DAGBLAD VOOR ALKMAAR (I OMSTREKEN. No, 117. Honderd en elfde jaargang. 1909. ZATERDAG 22 MEI. Nationale Miiltie. Voorbereidend militair onderricht. BINNEN L A N D. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden \oor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f I, Afzonderlijke nummers 3 Cents. eettei - Br Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, üroote aar plaatsruimte. n franco aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij RMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oproeping onderzoek verlofgangers. Woensdag, den 2en Juni Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GEMENGD NIEUWS. Uit Oudcarspel. Uit ZuldBcharwoude. Uit Broek op Langendijk. ALKMAARSCHE COURANT. TU'ROEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR roepen bij deze op, de verlofgangers van de militie te land, binnen deze gemeente in liet register van verlofgangers der Nationale Militie ingeschreven, om zich op dezes jaars, des voormiddags te tien ure, te laten vinden in de Nieuwe Doelen, aan de Doelenstraat al hier, om aldaar door of van wege den Militie-Commis saris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medege brachte kleeding- en uitrustingstukken, benevens zak boekje en verlofpas. Aan het onderzoek zullen behooren deel te nemen al le verlofgangers der militie te land, onverschillig tot welke lichting zij behooren, met uitzondering echter van de verlofgangers, welke in 1909 vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 on der de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn om in 1909 krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill van voor melde wet onder de wapenen of in werltelijken dienst te worden geroepen en met uitzondering van de ver lofgangers, die krachtens de derde zinsnede van art. 123 der wet zijn vrijgesteld van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. fngelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn ontheven of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefe ning of van verblijf onder de wapenen is verleend, zijn gedurende den tijd welken zij in het genot zijn van de ontheffing of van het uitstel, mede niet aan het on derzoek onderworpen. Evenmin wordt aan het onderzoek deelgenomen door verlofgangers, die in dit jaar bestemd zijn tot het in gevolge art. 3 der wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 159) bij de Landweer volbrengen van een verleng den militie-diensttijd, of om ingevolge art. 134 der Militiewet 1901 naar de Landweer over te gaan. Militieplichtigen, die dadelijk na de inlijving met verlof tot nadere oproeping huiswaarts worden gezon den, zijn tijdens dat verlof niet gehouden deel te nemen aan het onderzoek. De verlofgangers worden overigens herinnerd aan de navolgende bepalingen der Militiewet 1901. Art. 117. Het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wa penen bevinden, van toepassing, en met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op al de bij de mi litie te land ingelijfden. De manschappen worden .geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoo lang zij zich bij hun korps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 125 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Art. 127. De verlofganger verschijnt bij het onder zoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 128. Behoudens het bepaalde in art. 117 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den militiecommissaris worden op gelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3o. wiens ldeeding- of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 129. Is de verlofganger, wien, krachtens het voorgaand artikel, arrest is opgelegd, bij het onder zoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verze kerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schrifte lijke aanvrage van den militie-commissaris, te richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlof ganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring overgebracht. Art. 130. Onverminderd de straf, in art. 128 ver meld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 129 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 131. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 128 be doeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den mili tie-commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2o. en 3o. van art. 128 ver meld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Art. 133. De verlofganger der militie die niet vol doet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. RIPPING, Voorz., DONATH, Secretaris. Alkmaar, 15 Mei 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 51 der Kieswet, ter alge- meene kennis, dat op DINSDAG, den 1 JUNI a.s., ter secretarie dezer gemeente van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Gene raal kunnen worden ingeleverd. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den eandidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelne ming aan deze verkiezing, met vermelding van de ge meente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. De tot invulling bestemde formulieren voor de be doelde opgaven zijn ter secretarie dezer gemeente kos teloos verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 17 Mei 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan gifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie moet geschieden vóór 1 JUNI a.s., op welken datum de lijst onherroepe- pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Mei 1909. Tot lid van het bestuur van den polder Geestmer- Ambacht, Oosterdijk en Molengeersen, is, in de plaats van den overleden heer A. Eecen Pz., benoemd de heer J. Butter Cz., voor de Banne Oudkarspel. In de Donderdag alhier gehouden zeilwedstrijd, welke verdeeld was in twee afdeelingentjotters en gondels, werden in de afd. tjotters de prijzen behaald door den heer D. Schuitemaker te Noord Scharwoude, le prijs, den heer J. Kuijper te Noord-Scharwoude, 2e prijs; de heer dr. A. O. Potten te Broek op Langedijk, 3e prijs. Voor de afdeeling gondels werden de respectieve lijke prijzen behaald door de heerenS. Evers te Oud carspel, H. Aarts te Oudcarspel en H. Tauber, mede alhier. De wedstrijd had vooral door het schoone weer en den prachtigen wind. veel succes en bijzonder veel be langstelling. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermorgen om 10 uur, onder voorzitterschap van den heer A. Kroon, wethouder, wegens ongesteldheid van den bur gemeester. Na opening der vergadering werden de notulen vastgesteld. De wijziging der gemeenschappelijke regeling in zake de gasfabriek, werd zonder eenige bespreking goedgekeurd. Tusschen de artt. 36 en 37 werd een ar tikel gevoegd, luidende: art. 36a. Indien een gemeentebestuur zich in eenig opzicht, deze regeling betreffende, van medewerking onthoudt of een meerderheid van drie besturen er niet verkregen kan worden, en verder bij alle geschillen, welke om trent de uitlegging of toepassing van de regeling tus schen de gemeentebesturen onderling mochten ont staan, voor zoover zij niet vallen onder art. 122 alinea 2 der Gemeentewet, zullen deze geschillen worden on derworpen aan de beslissing van Gedeputeerde Staten. Tot leden der Gaseommissie werden benoemd over eenkomstig art. 7 der algemeene regeling ,van welke commissie de burgemeester ymbtshalve lid is, de hee ren A. Kroon en C. Over en tot diens plaatsvervan gers de heeren J. Butter en M. Rootjes. De besluiten van af- en overschrijvingen tot een be drag van 310.52s tot het doen van bestratingen uit den post van onvoorziene uitgaven tot een bedrag van 154.68 en de suppletoire begrooting in ontvangst en uitgaaf een bedrag aangevende van 1545.56, werden zooals door B. en W. aangeboden, zonder bespreking vastgesteld. B. en W. stellen den Raad voor, wegens benoeming van den heer Ilikstaal jtot Hoofd der school te Koog op 1 exol, ontheffing aaan H. M. de Koningin te vra gen van de benoeming van een onderwijzer met ver plichte hoofdacte, daar in Januari 1910 eeu bijzondere R. O. school te Noordscharwoude zal worden geopend, waardoor de bevolking der O. L. school alhier met pl. m. 70 leerlingen zal verminderen en een machtiging om, mede met het oog op die omstandigheid, tot het tijdstip der opening van die school te Noordscharwoude een tijdelijk ouderwijzer te benomen. Met algemeene stemmen en zonder eenige noemens waardige bespreking werd dit voorstel aangenomen, evenzoo was dit het geval met het voorstel van B. en W.om naar aanleiding van een desbetreffend ingeko men verzoek, een subsidie van 25 te verleenen aan de commissie voor de reeds plaats gehad hebbende Oranjefeesten. Tot tijdelijk wethouder wegens ongesteldheid van den heer de Boer, werd benoemd de heer M. Butter, die deze benoeming aannam. De in September aftredende leden van den Raad zijn de heeren Over, Hart en Borst. De heeren Hart en Borst deelden den Raad mede dat zij voor de herbenoeming niet in aanmerking wensch- ten te komen. Tot leden van het stembureau voor den Gemeente raad werden benoemd de heeren Butter en Roodjes en tot derde lid de heer Hart, tot plaatsvervangers de heeren Borst en Over. Tot leden van het stembureau voor de Tweede Ka mer: de heeren Over en Borst en tot plaatsvervangers de heeren Roodjes en Butter. Medegedeeld werd het op den 30 April ingekomen telegram, vermeldende de geboorte van een Prinses. De burgemeester had direct, namens den Raad, een telegram van gelukwenschen gezonden, waarop den llen Mei een telegram van dank werd ontvangen. Medegedeeld werd nog, dat in April zijn ingekomen 53 telegrammen. dat de Rijksontvanger betaalde aan den Gemeente ontvanger 933.23. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. De vergadering werd na gedane rondvraag, waarbij niemand het woord verlangde, gesloten. Uit Schermerhorn. Gistermiddag om half twee vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den burge meester, den heer Rodenburg, secretaris de heer de Geusafwezig de heer C. de Boer. De voorzitter opende met eén woord van welkom de vergadering en sprak den wensch uit, dat de belangen der gemeente wederom naar behooren behartigd zullen worden. De secretaris las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen waseen verslag van de gezondheids commissie te Purmerend. Voor kennisgeving aange nomen een verslag der vereeniging de Ambachtsschool te Alkmaar. Alsvoren; De rekening en verantwoording der gezondheidscom missie te Purmerend. Alsvoren; Een schrijven van de muziekvereeniging „Euphonia", waarin uiteengezet wordt dat dit gezelschap zich om finantiëele reden genoodzaakt ziet, zich tot den raad te wenden om subsidie. Het verzoek wordt, omdat het niet op zegel is geschreven, niet in behandeling geno men. De ingekomen reclames tegen den Hoofdelijken Om slag werden in handen der desbetreffende commissie gesteld. De gratificatie van den Rijksveldwachter werd evenals vorige jaren op 15 bepaald. Daar het gezamenlijk inkomen van den gemeente-veldwachter 440 be draagt, stellen B. en W. voor zijn bode-geld met 10 te verhoogen. De heer Nierop vond dit wat weinig, waarop de heer Westerhof, wethouder, mededeelde, dat dit is voorgesteld omdat dan het loon zoowat gelijk staat met dat van andere veldwachters in gelijke ge meenten als deze. De heer Hartig wenschte dat er een hooger bedrag werd vastgesteld. De heer Alblas deed een voorstel om een bedrag van 20 te bepalen. De heer Govers een dito van 35. Het voorstel van den heer Govers in stemming ge bracht, werd verworpen. Over het voorstel van den heer Alblas staakten de stemmen, dit werd dus tot de volgende vergadering aangehouden. Daar verschillende posten boven, andere beneden de begrooting waren gebleven, werd voorgesteld een be drag van 452.43 over te schrijven. Dit werd goedge keurd. De post onvoorziene uitgaven bedroeg 170.59. B. en W. stelden den raad voor, daar het gebleken is dat 'het hek voor het land van de wed. Leegwater voor een groot deel op gemeentegrond is geplaatst, een besluit te nemen om te bepalen dat de gemeente ge negen is dezen grond in erfpacht tot wederopzegging af te staan voor 250 's jaars. Zij doen dit voorstel omdat het plaatsen van het hek, ook een verzuim der gemeente is, terwijl opzet der andere partij niet kon worden vastgesteld. Daar de heer Alblas van meening was dal de billijkheid eiseht, dat het onderhoud van een twee pereeelen scheidend hek, voor rekening van beide belanghebbenden is, deed de heer Nierop het voorstel te bepalen dat de grond voor 250 per jaar zou worden verhuurd en bovendien 2 per jaar voor het onderhoud der afscheiding te heffen. Bepaald werd, dat de grond voorloopig voor den tijd van 10 jaar, met een opzeggingstermijn van drie maan den verhuurd zal worden op de door den heer Nierop voorgestelde voorwaarden. De huur wordt gerekend met 1 Mei te zijn ingegaan. Tot leden der commissie voor het behandelen der reclames voor den Hoofdelijken Omslag, werden de beide wethouders, de heeren Wesseling en de Goede, met den heer Alblas benoemd. Aan de reclamanten zal zooals gebruikelijk is, bericht worden, wanneer de ze commissie zitting heeft. In de voordracht tot het benoemen van een keur meester op geslacht vee, werd o. m. gezegd, dat er in deze gemeente meermalen vleesch wordt ingevoerd, dat in de plaats van uitvoer voor consumptie verboden was. Als keurmeester werd de heer R. de Boer aanbe volen, als zijnde door zijn ambt de meest geschikte. De heer Govers stelde voor o mhet salaris op 25 te bepalen, terwijl de heer Alblas meende dat men met 20 beginnen moest. Het voorstel-Govers werd ver worpen, dat van den heer Alblas met algemeene stem men aangenomen. Bepaald werd dat de keurmeester niet alleen moet toezien op het in nood geslachte vee, maar ook op het in te voeren vleesch. De heer de Boer werd met alge meene stemmen tot keurmeester benoemd, voorloopig voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei. In rondvraag vroeg de heer Govers, wanneer de schouw over de slooten wordt uitgeoefend, hij wees op den slechten toestand der sloot grenzende aan Stom- petoren. Besloten werd de apndaeht der gezondheidscommis sie hierop te vestigen. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Bij de gisteravond om 6 uur gehouden raadsverga dering, ohder voorzitterschap van den heer J. W. O. Kroon, burgemeester, waarin alle leden tegenwoordig waren, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter bracht in herinnering de geboorte van de Prinses waarvan den 30 April bericht is ont vangen. Met genoegen deelde de voorzitter mede, dat het H. M. en de Prinses in alle opzichten goed gaat en hij hoopt dat dit zoo immer moge blijven. De voorzitter deelde mede dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar maakten de gemeenschappelijke regeling goed te keuren, al zagen zij echter enkele punten ook anders. Eén punt echter n.l. de beslissing aan Ge deputeerde Staten op te dragen bij eventueele geschil len tusschen de Gemeentebesturen, voor zoover zij niet vallen onder art. 122 der Gemeentewet, wensclien zij in de voorwaarden te zien opgenomen, voor en aleer zij de offieiëele goedkeuring verleenen. Zonder eenige bespreking werd een artikel, aan den wensch van Gedeputeerde Staten gevolg gevende, in de voorwaarden opgenomen. De voorzitter deelde mede dat Maandag de gaseom missie te Oudkarspel zal bijeenkomen. Dinsdag' zullen de raden weer bijeenkomen en Vrij dag zal de commissie andermaal bijeenkomen tot be spreking van de aanbesteding die ongeveer 15 Juni zal kunnen worden gehouden. Tot leden der gaseommissie werden benoemd de hee ren Jb. Greidanus en J. Kroon en tot hunne plaats vervangers de heeren E. Vlug en P. Molenaar, die de benoeming aannamen. De voorzitter deelde daarna mede, dat hem een ver lof was verleend van 29 Mei tot 11 Juni. Deze mede- deeling werd voor kennisgeving aangenomen. Verder werd medegedeeld dat het brandspuithuisje thans gereed is en voorgesteld den heer Jongerling te bedanken voor de bereidwilligheid om de brandspuit in zijn schuur te plaatsen. Van den heer v. d. Toom, onderwijzer, was een ver zoek ingekomen om in een naburige gemeente te mo gen wonen, wanneer hij in deze gemeente geen ge schikte woning kon vinden. Zonder bespreking werd dit verzoek toegestaan. De verslagen van den toestand der Gemeente en van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den den Raad aangeboden. De door burgemeester en wethouders aangeboden suppletoire begrooting tot een bedrag van 770 werd vastgesteld, evenals de daarmee verband houdende af- en overschrijvingen 1019.905, alsmede het besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven 575.33. Na gedane rondvraag, waarbij niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter de openbare vergadering. Gistermiddag om half drie vergaderde de Raad de zer gemeente, onder voorzitterschap van den burge meester, den heer A. Slot. Afwezig was de heer R. Slot; één vacature. Na opening der vergadering met gebed, waarbij de voorzitter de geboorte van de Prinses in herinnering bracht, onder mededeeling dat door hem een telegram van gelukwensch is gezonden, waarop inmiddels een telegram van dank werd ontvangen, werden de notulen vastgesteld. Medegedeeld werd: dat Gedeputeerde Staten goed keurden het besluit tot verkoop van een huis aan den heer J. Schagen. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangeno men. De Bond van Nederlandsche onderwijzers, afd. Heer- li ugowaard, gaf den Raad in overweging geen tijde lijke, maar een vaste leerkracht te benoemen, onder aanhaling van redenen. De voorzitter lichtte dit schrijven toe, waarna hij den Raad in overweging gaf niet op dit verzoek in te gaan. ook vooral in verband met de opening der R. K. bijzondere school te Noord-Scharwoude, waar door het aantal leerlingen op de openbare school merk baar zal verminderen. Zonder bespreking werd daar na het verzoekschrift voor kennisgeving aangenomen. Gedeputeerde Staten berichtten dat er in beginsel bij dit college geen bezwaar bestaat tot goedkeuring der gemeenschappelijke regeling, mits er eene h. i. noodzakelijke aanvulling in de regeling wordt aange bracht. Deze aanvulling hield in de beslissing door Gede puteerde Staten te nemen bij eventueele geschillen. B. en W. stelden voor dezen wenk van Gedeputeer de Staten in de overeenkomst te doen opnemen, welk voorstel zonder bespreking werd aangenomen. Tot leden der gaseommissie werden benoemd de hee ren J. S. Kostelijk en O. Wagenaar en tot hunne plaatsvervangers de heeren K. Yen en A. Glas. Al de benoemden namen hunne benoeming aan. Do voorzitter deelde mede dat de gaseommissie Maandag te Oudcarspel ter behandeling van het huis-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 9