DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Be vredesldee In de kleine landen. Honderd en elfde jaargang. No. 122 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. V R IJ D A G 28 MEI. BINNENLAND. Telefoonnummer S. De doop der Prinses Reis Eerste Kamerleden. Diefstal. Omgekomen. Inbraak. Mazelen. Renbanen. Een mooie gift Verdwenen opschriften. Uit Purmerend. Gezinsverpleging in de classis Alkmaar. ALKMAA COURANT. Als een van de redenen, waarom het zoo uiterst wen- schelijk zou zijn, dat de kleine volkeren elkaar zochten en elkaar vonden, dat er meer aanraking tussehen de bewoners van, die kleine staten kwam, dat men meer ingewijd werd in de ideeënwereld van elkaar, is her haaldelijk genoemd de overweging dat in die kleine volkeven de onmilitaire idee meer bloeit dat men zich daar beter een wereld zonder wapens kan denken dan in de groote. Voor hen, die door hun beroep gedwongen worden geregeld kennis te nemen van de vraagstukken, welke in de groote staten de aandacht trekken, behoeft deze overweging welhaast geen nadere toelichting. Doch hoe anders is het met hen, die niet verplicht zijn dage lijks over de grenzen te kijken en dus allicht den in druk krijgen, dat de gang der ideeën in de groote lan den niet zoo veel anders is dan in de kleine landen, dat hetzelfde in die groote landen gemeend en gedacht en verlangd wordt als in de kleine landen, zij het op een andere schaal. Die indruk is echter geheel valsch. (leen onderwerp, geschikter om dit aan te toonen, dan wat wij hier aan haalden. Wij zeiden: de onmilitaire idee bloeit meer in de kleine landen. Onder de onmilitaire idee verstaan wij de gedachtengang, die het militaire aanvaardt als iets noodzakelijks doeh als iets voorbijgaands dat bij verder voortgaande beschaving behoort te verdwijnen, al thans in den tegenwoordigen vorm. Deze gedachte bestaat, naar het ons voorkomt, in alle kleine landen. Men is daar overtuigd, dat het verkeer der volkeren zieh zal ontwikkelen als vroeger het ver keer der steden, der individuën. Aanvankelijk waren de individuën' ook verplicht als militairen tegenover elkaar te staan en elkaar met doodslag, althans met bedreiging van handtastelijkheden in bedwang te hou den. Deze toestand is verdwenen en niemand die het oude vuistrecht terug zou willen hebben omdat het po- tiger en beter menschen kweekte. Hetzelfde is nader hand gebeurd met de steden en de dorpen. Ook tus sehen de steden onderling en tifischen stad en land heerschten veeten, ook hier stond de menseh tegenover den menseh als wolf, als militair. Ook die tijden zijn verdwenen. En ook ten aanzien daarvan liooreu wij niet van één menseh, die het voor de flinkheid en de zedelijke gezondheid van de dorpe lingen betreurt, dat zij niet van tijd tot tijd eens wat stedelingen met knuppels, hooivorken en zeisen te lijf gaan. Nu staan de staten tegenover elkaar als vroeger de dorpen en de individuën. In de kleine staten gevoelt men de paralel, ziet men dus absoluut niet in, waarom het volk zou verslappen, indien men het niet dwong van tijd tot tijd voor zijn gezondheid eens ten oorlog te gaan. Doeh in de groote staten is dat allerminst het geval. Daar kan men niet de zaak betrekkelijk ob jectief bekijken als de bewoners der kleine staten. En daar bekijkt men de zaak ook niet objectiet. - Men lette maar eens op de beide groote landen, die het dichtst in de buurt liggen op Engeland en Duitsehland. Er zijn daar verschillende redenen, waar om de menschen niet in ernst kunnen gelooven aan een andere definitieve beslissing van internationale geschillen dan aan een beslissing met de vuist. De eerste en voornaamste reden schijnt ons bij de Britten als bij de Eranschen b. v. de nationale eigenwaan. Voor een Brit en een Franschman is een buitenlander heel iets anders dan b. v. voor een Neder lander. Ilij kent en waardeert in het algemeen niet in vollen ernst als wij buitenlandsche beschaving, hij houdt den buitenlander in veel gevallen eenvoudig niet voor vol. I Natuurlijk heeft hij het in zijn betoog noodig op buitenlandsche voorbeelden te wijzen. Natuurlijk ont gaat hem niet de macht van den buitenlander. Doch ten slotte beschouwt de Brit den niet-Brit, den Duit- scher b.v., als de Romein den Germaan: als een bar baar. En er is een ander recht voor menschen, een an der voor barbaren. In zijn egocentrische neigingen kan hij zieh niet denken, dat er een rechter boven de partijen zou kunnen zijn, die èu Brit èn Duitscher als gewone justiciabelen zou beschouwen. In Duitsehland staat de zaak iets anders. Ook daar vindt men die egocentrische neigingen, al zijn zij niet zoo hevig, zoo oud en onveranderlijk als in de beide andere door ons genoemde staten. Doch het nationale gemis aan objectiviteit tegenover de kwestie die ons bezig houdt wordt daar verergerd door den diepinge- wortelden militairen zin, die geheel uitgeroeid zou moeten worden, voordat men een billijker beschouwing zou mogen verwachten van de idee der internationale arbitrage. Geen wonder dan ook, dat men dagelijks in de Duit- sche bladen artikelen kan lezen, die over deze interna tionale toenadering als over kinderpraat spreken, die den oorlog als iets heilzaams en voor alle todkomst noodwendigs beschouwen, die de enkele geleerden en ideologen, welke den moed hunner overtuiging hebben en in Duitsehland over werkelijk internationaal recht durven spreken, voor kamergeleerden uitmaken, die met de werkelijkheid geen rekening} houden en sprook jes vertellen. In Duitsehland wordt dag aan dag de vredesbewe ging belachelijk gemaakt, in Engeland spreekt men niet dan van Dreadnoughts, militaire invallen enz. In andere groote landen vindt men iets dergelijks. Is het onder die omstandigheden niet noodzakelijk, dat de kleine staten voeling krijgen en houden om de idee van internationale vrede-door-recht een veilig onderkomen te verschaffen en de gelegenheid om zich te ontwikke len. Van de bij de doopplechtigheid van Prinses Juliana verwacht wordende vorstelijke personen zullen de Prins en Prinses von Erbach intrek nemen ten paleize van de Koningin-Moeder. Begeleid weder door den ingenieur van den Rijks waterstaat en den provincialen hoofdingenieur werd gistermorgen over Buitenpost vertrokken naar Nieuwe Zylen, waar de zeesluizen werden bezichtigd. Vervol gens ging het per motorboot over de Eauwerszee naar Oostmahorn en met rijtuigen terug naar Dokkum, waar in het hotel „Lyberiug" geluncht werd, en daar na teruggekeerd naar Leeuwarden. Slot was een ge meenschappelijke maaltijd in het hotel „Nieuwe Doe len." OEMENOD NIEUWS. Een jubileum. De schoolopziener in het arrondissement Purmerend, de heer H. .T. Calkoen, burgemeester van Edam, her dacht dat hij voor de 25ste maal lid was van de com missie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid van onder wijzer. Ter herinnering hieraan werd door de com missie en de deskundigen (die allen tegenwoordig wa ren) aan den jubilaris een gouden lorgnet aangeboden. Ook de inspecteur van het lager onderwijs was tegen woordig. Bij den landbouwer L. te Luttèrade bij Sittard, heeft men Dinsdagnacht een bedrag van bijna 3000 gesto len, waarbij 2100 in staatspapieren, een spaarboekje, gouden horloge en andere sieraden. De verdenking rust op een knecht uit Maeseyek, die eerst enkele da gen aldaar in dienst was en spoorloos verdwenen is. Op Ameland is bericht ontvangen, dat de heer Spar- rius, kapitein van het fregatschip „Nederland," de tweede-stuurman en vijf matrozen, op de reis van Mel bourne naar Europa, tijdens een vreeselijke storm op den Zuid-Atlantischen Oceaan overboord zijn geslagen en verdronken. De kapitein laat eene vrouw en twee kinderen ha. Bij eene huiszoeking ten huize van een echtpaar on der Rooswijk in den Breesaap zijn verschillende goede ren, afkomstig van inbraak en diefstal opgespoord. De gordijnen en vloerkleeden heeft men herkend als af komstig van een inbraak ten huize van mevr. Boelen Smidt van Gelder te Heemstede. Het echtpaar werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Te Urk heersclien de mazelen in verscheidene huis gezinnen. Een achttal kinderen zijn er reeds aan ge storven. Daar de mazelen officiëel niet meer gerangschikt worden onder de besmettelijke ziekten, worden de men schen in het behartigen van de noodige voorzorgsmaat regelen en der in acht te nemen voorzichtigheid ook soms al te zorgeloos, hoewel toch de besmetting door die officiëele uitspraak in liet minst niet is geweken. Naar Het Vad. verneemt, zullen waarschijnlijk de banen tc Woestduin en Bergen medio Juni gesloten worden. De geringe belangstelling moet daar oorzaak van zijn. Berooving Twee huzaren te Haarlem hebbëli op het Bolwerk den heer C. V. beroofd van 80. De een sloeg hem te gen den grond en de ander rolde hem het geld. Zij zijn in arrest. I)e directeur van Neerbosch ontving dezer dagen o. a. een gift van 5000 bij testamentaire beschikking. Beleediging Gistermiddag stond voor de rechtbank te Haarlem terecht de heer J. E., raadslid te Beverwijk, die zich in den nacht van 19 April ongepaste uitlatingen had veroorlooft over den burgemeester jlir. Striek van Lin- sehoten en die bovendien een veldwachter had belee- digd. Eiseh J 300, subs. 30 dagen. Aanbesteding Door het prov. bestuur van Noord-Holland werd gis teren aanbesteed I het doen van leveringen ten behoeve van de Hel- dersche zeewering. Raming 25.000. Minste inschrijver I). do Vries,-Helder, 29.480. II. De verhooging van een deel van den omringdijk en de verbetering en uitbreiding van liet gronddepot der werken op Marken. Raming 10.000. Minste inschrijver W. M. v. Meekeren, Ilindeloopen, 9239. Een mooie vondst. Bij de afbraak van een huis te Button o. d. Veluwe is een merkwaardige vondst gedaan. Een vuurplaat bleek aan de achterzijde, die eigenlijk voorzijde is, een schoone voorstelling en het jaartal 1602 te bevatten. Het fraait bewerkte stuk moet een hooge waarde vertegenwoordigen. Ongeveer 40 jaren geleden las men boven een bakke rij in de gemeente T. „Voorheen was ik alleen, Toen kwam de tweede aan; 't Is altijd goed gegaan. Toen kwam de derde aan; Hoe zal 't nu wel gaan? Het bakken is mijn bestaan." Op een boerenplaats in dezelfde gemeente las men: „Overwonnen door den tijd Maar lang niet zonder strijd, En daarom heet ik Strijd." In de gemeente II. stond, onder een geschilderden molen, voor een tapperij „Deze molen kan niet malen, Die hier drinkt, die moet betalen; Groot saaijen en baaijen." Te A. stond voor een theewinkel in de oude Lelie straat „Gaat niet voorbij, Indien dat gij Zoekt goede thee; Zie, ruik en smaak, Tot uw vermaak, Eli neemt wat mee." Voor een tuiniershuis te D. stond i „Adams hof Is aard en stof Elkeen wiedt zijn onkruid groen, lk heb genoeg met 't mijne te doen." Een oesterhuis te R. prijkte met dit opschrift „Hier in 't gekroonde oesterhuis, Daar vindt men altijd iemand thuis; Om geld te winnen zijn wij nooit moe; Men verkoopt hier oesters open en toe." Voor den winkel van een vleeschhouwer te L. kwam dit opschrift voor: „Al ben ik een moordenaar, ik doe geen menschen [kwaad, Schoon dat mijn hand er 's jaars al menig nederslaat; En 't is zelf naar 't bevel, dat aan ons is gegeven, Slacht vrij en eet het vee, het nooddruft van uwleven." (Hbld.) Tot Heemraad van het waterschap Wijde-Wormer werd lieden benoemd de heer G. Breebaart, in plaats van den heer D. Jonker, die wegens lioogen leeftijd be dankte. Bij de gistermorgen in het café „De Nachtegaal" te Alkmaar gehouden algem. verg. van de vereeniging van Ned. Hervormde Diaconieën in de classis Alkmaar voor Gezinsverpleging, waren 42 personen tegenwoor dig, waaronder enkele belangstellenden. De voorzitter, de heer Ds. Werner te Stompetoren, opende de bijeenkomst, waarbij het hem een groot ge noegen doet zoovelen welkom te kunnen lieeten, daar de band, die ons bindt ter verzachting van de lijdende menschheid al nauwer en nauwer wordt aangehaald. Deze vergadering, die zooveel belangstelling onder vindt, wordt op een zeer gunstig tijdstip gehouden, daar een grooten vooruitgang geconstateerd kan wor den; waren er in 1907 5, einde 1908 waren er 9 zusters bijgekomen zijn die te de Rijp, Zijpe, Heer-Hu- gowaard en Anna Paulowna. Ook op finantiëel gebied is, niettegenstaande de meerdere uitgaven, voortspruitende uit de meer groo- tere werkkring, is de toestand gunstig. Deze vooruitgang is in hoofdzaak te wijten aan de leden, aan de kringsbes turen, in 't bijzonder is dit woord van lof gewijd aan de kring Broek op Langeu- dijlt. Heerlijk vindt spr. het dat de kerk dit menschlieven- de werk heeft ter hand genomen, daar het velen een spoorslag kan zijn tot de Kerk die zij eens verlieten, te rug te keeren. Hulde brengt spr. aan de zusters, niet alleen aan de 3 aanwezigen, maar ook aan de afwezigen. Zij allen hebben hunne volle krachten gegeven aan het schoone werk waarvoor zij zijn geroepen, daaraan is dan ook den groei en bloei van de vereeniging te danken. (Da verend applaus.) L'eu slotte wijdt spr. een woord van dank aan den afgetreden secretaris, den heer Kielstra, die zijn zoo veel omvattende taak steeds verrichtte op een wijze zóoals alleen Hij dit kan doen. Zijn werken zal bij de vereeniging lang in aangename herinnering blijven. (Applaus.) In het bijzonder een welkom sprekende tot den nieu wen secretaris, den heer D. Ilaars, hoopte hij dat deze vergadering er toe moge bijdragen de belangstelling bij velen te doen geboren worden of bij andereu aan te wakkeren en opent daarna de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden daarna gelezan en goedgekeurd. Medegedeeld wordt een verzoek van de Verplegings- vakvereeniging. De voorzitter deelt mede dat reeds door het Hoofd bestuur aan die vereeniging is medegedeeld dat op dit verzoek niet kan worden ingegaan, daar er volgens de vergadering van liet Bestuur geen resultaat van de be sprekingen is te verwachten. Omtrent de Koninklijke Goedkeuring deelt de voor zittel- mede dat er, nadat het reglement bij H. M. de Koningin ter goedkeuring is geweest, er een wijziging- in zal moeten worden opgenomen, n.L dat de mededee- lingen, bedoeld in art. 7 der armenwet, ook a^oeten ge daan worden aan alle erkende instellingen van welda digheid in de kring. Eenige mutaties in het personeel der zusters worden ter kennis van de vergadering gebracht. De voorzitter zegt dat in enkele plaatsen cursussen zullen worden gehouden, ter bestrijding van de tuber culose. Do voorzitter hoopt dat do zusters door de kringbe- sturen vrijheid en gelegenheid zullen worden gegeven deze cursussen bij te wonen ten bate van haar, opdat zij Iuspectrices kunnen worden voor de Provinciale Vereeniging voor de bestrijding van de tuberculose en ten bate van de vereeniging. Het jaarverslag van den secretaris getuigt van war me belangstelling van de zijde van het publiek. Mocht deze op enkele plaatsen nog iets te wenschen overlaten, de algemeene werking zal ook daar ingrijpen. De meeste belangstelling bleek wel te Heer-Ilugo- waard en Zijpe. Zeer hartelijk getuigt het verslag van de warme toe wijding die de zusters zonder onderscheid aan hare taak schenken, niettegenstaande de vele werkzaamhe den, die dikwerf op haar schouders rusten. Er werden afgelegd in kring I 1253 visitesin kring II 1341 visites; twee zusters in kring III 1477 visites; vanaf 15 Mei in kring III 655 visites; in kring IV 1195 visites; in kring V 2867 visites; in kring VI 1413 visites; in kring VII 2514 visites; vanaf 8 Juli iu kring VIII 966 visites, totaal 14021 visiteg. Van hoeveel zegenrijke-n hulp en liefdevollen arbeid do toewijding der zusters spreekt, behoeft wel niet na der gezegd te worden. Ten slotte werd in het verslag nog hulde gebracht aan Dr. Kielstra en den hoop geuit dat de diaconale gezinsverpleging steeds in omvang moge toenemen. Aan het verslag van den penningmeester, den heer Ds. Eilerts de Haan te Heilo, ontleenen wij dat de ont vangsten en uitgaven in kring I bedroegen 563.47" en 82.65; in kring II 716.84 en 125.16; in kring III lSSO-S* en 248.47"; in kring IV 691.10 en 139.13; in kring V 1036.20 en 171.22; in kring VI 538.87 en 0.70; in kring VII 937.15" en 285.74; in kring VIII 639.93 en 60.33; andere inkomsten 284.12 en uitgaven 5939.31". Totaal ontvangen 6938.06, uitgegeven 7052.71°. Het nadeelig saldo is 114.65°, dat opgeheven zal worden door nog te innen contributie. l)e toestand moge thans rooskleurig zijn, de meer dere werkkring der vereeniging zal het volgende jaar ongetwijfeld meerdere uitgaven met zich brengen, waarop een ieder bedacht zal moeten zijn. Het kapitaal der vereeniging was 1 Januari 1908 2404.41", nadeelig saldo 114.65", kapitaal 1 Januari 1909 2289.76, waarvan in kas bij de verschillende kringen 28.99. De heer Ds. Bosch van Limmen dankt namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening, den penningmeester voor zijn gehouden beheer. De accuratesse en de scherpzinnigheid van den pen ningmeester stelt spreker op Imogen prijs, en hij stelt voor de rekening goed te keureu, hetgeen onder ap plaus wordt aangenomen. De voorzitter memoreert dat de heer G. Doorn, kas sier alhier aan de vereeniging, ten volle heeft geresti tueerd de door haar bij hem gemaakte onkosten inzake verzekering. Deze mededeeling werd onder applaus voor kennis geving aangenomen. Het verslag der propagandacommissie deelde mede dat die commissie dit jaar niets behoefde te verrichten, daar de werking der vereeniging van zelf een grooten omvang nam. Spreker hoopt dat die commissie het volgende jaar meer zal hebben te verrichten, wat aangaat de plaatsen waar de vereeniging nog niet of niet genoegzaam werkt. In de plaatsen als Petten, Sehoorl, Wai-menhuizen, Callantsoog, Dirkshorn e. a. van waar wel geld in komt, dient meer gegeven te worden, opdat zij recht krijgen op een verpleegster. Den vertegenwoordiger van Egmond-binnen spoort de voorzitter aan veel te werken voor aansluiting," hoe wel dit voor het bestuur een moeielijke aangelegenheid is wat aangaat de indeeling die een geheele wijziging van kring I in zich sluit. Warmenhuizen vraagt hoe het komt dat daar niet meer werking is waar te nemen, alhoewel jaarlijks van daar aan de vereeniging wordt bijgedragen waarop de voorzitter eenige inlichtingen geeft, evenals over de aansluiting van Egmond-binnen. Daarna wordt aan de orde gesteld de door den ker- keraad der Ned. Ilerv. gemeente te Oude-Niedorp ge dane voorstellen a. om art. 7 van het algemeen re glement te lezen als volgt „In het Hoofdbestuur heeft zitting een lid uit eiken kring, te kiezen door en bij voorkeur uit de kringbestu- ren. Ilij wordt verkozen voor den tijd van vijf jaar. De aftreding heeft plaats volgens een door het Dage- lijksch Bestuur opgemaakten rooster. Uitgezonderd voorzitter, secretaris en penningmeester zijn de leden van het Hoofdbestuur niet terstond herkiesbaar." (De derde alinea van het oude artikel blijft.) Na eenige toelichtingen van den voorzitter, waaruit blijkt dat hij voorstelt dit punt van de agenda af te voeTen omdat het reeds in de vorige vergadering zoo breedvoerig is besproken, besluit de vergadering met 16 tegen 6 stemmen dit punt niet in behandeling te nemen. b. liet volgende punt strekte om art. 21 van het algemeen reglement te lezen als volgt „Zij genieten aanvankelijk een jaarlijkseh salaris van 700. Na vijf jaar wordt dit bedrag met 50 en na tien jaar wederom 50 verhoogd. Zij hebben enz. enz." Bij monde van den heer Kanis werden daarop in lichtingen gegeven, waarna do heer Ds. van Loon pleit

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1