DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Feuilleton. DINSDAG A\N MIJ DE WRAKE. BINNENLAND. No. 119 Honderd en elfde j&ftrgang 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone ad verten tien: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 25 MEI Arbeiderstuinen. Telefoonnummer H. M. de Koningin moeder. Bezoek aan onze havens. Tweede Kamer-verkiezingen. Misdrijf tegen de veiligheid van den Staat Grootejmanoeuvres. Alweer een slachtoffer. De journa'istea-chansonniers. Door het qpweer gedood. Na 17 jaar. COURANT. Dank zij hot energieke optreden van het gemeente bestuur van Schiedam, dat over de vele geopperde be zwaren heenstapte, is Schiedam niet achtergebleven in de beweging voor arbeiderstuinen, welke in de laatste jaren in alle landen is toegenomen en waardoor men den arbeiders in staat wil stellen hun levensstandaard te verhoogen, hun arbeidsvermogen te vermeerderen en aan lnin zwaar en moeitevol leven wat meer poëzie bij te zetten. De mooie resultaten ten dezen opzichte in het buitenland, met name in Engeland en Duitschland. verkregen, lokten aan, en in ons land was het hoofd zakelijk de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en eonige corporaties en particulieren, die er het initia lief toe namen. Zonder uitzondering zag men zijn lof felijk pogen met succes bekroond. Door gemeentebestu ren zelf werd evenwel tot nog toe niets dergelijks in dezen ondernomenaan Schiedam derhalve de eer, de eerste te zijn, wier gemeentebestuur zelf op dezen veel voor de toekomst belovenden weg voorgaat. Eu reeds nu, nadat nog geen twee maanden zijn ver- loopen, dat de arbeiderstuintjes zijn uitgegeven, blijkt dat deze eerste proefneming de we mogen wel zeg gen niet al te hoog gespannen verwachtingen zeer zeker zal overtreffen. Geschied is dit reeds wat betreft den grond en de animo voor een dergelijken tuin onder de werklieden. Nog niet lang geleden was het opgespoten terrein tussclien de Oude en Nieuwe Spuitha- ven in 38 tuintjes verdeeld. Zes en twintig gegadigden meldden zich direct daarvoor aan, zoodat de vrees, dat niet voldoende liefhebbers zich zouden voordoen, waar door het mooie plan reeds in den aanvang in het wa ter zou vallen, geheel ongegrond bleek. Aan deze ar beiders werden bij loting 26 perceelen aangewezen, welke ieder met het naambordje van den huurder prij ken, terwijl de overige aan tuinlieden werden verhuurd. Voor elk dezer 26 perceelen, elk 9001200 M2. groot, moet de werkman een jaarlijksche huur van 4 beta len, wat heel weinig is in vergelijking met de aan par ticulieren verhuurde opgespoten gronden van dezelfde samenstelling, welke aan den Vlaardingschen dijk zijn gelegen, waarhij voor een dergelijke lap grond gemid deld een huur van ongeveer 12 gevraagd wordt. De tuintjes zijn, zooals gezegd, nu ruim 1V2 maand in bewerking en in enkele wordt door de handigste menschen reeds spinazie, radijs en dergelijke geoogst, terwijl in alle de aardappels, die het voornaamste pro duct vormen, flink beginnen uit te loopen, evenals hier en daar de groote boonen en andere tuingewassen. De nieuwbakken tuiniers zijn over 't algemeen dan ook tevreden met de tot nu toe verkregen resultaten. Het weer is hun tot nog toe gunstig geweest en de grond blijkt te bestaan uit goede rivierklei, die op den duur nog beter zal worden, wanneer hij meer bewerkt wordt en nog meer uitdroogt. De opgespoten grond is n.l. cenige voeten dieper nog één slijkmassa, en de bewerk te grond daarboven vormt slechts een korst, welke door een goede bewerking en langzamerhand door uitdro ging de voor planten grqei zoo gewenschte losheid krijgt. Wel zijn hier en daar perceelen, waar de klei wat meer met zand is vermengd, doch ook hier valt met wat meer inspanning volgens deskundigen aan goede resultaten niet te twijfelen. Daarbij komt nog, dat on der de bewerkers er verschillenden zijn evenwel lang niet allen die van buiten komen en eenige kennis van tuinbouw hebben. Hun voorbeeld, de ervaring en door BARONES ORCZIJ. Schrijfster van „de Eoode Pimpernel." Naar het Engelsch. 30, Zij zweeg; op een kleinen afstand van Déroulède staande reikte zij hem het papiertje toe, dat zij tot nu toe in haar hand geklemd had gehouden. Déroulede was op het punt het aan te nemen maar daar viel zijn oog op Juliette. Zij zeide niets, zij was opgestaan en stond in een ondeelbaar oogenblik naast Anne Mie. Dit alles gebeurde sneller dan ik het kan mededee- len; er heerschte doodsche stilte in de kamer: Déroulè de had schuldbewustzijn gelezen op het gelaat van Ju liette. liet was niets dan een ingeving, een plotselinge, een vreeselijke, onverklaarbare openbaring. Plotseling scheen zij voor hem te staan in al haar ellende, in al haar zonde. liet was of er vuur uit den hemel was nedergedaald en met zijn verwoestende vlammen zijn idealen, zijn geluk en haar goddelijkheid plotseling had vernietigd. Zij was verdwenen. Zijn madonna had opgehouden te bestaan. Daar stond voor hem een schoonc vrouw, over wier hoofd hij al (le schatten van zijn liefde had uitgestort, die hij had bijgestaan en beschermd, die hij had opge nomen in zijn huis, en die hem op deze wijze betaalde. Zij had zich een toegang weten te verschaffen tot zijn huis, zij had hem heimelijk bespied, achtervolgd en hem voorgelogen. Het was alles te plotseling, te snel in zijn werk gegaan. Alles was te verschrikkelijk, dan •lal hij zelfs in de verste verte kon gissen welke haar bedoelingen waren. Zijn geheele leven, het verleden, liet tegenwoordige en de toekomst; alles werd uitge- wischt. Zijn schoonste droom was in rook vervlogen. de verbetering van den grond zullen het hunne er toe bijdragen om de Volgende jaren nog gunstiger resulta ten te behalen. Dat de proefneming zal mislukken, schijnt dus ge heel uitgesloten. Integendeel, er melden zich reeds meer liefhebbers aan voor dergelijke tuintjes, en wan neer alles zoo goed gaat als het zich laat aanzien, dan zullen wellicht door de gemeente nog andere terreinen voor dit doel beschikbaar worden gesteld. Misschien, dat we hier dan ook nog eens zoover komen als in het land der werkmanstuinen, Engeland, waar in 1890 reeds bijna een half millioen dergelijke tuinen werden geteld, die menigen werkman in staat stelden om in tijden van groote slapte in zijn vak, het hoofd boven water te 'houden. H. M de Koningin. Zondagmiddag bracht 11. M. de Koningin per rijtuig, vergezeld van een hofdame, een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder jn haar paleis in het Voorhout. Daarna deed Hare Majesteit met Koningin Emma een rijtoer door het Haagsche Bosch. Door de Oranjevereenigiiig, die de leiding heeft bij de feestviering ter gelegenheid van de komst der Koninklijke Eamilie op liet Loo, is het verzoek gericht aan H. M. de Koningin, te Apeldoorn te willen af stappen, ten einde II. M. een feestelijken intocht te bereiden. H. M. heeft te kennen gegeven liever door te gaan per trein tot het Paleis Het Loo en nader te zul len bepalen een dag voor feestviering. II. M. de Koningin-Moeder is gisterochtend per ge wonen staatsspoortrein, waarin zich het salonrijtuig der Nederl. Centvaalspoorwegmij. bevond, naar Segen-. hans bij Neuwied vertrokken. Hare Majesteit denkt aldaar tot a.s. Vrijdag te ver blijven. Z. K' H. Prins Hendrik. Bij Z. K. II. den Prins der Nederlanden bestaat het voornemen a.s. Vrijdag per auto Weesp te bezoeken, ten einde daar de Koninklijke Van Houten's Cacaofa brieken te bezichtigen. Nederland en Venezuela. Naar de „New-York Herald" uit Willemstad ver neemt, heeft de regeering van het eiland Curagao aan Celesteno Castro, den broeder van den Venezolaan- schen ex-president Cypriano Castro doen weten, dat hij binnen zes dagen het eiland moet verlaten. Sinds den 17den Mei vertoeft Celestino Gastro te Willemstad. De Braziliaansche regeering heeft een harer ver dienstelijkste ingenieurs, den heer Olympio de Assis opgedragen de inrichtingen en organisatie der voor naamste Europeesche havens te bestudeeren. De volgende maand wordt hij in Nederland ver wacht, waar hij de havenwerken van Amsterdam, IJmuiden en Rotterdam, wellicht ook Dordrecht en andere havens zal bestudeeren. In het kiesdistrict Enkhuizen hebben de politieke partijen candidaat gesteld: de liberalen mr. II. Goe man Borgesins; de Roomsch-Katholieken en de anti revolutionairen: den heer J. Oosterbaan; de soeiaal- 1 lij vergat alles behalve haar snood verraad; hij dacht er zelfs niet aan dat hij eenmaal, langen tijd geleden haar broeder in een duel had gedood. Zij deed zelfs geen enkele poging om haar schuld te verbergen. Een smeekenden blik wierp zij hem toe, zij vertrouwde op zijn ridderlijkheid, hij zou haar ver dere schande besparen. Misschien begreep zij dat een liefde als de zijne, niet ten eenenmale kon sterven. Hij was steeds vol medelijden geweest voor anderen; op dat gevoel van medelijden deed zij een laatste be roep: hij moest haar de vernedering besparen tegenover Madame Déroulède en Anne Mie. En hij, nog steeds onder de betoovering van die oogenblikken_ van zoo straks, toen hij nederknielde aan haar voeten, hij begreep haar verzoek; een oogenblik sloot hij de oogen om het stralend vizioen van een rei ne engel niet meer te zien, de engel die zijn afgod ge weest was en hij richtte kalm het woord tot Anne Mie. „Geef mij dat papiertje Anne Mie" zeide hij op koe len toon. „Misschien ken ik het schirft van mijn bit- tersten vijand." „Dat is niet meer noodig", antwoordde Anne Mie, met de oogen nog steeds op het gelaat van Juliette gevestigd; zij ook had daarop gelezen wat zij wensehte te weten. Het papiertje viel uit haar hand. Déroulède bukte en raapte het op. Hij streek het glad en zag dat het een wit papiertje was; er stond niets op. „Er staat niets op dat papiertje", zeide hij. „Keen", antwoordde zij, „niets anders dan de ge schiedenis van haar verraad." at je gedaan hebt, Anne Mie, is heel boos en heel slecht." „Ja, misschien wel, maar ik vermoedde de waar heid en ik wou zekerheid hebben. God heeft mij dezen weg aangewezen, Hij heeft mij doen weten wat ik doen moest en hoe ik u moest overtuigen." „Ik zou den naam van God hierbij maar niet noe men, Anne Mie. Wil je naar mijn moeder gaan? Zij is niet wel en voelt zich zwak." Stilzwijgend had Madame Déroulède in haar arm stoel gezeten, dit tooneel bijgewoond, maar het was of zij er geen deel aan had genomen en of het buiten haar democratische arbeiderspartijden heer J. G. van Kuykhof en de christen-democraten: den heer A. P. Staalman. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de bei de eerstgenoemde candidaten in herstemming komen. GEMENG.J NIEUWS. Ned. Herv. Keik Bedankt voor het beroep te Venhuizen door ds. K. II. Riepma te Pingjum. Auto-ongel uk ken. Zondagavond passeerde de Gooische stoomtram van Laren naar Amsterdam, tusschen Naarden en Ilakkelaarsbiug de op den weg staande automobiel van den heer L. L. uit Amsterdam. De conducteur, die op de treeplank stond, werd door de auto gegrepen en ernstig gewond tegen de straat geworpen. Zondagmiddag omstreeks kwart voor twaalven reed de heer M. D. te Rotterdam met een automobiel aldaar. Toen hij wilde uitwijken voor een melkwagen, *eed de auto hét trottoir op. Daar passeerde juist de 60-jarige dienstbode M. B., zij viel, sloeg met het hoofd tegen de straat en werd, ernstig verwond, in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar zij twee uren later overleed. Meningitis. Gisteren heeft zich te Rotterdam bij een vierjarig kind een geval van meningitis cerebospinalis voorge daan. Een rumoerige vergadering Zaterdagavond trad de heer Z. Gulden uit Amster dam te Zuilichem als spreker op om zijn candidatuur voor de Tweede Kamer (kiesdistrict Druten) te verde digen. lie. volk was zeer rumoerig en dreigde met messen. Slecht door bescherming van den wethouder H. en diens zonen konden de heer G. en zijn partijge- nooten het doip ongehinderd verlaten. Den auditeur-militair bij den krijgsraad te Haarlem zijn op het door hem gedane verzoek door het ministe rie van buitenlandsche zaken de twee brieven toegezon den, waarin de sergeant der genie, thans te Amster dam gedetineerd, zijn aanbiedingen deed om geheimen te leveren betreffende onze inundatie. De daarop door den auditeur genomen conclusie is thans door dezen opgezonden naar den plaatselijken commandant van het garnizoen te Amsterdam. De voorbereidende werkzaamheden voor de groote manoeuvres, die begin September in de Neder-Betuwe en in de provincie Utrecht gehouden zullen worden, zijn begonnen. Ie Ochten hebben eenige eigenaars van groote boerderijen aangeboden elk 70 a 100 man schappen in kwartier te nemen. Een botsingTmet den trein. Zaterdagmiddag is bij het grensplaatsje Empel de van Bocholt komende trein in botsing gekomen met een rijtuig. Den koetsier werden beide beenen afge reden terwijl het rijtuig werd verbrijzeld. 1. e Renkum is Zondagmiddag een 19-jarig jonge ling, '1 K. genaamd bij het zwemmen in den Rijn ver dronken. Zijn lijk werd eenigen tijd daarna opgehaald. de cabaret „De Kattebel" te Soerabaja beeft haar omging. Het was of al haar denkvermogen verflauwd was sedert de 3tem van Merlin haar gewaarschuwd had dat haar zoon zich in gevaar bevond. De ontdek king van Juliette's verraad had haar koud gelaten; haar zoon bevond zich in gevaar; vanwaar dat gevaar kwam was haar onverschillig. Anne Mie voldeed aan Deroulede's wensch en begaf zich naar de oude dame. Het arme, mismaakte kind voelde reeds de reactie van haar daad. Zij had dit plan op touw gezet geheel alleen, om de verraadster te beschamen. Anne Mie wist niets van Juliette's drijf- eeren, het kon haar ook niets schelen. Maar dit wist zijeen verschrikkelijke misdaad, aan een Judasver- raad gelijk, was bedreven tegen den man, het voor- wei1]) van haar aandoenlijke, hopelooze liefde. Al de opgekropte jalouzie welke haar nu drie weken lang had gefolterd, dreef haar aan tot de ontmaske ring van haar medeminnares. Geen enkel oogenblik had zij aan Juliette's schuld getwijfeld. De God der liefde moge blind zijn, dat had de overlevering immers uitgemaakt, maar de dui vel der jalouzie heeft honderd oogen, scherper dan die van een lynx, Anne Mie was weggeduwd door de soldaten toen Merlin zich naar Deroulede's kamer begaf; toch volgde zij ben tot aan de deur. Poen de gordijnen waren open geschoven en het zonlicht de kamer instroomde, had zij Juliette uiterlijk kalm en waardig op de kanapé zien zitten. Bij ingeving, een instinctmatig gevoel, veroorzaakt door haar ongelukkige liefde, begreep zij alles wat er in Juliette omging. Haar geheime wen ken aan Merlin, niets ontging haar. Zij merkte iedere stembuiging op, zij begreep en hoorde en zag alles. En temidden van haar schrik en angst voor den man dien zij liefhad, gevoelde zij en oneindige vreugde bij de gedachte dat zij dezen afgod van zijn troon kon stoo- ten, haar, die haar zijn liefde ontstolen had, zou zij op aarde doen nederdalen. Anne Mie had geen groot verstand; zij was kinder lijk en eenvoudig-, van ingewikkelde tegenstrijdige ge voelens wist zij niets. Haar jalouzie alleen had haar het listige plan doen vormen, Juliette op deze wijze te openings-voorstelling gegeven, waar _de bekende jour nalisten-chansonniers Pisui8se en Blokzijl zich deden hooren. Een getrouwd man te Meerlo is Zondag bij het on weer gedood. Een geheimzinnig geval. Het geval van den vermomden man, die Zaterdag avond zich voor den Ilaagschen politie-inspecteur Ver dam uitgevende, den heer B. Sander Ezn. te Amster dam kwam meedeelen, dat in diens bankinstelling in gebroken zou worden, doch de vlucht nam, toen de po litie gewaarschuwd werd, en daarop werd gearresteerd, blijkt zegt de Tel. thans nog geheimzinniger te zijn dan het aanvankelijk leek. Bij onderzoek is n.l. gebleken, dat de aangehoudene •iemand van goede familie en goeden stand is. Zijn vader heeft een groote houtkooperszaak te Sneek en ook te Amsterdam heeft hij verschillende familieleden tot den gezeten burgerstand behoorende. Zelf is hij reiziger van beroep en verdient als zoodanig 4000 per jaar. nij heeft een vrouw en twee kinderen, en staat te Velp, waar hij woont, als een gezeten burger bekend. Omtrent de beweegredenen, welke hem tot zijn daad hebben gewend, tast men nog in het duister. Er zijn nog geen redenen, om aan plannen tot inbraak te ge- looven. Er werden geen inbrekerswerktuigen op hem gevonden. En wel werd na de jacht een revolver op straat gevonden, waarvan hij erkend heeft, dat het de zijne was, doch hij gaf voor, dat hij sedert een verblijf in Rusland de gewoonte had,.een revolver bij zich te dragen. Tijdens de revolutie heeft hij n.l. een tijd lang voor de zaak van zijn vader in Rusland gereisd. Zelf beweert de aangehoudene, dat zijn optreden bij den heer Sanders alleen een grap is geweest. Hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. Men meldt uit Groningen: In den herfst van het jaar 1892 strandde de kof Aal tje, kap. Morra van West-Rhauwerderveen, op de Bosehplaat, ongeveer 150 M. van den westkant. De op varenden werden, na van Zaterdagmiddag tot Zondag middag in doodsangst in den mast te hebben doorge bracht, door gebr. T. en J. Visser van Westnieland ge red. Het schip met de lading, bestaande uit pannen, verdween langzamerhand in het zand. Thans, bijna 17 jaar later, is het weer voor den dag gekomen, doordat de plaat, die aan de westzijde afslaat en aan de oost zijde aangroeit, zich naar 't oosten heeft geplaatst. Rottum ondergaat een dergelijke verplaatsing. De gebr. isser, indertijd door aankoop eigenaar van wrak en lading geworden, zullen trachten hun eigendom te bergen. Een nieuw krankzinnigengesticht. Begunstigd door prachtig zomerweder had gister morgen de plechtige opening plaat3 van het Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht, in het Apeldoorn- sche bosch gelegen aan den Zutphenschen straatweg. In 1907 werd de eerste steen voor de stichting gelegd, die zal plaats bieden aan 300 patiënten. De talrijke gebouwen, waaronder een omvangrijk administratiege bouw, mannen- en vrouwenpaviljoenen, een synagoge, directeurswoning, zijn als 't ware gegroepeerd om een breed park. Het geheele terrein is ruim 33 heet. groot. Voor de plechtigheid aanving werden de hoofdgebou wen bezichtigd door den minister, den commissaris der Koningin in Noordholland en enkele andere heeren. ontmaskeren. Zij wilde het jonge meisje vrees en angst aanjagen, haar dreigen dat alles ontdekt zou worden, haar beschamen in tegenwoordigheid van Paul Déroulède. En nu was dat alles geschied; zij had haar geheele plan ten uitvoer gebracht. Paul wist dat hij zijn liefde aan een onwaardige had geschon ken, aan een leugenaarster en een verraadster, en Ju liette stond voor haar, doodsbleek, vernederd, een toonbeeld van ellende en schaamte. Anne Mie had gezegevierd; toch voelde zij zich diep ongelukkig in haar zegepraal. Het was of haar hart werd vaneen gereten. Zij had Paul's afgod van zijn voetstuk gerukt, maar één blik op zijn gelaat zeide haar, dat zij ook zijn leven voorgoed had ongelukkig gemaakt. Het was of hij een oude man was geworden. De ernstige blik was uit zijn oogen verdwenen; spra keloos staarde hij voor zich uit, het witte stukje pa pier, dat het middel was geweest om zijn droom te ver nietigen, zenuwachtig verfrommelend in zijn vingers. De energie, waarvan zijn geheele wezen getuigd had, alle kracht die hem steeds kenmerkte, scheen verdwe nen te wezen. Onverschilligheid, wanhoop, lusteloos heid was alles wat er in hem was overgebleven. „Mat had hij haar lief! zeide Anne Mie zuchtende in zich zelve, terwijl zij de sjaal om Madame Dérou- lède's schouders legde. Juliette had geen enkel woord gesprokenalle leven scheen uit haar geweken. Zij was niet meer dan een beeld, haar geest was dof, haar hart dood, haar leven een werktuigelijk bestaan. Maar zij zag op tot Dérou lède. Dit eene zintuig leefde nog: haar gezicht. Zij keek hem voortdurend aan en zij nam ieder voor bijgaand teekeu van zielelijden op zijn aangezicht waar; den blik van begrijpen van haar schuld, de ont steltenis bij de vreeselijke ontdekking en nu die af schuwelijke doodelijke ledigheid en eenzaamheid van zijn ziel. Wordt vervolgt.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1