STADSNIEUWS. BUITENLAND. Die stond op haar stuk! Overreden. Treurig. Leger des Hei.'s. Een poging tot schaking. L^f. Uit Eelloo. Uit Egmondbinnen. Uit Oudorp. Wedrennen te Bergen. Van Texel. Uit St. Paneras. Uit Grootebroek. Onder de tram. Typhus. Van den Langendljk. Staatsloterij. Trekking van helen. Nr. 15219 f 100,000nr. 17784 f 25 000 nr. 7831 f 5'00; nr. 19079 f 15C0; ns. 8517, 10833, 14624 en 18186 elk f 1000; ns. 3162, 5428, 9169, 11880, 18518 en 20144 elk f 400ns. 1059, 6603, 6661, 8649, 8806, 9237 en 18578 elk f 200. Muziek In den Hout. Prijs behaald. Candidaatstelling 2e Kamer. Gemengde Mededeellngen. Een twaalftal jonge dames, leerlingen eener H. B S„ maakten Zaterdag gezamenlijk een fietstocht. Zij werden door een geweldige regenbui overvallen en wilden gaarne schuilen. Bij een der woningen, welke gepasseerd werden, werd afgestapt, aangescheld en ge vraagd om een schuilplaats. De dame, die vóór kwam, weigerde. Wie haalt nu op Zaterdagmorgen met pleizier een dozijn natte men- schen met natte fietsen in huis! De jonge dames, boos begonnen nu te zingen„In naam van Oranje, doe open de poort," en ziet, nauwelijks was het lied uit, of de deur ging open en dezelfde dame stopt de naastbij zijnde H. B. Scholier een cent in de band, met de woorden: „Voor jelui zingen!" Jonge dames beschaamd af! Toen de stoomtram AntwerpenHoogstratenRijs- bergen het Trapisten-klooster te Westmal passeerde, kwam toen onverwachts een broeder uit genoemd kloos ter op ongeveer vijf meter afstand van de locomotief tusschen de boomen uit en zeker door schrik bevangen, werd hij duizelig, zoodat hij recht voor het stoomtuig neerviel. Alhoewel de machinist met geweld stopte, was het ongeluk niet meer te verhinderen. Het lichaam was door midden gereden. Een treurig ongeval deed in de gemeente Ter Aar nlgemeene ontsteltenis ontstaan. Dagen te voren waren allen, rijk en arm, oud en jong, vervuld van het feest dat gevierd zou worden ter eere van de geboorte van Prinses Juliana, en onder algemeene deelneming vond dit plaats. Een gedeelte van het programma bestond in een optocht van versierde fietsen, vergezeld van do schoolkinderen in rijtuigen. Bij het oprijden van een brug scheen de vracht van een wagen te zwaar voor een paard, zoodat deze achteruit ging. N. van E..k die naast den koetsier zat, sprong er af om te helpen en daardoor te voorkomen dat rijtuig en kinderen in de vaart zouden vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij struikelde en de wielen hem over het lichaam gin gen. Na een pijnlijk sterfbed was hij den volgenden dag een lijk. Was reeds dadelijk de feeststemming geheel verdwenen (de kinderen verlieten den optocht) den volgenden dag bij hot vernemen van het overlijden was do deelneming algemeen, daar Van Eijk een zeer oppassend man was. Daar het gemis voor zij 11 gezin ook uit financiëel oogpunt groot is en dit het eenige is wat men kan trachten te verhelpen, wordt hiernaar gestreefd. De velddag van het Leger des Heils is bepaald op 30 Juni a. s. Jhr. mr. Boreel van Hoogelanden, bur gemeester van Haarlem, heeft zijn landgoed Water land, te Velsen, dien dag ter beschikking van het Le ger gesteld. Zaterdagavond is te Amsterdam een poging gedaan om een jonge dame te schaken. Op eenigen afstand van het ouderlijk huis werd ze opgewacht door een jongen man, met wien zij zich per rijtuig naar den Haarlemmermeer begaf. Daar wachtte een automo biel, waarmede het paartje over Spaamdam en Velsen naar IJmuiden reed. Daar werden zij echter gesnapt dank zij het doorzicht van een sleepdienstondernemer. Do jongen man had bij dezen een sleepboot gehuurd om haar naar Engeland te brengen en had medege deeld, dat ook een jonge dame aan boord zou komen. Dat kwam verdacht voor; hij was zoo verstandig de politie te IJmuiden te waarschuwen, die daarvan me dedeeling deed aan de Amsterdamsehe politie. De jonge man werd nagegaan en toen het de politie bleek, dat zijn poging een begin van ontvoering had gekregen, werd het vertrek van het paar telegrafisch aan de Umuidensehe politie bericht, terwijl tevens een rechercheur van Amsterdam zich naar IJmuiden begaf. Dientengevolge werd de auto bij aankomst te IJ muiden aangehouden; de jonge dame werd onder hoede der politie naar haar ouderlijke woning teruggebracht en de jonge man moest medegaan naar het politie bureau te IJmuiden, waar hem een voorloopig ver hoor werd afgenomen. Daarna werd hij vrijgelaten. Brand. Gistermorgen zes uur ontstond door kortsluiting brand in de villa „Denheim", Parkweg te Bloemen- daal, bewoond door den heer mr. O. P. Donker. Di inboedel kon grootendeels door de hulp der buren ge red worden. liet huis brandde vrijwel geheel uit, al leen de muren bleven staan, het familiezilver ging evenwel verloren. De brandweer kon, daar geen water in de nabijheid was, alleen met vier slangen op de wa terleiding werken. Om 11 uur wa9 't vuur gebluscht. In den namiddag van den Eersten Pinksterdag sur veilleerde de agent van politie 3e klasse J. B. in den Zwaanshals te Rotterdam. Plotseling werd hij, zonder dat daarvoor aanleiding bestond, aangevallen en ge slagen door een varensgezel, die even later geholpen werd door een kistenmaker, die daarvoor ever de Rotte zwom. Laeter voegden zich nog bij dit drietal een kistenmaker, een warmoezier en v. W., die zich met een pontje over lieten zetten. Zij allen sloegen op den politieman los, die tegen een dergelijke over macht niet bestand, het geducht ontgelden moest. Inmiddels hadden anderen de politie gewaarschuwd en kwam voor den mishandelden agent weldra hulp opdagen. Agenten te paard een te voet arresteerden de lafaards. De gearresteerden zijn van 17 tot 29 jaar oud. De mishandelde politieagent J. B. is buiten dienst gesteld moeten worden. Hij is door trappen inwendig ernstig gekwetst. Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger naar de te Amsterdam te houden algemeene Nntsvergade- ring zijn door de afdeeling alhier gekozen de heeren F. Brouwer en W. J. Vermeer. Begunstigd door prachtig zomerweer vierde men den 27 te Egmond-Binnen het feest van de geboorte van Prinses Juliana. Een commissie bestaande uit 9 leden, nl. de. heeren P. J. Brouwers, voorz., Joh. de Wit, secrt., O. Brouwer, peningm., Jan Apeldoorn, M. Bak, B. Beukers, P. Melker, T. Broers en J. Louwe, had moeite noch tijd ontzien om den dag tot een wa ren feestdag te maken. Evenals op zooveel andere plaatsen van ons land, werden de feestelijkheden ook hier begonnen met een traktatie der schoolkinderen, waarbij behalve de hee ren commissieleden, tegenwoordig waren Burgemeester en Wethouders, 's Middags nam het feest der ouderen een aanvang, hetwelk bestond uit: houtjesrapen, wed loop met hindernissen en tonnetje kruien. De wedstrijd in het houtjesrapen was in twee af- deelingen gesplitst, waarvan één voor meisjes en één voor jongens, beiden van 10—12 jaar. De prijswinners der meisjes warenle prijs G. Oaarthuis, 2e P. Nij- man, 3e IV. de Goede; die der jongens: le prijs A Bommer, 2e G. Abbo, 3e G. Beukers. De prijzen in den wedloop met hindernissen tusschen jongens van 1214 jaar werden gewonnen door: le prijs K. Bal tus, 2e C. Apeldoorn, 3e P. Admiraal. Bestonden in bovengenoemden wedstrijden de prij zen uit kunstvoorwerpen, die van het tonnetjekruien werden in contanten uitbetaald. Deelnemers waren jongelui van 14 jaar en daarboven. le Prijs a 2.50 viel ten deel aan P. Rietveld, 2e a 2 aan J. Swart, terwijl de 3e pr. a 1.50 aan G Lief ting werd uitgereikt. Nog willen we, alvorens dit verslag te eindigen, een woord van lof niet onthouden aan lien, die met zoo veel zorg en smaak de versiering hadden aangebracht. Leverden reeds bij dag de lampions door hunne ver scheidenheid van kleur een aardig gezicht op, dit werd tot een indrukwekkend tafereel verhoogd toen des avonds honderden kaarsen hun mat schijnsel wierpen tusschen de hooge boomen met hun nog jong frisch groen. Tot laat in den nacht bleef men gezellig bijeen, ter wijl de feestvreugde door geen wanklank werd ver stoord. Zaterdagavond te 0>'/2 uur kwam do Raad bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter de burgemeester G. Bos Wz. Nadat de voorzitter de vergadering geopen heeft, zegt hij zich gedrongen te gevoelen hier ter plaatse de vreugde uittespreken die hij gevoelt, nu op den 30 April de blijde verwachting die ons geliefd Vorstenhuis en het Nederlandsche Volk koesterde, in vervulling is gegaan door de geboorte van Prinses Juliana. Hij heeft gemeend in den geest van dezen Raad en van do ingezetenen dezer gemeente te. hebben gehandeld door aan II. M. de Koningin de volgende gelukwensch tele grafisch toe te zenden „De gemeenteraad van Oudorp veroorlooft zich „de vrijheid Uwe Majesteit en Z. Tv. TT. Prins Hendrik „der Nederlanden, zijne hartelijke gelukwenschen aan „te bieden met de geboortp van Prinses Juliana. „Deze heerli,jke gebeurtenis, voor ons geliefd Vor stenhuis een grooto Zegen, versterkt zeker nog den „innigen band die bestaat tusschen het gezegend Huis „van Oranje en het volk van Nederland." en dat hierop onmiddellijk het volgend antwoord is ontvangen: „Hare Majesteit laat IJ allen danken voor geluk „wenschen (get.) Adjudant van Asbeck." De Raad verklaart zich met do uitgedrukte wenschen aan H. M. geheel te vereenigen en dankt den voorzitter voor het door hem verrichte. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, die allen voor kennisgeving wor den aangenomen, als drie brieven van Gedep. Staten, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden het raadsbesluit tot af- en overschrijving van som mige posten der gemeentebegrooting over 1908; het raadsbesluit tot voldoening van gelden uit den post voor onvoorziene uitgaven dierzelfde begrooting; het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1909; een brief van hetzelfde college, waarbij wordt mede gedeeld dat de som der vaste rijksuifkeering, die over de eerste drie kwartalen van 1909 aan deze gemeente, voorloopig zal worden uitgekeerd, bedraagt 257 over elk kwartaal. Het proces-verbaal der door B. en W. op 3 April j.l. gehouden verificatie van de boeken en kas des gemeen te-ontvangers, over 1908/9. Op dien dag was in kas 306.85°. Brief van B. en W., waarbij wordt aangeboden het jaarlijksche verslag van den toestand dezer gemeente, over 1908. Vervolgens worden aan de orde van behandeling ge steld de volgende onderwerpen: Het voorstel van B. en W. dezer gemeente, om aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Oudorp voor 1909 wederom eene bijdrage van 75 te verleenen, om te strekken voor uitgaven die het getrouw schoolbe zoek kunnen bevorderen, het aan het Kerkbestuur overlatende van die som een zoodanig bedrag voor de bewaarschool te bestemmen als het dit nuttig zal oor- deelen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting voor 1910 en de rekening over 1908 van de Gezondheids-commissie te Beverwijk, worden achtereenvolgens zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een schrijven van de Gezondheidscommissie, zoo moge lijk, met de gemeenten Bergen, Egmond-binnen, Eg- mond aan Zee, TIeiloo, Limmen en Schoorl, eene rege ling te treffen, 0111 voor gemeenschappelijke rekening een ambtenaar aan te stellen in verband met de toe passing der Bouwverordening. Volgens de berekening dier commissie, zoude het aandeel dezer gemeente in de kosten daarvan, jaarlijks bedragen 58.62°. Wordt dit voorstel aangenomen, dan vervalt daardoor de 30 die nu jaarlijks door de gemeente aan den veldwachter, nu met dit toezicht belast, wordt betaald, maar waar tegenover staat (de billijkheid brengt zulks mede) dat deze ambtenaar daardoor geen schade in zijne inkom sten ondervindt. B. en W. verbinden daarom hieraan het voorstel om de jaarwedde van den gemeente-veldwachter te verhoo- gen van 450 op 500. Met eenparige stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten en om aan Gedep. Staten te verzoeken le machtiging bedoeld hij art. 121 der Gemeentewet om met de bovengenoemde gemeenten, 11a goedkeuring der voorwaarden, tie gewenschte overeenkomst aan te gaan. Ten slotte wordt het besluit tot wijziging der alge meene politie-verordening in de vorige vergadering ge nomen, opnieuw vastgesteld, nadat daarin is vermeld dat het advies der Gezondheidscommissie is ingewon nen. De vergadering wordt daarna gesloten. De courses werden gisteren door mooi weer begun stigd. Het aantal opgekomen paarden was klein, waarschijnlijk doordat er te Leeuwarden ook courses werden gehouden. De uitslag was als volgt: T. Toelast-prijs, prijzen-draverij voor Nederlandsche paarden, 250, 75 en 25. I. Harold, van J. Lijnkamp, Commijs, 2020 M. in 4.00. 2. Hetha van C. Hnrmever, Snoeek. _2040 M in 4.72/r,. II. Nachtegaal-prijs, Record-draverij, 350, 75 en 25. 1- Varro van stal Kennemerland, Snoeek, 2555 M. in 4.17 /s, 2. Roy Loekheart van O. Helderman, Coni- mijs, 2640 M. in 4.182/B en 3. Dollar van B. Alkemade, eigenaar, 2500 M. in 4.24l/B. TIL Burg-prijs, Handicap-draverij voor NederU paarden, 300, 75 en 25. 1. Glen Abdullah, van Stal Avanti, De Boer 2175 M. in 3.362/0. Oedisqualifieeerd do eerstaankomende, Borinus Ockhorst Jr., 2175 M. in 3.362/B, wegens onzuiver dra ven. IV. Beursprijs, recorddraverij voor Nederl. paarden 300, 75 en 25. 1. Miss Maggie, van Stal Eendracht, Verwoordt, 2155 M. in 3.38l/5; 2. Sierra Pils van Stal Avanti, De. Loer, 2115 M. in3.39 en 3. Dora, van A. de Boom Pronk, 2145 M. in 3.392/5. V. Centraal-prijs. Handicapdraverij (tweemaal winnen), prijs 600 en 50. Eerste heat: The Surrogate nam snel de leiding, volgd door Achilles en daarachter Varro. Op grooten afstand volgden Roy Loekheart, Brummbar en Oaren- tan. Precies zoo bleef de volgorde tot het einde. 1. The Surrogate, Th. Monsieur, 1635 M. in 2.342/6, 2. Achilles van II. von Eicken, Alkemade, 1635 M. in 2.347b. Tweede heatDezelfde deelnemers. The Surrogate ging sneller en vergrootte zijn voorsprong; hij werd niet meer bereikt. In het rechte eind ontnam Varro de plaats aan Achilles. The Surrogate toonde een ki- lometertijd van 1.33 en verbeterde 1 seconde. Varro van 1.32, een zeer goede verrichting dus. 1. The Surrogate van W. Zuidmeer, Th. Monsieur, 1635 M.. in 2.32, 2 Varro van Stal Kennemerland, Snoeek, 1645 M. in 2.324/s. Sedert lang werd door den op Texel gevestigden Schippers- en Visschersbond geijverd om voor bet zout, gebezigd voor het bedrijf der garnalenzoutcrs, vrijdom van accijns te erlangen. Nog in den jongsten herfst werd in dien geest een adres gezonden aan den Minis ter van Financiën. Thans is aan de belanghebbenden van dien Minister het besluit bekend gemaakt, dat aan hun verlangen zal worden voldaan. De heer Thomassen, candidaat der sociaal-democra ten in het district Helder, heeft gedurende de laatste dagen op niet minder dan 3 verschillende plaatsen op het eiland lezingen gehouden, n.l. Zaterdagavond te Den Hoorn, 2en Pinksterdag 's middags in eene zeer druk bezochte openluchtmeeting aan Den Burg, en op den avond van denzelfden dag te Oosterend. Zaterdag avond trad te Cocksdorp op de heer Koster van 's-Ora venhage ter aanbeveling der candidatuur De Moester, terwijl de heer De Meester zelf binnen eenige dagen een spreekbeurt aan den Burg zal vervullen. Voorts zullen nog zoowel van vrijzinnige als christen-democra tische zijde vergaderingen worden belegd. De R. Kath. kiesveroeniging te Texel heeft beslo ten, geen candidaat te stellen. Wenschen de kiezers van hun stemrecht gebruik te maken, dan wordt de heer Staalman aanbevolen. Te St. Paneras zijn Zaterdag, 29 Mei, door Jn. Kloosterboer Sr. en J. Kraaier de eerste nieuwe aard appelen gerooid en te Alkmaar aangevoerd. Ze werden verkocht tegen 0.75 per kop. De vereeniging „De Tuinbouw" te Grootebroek heeft Donderdag 27 Mei aan hare afslagmarkt in het nieuw seizoen hare eerste veiling gehouden; er waren al aan gevoerd 18.700 stuks moirapen, welke werden verkocht tegen 7.50 a 8.75 per 1000, ook werden al enkele partijtjes vroege muizenaardappelen aangevoerd, welke opbrachten 13,a 13.40 per zak. Zondagavond wilde do echtgenoote van den heer II.. gezagvoerder van het in de Maashaven te Rotterdam liggende Grieksche stoomschip Chios, op den Scliie- damschen dijk met haar fiets uitwijken voor een kin derwagen. Door dat uitwijken kwam zij in aanraking met de electrische tram, die juist passeerde. Zij viel en werd door den bijwagen een eind medegesleept. Be wusteloos en ernstig gewond werd zij opgenomen. Zondagnamiddag liep de 0-jarige J. B. te Rot terdam nabij de Parklaan te spelen, toen zij werd aan gereden door de electrische tram. Het meisje rankte onder den bnansohuiver beklemd en werd, inwendig ernstig gekwetst, in bewusteloozon toestand naar het Dinoonossehuis gebracht. In de Streek neemt het aantal typhus-gevallen weer toe. Door den gemeenteraad van Grootebroek zijn verordeningen vastgesteld tegen het verontreinigen van slootwater. Aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk werd in het geheele marktseizoen 19081909, hetwelk liep van 5 Juni 1908 tot en met 15 Mei 1909, aangevoerd: 57.520V2 zak aardappelen, 2.531.990 bossen wortelen, 2337 bos uien, 4.549.750 stuks bloemkool, 6.759.840 stuks roode kool, 2.188.720 stuks gele kool, 1.482.610 stuks witte kool, 2.015.900 stuks slaboonen, 6027 balen nep, 23539 balen uien, 132.100 stuks bieten, 14.945 kool rapen, 25.050 rammenassen, 1000 snijboonen, 5273 ba len wortelen, 131 K.G. tomaten, 3250 balen roode kool, 50 balen bieten, 500 K.G. schorseneren en 15 waggons witte kool a 10.000 Kg. Van December tot einde van het handelsseizoen worden de producten in hoofdzaak uit de hand ver kocht. Van de laadplaats werden in bovengenoemd tijdvak verzonden 0031 wagonladingen groenten. Vu de muziekuitvoeringen van ons stedelijk orkest sedert eenige weken weder in den Hout begonnen zijn, heeft men kunnen opmerken dat het optreden van den nieuwen directeur, den heer II. A. Maas, ofschoon eerst sedert 1 Januari 1909 in functie, een invloed ten goede heeft gehad. t Is opmerkelijk met welk een frischlieid en opge wektheid, op welk een eenvoudige, maar gezond muzi kale wijze men de uit te voeren nummers voordraagt. (Rhytmisch kernachtig, zuiver en beschaafd). Met aandacht en genoegen kan men nu naar deze uitvoe ringen luisteren. Daarbij heeft de heer Maas de goede gewoonte de programma's niet te overladen, en legt hij groote werkzaamheid aan den dag wat betreft het ar- rangeeren van allerlei muziekstukken. Kan het nog wel eens voorkomen dat alles niet zóó gaat als de heer Maas het wel zou willen, komt hij misschien nog wel eens voor moeilijkheden of kleine onaangenaamheden te staan, hij vertrouwe maar op het door hem ingenomen standpunt, is dat goed, waar aan wij niet twijfelen, dan zal hij ook overwinnen. Dankbetuiging. Aan den heer A. Boersen Jr. alhier heeft II. M. ÏToogstderzelver dank laten betuigen voor de aanbie ding van de eerste nieuwe Langedijker muisjes-aard appelen, die de koude grond dit jaar beeft opgeleverd. De firma Stoel, werf Nicolaas Witsen alhier, be haalde bij de wedstrijden op het Braasemermeer in de klasse voor motorbooten met kajuit een zilveren me daille, met de „Jota." Bij de op heden gehouden candidaatstelling voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in dit district candidaat gesteld de heeren Jhr. mr. P. van Foreest, Vrijz.-Lib.Frans Netscher, Vrijz.-I)cm. J. G. van Kuykhof, S. D. A. P.; N. Glinderman, Ant.- Rev.. cand. der rechlsche partijen. Agenda DINSDAG: Ohr. Zaugver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefening»avond mannen-afdeeling 8'/t uur; jengena-afdeeling 71/» aar. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doel*». Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 8Y2 uur. Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur, Voorwaarts. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 8'/i «ar. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" eefeningasvond jougena-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningaavond, I1/, nar. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur. Central. Gem. Koor „Zanglust", 81/1 uur. Zangschool „Zanglust," 5 uur, Chr. School. Alkm. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 67 uur, Cen tral. Schaak- en Damclub V. V. V., café Schermerhorn. Tuinbouw-llandelsver. „Algemeen Belang," buiten- gew. leden verg., 8 uur, W. Mooij, ,,'t Gulden Vlies." DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerhaarhuid II uur. oefemngsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 7—9 uur. „Nieuw Leven," repetitie, S uur, unie. VRIJDAG: AJkrn. Schaakclub, 8 uur, eefd Lievsadag. Alkm. Strijkorkest, 81/, nnr. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeliug 71/,81/,, heeren-afdeeling 8°9° uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Osntral. ZATERDAG Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes afd. 3l/a en 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/J uur, hoofdafd. ZONDAG: Mannenk. Ver. Zangers, repetitie, 10 uur, café Cen tral. Eenigen tijd geleden werden van uit Belgrado geruchten verspreid in de Europeesche pers, die, wel licht bedoeld als hallans d'essai, voorbereidde op een wijziging in de Servische troonopvolging ten gunste van koning Peter's oudsten zoon, den veelbesproken prim Georg. Tiet schijnt echter, dat de jongeman ook na zijn degradatie niet geleerd heeft zich in te too rnen; zijn wijze van optreden moet nog steeds van dien aard zijn, dat het geraden is den heetgebakerden zoon zoo ver mogelijk van de trappen van den troon verwij derd te houden. De Temps deelt althans mede, dat men in den konak wederom getuige is geweest van een hevigen twist, thans tusschen den prins en majoor Okanovitch, een der samenzweerders. De woordenwisseling was uitge lokt door prins George, die zich door zijn driftig tem perament. zoodanig liet meeslepen, dat hij den officier grievend beleed igde en zelfs met bedreigingen over laadde. Tiet tooneel werd tenslotte zoo onverkwikke lijk, dat een der vleugeladjudanten des konings tus- schenboide moest komen om te verhinderen, dat de heeren handgemeen raakten. Men schrijft thans aan het ministerie het voornemen toe om bij den koning aan te dringen zijn zoon te ge lasten, Servië over eenigen tijd te verlaten. George's kansen om weder in het bezit te worden gesteld van zijn rechten op de troonsopvolging moeten nu zoo goed als verkeken zijn. Te Rome heeft zich een comité gevormd om Frankrijk een kostbaar beeld van brons ten geschenke aan tc bieden ter gelegenheid van de gedenkfeesten van den slag bij Solferino. liet comité heeft zich in een^ geestdrift igen oproep tot de burgerij gericht. Een dergelijk comité is gevormd, om, bij de feesten ter herdenking van de slagen bij Königgratz en Sedan, een dankbetuiging te richten tot het Pruisische volk voor de zegepralen, die het aan Ttalië, Venetië en Ro me verschafte. Berichten uit Veenen te Rome ontvangen melden, dat Oostenrijk wèl zal deelnemen aan de ten toonstelling van 1911, aangezien de Italiaansche re geering formeel beloofd heeft dat er geen enkele be tooging tegen Oostenrijk zal plaats hebben en dat er niets zal geschieden, dat Oostenrijk kan kwetsen. De „Giomale verwijt naar aanleiding1 hiervan de regee- 'ring, dat zij door dit te belooven zich bewust of onbe wust tegenover Oostenrijk vernederd heeft. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat als aan stichter van de slachting onder de Armeniërs in Klei n-A z i de gouverneur van het district Kerkuk 111 Mesopotanië, een fanatieke oud-Turksche koerde, in hechtenis was genomen. Volgens een later ontvan gen bericht worden de onlusten aan de tegenpartij toe geschreven.^ olgens een Turksch blad, zoo wordt aan liet „Berl. Tageblatt' gemeld, zou het geestelijke op perhoofd van de Armeniërs uit het betrokken district de Armenische metropoliet van Adana, zelf de aan stichter van de ongeregeldheden zijn. Op dit oogen- blik vertoeft de man te Kaïro efl er zou reeds een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd wezen. Te Londen ontvangen berichten melden, dat onder Kamerafgevaardigden en hooggeplaatste ambtenaren Konstantinopel de neiging heerscht, om de uitbar sting van de onlusten toe te schrijven aan geweerscho ten van Armenische zijde afgevuurd, wat dan de moordpartij tegen de Armeniërs zou rechtvaardigen Verder wordt verteld, dat de nieuwe wali van Adana geen zier heter is dan zijn voorganger en op vriend- schappelijken voet staat met de aanzienlijke Turken die aanvoerders bij de slachting waren, en dat de nrksche bevelhebbers, die het ernstig meenen met de bestraffing der werkelijk schuldigen, groote moei lijkheden ondervinden. liet vroegere Turksche Kamerlid Niazi, wiens verkiezing door de Kamer ongeldig werd verklaard, is 111 Diarbekr nis reactionnair in hechtenis genomen, lil had tijdens den April-staatsgreep een telegram van golukwensch aan Abdoel Hamid gezonden, waarin hij de hoop uitsprak dat het parlement spoedig wegge- jaagd zou worden. B Een wervelstorm. In Oklahoma zijn bij een wervelstorm 22 mensehen omgekomen en 50 gekwetst. Verder meldt men, dat te Key West tien en te Depew twaalf mensehen gedood en dat die twee steden „verwoest" zijn.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2