DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. "binnenland. No. 128 Honderd en elfde Jaargang. 1909. ZATERDAG 5 JUNI. De verkiezingen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. TeSefoomnuntner S, Z. K- H. Prins Hendrik. Hoog bezoek Minister T&lma. Bestrijding der werkloosheid. Koelendiefstal. Middenstandstentoonstelling Beleedlglng. Doodslag te Nieuwerbrug. Een duel. Huur-auto's. ALKMAARSCRE COURANT. „Algemeen kiesrecht" is het eerste punt waarop de vrijzinnig-democratische candidatuur in dit district wordt aanbevolen. Ons dunkt, wanneer we het vrouwenkiesrecht uit zondoren, waarvoor hier evengoed als elders, maar ze ker ook niet meer dan daar, belangstelling bestaat, dat voor dit district ongeveer hetzelfde geldt als hetgeen door den voorman der algemeen-kies recht-voorstanders in het naburige district Enkliuizen is gezegd. In zijn te Winkel gehouden rede. zeide mr. Goeman Borgesius, blijkens het verslag in de Schager Courant van 29 Mei „Het eerste punt is grondwetsherziening, om zoo doende te krijgeu algemeen stemrecht. Of het district Enkhuizen zich voor dit punt wel zoo heel warm zal maken, betwijfel ik zeer. Vooral omdat dit district ten opzichte van het stemmen in een zeer gunstige conditio verkeert. In het district Enkhuizen stemt 73 procent, van de 25-jarige burgers." Onmiddellijk liet de afgevaardigde er op volgen: „Hat is nog geen 100 procent maar zelfs bij het meest mogelijk uitgebreide kiesrecht zal nooit 100 procent worden bereikt, er zullen altijd uitgeslotenen zijn ah krankzinnigen, gevangenen enz." 73 procent van de 25-jarige burgeTS „stemt." Het percentage kiezers is in Enkliuizen nog gunstigci blijkens een interessante voordracht, 20 Januari j. 1. door den heer J. C. Ramaer in de afdeeling Nederland van het Aardrijkskundig Genootschap te 's-Gravenha- ge gehouden, welke door dr. Blink „een belangrijk stuk geographische statistiek" werd genoemd en sedert in druk is verschenen. Volgens de toen nog aanstaan de kiezerslijsten zouden er in Enkhuizen. 861/2 pro cent van het aantal mannen van 25 jaar en ouder kie zer zijn. Neemt men in aanmerking, dat nimmer 100 procent kan worden bereikt, dan is het percentage toch wel heel hoog te noemen. Oorzaak van dit verschijnsel is de omstandigheid dat er in Enkhuizen twee partijen zijn die elkaar bijna in evenwicht houden, dat er een scherpe strijd bij de stembus wordt gevoerd, dat er dientengevolge warme belangstelling heerscht. Te loochenen valt het feit niet, dat elders het gemis aan politieke belangstelling groot is. De politieke ver gaderingen worden bij uitzondering goed bezocht. Het kost moeite tal van kiezers naar de stembus te bren gen. Trouwens in den regel is bet gebruik van een stembiljet niet alleen bij verkiezingen maar matig. Onlangs bijv. werd in de soc.-dem. partij, die het krachtigst ageert voor algemeen kiesrecht van de 8400 leden aan een verkiezing voor het partijbestuur slechts door 4220 leden deelgenomen. Was de belangstelling bij de verkiezingen voor de 2e Kamer overal even groot als in de twijfelachtige districten dan zou, volgens den heer Ramaer het aan tal kiezers voor 1909 gestegen zijn van 875.000 tot 1.060.000, ter-wijl 't aantal mannen van 25 jaar en ouder 1.340.000 bedraagt. ITet cijfer van 1.060.000 kiezers, dat bij geprikkelde belangstelling zoo niet kan worden bereikt dan toch benaderd volgens de kieswet-van Ilouten die overigens wel niemand met den ontwer per „menschelijker wijze volmaakt" zal vinden is vooral merkwaardig, omdat tal van propagandisten voor algemeen kiesrecht als desideratum een millioen kiezers stellen. Tegenover de plaatjes met donkere en lichte figuren, die de verhouding tusschen het aantal mannelijke in woners en het aantal kiezers weergeven, om te doen zien, hoe slecht ons kiesrecht is, mogen deze nauwge zette becijferingen geplaatst worden, om niet minder duidelijk te doen zien, hoe weinig het kiesrecht wordt verlangd. In dit district zou het aantal kiezers zeker heel wat grooter kunnen zijn, dan het thans is, immers in Alk maar zelf kan men kiezer zijn indien men een huur prijs van 1.50, in de andere plaatsen van 1 betaalt. Hat de heer Er. Netscher de belangstelling voor dit punt in zijn district niet heel hoog achtte bleek wel uit zijn rede te Barsingerhorn, waarin hij, komende tot het. kiesrecht, als het ware zijn excuses aanbood en zeide: „men zal misschien zeggen: het is kiesrecht voor en kiesrecht na, het begint ons te vervelen In het strooibiljet, geteekend door de vrijzinnig-de mocratische kiesvereenigingen, is sprake van „den wettelijk geregelden tien-uren-dag." Ook de voorzit ter van de vergadering te Barsingerhorn sprak hier over. „D e wettelijke tien-uren-dag" is natuurlijk geen eiseh. Een uniforme regeling van den arbeids dag is immers niet bestaanbaar, een algemeene for inule derhalve ten eenenmale onjuist. Trouwens in een landbouwdistrict behoeft het niet te worden aangetoond, dat bijv. voor een landarbeider een dag an tien uren een onmogelijkheid is, dat er tijden van weinig werk en tijden van overstelpende drukte zijn. De lieer Netscher heeft de leuze aldus toegelicht: bond drie weken vóór den dag van de stemming. En enkele dagen later verklaarde Mr. Marchant, ka merlid en hoofdredacteur van het vrijzinnig-dembcra- tische orgaan „Land en Volk," in een vergadering te Deventer (Prov. Over. en Zwolsche Courant, 27 Mei) „Tegen de actie voer het staatspensioen hij deze ver- de vrijzinnig-democraten willen dus de arbeiders in kiezing gebood reeds ds overweging verzet, dat wtvoering "g in de komende vier jaar onmogelijk zou zijn en 't is em eiseh van politieke eerlijkheid om dit te bekennen. ongezonde bedrijven niet langer dan een zekeren tijd laten werken." Maar zóó gesteld zijn het niet alleen de vrijzinnig- demooraten die dit willen. Daarvoor zijn bijv. ook de vrij-liberalen te vinden. Bij de behandeling van de tienuren-motie in de Tweede Kamer zeide een der hun nen, de heer van Karnefoeek o.a„ dat hij zou willen zien, dat er geen algemeene regel werd gesteld, maar dat er voor bedrijven, waar een kortere arbeidsdag- werkelijk noodig blijkt, speciale wettelijke regelingen tot stand zouden komen. Zij achten het niet verkeerd, dat de staat ingrijpt in de maatschappelijke verhou dingen, maar zij vragen allereerst of daardoor soms ook meer kwaad zou worden gesticht, dan goed ver richt. De heer Netscher verklaarde, dat men niet bang behoefde te zijn, dat het loon door zulke maat regelen verlaagd zal worden, omdat de vakveTeenigin- gen voor de* oplossing van dit vraagstuk wel zullen zorgen dat kan de wetgever niet doen. Hoe nu, vra gen we. Ge acht de vakvereenigingen wel sterk ge noeg om de loonkwestie te regelen, maar niet den arbeidsduur? Het zou ongetwijfeld van zeer groote be teekenis zijn, indien hier de vakorganisatie zoo sterk as als in Engeland en er hier zooveel bereikt zou kunnen worden, als daar geschiedde. Maar wij we ten beter. Wij weten, dat een der kwade gevolgen van zulk een wettelijke verkorting van den arbeidsdag on der de tegenwoordige omstandigheden zou zijn werk staking op werkstaking en dat dit voor den werkman noodlottig zou worden is buiten kijf. En wanneer de heer Netscher. verklaart, dat de wetgever voor de op lossing van het loonvraagstuk niet kan zorgen, dan Z. K. H. de Prins zal Woensdag 9 Juni 's namid dags to half drie de tentoonstelling openen van pren ten enz. betreffende de geboorte, den doop en de jeugd van prinsen en prinsessen van Oranje-Nassau, dooi de Vereeniging „Die ITaglie" naar aanleiding van de blijde geboorte van prinses Juliana georganiseerd in het voormalig Rijksarchief gebouw te 's-Gravenhage. Bij gelegenheid van liet bezoek, dat de hertogen van Mecklenburg Donderdag onder geleide van Z. K. II. Prins Hendrik aan den Hoek van Holland brachten, toonden de hooge gasten zich zeer ingenomen met de uitrusting van het station voor den reddingsdienst aan den Hoek van Holland, het eenige op het vasteland dat een stoomreddingboot bezit en dat buitendien, in onderscheiding met andere, bet eenige station ter we reld is waar twee stoomreddingbooten gereed liggen. De minister van landbouw, nijverheid en handel, die tot herstel van gezondheid met verlof in het bui tenland vertoefde, heeft zijn verblijf aldaar onderbro ken, ten einde heden de plechtige bediening van den doop aan de Prinses te kunnen bijwonen, alsmede met het oog op het bijeenkomen van de Eerste Kamer op Maandag 7 dezer. Naar Het Volk verneemt wil minister Talma een staatscommissie in zake de werkloosheid in het leven roepen. Aan de commissie zou worden opgedra- zal hij moeten erkennen dat de wetgever heel voor- I gen te onderzoeken: I lo, in hoeverre de regeermg over de middelen be zichtig moet wezen met de regeling van den arbeids- I anel (,R voidoend© ingelicht te worden over duur. I Jen stand van de binnenlandsche arbeidsgelegenheid Dat men in dit district zich bij het uitbrengen van en jen omvang en den aard van de werkloosheid in de zijn stem zou laten leiden door dit tweede punt, het klinkt ons niet aannemelijk tenzij op een geheel andere wijze, dan zij bedoelden, die het hier in den ver kiezingsstrijd op den voorgrond hebben gesteld. Aan het slot van het vorige artikel hebben we. even aangeroerd de verhouding van de vrijzinnig-democra ten tot de staatspensionneering. Op de eerste algemeene vergadering van den vTij- zinnig-democratischen Bond in 1901 werd als program punt aangenomen: Verplichte verzekering tegen ziek te, invaliditeit en ouderdom. In 1905 treffen we op het program van actie van de liberale Unie en den Vrij zinnig-democratischen Bond aan: sociale hervormingen, verzekeringswetten, waar onder in het bijzonder do verplichte invaliditeits- en ouderdoms-verzekering met geldelijke bijdrage van den staat. verschillende vakken en welke aanvulling deze midde len behoeven; 2o. wat de regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid, als tot leniging van de gevolgen daarvan. Het ligt in de bedoeling het Kamerlid Treub tot voorzitter dezer tsaatseommissie te benoemen, terwijl daarin vooreerst verschillende bedrijven, waarin de werkloosheid' zich het meest doet gevoelen, door onder nemers zoowel als door arbeiders, vertegenwoordigd zullen worden, maar verder ook de verschillende poli tieke partijen, personen die zich in het bijzonder met de studie en de practische bestrijding der gevolgen van werkloosheid hebben bezig gehouden, en eindelijk ©enige hoofdambtenaren van 's ministers departement. GE M EN O D NIEUWS. Midwolde. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft jonkvrouwe E. J. van Panhuys te Hilversum, thans eigenares van het bekende grafmonument en standbeeld met marmeren familiewapens en medaillon in de Herv. kerk te Mid Den 17den Januari 1.1. werd in een algemeene verga- I wolde, in het Westerkwartier, den eigendom daarvan liet of dering van den Bond te Arnhem bij motie bij Hoofdbestuur erop aangedrongen, „dat liet zicli zoo mogelijk nog tijdig voor de algemeene verkiezingen uitspreekt voor de keuze staatspensionneering dwangverzekering." Op Hemelsvaartsdag j.l. kwam in den te Groningen gehouden vergadering van den Bond liet onderwerp opnieuw ter sprake. In zijn lezing wees mr. van Aal ten erop, dat bet gebrek aan eenstemmigheid over dit punt in den laatsten tijd scherper dan z. i. gewenseht en noodzakelijk was tot uiting gekomen. Hij vond den gevoerden strijd overbodig, omdat de vrijzinnig-demo craten de zorg voor de ouden van dagen van staatswe ge ter band willen nemen en dus één van zin zijn ten aanzien van haar streven. Dit beginsel moest men zoo veel mogelijk, de geschilpunten over de practische uitvoering zoo weinig mogelijk vooropstellen. Namens het hoofdbestuur en de commissie ad hoe gaf prof. Treub de toezegging, dat alle stelsels met het meest mogelijke vertrouwen zullen worden onder zocht, dat men het er eens over is, dat men niet mag vragen aan de ouderdomsverzorging meer ten koste te leggen dan men meent, dat de staat daaraan kan ten koste leggen. De vraag welk stelsel gekozen moet worden, kan alleen worden beslist door hen, die op het oogenblik dat een keuze moet worden gedaan, be schikken over voldoende, sociale, statistische en finan ciëele gegevens. Dat is een eerlijk en waarachtig standpunt. aan liet Rijk ten geschenke aangeboden onder voor waarde, dat het monument c. a. voortdurend daar ter plaatse wordt bewaard en onderhouden. Zooals reeds eerder werd gemeld zal hoogstwaarschijnlijk tot restau ratie van bovengenoemde kerk worden overgegaan, waarvan de kosten, ongeveer 12.000 gulden, door het, Rijk, synode, familie Van Panhuys en de kerkvoogdij te Midwolde te zamen zullen worden gedragen. In Maastricht. Een der lezers van het II b 1 d. schrijft: „Verleden week bevond ik mij, voor zaken, een paar dagen to Maastricht. Zoo nu en dan werd ik door de zen en genen, vooral jongens en meisjes uit den wer kenden stand, brutaal en spottend aangestaard; wat de reden was dezer bijzondere, doch minder aangename attentie, werd mij eerst des avonds, toen ik in de bui tenwijken der stad eene wandeling deed, duidelijk. Tus- sclien de Tongersche- en Brusselsche poorten bevindt zich achter eene rij burgerwoningen, eene kleine ar beiderswijk, het „blauwe dorp" genaamd; in de nabij heid daarvan werd ik meermalen nagejouwd met: „boe! boet boe! van Vorst! smeerlap! onnut!" en nog meer lieve woorden, te vuil om liier herhaald te wor den. Een meer opgevoed werkman, die mij een eindje begeleidde, deelde mij in 't kort de reden van dit schelden mede. „Ja, mijnheer, u hoort het, men ziet u voor Van Vorst aan. Van Vorst is, zooals u wel zal weten, R. K. pater geweest en nu socialist; men heeft hem van Ik K zijde niet met rust gelaten, zelfs zóó erg, dat men de arme kleuters der scholen tegen hem ophitst. Hier, de bewoners dezer wijk, noemt men de „blauwen,'t zijn leden van R. K. vereenigingendie mensclien worden tot razenden haat opgezweept en zijn in staat hem te De politie te Leiden heeft gisteren op de veemarkt aldaar aangehouden zekere V., aldaar woonachtig, die koeien ter markt had aangevoerd en te koop aanbood, die vermoedelijk aan anderen toebehoorden. Hij werd in verzekerde bewaring genomen en bekende de koeien uit een weiland te hebben meegenomen. Hij wordt verdacht ook op andere markten zich reeds aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De openingsplechtigheid der Middenstandstentoon stelling te Amsterdam zal plaats vinden op Dinsdag 15 Juni des namiddags te 2 uur. De opening zal ge schieden door den Minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Th. Heemskerk, in tegenwoordigheid der ove rige beschennheeren. Do plechtige opening zal plants vinden in die schouw burgzaal van het Paleis voor Volksvlijt. Een groot deel der stands, voornamelijk die welke door vakvereenigingen, modelwerkplaatsen en model winkels worden ingericht, naderen reeds hunne vol tooiing, evenals de decoratie en illuminatie, welke door het uitvoerend comité worden aangebracht. Wat la één maand uit Amsterdam vertrekt. In de maand April van dit jaar zijn 1400 personen uit de gemeente Amsterdam verhuisd. Voor zoover viel na te gaan waren daaronder 275 personen met een in komen van 6001000132 personen van 1000 2200; 80 personen van 22005100; 21 personen van 510010.000; 10 personen van 10.0000— 20.000 9 personen van J 20.00051.000, en één persoon met een inkomen, hooger dan 51.000. Ongeluk. Aan de strooeartonfabriek „de Aastroom" te O.-Pe- kela had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Do smid-bankwerker II. Smid werd bij het verrichten van werkzaamheden aan een machine door een kamrad ge grepen en daarbij vreeselijk verwond aan hals en ruk; tevens werden een paar ribben gebroken. Na geneeskundig te zijn behandeld doer den beer R. van Wering, arts, is clo ongelukkige naar zijn wo ning vervoerd. S. is gehuwd en heeft een vrouw en drio kinderen. Donderdag stond voor de rechtbank te Heerenveen terecht de 40-jarige J. N„ lid van den kerkeraad dei- IIervormde gemeente te Oosterzee, beschuldigd van beleediging- van ds. E., predikant bij die gemeente. In den laatsten tijd laaj, de verstandhouding tus schen dien predikant en oen deel van zijn gemeentele den te wenschen over. Op de vergadering van den kerkeraad kreeg N. woorden met ds. E., die de vergadering presideerde de predikant vroeg daarop: „Wou je mij soms weer te lijf?" N. antwoorde hierop: „Ik weet wel dat je al tijd een groote smeerlap bent geweest." De beklaagde bekende het feit. Z. i. leefde dominee niet, zooals een dominee leven moet. Het O. M. requireerde een geldboete van J 10, subs. 20 dagen hechtenis. Staking geëindigd. De staking aan de fabriek „Eilermarck" te Glaner- brugge is geëindigd. De stakers hebben gisteren den arbeid hervat zonder inwilliging van hunne eischen te heblxm verkregen. Prins Hendrik-polder. De liet vorig jaar in het Slaak (Z.) ingedijkte pol der, groot ruim 300 H.A., hoeft den naam Prins Ifen- drikpolder gekregen. Naar wij vernemen is gisteravond te Nieuwerbrug de feestviering ter eere van prinses J uliana op tragi sche wijze gestoord. Zekere v. d. B., klompenmaker van beroep, een on gunstig bekend staand type, werd in het gedrang op zijn beenen getrapt door zekeren S„ een oppassend jongmensch. Hierover in woede ontstoken, gaf v. d. B. S. een he- vigen stomp tegen liet hoofd, met het noodlottig ge volg, dat S. tegen den grond viel en enkele oogenblik- ken later den laatsten adem uitblies. De moordenaar, vader van zeven kinderen, werd on middellijk ingerekend. (Stichtselie Courant). Sinds eenige dagen loopen in den Haag reeds ge ruchten omtrent een duel, dat zou hebben plaats ge had tusschen twee hoofdofficieren, den gepensiomleer den overste G. P. A. G. H. R. en den nog actief die nenden kolonel R. H. O. baron v. d. O. Hoewel de juiste toedracht van deze zaak nog niet aan het licht wil treden, schijnt het gerucht zelf toch op waarheid te zijn gegrond. Het duel zou zijn gevoerd, naar aan leiding van een dezer dagen in een Haagsch blad ver schenen „open brief' van een officier, waardoor ver schillende officieren zich gekrenkt zouden hebben ge voeld. Die brief en eenige daaruit voortgevloeide ge volgen moeten tot het duel aanleiding hebben gege ven. Men beweert, dat een der partijen, hoewel niet ernstig, is gewond. Wie op dit oogenblik verder gaat, bewijst den ouden I vermoorden, te meer, wijl 't meerendeel drinkebroers I ziin. In hun blinde woede meenen zij in ieder persoon, van dagen geen dtenst. hoe<1 en eeu baard (lraagt> Van Vorst Aldus sprak volgens het verslag in de Prov. Gron. I z;eilu is niet de eerste, maar toch, u heeft wel iets Ot. de voorzitter van den vrijzinnig-democratischen van hem weg, zoo bij avond." Gisteren zijn de eerste huur-auto's (taxameters) te Amsterdam in dienst gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1