DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en elfde jaargang. 1909. ZATERDAG 22 MEI. BINNENLAND. No. 117 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uit den Raad. Telefoonnummer S. Aubade aan H. M. de Koningin. Een aanval in Indië. GEMENGD NIEUWS. De nonvlitider. Lijk aangespoeld Een staking. Vaisch bankpapier. Gratie. Uit de dorpschool Uit de Beemster. Het moois weer. Een aangeteekende brief vermist. Heidebrand. Uit, St. Paacras. Uit Scliasen. Festival. Uit Nooidsrharwonde. '^ra—ecrs—jcJBi De voorlaatste raadszitting gaf den schrijver van de ze overzichten geen aanleiding om in een afzonderlijk artikel daarop terug te komen. Van de lange agenda immers was heel weinig afgedaan, omdat het grootste gedeelte van den namiddag werd besteed aan de behan deling van het kohier van den hoofdelijken omslag in geheime zitting. Natuurlijk er vielen wel eenige opmerkingen te maken. Er zou geconstateerd kunnen worden, dat de voorzitter de vergadering had geopend met een sobere, maar hartelijke toespraak, waarin men gelukkig elke gezwollenheid miste en waarin zeer te recht hulde werd gebracht aan de heeren, die in Alk maar het initiatief tot feestviering hadden genomen. Er zou gewezen kunnen worden op de houding van den heer Uitenboscli, die, gehoord hebben, da\ de voorzit ter een dergelijke toespraak zou houden, later ter ver gadering verscheen. Ilad hij de rede mede aange hoord, hij zou zich verplicht gevoeld hebben, te blijven staan, misschien zelfs wel te protesteeren. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven, ter vergadering te komen nadat de rede was uitgesproken, en heeft daardoor ge toond, dat hij geen betooging wilde dit dient geap precieerd te worden. Er zou verder gesproken kunnen worden over de bruggenkwestie maar daarover zou evengoed gezwegen kunnen worden. Het is waarlijk geen wonder, dat onze zoo accurate gemeente-secreta ris, even de kluts kwijt geraakt is en het bruggenbe- sluit onjuist genotuleerd heeft komen de bruggen er, dan zullen ze er staan als twee monumenten voor slechte behandeling van zaken en wie weet, of niet een later archivaris, schrijvend over de Alkinaarsche brug gen, zal getuigen, dat de Heiloër- en Emma-brug zijn gebouwd in het jaar 1909 of '10 of 11 of zoo, dat kunnen we nu nog niet zeggen toen men rijk was aan woorden, maar arm aan gezonde gedachten, toen de „gespannen begrooting" als een schrikbeeld in de raa'dzaal rondwaarde en de hoofden der raadsleden op hol bracht. Misschien zal hij er hij voegen: het was in den zelfden noodlottigen tijd waarin ook werd afge stemd het voorstel tot het inwinnen van advies over de verbouwing van het stadhuis. En wellicht zal hij de verzuchting slaken: Als het zoo was gesteld met de vroede vaderen, hoe moet het er dan wel hebben uitge zien in de hoofden van de onvroede! Mocht er later geen archivaris komen, die aldus zou schrijven de feiten worden hierdoor niet veranderd. Die feiten bestaan helaas en nemen toe. Elke zit ting levert opnieuw het bewijs, dat men zich blind staart op de financiën en dientengevolge op den goeden weg als een blinde rondtast en menig misstap zet. Het verwerpen van het voorstel om aan B. en W. een blanco crediet te verleenen ten einde advies in te winnen omtrent doelmatige inwendige verbouwing en een met de eischen des tijds overeenkomende inrich ting van het stadhuis, kunnen wij niet anders dan een misstap noemen. Niet dat wij voorstander zijn van het met volle handen uitgeven van het gemeentelijk geld, niet ook dat wij overtuigd zijn van het noodzake lijke eener nieuwe raadzaal. Maar wanneer er in het stadhuis verbouwd moet worden, dan dient dit te ge schieden op de beste wijze volgens een vast plan, en daarvoor is gewenscht, is noodig, het advies van een deskundige. Het is allerminst onze bedoeling om hier mede een ongunstig oordeel te vellen over den directeur van gemeentewerken. Ligt het niet voor de hand, dat hij, van wien alles gevraagd wordt, die een drukken werkkring met grooten ijver behartigt, niet in bijzon dere studie kan treden, ook al wijl het hem hiertoe ont breekt aan tijd en aan geld, om zich de dure studie werken aan te schaffen en voortdurend op de hoogte te blijven? Wij schreven hierboven: een vast plan. Daarmede bedoelden we, dat men niet een partiëele verbouwing moet uitvoeren, maar van den aanvang af aan moet werken naar een tevoren opgemaakt en door een deskundige weloverwogen stelsel, waarbij rekening gehouden is met het karakter van het gebouw en waar in tevens is vastgelegd, op welke wijze van de aanwe zige ruimte het best kan worden geprofiteerd. Het geld voor zulk een advies uitgegeven is niet weggeworpen, integendeel, nuttig besteed. Wanneer onze voorouders, die tot het maken van zulke schoone bouwwerken in staat waren, eens wat meer oordeelkundig bij den aan leg van straten te werk gegaan waren, wat zouden wij, doordat er dan nu geen groote sommen behoefden te worden uitgegeven om in orde te maken, wat zij ver keerd deden, aan belasting niet minder hebben op te brengen Raadsleden, zoo niet alle dan toch verreweg de meeste, ondeskundigen op liet gebied van historische bouwwerken, moesten juist elke gelegenheid om een betrouwbaar advies van een speciaal vakman te ver krijgen, gretig aangrijpen, in stede van ze ongebruikt te laten. Het is heel aardig om met een grapje te spreken over hei raadplegen van een deskundige voor het verbouwen van secretarie-lokalen, maar daarmede komt men er niet. Dat is de aandacht afleiden van de hoofdzaak, die is: te voorkomen dat ons mooie stadhuis verknoeid wordt, te zorgen, dat er recht worde gedaan jegens een historisch bouwwerk. En nu laat men zich weerhouden door de vrees, dat uitvoering van de plan nen eens deskundige te veel geld zal kosten. Maar waarop die vrees is gebaseerd, blijkt uit niets. Een be roep op de Bruinviskamer gaat in het geheel niet op Daartegenover staan tal van voorbeelden, die bewijzen, dat „het oude", gelijk men dat in den tegenwoordigen tijd noemt, niet per sé duur behoeft te wezen, dat het mooie dikwijls zelfs goedkooper is dan het minder anooie. De ijverige kampioen voor het behoud van de architectonische schoonheden onzer stad die in zijn ijver wel eens wat al te ver gaat, gelijk bleek uit zijn overbodig amendement heeft verschillende be wijzen daarvoor aangevoerd. Zijn overtuigend woord mocht niet baten. De meerderheid van den Alkmaar- schen raad past het woord van Thorbecke „De regee ring is geen oordeelaar van wetenschap en kunst" op het stedelijk bestuur aldus toe, dat zij in de eerste plaats wil zuinigheid, in de tweede plaats zuinigheid en in de derde en laatste plaats zuinigheid. Tegen een zooveel malen overgehaalde zuinigheid zou zelfs een jhr. de Stuers machteloos staan. Misschien kan dit den heer van den Bosch tot troost strekken. Het is intusschen wel kras dat de motiveering van zijn stem door den heer van der Feen de Lille, wèl het advies maar geen hooge verbouwingskosten, enkele der tegenstemmers niet tot inkeer heeft gebracht. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de verwerping voor een groot deel aan de voordracht zelve ligt. Hare edactie leidde tot verwarring. Niet duidelijk genoeg stond er in, dat er moest komen een plan van verbou wing in den geest van het plan van uitbreiding der gemeente. Niet verstandig was het om te spreken van een „blanco" crediet beter ware het geweest om een maximum te stellen. Niet krachtig genoeg werd de voordracht in den Raad verdedigd. Het is weer de oude geschiedenis maar zij blijft helaas altijd nieuw. Het kan soms vreemd loopen in den Raad. Een breedvoerig debat hadden we verwacht over de voor dracht ten aanzien van de wijziging van de verorde ning, regelende den werkkring van de commissie van bijstand voor de publieke werken, en zonder een enkel woord discussie, zelfs zonder hoofdelijke stemming, is deze voordracht onder den hamer van den voorzitter doorgegaan. Een uitvoerig debat deed vermoeden de raadsverga dering van 27 Januari, waarin de heer Uitenbosch ter sprake bracht een uitlegging van de taak dezer com missie van haar jongste lid, den heer Pot, een uitleg ging, waarmede de heer Uitenbosch zich in geenen dee- le kon vereenigen. Handig had destijds de voorzitter een toen tot nietsleidend debat afgesneden. B. en W. zijn sedert gekomen met een uitvoerige bijlage, waarin zij aan de hand van citaten van mr. Oppenheim en mr. van Oosterwijk betoogden, dat het standpunt van den heer Uitenbosch niet het juiste was. De heer Uiten bosch heeft dit blijkbaar zelf ook ingezien zijn stil zwijgen is anders niet te verklaren, te meer waar hij in bovenbedoelde vergadering zeide, dat hij, zoo de Raad een ander standpunt innam dan hij, geen lid der commissie kon blijven. Intusschen zien wij in den loop dezer zaak opnieuw een bewijs, dat goedgeargumenfeerde bijlagen het beste middel zijn om overtollige debatten te voorkomen en we hopen dat het succes van Woensdag, voor B. en W. een spoorslag zal zijn, om in het vervolg vaker zulke goedgemotiveerde bijlagen de wereld in te zenden. Theorie en praktijk kwamen ook met elkaar in bot sing bij de regeling ten aanzien van het uitbetalen van de jaarwedden en de loonen van alle ambtenaren, be ambten en werklieden der gemeente, die ter vervulling hunner militaire plichten worden opgeroepen. De heer van Buijsen had een theoretisch juist denkbeeld neer gelegd in een amendement, maar de voorzitter wees er op gelijk men in het verslag heeft kunnen lezen dat in de praktijk de verbetering, die het amendement beoogde, niet tot stand zou komen. Een bemiddelings voorstel van den heer Glinderman om 75 van het toegekende loon of jaarwedde aan gehuwden te geven in plaats van 50 gelijk B. en W. voorstelden*) en 25 aan ongehuwden, werd aangenomen. Uit de discussies bleek duidelijk dat het rijk bij- het toekennen van een vergoeding teert op de gemeenten. Waarom de gemeenten dit dulden is ons niet recht duidelijk en daarom verbaast het ons ook, dat er niet getracht wordt om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken, dat de gemeenten niet gezamenlijk tegen zulk een optreden protesteeren. Zou Alkmaar eens niet het initiatief kunnen nemen tot een adres beweging? Om de kosten behoeft men het niet te la ten! n De onvermoeide strijder voor openbaarmaking van de aanslagen in den hoofdelijken omslag, de heer J Mulder heeft andermaal zich tot den Raad gewend met een adres en wederom is zijn poging vruchteloos ge weest. Den 2den April 1906 trad de ontvangêr van 's rijks belastingen voor de buitengemeenten, die in zijn vorige standplaats, naar we meenen, met succes den strijd had aangebonden, voor het eerst te Alkmaar in het strijdperk. Den 30sten Mei d. a. v. werd zonder hoof delijke stemming aangenomen het advies van B. en W. om adressant te berichten dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Dit advies was gegrond op de overweging, dat men niet wilde reageeren op een kort genomen besluit 10 Mei 1905 werd met 7 tegen 6 stemmen besloten „de gedrukte kohiertjes niet publiek verkrijgbaar te stellen." Dezelfde overweging heeft thans den doorslag gegeven, en het adres is voor ken nisgeving aangenomen. Daarbij kwam het argument van den heer Glinderman, dat in het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet het ter visie leggen van het kohier verboden wordt. Het ontwerp is nog geen wet het behoort tot de lange lijst van wetsontwer pen, welke bij het op reces gaan van de Tweede Kamer nog aanhangig waren. Maar liet is veelzeggend, dat ook de regeering het stelsel van geheimzinnigheid hul digt, en openbare controle op de juistheid der aansla In het verslag stond abusievelijk dat de lieer Glinderman 50 wilde behouden. gen niet toelaat. Deze houding treft temeer, omdat het algemeen bekend is, dat de gemiddelde Nederlan der tot stelregel heeft: eerlijk als goud, behalve tegen over den fiscus. Thans blijft de eenige hoop op minder onjuiste aan slagen gevestigd op den belasting-controleur, wien men misschien wel een paar uurtjes vrij zal willen laten voor het werk, dat eigenlijk zijn voornaamste werk moest zijn. Het portret van prinses Julians*. De portretjes die II. M. de Koningin gemaakt heeft van Prinses Juliana, worden bij de firma Guy de Coral Co. te 's-Gravenhage tentoongesteld. Het zijn er vijf; twee beelden de kleine prinses af in haar wieg, op de drie anderen zit zij op de schoot van H. M. de Ko ningin zelve, van IT. M. de Koningin-grootmoeder of van Z. K. H. Prins Hendrik. De vele sainengeknipte portretten die tot dusver op zoo groote schaal verspreid werden, gaven II. M. aan leiding, deze eigengemaakte foto's Ilaar volk aan te bieden. De groote aubade welke in den Haag aan Hare Ma jesteit de Koningin gebracht zal worden, belooft schit terend te worden. 2310 dames en heeren hebben zich bij het feestcomité aangemeld en zullen begeleid wor den door zeven muziekkori»5en. De eerste repetitie onder leiding van den componist II. M. van 't Kruijs zal hedenavond plaats vinden in de groote Grafelijke Zaal op het Binnenhof. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië antvangen te legram werd den 20en dezer een patrouille, waarbij zich de adsistent-resident van Priaman bevond, bij het door de inheemsche bevolking als heilig beschouwde graf te Oelakan (afdeeling Priaman, residentie Pa- d.angsche Bovenlanden) door 60 fanatici aangevallen, die met achterlating van 45 dooden en gewonden wer den verjaagd. Aan onze zijde werden door het vuur der patrouille één inlandsch hoofd gedood en twee ge wond. In eenige dennenbosschen onder Wilp, gemeente Voorst, zijn talrijke nonvlinders aangetroffen. Gevaarlijk spel. Op den Amsterdamschen straatweg tusschen Mui den en Naarden is Donderdag in den namiddag een zekere H. uit Utrecht, per rijwiel op den terugweg van Amsterdam naar huis gaande, onder een van Naarden komenden automobiel geraakt. LI. had achter zich rijden zijn broeder, wiens rijwiel aan 't zijne door een touw verbonden was. Bij 't uitwijken voor den automobiel hebben de broe ders elkander misverstaan en zoodoende op verschillen de wijze uitwijkende, geraakte de voorste onder 't voertuig. Zwaar verwond en met gebroken dijbeen werd hij in den automobiel naar Naarden vervoerd. De vischsehuit II.D. 366 heeft te Den Helder aan gebracht het in verren staat van ontbinding verkee- rend lijk van een man, drijvend gevonden nabij Kam perduin. Onderw.„Onthoudt nu goed: een meester met een rok aan: heet „juffrouw." Dus wat ben ik nu?" (Hbld.) Te Glnnerbrugge is op de spinnerij Eilermarck, di rectie B. W. en H. ter Kuile, eene staking uitgebro ken, waarbij 37 trostlers en afzetters zijn betrokken. Dezen legden den arbeid neer, wegens het niet uitbeta len van wachtgeld! Het wachten ontstond door eene directe staking van de spoelsters, wier loon was ver minderd, doch die intusschen weder aan 't werk zijn gegaan. De directie achtte zich om die reden niet ver plicht tot het uitbetalen van wachtgeld. De directie heeft den stakers aangezegd, dat bij niet hervatten van den arbeid, de twee fabrieken, oude en nieuwe spinnerij, waar ruim 600 man werken, op Maan dag a.s. zullen worden stop gezet. Donderdag waren in Hotel de France te Rotterdam een paar vreemdelingen afgestapt, die poogden hun rekening met vaisch Italiaansch af Fransch bankpapier te betalen. Men weigerde het geld aan te nemen, er op wijzend, dat het vaisch was. De gasten zijn daarop heengegaan en vermoedelijk in de richting Amsterdam vertrokken. Den heer L. E. de M., voormalig directeur van de Ilollandsche Hypotheekbank te Amsterdam, is bij ge legenheid van de blijde gebeurtenis 6 maanden vermin dering van straf verleend. Op een dorpschool, waar in enkele klassen les gege ven wordt door vrouwelijke onderwijzers, deed de juf frouw aan een leerling eenige vragen, die steeds beant woord werden met „Jao of nee, meester." Onderwijzeres: „Van wien heb je vroeger les ge had, Jaopik? Leerling„Van een meester, meester." Onderw.: „Zag hij er dan net zoo uit als ik?" Leerling: „Nee, dat was een meester met een bokse an." Onderw.„En wat ben ik dan Leerling„Ji bint een meester met een rok an." Goede vangst. Een der door de politie te IJmuiden gevatte perso nen, die opgaf Kuiper te heeten, is gebleken te zijn H. Th., een Haarlemmer, een oude bekende der justitie en politie. Sedert den diefstal der brandkast te Velsen, waarvan hij verdacht wordt mededader te zijn, was hij spoorloos verdwenen. De politie te IJmuiden heeft dus een goede vangst gedaan. De tweede beklaagde beweert, evenals T. eerst deed, ook een Rotterdammer te zrjn. Het zal wel blijken dat „dit heer" zijn waren naam ook niet heeft opgegeven. Toen de rechter-commissaris den man flink ging ondervragen, begon hij zich, gelijk vele misdadige grootheden voor hem hebben gedaan, te houden alsof hij gek was. Bedankt voor het beroep te Bolsward door ds. R. G. O. Oldeman alhier. Het fraaie zomerweer had Donderdag een buiten gewoon aantal personen naar Scheveningen gelokt. Voor de wandelpier werden 4000 toegangsbewijzen ver kocht. Van de strandstoelen werd veel gebruik ge maakt en de verschillende uitspanningsgelegenheden hadden zeer druk bezoek. Ilet. bezoek aan Zandvoort was Donderdag bijzon der groot. Aan het strand wemelde het van bezoekers en een muziekkorps bracht daar veel tot die gezellig heid bij. Verleden week Donderdag is een aangeteekende brief, gericht aan een advocaat te Amsterdam, afge haald door een daartoe onbevoegde, die zich van de kennisgeving had weten meester te maken. Eerst gis teren heeft men ontdekt, dat de brief niet zijn adres heeft bereikt. De brief hield onder meer in twee bankbiljetten van 1000, een dito van 100, twee dito van 25. Een felle heidebrand heeft Woensdagmiddag tus schen twee en zes uur. gewoed in Apeldoorn. Meer dan 400 II.A. hei, toebehoorende aan de gemeente Apel doorn en den heer Delcourt uit Roosendaal, ging in vlammen op, hooge rookzuilen, omhoog stuwend, die op uren afstand zichtbaar waren en van heinde en ver de menschen lokten. Gistermiddag is een groote bosch- en heidebrand uitgebroken nabij Rozendaal, gemeente Rucphen. Ver schillende perceelen bosch on heide staan in brand. Gis teravond was de brand nog niet gebluscht. De drank. Een weduwe te Tiel, die aan den drank verslaafd was, nam Woensdagavond inplaats van de jenever- flesch een flesch met chloorwater. Onder hevige pij nen is zij gisteren overleden. De afslagmarkt te St. Panoras was de laatste jaren in bruikleen bij de Tuinbouw- en ITandelsvereeniging „Langedijk en Omstreken." Door de weinige aanvoer ep tegenwerking van den handel, is deze verloopen en door de vereeniging daar door weer afgestaan aan de afdeeling St. Pancras, wel ke het afslaggebouw sedert jaren in gebruik heeft ge had van de gemeente, de afdeeling heeft echter wegens vertimmering voor 1/2 recht op het veilingsgebouw. In overleg met de gemeente zal nu het veilingsge bouw worden verkocht, van de opbrengst zal dan 2/3 aan de gemeente en 1/i aan de afdeeling toekomen. Vrijdag vergaderde ten raadhuize alhier de school commissie met de onderwijzers der heide lagere scho len ter bespreking van het jaarlijksehe schoolfeest ter belooning van getrouw schoolbezoek. Besloten werd met een 50-tal kinderen der hoogste klassen den 8sten Juni een uitstapje te maken naar Artis en het Tolhuis en per boot van Amsterdam naar Zaandam te gaan. Misschien zal er later nog een vergadering worden gehouden ter bespreking van een feestje met de andere kinderen. Daarvoor is echter maar een klein bedrag beschikbaar nog geen 100. Men meldt ons: De stad Antwerpen richt dit jaar haar 25e bestendig festival in. Het wordt aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, harmonie- en symphonievereenigingen van het land en den vreemde en zal plaats hebben de Zon dagen der maanden Juli, Augustus en September, als ook den 9 en 10 Augustus. Elke vereeniging mag voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medailea bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is 1000 frank voor de maatschappijen en 200 frank voor de bestuurders. De vereeniging, die geen prospectus zouden ontvan gen hebben, gelieven er een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der Stad Antwerpen. Gisteren om 7 uur vergaderde de Raad der gemeen te Noord-Scharwoude. Tegenwoordig waren alle leden en de voorzitter; één vacature.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1