buitenland STADSNIEUWS Uit Noordscharwoude. Oplichterij Een hevige"vechtpartij. Van een lijster en zijn nest. Doodgevallen. Mooi hoilandsch gPH? Bij het baden verdronken. Kaas- en boterprijzen. Royaal. Door de warmle bevangen. Bofchbranden. Gestikt. Een aanvaring. Uit Harenkarsnel Uit Llmmen. Cadettenschool. Brand. Toyribee uit. Openbare Vermakelijkheden, VRIJDAG: Gemengde Mededeellngen. Den 23sten belegde de afd. Schagen van de vereeni- ging voor vrouwenkiesrecht een gezellige bijeenkomst ter propagandeering barer denkbeelden. De groote zaal van het N. H. Koffiehuis zag er wezenlijk heel gezellig uit. Met het mooiste decor een huiskamer was het tooneel aangekleed en op de tafeltjes in de zaal prijkten frissche bloemen in fraaie vazen. Mevr. Wiglama opende de bijeenkomst, die zeker door het mooie weer slechts matig bezocht was. Alle 59 leden der vereeniging zelve waren lang niet aanwezig. Mej. Groot van Hoorn hield een rede over het onrecht dat de vrouw in de verschillende staten, ook in Nederland wordt aangedaan; er werd door eenige andere dames wat muziek gemaakt en gezongen en een paar leden der vereeniging hielden een pakkende samenspraak. De afdeeling "deed wezenlijk al het mogelijke om de bij eenkomst gezellig te doen zijn en daarin is ze geslaagd. Ze heeft de hoop, dat de toekomst zal bewijzen dat ze ook vruchtdragend voor het beginsel van vrouwenkies recht is geweest. Draverijen te Bergen. De Kennemer Sport-Olub heeft het Zondag al heel slecht getroffener was minder publiek dan ooit te voren en de opkomst der paarden was treurig. De uitslag was als volgt: I. Hargen-Prijs, Prijzen-Draverij, prijs 250, 75 en 25. 1. Hetha van C. ,T. Harmeyer, Snoeck, 1600 M. in 3.173/^. 2. Harold van .T. Lijnkainp, Commijs, 615 M. in 3-2lV6- Sehoorl-Prijs, Handicap-Draverij, prijs 350, 75 en 25. 1. Roy Lookhorst van C. Helderman, Commijs, 3025 M. in 4.55'/5. 2. Artillerist van W. Zuidmeer, Mohsieur, 3000 M. in 4.562/;ri. Groet-Prijs, Record-Draverij voor Ned. paarden, prijs 300, 75 en 25. 1. Kwarteltje van Stal Bellevue, A. Witteveen. 2120 M. in 3.522/.. 2. Dops van Stal Avanti, De Boer 2345 M. in 3.543/5 en 3. Prinses Féda van J. Koster, Koster Jan, 2105 M. in 3.57. TV. Hondsbosch-Prijs. Record-Draverij, prijs 300, 75 en 25. 1. Bruuinbiir van W. C. Teurlings, Ten Hagen, 2660 M. in 4.094/6, 2. Roy Loekheart van C. J. Helder man, Commijs, 2640 M. in 4.101/6. V. Petten-Prijs, Heat-Draverij (tweemaal winnen), eerste prijs 600, tweede prijs 50. 1. Egbertine, S. Witteveen, 1645 M. in 2.564/5. 2. Lord, Roster Sr., 1660 M. in 2.572/s. 1. Ada, A. Rol, 1765 M. in 2.54V». 2. Lord in 2.544/5. Derde heat: 1. Ada van Stal Mercurius, A. Mol, 1765 M. in 2.532/r,. 2. Letta van C. Harmeyer, Snoeck, 1600 M. in 2.534/5. Uit Heerhii£owaard. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school no. 2 is de volgende voordracht opgemaakt 1. .1. E. Sehwantjes te den Helder. 2. D. A. van Es te Ureterp. 3. B. Stübbe te Franeker. Bij de op Vrijdag gehouden verkiezing van een lid van den Rand dezer Gemeente werden uitgebracht 208 stemmen, van onwaarde 2 stemmen, geldige stemmen 206; hiervan verkreeg de heer K. Opperdoes 174 stem men en de heer K. Schuit 32 stemmen, zoodat de heer Opperdoes is gekozen. Zaterdagmiddag zijn te Amsterdam 2 vrouwen aan gehouden, die er hun bedrijf van maakten geld te stelen onder voorgeven dat zij oude Nederl. muntstukken wenschten in te wisselen. Doordien eenige muntstuk ken vooraf waren gemerkt door een juffrouw, bij wie zij zich meermalen hadden vervoegd, werden zij be trapt. Zaterdagavond is er te Gouda een hevige vechtpartij geweest tussehen eenige ITaagsche jongelui en de po- itie. De Hagenaars, personen van pl. m. 20 jaren, kwamen zingende uit een café en waren op straat zeer rumoerig, waarop een agent van politie hen aanmaan de zich rustig te houden. Toen hieraan niet werd voldaan, wilde de agent een van hen meenemen naar 't bureau van politie, hetgeen hem door de anderen werd belet. De agent maakte daarop gebruik van zijn wapens, meerdere agenten en een inspecteur rukten aan en er ontstond een algemeene vechtpartij, waar aan ten slotte ook nog anderen deelnamen. De politie, die een zware taak had, deelde gevoelige klappen uit. Het einde was, dat de politie de baas bleef, en de ru moerige jongelui met bebloede koppen naar 't politie bureau werden gebracht, waar ze werden verbonden en proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Mazelen liet Prinsessefeest te Bloemendaal is, in overleg met I». en W., wegens de vele gevallen van mazelen uitge steld tot 31 Augustus. B and Gisteravond half elf werd de brandweer opgeroepen voor een brand, uitgebroken in de diamantslijperij Coster," Zwanenburgerstraat te Amsterdam. Daar de vlammen -al heel gauw uitsloegen werd, met het oog op de gevaarlijke omgeving slechts vier woonhuizen scheiden de slijperij van het krankzinnigengesticht voor vrouwen groot alarm gemaakt. De brand bleek ontstaan te zijn in de machinekamer, die tussehen de twee deelen van het gebouw in staat. De oorzaak is tot nog toe onbekend. De brand kreeg een vrij grooten omvang, een half uur na het alarm was de brandweer dan ook niet alleen bezig in de ma chinekamer, maar ook op de eerste en tweede verdie pingen, waar het houten schotwcrk, en de molentafels vlam hadden gevat. De brandschade in de fabriek moet nogal meevallen, maar de waterschade is natuurlijk zeer groot, lil deze diamantslijperij, directeur de heer Felix Manus, wer ken verschillende personeelen van juweliers. Tengevolge van den brand, zooals de directie van „Electra" verklaarde, was een gedeelte van de electri- sche leiding in de fabriek, die haar stroom van „Elec tra betrekt, verbrand, waardoor kortsluiting ontstond, die tengevolge had, dat alle afnemers uit dezelfde sec tie plotseling het licht zagen uitgaan, o.a. Prot, de Kroon, Schiller en Mille Colonnes. Toen de oorzaak van het defect was vastgesteld kon weer spoedig stroom geleverd worden, behalve op de kabel, waaraan de fabriek was aangesloten. De „Quelle" had tenminste om één uur nog geen licht. Het aantal molens op de fabriek wordt op 300 ge schat. Ongeveer 400 werklieden vonden hier werk. Zij zullen op andere slijperijen een plaats moeten vinden. Gtzondheldskolonies. Zaterdag zijn de koloniehuizen van het Centr. Gen. Kerdijk, Zeehuis en Egmond aan den Hoef bevolkt met 137 kinderen, van 14 afdeelingen uit verschil lende deelen van het land. Ie Noordwijk aan Zee is Zaterdag de door het Cen traal Genootschap gehuurde dubbele villa Noordwijk betrokken door 46 bloedarme, zwakke kinderen met 6 dames-geleidsters. Dat een lijster een vlugge bouwmeester is hebben wij dezer dagen kunnen waarnemen. In een grooten tuin wordt een plant in een kuip een vaste plaats ge geven. Dit gebeurde op Woensdagmiddag 19 Mei. Eergisteren de plant beschouwende, zagen wij tot onze groote verbazing dat een lijster daarin zijn nest had gebouwd; dat het aanzien gaf van klaar te zijn! Toch was dit niet het geval, immers mijnheer lijs ter kwam met een snavel vol modder aandragen, om van binnen de boomwortels en raffiabandjes bijeen te brengen. Interessant was het te zien hoe het dier met zijn lichaam de modder uitstreek en aan het n%st die mooie, zuivere ronding gaf, die wij altijd bewonderen. IIeden(Zaterdag)morgen te 7 uur zat het vrouwtje rustig op het nest, hoogstwaarschijnlijk bezig zijnde haar eerste ei te leggen. (Hbld.) Het 10-jarig zoontje van den landbouwer M. in de buurtschap Nettelhorst, bij Lochem. wilde een vogel nestje uithalen. Hij viel uit den boom en schoot met het hoofd vooruit in een sloot, het hoofd geheel in den modder, en word levenloos opgehaald. Uit een brief, waarin gevraagd werd om adressen, wordt het volgende mooie Hoilandsch getrokken „Om u de overdracht der inlichtingen, welke U ons wel zult willen geven, te vergemakkelijken, voegen wij hierbij een vrijgemaakte briefkaart, voor uw antwoord, ofschoon deze kaart met eenen Belgischen postzegel vrij gemaakt is, mag zij aan de post in Holland gezet worden. Dat is een verdrag wolk door onze beide lan den heeft geaccepteerd geweest." Ontslag uit gemeentedienst. De onder-inspecteur der gemeentetram, die o. m. geld geleend heeft van verschillende minderen, is uit den gemeentedienst ontslagen. Ifct actief uit den faillieten boedel is zoo onbedui dend, dat de geleende dubbeltjes van conducteurs en wagenbestuurders verloren zijn. Zaterdagnamiddag is te Deventer een negenjarige knaap bij het baden in den IJssel verdronken. De kaas en boter zijn thnns in Friesland bijzonder prijzig. Bij verleden jaar vergeleken, zijn de kaasprij- zen tweemaal zoo hoog. Een meisje te Scheveningen, dat oordeelde dat haar vader door het geven van één gulden te weinig voor de aanstaande feestviering aldaar had bijgedragen, stelde voor dit doel aan het comité-lid den heer dr. G. de Niet, twee goudstukken van tien gulden uit haar spaarpot ter hand. Op de Hoogstraat te Rotterdam heeft de koop man G. A. J., Zaterdagmiddag, door de warmte be vangen, het bewustzijn verloren en is achterover tegen de straat geslagen. Aan het achterhoofd werd hij ernstig verwond. De politie geleidde hem huiswaarts. Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur, brak op den Wildert, ongeveer een uur van Etten (N.-Br.), een boschbrand uit, welke zoo in hevigheid toenam, dat alle pogingen om te blusschen faalden. 50 Bunders masthout en heide, toebehoorende aan den heer F. Dirken, te Oudenbosch, werden verwoest. De schade bedraagt ruim 10.000, waarvan niets is verzekerd. Een boerderij, welke in het midden der bosschen op een open plaats stond, is bewaard gebleven. De oor zaak van den brand wordt gezocht in het afbranden van heide. Toen Vrijdag j.l. op de goederen van Z. K. H. Prins Hendrik, onder Niersen (gem. Epe), heide werd afgebrand, sloegen de vlammen over op de aangren zende dennenbosschen. Een ontzettende vuurgloed ontstond, zich uitstrekkende over een lengte van eeni ge kilometers. 'I egen den donkeren avondhemel leverde het een prachtig, doch angstwekkend schouwspel op. Een geva&rüjk heer. Zaterdagavond omstreeks half 12 vervoegde zich ten huize van den heer B. Sanders Ez„ Jan Luykenstraat te Amsterdam een als heer gekleed persoon, die de dienstbode verzocht, den heer des huizes te mogen spreken, wien hij een dringende mededeeling had te doen. Om zijn kaartje gevraagd, herhaalde hij zijn vraag, dat de heer Sanders beueden mocht komen; hij wenschte hem zeiven te spreken. Poen deze aan de straatdeur kwam, vroeg de late bezoeker of de heer Sanders niet de directeur was van de bankzaak van hot Damrak hoek Oude Brugsteeg, en op het bevestigend antwoord, deelde hij mede, inspec teur van de Ilaagsche politie te zijn, en door die func tie er mee bekend, dat hedenavond een inbraak zou plaats hebben, of reeds gebeurd zijn, in het. gebouw aan liet Damrak. De heer Sanders, die overtuigd was, dat zijn kantoor, 't welk ook 's nachts bewaakt wordt, en dat van soliede kluizen voorzien is, van inbrekers niet te duchten zou hebben, antwoordde wat ongeloovig, dat hij zich dat niet voorstellen kon; hij zou er dan van moeten weten. De heer Sanders ging daarop naar de telefoon om met de politie te telefoneeren, den bezoeker achterla tende bij zijn zoons, die al spoedig ontdekten, dat deze een pruik en een valschen baard droeg. Toen de heer Sanders van het telefoongesprek te rugkeerde, en mededeelde, dat de politie zijn kantoor gebouw zou Onderzoeken, en dat er iemand komen zou om nadere informaties van den heer Verdam te ont vangen. zei deze, dat dan hiermee zijn taak afgeloopen was, en hij wel gaan kon. De heer Sanders drong er op aan, dat hij zou wachten, maar onze man maakte rechtsomkeert, vloog de stoep af, en ging er hard van door. De zoons van den heer Sanders, en deze zelf, hem achterna. Tn de Van der Veldestraat werd hij inge haald. II ij rukte een revolver te voorschijn en richtte die op den heer Sanders, die tegen dien arm opvloog, waardoor de revolver, al was ze afgegaan, hem niet getroffen zou hebben. De schelm mikte op den oudsten zoon, maar zijn broer gaf hem weer een duw tegen den arm, zoodat hij niet richten kon, waarop hij zijn revol ver wegsmeet en zoo kwam de jongste heer Sanders er af met een lievige botsing tegen een lantaarnpaal. In minder dan geen tijd was de „inspecteur" de P. G. ITooftstraat ingestormd, onderweg zijn pruik en baard afwerpende. In de Hobbemastraat gelukte het hem op de tram te springen, waarin hij werd aangehouden. Bij fouillee ring bleek de man in het bezit vau een dievenlantaarn en een volledig stel inbrekerswerktuigenook van een fleschje terpentijn, vermoedelijk om zijn gezicht te reinigen, als hij tot démasqué overging. De revolver was een tweeloops, waarop een 10-tal scherpe patronen. ermoedelijk wilde de man van den schrik die zijn mededeeling bij den heer Sanders moest wekken ge bruik maken om dezen of te overmannen, öf hem de sleutels van het bankgebouw aan het Damrak te ont rukken. Bij het politieverhoor dat de man gisteren onder ging gaf hij toe, zich in een valsche qualiteit en met een valschen naam te hebben gepresenteerd. Hij gaf nu zijn juiste naam op en bleek van beroep reiziger te zijn, en in Velp te wonen. Wat de drijfveeren zijn van zijn optreden, daarover wilde hij zich echter nog niet uitlaten. Door het inslikken van een hard stukje turf is een kind van den werkman V. te Odoorn na hevige pijnen bezweken. Zaterdagmorgen is even buiten de haven de provin ciale boot Zuid-Beveland in aanvaring geweest met het nieuwe zusterschip Zeeland. De Zuid-Beveland beliep averij aan den steven, doch de Zeeland had geen noe menswaardige schade. Op de Zeeland bevonden zich de commissaris der Koningin en de leden van Gedep. Staten, die met deze nieuwe boot een tocht naar Ant werpen gingen maken. Overtreding der arbeidswet De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde een hoe denmaakster uit Hilversum, wegens het laten overwer ken van twee meisjes op verschillende tijdstippen, tot 61 geldboeten ad f 3.50 jedere boete te vervangen door 2 dagen hechtenis. Tot lid van het Dag. Bestuur en de banne Haren karspel is herkozen de heer P. Tromp. t» De leverantie van 35000 straatsteenen ten behoeve dier banne is opgedragen aan de firma W. F. Stoel te Alkmaar voor 18.25 per 1000 stuks, en de leverantie van liet benoodigde onderhoudsgrint aan P. de Boer te Koedijk voor 2.40 per M3„ op te lossen te Schoorl- dam en voor 2.80 de M3. op te lossen in de banne. Het verslag van de zitting van den Raad dezer Ge meente moet wat aangaat de besprekingen in zake de verbetering der wegen veranderd worden in dien geest dat besloten is over te gaan tot het beharden van een gedeelte van den Iloogeweg, terwijl de raad in beginsel besloot tot een algeheele verbetering der wegen door een paardenpad, waarvan de vermoedelijke kosten be dragen J 4 ad 5000. Een deskundige zal daarover eerst worden geraadpleegd. Geslaagd Men seint ons uit Leiden Aan de Universiteit alhier werd heden met gunstl- geu uitslag afgelegd het candidaats-examen in de rechten door onzen stadgenoot, den lieer P. Boelmans ter Spill. Aan den officier van gezondheid le klasse, Dr. J. Falkenburg, is heden op eene plechtige wijze het rid derkruis der Oranje-Nassau-Orde uitgereikt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond een begin van brand in de drukkerij van Gebr. Kluitman, Kennemerstraatweg. In een poetshok grenzende aan het motorlokaal was een kist met gebruikte poetska toen en poetslappen aan het broeien en smeulen ge raakt. Een bewoner der Prins Hendrikstraat bemerk te den rook en waarschuwde de heeren Kluitman, als mede de politie. Het vuur was in een oogwenk ge- bluscht met emmers water. Door den geringen druk op de waterleiding kon van een aanwezige slang in de drukkerij geen gebruik gemaakt worden. Het bleek hieruit dat men op Zaterdagavond bij het uitbreken van een ernstigen brand niet op de water leiding behoeft te rekenen. [Naar aanleiding van bovenstaand bericht deelt de Directeur der Waterleiding ons mede dat „Hoe wel in den vooravond van Zaterdag 1.1. door buitenge woon veel gebruik (misbruik?) de druk der waterlei ding zeer lag was, die te pl. m. 9 uur weer normaal was. Was de hoofdkraan bij de firma Kluitman wel ge heel open Red.] Gisteren maakten de leiders en leidsters der Toyn- bee-vereeniging met de leerlingen een wandeltocht naar Kamperduin. Om kwart over twaalf vertrok men, voorzien van pakjes met brood, etc. met de boot van gebr. Zur Mulilen van hier naar Schoorldam en wandelde vervolgens in een vroolijke stemming en be gunstigd door het prachtige zomerweer naar het be doelde Duin. Onderweg mocht de stoet het genoegen smaken het huis van een Gouden Echtpaar te passee- ren. De oudjes, die spoedig voor hunne versierde deurpost stonden werd een spontaan „Lang zullen zij leven" toegezongen. Het was een kras oud paartje, waarvan de bruid niet na kon laten teekenen te ge ven. dat zij nog dol veel van haren bruidegom hield. Na deze ovatie ging men verder en werd ten slotte het doel bereikt, waar eenige ververschingen gebruikt wer den. Op den terugtocht was de stemming nog beter dan voorheen. Men ging de duinen door naar Schoorl, waar in den speeltuin „de Roode Leeuw" een uurtje vertoefd werd, waarna naar Bergen werd gewandeld, duin op, duin af, wat heel wat inspanning vereischte. Van Bergen ging de stoet met de tram van half tien naar Alkmaar, waar men onder het zingen van het I oynbee-lied, arm in arm de verschillende leidsters en leiders naar hunne woningen bracht. Tot laat in den avond hoorde men in Alkmaar's straten nog het Toyn- bee-lied zingen, een bewijs dat men nog maar niet wil de scheiden. Eindelijk toch begaf men zich in groepen, onder het zingen van „Lang zal Toynbee leven" naar huis. Dat ieder na zulk een tocht goed geslapen heeft, laat zich hegrijpen! Agenda MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 7l/3 uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 81/i uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 9V2 uur. Mannenzangver. „Stem des Volks," rep. 7"/4 uur, Graanhandel. Bond van vakschool leeraren en leeraressen, vergad., 8 uur, bovenzaal, Ohr. school. DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" ocfeningtavoad mannen-afdeeling 8'/, uur; jwngenj-afdeeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 84/2 uur. Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur, Voorwaarts. Buurtcommissarissen v. d. Oranjefeesten, 'verg. 81/. uur, café Central. '2 WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 91/l uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsnvond jongena-afd. 2 uur en 7 hut. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, t1/, uur, Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur. Central. Gem. Koor „Zanglust", 81/2 uur. Zangschool „Zanglust," 5 uur, Chr. School. Alkm. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Schaak- en Damclub V. V. V., café Schermerhorn. DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeningt-gvond *V, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volkiwrerhaarhsid 8 uur, oefeningsBvond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur, „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: 1 Alkm. Schaakclub, 8 uur, café LWsnsdag Alkm. Strijkorkest, 81/, nar. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," d«me»-afde«ling 7V48V4, heeren-afdeeling 85—9B uur. Maunenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central ZATERDAG: Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes afd. 31/, en 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 8l/s uur, hoofdafd. ZONDAG Mannenkoor „Ver. Zangers," repetitie, 10 uur, Cen tral. Bond van oud en actief dienende onderofficieren. Oranjefeest, Sl/B uur, Diligentia. Bij dc opening van liet tuberculose-congres te Ber lijn, welke Zaterdag plaats had, wees Bcthmann-Holl- weg er met nadruk op, dat een groot deel van den ar beid van het centraal-comité gewijd was aan de instel ling van herstellings- en voorzorgsoorden ter bestrij ding der tuberculose. Deze instellingen zouden van groot nut kunnen zijn, indien het mocht gelukken, hierdoor geregelde ontsmetting van de woningen der tiibcrculosen te verkrijgen, waar deze niet verplichtend is. Tot beter inzicht der menigte in het wezen der tu berculose werden verzamelingen aangelegd. Verder vormde het centraal-comité een bijzondere commissie voor de bestrijding van den lupus; in Duitschland zijn thans 11.000 lupuslijders onder geneeskundige behan deling. De laatste troef der C. G. T. in F r a n k r ij k werd blijkbaar Zaterdag uitgespeeld, toen het bondscomité een groote meeting uitgeschreven en alle „postiers" tot bijwoning daarvan had uitgenoodigd. Uit een vraaggesprek met een echt werkstakers-type. dat de „Matin" openbaar maakt, blijkt dat er ook on der de arbeiders, die bereid waren om de „postiers" in hun strijd te steunen, velen waren, die meenden, dat ile „postiers' zeiven behoorden voor te gaan. De groote meeting, welke alleen toegankelijk zou wezen voor de „postiers," bedoelde dus uitsluitend om na te gaan, wat van dezen kon worden verwacht met het oog op de algemeene werkstaking. Blijkbaar is nu die meeting van Zaterdag op een mis lukking uitgoloopen, en heeft de C. G. T. zich genood zaakt gezien, om de arbeiders, die zij eerst tot werksta king aanzette, maar te raden het werk te hervatten. Au dus wel gesproken kan worden van het einde der staking als georganiseerde beweging, die zich over het geheele land uitstrekte, weet men ook, dat de Regee ring op alles voorbereid was. Ten tijde van het boulangisme zeide Ctfnstans, als minister van binnenlandsche zaken aangewezen om den strijd met ,,not' brav' général" uit te vechten, eens „Boulangér heeft het leger voor zich, dat is waar. maar ik heb de telegraaf." Clemenceau kon nu niet meer stellig rekenen op de medewerking van telegraaf en telephoon, maar hij had de „draadlooze." E11 toen Pauron, van de tribune tijdens een meeting naar de verschillende groote steden van Frankrijk den last telephoneerde om het werk neer te leggen, ging weinige oogenblikken later per draadlooze van den Eif fel toren de volgende order uit aan alle korpscomman danten en prefecten in Frankrijk: „Overeengekomen teeken. Opent het gesloten cou vert." ijt' dagen te voren reeds hadden de verschillende betrokken autoriteiten in Frankrijk, onder gesloten couvert, de aanwijzingen ontvangen, waarin tot in kleinigheden was voorgeschreven wat zij te doen had den voor het geval, dat liet tot dc feitelijk op eene re volutie aansturende algemeene werkstaking mocht komen. Berichten uit T e he r a 11 melden, dat een leger korps van Baktiaris, bestaande uit 1500 ruiters en 2500 man voetvolk, de stad is binnengetrokken. Bin nenkort verwacht men de aankomst van een regiment infanterie uit Koess. liet nieuwe ministerie heeft generaal Yokoff aangesteld als hoofd der politie te Teheran. Deze nam reeds krachtige maatregelen tot het handhaven der orde in de stad. De groote Boeddhistische tempel van Tokio, een heiligdom, dat door zijn rijkdom aan oudheden en kunstschatten een aanzienlijke waarde vertegenwoor digde, en door de geloovigen als oudste Boeddhisti sche tempel op hoogen prijs werd gesteld, -is een prooi der vlammen geworden. De oorzaak was, dat een be delaar onder den temjiel, die, evenals de Japanscho huizen, op eenige hoogte boven den grond staat, een vuurtje had aangelegd, om zich tegen de nachtelijke koude te beschermen, er bij was ingeslapen en tot zijn schrik plotseling ontwaakte te midden van een zee vau vlammen. De man wist zich te redden, maar het hei ligdom, dat geheel uit hout was opgetrokken, brandde tot den grond toe af. Ook het bijbehoorende klooster werd een prooi der vlammen. De beteekenis van het verlies kan men zich slechts voorstellen, wanneer men de geschiedenis van den tempel kent. De stichting ervan dateert uit de 14e eeuw, uit den allereersten tijd van de invoering van het Boeddhisme in Japan. Se dert dien tijd was de tempel het belangrijkste en meest geliefde heiligdom der Boeddhisten. In den loop dor tijden waren er onmetelijke schatten opgehoopt: oude geschriften, beelden en schilderijen, waarvan de waar de op meer dan 5 millioen gulden geschat wordt. Voor kunst en godsdienst is het een onherstelbaar verlies. De Etna in we r k i 11 g. Sinds eenige dagen is de Etna aan het werken, ter wijl het uitwerpen der lava gepaard gaat met gevoelige aardschokken. De bevolking verkeert in de grootste onrust, daar men vreest, dat ernstige aardbevingen we der op handen zijn. Voornamelijk de Italiaansclie stadjes Milo en Santa Venerina (aan den voet van den Etna gelegen hebben zeer zwaar te lijden van aard schokken, die tot nog toe echter geen gevolgen hadden. Tegen het Opium. Men meldt uit Peking, dat de regeering besloten

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2