje Wremya, moeten zeggen, dat hot onverwachte succes in den Balkan, minder te danken was geweest aan den hondstrouw der Duitschers dan aan de Russische diplomatie aan de Russische angst. Oostenrijk is de wapenknecht van het geïsoleerde Duitschland, Italië zijn schildknaap. Wanneer wij dit laatste meel even vasthouden, dan leert het ons, dat van het flinkgewapende krachtige Drievoudig Verbond Duitschland de leider is. In het politieke tournooi, in het Engelscli-Duitsche tweegevecht om de leiding van de Europeesche politiek, dat nu reeds zoolang aan den gang is, is op dit oogenblik Duitschland, na geruimen tijd verliezend te zijn geweest, weer overwinnaar. Liet pantser van verbonden en toenaderingen,, waar in Engeland zich heeft geslagen, blijkt thans niet voldoende te hebben geholpen, om de hooge verwach tingen, welke er algemeen in dezen kampioen gesteld werden, te vervullen. Het pantser was niet sterk in de Balkankrisis zijn nöcli Rusland, nöcli Frankrijk krachtig voor den dag gekomen. Het pantser is echter evenmin echt Rusland speelt tegenwoordig in Perzië een rol, welke niet in overeen stemming met Engelands belang is. Engeland is er het land niet naar, om zich bij zulke toestanden neer te leggen. Het zal zoeken naar een verbetering op- welke wijze deze dan ook tot stand gebracht moet worden! de ontwerpen eenigszins aan zijne bezwaren tegemoet komen, maar toch betwijfelt hij de deugdelijkheid. Ook spr. vraagt zich af welke zaken zullen nu dien enkel- voudigen rechter worden toegewezen. Hij zal voor de 'ontwerpen stemmen, in de hoop, dat het goed zal gaan. De heer Limburg kan ook niet zeggen, dat zijn sym pathie voor deze wetsontwerpen grooter is geworden dan voor de overigen. Dat wij nu anderhalf jaar over dit noodwetje bezig zijn is niet de schuld van den mi nister, doch van de Eerste Kamer, maar de sympathie wordt er niet grooter door. De minister van Justitie doet opme ken, dat do ach terstand in Amsterdam en Den Haag nog bestaat. In Den Haag verloopen soms 3 jaren eer een zaak is af gewikkeld en diezelfde toestand dreigt te ontstaan in Rotterdam. Welke weg had de Regeering nu in te slaan na de verwerping der vorige ontwerpen in de Eerste Kamer f Geen andere weg bleef den minister over dan die welke hij nu heeft ingeslagen. Als maatstaf voor den arbeid eener rechtbank het aantal pleidooien te nemen is verkeerd, daardoor wordt de arbeid niet bepaald. Zelfs al ware het plan-\' an Twee milddadige inwoners van den Haag hebben ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis aan veertien van de op den 30en April geboren kinderen in de ge meente een spaarboekje ad 50 elk, op de Nutsspaar- bank ten geschenke gegeven. Do kerkeraad van de Nederd. Hervormde ge meente te St. Petersburg heeft besloten ter blijvende herinnering aan de blijde gebeurtenis in ons Vorsten huis, de som van 10.000 roebel beschikbaar te stellen voor het kinder-tubereulose-ziekenhuis te Tsarskoje Selo. De rijke gift stelt genoemd ziekenhuis in staat een groote aan zijn terrein grenzende barak te verwer ven, die indertijd door de Tsaritsa was ingericht tot toevluchtsoord voor uit den Japansehen oorlog terug gekeerde invaliden, en die nu sinds eenigen tijd leeg stond. De stichting en de barak zullen den naam van Prinses Juliana dragen, die op een marmeren tafel in de barak zal worden gebeiteld, ouder vermelding van de heuglijke gebeurtenis. Op 30 April, 's morgens te 7 uur, gelijktijdig met Prinses Juliana, werd te Ttiel geboren Hendrik van Mourik. II. M. de Koningin hiermede in kennis ge- Doorn uitvoerbaar, dan betwijfelt de minister nog do I steld, heeft den jongen wereldburger een spaarbank- deugdelijkheid. Ook de kosten zouden niet gering zijn ook het Ilooger Beroep zou bij aanneming van dat plan anders geregeld moeten worden, maar afgescheiden van alles: het geeft geen dadelijke hulp. Hier wordt de minister verzocht even zijn rede te onderbreken, om de herstemming te doen houden over boekje geschonken, waarop 25 gestort was. Over dit opzienbarend feit schrijft het II b 1 d. nog 't volgende: UIL,Het gebeurde heeft in militaire kringen heel wat het amendement-Van Nispen op het voorstel-Lohman, I ontsteltenis gewekt, niet alleen door den ernst van het waarover Vrijdag de stemmen staakten (als regel ge- I gebeurde, maar ook omdat de oudste hoofdofficieren houden, dat de griffier de afdeelingsinslagen samen- I zjch een dergelijk voorval niet herinneren. De schul- stelt). Dit amendement wordt aangenomen met 34 I rügo genie-sergeant, die bereid was stukken op onze tegen 25 stemmen. I defensie betrekking hebbende uit te leveren, genoot het Ingekomen is een voorstel, om de discussie te her- I algemeen vertrouwen. Hij deed op de bureelen van openen over het artikel, bepalende dat de vergaderin- I het genie-commandement te Amsterdam stil en kalm gen zullen aanvangen om één uur en Vrijdags om 10 I zjjn Werk, en leidde ook een regelmatige leefwijze. Zijn uur. Morgen bij den aanvang der vergadering zal I c]lefs hier, maar ook zijn korpscommandant te Utrecht, Prins Hendrik zal 28 Mei te Haarlem de vergade ring der Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen bijwonen. Vergadering van Maandag 17 Mei. Eenige wetsontwerpen van kleinen omvang worden alsnog aan de agenda voor openbare behandeling toe gevoegd. De heer Ter Laan vraagt wanneer zijn interpellatie omtrent de onderwijstoestanden te Putten aan de orde komt. De voorzitter antwoordt dat de Regeering nog geen inlichtingen heeft ontvangen. De Kamer gaat in comité-generaal. De openbare vergadering wordt na ongeveer vijf mi nuten heropend. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van(de wet van 9 April 1877 (Stbl. no. 79) en wijziging van de wet op de Rechterlijke Organisatie en het Beleid der Justitie enz. De heer Van Sasse van Ysselt had het beter gevon den, nu zoovele maanden verloopen zijn, dat er van onverwijlde bestrijding van den achterstand geen spra ke meer kan zijn, dat rustig de wetsontwerpen van den minister Van Raalte waren behandeld. Toch zal spr. gaarne medewerken' om den achterstand te bestrijden en hij brengt hulde aan den minister, dat hij zijn be- gihsel heeft gehandhaafd. Met uitbreiding van perso neel alleen toch zou de achterstand niet worden opge ruimd. Zeer juicht hij het toe, dat de rechtersplaatsen zullen worden ingenomen door mannen in de kracht van hun leven. Aangenaam is het spr., dat ook de mi nister den nu voorgestelden maatregel beschouwt als een voorloopige. Van den alleen sprekenden rechter maakt de minister zich, naar spr. oordeel, een overdre ven voorstelling- Hij vreest, dat er niet zooveel ge bruik van zal worden gemaakt. Wil men den achter stand geheel opruimen, dan zal de minister moeten zor gen voor betere bezoldiging der rechterlijke ambtena ren en betere promotie en meer vrijheid aan de rechten moeten geven om in te grijpen. Aan den rechter moet meer macht gegeven worden om uitstel van burgerlijke zaken tegen te gaan. De heer Van Doorn heeft voor de nieuwe voorstellen niet meer sympathie dan voor de vorige. Waarin de achterstand bestaat, wordt niet medegedeeld, hoe groo de achterstand is, de Kamer, het publiek weet het niet ergo, men doet een sprong in het duister. Meer had het op den weg van deh minister gelegen, wanneer hij de Kamer beter had ingelicht. Spr. is het niet eens met hen, die van oordeel zijn, dat de achterstand ontstaat door het uitstellen het langzaam verloopen der proces sen. De geheele achterstand is niets anders, dan dat meer dagen voor pleidooi en getuigenverhoor gevraagd worden dan de rechtbank beschikbaar stelt. Hier Den Haag is de toestand zóó, dat de rechtbank 48 pleitdagen ten achter is. Die toestand dateert niet van dit jaar, maar van zes jaren her. De heer De Savornin Lobman zegt dat de gewijzig daarover beslist worden. De minister van Justitie vervolgt daarna zijne rede en betoogt dat de gerechtshoven thans niet geholpen behoeven te worden. Ieder, die in een rechtscollege heeft gezeten, weet, dat er vaak zaken voorkomen, die best door een rechter kunnen worden afgedaan. Welke die zaken zijn, kan niet in de wet worden geschreven. Veel zal er van af- waren zeer verwonderd dat hij tot zulk een verraders daad in staat bleek te zijn. Toch blijkt uit het onderzoek, dat hier niet in een opwelling van het oogenblik gehandeld is, maar dat de schuldige hardnekkig volhard bij zijn plan geheime stukken aan Duitschland uit te leveren. Immers, de gearresteerde sergeant van de genie is zeker wel een half jaar in correspondentie geweest, hangen, hoe de partijen er zelf over denken, of zij zelf I VOordat het gelukte hem te grijpen. Zijn eerste hun zaak door den alleensprekenden rechter wenschen I schriftelijke aanbieding richtte liij tot den Duitschen beslist te zien. Anders moet de rechtbank zelf beoor- I gezant te 's-Gravenhage. Meer brieven volgden, maar deelen, welke zaken aan den enkelvoudigen rechter zul- I a]le bleven onbeantwoord, len worden opgedragen. I Pogingen van justitie- en politie-wege aangewend Eindelijk heeft de Regeering gemeend aan deze ont- om (leu schrijver, die zijn naam verzweeg, in handen te werpen pensioensbepalingen te verbinden. De leeftijdgrens is zeer ruim gesteld. De Regeering vertrouwt, dat de achterstand door de ontwerpen zal afnemen en in de toekomst zal verdwijnen. Na replieken worden de algemeene beraadslagingen gesloten en het eerste wetsontwerp aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Morgen 11 uur voortzetting der beraadslaging over hel voorstel-Lohman tot wijziging van het reglement van orde. Heropening der discussie. De roomsch-kath. kiesvereeniging te Beemster (dis trict Hoorn), heeft candidaat gesteld den heer C. D. Wesseling. Do Rijksdag te Zweden nam gisteren met algemeene stemmen het voorstel aan, 80 kubieke meters Zweedscli graniet voor do fundamenten van het Vredespaleis te s-Gravenhage als geschenk aan te bieden. De vereeniging „Buurtbelang" te Watergraafsmeer heeft op een stuk grond in de Steinstraat voor de zoons der leden een tuinbouwcursus begonnen, een po ging om de jongelui nuttig en aangenaam bezig te houden. .at Zekere B. M. te Hpendam, die aan toevallen leed, is gisteren te water geraakt en verdronken. De aardbeienoogst in de omgeving van Beverwijk zal dit jaar niet zoo overvloedig zijn als anders. De stren ge winter heeft de cultuur geweldig doen lijden. Op verschillende plaatsen, vooral op de hooge zandgron den, zijn geheele akkers weggevroren en de gevolgen daarvan zijn, dat maar weinig bloesem gezien wordt. De nachtvorsten van den laatsten tijd hebben boven dien veel kwaad gedaan en te vreezen is en verwacht wordt, dat nog niet eens half-gewas zal worden ver kregen. De vorige week sloten de exporteurs v. d. Kolk Dorter contract af voor de te veld staande aardbeien voor 18 et. per K.G., dat is 4 et. per K.G. meer dan verleden jaar. Ongeveer twee jaren geleden vermiste te Lutjebroek de knecht De W. zijn gouden horlogeketting. De ver denking viel op zekeren J. L., die echter wegens gebrek aan bewijs van rechtsvervolging werd ontslagen. Bij de dezer dagen gehouden schoonmaak is nu de verloren ketting uit het bedstroo te voorschijn geko men, en J. L. is dus nu in zijne eer hersteld. De jaarlijksche schoonmaak heeft bij zijn vele lasten ook nog wel een goede zijde. krijgen zijn toen mislukt. De sergeant schreef nadat zijn brieven aan den Duitschen gezant bij ons hof onbeantwoord gebleven waren, aan den Duitschen militairen attaché te Brus sel. Aan hem werden dezelfde aanbiedingen gedaan. De militaire attaché zond de correspondentie, zonder haar te beantwoorden, op naar meergenoemden Duit schen gezant, die de brieven in handen van den offi cier van justitie, mr. Baart de la Faille, stelde. Deze had op grond van de eerste correspondentie, aan den gezant gericht, reeds een onderzoek aan den Amster- damschen hoofdcommissaris van politie opgedragen. Den inspecteur der recherche, den heer E. JPateer, werd toen deze zaak in handen gegeven. Aan zijn op treden vooral is de arrestatie te danken. De brieven n.l. zijn noch door den Duitschen gezant, noch door den attaché te Brussel beantwoord, maar de justitie en de heer Pateer kregen alle in handen. Toen vond men de dader door vergelijking van handschrif ten. Men vermoedde reeds op grond der soort aanbie dingen, dat hij op het bureau van het Amsterdamsclie Genie-Commandement zou zitten, en de instructie ter plaatse ingesteld liet weldra geen twijfel over of de bedoelde sergeant moest de schrijver der brieven aan gezant en attaché zijn. Daarop werd de laatste door hem naar Brussel ge- zouden brief zóó beantwoord, dat de reeds beschreven ontmoeting kon volgen. Deze ontmoeting die plaats had tusschen den sergeant en den inspecteur der recherche Pateer (niet met een rechercheur dus) bracht de bevestiging van het vermoeden, dat de ser geant S. de man was, die de brieven geschreven had. Zeer sterk heeft hij zijn aanbiedingen toen herhaald en vol gehouden. Alles, alles kan ik u leveren, heeft hij den heer Pateer verklaard. „Heel Holland kan ik voor u open leggen." Hij vertelde hem bijzonderheden en stukken te kunnen geven over de geheele defensie in het alegemeen, over de opproviandeering, over het inundatiestelsel, enz. Daarop volgde de arrestatie. De verrader, die uit wraak zeide te handelen en zich geld verschaffen wil de, zit thans in de artillerie-kazerne alhier opgesloten in afwachting van de beslissing van den auditeur-mi litair. Indien zijn handelingen, door het onvoltooide karak ter, dat zij dragen, niet door den militairen strafrech ter gestraft kunnen worden, gaat de sergeant terug naar zijn korps te Utrecht. Dan volgt de disciplinaire bestraffing door zijn korpscommandant, de kolonel van de Genie. In militaire kringen vermoedt men in dit geval degradatie en wegjaging uit het leger. De Tel. verneemt, dat er nog twijfel bestaat, of hetgeen de sergeant S. heeft gedaan, wel grond geeft voor èen strafrechterlijke vervolging, en dat de audi teur-militair deze vraag aan het oordeel van den advo caat-fiscaal heeft onderworpen. S. tocli was niet in de gelegenheid de geheime stuk ken in handen te krijgen, welke hij aan de Duitsche ambassade had aangeboden. Hij had ze niet overge schreven en ze gingen ook niet op andere wijze door zijn handen. Daarbij werden ze na gebruik zorgvuldig weggesloten in een ijzeren brandkast, waarvan hij den sleutel niet machtig kon worden en was er in bu-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1