T ads nTeu w s, BINNENLAND. Een geschenk. De aubade. Eerste Kamer. Prov. Staten van Noordho'.Iand Uit Purmerend. Van Texel. Doodgevallen. Een gasontploffing Staatsloterij. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Hooger beroep. „Voori Itgang." In den aanhef van het ingezonden stuk werd gezegd dat een plaatsje werd gevraagd omdat ik den schrijver „de eer" aandeed, hem te citeeren „niet geheel juist of ten minste zeer onjuist." Dat is het motief dus. En op dat motief slaan. regels van de. Wat volgde op de hoofd- en bijredenen? Allereerst een deel dat totaal overbodig was. Ik schreef immers (Alkm. Ct. 4 Juni) en ik ver zoek beleefd, de volgende passages te vergelijken met het ingezonden stuk: „Kan het district Alkmaar zich de weelde van twee candidaten der linkerzijde veroorloven? Wij aarzelen niet de vraag in bevestigenden zin te beantwoorden, mits door trouwe opkomst gezorgd wordt, dat de derde candidaat niet de dadelijke zegepraal behaalt." „Steunen de oud-liberalen te Appingedam, die vier jaren geleden met een eigen candidatuur kwamen, thans niet den candidaat, secretaris van den vrijzinnig- democratischen bond? Geschiedt hetzelfde niet in Veendam en Winschoten? Wij weten wel dat er in an dere districten tussehen vrij-liberalen en vrijzinnig-de mocraten gestreden zal worden bijv. in het straks genoemde Deventer maar waar blijkt dat elders samenwerking bestaat, daar is ze ook hier mogelijk bij de stemming, daar had men hier een mooi voorbeeld van taktiek kunnen geven, zonder zich aan beginsel- verzaking schuldig te maken." Aan het slot van het artikel stelde ik twee vragen, luidende Ileeft Alkmaars afgevaardigde, wien in 1905 op den zelfden candidaat, die nu tegenover hem staat al da delijk bij de eerste stemming zulk een onverwachte overwinning ten deel viel, het vertrouwen, dat hem door de overgroote meerderheid der kiezers men zie hierboven opnieuw werd geschonken, in de af- geloopen vier jaren onwaardig betoond Of hebben in dit district da beginselen, die in het progrgm, dat hij onderteekent, zijn neergelegd, sinds 1905 liet veld moeten ruimen voor die zijns tegenstan ders Ik begon met de beginsel vraag, en eindig- el e aldus„In een volgend artikel komen we op die drie punten nader terug." Derhalve had ik nog niet afgedaan met de eerste r.n moest nog begiimen aan de tweede vraag. Uitgespro ken was ik dus nog lang niet trouwens ik had de artikelen-reeks zoo opgebouwd, dat zij Woensdag avond zou eindigen en dat ik Donderdag nog oen ar tikel, daarop voornamelijk steunend, zou geven. En nu eiseht toch het fatsoen en de beleefdheid dat men iemand, tegen wien men iets te zeggen heeft, laat uitspreken, temeer als men dien iemand in zijn eigen huis bezoekt, al is dat huis dan ook oen openbaar ge bouw. Ik heb gelijk uit mijn schrijven blijkt den schrijver niet onheusch willen bejegenen wegens zijn grofheid. Ik heb hem geschrevenweest kort en daartoe zal niemand, die het stuk leest mij het recht ontzeg gen haalt geen overbodige dingen aan, wacht tot Zaterdagavond, wanneer ik over de beide vrijz.-dem. beginselen, die bij deze verkiezing tot leuze zijn ge steld, ben uitgesproken, schrijft nog niet over die za ken, die ik misschien even aangeroerd, maar niet afge handeld heb. Mijn schrijven luidde aldus: WelEdelgeboren Heer, Bijgaand zend ik IT Uw ingezonden stuk terug, in de eerste plaats omdat ik het beter acht, dat U, indien U het gewenscht mocht vinden te opponeeren, daarmede wacht na het artikel van hedenavond en in de tweede plaats omdat ik U wel dringend wilde verzoeken toch vooral, met het oog op de plaatsruimte kortheid te be trachten en alleen te bestrijden wat ik schreef, kan het zijn niet „vooruit te schrijven" op hetgeen ik nog in de pen heb. Om slechts een paar voorbeelden te noemen. Is een tirade als op blz. 2 niet totaal overbodig, waar i k reeds erkende dat het gevaar van overwinning van een clericalen candidaat alleen dan bestaat, als men links laksch is? Heb ik zelf niet uitdrukkelijk gezegd, dat er in sommige distrieten tussehen vrijzinnig-democra ten en vrij-liberalen wel gestreden zal worden en niet in het'bijzonder Deventer genoemd? Waartoe het te herhalen? En dan vindt U het wel juist vooruit te -ehrijven op hetgeen ik in verband met de candidatnur- Foreest zal zeggen? Hoewel ik op kortheid moet aandringen, ben ik ove rigens volkomen bereid een bestrijding te plaatsen. Met beleefde groeten, Van ITEd. de dw. dn. E. O. 11. Chr. Bruins. Gistermiddag ontving ik het volgende schrijven: Den lieer Hoofdredacteur v. d. Alkm. Cour. alhier. Weledelgeb. Heer. De weigering mijn ingezonden stuk „Kaar aan leiding van „De Verkiezingen" Alkm. Cour. van 4 Juni op te nemen speet mij wel, doch bevreemdde mij niet. l)ü redenen, die gij voor de niet plaatsing opgeeft, kan ik niet billijken. Uw stuk van 4 Juni was een afgerond geheel, waar in gij mij onvolledig en onjuist geciteerd liadt. Toen en niet later moest de rectificatie daarvan volgen. In niets ben ik Uwe gedachten vooruitgeloopen. Alle punten door mij aangeroerd, waren opgewekt door be weringen door U geuit of antwoorden op vragen door U gesteld. Waar ik eenzelfde zaak behandelde als gij, geschied de dat, omdat Uwe behandeling zeer éénzijdig in het voordeel van Uw candidaat opgezet was. Alleen over het „te lang" mag ik niet oordeelen. Het spreekt van zelf, dat ik na de ervaring in deze. door mij opgedaan niet veel waarde kan hechten aan „Uw volkomen bereid zijn een bestrijding te plaatsen." Ik breng U mijn dank voor Uwe beleefdheid mij mijn stuk terug te zenden en verblijf', hoogachtend, Uw Dw. F. J. AUKES. Voorzitter „Vooruitgang." Aan de lezers laat ik nu gaarne de beoordeeling over do vragen: Of ik als leider van de Alkmaarsche Courant niet een zuiver en eerlijk standpunt in deze zaak heb inge nomen of ik een dergelijk infaam briefje als het 't laatst gepubliceerde heb verdiend of ik het heb verdiend, dat, er in een openbare ver gadering wordt gezegd door den voorzitter, dat in de Alkmaarsche. Courant geen debat wordt verleend en dat het „later" zal worden toegestaan; of ik in deze zaak vrij uit ga? Maar voordat de lezers lieslissen, hebben ze te luis teren naar den voorzitter van „Vooruitgang." Zij hebben recht op zijn verdediging gelijk ik recht heb een antwoord op mijn tot hem gerichte vraag te eisehen. E. C. TT. Chr. BRUINS. Den Heer Hoofdredacteur van de Alkm. Cour. alhier. Weledelgeb. Heer. Uw artikel „Een persoonlijk feil" ontving ik heden morgen, ongeveer half 12. Hoezeer ik waardeer Uw goede bedoeling mij de ge legenheid te verschaffen onmiddellijk bij de verschij I ning mijn antwoord op te nemen, kan ik daarvan toch I geen gebruik makeu. Mijn tijd tot 12 uur behoort niet aan mij, doch aan I mijn school. Ook van 12V3—17? hen ik door mijn les- I sen aan de Normaalschool verhinderd van tftv schrij- I ven kennis te nemen. I De beschikbare tijd van 12121/2 en van U/22 is I te kort voor behoorlijke bestudeering en beantwoor- I ding. Na afloop van mijn werkzaamheden dus eerst I heden avond laat, kan ik daartoe overgaan. Hoogachtend, Uw Dw. F. J. AUKES. Alkmaar 8:6:'09, 12uur. I II. M. de Koningin heeft ter gelegenheid van den I Heiligen doop aan H. K. II. Prinses Juliana, een be- I langrijke gift doen toekomen sen behoeve van de armen I van 's-Gravenhage. Hedenmiddag om 5 uur zal de Koninklijke Familie met groot gevolg in het Malieveld te 's Gravenhage aanwezig zijn tot in ontvangst name van de hulde der ingezetenen, ter gelegenheid van de geboorte van II. K. II. Prinses Juliana. De belangstelling in deze zanghulde is zóó groot, dat op de tribunes geen plaatsen meer beschikbaar zijn. I11 het midden van het feestterrein is een groote planken vloer gelegd, ter grootte van ruim achthon derd vierkante meter, waarop de zangeressen en zan gers, benevens de muziekkorpsen, zich zullen opstel len tegenover de koninklijke loge. Do feestzang „Oranje en Nederland godichl door P. Landman en getoonzet door M. 11. van t Kruys, die onder 's componisten leiding ITare Majesteit de Koningin zal worden toegezongen, is alleen voor deze gelegenheid vervaardigd, net gedicht zal aan hen, die op de tribune plaats nemen, worden uitgereikt, maar de muziek blijft manuscript; het werk zal dan ook 11a deze aubade niet meer worden uitgevoerd. De componist zal, 11a de aubade, aan II. M. de Ko ningin een afschrift van zijn toonzetting aanbieden, maar voor mogelijke uitvoeringen in kleinen kring zal het werk niet meer ter beschikking zijn. Z. K. II. Prins Hendrik heeft aan liet feestcomité te 's-Gravenhage doen berichten, dat Z. K. II. heden avond volgaarne het vuurwerk in de Maliebaan zal bijwonen. Gisteren vergaderde do Eerste Kamer. Geopend te 83/4 uur. Voorzitter baron J. E. N. Sehimmelpen- ninck van der Oye. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen be scheiden en laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen. De Voorzitter deelt mede, dat de Centrale Sectie besloten heeft heden in de afdeelingen verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken en dat het zijn voornemen is Woensdagmorgen of Woens dagmiddag eene openbare vergadering te houden ter behandeling van 'de Subsidie-wet bijz. H. B. S. en van de wetsontwerpen welke alsdan gereed zijn. Donder dag zal met de behandeling worden voortgegaan tot 's namiddags 1 uur, ten einde de leden in de gelegen heid te stellen zich tijdig huiswaarts te begeven. In het einde der maand zal de Kamer dan weder bijeen geroepen worden ter afdoening van die wetsontwerpen welke onafgedaan zijn gebleven. De vergadering is daarna gesloten. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen zich Woensdagmiddag 0111 43/4 ure, individueel, naar het paleis in liet Noordeinde begeven en zich al daar vereenigen 0111 met den Voorzitter II. M. de Ko ningin het adres van gelukwensch met de geboorte van prinses Juliana aan te bieden. (led. Staten stellen voor de subsidie voor de Am bachtsschool te Alkmaar voor de jaren 19101912 te brengen op 4000 (vorige jaren was deze 3000.) In 1908 werd aan de Visscher ij school te IJmuiden 2000 subsidie verleend, onder bepaling, dat de ge meente Velsen ook J 2000 moest geven. De gemeente wilde evenwel niet liooger dan J 1500 gaan. Nu vraagt 't bestuur der school opheffing van deze voorwaarde. Ged. Staten stellen voor, zich bereid te verklaren over de jaren 19101912 2000 subsidie te verleenen, maar alleen voor 1910 ontheffing te verleenen van de be doelde bepaling voor de gemeente Velsen. Joh. Baijs dr., schipper voor 't personenvervoer naar Wieringen, vraagt de subsidie der provincie van J 100 op 700 te brengen, omdat zijn rekening een tekort aanwijst. Ged. Staten hebben 't Kijk evenwel bereid bevonden dit tekort te dekken, zoodat de provincie nu voor de jaren 19101912 de gewone subsidie van 400 zal verleenen. Ged. Sftaten stellen voor, om voor de jaren 1910 1912 de volgende subsidie-aanvragen in te willigen Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose 1000. (Deze subsidie alleen voor 1910.) 't Kaascontrole-Station „Noord-Holland" te Hoorn ƒ1000, (alleen voor 1910.) Itoll. Maatschappij van Landbouw voor bijdrage in de koeten van de salarieering van een zuivelconsulent 2600. Gebr. de Groot te Kampen voor den stoombootdienst KampenUrkEnkhuizen 1500. Langedijker Winkeliers-nering en vakvereeniging voor een handelseursus te Zuidscharwoude J 47. ÜEMENÖD NIEUWS. Uit Bergen. (G ■sneeutera&d vervolg). Naar aanleiding van de door deze benoeming ontsta ne vacature geeft de voorzitter inlichtingen, waaruit blijkt dat het de wensch is te benoemen een onderwij zer met acte Fransch en wiskunde. De heer M»tchm°ger vindt een laenkrzcht met an dere acten niet noedig, daar hij privaatlessen zal geven en dit het onderwgs z*l schader. Trouwen» Alkmaar is too dicht bjj, wie privaat lessen wil nemen kan naar Alkmaar gaan. En de onderwater za! eenmaal eon acta hebbende, er nog meerdere trachten te krggac. Mocht men vreemde acten verlangen, dun ia Duitseh en Engelsch meer aangewezen dan Franscb. De heer Veenhugisn merkt op dat alleen de gegoadeu er van zullen kunnen profiteeren. De voorzitter meent dat een dusdanige leerkracht getocht zal worden door pensiongasten, hier met kin deren verblijvende. Na eenige algemeens besprekingen, werd besloten, dat bij de oproeping geplaatst zsl worden dat voor de acte in de moderne taal f 100 en voor de acte wiskunde f 50 zal worden verleend. De benoeming van den heer van Hoorn tal ingaan, wanneer de nieuwe onderwijzer zal zgn in functio ge- treder, in verband met het salaris echter werd besloten, dat het salaris zal ingaan 1 Juli a.s. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd met algemeene stemmen benoemd de heer N. J. Punt ambtenaar ter Secretarie alhier, op een tractement van f 70. De verordening regelende de verdeeliDg der werk zaamheden van Ëe ambtenaren va i den Burgerlijken Stand werd in verband met deze benoeming gewijzigd. Da heer Punt ter vergadering aanwezig, zegt den Raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen, onder belofte dat hij alles zal doen om dit vertrouwen niet te beschamen. De voorzitter deelt mede, dat het ijkkantoor te Alk maar is opgeheven en de heer chef-ijker vraagt of er in de gemeente een lokaal aanwezig is waar geijkt kan worden. Burgemeester en Wethouders berichtten reeds den chef-ijker, dat een der schoollokalen voor den gk beschikbaar kon worden gesteld, mife de gk plaat» had alleen voor de gemee Me Bergen ec dan op Zaterdag. De heer chef-gker beantwoordde dit schrg- ven in den zin, dat met het schrgven van het College rekening zal worden gehouden. Van de fm. Groenevt ldt-Van de Peil was een t fferte ingekomen omtrent de verlichting ouder overlegging van een kaari, waaruit blijkt, dat een ondergrondsche en een bovengrondscha kabel dienst zullen doen ter leiding vau het licht dat 220 vólten sterk z»l zijn. De Voorzitter gif op deze kaart zeer breedvoerige inlichtingen en las daarna het hierbjj overgelegde verdag van bovengenoemde firma voor waarvan ontleend wordt dat de centrale voldoende zal zrjn voor 500 lichten voor een sterkte van 82 normaalkaarien. De prijs van een lamp per jaar wordt berekend op f 12.—, dan kan men zulk een lamp gebruiken zoo veel men wi), hst aanschiffan van meters ten koste van de verbruikers is veel te' duur, uitzonderingen sgn daarvoor b.v. ckfé, fabrieken en dergelijke. De raming voor den aanleg bedraagt f 49155, inclusief kakelleidingen in montage. De gasfabriek zou kosten pl.m. f 60 03. De Voorzitter betwijfelde of 500 lampen voldoende was, hij had daarover reedt geschreven, dosh nog geen antwoord ontvangen. De bedrijfskosten worden geraamd f 2080, waaronder een salaris van f 800 voor den machinist, de rente er af zijn hier niet onder be- grepar, de opbrengst wordt geraamd op f 6000, zoodat I daarvoor f 3920 kan worden besteed. Da heer M»rchmaijer vindt de teekening en toa- I lichtingen heel aardig maar meent dat de Baad niet I kan beoordeelen, daarover moet het advies van een I deskundige gevraagd worden. De voorzitter zegt het daarmee volkomen eens te I zgn en volstrekt zoo niet op de plannen van Grosneveld I en van ds Poll te willen irgaan, deze belstogrijke I aangelegenheid moet terdege flink worden onderzocht I voor er een beslissing genomen wordt. De heer Baltus acht 500 lampan te weinig en I zou er zeer bang voor zgn te moeten zeggen over een I paar jaar Bergen gaat immers flink vooruit de I installatie is te klein. De vooraitter erkent dit ook, waarna zich stemmen I voor doen die meer gevoelen voor een gasverlichting, I daar men daardoor niet alleen licht maar ook warmte I produceert. De voorzitter herhaalt dat de gasfabriek inclusief I alles was begroot op f 60000. De heeren Veenhugzen, Maschmeger en Legen ver- I klaren zich voor gas, de overige heeren voor electr:- I citeit, hoewel nog geen dt fioitief besluit in zake deze I aangelegenheid werd genomen. Ten slotte werd maehtigiDg verleend tot het aan- I schnffen van een nieuw tafelkleed in de secretarie, Het verslag van de Ambachtsschool te Alkmaar I vaü de gezondheidscommissie te Beverwijk werd den I Raad aangeboden. Blijkens dit laatste verslsg bedraagt het aandeel dezer Gemeente in de kosten dier commissie over 1909 f 28 39. Medegedeeld werd daarna het verslsg van het H-r- halingsonderwgs, gedurende den cursus 19081909. D-j voorzitter deelt mede dat de muziektent gereed is en dat ongeveer f 140 aau de aauneernsom van f 545 is bespaard. Het grint werd aanbesteed. Aannemer voor de levering Yan 400 M3. was de heer C. Oldenburg ge worden voor f 3.65 de MA Da voorzitter deelt mede dat de heer Helsdingen een lcgements-vergunuing heeft gekregen. Omtrent de verplaatsing van het mustutn dec-lt de voorzitter mede dat het Oudheidkundig Genootschap te Bergen z«l komen en hij meende het eigenairdiger te vinden wanneer dat Genootschap in het oude ga- bouw kon worden ontvangen en dit mevrouw van Reenen—Völter het archief naar het oude gebouwtje zal doen overbr ngen en de kosten daarvan voor hare rekening neem-, waarmee de Raad zich vereenigt. Omtrent het nieuwe Poatkautoor werd hethuurcin- tract met den Staat a*ngega-n, voo-gelezeD, waaina werd medegedeeld dat bian nkort tot openbare aac- bevteclog zal worden overgegaan. De Bonnefa.-Mschouw, schouw over de wegen, werd bsp aid op Woensdag 30 Juni. Bij de rondvraag zegt de heer Veenhugzen dat hg met genoegen de herbenoemicg van den Burgemeester in de Nieuwsbladen heeft gelezen, hg wonscht den heer Van Reenen hiermede geluk, waarmede de overi ge leden zich onder applaus vereonigdo De vergadering werd hierna gesloteD. Gisteravond trad alh er ia eene openbare vergade ring op, de heer G. Klomp van Uitgeest, Iloofdb;- stuurder van den Bond van Staatspensioneering, can didaat in dit district voor het lidmaa'schap van de Tweede Kamer. Spreker schetste den toestand in de verschillende politieke pjrtgen, die met het oog op de verkiezing, de een meer de and >r minder zich meester trechten te maken de idee „staatspens 0- neeriDg" en et uitkosen, dat hij Diet is aangesloten bij eenige partij, maar dat rijn politieke inrichten van vrijzinnigen aard waren. Hij verklaaide rich voor algemeen kiearicht voor mannen en vroawen, staats- f xploitatie, kosteloos onderwijs, vermindering van mi- litiire uitgaven, vrgh»ndelsteisel, regelmatige belss- tinghoffiag, verhooging successierechten en*. Scherp critiae arde rpreker de houding v*u de vel schillende yartijen ten opzichte van den zorg voor de ouden vhn dzgen. Aan den Bond voor Stnatspensic- neering is hat te danken dat dit onderwerp pkijkt op de programma's van bgna alle partijen. Volgens spre ker zijc de noodige gelden gemakkelijk te viudet In Denemarken zien wij een goed voorbeeld. Moeit spreker verkozen worden dan zal door hem bij het behandelen van 's landszaken niet ;evra»gd word-n naar partij of kleurte raden gaande met zijn gewe ten zal hij trachten de algemeene belzngen te bevor- deren. In den strijd om het bestaau is het onze menschelijk- plicht de drenkelingen in het maatschappi-lijk leven de reddende hand toe te steken. Tegen het conserva tisme dat zich voor de geldkist heeft opgesteld dient te velde getrokken te worden. Op betere lerensvoor- waarden dient te worden aangestuurd, terwijl liefdadig heid en armenzorg moeten plaats maken voor pensioen. Met zeer veol belangstelling werd spreker gevolgd. De heer Kennedy te Besmater, socUal-demociaat, trad ia debat en verdedigde de houding van de S. D. A. P. De heer Klomp evenwel toonde door voorbeelden aan wat hem in deze partg niet beviel. Heden werden op de 4e markt 5796 lammeren aangevoerd. De prijzen varieerden van 4 tot f 10.50. Gemiddeld wordt voor~goede lammeren 7 f 7.50 besteed. Handel stug. Gistermiddag had een twaslf-jsrige zoon van den jalouziënfabrikant G. Bakker te Bergen op Zoem het ongeluk van het dak te vallen, terwijl hg£naar een vogelnestje zocht, met het treurig gevolg, dat de dood bgua onmiddellgk intrad. Men begrijpt de droefheid zijner ouders daar het ongeluk plaats vond in den tuin bij hun huis. Zondagochtend heeft er, vermoedelgk tengevolge van een defect aan de badkaehel, een gsssntploffing plaats gehad in de badkamer, gelegen achter den spiegel en lijstenwinkel van den heer A. D., ep de Gedenc pte Botersloot te Rotterdam. In de baJkamer zijn dn ruiten gesprongen. Trekking van heien. 5e klasse, 14a lijst. Nr. 13358 f 1500; nr. 8107 f 10C0 ns. 3797,5861, 7158, 15177 en 15358 elk f 400ns. 5622 en 39358 elk f 200. Uitspraken van heden. P. P., Egmond aan Zee, valschhèid in gesshrifte, 2 weken gevangenisstraf. Barend V., door de rechtbank alhii r wegens heling tot een gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld is van dit vonnis in hooger beroep gekomen, terwijl ook de subst.-officier van justitie, mr. Hsnegraaff appèl heeft aangeteekend, Badhuis van „het Witte Kruis". In de week van 1 tot 5 Juni zijn in liet badhuis van het Witte Kruis genomen 49 kuipbaden, 81 regenlie den Ie klas, 137 regenbaden 2e klas. te samen 267 ba den. Gisteravond werd 111 de Harmonie een vergadering gehouden van de vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging „Vooruitgang." De zaal was uitstekend bezet. De voorzitter, de heer F. J. Aukes opende de verga dering met een woord van welkom, hopende dat de aanwezige kiezers hier voorlichting zouden vinden voor de invulling van hun stembiljet, dankende voor de belangstelling van haar, die door grove nalatigheid van den wetgever verstoken zijn van liet kiesrecht en daardoor geen invloed kunnen uitoefenen op de gang van de regeeringszaken. Dank bracht spreker aan de vrijzinnig-democratische propaganda-club. Het doel dezer vergadering was liet voorstellen van den candidaat Frans Netscher, als journalist, als let terkundige en vooral als redacteur van de Hollandsche revue in ons land goed bekend, in dit district geen vreemde. Zijn optreden van 4 jaar geleden zal men zich nog wel herinneren, terwijl hij den laats ten tijd hier meer malen is opgetreden als ijverig propagandist voor staatspensionneering. Komende tot de verkiezingen, zeide spreker, dat ook nu weer een groot deel van den strijd wordt gevoerd onder de leuze: tegen liet Christelijk ministerie. Al mag die leuze over liet geheele land den doorslag' ge ven, voor dit district is dit niet zoo belangrijk. Voor de gecoaliseerde Christelijke partijen is hier geen kans, wanneer alle vrijzinnigen van alle sc.hakeerin- gen maar op hun post zijn en zijn ze dat niet, dan schande over die vrijzinnigen, die uit lauwheid geen gebruik maken van hun kiesrecht, die niet beseffen, dat kiesrecht kiesplicht is. Til dit district gaat liet eenvoudig hierom: zal do candidaat der Christelijke partijen in herstemming komen met den lieer van Foreest of met den lieer Net- seller? De vrijzinnig-democratische en vooruitstrevend liberale kiesvereenigingen nemen daarbij precies het zelfde standpunt in als vier jaar geleden, de candida- tuur-Netscher berust op precies dezelfde gegevens dan toen. Die gegevens zijn anders dan Vrijdag 4 Juni door den pleitbezorger van de vrij-liberalen, de Alk maarsche Courant. Tegen die onjuiste voorstelling heeft spreker protest aangeteekend, doch zijn stuk is 0111 verschillende redenen niet opgenomen, naar spre kers oordeel was daarvan maar één billijk en rechtvaar dig. De Alkmaarsche Courant blijkt in deze zaak het zelfde standpunt in te nemen als de oud-liberalenwel bestrijding, maar geen debat. Wel is spreker in de gelegenheid gesteld later een bestrijding in te sturen. Vervolgens verzocht spreker de aanwezigen wat ver der vooruit te gaan zitten. De candidaat, de heer Net scher, vond hierin aanleiding er op te wijzen, dat de vergadering staat in het teeken van vooruitgang. (Ge lach.) Hierna hield de heer Netscher zijn redevoering, slechts in enkele bijzonderheden afwijkend van die, wel ke hij elders heeft gehouden, en welke reeds uitvoerig in dit blad werd opgenomen. We mogen dus volstaan met te constateeren, dat de spreker, achtereenvolgens de coalitie bestreed, en verdedigde de eisehen voor alge meen kiesrecht (daarbij opmerkende, dat zijn woorden „Het is kiesrecht voor en kiesrecht 11a," het begint 011s te vervelen" verkeerd zijn uitgelegd door een der bla den, alsof ze hém ontsnapt zouden zijn. Die woorden waren een uiting van verontwaarding geweest over het feit, dat men in 32 jaar nog niet is opgeschoten), den tien-urigen-werkdag en de staatspensionneering, het Zuiderzee-vraagstuk ter sprake bracht, de vraag beant woordde wat er te wachten is, als rechts de overwin ning behaalt, en daarna sprekend over de oud-liberalen, o. 11. aanvoerend dat deze wel een beetje voor liet land- bouw-onderwijs willen doen, de wegen goed willen oti- derhouden, maar verder den lanbouw en de landbou wers totaal aan hun lot overlaten. De voorzitter meende te mogen constatee ren, dat de vorige maand jhr. van Foreest liet woord gevoerd heeft, doeli dat de sympathie voor diens per soon er wel wat op zal zijn verminderd, immers liet Kamerlid had o. a. het volgende gezegd: Candidaten voor de Tweede Kamer, die ter wille van een zetel de kleur hunner omgeving aannemen. Van liet kiesrecht, uitgesloten mannen en vrouwen, die niets voor liet kiesrecht gevoelen. Leider» der democraten die alleen het algemeen kiesrecht propageeren, om daardoor een Kamerzetel te kunnen veroveren. Openbare onderwijzers, die de neutralitent der open bare school schenden, en Werklieden die van 12—20 gulden per week verdie nen en 200 ad 300 schuld bij den kastelein ach terlaten. Vijf zulke zaken strekken noch om bet aanzien eener politieke partij te verhoogen, noch om de sym pathie voor een redenaar die deze beschuldigingen uit, doch ze niet bewijst te doen toenemen. Onze vergaderingen, zeide spreker, verschillen hier-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2