STADSNIEUWS. BUITENLAND. een ONDERWIJZER, Cassatie aangeteekend. Een electrische tram. De muziekuitvoering. De September-tentoonstelllng. De Velo-waschmachine. Openbare Vermakelijkheden. VRIJDAG De eerste aardappelen. Ingezonden stukken. OPEN BRIEF aan Jhr. Mr. P. van Foreest, Laatste Berichten. Staatsloterij. Trekking van heden. No. 16821 2000. Nos. 108, 8226 en 15963 1000. No. 10673 400. voor spoedige verhooging op grond van de zoozeer ver diende hulde die de zusters in het jaarverslag is ge bracht, en stelt voor die veThooging om de 3 jaar te doen plaats hebben met 25, hoogstens 30, tot een maximum van 5 verhoogingen. De heer Ds. Sehermerhorn meent dat de verhooging 4 maal om de 2 jaar moet worden verleend tot een maximum van 800, hij vindt de salarieering te ge ring. De heer Ds. Bosch maakt bezwaar tegen de voorge stelde verhoogingen met het oog op de kas en de door den penningmeester gedane mededeelingen. Hij onderschrijft do bewering van de vorige heeren, dat het salaris te weinig is, maar een groot salaris is de liefde die haar allerwege wordt toegebracht. ITij steunt het voorstel van Oude-Niedorp, daar naar behooren het werk der zusters toch nooit kan worden beloond. De heer Schermerhom is het eensdeels met den heer Bosch eens, maar bepleit de door hem voorgestelde verhooging. De heer van Loon vraagt of de uitgaven voor de vereeniging zooveel hooger zullen zijn. Voor de zusters is het aangenaam in korter dan 5 jaar verhooging tc ontvangen. Do heer Haringhuizen vraagt den grondslag van het voorstel van Oude-Niedorp, is dit alleen in t belang der zusters of is het om de zusters mee te binden aan de vereeniging. De hoer Kanis ligt den heer Haringhuizen toe en handhaaft het voorstel van Oude-Niedorp. De voorzitter erkent dat de vereeniging gaarne een hooger tractement aan de zusters zou willen toeken nen. maar met het oog op de finantiëele toestand der kas en de te verwachten uitbreiding van de werking der vereeniging steunt hij ten slotte het voorstel Oude- Niedorp. De heer Ds. Sehermerhorn trekt zijn voorstel in. De heer v. Loon vraagt of het verschil werkelijk zoo groot is tusschen verhooging van 3 of 5 jaar, waarop de voorzitter antwoordt, en waarna ook de heer van Loon zijn voorstel intrekt. De voorzitter vraagt of het voorstel terugwerkende kracht zal hebben, waarop de vergadering bevestigend antwoordt, terwijl de voorzitter op een vraag van een der zusters toelicht dat het maximum geen 800 is, maar dat hij hoopt dat dit spoedig zal kunnen worden verhoogd. Bij de daarna gehouden stemming wordt het voorstel Oude-Niedorp met algemeene stemmen aangenomen. Applaus. De heeren Franssen en Kanis zullen de commissie uitmaken voor het nazien der rekening over 1908; de heer Hendriks zal als plaatsvervanger fungeeren. De heer Kanis stelt voor de algemeene secretaris te bedanken voor de door dezen verrichte werkzaam heden en hem 25 salaris te geven. De voorzitter zegt dat het een mooi teeken is dat al het werk -als een liefdewerk werd beschouwd en waar om zou men dan den penningmeester niet gaan sala- rieeren? Zonder verdere besprekingen gaat de vergadering niet in op het voorstel van den heer Kanis. Naar aanleiding van een vraag van een der zusters omtrent de vacanties, ontspon zich een bespreking waarna die regeling meestal aan de zusteTS over gelaten, aan het bestuur wordt opgedragen. De heer Kanis vraagt of er reeds een organisatie onder de zusters is, die hij acht in 't belang der ge zinsverpleging. De voorzitter dankt voor de belangstelling en sluit de vergadering. Mr. L. W. van Qigch heeft cassatie aangeteekend te gen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de tandmeester H. H. is veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf wegens het bekende zedenmis drijf. Bigamie. De rechtbank te Almelo deed gisteren uitspraak te gen J. II. K., uit Hengelo, gegageerd O.-I. conducteur 3e klasse, ter zake van het aangaan van een dubbel huwelijk. Bekl. huwde op 12 Augustus 1904 te Hen gelo (O.) voor den ambtenaar van den burgerlijken stand met A. II. N., en verzweeg daarbij, volgens de ten laste legging, zijn eerste huwelijk, op 10 Sept. 1893 te Kendal op Java gesloten met een inlandsche vrouw, genaamd Lalama, hoewel wetende dat dit eerste huwe lijk niet volgens de wet was ontbonden of nietig ver klaard. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot zes maan den gevangenisstraf. Javaantjes voor dc west. Onzo Amsterdamsehe cor. meldt Met het stoomschip „Prins Hendrik," van de Kon. West-Indische Mail, gezagvoerder G. I). Nieman, ver trokken hedenmorgen een 250-tal Javaansche emi granten, via Madeira, naar de West. Uit Sehermerhorn. De heeren P. Moerbeek en W. Kos alhier verwierven op do proefzuivelboerderij te Hoorn een diploma in het melken, vanwege de vereeniging „Hollands Noor derkwartier tot veredeling van den Landbouw." Uit Egmond aan Zee. Dinsdag, 1 Juni a7s„ hoopt, zoo meldt men ons, dc heer W. La Roy den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd als Hoofd der School te Egmond aan Zee. Hoewel de jubilaris dezen dag in stilte wenscht te doen voorbijgaan, zijn z'n verdiensten als onderwijs man en staatsburger te groot, dan dat niet met een enkel woord van dit heugelijk feit melding zou ge maakt worden. Hij toch heeft van de O. S. gemaakt, wat ze nu is, een flinke, degelijk ingerichte negenklassige school. In den loop der jaren heeft hij een geheele reorgani satie op onderwijskundig gebied weten te weeg te brengen. Hij voerde o. a. bij het vak „zingen" de z.g. „cijfermet.hode" in. Ieder, die Egmonds jeugd hoort zingen, weet zijn arbeid te waard eer en. Ook een bi- zondere schrijfmethode, waarin vooral de sierlijke, „r" in 't oog springt, ie zijn werk. Zijn school is mettertijd een doorgangshuis voor on derwijzers geworden; vele Amst. Ond. hebben hun prae- tischo bekwaamheid bij hem opgedaan, één zijner vroe gere leerkrachten is thans ambulant hoofd eener 12- klassige school te Sneek en een ander directeur eener opleidingsschool voor Inlandsche onderwijzers op Java. Ook in 't burgerlijk leven wordt zijn naam met eere genoemd. Geen vereeniging, waarin hij niet een krachtdadige rol speelt. Jammer, dat deze in den omgang zoo prettige per soonlijkheid in zijn familieleven zoo zwaar getroffen werd. Eenige jaren geleden werd hem zijn gade door den dood ontrukt, terwijl hem verleden winter zijn eenige zoon ontviel. Moge dezen wakkeren grijsaard, die zich in het Eg- mondsche leven zoo geheel thuis gevoelt, een dankbare werkkring en een gelukkigen ouden dag ten deel val- len. Uit het prospectus van uitgifte der 41/a pets. obli- gatiën van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- 1 Maatschappij, laten wij hieronder enkele bijzonderhe den volgen, die ontleend zijn aan een schrijven van het bestuur der Maatschappij aan de firma Hope De aan de stoomtramwegen van Haarlem naar Lei den, van Haarlem naar Alkmaar, van Leiden naar Katwijk en van Rijnsberg naar Noordwijlt gelegen plaatsen gevoelen meer en meer behoefte aan een naar de moderne eischen ingericht vervoermiddel, waarbij de stoom door electriciteit als beweegkracht wordt ver vangen. Het bestuur der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mpij. wil de bovengenoemde stoomtramwe gen in ééne en dezelfde onderneming samen brengen, de concessie voor den paardentramweg te Leiden over nemen en pogingen aanwenden om de concession voor electrische tramwegen te Haarlem, thans voorloopig aan de II. IJ. S. M. verleend, te zijnen name overge schreven te krijgen. Het scheen het bestuur aangewe zen toe, die ééne onderneming te doen zijn: de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mpij. zelve. Het plan verkreeg in zooverre reeds begin van uitvoering, dat naast den tramweg Haarlem-Leiden, eigendom der N.- Z.-Holl. Tramweg Mpij., met zekerheid zal kunnen worden beschikt over den stoomtramweg Haarlem Alkmaar en LeidenKatwijk en den paardentramweg te Leiden, terwijl niet getwijfeld wordt aan de tot standkoming van een billijke regeling, waardoor ook de beschikking over den stoomtramweg Rijnsburg Noordwijk verkregen zal worden en vertrouwd mag worden, dat de overschrijving van de voorzegde conces sie voor den aanleg van electrische tramwegen te Haarlem evenmin bezwaar zal ontmoeten. In het voornemen ligt dan het restant der obligatie schuld ten laste der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mpij. a 108.000 af te lossen en achtereenvolgens over te gaan tot de electrificatie van genoemde tram wegen en wel tc beginnen met den paardentram te Leiden en de stoomtramwegen van Leiden naar Kat wijk en Noordwijk, zoomede, wat de stoomtram Haar lemLeiden betreft, met het gedeelte Haarlem Heemstede, in aansluiting met de binnen de gemeente Haarlem en in de richting Bloemendaal aan te leggen lijnen. De aanvankelijk te electrificeeren lijnen heb ben een exploitatielengte van ongeveer 40 K.M., terwijl de overblijvende, voorloopig nog met stoom te exploi- teeren baanvakken, een exploitatielengte van ongeveer 52 K.M. hebben. Men verzoekt ons te berichten, dat de muziekuit voering in den Hout op Zondag a.s. niet zal duren van 7*/j tot 10 uur, zooals abusievelijk in do pro gramma's is vermeld, maar tot 91/2 uur. In de gisteravond, in het café Central gehouden ledenvergadering van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd be paald, dat de September-tentoonstelling dit jaar zal worden gehouden op Woensdag en Donderdag 22 en 23 September. Deze dagen werden vastgesteld met het oog op het Internationaal Veeartsenijkundig Con gres, dat, onder beschermheerschap van Z. K. II. de Prins der Nederlanden, te 's-Gravenhage van 1319 September zal plaats hebben, terwijl de congressisten na afloop eenige excursies door Nederland zullen ma ken. Dank zij de I usschenkomst van den heer M. J. Hengeveld G. Jzn., districts-veearts voor het veeart senijkundig staatstoezicht, zal ook aan onze Septem- bertentoonstelling een bezoek worden gebracht, om een goeden indruk te krijgen van onzen Noord-Holland- schen veestapel. Munt de tentoonstelling andere jaren reeds in vele opzichten uit, ongetwijfeld zal de weten schap, dat zij bezocht zal worden door personen, die in alle landen den roem van onzen veestapel zullen kun nen verkondigen, den fokkers van geheel Noord-IIol- land aansporen hun schoonste exemplaren in te zen den. Zooals men weet is hier sinds een paar weken een depót gevestigd van de Velo-waschmachine-maat- schappij uit Rotterdam. ledereu Vrijdag en Zaterdag worden tusschen 11 en 2 uur proefwasschen gegeven voor belangstellenden. Hedenmorgen woonden wij een proefwasch bij en moeten erkennen, dat een wascli doen met de Velo-waschmachine geenszins een ver moeiend werk is. Nadat men de wasch eerst in sodex- water heeft gezet, doet men haar, liefst bij gedeelten, in de waschmaehine, die men vult met kokend zeepsop en laat haar 5 minuten de bewerking ondergaan, die de waschmaehine aangeeft en die hierop neerkomt, dat men een beugel met een handvat, welke zich boven op de machine bevindt, met korte slagjes heen en weer beweegt, wat heel licht en gemakkelijk gaat. Daarna laat men de stukken wascligoed een voor een door de wringmachine, welke op de waschmaehine is, gaan enhet goed ligt schoon en helder voor u. Desgewenscht kan men het goed twee keer de be werking laten ondergaan. Als een sprekend bewijs, dat de wasch met deze ma chine oneindig veel vlugger klaar is dan wanneer men haar op de gewone manier wascht, diene het volgende. De depóthouder had een huisvrouw in Kalverdijk, die iedere week een wasqh van 11 personen had te doen, een Velo-waschmachine afgeleverd van 175 L. inhoud. Nadat zij haar wasch er mede gedaan had, verklaarde zij dat zij de wasch, waarover zij gewoonlijk twee dagen deed thans.in 3 uur klaar had en deze even helder, zoo niet helderder dan anders was. De Velo-waschmachines zijn verkrijgbaar in 3 ver schillende grooten, n.l. met een inhoud van 70, 95 of 175 L. Meer van de Velo-waschmachine te zeggen, zou overbodig zijn; wie zich overtuigen wil van het nut en hef voordeel der machine, ga Vrijdags of Zaterdags eens een proefwasch bijwonen in het depót, Zaadmarkt C. 72. Agend*», ZATERDAG Gynin. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes afd. 3l/2 en 0 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de llalter, asp. afd. 8Y, uur. hoofdafd. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, Suisse. Mannanzscgv. „rxct>lrior", >ep. 81/a uur. Diligenti». Bond van oud en actief dienende onderofficieren, Oranjefeest, 81/2 uur, Diligentia. Predikbeurten. 30 Mei 1909. Eente Pinksterdag. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke Avond 6 uur Da. Verwaal. Tweede Pinksterdag. Voormiddag, 10 uur, Da. Roos vaa Meerenberg, voor Ds. Verwaal. Esrste Pinksterdag. Kapel, 10 uur, Da. Verwaal. Tweede Pinksterdag. Voormiddag, 10 uur, Ds. Vinke. Eerste Pinksterdag. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Da. Ternooy Apèl. Eerste Pinksterdag. Daopages. Kerk, 10 uur, Ds. Glass. Eerste Pinksterdag. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Da. De Regt. Eerste Pinksterdag. Gereform. Kerk, 10 uur, Da. Wechgelaer, avond 6 uur, Da. Wechgelaer. Tweede Pinksterdag. Voormiddag, 10 uur, Ds. Wechgelaer. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83. Vrijdag avond 8l/2 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Paulus." E«rste Pinksterdag. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, Godsdienst oefening Tw ede Pinksterdag. Voormiddag, 10 uur, Godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/a7 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine taal Harmonie, 5 uur. Herv. gemeente te Stempetoren, 91/2 uur, Ds. Werner. Eerste Pinksterdag. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Eerste Pinksterdag. Herv. gemeente te Sehermerhorn, 's morgens 91/2 uur, Ds. vau Meurs te Oterleek. Tweede Pinksterdag, geen dienst. Geref. Kerk, 9l/a uur, len en 2en Pinksterdag, preeklezen. Eerste Pinksterdag. Egmond »/d. Hoef, voorm. 9^2 uur, Ds. Bosch. Tweede Pinksterdag. Herv. gemeente te Egmond-Binnen, Ds. C. J. A. Bosch, van Limmen. Da heer A. Boersen Jr. heeft heden de eerste aard appelen van den {kouden giond gezonden aan H. M. de Koningin. Deze aardappelen werden gepcot 22 Maart en heden gerooid. De Belgische Kamer heeft besloten een wets voorstel van Bertraud c.s. strekkende om de plaatsver vanging bij het leger af te schaffen, in behandeling te nemen. In Engeland heeft de minister van buiten- landsclie zaken verklaard dat er voor 't oogenblik geen Europeesche kwestie is, die aanleiding geeft noch ver moedelijk geven zal tot wrijving tusschen Engeland en eenige andere mogendheid, noch tusschen twee andere Europeesche mogendheden. De Eransche regeering zal een door een socialistisch afgevaardigde aangekondigd voorstel om aan de ontslagen postambtenaren vergiffenis te schen ken en hen weer in dienst te stellen, nadrukkelijk be strijden. •>>v' In T u r k ij e is men nog niet aan het poutieve werk toe. Men blijft doorgaan met vermoorden. Een diepe indruk werd teweeggebracht door de doodstraf fen, die gisteren aan o. a. twee kolonels, den gewezen eersten eunuch, hooge burgerlijke ambtenaren en jour nalisten, zijn voltrokken. De intiemen van den vorigen sultan zijn nu bijna allen gehangen. Op Cuba is een samenzwering ontdekt. Er zou worden opgetreden tegen de regeering door revoluti- onnairen, die in verbinding staan met revolutionnai- ren in Venezuela. Wanneer de revolutie op Cuba was uitgebroken, zou er een expeditie naar Venezuela gaan, om daar de regeering omver te werpen. Tegen Columbia is ook al een complot tegen de regeering ontdekt, waarvan de samenzweerders in Panama bijeenkwamen. Een bende stond onder leiding van een vrouw, die in bet wit gekleed, en met het zwaard in de hand aan onlusten deelnam. Lid vau de 2e Kamer der Staten-Generaal. Edelmogende Heer In Uwe rede, gehouden te Heerhugowaard op Vrij dag 14 Mei jl. is door U ongeveer hot volgends gezegd „Het aantal voorstander» vau bijzonder ouderwijs „neemt toe en helaas zyn vele onderwijzers bij het „openbaar onderwys daaraan schuld. De staat mag „eischen dat niet van de persoonlijke overtuiging des „onderwijzers wordt misbruik gemaakt op de school. „Er zyn een massa onderwijzers, die kinderen van „andersdenkenden, ook vau onverdacht liberalen, van „de school hebben doen verdwijnen, door hetgeen zy teiden of leerden." Aan de juistheid toch van hot verslag der Alk- maarsche Courant, waaraan wij bovenstaande woorden ontleenen mag niet getwijfeld worden, waar U èn aan het Bestuur der afdeeling „Alkmaar" èn aan dat der afdeeling „Heerhugo vaard" van den Bond van Nederlandsche Onderwijters heeft geantwoord, dat de Alkmaarsche Courant in dote woorden Uwe bedoeling juist h«fft weergegeven. Het is dus, Edelmogende Heer, Uwe overtuiging, Uw vaate overtuiging zooals U dat in Uw schrijven aau de Afdealiogsbesturen nadrukkelijk zegt, dat het toenemen van het aantal voor tanders van byzouder onderwijs te wijten ia aan vele onderwijters by het openbaar onderwys. „De staat mag eischen" zegt U, dat niet van de persoonlijke overtuiging des onderwijzers wordt misbruik (wij cursivseren) gemaakt op de school", terwijl U daar onmiddellijk op laat volgen „Er zgu een massa onderwijzers (wij cursiveeren) die kinderen vaa anders-denkenden, ook van onverdacht liberalen van de school hebben doen verdwijnen, door hetgeen zij zeid' n of leerden." U is er dus van overtuigd, dat er door een massa onderwijzers niet i3 beantwoord aan den eiseh, dien de staat mag stellen, dat een massa onderwijzers van hunne persoonlijke overtuiging hebben misbruik gemaakt op de school, m. a. w. dit zij zich hebben schuldig g< maakt aan schending der neutraliteit, en daardoor he' openbaar onderwijs hebben benadeeld. U zult het wel met ons eens ziju, dat een dergelijke bewering, geuit door een volks-vertegcnwoordiger, een man van gezag dus, niet zal nalaten indruk te mak- n op het groote publiek dat terecht groot vertrouwen stelt in de kennis, die een volksvertegenwoordiger heeft van de openbare belangen, dus ook van de toe standen bij ons volksonderwijs. De ernstige beschuldiging tegen een massa onder wijzers uitgesproken in de openbare vergadering te Heerhugowaard, door U, als beslist vooratander der openbare school, eene beschuldiging, waarvan wij twij felen er niet aan, gretig gebruik zal worden gemsakt I door de erkende tegenstanders van het openbaar on derwijs, moet dus wel op deugdelijke feiten zijn gegrond. Wij echter die toch ook wel oenigermate weten wat er bij het openbaar onderwijs omgaat, die het ons tot taak hebben geteeld om in en door onze vakver eniging te strijden voor de openbare schoei, wjj kun nen niet anders dan twijfelen aan de juistheid van Uwe mesniDg, daar ons het bewijs voor de beschul diging tegen een groot deel van hst onderwijserscorps. die daa uit spreekt, ten eenenmale ontbreekt, zoolang U ons de feiten met naam er toenaam ontho'dt. Het is daarom dat wy, thans in het openbaar, in het belang van ons openbaar onderwijs nogmaals de vraag tot U richtenZoudt U ons de namen en woon plaatsen ivillen geven van die massa ouderwijzers, die op de door U aangegeven wijze in de school misbruik heb ben gemaakt can hun persoonlijke overtuiging. Dan alleen xal het ons ook mogelijk zijn, om te doen wat U van ons, de bondslieden, hoopt d. i. ver betering aan te brengen, in een toestand, dien U be-t treurt, en dien wij als het bewezen is, dat hy wer kelijk zoo bestaat, niet zullen nalaten te bestrijden onder de eenige leus, waaronder de Bond van Neder landsche Onderwijzers steeds voor de openbare school op de bres staat„Aanhef kind alleen wat des kinds is f' Ten slotte zij het ons vergund, o naar aanleiding vsn Uw antwoord aan de afdelingsbesturen er op te wijzen, dat U daarin tevens als Uw vaste overtuiging geeft, dat de toenemende bloei van de bijzondere schosl niet weinig ia bevorderd, doordat vele openbare onderwijzer) zich geroepen achtten, om als propagan disten van de sociaal-democraten op te treden. U schijnt dus van oordeel, dat een onderwijzer min der vrij is om het uiten van zijn politieke denkbeel den dan een ander Staatsburger. Wij voor ops. eischen dezelfë# vrijheid op. da'rhij geheel onderschry- vonde artikel I van "het program der vrij-liberaleD. 'Zie het verslag van Uwe rede.) Bovendien het zal U bekend rijD, dat de sociaal democraten met niet minder warmte dan de liberalen de openbare school propageerenhoe k»n het dan, zouden wij willen vragen, dat een onderwijzer, die als propagandist optreedt «van een partij, die mede- strpdt voor openbaar onderwijs, dat onderwijs bena deelt Verder zullen wij thans op dit laatste punt niet ingaan. Mogelijk dat binnenkort op een andere plaats*het*standpunt, dat wij onderwijzers ten opzichte van onze politieke vrijheid"innemen, nader zal worden uiteengezet. Met verzchuldigde gevoelens van hoogachting. De perscommissie der afd. Alkmaar en Heerhugowaard van den Bond van Ned. Onderw. Mei 1909. DE PRINS TE WEESP EN TE HAARLEM. AMSTERDAM, 28 Mei. Hedenmorgen arriveerde reeds vroeg, met den trein van 8.59 uur uit Den Haag, Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant aan het Centraal-Station te Amsterdam. Toch gold dit bezoek niet de hoofdstad des rijks zelf doch de gemeente Weesp, alwaar de bekende fabrieken der firma O. J. van Houten gevestigd zijn. In een ge reedstaande auto nam de Prins plaats. Reeds lang koesterde hij den wenseh nader kennis te maken met en van nabij in oogenscliouw te nemen de cacaofabri- katie, een zoo belangrijke tak van Hollandsche nijver heid welke het eerst werd beoefend door den oprichter der wereldberoemde fabriek, die thans zulk een welbe kenden en goeden naam in het buitenland heeft ver worven. Ongeveer half tien arriveerde de auto aan het hoofdkantoor aan den Amsterdamschen weg alwaar de Prins ontvangen werd door de Directie der Wees per cacaofabrieken de heeren D. J. van Houten en G. van Mesdag, terwijl mede aanwezig was de burgemeester van Weesp, de heer Cleveringa. De Prins had den wenseh gegeven het bedrijf in volle gang te zien. Vandaar dan ook dat na een kort woord van welkom door twee der beide laatstgenoemde heeren gesproken, de tocht door de fabriek spoedig een aanvang nam, temeer daar met het oog op 's Prinsen bezoek heden middag aan Haarlem de tijd niet zoo heel ruim was. Achtereenvolgens werden nu de verschillende fabrieks gebouwen bezichtigd. Te ongeveer half twaalf verliet het gezelschap de fabriek en kwam de auto weder voor, welke de heeren naar villa Oarcares van den heer van Houten voerde alwaar een lunch werd gebruikt. Na afloop hiervan reed het zelfde gezelschap per auto naar Haarlem na dat de Prins den firmanten zijne groote erkentelijkheid en ingenomenheid had betuigd. Het spreekt vanzelf dat de inwoners van het anders zoo stille plaatsje aan de Vecht welks materieele belan gen zoo ten nauwste samenhangen met den bloei der reuzenonderneming 's Prinsen bezoek met groote be langstelling hadden tegemoet gezien en Z. K. H. dan ook luide en spontaan toejuigden overal waar de Ko ninklijke gast passeerde. Het bezoek aan Haarlem gold de vergadering der Hollandsche maatschappij van Wetenschappen welke bijeenkomst nu reeds sedert eenige jaren geregeld door Z. K. H. wordt bijgewoond en welke maatschap pij, waarvan de Prins beschermer is in groote belang stelling van Z. K. Hoogheid mag verheugen. Hedenmiddag neemt na afloop van de vergadering de Prins deel aan een maaltijd in het gebonw der Maatschappij aan het Binnen Spaarne waarna do. Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap, waarvan de Prins Beschermheer is, onder begeleiding van een orkest den Prins een serenade zal brengen. Bovendien zal het muziekkorps „De Harmonie" hedenavond een uitvoering geven in de verlichte muziektent van „Ko ninginnedag" welke daartoe op vaartuigen in het Spaarne voor het gebouw geplaatst zal worden. Van elke vereeniging die aan de huldebetooging deelnemen zullen een 5-tal leden met vlaggen op de Doelen bij eenkomen, waarna de stoet zich met muziek en fakkel licht naar het gebouw der maatschappij zal begeven. De Prins is voornemens onmiddellijk na deze zeldzame huldebetooging ongeveer kwart over negen weder naar den Haag te vertrekken. No. 3383, 4531, 6239, 10068, 11603. 16667, 17282, 18659 200. Nos. 1176, 2296, 4474, 7548, 12438, 13044, 13857, 14101, 14536, 14809, 17916 100. Aan de 5e Gemeenteschool te ALKMAAR (Hoofd de heer A. WIJN) wordt gevraagd: bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt 700, die kan stijgen tot 1100. Eventueele vergoeding huishuur 100. Stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 8 Juni a.s.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2