DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Honderd en elfde Jaargang Een Nederlandsche ziekte? No. 123 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 29 MEI. BINNENLAND. Telefoonnummer 8, Ontvangst van 't corps diplomatique. Bezoek Eerste Kamerleden aan Friesland. Vorstelijk bezoek. Een jubileum. GEMENGD NIEUWS. Valsche munt. Tusschen de buffers. Steenkolenborlng. Een vreemde broedplaats. Koppelarij. Jacob Kwast. Een vergifmenger. Catechisatie. Uit Schoorl. Uit Stompetoren. Uit Heer-Hugowaard. Uit Oude Nledorp. Uit Schagen. Afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek." Ontevreden landeigenaren. Een brandstichter. Zijn wij ziek? Toevallig hebben wij in twee Duitsclie bladen dezer dagen het feit geconstateerd gezien, dat wij ziek wa ren. Het was in artikelen over de blijde verwachting en de blijde gebeurtenis, waarin overigens veel goeds en aangenaams werd gezegd over ons volk en zijn ver houding tot lfet Oranjehuis. Een gezaghebbend Zwit- sersch blad heeft van een overeenkomstige gelegen heid gebruik gemaakt om te zeggen, dat wij preten- sieuse huichelaars en zeer onrepublikeinsche mooipra ters waren, omdat wij een bevalling van een Koningin niet „bevalling'' noemden, maar daarover steeds in gesluierde woorden spraken. Doch de ontdekking der Duitsche bladen is erger: ons gevoel is ziek, wij zijn qua volk zenuwziek. En die zenuwziekte uit zich in onzen afkeer van de jacht. Prins Hendrik zoo be toogden zij was hier niet populair, omdat hij te veel van de jacht hield en aan de jacht deed. Het Hollandsche volk zou in het edele „weidwerk" niet veel anders zien dan éen onnoodig slachtersbedrijf, dat het als zoodanig afkeurt. En uit dezen afkeer zou blijken, dat het Hollandsche volk ziekelijk overgevoe lig is. Wij zullen nu niet spreken over de populariteit van den Prins der Nederlanden en niet nagaan of de per soon van Prins Hendrik door de openbare meening in verband wordt gebracht met het begrip jacht. Ook willen wij nalaten te onderscheiden tusschen de ge wone jacht en de hofjachten, al hebben wij herhaal delijk verslagen gelezen en. afbeeldingen gezien en aardigheden gehoord van buitenlandsche hof jachten, die ons daarvan een zeer aantrekkelijk beeld gaven. Maar wel achten wij toch de vraag in het algemeen van eenig gewicht of ons volk inderdaad een afkeer heeft van de jacht en of die afkeer een verschijnsel van zenuwziekte is. De eerste vraag is voor een eenvoudige beantwoor ding niet vatbaar. Doch zeer zeker is ook groot het aantal van hen, die er niets tegen hebben of die jacht een mooie sport vinden. In haar algemeenheid is dus de opmerking der Duitsche heeren moeielijk te controleeren. Doch heb ben zij gelijk, wanneer zij betoogen, dat het aantal van liAi, die niets voor de jacht gevoelen of er bepaald op tegen hebben, percentsgewijs grooter in Holland is dan in Duitschland? Ten aanzien van zeker soort hofjachten is dat zeer zeker het geval. Wij kunnen ons niet denken, dat veel Nederlanders iets zullen gevoelen voor die klop jachten, waarbij een massa wild langs het geweer der allerhoogste heeren wordt gedreven, die dan niets an ders te doen hebben dan domweg af te trekken, om 's avonds het bericht te hooren, dat zij zooveel stuks hebben gedood. Trouwens ook in Duitschland is daarvoor niet een onverdeelde bewondering. Doch wellicht is het ook niet onwaar, dat de antipa thie tegen het jagen in het algemeen hier grooter is dan b. v. in Duitschland. Intusschen zijn daarvoor een reeks natuurlijke oorzaken. In de eerste plaats begun stigen de vele hoven en hofjes bij onze buren de lief hebberij voor de jacht (waarbij wij natuurlijk niet in de eerste plaats denken aan het slechte soort hofjach ten, waarover wij hierboven spraken). Dan is het groote, goed georganiseerde boschwezen een factor tot behoud van het gevoel voor do jacht, die bij ons nage noeg geheel ontbreekt. Met name alle hoogere ambte naren van den boschbouw plegen ijverige propagandis ten voor de jacht te zijn. Een derde moment, dat bij deze kwestie mede zeer op den voorgrond treedt, is de veel grootere vertrouwd heid van den Duitscher met schietwerktuig, gevolg eenerzijds van het lange bestaan van het instituut van den persoonlijken dienstplicht, anderzijds van de groo tere belangstelling voor de schietsport. En eindelijk zal op de liefhebberij voor de jacht invloed hebben de over het geheel minder eenvoudige levenswijze en het feit, dat men in de laatste halve eeuw eenige malan in Europa oorlog heeft gevoerd, wat met Nederland niet het geval is. Over het geheel laat zich dus het verschil tusschen de liefhebberij voor de jacht hier en in Duitschland zeer wel verklaren door volmaakt natuurlijke oorza ken, die met de gezondheid van ons gemoed niets te maken hebben. Waaruit intusschen nog altijd niet volgt dat wij dat zijn zij, die een afkeer van de jacht hebben niet ziekelijk gevoelig zijn. Maar zeer zekc^ volgt die zie kelijke gevoeligheid ook niet uit het feit, dat die» Duitschers haar meenen op te merken. Want op hun beurt zullen zij door een Rus of een bewoner van hun Afrikaansche koloniën voor ziekelijk gevoelig worden uitgemaakt, wanneer zij tenzij zij toevallig een ze ker soort onderofficier zijn over het algemeen geen neiging hebben om hun medemenschen aan den lijve te straffen of lichtvaardig om te gaan met het leven van den medemensch. E11 hoe zullen de Spanjaarden wel over hen denken, als zij nagaan, dat zelfs een tam stierengevecht dezer dagen in Duitschland verboden is, terwijl in Spanje meisjes van 15 jaar niets mooier vinden dan de fontein bloed, die uit een gewond paard spuit, dat in zijn eigen ingewanden met de achterpoo- ten verward raakte („N. Rott. Ct." 26 Mei 1909, Avondbl. O.) Het is inderdaad een kwestie van landaard, van de samenwerking van vaak onnaspeurbare" factoren, die in het eene land iets als vroolijke vertooning en gezonde sport doet beschouwen, wat in het andere land gruwe lijke dierenmishandeling en moordzucht heet. Nu is er hier inderdaad een gevaar. Hoe meer men zijn mede lijden ontwikkelt, hoe dichter men komt bij het gevaar voor ziekelijke overdrijving. Mogen gegeven personen b.v. de jacht verafschuwen, daaruit volgt nog niet, dat zij de daad van hem, die een mug fijnknijpt omdat zij hem steekt, afkeuren. Doch er is in deze richting in derdaad gevaar voor ziekelijke overdrijving, die dan met kracht bestreden dient te worden. Dat een dergelijke overdrijving intusschen als alge meen ziekteverschijnsel al ten huidigen dage in ons volk zou voorkomen, kunnen wij niet eonstateeren. Maandag, 7 Juni e. k., des namiddags te 3 uur, zal H. M. de Koningin het corps-diplomatique ten paleize ontvangen. Den dag daarop heeft ten paleize een groot gala-diner plaats, waarbij II. M. de Koningin- Moeder de tafel zal presideeren. Woensdag, 9 Juni a. s., zal de Koningin de geluk- wenschen van het groote staatskorps in ontvangst ne men. De Belgische gezant en zijn echtgenoote hebben honderden invitaties rondgezonden voor een groote receptie, die zij Zondag 6 Juni e.k., ter gelegenheid van Prinses Juliana's doop, in de salons der legatie zullen houden. Gisteren brachten de Eerste Kamerleden den mor gen door te Leeuwarden. Bezichtigd werden het pro vinciehuis (de statenzaal), de provinciale bibliotheek en het Friesch Museum van Oudheden. Ook werd een kijkje genomen op de veemarkt. Hierop, 't was al 12.30 geworden, vertrokken de gas ten naar Marssum, waar de modelboerderij van de fir ma Kuperus en Zoon werd bezichtigd en waar in het Popta-gasthuis (mr. Van Popta richtte in 1713 zijn goed Heerenga-state tot gasthuis in, dat in den loop der tijden werd uitgebreid) werd geluncht; de lunch werd aangeboden door de voogden van deze instel ling. Te 3.30 vertrokken de heeren naar Leeuwarden, waar de laatste gemeenschappelijke maaltijd werd ge houden. Te 7 uur per S.S. of te 7.3 per H. IJ. S. vertrekken de gasten naar elders weer in de richting hunner woonsteden. Niet alleen de Servische kroonprins is in Amster dam aangekomen, maar ook is Vrijdagochtend prins Oscar Charlos Adolf, zoon van den Duitschen keizer, in gezelschap van graaf Leugen, aan het Amstel-hotel afgestapt. De prins reist onder het strengste incognito, onder den naam van graaf Vinkenstein. Vrijdagochtend brachten de heeren 'n bezoek aan het Rijksmuseum; des avonds gingen zij de stad in en gisterochtend per Noord-Hollandsche stoomtram naar Volendam en van daar per botter naar Marken. Toen zij gisterochtend bij de Noord-Hollandsche tram aankwamen, wilde de koetsier op den steiger ruim baan voor hen laten maken, doch de prins wilde dit niet hebben. De prins zag er zeer eenvoudig uit en droeg een jockey-pet; zijn metgezel was deftiger uitgedost, met een lioogen zijden hoed op. De heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers vier de gisteren zijn vijf-en-twintigjarig lidmaatschap der iStaten-üeneraal, van 1881 tot 1888 als lid der Tweede Kamer, sedert 1888 als lid der Eerste Kamer. Zijn juist te Leeuwarden aanwezige medeleden boden hem een prachtige bloemenhulde aan. Tegen L. C. T. te 's-Gravenhage, werd door het O. B. bij de rechtbank aldaar, wegens het maken en uit geven van valsche munt, geëeischt, twee jaar en zes maanden. Bekl. beweerde, dat hij de valsche dubbeltjes aanvankelijk voor broches had gemaakt, doch, toen ze er zoo mooi uitzagen, had willen probeeren, of men ze van echte kon onderscheiden. Bij het rangeeren van een goederentrein der II. IJ. S. M. geraakte, doordat hij uitgleed, de rangeerder G. Hoogland, op het stationsemplacement te Almelo, tus schen de buffers van dien trein. De man wasonmid dellijk een lijk. Hij laat een weduwe met 3 kinderen De vermelding van de steenkoolvondst in de boring Plantengaarde, bij Winterswijk, heeft nog de volgende aanvulling noodig: Sedert 618 M. werd een spleet aangeboord, gevuld met kolengesteenten. Deze spleet vormt den overgang tot de steenkoolrots, zoodat door deze vondst het be staan hiervan buiten twijfel gesteld is. Op '610 M. is een geringe hoeveelheid steenkool aangetroffen. Heden werd een diepte van 658 M. bereikt. Men boort nog altijd in de spleet. Aan het station te Dinxperlo heeft een roodstaartje onder een spoorwegrijtuig 2e klasse dat in de laatste dagen in verschillende treinen dienst deed een nestje gebouwd en vier jongen uitgebroed. Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte Donderdag tegen Martha T. aldaar, die er een ver dacht huis op nahield, een jaar gevangenisstraf. Do vereeniging „Jacob Kwast," uit Wognum, heeft uit Berlijn, Rosen en Stettin uitnoodigingen ontvan gen om in het begin van het volgend seizoen aldaar eenige concerten te geven. Voor de reclitbapk te Winschoten stond gisteren te recht A. J. E., 32 jaar, schoenmaker te Sappemeer, wegens een poging tot vergiftiging (om een erfenis te verkrijgen) van de wed. v. d. Wijk en haar dochter An- nechina Fokkina, door op een vensterbank van haar woning te plaatsen een doosje in den vorm eener re- clame-proefdoos, bevattende een mengsel, waarin een hoeveelheid zuringzout, van welk mengsel de helft vol doende was haar die het innam te dooden, welke doosje tot opschrift had de woorden: „Deze Poeder is voed zaam en krachtig word Bereid als sago voldoende voor Twee Personen. Gratis Proef." De wed. v. d. Wijk heeft van den inhoud geproefd, doch aan smaak en gevolgen der inname bemerkt, dat die inhoud nadeelig was of kon zijn, zoodat zij er slechts even van proefde, en den inhoud ook buiten be reik harer dochter bracht. Voorts was aan beklaagde moord ten laste gelegd op een andere dochter van de wed. v. d. Wijk, Johanna, door in het najaar van 1908, aan haar moeder, op dezer verzoek zoogenaamde wormpoeders te verschaffen, welke poeders geheel of gedeeltelijk bestonden uit zu ringzout. De wed. v. d. Wijk deed het meisje meerdere dier vergiftpoeders innemen, waarop het kind levens gevaarlijk is ziek geworden en op 25 November 1908 is overleden. De eiscli luidde 15 jaren gevangenisstraf. Do godsdienstloeraar sprak een ernstig woord tot de jongeren over de gevaren op hun levenspad. „Er moest geen uwer zijn, die ooit een plaats be zocht, waarheen hij ook zijn zustor niet zou kunnen brengen," Sprak hij. En vervolgende: „Is er een uwer die de waarheid van dezen wijzen regel niet zou willen overschrijven?", vroeg hij. Een der jongelieden stak den vinger op. „Hoe? Zoudt gij een plaats kennen en die wil len bezoeken waarvan gij wist, dat uw zuster er niet van noode had? Welke is die plaats dan? Spreek? „De barbier," luidde het antwoord. (Hbld.) De kiesvereeniging te Schoorl heeft tot candidaat voor lij van de Tweede Kamer de Staton-Generaal ge steld jhr. mr. P. van Foree^t en tot idem voor den Ge- meeaiteraad G. Polle Jz. Het bestuur dezer vereeni ging is bij acclamatie herkozen. Vrijdagavond waren een 20-tal personen ter verga dering, naar aanleiding van de oproeping van het be stuur en de regelingscommissie van het onlangs alhier zoo goed geslaagde Oranjefeest. Er werd medegedeeld dat er een batig saldo was van J 24.47 en de voorzitter wenschte gaarne het oordeel der vergadering te vernemen welke bestemming aan dat saldo zou worden gegeven. Bij stemming werd toen besloten het te storten in de kas van het ziekenfonds „Onderlinge Hulp bij Ziekte" te StompetorenOter- leek. De voorzitter bedankte vervolgens allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van den feestdag, en deelde mede dat het comité zich nu als ontbonden kon 6es*houwen. Uit Broek op Langendijk. In den ouderdom van 66 jaar overleed te Broek op Langendijk ds. P. Gemser, predikant der Ned. Herv. kerk aldaar. Ds. Gemser had 30 dienstjaren cn deed 23 Juni 1889 intrede te Broek op Langendijk. Door Dijkgraaf en Heemraden is het vischwater in den polder voor drie jaren publiek verpacht voor 337 per jaar, samen 1011. Donderdag is een onbewoonbaar verklaarde woning, in de Kampen, bewoond door J. S., welke de woning op 1 Mei moest verlaten en hieraan geen gevolg had gegeven, ontruimd en gesloten. Tot candidaten voor het lidmaatschap van den Raad (vacature II. Feisser) werden alhier den 28sten gesteld do heeren P. Raat Dz., vrijzinnig en P. Snel, Katho liek. Voor de eerste was 1 lijst, voor de tweede waren 2 lijsten ingeleverd. De stemming zal den 8sten Juni plaats vinden. De vergadering der Afdeeling Noordholland van de Vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek, die was bepaald op 3 Juni e. k., is uitgesteld tot Donder dag 10 Juni d. a. v. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij in deze Provincie, wenscht eene inzending handelspaarden op het Concours Hippique te 's-Gra venhage te bevorderen. Aangifte hiervoor kan geschieden vóór 10 Juni e.k., bij den secretaris der Commissie W. Teengs te Alk maar. De belastingplichtige landeigenaren in den polder „de Zeevang" in Noord-Holland zijn ontevreden over hun polderbestuur, zoo schrijft het Hbld. In zijn vergadering van 13 Mei heeft dat bestuur, op voorstel van een harer leden besloten, de jaarwedden van den Dijkgraaf met 200, die van secretaris met 100 en die van den penningmeester tevens secretaris insge lijks met i 100 te verhoogen en alzoo te brengen op 700, 500 en 400 en tevens de presentiegelden der Hoofdingelanden van 3 of 5 te brengen. Wegens den minder gunstigen financiëelen toestand van den polder, was dit besluit niet naar den zin der landeigenaren. Een commissie werd gevormd en deze riep gemachtigde en belastingplichtige landeigenaren op tot het houden eener vergadering op Donderdag 27 Mei in 't Café Boon te Warder. Deze had gisteren plaats onder leiding van den heer P. Oud, voorzitter van Volksbelang aldaar. Aan de oproeping had onge veer een tachtigtal gehoor gegeven. In zijn openingsrede zeide de voorzitter onder ando ren, dat er in de tegenwoordige maatschappij een ma nie schijnt to bestaan, die we salarisverhooging zouden kunnen noemen. Toen iemand onlangs aan een bestuurslid vroeg om een kleine reparatie aan een eigendom van den Polder, ter waarde van 2.50, werd dezen geantwoord dat dit onmogelijk kon geschieden, omdat de toestand van de kas dit niet toeliet. De commissie had een adres aan 't polderbestuur op gesteld, waarin verzocht wordt het genomen besluit in te trekken, omdat de landeigenaren den druk der be lasting reeds meer dan genoeg ondervinden. Dit werd goedgekeurd. Mocht het adres geen gunstige uitwerking hebben, dan is men van plan zich tot Ged. Staten te wenden. Ter beschikking van de justitie te Groningen is gesteld de ongehuwde Jacob W., te Warfum, verdacht van brandstichting, ten huize zijner moeder, wier boer derij ten deele een prooi der vlammen werd, terwijl de behuizing van een buurman geheel afbrandde. Ook kwam ve© in de vlammen 0111. W. heeft bekend. Vogelbescherming. Gisteren werd te 's-Gravenhage gehouden de alge- meene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels. Met genoegen werd er in het jaarverslag melding van gemaakt dat paal en perk is gesteld aan het uit moorden der zeemeeuwen en sterna's en dat er uit zicht bestaat dat er ook een einde gemaakt zal worden aan het vermoorden der paradijsvogels in onze over- zeesche bezittingen. Met het plaatsen van nestblokken en voederbakken ging het nog niet zooals men wel wenscht. Met inge nomenheid werd melding gemaakt van de medewer king van het Staatsboschbelieer, dat de hem toekomen de korting op nestblokken en voederbakken weer af stond aan de vereeniging. Opgewekt werd tot het plaatsen van meer nestblok ken en voederbakken in den aanstaanden winter. 100 blokken op 1700 leden en 12 voederbakken is nog veel te weinig. Betreurd werd het, dat op het schrijven der vereeni ging aan den Ilotelhoudersbond, om het opdienen van zangvogels, vinken, lijsters, enz. te vermijden, geen antwoord werd ontvangen. Hulde werd gebracht aan de politieambtenaren. Leedwezen werd er over uitgesproken dat het verbod tot invoer van zangvogels in Duitschland niet tot stand kwam. Met waardeering werd in het verslag melding ge maakt van de Kinderbonden en van den steun welke de vereeniging geniet van het onderwijzend personeel. Voortdurend treden onderwijzers en onderwijzeres sen als lid toe, hetgeen zeer wordt geapprecieerd; eveneens het plaatsen van artikelen in de dagbladen over vogelbescherming. In 1908 geschiedde dit in 46 couranten van verschillende richting. Onder de tram. Gisterennamiddag is de 5-jarige W. F. C. te Rot terdam bij het plotseling te voorschijn komen van ach ter een handwagen, nabij de Heuvellaan pp den West zeedijk aldaar door de electrische tram aangereden. De jongen verdween onder het voorbalcon. De bestuur der remde onmiddellijk en daaraan had het kind het te danken, dat het alleen aan het hoofd niet zeer ern stig verwond werd. Ernstig verwond. In een pakhuis aan de Jufferstraat te Rotterdam maakte men gisterennamiddag een vat met calcium carbid, met een soldeerbout open, met het gevolg dat het vat uit elkander sloeg. Door de stukken er van werd de werkman P. G., in het gelaat ernstig verwond. Hij is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Verdronken. Gisteravond is aan de Badhuiskade to Scheveningeu opgehaald het lijkje van het 5V2-jarige jongetje B. Het kind werd sedert den gisterqphtend schooltijd reeds vermist. Gevallen. Werkzaam op de tweede verdieping van een in aan bouw zijnd huis aan de Havenstraat te Rotterdam, greep de 18-jarige metselaar II. v. G., gisterenavond,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1