S T APSNIELiW S. BUITENLAND. Een miniatuur-zeeslang. Dc Nonvlinder. Ouder den trein. Inbraken te IJmuiden. Eervol ontslagen. Nog een boschbrand. Uit Stompetoren. Eervol ontslag. Openbare Vermakelijkheden. VRIJDAG: Qemen^de Mededeelingen. Laatste Berichten. Uit Broek op Langendljk. Aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het le cand. -ex. in de theologie door den heer J. Dirkmaat alhier. Uit Schermerhorn. In eene slechts zeer matig bezochte vergadering van de Liberale Kiesvereeniging werd besloten met meer derheid van stemmen de candidatuur van den heer Ferf, aftredend lid, te steunen. Aan het Bestuur werd nog verzocht pogingen aan te wenden om den heer Ferf te verzoeken alhier een spreekbeurt te vervullen, of zoo deze verhinderd mocht zijn een anderen spreker van de Liberale Unie. Beslag gelegd. Een politieagent uit Wijkeroog en een uit Heemste de hebben ten huize van W. N., bij Rooswi.ik (gemeen te Velsen), beslag gelegd op eene partij vloerkleeden en tapijten, welke vermoedelijk afkomstig zijn van een diefstal te Heemstede. Mr. Treub en de „Nieuwe Courant". Zooals meji zich zal herinneren, beschuldigde mr. Treub in de Tweede Kamer „De Nieuwe Courant" door subsidie van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers aan te nemen, moreel gedwongen te zijn de belangen der werkgevers te verdedigen. Die aanval werd geuit bij de behandeling der staats exploitatie van spoorwegen, en later in „Land en Volk" door mr. Treub meer algemeen gesteld. Mr. Plemp van Duiveland verweerde zich in zijn blad en wendde zich tot het bestuur van den Neder landsehen Journalistenkring, om drie mannen, die het algemeen vertrouwen genieten, aan te zoeken tot het vormen van een raad van eer, die 's heeren Trcub's beschuldigingen zou onderzoeken. Dit college voldeed daaraan en benoemde de heeren VV. v. d. Vlugt, W. CL C. Bijvanck en P. J. F. Ver meulen. Zo hebben hun schrijven ingedeeld als volgt: 1. De feiten, welke aanleiding gaven tot de opdracht 2 de vragen, waarop zij op grond der door hun onder zoek geleverde uitkomsten hadden antwoord te geven; 3. het verslag van hun arbeid, en ten slotte hun eind conclusies. Uitvoerig brengt de commissie het geschil in her innering en meent dan, de vragen die ze zich stelde, na onderzoek, aldus te moeten formuleeren: le. de waarheid van het door mr. Treub gestelde, en op een onderdeel door den hoofdredacteur van „De Nieuwe Courant" erkende feit; 2e. de waarheid van de door mr. Treub gegeven gecombineerde voorstelling; 3e. de waarheid van de door mr. Treub gemaakte gevolg trekkingen, nopens de onafhankelijkheid en de eer biedwaardigheid der verantwoordelijke redactie van „De Nieuwe Courant." De commissie komt na haar onderzoek nu tot de volgende slotsommen Zij antwoordt op de eerste door haar geformuleerde vragen: „Neen. De waarheid van dat gestelde feit is hun niet gebleken." De besehuldiging, als zou „De Nieuwe Courant" zijn „verpand, zoo niet verkocht" en haar redactioneel gedeelte opengezet voor betaalde reclame, moet geacht worden te zijn onwaar. Zoodat ook de vraag, of daardoor het gezag, het welk haar woord verdient, is verminderd, ontkennend moet beantwoord worden. De vraag betreffende de waarheid van de door mr. Treub gemaakte gevolgtrekkingen nopens de onafhan kelijkheid en eerbiedwaardigheid van de verantwoor delijke redactie der „Nieuwe Courant", beantwoordt de commissie met als haar overtuiging te kennen te geven, dat elk beweren, strekkend om de journalistieke eerlijkheid en integriteit van den hoofdredacteur van „De Nieuwe Courant", hetzij in het algemeen, hetzij ter zake van een bepaald onderwerp, in verdenking te brengen, feitelijken grond mist en zelfs door feiten wordt weersproken. Zoodat ook in deze vraag bedoelde gevolgtrekkingen door hen verklaard worden te zijn ongegrond. Ten slotte beantwoordt de commissie nog deze vraag, door haar zelve aan bovenstaande toegevoegd: betreffende de juiste waardeering van de te dezer zake door de verzorgers der „Nieuwe Courant" gevolgde gedragslijn, gedacht als algemeene regel. En hierop antwoordt de commissie o. m. De in dezen gepleegde daden, schoon in zich zelve niet incorrect, worden het, huns eraehtens, zoodra men ze plaatst in het licht dezer overweging, of, in het al gemeen beschouwd, verhoudingen, als thans tussehen het politieke, dagblad „Do Nieuwe Courant" en de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers bestaan, toelaatbaar zijn onder het oogpunt van den goeden n(lam der dagbladpers. Een man van eer moet reke ning houden met het gevaar, dat zijne gedragslijn, al is zij voor hem zeiven ongevaarlijk, tot regel verheven, voor-het middelslag zou doen ontstaan. Hetgeen hier geschied is, dunkt den ondergeteekenden slechts om deze reden onaanstootelijk in zich zelf, omdat al de betrokken partijen hun zijn gebleken mannen van eer te zijn geweest. Op eene maatschappij echter, uit sluitend uit zulke mannen bestaande, mag de onge schreven codex van openbaar fatsoen niet rekenen. Zelfs wie gepantserd is tegen het kwaad, heeft voor den schijn van het kwade zich te wachten ter wille van de zwakkere broeders. De drank Door een agent te Haarlem is tegen een 15-jarigen knaap proces-verbaal opgemaakt, terzake van openbare dronkenschap. II ij vond hem op den Kouden'hom lig gen. Eerst had hij nog in het Spaarne ook al gele gen. Bij het baden verdronken. Gisterennamiddag, te omstreeks G uren, is in de Rotte te Rotterdam, bij het baden verdronken de 10- jarige M. T. P. Met een dreg werd hij even later op gehaald. Tevergeefs is getracht de levensgeesten op te wekken, waarna het lijk van den jongen naar de woning der ouders gebracht is. Men meldt uit Zwammerdam Een onzer spoorwegbeambten heeft uit een sloot een dier opgevischt, volmaakt gelijkende op een lange, dunne draad en dat door zijn voortbeweging in het water allerlei knoopen vormde. Onder een vergroot glas bleek het nog twee zuignappen te bezitten. Het exemplaar is opgezonden aan Artis. Men meldt uit Tilburg: In de IIasselt8che bosschen, die vorig jaar zoodanig werden geteisterd door den nonvlinder, zullen heden door de firma Broekhaus proeven ter bestrijding geno men worden, door bespuiting met carbolineum. Een groot gedeelte van bovengenoemde bosschen zijn dezen winter gerooid. Verdronk, n Het driejarig zoontje van M. v. d. B. te Waterin gen is gisteren in de sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Men miste het kind en vond tenslotte het lijkje drijven. Te Leek is bij het baden verdronken de 17-jarige P. Best. üistermiddag is te Utrecht een spoorwegbeambte, die op de rails liep, nabij den overweg aan den Amster- damschen Straatweg door den trein gegrepen en on middellijk gedood. Van twee miliciens, die eergisteren werden gear resteerd, is de één op vrije voeten gesteld en de ander naar de strafgevangenis te Haarlem overgebracht. Aan de politie bleek uit enkele brieven, aan dezen milicien gericht, dat in de Breesaap verschillende voorwerpen van waarde waren verborgen. Deze zijn alle afkomstig van verschillende inbraken in ons land. Door de poli tie zijn ze opgespoord en in beslag genomen. Ontruiming van een woning. De burgemeester te Fijnaart heeft tegen den deur waarder bij het kantongerecht te Zevenbergen die, krachtens een vonnis van dit gerecht, een arbeiderswo ning ontruimde proces-verbaal opgemaakt, wegens het zonder verlof van het bevoegd gezag, plaatsen van den inboedel op den berm van den openbaren provinci alen weg in zijn gemeente. In September van het vorige jaar werd in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam een 10-jarige jongen zoo danig door een politieagent onder handen genomen, dat hij een been brak.llet gebeurde verwekte nogal sensa tie. Intusschen werd de politieagent als zenuwlijder in het ziekenhuis opgenomen. Thans kan de Tel. mededeelen, dat hij voor den verderen dienst onge schikt geoordeeld is en eervol ontslag met toekenning van pensioen heeft gekregen. In de gemeente Lonneker verbrandde door onbeken de oorzaak een dennenbosch van 20 Hectaren, toebe- hoorende aan den heer G. Oilmen te Enschede, die het niet had verzekerd. Stfcenkolenborlngen. Gisteren zijn te Plantengaarde (bij Winterswijk) bij een diepboring door de Ilijksopsporiug van Delf stoffen steenkolen aangeboord op een diepte van 623 M. Van bevoegde zijde verneemt de N. li. Ct. is het re sultaat van deze diepboring zeer belangrijk te achten. Men is met de boor doorgedrongen tot in het carboon en reeds is een steenkolenlaagje doorboord. Door proef boringen, op tal van plaatsen in het oosten van ons land uitgevoerd, was het waarschijnlijk geworden, dat de boring bij Winterswijk zou slagen. Het belang van het boringsresultaat wordt nog ver hoogd door het feit dat boven het carboon zoutlagen van ca. 140 M. dikte zijn doorboord, van welke zoutla gen de chemische samenstelling nog niet volledig is vastgesteld, maar waaromtrent reeds nu met veel waar schijnlijkheid mag worden aangenomen, dat er ontgin- bare lagen van zuiver steenzout ter gezamenlijke dikte van ca. 100 M. in voorkomen. In de vergadering van de Onderlinge Brandwaar borg-maatschappij voor roerende goederen van veehou ders en landbouwers in de Schermeer, gehouden den 2Gsten dezer, werd door de Directie rekening en ver antwoording gedaan van haar gehouden beheer over het dienstjaar 1908. Kasgeld en ontvangsten bedragen 3438.5Ö5, uitga ven J 81.52, saldo 3357.03°; er is aan de verschillen de deelhebbers aan inliggelden verschuldigd 2548.67, zoodat de reservekas bedraagt 808.365. Aan brandschade behoefde slechts 10.50 te worden vergoed. Uit het verslag bleek dat op 1 Januari 1908 was verzekerd voor 1270825 en op 31 December 1908 voor 1274335. Aan wol was verzekerd een bedrag van 12776. Van 1898 af is er geen buitengewone omslag gehe ven en hebben de onkosten de 0.62r' per mille (de bij reglement bepaalde administratiekosten) niet over schreden. De heeren A. Bakker, K. de Geus, D. Huiberts, P. Reuzenaar en Jb. Swart, als commissarissen tot het nazien der rekening benoemd, hebben de rekening met de beseheiden nagezien en als accoord bevonden getee- kend. Gezinsverpleging classis Hoorn. De vereeniging voor gezinsverpleging, in de classis Hoorn, hield gisteren haar algemeene vergadering in de Groote kerk te Hoorn. De voorzitter, Dr. Stieler van Westwoud, zich het een voorrecht achtende deze eerste jaarvergadering te mogen leiden, zegt dat ongetwijfeld ieder bezield moet zijn met een gevoel van tevredenheid en dankbaarheid. Immers groote resultaten zijn reeds bereikt. Nagaan de do oprichting der vereeniging, de werkzaamheden in do afgeloopen l1/- jaar verricht, en de aanstelling van reeds 5 zusters, kan hij niet nalaten allen dank te zeggen, die door financiëelen en moreelen steun heb ben medegewerkt, tot zoo'n schitterend resultaat te komen in zoo korten tijd. De beste reclame voor de vereen, zijn de zusters zelf. Indien ooit het spreek woord: leeringen wekken, voorbeelden strekken in toe passing kan worden gebracht, dan is het hier. Ook haar wordt dank gebracht. Toch mag de vereen, niet stil zitten en moet het hoofdbestuur en de kringbestu- ren, ja, moeten allen gezamenlijk optreden om nog vele vooroordeelen te overwinnen, om de vereen, nog bloeiender en sterker te maken, tot eigen voldoening, maar ook tot heil onzer medemensehen. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt eenige discussie gevoerd over den te bewandelen weg tot het aanvragen der Kon. goedk. Blijkens informaties is men niet zeker, dat die aanvrage noodig is, omdat de diaconieën, opgericht voor 1855, krachtens de wet de rechtspersoonlijkheid reeds bezitten. De heer ds. Melchers verklaart zich bereid desbetref fende inlichtingen in te winnen. Aan het verslag omtrent de werkzaamheden der ver eeniging voor gezinsverpleging in de classis Hoorn, over 1908, ontleenen we het volgende: Het verslag herinnert er aan, dat na vele en velerlei werkzaamheden van de voorbereidende commissie, aangewezen op de 2e diaconale conferentie na een le zing van Dr. Stieler op 20 Januari 1908 de vereeniging is opgericht op een drukbezochte vergadering, waar de meeste kerkeraden der classis vertegenwoordigd waren. In deze vergadering werd het voorloopig reglement be sproken en vastgesteld, vond de kringvereenigilig plaats en werd de propaganda geregeld. Den secretaris, Ds. Onnekes, sedert vertrokken naar Den Helder, wordt hulde en dank gebracht voor zijn werkzaamheden. Reeds 24 Maart kon men bijeenko men ter verkiezing van een moderamen, bespreking van het huishoudelijk reglement en regeling van verschil lende voorbereidende werkzaamheden. Voorloopig werd besloten met October drie zusters aan te stellen in de kringen Benningbroek, Hem en Andijk, waar de offervaardigheid het grootst is geweest. Ook in Span broek werd er een aangesteld, terwijl later die te Avenhom volgde. Men vertrouwt, dat wanneer de zus ter maar eenmaal aan den arbeid ia, dat dan de goede zaak de harten zal winnen en de beurzen zal openen. Zoo heeft de jonge vereen, in het le jaar van haar bestaan reeds 5 zusters aangesneld en mag met dank baarheid worden gewaagd van de sympathie en den steuu, die het sehoone doel der vereen, al zoo spoedig heeft gevonden. Door Dr. Stieler zijn propagunda-avonden gehouden te Abbekerk, Berkhout, Twisk en Medemblik. Te Ab- bekerk was reeds spoedig een belangrijk bedrag bijeen, te Twisk duurde het wat langer maar kwam ook de zaak voor elkaar. Niet alzoo te Medemblik. Daar wil men een zuster alleen voor de stad en voor Opperdoes, zelfs worden de meeste gelden alleen op die voorwaar den toegezegd, het Geref. Weeshuis wil alleen op die conditie de zaak met 100 gulden steunen. Genoemde eisch wordt zeer onbillijk geacht. Het H. B. kan hierin voorloopig niet veel meer doen en wacht nu eerst het resultaat van de pogingen der belangstellende Medem- blikkers af. Berkhout neemt steeds meer en meer een waardige plaats in de rij der belangstellende gemeenten in. Wat in de verschillende kringen is gedaan is geput uit de jaarverslagen der secretarissen. Kring I. (Avenhorn). Hier is 1 Jan. j.l. de zuster in functie getreden. De kerkeraad is tot medewerking bereid. Na een propaganda-lezing is steeds meer leven gekomen en telt men thans 132 begunstigers, bijdra gende 160, terwijl de diaconie bovendien 50 be schikbaar stelt. Door samenstelling van 5 diaconieën wordt te Grosthuizen een woning voor de zuster ge bouwd. Eendracht maakt macht! Kring II. (Spanbroek) telt 272 begunstigers, een aantal dat zeer bevredigend wordt genoemd. Toch is het bedenkelijk, dat de contAbutieën, gevoegd bij de subsidiën van diaconieën en kerkvoogdijen slechts 526 bedragen, en dus, wil men de zuster handhaven, de uitkomsten nog aanmerkelijk moeten stijgen. Men gaat echter met moed en vertrouwen de toekomst te gemoet, omdat het werk der zuster wordt gewaardeerd, patiënten getuigen met ingenomenheid van haar hulp. Kring III. (Benningbroek). Door 373 begunsti gers en door de verschillende corporaties wordt 880 bijeengebracht. In December legde de zuster 224 be zoeken af tegen 51 in October. Zij is voor de meesten reeds een goede bekende op de wegen der vier Noorder Koggen. Verklaard mag worden, dat in kring III de zaak der gezinsverpleging burgerrecht heeft verkregen. Kring V. (Andijk). Hier zijn 260 begunstigers ge wonnen, die bijna 650 gulden bijeenbrengen, en in het begin van 1909 is de groote overwinning behaald, dat de kerkeraad der Geref. gemeente met een contributie van 20 tot de vereeniging is toegetreden. Bracht de zuster in Oct. 20 bezoeken, in Dec. 161, terwijl voor Maart 219 bezoeken waren genoteerd. Kring VII (Hem). 374 begunstigers traden toe met ruim 600 contributie. De wijze, waarop de zuster werkt, wordt zeer geroemd en wordt daaraan de steeds toenemende sympathie voor de goede zaak ook groo- tendeels toegeschreven. In Oct. bracht zij 78 bezoeken. In Januari 161. De gezinsverpleging is daar op den goeden weg en wordt liet nieuwe jaar ingegaan met de hoop, dat in afzienbaren tijd aan vaste bijdragen wel dra een voldoende som zal zijn bijeen gebracht om alle onkosten te bestrijden. Het verslag besluit met de hoop op aller steun en samenwerking. Vinde de gezinsverpleging in ons kloe ke arbeiders en ontzinke ons nooit het vertrouwen op de toekomst. Nadat nog eenige mededeelingen worden gedaan omtrent den toestand te Medemblik, wordt het verslag met een woord van dank aan ds. Stramrood te Wog- num goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den heer ds. Scholte te Spanbroek blijkt, dat de uitgaven bedroegen J 1228.99 (waaronder 700.90 voor 3 mnd. tractement, J 211.005 voor rijwielen en 52.38 verzekering) en de ontvangsten 3136.10, te weten: Uit kring I, Avenhorn, 352.50. Uit kring 2, Span broek, 525.04. Uit kring 3, Benningbroek, 880. Uit kring 4, Twisk, 40. Uit kring 5, Andijk, 600. Uit kring 6, Iloogkarspel, 14. Uit kring 7, Hem, 602.06. Uit kring 8, Hoorn, 20. Uit kring 9, Enk huizen, 2.50. Concert Jacob Kwast, 100. Het saldo bedraagt derhalve 1907.11. Dit lijkt wel veel, doch men moet bedenken, dat aan salarissen einde Mei reeds 1475 betaald zal zijn. Uit de op ver zoek van den heer Avis van Midwoud ingediende be grooting blijkt, dat o. a. aan tractementen voor 5 zus ters noodig zal zijn 3500 en aan onderhoud rijwielen J 250, enz. Totaal zullen de ontvangsten ongeveer j 4900 moeten bedragen, zoodat men hoopt, dat door ijverige propaganda en reclame volgende jaren meer geld zal toevloeien. Na te zijn nagezien door een commissie wordt de re kening goedgekeurd, onder dankzegging aan den pen ningmeester. Ook wordt vastgesteld een reglement voor het II. B. en een voor de algemeene vergadering. Nadat ds. Brinkerink van Bovenkarspel toezegging- had gedaan, dat de vereen, gezinsverpleging de Streek zich binnen niet al te langen tijd bij de classicale ver eeniging zal aansluiten en een regeling voor vervan ging der zusters bij vacanties wordt aangehouden tot het volgend jaar, wordt de vergadering met een op wekkend woord gesloten. Aantal kiezers-Tweede Kamer. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in het kiesdistrict Alkmaar bedraagt voor 1909/1910 10270 (tegen 9543 in 1905) verdeeld over do verschillende stemdistric.ten als volgt (de tus sehen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op 1905) Alkmaar 1 528, Alkmaar II 1000, Alkmaar III 927, Alkmaar IV 707 (totaal 2900)Barsingerhom I 175 (182), Bargingerhorn II 39 (38), Barsingerhom III 162 (167)Bergen 396 (337)Broek op Langendijk 396 (360) Harenkarspel I 378 (330), Ilarenkarspel II 175 (159) Ileer-Hugowaard I 124 (123), Heer-IIugo- waard II 344 (305), Heer-Hugowaard III 175 (163), Heer-Hugowaard IV 107 (91); Ileiloo 466 (415); Koe dijk 335 (292); Nieuwe-Niedorp 348 (334); Noord- Scharwoude 352 (336)Oterleek 165 (172)Oude-Nie- dorp I 111, Oude-Niedorp II 147 (totaal 231); Oudkar spel 384 (363)Oudorp 161 (147)Scliagen 602 (580) Schoorl 296 (275)Sint Maarten 202 (195) Sint Pan- cras 178 (188) Warmenhuizen 342 (331)Wieringer- waard 207 (211); Zuid-Scharwoude 341 (318). Aanbestedingen. De uitslag van de gisteren gehouden aanbesteding- van het bouwen van een stoomwasch- en strijkinrich- ting, aan den Steeweg, voor den heer S. Krom, onder architectuur van den heer C. J. Ooms is: W. Stroomer te Driehuizen, 10309. A. Tip te Alk maar, 9915. Bruin en Burgering te Alkmaar, 9576. L. de Rover te Alkmaar 9200. J. Dorregeest te Alk maar 9119.. P. Meijer te Alkmaar 8715. R. Hol man te Alkmaar 8300. Gebr. Groot te Akersloot 8164. S. Veen te Alkmaar 7682. Jb. Bregman te Alkmaar 7658. Corns. Jonker te Alkmaar 7419.50. De raming was 8597.31. De gunning is aangehouden. 9 Bij de heden ten stadhuize gehouden aanbesteding van bet vi rbouwen van bet vroegere IJkkantoor tot een openbare Handelsschool was do uitslag als volgt Ingeschreven werd door J- Bregman te Heiloo f 2665A. Tip f 2660D. Bruin en P. Burgering f 2606.75A. Hoekmeijer f 2496 8. Fraijman f 2494 J. Koster f 2388H. Punt f2288; J. Joon Gz f 2181 L. C Oudt f 2177; J. Bruin f 2160; L. de Rover Hz. f 2111 J. Dorre geest f 2100 R Holman f 2100, allen te Alkmaar. Gegund na loting aan R Holman, alhier, voor f 2100. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend aan deD heer 8. van Delden, als Directeur van het Poatkantoor alhier. Agenda DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeninfsavoad 9l/i uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volks weerbaarheid g uur, oefening*»vond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lleveadag. Alkm. Strijkorkest, 81/, mvr. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afd eeling 71/i81/,, heeren-afdeeling 8"9° uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Kegelclub „O. Z. O. D.", 8 uur, café Suisse. ZATERDAG: Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes afd. 31/, en 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/a uur, hoofdafd. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, Suisse. Mannemangv. „Excelsior", rep. 81/2 uur, Diligentia. Bond van oud en actief dienende onderofficieren, Oranjefeest, 8x/2 uur, Diligentia. DeVereenigde Staten wil 18 millioen gul den uitgeven voor militaire versterking van het Pana makanaal, welke besteed zullen worden voor batterijen, forten en andere vestingwerken, welke met 4500 man voldoende bezet kunnen worden. In T u r k ij e njoet Abdoel Hamid nu beslist be sloten hebben, zijn geheele vermogen sau den staat sf te stsan. Of daarbij ook behoort zjjn beroemde grijze overjas, waarin hij voor 6 millioen gulden En- gelsche banknoten had laten naaien, wordt niet gemeld. In Engeland heeft de bisschop van Durham een eigenaardige redevoering gehouden tat de geeste lijken in zijn diocees. Zijn oogen zeide hjj, die niet verduisterd werden door verkeerde invloeden, hadden in Europa krachtige mogendheden tien ontwikkelen, die langs nieuwe banen Engeland een concu'rentie aandeden, welke eens moet leiden tot een vétsahrik- kelijke storing van den wereldvrede onder omstandig heden, die voor Engeland gevaarlijk kunnen worden, daar dit ondanks zijn grootte, een gemakkelijk te treffen rijk ia, gelijk Venetië, Athene etc. in de oud heid Het nationaliteitsgevoel en de trots op het groote rijk was er in Engeland niet op vooruitgegaan, het plichtsbesef had plaats moeten maken voor jicht naar genot en daarom noodigde de bisschop zijn gees telijken uit te doen wat in hun maeht is voor Enge- lands herleving. Opvoedend en stichtend. In Portici kregen eenige onderwijzers in school zoo hooggaande ruzie, dat een der heeren een revolver te voorschijn haalde en verscheidene malen schoot. Dasr dit juist in het speelkwartier gebeurde, woonden ver- rcheidene leerlingen deze minder verheffende gebeur lenis hij. Gelukkig werd niemand getroffen. De drif tige onderwijzer, die gevlucht was, werd later in hech tenis genomen. Slechts met moeite kon de politie hem uit de handen der woedende menigte houden. Een bonbantrust. De Rocke fellertrust heeft zijn machtige grijphanden uitgestrekt naar bonbons, praline's en alles wat maar zoet is in Amerika. De trust zal reusachtige fabrieken oprichten en met zoetigheden de markt der Vereenigde Staten veroveren. REDDINGSWEZEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. Z. K. H. Prins Hen drik heeft een aantal vereenigingen, maatschappijen, commissies, comité's en vennootschappen uitgenoo- digd om vertegenwoordigers te zenden naar de op den 8 Juni te houden vergadering in het Koninklijk Paleis aan den Kneuterdijk in Den Haag, om te geraken tot de oprichting van een Nationalen Bond voor Red dingswezen en eerste hulp bij ongelukken. KIEZELSTEENEN IN PLAATS VAN DIAMAN TEN. BREDA, 27 Mei. De rechtbank alhier veroordeelde heden den man, die kiezelsteenen inplaats van diaman ten verstuurde tot een gevangenisstraf van 1,/.J jaar. Dr. J. D. E. SCIIMELTZ. f LEIDEN, 27 Mei. Heden overleed na een kortston dig, hevig lijden Dr. J. D. S. Sehmeltz, directeur van bet Rijks-Eslinografisch Museum alhier. De ontslape ne werd geboren te Hamburg op 17 Mei 1839. Ofschoon opgeleid als handwerksman, toonde bij zich reeds op jeugdigen leeftijd een ijverig beoefenaar van plant- en dierkunde, land- en volkenkunde enz., tengevolge waar van hij alras in kennis kwam met verschillende etliyo- logen van naam. In 1880 werd door den heer Sehmeltz in samenwerking met Dr. Rud. Krause te Hamburg een beredeneerde catalogus samengesteld van het mu seum van Natuur- en Volkenkunde aldaar, speciaal dei- voorwerpen afkomstig van de eilanden der Stille Zuid zee en uit Australië. Deze arbeid deed op hem de aan dacht vestigen van mr. L. Serrurier, destijds directeur van het Leidsch Ethnografisch musium, door wiens tusschenkomst de heer Sehmeltz in 1882 aan gemelde instelling verbonden werd. Als conservator op 16 Sep tember 1897, werd bij, na het vertrek van genoemden Directeur naar Ned.-Indië, tot diens opvolger benoemd. De heer Sehmeltz werd in 1900 door den Senaat der Leipziger Universiteit bevorderd tot phil. Dr. honoris causa. Verder was hij versierd met do ridderorde van den Nederl. Leeuw en van den Rooden Adelaar van Pruisen, terwijl hij tevens medelid was van verschillen de geleerde genootschappen. DE FOTO's VAN PRINSES JULIANA. AMSTERDAM, 27 Mei. Naar wij uit de meest be voegde bron vernemen zijn door de firma Guy de Coral de eerste dag 7000 foto's en 200.000 prentbriefkaarten verkocht. HET TANDARTSSCIIANDAAL. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. Het Hof deed heden uitspraak in de zaak Hamburg en veroordeelde hem tot 6 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2