STADSNIEUW! Een Matlnée Agenda, Eind-examen gymnasium. Telegrafisch Weerbericht Uit Bergen te te Uit Winkel. Nimmer zijn zij met de justitie in aanraking ge weest, zelfs niet de oude V., die al 40 a 50 jaren in de zaak is. Slechts zeer korten tijd is beklaagde handelsman. ITij is de kostwinner van een gezin, de zenuwen van zijn oude grootvader gijn volgens de verklaringen van den dokter al zeer door deze zaak geschokt en dit zal zeker nog erger worden, als zijn kleinzoon gevangenis straf zal moeten ondergaan. PI. eindigt zijn pleidooi met vrijspraak voor bekl. te vragen. Geslaagd. Te Haarlem slaagde gisteren voor het acte-examen L. O. mejuffrouw P. J. de Lange, alhier. R. C Propaganda club St. Petrus. De R. C. Propagandaclub St. Petrus hield gister avond in de groote zaal van de Harmonie een openbare vergadering, zooals de voorzitter, de heer Eggers zeide, met het doel om propaganda te maken voor de veree- niging zelve en den R. Cè jongemannen te wijzen op het groote belang van den aanstaanden verkiezings strijd. Er was aangekondigd, dat de heer Wesseling van '8-Gravenhage in deze vergadering zou optreden, doch daar deze plotseling was verhinderd had de heer A. J. Oostdam, redacteur van de residentiebode, zijn taak overgenomen. De heer Oostdam was voor de propa gandaclub geen onbekende, waarom de voorzitter dan ook meende, dat men hier gevoegelijk kon spreken van een teleurstelling, die eigenlijk geen teleurstelling was. Na een woord van welkom werd den heer Oostdam het woord gegeven. Wat in een goed vat is, zei spr., verzuurt niet: de heer Wesseling zal later nog wel eens hier optreden. Intusschen hoopte spreker, dat hij het optimisme van den voorzitter niet zou beschamen. In districten als Alkmaar, zei spreker, waar slag op slag Mr. van Eoreest uit de bus komt, is het moeilijk de actie gaande te houden. Toch is dit noodig, omdat, wanneer er in een district als dit, hard gewerkt wordt, dit tot voorbeeld kan strekken aan districten, waar men meer kans heeft op succes. Daarom mag men niet versagen, mag men niet moedeloos worden: er staan te hooge belangen op het spel. Men moet ook door het vuur er in te houden de eigen actie stevigen en steeds trachten vooruit te gaan in stemmenaantal. Daarom brengt spr. de propagandaclub hulde, waar zij de actie begint, er op wijzende, dat men nooit over genoeg krachten beschikt en de aanwezigen dus aansporend, om de club zooveel mogelijk bij te staan. Laat ons zien, zei spreker verder, welke belangrijke zaken op het spel staan. Daarvoor staat spreker eerst even stil bij de jammer klacht door de Nieuwe Rotterdammer geslaakt over de groote verdeeldheid aan de linkerzijde: de Unie-libe ralen, de Vrijz.-democraten en de Vrij-liberalen. I)e sociaal-democraten laat spr. buiten rekening: hij zal van hen geen kwaad zeggen, daar zij kwaad genoeg spreken van zich zeiven in de S. D. A. P. en de S. D. P. Door die groote verdeeldheid moet men zich echter niet laten misleiden, want al is, zooals de Rotterdam mer dat aantoont, de eensgezindheid links ver te zoe ken, er is een zinnetje in het bedoelde artikel'van dat blad, dat te teekenachtig is om er niet even op te wij zen. „Het is," wordt er gezegd, „alsof er geen rechter zijde is." Het is dus het bestaan van de rechterzijde, dat links kan vereenigen. Was de rechterzijde er niet dan zou men elkaar nog meer in de haren zitten. In plaats echter van dus dankbaar te zijn, dat die rechter zijde bestaat, zal men toch ten slotte allen tegen die rechterzijde.front maken. Zelfs de heer Elout, hoewel niet, aangesloten bij eenige partij links, zegt het dat hoe ook verdeeld, men ten slotte gemeenschappelijk te gen de rechterzijde moet optrekken. Dit dient men dus in het oog te houden, dat men links bij de herstemming zal samengaan. Wat er dan later, indien men de overwinning behaalt, gebeuren zal, zal men dan wel uifzoeken. Dan krijgt men het natuurlijk met elkaar te kwaad, zegt spr. Allereerst over de kiesrechtuitbreiding. De vrij-libe- ralen willen daarnaast versterking van den invloed van de Eerste Kamer, wat de Vrijz.-democraten en de Unie liberalen niet wenschen. Verder krijgt men het natuurlijk te kwaad over de staatspensionneering. 't Kan dus niet uitblijven, er zal groote oneenigheid ontstaan tot schade der landsbe langen, terwijl die oneenigheid ook slechts schade kan doen aan het prestige van links. Laten wij dus zorgen zei spr. dat rechts in de meer derheid blijft; rechts, waar men wel degelijk weet, waar het om gaat, en waar men te werk gaat naar een vast omlijnd program. Dekatholieken en anti-revolutionairen zijn door de liberalen nooit in de hoogte gestoken; integendeel, men heeft altijd beweerd, dat zij zoo'n beetje achterlijk waren, onbekwaam om te regeeren: de liberalen, zoo hield men den kiezers voor, zijn alleen daartoe bevoegd. Daarom is het wel eens goed, om na te gaan wat de rechterzijde, die nu driemaal aan 't bewind is geweest alzoo heeft bedorven. Op die vraag zal nooit een ant- woord kunnen worden gegeven, dat den slechten naam, die de rechterzijde altijd heeft gehad, kan rechtvaardi gen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat in ons land niet op den voorgrond kon treden, heeft juist on der ministers van de rechterzijde tot tweemaal toe be wijs gegeven van groot beleid. Eerst door hot uitzen den van de „Gelderland" om Kruger te halen en onder dezen minister door de regeling der laatste kwestie, waarin wij werden gewikkeld. Voorts zijn er door het ministerie Kuyper in het tegenwoordige cabinet belangrijke onderwijswetten tot stand gebracht, die de linkerzijde niet best aanstonden, dat is natuurlijk, maar die desniettegenstaande recht vaardig zijn. Spr. herinnert hierbij aan de leugenachtige plaat van het Handelsblad, die ten doel had het voor te stel len, alsof de rechterzijde, het bijzonder onderwijs met subsidie wilde volstoppen, en het openbaar onderwijs zou verwaarloozen. Tegen die voorstelling komt spre ker op: de rechterzijde vraagt alleen algehecle gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs, en men steekt dat niet onder stoelen en banken. Op dit gebied valt nog heel wat in te halen zoowel voor het lager als het middelbaar en hooger onderwijs. Reeds daarvoor is het noodig, dat de rechtsche coali tie in stand blijft. Behaalde thans de linkerzijde de overwinning, dan zou men krijgen een herhaling van de geschiedenis met het ministerie de Meester, waarvan ook zelfs de lin kerzijde weinig pleizier heeft beleefd, en tengevolge waarvan men nu het eigenaardige verschijnsel heeft, dat een reclitsch ministerie regeert met een linksche meerderheid. Spreker gaat thans over tot een nadere bespreking van de leden van het cabinet-de Meester. Hij wijst er op, dat noch minister Staal, noch minister Rappard in staat was, om op de legeruitgaven te bezuinigen, ter wijl minister Sabron reeds aanstonds het voorstel deed om de lichtingen in twee gedeelten te doen opkomen, waardoor 5 ton werd bezuinigd. Ook het optreden van minister Cohen Stuart, die eensklaps verdween, wordt aan critiek onderworpen. Aangetoond wordt ook, dat de minister van justitie ren uog nergens mee klaar was. Hij trok alle ontwer- Van Raalte niet voldeed aan de meermalen uitgespro ken wenschen, om maatregelen te nemen tot beperking van de openbare onzedelijkheid en ter voorziening in den achterstand bij onze rechterlijke colleges. Het stond niet op zijn program was zijn antwoord. Dat ook de linkerzijde met het optreden van dezen minister weinig ingenomen is geweest, blijkt wel uit het feit dat zijn eigen kiesvereeniging hem thans t i Rotter dam heeft losgelaten. Minister de Meester heeft zich, zei spr., doen kennen als de meest eerlijke liberaal. Hij moest bezuinigen en er moest geld zijn voor sociale wetten. Daarvoor heeft hij een wijziging in het belastingstelsel ontworpen, waardoor hij echter niet meer dan 6 ton ken vinden Daarom heeft hij dan ook onlangs zijn waarschuwende stem laten hooren tegen de voorstelling van den heer Borgesius, alsof staatspensionneering in ons land mo gelijk was en hij heeft er op gewezen, dat die pension neering wel 40 millioen zou kosten. Dan had men nog minister Yeegens, de kraan der kranen, zegt spr., die toen Kuijper 8 maanden aan de regeering was al vroegwaar blijf je nu met je sociale wetten, dat vroeg de heer Yeegens, die zelf na drie ja ren nog nergens mee lkaar was. Hij trok alle ontwer pen van Kuyper in, beloofde eerst een oudeidoms- en invaliditeitsverzekering, toen ouderdomsverzekering al leen, omdat hij nog geen tijd had gehad voor denoodige studie en kwam ten laatste met een ouderdomsverzeke ring op 65 jaar, doch zonder invalideitsveizekering, zoodat iemand, die invalide werd, toch tot zijn 65ste jaar moest wachten om iets te ontvangen, terwijl Kuy per had voorgesteld een invaliditeitspensioen die op 70-jarigen leeftijd in ouderdomspensioen. Hieruit blijkt hoe leugenachtig de leuze was van 1905: „Wat heeft een dooie aan een rijksdaalder!" Nu komt men zelf met iets dergelijksde staatspen sionneering, een uitkeering, die ook niet veel meer dan een rijksdaalder zal bedragen. Men wil dat pensioen geven zonder eenige prestatie van den kant van werk gever en werknemer en doet het voorkomen, of dat bij ons even gemakkelijk zou zijn in te voeren als in En geland en Denemarken. De Meester heeft er tegen gewaarschuwd en gezegd, dat het wel 40 millioen zou kosten; daarop is men wat gaan pingelen en stelt het voor alsof het maar 11 of 12 millioen zou vorderen. De heeren gelooven het eigenlijk zelf niet. Ook de opinie van den heer Treub is dat men roekeloos is met de leuze van staatspensionneering en heeft in Land en Volk den heer Borgesius leelijk aan de kaak gesteld. Aardig is dit ook geïllustreerd door een plaat van de Amsterdammer. Van deze zaak komt ook vooreerst niemendal, zegt spr., en daarom belooft de rechterzijde zulke dingen niet, al klinkt het prachtig. De rechter zijde zal trachten een verzekering tot stand te brengen met premieheffing en toelage van den staal. De rechterzijde weet ook, waar ze 't geld er voor vandaan halen moet. Minister Kolkman is daarvoor op 't oogenblik bezig aan een wijziging van het tarief der invoerrechten, het schrikbeeld der vrijzinnigen. Kolkman wil echter geen herziening in protectionisti schen zin, doch zoodanig, dat de productie binnenlands onder gelijke voorwaarden zal kunnen plaats hebben als in het buitenland. Daardoor komt het, dat we thans niet van links hooren de leuze van duurder brood zoo als in 1905. Minister Kolkman heeft aan links dat wapen dus weer uit de hand weten te slaan. De linkerzijde heeft dan ook alleen de leuze„te gen de rechterzijde I" Die rechterzijde is hun eenig schrikbeeld. De Am sterdammer gaf destijds een plaat, waarop minister Heemskerk was voorgesteld als een zeehond in een bassin en daaronder de woorden: „Hij is ons te glad." Zoo is 't, min. Heemskerk is hun te glad af, het te genwoordige kabinet regeert te goed, al heeft het on middellijk de Christelijke beginselen op den voorgrond gesteld. Na een korte pauze laat spreker de leden van het tegenwoordige ministerie even de revue passeeren. Hulde brengt hij aan de nagedachtenis van den zoo plotseling overleden minister Bevers, daarbij even aan- toonende, hoe ten spijt van de liberale bladen men zoo spoedig een opvolger had gevonden in minister Regout, een man van wien de linkerzijde getuigen moest, dat hij boven velen uitmunttehet bewijs, dat de rechter zijde genoeg mannen telt, aan wien de regeeringstaak kan worden opgedragen. Minister Kolkman zegt spreker, is algemeen bekend. Hem werd de portefeuille van financiën opgedragen, hij heeft dus in het ministerie de minst aangename po sitie. Bij zijn optreden was hij al aanstonds genood zaakt belastingverhooging voor te stellen door verhoo ging der opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting wat hij in het ministerie-de Meester had afgekeurd. Kolkman wist echter op overtuigende wijze aan te toonen, dat het niet anders kon, en.... men zweeg. De bekwaamheid waarmede hij zijn voorstel verdedigde wijst er op dat men vertrouwen mag stellen in zijne tariefsherziening. Minister Nelisgen heeft thans zijne achterstandsont- werpen voor de tweede maal door de Kamer goedge keurd gezien en het wetsontwerp tot beperking van de openbare onzedelijkheid en speelzucht is er. Dat wijst op een groote werkkracht. Van minister Heemskerk behoeft niet veel gezegd te worden: hij is de heeren te glad af. De heer Talma belooft niet alles tegelijk; langza merhand moeten al die sociale wetten worden voorbe reid. Ilij wil geen staatspensionneering, doch een stel sel van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, dat ook op de rechtsche programs staat en alleen bereikbaar is. Om dit alles zei spreker is het noodig dat dit mi nisterie blijft. Dan alleen is het mogelijk, dat de wet geving opschiet, dan is het mogelijk dat er bij die wetgeving rekening gehouden wordt met den gods dienst en de zedelijkheid. In den laatsten tijd zijn er stemmen opgegaan om de echtscheiding te vergemakkelijken. De minister heeft zich weigerachtig getoond, daar aan te voldoen, eerder zou hij nog meer belemmeringen in den weg willen leggen aan de verbreking van het huwelijk. Dat is hem van links verweten en het werd een gevaar geacht, dat de minister achter de groene ta fel met zijn katholieke neigingen te koop liep. "Wij, zei spr., krijgen daardoor een nieuwe leuze: geen verslech tering van de zaak van het huwelijk. Daarom is het noodig het ministerie van de rechterzijde te behouden. Niet om de personen der ministers, gaat het echter straks bij de stembus, anders zou spreker nog gaarne wijzen op minister Idenburg, op de minister van oor log en marine, Sabron en Wentholt, beiden liberaal, waaruit blijkt dat de rechterzijde ook het goede in de tegenpartij wil waardeeren en waaruit tevens blijkt dat minister Heemskerk beter menschenkenner is dan Bor gesius, doch wij gaan niet ten strijde voor personen, die zijn bijzaak, slechts werktuigen om onze beginselen te doen zegevieren. De linkerzijde is niet eenstemmig, heeft geen leuze; de rechterzijde is niet zoo arm. Er zijn inderdaad dingen, die ook haar verdeelt, maar in één opzicht is zij toch immer eensgezind, in den strijd voor de Christelijke beginselen, den strijd voor de eere Gods. (Applaus.) Met een woord van dank aan den spreker werd daar op de vergadering, die maar matig was bezocht, ge sloten. zich zal laten hooren met medewerking van de stafmu ziek van het 10e reg. inf. en het quartet „Con ainore' uit Haarlem. Morgenmiddag zal in de Harmonie een matinee wor den gegeven, waar het gemengd koor „Polyhymnia" De gladde keien. Hedenmorgen kwam in de Langestraat weer een paard te vallen door de gladheid van de keien. Het beest, dat gespannen was voor een trouwkoets, bleek toen het weer op de been was, niet in staat te zijn het trouwlustig paartje naar de plaats hunner bestem ming te brengen. Bruid en bruidegom moesten in hun koetsje wachten, tot er een ander paard gehaald was. dat hun beter zou helpen. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. ÉS1/» wer Gymn.-ver. „Kracht en Ylagheid" e«fe«inf»BVoai'i jongens-afd. 2 uur en 7 hut. Qymn.-ver. „Tundust," oefeningtavomd, ï1/, uur. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur. Central. Gem. Koor „Zanglust", 8V2 uur. Zangschool „Zanglust," 5 uur, Chr. School. Alkm. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 67 uur, Cen tral. Schaak- en Damclub V. Y. V., café Schermerhom. Openbare Vermakelijkheden. DONDERDAG. Zangschool „Zanglust", uitvoering 8 uur, Harmonie. Da minister van binnenlandse)!» zaken heeft goed gevonden de volgende gecommitteerden aan te wijz«n> onder wier toezicht het eind-examen zal worden af genomen, te weten te Alkmaar te houden op 21, 22. en 23 Juni, dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. H. B-ugmana, hoog- leer&ar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, en dr. A A. Nijland, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te U'recht. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Mei, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. O-VERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.7 te Maastricht. De laagste stand van den barometer is 750.8 m.M. te Ilernösand. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 20 Mei.) Zwakke, later Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, lichtbewolkt, droog weer, temperatuur hooger, mogelijk nachtvorst. CORRESPONDENTIE. Maandagmiddag vergaderde in het restaurant-Proot alhier de Centrale Raad van de Hanze, bond van R.-K. vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industri- ëelen Middenstand in het bisdom Haarlem. Ook zonder dat iemand het ons uitdrukkelijk ge vraagd had, zouden we, getrouw aan de gewoonte, een verslaggever naar die vergadering hebben gezonden. Toen onze vertegenwoordiger daar kwam, werd hem echter medegedeeld, dat de vergadering niet voor de pers toegankelijk was, maar dat ons een verslag zou worden verstrekt, mits dit gelijktijdig geplaatst werd met „Ons Blad". Wij hebben gemeend deze laatste voorwaarde niet te moeten accepteeren. Wij betrach ten steeds de meest mogelijke activiteit in onzen be richten- en verslagendienst en kunnen daarom niet met plaatsing van een verslag eener vergadering wach ten, totdat ook een tweemaal in de week verschijnend blad het kan opnemen. Wij meenden deze opheldering verschuldigd te zijn aan de lezers, die tevergeefs een bericht over die ver gadering in dit blad hebben gezocht. Overigens heeft het ons wel verbaasd, dat er gisteravond eer verslag van meer dan een kolom in het Centrum stond. GE M E N G D NIEUWS. Uit Heiloo Voor het acte-examen L. O. slaagde gisteren Haarlem mejuffrouw W. H. Vermeer, alhier. Mejuffrouw C. L. Hille alhier slaagde gisteren Haarlem voor het acte-examen L. O. Hedenmiddag is door onbekende oorzaak afgebrand de woning van den lanbouwer Koster in het Zoutkoog. Alles was verzekerd. Uit Schagen. Tot directeur van het Symphonie-orkest te Oud karspel werd benoemd de heer J. Dartillaet v. Tright muziekdirecteur alhier. Uit Wierlngerwaard, Dinsdag is alhier het feest ter herdenking der blijde gebeurtenis op waardige wijze gevierd. 's Morgens half 10 werd de feestrede in de kerk uit gesproken door den heer J. Zijp, waarop koorgezang, soli voor zang door de dames C. W. Stadt en A. Zijp en plechtig orgelspel volgden. Na het schoolfeest werden door het Gem. Koor en de Gymnastiekvereeniging eenige nummers uitge voerd, afgewisseld door muziek van het flinke corps van Wieringen. 's Avonds was het feestterrein, dat evenals eenige woningen, keurig versierd was, schitterend verlicht Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde. Uit Stompetoren] Op waarlijk schitterende wijze wordt de geboorte van prinses Juliana hier heden gevierd. Onder de lei ding van een hoofdcommissie, bestaande uit de heeren P. Kramer Cz., voorzitter, C. Kramer Glijnis, K. Go- vers Jz„ H. Zeeman en P. Vader P.Dz., secretaris- penningmeester, en een subcommissie, gevormd dooi de heeren Dr. Ten Veldhuijs, C. Groenewoud, K. Hos, A. J. Elokstra, J. Rolff, C. Brugman, J. M. Bakker en C. de Goede Jr., werken de verschillende krachten in onze gemeente samen en de resultante zal veler ver wachtingen overtreffen. Het Oranjekleurig program ma met het fraaie borstbeeld van H. M. de Koningin moet wel een verrassing geweest zijn, zelfs na de „ont hullingen" die hierover in de Alkmaarsche Courant zijn verêchenen. Bovenaan toch staat een „groote historische allegorische optocht, opgeluisterd door mu ziek", welke een lange marsch zal maken. Dan volgt het onthalen van de schoolkinderen bij den heer Kal- verboer. Het avondfeest wordt ingeleid door een con cert op het water door het fanfarecorps „Polyphonia" te Scliermerhorn. En dan zal men feestvieren in het lokaal van den heer Brak. Dr. ten Veldhuis zal er de feestrede uitspreken, er zal een feestgedicht worden uitgesproken, er zullen voordrachten worden gehou den, muziek en zaug zullen elkaar afwisselen, er zul len gymnastische oefeningen worden gegeveu en „Au rora" zal een eenakter van Heijermans opvoeren. Elck wat wils dus. En dat de pret lang zal duren bewijst het laatste zinnetje van hel programma „offieieelo sluiting ongeveer vier uur." Natuurlijk prijkte van ochtend reeds de driekleur van alle huizen en waren groot en klein met Oranje getooid. Reeds lang voor het aangegeven uur was men met het opstellen van den optocht bezig en in het anders stille plaatsje heerschte ongekende bedrijvig heid. Op do Buurterbrug was een fraaie eerepoort met veel groen en lampions en vlaggentrofeeën aange bracht, iets verder lag in de Noordervaart een versierd vaartuig, waarop van avond de muzikanten zullen plaats nemen. Ook verschillende huizen waren ver sierd. Gisteren moeten de ambachtsbazen met hun personeel wel handen te weinig gehad Ijebben om dat alles in orde te maken en vrachtrijders en trams moe ten wel een ongewoon goederenvervoer gehad hebben doozen en pakketten en zooveel meer, dat dienen moest voor de versiering. Langzamerhand kwamen de deelnemers aan den op tocht opdagen. Van alle kanten zag men ruiters na deren, met breede Oranjesjerpen en de petten van de gymnastiek-vereeniging „Aurora," de paaiden met Oranje-afgezette dekken getooid. Een „boerenbruiloft van 1813" bracht met harmonicaspel en zang van „al les ter eere van bruigom en bruid" reeds vroeg vroo- lijkheid aan. Omstreeks twaalf uur trok de optocht af. Te vo ren had de heer P. Kramer in de zaal van den heer K. Brak de feestelijkheden geopend met een kort maar kernachtig woord van welkom, waarin hij er aan herin nerde dat Stompetoren in de betuiging van hulde aan het Oranjehuis niet wilde achterblijven eu tot zijn blijdschap kon constateeren, dat er zulk een prettige samenwerking bij dit feest heerschte. Hij eindigde met den wensch dat de feestviering in alle opzichten voor treffelijk mocht slagen. Vooraf een vaandeldrager te paard, die de Neder- landsche vlag fier liet uitwapperen, dan de banierdra ger van de gymnastiekvereeniging „Voorwaarts" van Nd.-Schermer, welker vaandel met tal van medailles prijkte. Een twaalftal leden der vereeniging volgden te paard. In een versierde wagen, getooid met vlaggen met Neerlands wapen, hadden de muzikanten plaats geno men, die Vaderlandsche liederen speelden. Daarna reed de commissie in een open rijtuig. Het volgende nummer werd gevormd door het Oran jehuis. In een open landauwer, gereden door een koet sier in livrei, naast wien een lakei had plaats genomen, was de Koninklijke familie gezeten: de Prins der Ne derlanden in uniform van schout bij nacht (de heer Kriller), H. M. de Koningin in wit zijden costuum met witte toque (mevr. Govers Jr.), H. M. de Konin gin-moeder (mevrouw Govers) in het zwart, zuster de Haan (mevr. Bas), dragend het prinsesje. Het Ko ninklijk rijtuig werd door pages te paard geëscorteerd. Toen kwamen er eenige versierde wagens met fees telijk uitgedoste en vroolijk joelende kinderen. Daarbij deed zich een klein incidentje voor: een paard weiger de. Het beest werd uitgespannen. En nu bleek weer de welwillende inschikkelijkheid van de polderbewo ners een landbouwer verklaarde zich onmiddellijk be reid een ander paard te geven, zoodat de teleurstelling voor de kleinen maar van korten duur was. Een alleraardigst effect maakte een versierde bokke- wagen met twee kleine kinderen. Een achttal versierde fietsen vormden een mooie afdeeling, o.a. was een fiets in een Koninklijk wiegje herschapen, zag men een aar dig fietsmeisje in generaals-uniform, was er een blo zende Urker (travesti) met zijn mollige echtgenoote overgekomen. Een symbolische voorstelling van de kunst was nu aan de beurt. De stoere figuur van Dionysos, de god van de dramatische spelen stond op den voorgrond, met een lauwerkrans gekroond, middenin een jongeling, Apollo, de god der schoone kunsten, omgeven door zes muzen, sierlijk in het wit gedoschte jongedames met attributen: lier, papierrol, zwaard etc. Achteraan 'het mooie figuurtje van Aurora, in breed-uithangend geel gewaad, den sluier opheffend van den stralenden dage raad. De vereeniging Aurora, welker banier aan deze groep voorafging, kwam op deze wijze uitstekend voor den dag. Een frisch clowntje te paard volgde voor de vroo- lijke stemming zorgde ook iemand, die zich het heele eind door zijn vrouw quasie liet dragen. En nu kwamen er ruiters te paard in bonte kleedij. versierde wagens o.a. was een wagen herschapen in een groot ooievaarsnest met een reuzen-ooievaar, die in Oranje's naam de poort van het Paleis had geopend, erop. Maar ook waren er prachtige brikken met kloeke paarden, schitterend van levend groen en helder getint doek en bonte guirlandes, de wielen gemetamorpho- seerd in rollende vlaggen van rood-wit-blauw. „Vroolijke Oranjeklanten" hadden in een afzonder lijk rijtuig plaats genomen, en ze zongen dat het een lust was. Maar het vroolijkst waren toch wel de gasten op den bruiloft. Wat zag dat er aardig uit! Midden in den wagen was een tafel gedekt en daar zaten nu de feestvierenden omheen: de mannen met hun oud-mo- dische hooge hoeden, ter eere van het feest met rood- wit-blauw omlint, genoeglijk lurkend aan korte kalken pijpjes, af en toe strijkend over hun wambuis, die met den korten broek, de grijze kousen en witgeschuurde klompen hun kleedij uitmaakten. Onder de vrouwen vielen op alleraardigste frissche kopjes met den Noord- Hollandschen kap en de vroolijk-getinte jakjes. Ze hadden 'n pleizier, neen maar, en ze zwaaiden met de glazen ter eere van het denkbeeldige bruidspaar. Ook was er nog een andere wagen met Noord-Hollanders van het welhaast verdwenen aardige type. En nog altijd was er geen einde aan den optocht. Nog altijd kwamen er maar meer versierde fietsen, hondekarren, personen te paard. Zoo trok deze lange stoet in den blijden zonneschijn, onder de lage boomen met het teere jonge groen, langs het Kanaal en alles schitterde en glansde in het volle Mei-licht, vormende een kleurige en fleurige afwisse ling in de schoone omgeving van grazige weiden en glanzend vee de trots van den Schermer. Jammer maar, dat er op den langen weg van Stom petorenOmvalTJzeren brug zoo weinig menschen stonden om van het waarlijk aardige schouwspel te genieten Staatsloterij Trekking van Woensdag 19 Mei. Vijfde klasse 3de lijst. Nos. 1057, 1939, 11854 en 14908 ieder 1000. No. 9120, 12317 en 20785 ieder 400. Nos. 68, 3440 en 5579 ieder 200. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD 19 Mei Gerardus Bernardus Termaat en Cornelia van d^-r Gragt. Jacobus Visser en Jan netje Hasselaar. Simon Vriend en M*r- girstha Koopman. Jacobus Franciscus HoePmeijf r en Johanna Ploeger. Johannes Laan en Geerrtuida Venneker. GEBOREN 18 Mei Henr.ëtte, d. van Adrianua Mors en Bert ha M»ria v'iëtor. Cornelia, d van Cornelia B njamin en Elisabeth Kaaij. OVERLEDEN 18 M.-i. Klaas Stapel 34 j.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2