BUITENLAND. Onweer. Een hoos te Zandvoort. Toepasselijke psalm. Burengerucht. Petroleum In het vuur. Aanvaring. Zeldzaam. De honderdduizend. Poging tot moord. Uit Schoorl. on do hoop uit te spreken, dat men zal toonen dat staatspensioMieering na aan het harte ligt., door do stem uit te brengen op den heer Netseher. De voorzitter zegt daarna den heer Netseher dank, spoort aan, alle macht aan te wenden, thuisblijvers naar de stembus te brengen en sluit de slecht-bezochte vergadering. Tijdens het afdrukken van dit verslag blijkt het ons dat er een paar fouten in zijn geslopen, die de welwil lende lezer wel zal hebben opgemerkt. Tn d* 4e kolom 2e alinea staat „doodstrijd," dit moet zijn „doodstraf" en in de 3e kolom bovenste regel staat „De economische afhankelijkheden," wat moet zijn „De economisch afhankelijken." Te water. Te Boskoop geraakten 3 kinderen te water, die aan het spelen waren langs een tuinkant. Twee waren er spoedig uit, het derde, een jongetje van 5 jaar, dat bij het ophalen nog teekenen van leven gaf, is echter over leden. Gisternacht woedde tusschen 3 eii 31/2 uur een hevig onweer boven Leeuwarden en omstreken. Het ging ver gezeld van stortregens en hagelslag, daarbij groote stukkon ijs. De vruchtboomen hebben veel geleden, evenzeer de bloemtuinen. Enkele boomen zijn door den bliksem getroffen. Gedurende het hevig onweder van gistermorgen sloeg do bliksem in de boerderij van Miedenia te Peins. De boerderij brandde geheel af. Midden in den nacht gisteren loeide eensklaps do wind mot snerpend geluid boven zee bij Zandvoort. Een pikzwarte wolk on daarnaast een krijtwitte wolk na derden snel uit het Noorden, het hoofd in het donker omhoog, de voet in 't water. liet zoeklicht van IJmui- den's toren scheen de witte wolk met bliksem te vullen, liet witte gloeide. Eensklaps togen de twee lucht- en zeereuzen naar het strand, vloeiden ineen al worste lend. en 50 strandstoelen vlogen als vliegmachines, zwaarder dan lucht, omhoog. Eenige violen in zee, en zijn op weg naar Engeland, andere verdwenen langs het strand. Een groot verlies voor den verhuurder der stoelen. De strandpolitie had de wolken zien naderen en was dadelijk den eigenaar gaan waarschuwen, maar de hoos was hun te vlug. Een paar badkoetsjes werden tegen het strand ge worpen en beschadigd. En toen was er van de hoos niets meer te zien. Maar de zee was onstuimig gewor den en een grauwe ochtend volgdende op de weergaloo- ze drie zomerdagen die de Pinksteren van 1909 onver geeflijk mankten. Een gnmalenvisscher, die met zijn vlet hoog opge worpen werd, kwam met den schrik vrij. Men vertelt ons het volgende als inderdaad gebeurd. Een zeker dorpspredikant moest onlangs een paar nieu we kerk-autoriteiten installeeren en hij deed dit met een plechtige toespraak. De beide boeren waren niet weinig gesticht, toen dominee de gemeente vóór het scheiden verzocht hun een psalm toe te zingen. Maar hun stichting ging in andere gevoelens over, toen de gemeente hun toezong: Ooren ziet men aan liun hoofd. Maar zij hooren er niet' mee; Zij, van ademtogt beroofd, Zijn nog minder dan het vee. Die tot hen om hulp genaakt. Worde hun gelijk gemaakt. De dominee had bedoeld van psalm 135 het eerste vers te doen zingen, maar hij had het tiende vers op- gegeve*. (Hbld.) Tegen het raadslid J. E. te Beverwijk, werd gisteren te Haarlem, wegens nachtelijk burengerucht, 10, subs. 10 dagen geëischt. Te HoenraDriel goot het 9-jarig dochtertje van VI. Akkerman petroleum in het vuur. De vlam sloeg in de blikken bus; deze ontplofte en wondde het kind der mate, dat hot na een kort lijden overleed. Tengevolge van het stormweer zijn gisteren in den vroegen morgen op de Zuiderzee bij het inhalen der ansjovisnetten twee visschersvaartuigen (vletten) bij den ingang van het Krabbersgat, door de hevige bran ding, met elkander in aanraking gekomen en omge slagen. Beide vaartuigen zonken onmiddellijk, waarbij mode de zich daarin bevindende visehnetten naar de diepte verdwenen. Aangezien deze vaartuigen door botters gesleept werden, en de bemanning zich aan boord daarvan bevond, hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Een der vaartuigen behoorde thuis te Enkhuizen, terwijl het andere aan een Marker vissehor toebehoorde. Een zeldzaam voorkomend huwelijksfeest vierde te Enschede het echtpaar II. R. WoedensLeta. Onder velo blijken van belangstelling mochten de krasse oud jes, resp. 92 en .88 jaar oud, hun 65-jarige echtvereoni- ging hordenken. Een Oranjeclub. Te Rotterdam is opgericht een vereeniging van leer lingen der hoogere burgerscholen en gymnasia. De ver eeniging, die den naam draagt van R. O. B„ stelt zich ten doel: de verjaardagen van de leden van het Oran jehuis te herdenken met het houden van optochten en dergelijke, het organiseeren van lezingen over het Oranjehuis, voordrachtavonden enz. Een 28-tal werklieden van de fabriek der firma Hen drik Jonker op het Bickerseiland hebben een aardig buitenkansje. Op een half lot in de Staatsloterij, dat hun gezamenlijk eigendom was, viel de 100.000. het geen per hoofd 1500 beteekent. Door de gemeente-politie van Franeker is ter be schikking van den officier van justitie te Leeuwarden on na verhoor naar het huis van bewaring overgebracht zekere Tichelaar, van Franeker, wegens poging tot moord op den agent Bosma. Deze agent had Tiehe- luat, die in beschonken toestand verkeerde, naar huis achtervolgd. Toen Tichelaar even in huis was geweest, kwam hij op straat terug en haalde van onder zijn jas een bajo net (een wapen dat hij als landwcerplichtige in huis had) te voorschijn, waarmee hij onder bedreiging: „Ik zal je een por geven", Bosma te lijf wilde. Deze wist gelukkig hem de bajonet uit de handen te slaan en den woesteling te arresteeren. Een zwerver. Door de pol it ie te Zandvoort is aangehouden een knaapje van 8 jaar, dat daar rondzwierf. Het is naar de ouderlijke woning te Haarlem teruggebracht. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Gisteren hield de Maatschappij tot IfUt van 't Al gemeen haar Algemeene Vergadering in de „Vrije Gemeente", te Amsterdam. De vergadering werd geleid door den heer J. P. van Harderwijk, die een openingsrede hield. Aan het verslag van het hoofdbestuur aangaande den staat der Maatschappij en zijne verrichtingen, is het volgende ontleend: Het ledental der Maatschappij was in September 1908: 13,556, verdeeld over 287 departementen, behal ve 10 vereenigings-leden, 176 eereleden en 23 alge meene leden. Volgens de laatst ontvangen opgaven, bedraagt het aantal gewone leden en begunstigers, in 287 departe menten, met 1 Maart 1909: 13,833, tegenover 13,824 in Maart 1908, terwijl het aantal vereenigings-leden is 10, dat der eere-leden 176 en dat der algemeene le den 23. Het aantal bij het hoofdbestuur bekende buitenge wone leden bedraagt 424, d. i. 29 meer dan in Maart 1908. Als voorzitter werd de heer mr. J. B. Roelvink be stendigd. De heer mr. D. J. van Stockum bleef het vice-voorzitterschap bekleeden. Uit de rekening en verantwoording over 19071908 blijkt, dat deze rekening sloot met een voordeelig saldo van J 13.749.205. In de begrooting over dat jaar was dit geraamd op J 12.651.03 nadeelig. Dit verschil vloeit voort uit belangrijke buitengewone ontvangsten. Van de zesde uitgave van het Nederlandsch Volks liederenboek, in 4000 ex., zijn verkocht van 1 Maart 1908 tot 1 Maart 19091319 ex. Hiermede was deze oplage uitverkocht. Een nieuwe oplage van 4000 exemplaren bleek noo- dig. Het afgeloopen jaar heeft zich gekenmerkt door do buitengewone werkzaamheid, welke was verbonden aan de uitvoering van de besluiten der algemeene verga dering van 1906 in zake het „Schoolfonds", het „Nieuwenhuyzenfonds", de voor allen toegankelijke volksbanken en boerenleenbanken, de propaganda voor deugdelijk Fröbel-onderwijs, de reikende keuken en het „Centraal-Bureau van advies voor eigen studie". Uit het jaarverslag en de eerste jaarrekening van de „Nutscommissie voor de reizende bibliotheken" is gebleken, dat 700 lezers in de afgeloopen 3 maanden vroegen pl. m. 2090 boeken. Door het departement Breda was een voorstel van urgentie ingediend, luidende: „Voor het steunen van den cursus tot opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen van openbare en bijzondere scholen tot spelleiders bij de openluchtspelen, dit jaar op 317 Augustus te Breda te houden, aan het hoofdbestuur van den „Ned. Bond van lichamelijke opvoeding" te verleenen een subsidie van 1000. Dit voorstel zal na de pauze worden behandeld. Onder de voorstellen van het Hoofdbestuur ter verdere uitvoering en ver nieuwing van vroeger genomen besluiten was een voor het verleenen van geldelijken steun aan de schoolfondsen voor schipperskinderen ten bedrage van 800. Het departement Leeuwarden wilde deze sub sidie hooger stellen; Steenwijk stelde een amende ment voor dit bedrag op 1000 te stellen; na bestrij ding door het Hoofdbestuur werd het amendement aangenomen. De post werd aldus aangenomen. De overige subsidievoorstellen werden allen aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van de nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur, n.l. De vergadering besluit aan het H.B. op te dra gen een commissie te benoemen, welke een onderzoek zal instellen lo. naar de wijze, waarop door de depar tementen is voorzien in de geldelijke behoeften van de directrices en het vaste hulppersoneel der departemen tale bewaarscholen, ingeval van invaliditeit en van eer vol ontslag; 2o. naar de mogelijkheid, om op een be paalden leeftijd aan deze directrices en aan het hulp personeel te verzekeren een pensioen, met jaarlijksche bijdragen van haar zelve, van de departementen welke een bewaarschool onder hunne instellingen tellen en van de algemeene kas der Maatschappij; II. „voor dit onderzoek en het daaromtrent uit te brengen rapport, op de begrooting te brengen een be drag van 400." Het voorstel werd goedgekeurd. Het volgende voorstel luidde: De algemeene vergadering besluite, in plaats van het vroeger genomen besluit, waarin van leeszalen voor jongelieden geen sprake is, op de begrooting 1909'10 te brengen een bedrag van 3000 voor het steunen van departementen ter zake van volksbibliotheken, bi bliotheken en daaraan te verbinden leeszalen." De voorzitter wees naar de commissie van urgentie. Bij acclamatie aangenomen. Hierna pauze. Goedgekeurd werd „De alg. verg. besluite in het waarborgfonds voor de Nederlandsehe tentoonstelling van huisindustrie deel te nemen voor vijf aandeelen, van honderd gulden elk evenals het volgende voorstel „De alg. verg. besluite dat de Maatschappij als ver- eenigingslid toetrede tot „de Nederlandsehe Bond tot bescherming van Zuigelingen" tegen een jaarlijksche contributie van 25." Het voorstel: „De alg. verg. besluite dat de Maat schappij als véreenigingslid zal toetreden tot de „Tucht-Unie" tegen een jaarlijksche contributie van 25," vond bestrijding. liet hoofdbestuur (jhr. van Engelen) verwonderde zich over de oppositie. Het valt toch niet te ontken nen, dat het ons voik aan gevoel voor tucht ontbreekt en ten tweede zijn wij het er toch wel over eens dat on ze jeugd vaak onhebbelijk optreedt. Het hoofdbestuursvoorstel werd daarna aangeno men. Aangenomen werd vervolgens: „De alg. verg. besluite lo. aan het hoofdbestuur op te dragen, te benoemen eene commissie van onderzoek en advies in zake de stelselmatige reorganisatie van de bibliotheken der departementen2. voor dat doel op de begrooting 1909-'10 te brengen een bedrag van 1000." Aon de orde was ten slotte het voorstel van urgen tie, ingediend door het departement Breda, dat met bijna algemeene stemmen werd aangenomen. Alhier zijn op 1 Juni de eerste aardbeien op den kouden grond geplukt door Th. Stam. Het 61e Nederi. Land-Huishoudkundig Congres. Iq ons verslag - au het 61e Lindkuishoudkundig Congres in ons blad van gisterenavond moet het g - deelte na het prae-advies van den heer Hoek, aanvan gende „In zijn toelichting bepleit inleider vooral nog de oprichting van een Undbonw-hoogeschoo! (4e al. van onder 2e kol.) tot 2e regel 3s kol. gelezen worden na het prae-adv. v. d. F. N. Z. (den heer Posthuma). Hojrn, 2 Juni 1909. Heden middag om 2 uur werd het congres voort gezet. Aan de orde werd in de eerste plaats gesteld punt VI der agenda. Medegedeeld wordt, dat de 22e Sioetprjjs is toe gekend aan D^rk Gsaikema, geboren te Gaaikeinaweer, gemeente Oldehove, Tot lid in den Rstd van beheer van het Sloetfonds wordt benoemd da heer H. Hartog te Barneveld, Dezs neemt de benoeming aan. Aar. de orde kwam thans punt 8 der agenda, de inleiding van den heer A. Rauwerda, In zijn toelichting zegt spreker hoc in Friesland bijv. reeds pogingen worden f,angswond de bestaans voorwaarden te verbeteren. Ook betoagt hij, dat het vooral voor de veldarbeidors noodzakelijk is, dat het gebruik v»n grond en het verbeteren van de voor waarden, waar p zij dien gebruiken wordt vergemak kelijkt. Stilstaande bij de voorbereiding van dit punt, geeft hij aan een experimenteels wg'ze van onderzoek, de voo: keur, dus dat in bepaald bedrijven beproefd wordt of ds voorgestelde regeling niet practisch doorvoerbaar kan worden geaeht. Tenslotte acht bij het beter iets te verkrijgen en dan te falen, dan den kanker aan h*t pachtwezen te laten voortbestaan, door daaraan niets te doen. De heer Veenman uit Marssum is het niet eeas met den inleider waar hg spreekt ovor den veldarbei- der. We moeten bereiken de hoogst mogelijke produc tiviteit van den grond. Den veldarbeider kan men niet aanmerken als een b:voegd landbouwer, te meer waar de landbouw thans op zoo'n hoog peil staat. De arbeider moet zich geheel voor zijn taak geven en men kan niet de beste resultaten van hen, die e6n groot deel van hun tijd eerst doorbrenger, op eigen grond. Hij is tegen een klein bedrijf bij personen die overigens verkeeren in dienstbetrekking bij anderen. Ook dringt hij aan op betere aanduiding der te tref fen voorbereidende maatregelen. Da heer De Boer van Assendelft, instemmende met het betoog van den heer Rauwerda, protesteert tegen do aartsconservatieve moening van den heer Veen- man, wiens beschouwing hierop voorkomtdat er steeds moet zijn een categorie van landarbeiders, ge doemd ten eeuwigen o»ge dat te blijven, een beschou wing die een Duitsck agrariër etr zou aandoen. De heer De Boer beseft, dst het mosielgk is de middelen tot ve betering aan te geven, door de ba- staande grondeigendom sbsgrippsn. Het zal zeker voor de regeering wenschelijk zijn de voorlichting t» ont vangen van de benoemde Staatscomm'siie en van het Lindhuishoudkundig congres. Dan is echter ncodig dat de discussies beter worden voorbereid en dat kan eerst geschieden, als de conclusies der Staatscommis sie voor ons liggen. De hear C. Nobel van Schagen acht de ongezonde concurrentie tusschen de boeren onderling bij het pachten van het bedrijf, de oorzaak, die den toestand zoo verkeerd maakt. Da oorzaak hiervan ligt in de tv korte pachttsrmijc. Op voorstel van den voorzitter worden de debatten gesloten en het punt aangehouden tot het volgende cod gres. De heer Theunisson (Amsterdam) vreest, dat zoo doende deze belangrijke kwastie nooit zal worden af gewerkt en da zaak ten slotte in de doo'pst geraakt. Door den heer Swierstra van Arnhem werd ingeleid „Zijn wij met onze maatregelen tot verbetering der rundvoeteelt (Fok-, Stierenvereenigingen, premieëring enz.) op den goeden weg om een zekeren blgvenden vooruitgang te verkrijgen?" In een uitvoerig betoog, aansluitende bij boven staand prae-advies bepleit spreker dat moet worden vastgehouden aan de oprichting van fokvereenigingen alsmede aan de keuringen van mannelijk en vrouwe lijk f kvee, want dan gaan we in de goede richting. De menschen van het klein bedrijf moeten bijeen wor den gebracht en aanvankelijk door subsidies worden gesteund, om de lust daartoe zooveel mogelijk aan te moedigen. De heer H. J. Avis (van Midwoud) voorzitter van den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in N. H. had gehoopt, dat de inleider zich meer zou hebben uitgelaten omtrent de heeixehende toestanden in N, H, Hier zjjn veel vereenigingen, die in de verste verte niet samenwerken, integendeel, die elkander zelfs dikwijls tegenwerken. Gstraeht is samenwerking te krijgen met de 2 stamboeken, het Nederlandsehe en het Noordhollandsche. Echter zonder resultaat en toch is ze noodig. Ook met de Provinciale Commissiën. Hp hoopt, dat deze besprekingen aanleiding zullen geven tot het verkrijgen van deze gewenschte samen werking. De heer H, A. Kroes van Groningen had gehoopt de verhouding te vernemen tusschen het Ned. Rund vee stamboek ten opzichte van de fokvereenigingen, of dat anders op een volgend congres aan de orde woide geaUld „het Ned, Rundveestamboek en zjjn werking". Hij vreest ook, dat het toekennen van een verhoogde subsidie -zou strekken ten nadeele van het onderwijs. En toch is z.i. het vermeerderen van ken nis zoo'n belangrijke factor, dat hjj het inkrimpen der subsidies ten zeerste zou betreuren. De heer Swiarstra de debaters beantwoordende gaat na hst werken van het Ned. Rundveeatamb. wi-ns streven het is, door middel der fokvereenigingen een grot-ta collectie dieren ter inschrijving te verzamelen. Hjj acht zich niet bevoegd te dezer plaatse te zeg gen hoe de samenwerking met den Bond van fokver eenigingen en het stamboek mogeijjk is. Deze moet komen in de ljjn van het Ruud vees tam boek, opdat hjj daarvan worde de bron van groei. De Prov. Commbaie tot taak hebbende de bevorde ring der belangen der veeteelt in N. H., acht dit di el het best te bereiken door middel der fokvereenigingen. De vraag js echter of de Pr. C. een druk mag uit oefenen op die fokvereen. Hij weerlegt de vrees, dat fcjj een verhooging van subsidie deze zal onttroaken worden aan het onder wijs, immers de subsidies van fokkerjj en onderwjjs vormen afzonderlijke pisten op de begroeting. Dn heer Viszer van N.-Niedorp wijst er op, dat in N.-H, wel degelijk de bedoeling bestaat samen te werken, getuige de uit te schrjjven gecombineerde vergadering van den Prov. Bond, de Prov. Commissie en de Ruudveest^mboeken om eenstemmigheid in het reglement te krjjgen. Hie? na wordt het Congres geschorst en maken velen van do gelegenheid gebruik oia het Rijkslandbouw- proef station- en de proefzuivelboerderjj te bezichtigen. Door den opgestok -n wind en den regen kan heden avond noch de boottocht op de Zuiderzee, noch de gondelvaart doorgaan. Wel waren nog verschillende verlichte vaartuigen in de haveD, maar het was onge twijfeld niet rikt, wat het sou geweest zjjn bjj een mooien zomeravond. Esn prachtig vuurwerk, waarvan duizenden konden genieten en dat dubbel mooi uitkwam op het groene geboomte van het Baadland, besloot den len dag. HOORN, 3 Juni. Hedenmorgen werd liet congres door den lieer van de Blocquery heropend. Deze heet te in het bijzonder welkom den heer II. J. Lovink, dir. gen. van den Landbouw. Bovendien waren o. a. ter vergadering tegenwoordig de heeren F. B. Löhnis, In specteur van den Landbouw, P. J. de Bruune, voorzit ter van het Nederlandsch Landbouwcomité, Jhr. mr. Van Eorecst. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Blocq van Kuffeler, van Hoorn, die inleidde: „Is gedeeltelijke afsluiting en droogmaking der Zui derzee, zooals die in het ingediende wetsontwerp is voorgesteld, wenschelijk?" In zijn uitvoerige inleiding, waarbij hij gebruik maakte van verschillende kaarten en teekeningen, wees hij op het noodzakelijke dat er betreffende deze inlei ding voeling wordt gehouden tusschen landhuishoud kundigen en den ingenieur. Vooral stond hij in den breede stil bij de geologische gesteldheid van den bo dem, nadat spreker er op had gewezen van hoe groot belang de uitvoering van het plan is voor den landbouw en den handel. Betreffende de visscherij betoogt hij, dat zooal geen equivalent toch een groote tegemoetkó- niing zal worden gevonden in do zoetwatervisscherij, ongeacht, dat z. i. zij die nadeel ontvangen door de drooglegging daarin moeten worden tegemoet geko men. De heer ITartog van Barneveld is pessimistisch ge stemd omtrent de cijfers betreffende de droogmaking van het \Y lenngermeer, toen bijv. het wetsontwerp ge maakt werd, waren de arbeidsloonen lager dan thans, doch al laat men dat buiten rekening, dan toch is de berekening van 60 gulden pachtwaarde niet zuiver, om dat daarbij vergeten zijn bouwkosten, polderlasten, enz r-preker berekent dat men dan komt op 100 gulden huurwaarde. Mr. A. G. van Dalen uit Bennekom, hulde ^en iukider en het plan toejuichende, acht dat inleider te veel nadruk heeft gelegd op het voordeel der landaanwinning in plaats van het voor deel der omringende landen (waterafvoer en toevoer.) Gok had hij gewenscht, dat de nadruk was gelegd op de belangen der Geldersche vallei. Hij kan het betreu ren wanneer bij doorvoering van het plan van minister Krans het geheele plan nooit zou worden uitgevoerd. De heer P. Best van Hoorn is een tegenstander van liet plan; hij heeft in zijn ledige uren een boek vol or over geschreven en een kaart gemaakt en wenscht den dooden hoek in te^ sluiten door een dijk van Enkhuizen o utgerdam. Hij zet de voordeden daarvan uiteen, n listens o(j millioen wordt daardoor gewonnen. Daar na kan de Oostkant worden genomen. Jhr. Mr. van Fo rest uit zich als een voorstander van het groote plan, dat het grootste economische belang voor Nederland omvat. I och heeft hij met groote ingenomenheid ken nis gemaakt met dat van minister I\raus. Hij acht een belasting van 5 gulden per koe voor eiken boer in Noord-Holland en Friesland om in het bezit te ko men van zoetwater niet te bezwaarlijk. Hij is het niet met den inleider eens, waar hij zegt dat het het beste is met het kleine plan te beginnen. Immers dan zul len bezwaren on.tstaan, die niet zullen worden ontmoet wanneer dadelijk do afsluitdijk wordt gemaakt. Tegen over den heer Hartog beweert hij dat al zijn de ar beidsloonen verhoogd, ook de techniek is verbeterd Hij eindigt met de hoop dat het plan Kraus zal wor den verwezenlijkt, doch dat daarna onmiddellijk of des noods gelijktijdig de afsluitdijk wordt gemaakt. De hoer ITiIa rides uit Arum bepleit de belangen voor friesland en sluit zich aan hij den heer Van Foreest. In zijn antwoord aan de debaters bestrijdt inleider ook de partieele indijking voorgesteld door den heer Best. Tot lid van het bestuur der vereeniging* wordt in-" plaats van mr. A. Ferf benoemd de heer TT. van Eeten te Ameide. Besloten wordt bet 62e congres te houden in Noord-Brabant. Be plaats zal nader worden aan gewezen. Hierna brachten de congressisten een be zoek aan de veetentoonstelling. Tn de Belgische Kamer kwam gisteren in be handeling de interpellatie over de militaire quaestie. De heer Huysmans verklaarde, dat officiëel is uitge maakt, dat noch het vredes- noch het oorlogseffectief voltallig is en dat aan het oorlogseffectief 20.000 man ontbreken. Wanneer er dus moeilijkheden mochten ontstaan, zou België niet in staat zijn, zijn grenzen krachtig te verdedigen. De minister-president antwoordde Wij zullen maat regelen moeten nemen en zullen die weten te nemen. Binnen zeer korten tijd zullen wij een desbetreffend wetsontwerp indienen en de Kamer verzoeken het te behandelen, voor zij uiteengaat. Daarmede was de behandeling der interpellatie af geloopen. De 27 postbeambten te P a r ij s, die het reglement van het post- en telegraaf syndicaat hebben ondertee kend hebben van wege den procureur-generaal bevel ontvangen hunne handteekening in te trekken, daal de oprichting van het syndicaat een onwettige hande ling was. Mochten zij het bevel niet opvolgen, dan zal de rechtbank tot hun vervolging overgaan. In de buurt van Aancy zijn weer telegraafdraden doorgesneden. Het schijnt van het Verbond van Anar chisten te Parijs uit te gaan. Het parool is, dat de spoorwegtelegraaflijnen gespaard moeten worden, om dat anders het publiek zich tegen de daders zou rich ten. liet bureau-Wolff te Berlijn verneemt dat de yizer, op uitnoodiging van den Tsaar van Rusland zich omstreeks half Juni naar het noordelijk gedeelte van de Oost-zee zal begeven, teneinde daar den Tsaar te ontmoeten. Later wordt gemeld: De samenkomst tusschen den saai en keizer W ilhelm in de Einsche wateren is bepaald op 17 Juni. Dinsdagochtend kwam de trein van Nola naar N a- p e 1 s te Casaluuove aan, maar kon geen enkelen ar beider medenemen, daar de wagens onderweg bestormd waren door pelgrims, die van een bedevaart naar Mon ti Yergine terugkeerden en alle plaatsen bezet hadden. Achthonderd arbeiders, die te Napels op hun werk moesten zijn en nu gedwongen waren den arbeid te \orzuimen, geraakten daarover in buitengewone woede, zij bombardeerden den trein en staken een paar sein- wachtershuisjes iu brand, na vooraf de telegraafdra den te hebben doorgesneden. De machinist koppelde toen de machine los en reed daarmede naar Napels om militaire hulp in te roepen. Toen deze met een extra- trein was aangekomen, verspreidden zieh de woeste lingen naar alle richtingen. De drie Engelsche kiesrechtvrouwen, die mi nister Asquith op het buiten te Glovelly gehinderd hebben, zijn, nadat de politie ze met den sterken arm had verwijderd, 's nachts teruggekomen en hebben heel den turn overstelpt met pamfletten en strooibiljetten, waarop „stemrecht voor de vrouw" werd geëischt. Uit A d a n a wordt geseind, dat weder 15 perso nen, Moslim en 6 Armeniërs, die deel hebben geno men aan de jongste ongeregeldheden, zijn terechtge steld. Ondanks al die terechtstellingen echter, blijft de vervolging van Armeniërs voortduren. Ge bladen te Konstantinopel deelen mede, dat in de omstreken van Konia achthonderd Moslim twee Arme nische dorpen overvielen, maar door de troepen werden teruggeslagen. Een telegram aan de Levant Herald bericht, dat er een poging is gedaan om-de woning van den gouver neur van deu Libanon te Beirut door middel van dy namiet in de lucht te laten springen. Gelukkig echter kreeg niemand eenig letsel. Het geschil in de Schotsche kolenmijnen is een ernstig stadium ingetreden; een crisis is elk oogen- i te verwachten. De mijneigenaars zullen dezer da gen bijeenkomen om een besluit te nemen tot ontbin ding van den Yerzoeningsraad en tot afkondiging van een loonsverlaging van 121/, procent. Het staat vast dat de werklieden deze besluiten met een staking zul- len beantwoorden. Honderdduizend mijnwerkers zou-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2