ÏTm,™ r rt i; Eou persoonlijk feit. STADSNIEUWS. "ivkc..-"v". .,L jle L zers van „Een persoonlijk feit". Geen ernstige candidatuur? Oeli we ven oud-liberale partij de part„ iiZVzntetc -de- been Merg zit er niet in of het komt van de soc. ae moeraten, die met een zweepje er kracht m breng De vergadering van heden avond 13 niet zo g' bezet als bij de stormloop der vrijzinnig-democraten, maar de Sgang is hier ook een dubbeltje en dut 91 Het Mad van de sociaal-democratie t^kii^en vergadering gestrooid heeft zeker ook uitwerking e zeer zeker kan de candidaat voorlichting geven, w ter harte kan worden genomen bij de invulling van stembiljet op aanstaanden Vrijdag. (Applaus.) De heer van Kuykhof begint met er op te wW dat in de bladen treft een bepaalde toon: ei spre uit de politieke artikelen een zekere matheid, sufheid en gebrek van vertrouwen in den uitslag van Die ..«nmi.» h ™lko™» bjgw», men de dagen van thans vergelijkt met 1905, toen a kerkelijke partijen vier jaren aan het bewind gewees waren en in het belang kiScht de grondslag oor do soc. i^r.nioe sociale hervorming van van iedere hervorming. - stand gekomen, ming op Kapitalisten hebben geen vrees voor een paar millioen te halen js, gelijk de heer de Rgodt heeft bewezen en een sterkere progressie invoeren, dan zullen de lieeren piepen. Dat gepiep ran etemd worden door de vertegenwoordigers der arbei dersklasse. Het staatspensioen komt piet als .le Bond van staatspensionneenng het wil, maar al* .de arbei dersklasse het wil, mits zij stemt voor de mannen, dje er voor zijn. Maar zoolang er geen algemeen kiesrech is gaat dit niet. He burger-partijen echter worden er langzamerhand toe gedreven enkele hervormingen in te voeren en daarom hebben de soc.-dem. mMl Men kou rekenen op Christelijke politiek was reactionnair. Het ministerie Kuyper had vooral zijn kracht getoond jegens de are beidsklasse, die zich koest moest houden getuige het optreden bij de spoorwegstaking waarbij liberalen e elericalen samen gingen. He liberalen hadden van 1ÖÖ71901 weinig tot stand gebracht, maar zij nui kerden in 1905 i^aar de regeering, in het belang der bezittende klasse. Aangeheven werd een leuze, waar door vrij-liberalen en burgerlijke democraten onder een hoedje konden worden gevangen. He strijd om atge- meen kiesrecht werd hierdoor verzaakt er. de ynjz.-dem. partij heeft zieli hierbij het meest geblameerd. Dm par tij heeft zich in 1901 afgescheiden van de liberalen, om te strijden voor algemeen kiesrecht. Het verbond werd gesloten op den grondslag van het blanco-artikel. Links was het blanco, rechts was het de anti-these. A aast de leuze van het blanco-artikel, gekocht door het verraad der vrijz.-de moe raten, werd gehoord de lenze van be- zuinigmg, vooral op militaire uitgaven. Het de gezamenlijke partijen het militarisme in ons laud nu eens stevig te lijf zouden gaan. De leuze pakte, want het Nederlandscho volk is vrijwel anti-milita ristisch, terwijl, zoolang er millioenen aan liet mili tarisme worden weggeworpen, geen hevyormingen mo gelijk zijn. Spreker kan zich begrijpen, dat de leiders der link- sche partijen rich thans bijna schamen voor de kiezers te komen. Immers de militaire lasten zijn opgedre ven en daardoor zijn zij tenslotte gevallen. 1 ijdens d<- regeering was de oorlogsbegrooting twee a twee en een half millioen hooger geworden. Allen staan aan de linker partijen schuld hieraan, op enkele persoonlijke uitzonderingen na. Thans komen de Kamerleden op nieuw voor de kiezers. Spreker kan zich voorstellen, dat de leiders moeite hadden een leuze te vinden. Het blanco artikel had afgedaan. oor algemeen kies recht" word wel gezegd, maar men moest een ander blanco-artikel hebben en dit werd gevonden op het ge bied van de zorg voor ouden van dagen. Men had be merkt dat er vele voorstanders van staatspensioen voor iedereen of voor degenen die hot noodig hebben, wa ren. De vondst van de nieuwe leuze is mooi, maar spreker gelooft, dat wanneer de vrijzinnigen de meer derheid hebben, zal blijken, dat ze van staatspensioen niet veel willen weten. De liberale unie staat op het standpunt: kunnen we dwangverzekering krijgen, dan zullen we 't doen, kunnen we staatspensioen krijgen, dan doen we het ook. De liberalen gedragen zich alsof het geldt de vraag van een blauwe of bruine jas. Trou wens minister Yeegens kwam evengoed met een stelsel van verplichte verzekering als dr. Kuyper. De liberalen meenen, dat ieder is de schepper van zijn lot en dat do staat slechts de taak heeft om aanvullend op te treden. Staatspensionneering is hiermede in strijd. Het begrip staatspensioen is een zuiver socialistisch principe, lijnrecht staande tegenover het liberale be grip. De sociaal-democraten h 1 het allereerst als politieke partij voor het beginsel van staatspensioen gepropageerd. Zij willen de arbeidersklasse weerbaar maken om ten slotte het kapitalisme te bestrijden en tot de hervormingen, die zij wenschen, behoort staats- pensioen. In 1897 werd door de vrijz.-dem. verzekerd, dat staatspensoen te dwaas was om los te loopen. Twaalf jaar later wordt het schoon aarzelend door de liberale unie als leuze aangeheven. Als een van de Candida ten in dit district, waarin spreker de eer hoeft geen ernstige candidatuur te ver vullen, een voorstander van staatspensioen zegt te zijn, dan beteekent die persoonlijke verklaring weinig, omdat de vrijz.-dem. deze zaak meer dan blanco laten: zij la ten haar blauw-bla-uw. "Wordt <bit lid gekozen, dan zal hij eerst zijn tractie moeten overtuigen, en als hem dat gelukt is, bijv. mei prof. Treub en nvr. Marchant, dan pas kan de partij t en ontwerp indienen. Maar men zit in de Kamer niet al« lid van een pensioonpartij, maar van een politieke partij, die een program hoeft uit te voeren. Het voornaamste punt der vrijz.-dem. en unie-libe ralen geeft dus niet de minste zekerheid, dat het tot uitvoering zal worden gebracht. Hoe staat het met algemeen kiesrecht? De soc.-dem. willen algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen. Laten we aannemen, zegt spr., dat de vrijz.-dem. strijden voor algemeen kiesrecht heel veel vertrouwen heeft spreker hierin niet, want zij brengen hun propaganda niet onder de kiezers, maar bepalen zieli tot de Kamer. De heele strijd voor alge meen kiesrecht in ons land is gevoerd door de soc.- dem. partij. Schoorvoetend hebben de vrijz.-dem. mee gegaan en ton slotte hebben ze zich afgescheiden van het comité en zelf een comiteetje gevormd, waarvan weldra niemand meer wist dat het bestond. De. soe.- dem. betoogden met duizenden, de vrijz.-dem. betoog den in een klein zaaltje. De vrijz.-dem. voelen zich niet verwant met het volk, staan er buiten. Maar neem aan dat zij voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen zijn, dan is er nog de liberale unie, die kies recht wil geven aan de vijfentwintig-jarige ongehuwde vrouw. Voor de vrouw worden er nog een paar jaar hoven op gelegd en de gehuwde vrouw wordt uitgeslo ten, schoon in de arbeiderswereld zij even veel misère heeft door te maken als de man. Vreest men de on- eenigheid in het huisgezin? Ik' tegenwoordige huisge zinnen zijn toonbeelden van idyllisch samen leven (ge lach) en dat zal verstoord worden door het kiesrecht. De arbeidersvrouw zal echter wel heel gauw begrijpen dat zij in den klassenstrijd moet staan aan de zijde van den man. In Hoorn is spreker gisteravond in het debat toegevoegd, dat de vrouw ter vergadering zou gaan en dat de man dan op do kinderen moest passen. Velen zien inderdaad in (le politieke vrijmaking van tie vrouw niet het gelijk-waardig worden, maur het temperen van de persoonlijke lusten van den man dat zou net wat voor de vrijz.-dem. zijn, die immers zoo voor tempering zijn. Maar er zit nog iets anders achter, men benadeelt de vrouw uit de arbeidersklasse. De soc.-dem. zullen, vóór een voorstel tot wijziging van de grondwet om te komen tot invoering van vrouwen kiesrecht zijn, maar een ontwerp afwijzen indien wordt bedoeld een beperkt vrouwenkiesrecht, omdat daardoor de positie van de arbeidersklasse wordt verzwakt. Het is niet de zaak om tevreden te zijn met een half ei of een leege dop, zooals gisteren liler is gezegd. Als men ziet dat een van Houten, een Beaufort, misschien ook wel een van Foreest, er voor zijn, dan blijkt, dat de conservatieven dit beperkte vrouwen-kiesrecht achten voornamelijk gewerkt hadden voor hun pare enkele andere. Meer inoet tijgenooten. Men snakte er naar des baas t, j I worden aai, arbeidswetgeving 1887 helt- rïZZtTÏX&t I ben we de lasts.o nrlebW. fk;.«J». 1" m heeft de volwassen arbeider de uwojute vrijheid onl 24 uur te werken van de 21 uur en de vrijheid om dit te laten maar dan heeft hij de vrijheid om dood te gaan van den honger. Buiten de wetgeving om is de arbeidsduur verkort, &>or middel van de vakorganisa tie Maar de wetgeving moet voor een aantal vakken te 'hulp komen en als de arbeiders blijven zwijgen ge schiedt dit niet. Ook teil aanzien van den kinderar beid is er nog vee] te verbeteren. Voor volwassenen zijn nog bedrijven waarin werktijdeil yan jo lo- uur geen uitzondering zijn. De wetgever moet soms wel ingrijpen al zou hij het alleen maai; doen door zijn eigen belang, (kflr bijv. de lange arbeidsduur na deel uitoefent op het meusehenvleeseh voor het nnli- ieel ui topi lairisme. Eerste eiseh is: de tien-uren-dag. Daardoor wordt de 8-uren-dag niet verloochend. Maar de tien-uren-dag is thans wel mogelijk. Eenigen tijd geleden is deze zapk ter sprake gebracht bij de Tweede Kamer, bij be handeling der motie-Schaper. Die motie kon geen ge nade vinden ii> de oogen der meerderheid. Wel was dit liet geval met de moiie-Aalberse, waarin werd uitge sproken de wenschelijkheid yap 4e invoering. Die mo tie zal geen verdere gevolgen hebben, als het aantal soc. dom. niet is vermeerderd. Zulke zaken komen er alleen ais dp arbeiders hun invloed laten gelden. De vrijz.-dem. zij li et nok yoor en het is te hopen dat zo eenstemmig zijn. Gisteren a ,:.en vergadering heeft die eenstemmigheid nogal opgeld gedaan. Natjiurlijk, er komen kwesties voor, waarover soc.-dem. het niet eens zijn. Maar heel iets anders is het of men het niet eens )s oyer onderdeden dan wel of men het oneens is in het heele beleid Bij de begrooting-Rappard vielen de vrijz.-dem. om, vier viejm) pa ar links en vier naar rechts. Bijna overal vallen ze uii elkander, hetgeen spreker niet enkele, stemming tracht aan te toonen, betrekking hebbende op gedwongen winkelnering, boeteheffing, welke kwestie» jn behandeling kwamen bij het arbeidscontract, Ten aanzien yan dit contract merkt spreker op, dat uitgekomen is wat de soe.-dem. hebben voorspeld: er worden iiieuwe schriftelijke be palingen door de patroons ingeyoerd en de arbeiders zijn door liun vakvereenigingen nog niet sterk genoeg om dit tegen te gaan. Het lijstje vervolgende, zegt spreker, dat de yrjjz.-dem. uiteenvielen ten aanzien van het staangeld en van de vergoeding van landweer plichtigen van ten hoogste 8, He) verwijt aan de vrijz.-dem. kan niet teruggekaatst worden aan de soc. dem., omdat het bij de laatsten niet gebeurt bij ar beidersbelangen. Een ander punt is verbetering van de Woningwet. In Alkmaar is de toestand van de woningen al niet veel beter dan elders. Een goede woningwet moet een sterker dwingend karakter dragen en dat kost geld. Uitbreiding van de ongevallenwet staat ook op liet program. Tlians nog worden o. a. dj' landarbeiders uitgesloten. Er zijn plannen in den maak om hierin verandering te brengen en nu reeds trachten belang hebbenden invloed uit te oefenen en te probeeren de toekomstige ongevallenwet slechter te maken dan de tegenwoordige. De werkgevers willen onderlinge ver zekering, waardoor ongevallen worden verzwegen en de slechtste risico's komen ten laste van de Rijks ver ze kering. Daartegen kan ook trout gemaakt worden bij de verkiezingen. liet gaat hier tusschen drie ernstige candidature)! en een niet-eriistige. De beer van Foreest zit hier vast, dank zij de stom migheid der kiezers. Over hem zal spreker niet spre ken; hij is een heel vooruitstrevend man. Het eenige argument dat spreker yoor zijn verkiezing heeft ge hoord is, dat de vader van den heer ?an Foreest ook Kamerlid is geweest. Het district Alkmaar is indertijd vertegenwoordigd door mr. Fokker en op grond daarvan denkt de vrijz.- democratische candidaat, dat bij kans heeft om in her stemming te komen. Als de kiezers Vrijdag er aan denken dat hij behoort tot een partij die vrede heeft met de burgerlijke re geering en willen ze hiertegen een krachtig protest aanteekenen, dan zijn zij verplicht, afgezien van de vraag of er kans is, te steramen op den sociaal-denjo- eraat. Wij soc.-dem. zijn met deze maatschappij alles behal ve tevreden. Wij willen haar bekampen en bestrijden en dat doen wc in liet belang van de arbeiders, op wie valt al de misère van de huidige maatschappij. Wij moeten de maatschappij bekampen, alleen dan bereiden wij voor een socialistische samenleving. De vrijz.-dem- zal zeggen, jullie, hebt geen plan. Met kaarten kunnen wij niet werken, uit koffie niet lezen, het ei niet bezien. Maar wij kennen het kapitalisme, we zien het breidelen, en de gemeenschap optreden om verschillende productie-middelen in handen te nemen. De grond- en de arbeidsmiddelen moeten komen in handen der gemeenschap, dan zal de opbrengst van den arbeid komen in het belang van iedereen. Dat is een weg, dien we zien. Die maatschappij der toekomst zal anders zijn dan de tegenwoordige. Wij denken er niet aan bij meerderheid der Kamer het kapitalisme af te schaffen. Spreker denkt zieli een langdurig proces. liet kapi talisme zal zich uiten. Crisissen zullen uitbreken. Het kapitalisme zelf zal te lijf gegaan worden. Men moot spreker niet met de flauwigheid aankomen, dat de soe-dem. de toekomst-maatschappij niet kennen. In de verkiezings-courant van de vrijz.-democraten wordt voorgesteld de partij niet te noemen S. D. A. I'. maar 8. D. H. P., sociaal-democratische hutspotpartij. Aardig gevonden is het, maar is liet noodzakelijk Spreker gelooft niet dat er in zijn partij een Marxist is, die aller onderschrijft wat Marx heeft geschreven. Dat zou niet mogelijk zijn. De anti-rev. zeggen in den Bijbel staat alles, maar zoo staat het niet met het Mar xisme. De kritiek op Marx wordt, als ze juist is, aan vaard. liet eenige punt van verschil is, of hervormingen de arbeidersklasse al of niet vooruitbrengen. De strek king van liet kapitalisme is zooveel mogelijk te geven aan de kapitaalbezitters. Maar niemand zal ontken nen, dat, als de arbeidersklasse was blijven staan, on georganiseerd, zonder vakvereeniging, zonder politie ke vereeniging en coöperatie, dan liet kapitalisme veel meel' verwoestend voor de arbeidersklasse zou zijn dan mi Wil revisionisten willen geleidelijk hervormen, om de maatschappij te verbeteren in het belang dei- arbeidersklasse. Of de overgang van het kapitalisme naar het soci alisme uitsluitend zal gaan door middel van hervor mingen kan spreker niet zeggen. Spreker persoonlijk gelooft'het. niet, omdat hij steeds gezien heeft dat een verandering in de productie-wijze, gepaard gaande met een verandering van klasse-indeeling altijd met botsing gepaard gaat. Hij weet niet hoe het in ons i 7 --1 zlin en of de botsing niet veel sterker zal zijn land .v„i„ hö irelooft van wel. in liet groot® industries. Wanneer de arbeidersklasse toeneemt, haar welvaart beter wordt, zullen de conflicten toenemen. Spreker beljandeU terloops in de partij do schei- cling. Hij ziet haar met geruste oogen aan het zal na de yerkiezingen wel doodbloeden. Hier wordt opzettelijk verwarring gesticht. Het so cialisme is te splitsen in het economisch socialisme, los staande van ieder geloof, en het filosofisch socia lisme, dat niets te maken heeft met den strijd van liet socialisme zelf. Niet gevraagd wordt of iemand ka tholiek of protestant is; mep js sop.-deipoqraat als nien den klassenstrijd erkent. Die hutspotterij schikt dus nog al. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken door zijn rede de overtuiging te hebben gewekt dat men bij do aanstaiinde verkiezing zieli niet moet laten weerhou den door de vraag of er al of niet kans is, maar bij het gaan naar de stembus zijn stem te geven aan den sociaal-democraat, (Applaus). Debat wordt niet gevoerd. Alleen ljeeft er eenige discussie plaats in verhand met' een opmerking Van moj. yan der Hoeven, dat. mr. Troelstra in ..het olk van September zou geschreven hebben, dat do soc.dem. Kgmerfraptie zou stemmen yóóp een beperkt vrou wenkiesrecht indien dit een verbetering ypor de ar beidende klasse brengt. r TTiteuboscli sluit de vergadering met de dat de aanwezige arbeiders-kie- zullen hebben boe ze hun stem Liberale partij, die het voorbeeld van den candidaat dier partij in dit district willende volgen schrifte lijk propaganda maakt „zonder debat." F. J. AÜKES. Voorz. Vooruitgang." 'ï&r. V" - De lieer hoop uit te spreken, zors de overtuiging é;:::--- ,11™ moeten uitbrengen, en dat yoor V#Jgr, de oogen zullen i-i --11-1vitn c woord zijn opengegaan PU lid zullen woi-dén van de afdeeling Alkmaar yan de S. D- -%■ P7 een woord yan dank aan den spreker en aan moj. van der Hoeyen. Aett „Maar voordat de lezers beslissen, hebben ze te luis teren naar den voorzitter van „Vooruitgang. -U ben recht op zijne verdediging.' Aldus eindigt m b E. G. TT- Dhr. Bruins zijn lang artikel: Een persoon lijk feit. re Ts dat nu de heer Bruins, <te Hoofdredacteur van de Alkmaavselie courant of de lieer Bruins, de propagan dist van de vrij-libernle beginselen, de verdediger van de candidatitur van jhr. mr. P. v. Eoreest, die aldus zijn artikel beëindigt? De beantwoording van die vraag beheerselit m. heel dezen te betreuren strijd. En nu ter zake In de Alkmaarsche Courant verscheen een reeks ar tikelen „De Verkiezingen." Al spoedig Week. dat zij een propagandistisch karakter droegen. Dat van den 4don Juni had reeds kennelijk ten doel stemming te maken tegen de Vrijzinnig-Democratische en Vooruit strevende Liberale kiesvereenigingen, die het onder staan hadden een Vrijzinnig-Democraat te stellen te genover het aftredend Oud-Liberale Kamerlid. Daar mijn naam in dat artikel genoemd werd; daar het Verkiezingscomité ter aanbeveling van den heer Netsoher in 1905 bijna dezelfde personen tellend als dat'van thans - belachelijk werd gemaakt door het uit elkaar rukken der motieven, die toen tot de candi- daatstelling hadden geleid, door liet onvolledig en on juist eiteeren van wat ik toen, namens het Verkio- zingscomitó, voor ons goed recht om met een eigen candidaat, uit te komen, had gezegd, besloot ik te op- poneeren en veel, wat in dat artikel eenzijdig was voor- ■■•esteld. van een andere zijde te bezien. Tk verzocht plaatsing voor mijn stuk: „Naar aanleiding van „De Verkiezingen." Dat stuk werd niet geplaatst ep daarom mij, i mijn verzoek, teruggezonden. Tegen dat niet opnemen protesteerde ik in mijn schrijven van Maandagmiddag en ik deed van die niet plaatsing mededeeling in de vergadering van Maan dagavond in nagenoeg dezelfde bewoordingen als de 'hem Bruins in zijn artikel meldt (pag. 1, kolom -)■ Alleen de laatste zin inoet aldus luiden: Ik voeg lnei no..- aan toe, dat mij voor later gelegenheid tot be strijding gegeven werd." (Zie hiervoor het schrijven van deh heer Bruins op pag. 2 kolm 1, 5de en 1ste ali- m Een betrekkelijk klein verschil die redactie van den heer Bruins met deze. Doch op pag. 1 kolom 8, boven aan maakt de heer Bruins van deze woorden de vol gen W „dat hfit stuk eerst later zou worden geplaatst no m1 di* woorelen <Un eau M*» •wstrVeid. Doeh die halve waarheid is neergeschreven door den heer Bruins en niet door mij gezegd. En wat nu de leugen betreft! De lieer Bruins schrijft„De leugen was, dat in ;de Alkmaarsche Courant geen debat was toegestaan Mijn ingezonden stuk is niet opgenomen, omdat- 1 de heer Bruins het beter acht, dat ik met oppo- neeren wacht, tot na het artikel van Zaterdagavond; 2. hij gaarne zag, dat ik met het oog op de plaats ruimte kortheid betracht ;S hij wenscht, dat ik alleen zal bestrijden wat hij geschreven heeft en niet „vooruit te schrijven op het geen hij nog in de pen heeft; 4. hij het niet goed vindt, dat ik herhaal, wat Inj gezegd heeft; en 5 hij ebt onjuist vindt, dat ik vooruitsehrijt op hetgeen hij over de camlidatmir-Eoreest nog zeggen /dIIJ ,'aoe mij gemotiveerde protest t-gen dis niet plaat s-na i epster men op blx. 2 »o!om). Eu nu blijf ik van de hand yan het schrijven van den lieer Bruins en van die motiveering beweren, dat de lieer Bruins gezocht heeft naar voorwendsels, die hem ertoe zouden kunnen brengen met een schijn van gegrondheid mijn ingezonden stuk niet te plaatsen. Waar op deze wijze bestrijding bemoeilijkt wordt, daar is feitelijk bestrijding niet toegestaan. Daaraan ontleende ik liet, recht den heer Bruins te schrijven: „aan Uw volkomen bereid zijn een bestrijding ie plaatsen kan ik niet veel waarde hechten. Daarom mocht ik in de vergadering beweren: De Alkmaarseli Courant bleek dus in deze zaak hetzelfde standpunt in te nemen als de Oud-Liberalen bij de verkiezingen: Bestrijding zonder debat! Gaarne voldoe ik nog aan Uw verzoekeisch, be doel ik, TT een pertinent antwoord te geven op I w vraag: „Waarom bevreemdde U dat njet?' In mijn schrijven van 4 Juni koos ik den zin: „wat ik haast niet denken kan," omdat ik toen in den beer Bruins hoopte te zien den onpartijdiger! Hoofdredac teur van de Alkmaarsche Courant, wiens welwillend heid door mij nog nooit te vergeefs was ingeroepen voor de plaatsing van een ingezonden stuk en op wiens welwillendheid ik ook later na dezen, tot mijn leed wezen onaangenaam gevoerden, verkiezingsstrijd nog dikwijls hoop een beroep te mogen doen. In dat van den 7den waarin ik schreef „docli be vreemdde mij niet" meende ik in den heer Bruins niet anders te kunnen zien dan den propagandist der Vrij- In de eerste plaats wensch ik dit op te merken: wan neer iemand mij in mijn eer en in mijn eerlijkheid te I na komt, dan verzoek ik niet, maar dan eiseh ik motiveer! no. De schrijver vraagt in den beginne met welken heer Bruins hij tp doen heeft. Daarop luidt mijn antwoord: met den heer Bruins. Tk ben, die ik ben en daarmede uit. Ik ben in Juni niet iemand anders dan in Mei. Tk houd er geen twee eerlijkheden op naeen journalistieke en een politieke, Ik laai mij niet ver- deelen in een eerlijken oupartijdigen hoofdredacteur eu een oneerlijken partijdigen propagandist. Toen ik onlangs op zoo aangename wijze kennis maakte met den heer Netscher en wij tot laat in den pacht gezel lig hebben ziften praten, heb ik, sprekende over be strijding, o, n, riog dit legen hem gezegd: „je kuut el kaar bestrijden, natuurlijk, maar doet liet zoo, dat je elkaar ten allen tijde eerlijk in de oogen kunt zien." De schrijver is evenwel van meening dat een indi vidu zieli in de verkiezingsdagen splitst jn twee pet sonen, in wie «yhcpl verschillende begrippen omtrent eerlijkheid en partijdigheid zijn belichaamd. Had ik dat geweten ik zou niet zoo verontwaardigd zijn geweest over zijn schriftelijke en mondelinge uitlatin gen ten aanzien van mij en de AlkmaaKjclie Oo.uraru Thans kan ik in verband met deze wetenschap dan ook heel kort zijn. De nieuwe beschuldiging „blijf jk aan de hand van het schrijven vau den heer Bruins en van die motiveering beweren, dat de lieer Bruins gezocht Jieeft naar voorwendsels, die hem ertoe zouden kun nen brengen met een schijn van gegrondheid mijn in gezonden stuk niet te plaatsen" mag ik stellen op re kening van den heer Aukes in Juni van een verkie zingsjaar. niet op die van den heer Aukes in andere maanden en jaren. Eén yaak hoop ik, n. 1. dat de schrijver de Alkmaar sche Courant van „Dinsdag Juni en Woensdag 5 Juni 1909" zorgvuldig zal bewaren, dat hij onze stuk keu zal lezen eu herlezen, als er verkiezingsdagen voov bij en als er verkiezingsdagen in het zicht zijn en dat dan de tijd zal komen, waarin hij onzen strijd niet be treurt, maar met erkentelijkheid er aan terugdenkt, Dan toch zal hij niet meer herinnerd behoeven te wor den aan de letterlijke vertaling èn de eigenlijke betee kenis van bet sehoone Engelsclie woord Honesty is the pesf polios E. C. H. Chr. BRUINS. De uitslag der verkiezingen. Gelijk in 1905 zullen we ook dit jaar den uitslag der verkiezingen zoo spoe<''B' mogelijk Vrijdagavond be kend maken, (lelijk in 4905 zullen we behouden? goedkeuring van B. en W. -als het donker is de uit slagen, naarmate ze inkomen, op het doek p rejectee reu. Gelijk in 1905 zullen we zorgen voor een aangename afwisseling. Maar de verpoozing is anders dan in 4905. Toen lichtbeelden, thans levende beelden- We hebben 11. 1. ecu bioscoop yoor Vrijdagavond geënga- geerd, de meest bekende firma in ons land: 4c firn» Alberts Frères, die ook hier in het nfge]oopen seizoen kwam, zag en overwon, Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 8 Juni. Een appèlzaak. K. de Gr., 4L jaar, wonende te Hoorn, is in verzet gekomen tegen het verstek vonnis van het Kantonge recht te Hoorn <1.(1. 24 Mei, waarbij hij veroordeeld is wegens openbare -dronkenschap en verzet tegen de jat litie. De Gr. antwoord op de Vraag van den president daf hij in verzet is gekomen 0111 aan de rechtbank (e vragen verzachtende omstandigheden in acht te nemen, daar hij nimmer in aanraking inet de politie is ge weest. De getuige D. B. de Jongh verklaarde dat beklaagde» een goed bedaard persoon is in normale omstandight- len, docli is hij dronken, dan gelijkt hij wel mal. De ambtenaar van liet openbaar ministerie, mr. Ha- negranff vraagt bekrachtiging van het vonnis. M is handeling. De tweede beklaagde, J. II. te Andijk, was ten laste gelegd dat hij te Andijk Ma rijtje Sterk, die toen zwan ger was, had mishandeld. De behandeling van die zaak was reeds 4 Februari onbepaald uitgesteld wegens ongesteldheid van <le hoofdgetuige. De eerste getuige, Mavijtje Sterk, eehtgenoote VW Klaas Marret verklaarde dat er een slechte verstand houding bestaat russehen de familie de H. en de fami lie Sterk. Verder dat zij op den 4 Januari in hare woning was, dat zij later naar buiten is gegaan om een dweil te halen en toen gooide beklaagde onver wachts haar een emmer water in 't gezicht. Zij verklaarde dat hare b/valling wel normaal 's geweest; alhoewel bet tegendeel is gevreesd. Getuige ontkent de verklaring van beklaagde dat zij zou gezegd hebben „ga je gang- maar" op een vraag van hem: zal ik je eens een emmer water in 't gezicht gooien. Op een vraag van den verdediger van beklaagde ont kent getuige dat het rieten beschot in de steeg tus schen de woningen inmiddels is verlaagd. De beklaagde ontkende daarna het door de getuig-' verklaarde en getuigt dat de mat wel lager is gewor den. De officier yan justitie brengt getuige de yerlfja- ring van den beklaagde onder het oog en het gevam' dat er voor haar in is gelegen, indien blijkt dat hare verklaringen onder cede afgelegd in strijd met (k waarheid zijn. Zij blijft de verlaging van de mat out kennen, terwijl de beklaagde zijne beweringen hand- liaaft. 1 De tweede getuige, Luit Sterk, verklaarde dat Mn- rijtje Sterk in de steeg stond en dat beklaagde op 011 geveer een pas afstand van haar stond en dat bij liaar toen een emmer met water tegen haar lijf gooide. h'| verklaarde liij dat hij niets gehoord had, den 4 Februaa verklaarde hij echter dat hij hoorde zeggen „ga F gang maar." De officier van justitie brengt ook deze getuige ou der de aandacht de tegenstrijdigheid van zijn verkla ringen van toen en heden en requireert vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs, en bij zou zelfs wiHett1 verklaren dat hij het niet gedaan heeft. Het hooren liegen van de getuigen noodzaakt hem 1 de griffier te. verzoeken nauwkeurig te noteeren wat de getuigen verklaarden, waarna door hem een onder zoek zal worden ingesteld en mocht dan blijken zijn meening juist is dan zal de getuige Marijtje SterK

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 6