DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 129 Honderd en elfde jaargang. 7 JUNI. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG Prijs der gewone advertentie» Per regel f 0,10. Bij groote contracten raL ^ute letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De verkiezingen. Telefoonnummer 3. OEMENQD NIEUWS. Onvoorzichtig. Verzoek om vroegere winkelsluiting. Inbraak. Staking. Sintels zoeken. In de kokende soep. Gevallen. 'Uit Egmond aan Zee. it. 1 I ■IIIIWIIBM II <1 HINDERWET. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. WIJPKEMA. aldaar om vergunning tot het oprichten van een heete- luchtoven in het perceel Achterdam Wijk C. No. 30. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 17 Juni e.k., 's-voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 3 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter, lo. B. DONATH, Secretaris. De „Bond voor Staatspensionneering" heeft getracht deze verkiezingen te beheerschen. Hij is in de laatste jaren snel gegroeid en telt een dertigduizend tal le den. Een krachtige propaganda is er gevoerd: men denke maar eens aan de vele vergaderingen met spre kers, opgeluisterd door lichtbeelden, zangnummers, voordrachten en toepasselijke tooneelstukken, waarin liet denkbeeld van Staatspensionneering wordt aange prezen en waarin wordt aangespoord tot het lidmaat schap van den Bond en het toetreden wordt den aanwezigen soms* zóó gemakkelijk gemaakt, dat hun de moeite gespaard wordt naar de bestuurstafel te gaan, daar zo hun naam kunnen opgeven, gelijk wij dat hier in Alkmaar hebben bijgewoond, hij eenige bestuursleden, die «doh te dien einde in de pauze onder het publiek in de zaal begoten. Dank zij deze krach tige propaganda, is het geestelijke kind van de oprich ters gegroeid tot een kraclitigen knaap. Doch het is nog slechts een knaap, die in jeugdigen overmoed zijn kracht wil beproeven en dingen doet, die hij zeker, indien zijn beleid geëvenredigd was aan zijn kracht, zou hebben nagelaten. Hij heeft zich meester willen maken van de Tweede Kamer. Aan de „cand. voor lid der Tweede Kamer" heeft hij onder mededeeling dat de Bond circa 25000 leden telt, verzocht „wel Uw aan dacht te willen schenken aan onderstaande vragen en Uw antwoord zoo spoedig mogelijk aan den secretaris te doen toekomen.'' Die vragen waren de volgende: Zoudt Gij, als lid der Tweede Kamer, willen mede werken aan het tot stand komen van een Ouderdoms- pensioenwet, waarbij aan allen zonder onderscheid pen sioen wordt toegekend? Zoo niet Zoudt Gij dan, U aansluitende bij wat genoemde Bond voorts nastreeft (zie de Groninger motie van 1907), als Kamerlid willen medewerken aan het tot stand koinen van een Ouderdoms-pensioenwet in den geest van de Deensche wet van 1891 of de Engelsche wet van 1908? Zoo niet Zijt gij dan wellicht een voorstander van Ouder- domsverzekering met verplichte premiebetalingen, zooals die o.a. is belichaamd in de Duitsche wet van 1889? Of: Zijt Gij tegen elke staatsbemoeiing op bet punt van Ouderdomsverzorging Op de vragen volgden deze zinnetjes: „Uw antwoord wordt met belangstelling tegemoet gezien en aan de Bondsafdeelingen in Uw kiesdistrict meegedeeld." „Binnen 14 dagen niet antwoordende, zullen wij U als tegenstander van onzen Bond moeten beschouwen." De verantwoordelijkheid van een volksvertegenwoor diger is natuurlijk een geheel andere dan die van een propagandist. Dat het uitoefenen van pressie bij de stombus ten bate van één belang gevaar oplevert voor de beharti ging der onderscheidene landsbelangen het behoeft niet te worden aangetoond. En hoever ging die pressie van den Bond soms! To Bcilon bijv. werd dr. Roessingh, die twintig jaar lang de afgevaardigde voor dat district is geweest, op een onaangename wijze bejegend door den propagandist van den Bond, don heer van der Pers, die verklaarde, dat men desnoods den heer Roessingh moest laten val len. En wat te zeggen van het manifest van den Bond voor staatspensionneering, waarin in den aanhef wel wordt gezegd dat men door het kiezen van nieuwe le den voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft uit te maken „in welke richting gij in de eerstkomen de vier jaren het land geregeerd wilt zien, en welke wetten gij in 's lands belang tot stand wenscht te zien komen," waarin wel wordt verklaard: „wij willen geen invloed uitoefenen op uwe politieke zienswijze, wij wenschen die te eerbiedigen," maar waarin de kiezers worden aangespoord te zorgen dat er „meer dan ooit, mannen gekozen worden, van wie men zeker weet, dat zij met kracht zullen aansturen op staats pensioen zonder premiebetaling en dat aldus eindigt „Denkt er vooral aan, als gij IT alleen in het stom hokje bevindt, waar gij Uw stembiljet invult, dat ook van Uwe stem het wel en wee van duizenden af hangt," De pressie op de Kamerleden is falikant uitgekomen. Van Standaard tot Nieuwe Courant, van Land en Volk tot Centrum is tegen zulk een onverantwoorde lijk optreden geprotesteerd. Een lijst van antwoorden is, voorzoover ons bekend, niet gepubliceerd. Van zijn kracht heeft de Bond, zooals wij in den aanvang zei den, gebruik willen maken, maar van beleid getuigde dit niet. „Land en Volk" heeft in dit verband ge sproken van een „guillotine." Aan onze lezers, die „onder de streep" in den laatsten tijd hebben gelezen van de verschrikkelijke wijze waarop in Frankrijk dit werktuig werd gebruikt, hoe daaronder tal van edele hoofden zijn gevallen, zal deze beeldspraak bijzonder duidelijk zijn. Is de directe pressie op de Kamerleden blijkbaar zonder invloed gebleven, de stembus zal moeten uit maken, hoe de kiezers over deze zaak denken. De aftredende candidaat in dit district heeft zich niet laten "intimideeren. Hij is op het standpunt blij ven staan, dat ook in 1905 door hem was ingenomen. Tegenover hem staat een ander vrijz. cand., die zich niet behoefde te laten intimideeren, omdat hij sinds jaren een ijverig voorstander en een onvermoeid pro pagandist voor staatspensionneering is geweest, een der voormannen uit den Bond. Maar hebben die kiezers, die zich bij het uitbrengen van hun stem enkel laten leiden door „staatspension neering," zich niet allereerst af te vntgen, of over het ouderdomsvrangstuk in de komende vier jaren in het parlement zal worden beslist? Zaterdag reeds ver meldden we, dat de hoofdredacteur van het vrijzinnig- democratiesche orgaan, het Kamerlid Marchant, tot zijn kiezers zeide: „Tegen de actie voor het staats pensioen bij deze verkiezing gebood reeds de overwe ging verzet, dat uitvoering in de komende vier jaar onmogelijk zou zijn en 't is een eisch van politieke eer lijkheid om dit te bekennen." Wat is het geval? De Bond heeft ijverig gepropageerd, maar ernstig cijferwerk heeft ze niet verricht.^ Hij bezit oiuler zijn leden tal van predikanten en dat ligt voor de hand, waar hij de naastenliefde wenscht to bevorderen. Vandaar dat in geschriften en rodevoeringen nog al eens bijbelteksten worden aangehaald. Aan Lucas 14 is, naar het ons wil voorkomen, echter te weinig gedacht. „Wie van U zoo lezen we daar willen de eenen toren bouwen, zit niet eerst neder en overre- kent de kosten?" De Bond heeft het „overrekenen" verzuimd. Vaststaande cijfers zijn er, voor zoover ons bekend, niet. Zeker er zijn ons een aantal schattingen bekend, maar die zijn zoo onnauwkeurig dat we tegenover de „schilderachtige cijfers" die indertijd in dit blad werden opgenomen, een nieuwe artikelenreeks, over het onderwerp staatspensionneering, onder het opschriftje „Onzekere cijfers" zouden kunnen plaatsen. Men is in den laatsten tijd overhaast aan het cijferen gesla gen en de gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. Als de heer Treub cijfert (Land en Volk van Woens dag 14 April) begint hijmet een rectificatie van een raming van zich zelf. Verder cijferende komt hij tot de conclusies: dat de heer Vliegen zich eventjes 50 millioen met zijn stelsel heeft vergist; dat de heer Wibaut, die „een bescheiden begin" wil de, 40 millioen beneden de waarheid bleef; dat de ouderdoms-pensionnéering naar Engelseh model, met inbegrip der bedeelden, hier niet zou komen te staan op 1*2 of 15 maar op 25 millioen per jaar, ter wijl wegens de natuurljjke stijging van het aantal ouden van dagen bij toeneming der bevolking ett ver lenging van den levensduur, op een jaarlijksche toe neming der uitgaaf van omstreeks 2 is te rekenen en 42 millioen, wanneer men op 05-jarigen leeftijd niet de peaisioenuitbetaling wilde beginnen. Terwijl de heer Treub cijfert, cijfert ook,Het Volk Het blad komt tot de slotsom dat 9V2 millioen vol doende is. Maar een paar dagen later.... becijfert het dat het zich vercijfert heeft en erkent„met een pensioenbedrag als in Engeland zou het 15 a 17 mil lioen kosten." We zouden natuurlijk te veel van de aandacht on zer lezers vergen, indien we alle finauciëele buitelin gen op het slappe-koord van de staatspensionneering gingen volgen -we hebben echter meer staaltjes bij de hand. Genoeg zij echter het feit, dat er nog geen vast staande cijfers zijn. En evenmin heeft men tot heden de middelen aan gewezen, waarmede de uitgaven moeten worden be taald. Het is waar, men hoort iets over successie-be lasting, bezuiniging op oorlog en marine, over een progressieve pensioen-belasting maar daarmede moet men tevreden zijn. In ieder welgeordende huishouding vraagt men, al vorens een uitgave te doen, hoeveel kost het? Zou men dat in de staatshuishouding dan niet moe ten doen? Aangenomen echter, dat de voorstanders van staats pensionneering een meerderheid kregen, dan nog, en wij beroepen ons hier op de autoriteit van mr. Treub kon er voorloopig niets van komen, ja, ook al krijgen zij een „working majorty" zoo groot als zij maar kun nen wenschen. „Het voorspiegelen van maatregelen in het belang der misdeelden in de maatschappij, welke uitvoerbaar heid men niet eerst heeft onderzocht, is geen demo cratie maar demagogie." (volksverleiding)." Dr Bos bestreed in het Aprilnummer van de Vragen des Tijds het denkbeeld van staatspensionneering zon der premiebetaling als niet passende in de door hem ontwikkelde „Vrijziimige-Hervormingspolitiek," „Pen- sionneering, geen verzekering; belasting, geen premie" noemt hij „ten eenenmale een valsche leuze". „Laat althans wie ze laat klinken, er dadelijk bijvoegen, dat geen cent staatsgeld beschikbaar blijft in dergelijk stelsel voor de regeling van de verzekeringen tegen ziekte, tijdelijke en blijvende invaliditeit, maar deze door do belanghebbenden geheel moeten betaald wor den. De eerlijkheid gebiedt, dat." Mr. 11. A. Smidt, vrijzinnig-democratisch Kamerlid te Veendam zeide tot zijn kiezers verslag Prov. Gron. Courant 5 Mei dat het zijn meening „over de ouderdomsverzekering en over staatspensionnee- ring wasdat het voor den staat op het oogenblik wel niet mogelijk is." En wat zei prof. Drucker, vrijzinnig-democratisch Kamerlid in zijn Vrijdag j. 1. gehouden politieke le zing te Groningen? Hij verklaarde dat op de wijze, waarop de staatspen sionneering thans door sommigen op den voorgrond wordt geschoven, veel is, dat van do zijde van spreker en zijn vrienden verzet heeft uitgelokt. „Voorts zoo lezen we in het verslag van de Prov. Gron. Ot. van 5 Juni verzet spr. zich er tegen, dat men door het aannemen van allerlei veronderstellin gen, die zullen moeten falen, en door naar het Engel sche voorbeeld de bedeelden uit te sluiten, waarvoor nauwelijks een reden is aan te wijzen, tot eenigszins bereikbare cijfers komt. Men is aan den anderen kant zeer optimistisch ten opzichte van het bijeenkrijgen van de benoodigde millioen, 15 of 20 millioen, het komt er zoo nauw niet op aan. Waimeer men echter heeft bijgewoond hoe moeilijk het is de Tweede Kamer te brengen tot de belasting van een paar millioen, dan kan men niet zoo optimistisch denken over de ver krijging van die zooals men dat zegt „luttele" 15 of 20 millioen. Voor spr. gaat het niet zoo gemakkelijk maar te zoggen de zaak is in orde, ik ben voor staats pensionneering. Bovendien vreest spr., dat de uitvoe ring van dat stelsel niet zooveel tevredenheid zal wek ken in liet land. Spr. wil zich hoeden iets te beloven, waarvan hij niet overtuigd is, dat het kan worden uit gevoerd en, eenmaal uitgevoerd zijnde, voldoening zou schenken. Daarom kan spr. niet meegaan met de mode van den dag." In het debat met den heer Vliegen zei de heer Druc ker zich nog te herinneren hoeveel moeite het kostte 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting te leggen, hoe de socialisten toen zelf kwamen vertellen, dat die opcenten op de bedrijfsbelasting niet moesten worden geheven, omdat er zooveel menschel! waren, die het eigenlijk niet best paste. Als het /oo gaat begrijpt spreker niet, waar die 22 millioen (hij uitkeering op 05-jarigen leeftijd) van daan moeten komen. Met een enkel woord lichtte spr. toe dat hij door het ijveren voor staatspensionneering de mode van den dag to noemen, geen verwijt heeft willen richten tot hen die al lang voor de idee van staatspensionneering propageeren. Spr. heeft volstrekt niet bedoeld de zaak belachelijk te maken. Spr. heeft daarmee alleen zijn afkeuring willen uitspreken over hen die plotseling voorstanders der verplichte verzekering voor staats pensionneering zijn geworden, met het oog op een po litiek voordeeltje. Spr. herhaalt dat hij het een der allerbelangrijkste vraagstukken acht maar dat men niet de oplossing moet zoeken door een leus. Als de lieer Vliegen alléén in de Kamer zat, zou, dat gelooft Sj r. wel, de wet er gauw zija, maar men zal in de Kamer wel niet zoo spoedig een meerderheid vinden. Dit alles moge in ernstigeoverweginggenomenworden door hen, die Vrijdag geroepen zullen zijn, een afge vaardigde naar de Staten-Generaal te kiezen. Wij gelooven thans te kunnen eindigen met de be antwoording der door ons gestelde vraag: hebben in dit district de beginselen, die in het program, door on zen afgevaardigde onderteekend, zijn neergelegd sinds 1905 het veld moeten ruimen, voor die zijns tegenstan ders? Nóch „algemeen kiesrecht," nöch „wettelijke tien- uron-dag" zijn bijzonder op den voorgrond gesehoven of gedrongen en daartoe was ook geen bijzondere aan leiding. En wat „staatspensionneering" betreft het kiezen van een afgevaardigde die voor staatspension neering is, zal in de komende periode tot geen prac- tisch resultaat leiden. Thans rest ons de 2de vraag n.l. of Alkmaars afge vaardigde, wien in 1905 het vertrouwen door deover- groote meerderheid der kiezers opnieuw werd ge schonken, dat vertrouwen in de afgeloopen jaren on waardig heeft betoond. Vrijdagavond was zekere Janssen te Bautsch, nabij Heerlen (L.), bezig met liet schoonmaken van een met hagel geladen geweer. Plotseling ging het wapen af en de man kreeg heel de lading hagel in zijn rechter arm, die eenvoudig aan flarden hing. De ongelukkige werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar dr. De Weener den arm amputeerde. Naar aanleiding van het gunstig resultaat in Am sterdam, zal door het bestuur van den Nederlandschen Bond voor Boekverkoopersbedionden, afdeeling 's-Grn- venhage, tot (1e Haagsche patroons het verzoek gericht worden, evenals te Amsterdam, hunne winkels of kan toren, van 15 Juni31 Augustus des avonds om 8 uur te sluiten en de werkzaamheden op dat uur te doen eindigen. Te Vliet, bij Lekkerkerk, is ingebroken in de werk plaats van den heer R. van Vliet, goud- en zilversmid. Gestolen zijn: een gouden dames-horloge en 6 of 8 gouden ringen. Te Klein Ulsda (Fr.) staakten Zaterdagmiddag do tichelwerkers in de steenfabriek van de firma Strating, omdat geen loon voor Pinkster-Maandag werd uitbe taald. In vroeger tijd werd door de spoorwegmaatschappij en toegelaten, dat arme lieden op de spoorwegterrei nen, nabij de locomotieven, stukjes steenkolen zochten, uit de daar uit de locomotieven geworpen sintels. In verband met de veiligheid, heeft de Hollandscho Spoor thans een verbod hiertegen uitgevaardigd, het geen zeker een teleurstelling is voor de vele behoeftige lieden die hiermede, gedurende de wintermaanden, brandstof voor hun huishouden bijeenzochten. Te Losser is het vijfjarig zoontje van den herber gier Gervink in een pot met kokende soep gevallen en aan de gevolgen overleden. Een 12-jarig meisje viel Zaterdag in een woning aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam van een hooge trap ze bekwam een ernstige hoofdwonde en werd voor de eerste hulp naar het zittingslokaal in de Willemstraat gebracht. Vandaar werd ze per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar ze in zeer bedenkelij- ken toestand aankwam. Naar wij vernemen, is op initiatief van den heer W. la Roy, hoofd der school te Egmond aan Zee, door een groot aantal notabelen dezer gemeente aan den presi dent van de rechtbank te Alkmaar een request gericht, waarin o.m. het volgende voorkomt: „Ten diepste geroerd door de gebeurtenissen van den jongsten tijd in deze gemeente en ten zeerste geschokt door hetgeen het hoofd onzer gemeente, den burge meester is wedervaren, kunnen zij niet nalaten hun groot leedwezen daarover uit te drukken. „Maar dit neemt niet weg, dat zij betreuren in de hoogste mate het lot dat hun burgemeester wellicht te wachten staat. De meesten der ondergeteekenden heb ben den heer Pranger gedurende een groot aantal ja ren kunnen gadeslaan in zijn maatschappelijk en gees telijk leven en bovendien in zijn ambtelijk leven. „Nöch op het een, nöch op het ander kon gedurende een kwart eeuw iets worden, aangemerkt. „Door zijn leven en zijn daden als mensch en ambte naar heeft de heer Pranger het onverzwakte vertrou wen van ondergeteekenden gewonnen. En het is hun een waarachtige behoefte uw geëerbiedigd college de heilige verzekering te geven, dat dit vertrouwen op hechte grondslagen berust zóó zelfs, dat zij zich ge noopt gevoelen u mede te deelen, dat na de treurige gebeurtenissen dat vertrouwen in burgemeester Pran ger bij hen nog in geenen deel is geschokt geworden. „Kon het mogelijk zijn, dat van hun burgemeester nog afgewend kon worden het fel dreigende dat hem boven het hoofd hangt, ondergeteekenden zouden zich

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1