DAGBLAD VOOR ALKMAAR vj OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 134 Honderd en elfde laargang. ZATERDAG 12 IUNI. De uitslag. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheeie Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. ;tte Br Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij .groote contracten rabat. Groote aar plaatsruimte. u franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij \Ms. COSTER ZOON, Voordam C 9. HECHTS 223260 STEMMEN LINKS 210542 STEMMEN TOTAAL 433802, VERSCHIL 12718 STEMMEN Van de ongeveer 800000 kiezers zijn er nog geen 450000 aan de stembus verschenen. Men neme hierbij in aanmerking, dat er zonder stem ming bij eerste candidaatstelling in 10 districten can didaten gekozen werden Bevestiging vonnis. Tussehen de machine. Kr«s Op med. college Gereformeerde Kerk. Internationaal congres voor assurantie- wetenschap De Verkiezingsavond ALKMAARSCHE COURANT. Dp dag van gisteren heeft dc rechtsche coalitie reeds een flinke meerderheid in de Tweede Kamer gebracht. Wie zieh links rekenschap hebben gegeven van de feiten, verbaast deze uitslag weinig. Van den po litieken barometer las men „veranderlijk." De wijzer kon op dat punt blijven en bij kon aanzienlijk over gaan bellen naar rechts en dat was voor de coalitie „mooi weer." Voor links viel er weinig te hopen ,,Ilot eenlge zoo schreven we in bet nummer van I 'Tpni dat er yan links dap ook kap worden ge daap, ls er slechts voor te zorgen, dat er een kleini meerderheid komt of dat de coalitie geen al te groott meerderheid krijgt. Dan toch kan tot stand gebracht worden wat binnen de neutrale zóne ligt en onafge daan is gebleven en dat is heel wat! en dan ook kan voorkomen worden, dat er een politiek gevolgd wordt, die de vrijzinnige partijen nimmer wenschelijk zullen achten." Dps standpunt was: „er valt niets te winnen, er yalt slechts en dan nog in het gunstigste geval iets te redden. Maar er is niets gered. Voor links geldt de oude spreuk van den ouden Doornhert: „kiezen is verliezen." Wij willen nu hieraan geen lange beschouwingen vastknoopen, slechts het feit constateeren, en hier de uitslag nog even overzichtelijk weergeven. De uitslag is dan als volgt Roomsch-Katholieken 95, Antirevolutionairen 20, Dhrlstelijk-historischen 9, Unie-liberalen C, Vrijlibe ralen 1, Vrijzinnig-democraten 3, herstemmingen 30. Rechts is men al zeker van 54 stemmen plus Ede, waar een anti-rev. en een christ. hist, met elkaar in herstemming komen. Rechts heeft thans dus reeds 55 stemmen tegen 49 in de oude Kamer. Het grootste aandeel van de „winste" is voor de an ti-revolutionnaire partij, die trouwens in 1905 ook de gevoeligste verliezen leed. Zij behield van haar 15 plaatsen er 14 (Ede was anti-rev.), maar veroverde gisteren 6 zetels: 1 in Amsterdam VII op de Vrije-li- beralen, 1 in Amsterdam VIII op de Vrijz.-democraten, in Enschedé op de sociaal-democraten, en 3 n.l. Enk huizen, Gorinchem en Kampen op de Unie-liberalen In twintig districten komen haar candidaten in her stemming, te weten in: Alkmaar, Amsterdam IX, Ap pingedam, Arnhem, Brielle, Dordrecht, Loohem, Rot terdnm Tl, IV en V, Utrecht IT, Veendam, WeststeJ- iingwerf, Winschoten, Zuidhorn, Bde, Gouda, den Haag I. den fielder en Zutphep. Mag men dr. Kuyper gelooven, dan heeft de anti- rev. partij wat haar sterkte aangaat recht op 15 ze tels. Men ziet dus hoe versterkt zij uit den strijd te voorschijn is gekomen en hoe voordeelig haar leider het „stembus-accoord" heeft ontworpen. De Christelijk-Historischen behielden hun 9 zetels (dr. de isser werd herkozen in Ueiden en gekozen in Ifarlingen, waar zijn partijgenoot dr. Schokking af trad) en zij komen in 8 districten in herstemming n.l. Amsterdam II en VI, Den Haag II, Rotterdam I, Utrecht I, Haarlem, Franeker en Ede. De Roomsch-Katholieken behielden hun 25 plaatsen en komen in herstemming in drie districten: Amster dam V, Rotterdam III en Hoorn, Nemen wij thans even een kijkje in de kampen der verliezers. De vrij liberalen verloren Haarlem (jhr. van Sty rum) en Amsterdam VII en Oostburg. Slechts hun leider, mr. '1 ydeman, werd dadelijk herkozen. In herstemming komen jhr. v. Foreest in Alkmaar, Van Kavuebeek en Röell (de laatste op het kantje af) In Utrecht T en TT, de heer Plate in Rotterdam IV en de heer De Beaufort in Amsterdam VI. In het gunstigste geval telt deze groep dus 0 leden. Do unie-liberalen verloren 5 zetels: Amsterdam H (de heer Lely), Enkhuizen (de heer Borgesius), Gorkurn (de zetel van den heer Pierson), Kampen, en Zuidhorn (waar tussehen een anti-rev. en een vrijz. dem. herstemd moet worden). Zij behielden bij eerste stemming slechts 6 zetels (Amsterdam I en IV, Den Haag III, Zierikzee, Emmen en Meppel) en komen in 18 plaatsen in herstemming. De sterkte hunner groep in de oude Kamer was 21. De vrijzinnig-democraten verloren Amsterdam VIII en IX (Nolting en dr. Van Deventer), Den Haag T (mr. Limburg) en den Helder (mr. Z. van den Berg vrijwillig). Deventer en Groningen herkozen da delijk de heeren Merchant en Drucker en Oostburg werd door hen gewonnen. In 0 plaatsen komen zij in herstemming, n. 1. Assen, Amsterdam V, Rotterdam V. Veendam, Winschoten en Zuidhorn. Geen enkele sociaal-democraat werd dadelijk geko zen. Verliezen deëd de soc.-dem. arbeiderspartij één zetelEnschede, welke door den heer van Kol was ingenomen In 11 distrieten komen zij in herstemming, te weten Amsterdam II (Oudegeest), Amsterdam III en Leeu warden I roelstra), Amsterdam IX (Vliegen), Franc- ker (Helsdingen), Den Haag I en Hoogezand (Ter- laan), Schoterland (Bergmeijer), Appingedam (Scha per), Weststellingwerf (Hugenholtz) en Zaandam (Dnys) Ziehier een neutraal oorlogsbulletin van den giste ren door rechts zoo schitterend gewonnen slag Wij hebben ons de moeite getroost het geheeie slag veld te overzien en de troepen te tellen. laarbij is ons gebleken dat over het geheeie land zijn uitgebracht Over het geheel is de opkomst der kiezers echter niet hijster groot geweest Ook in het distriot Alkmaar had de opkomst der kiezers heel wat grooter kunnen zijn. Door de 10270 kiezers werden er 8868 (geldige) stemmen uitgebracht. Vermeerderde het kiezerskorps sinds 1905 met 727 kiezers, gisteren werden er slechts 185 stemmen meer uitgebracht dan den 16en Juni 1905. De candidaat der rechterzijde, de heer Glinderman, behaalde 3562 stemmen, terwijl zijn voorganger, het thans in Middelburg gekozen Kamerlid Blum, in 1905 er 3420 op zich vereenigde. De soe.-dem. candidatuur daalde sinds 1905 van 360 (op mr. Mendels) tot 255 (op den heer Van Kuykhof). De beide candidaten, die ook den vorigen strijd hebben gestreden zijn veel dichter hij elkaar gekomen. Het aftredend Kamerlid jhr. mr. P. van Foreest daalde van 3275 tot 2806, dus 469 stemmen, de heer Netscher kwam van 1509 op 2245, won dus 736 stem men. Het verschil tussehen hun stemmenaantal is gedaald van 1766 (in 1905) tot 561. In de vermeerdering van zijn stemmenaantal mag de heer Netsclïer ongetwijfeld een belooning zien voor het vele werk, dat hij èn als propagandist èn als can didaat in dit district, vooral in de laatste veertien dagen, heeft verricht. Intusschen de heer Van Foreest. is wederom met den candidaat der rechterzijde in herstemming geko men. Xu gaat liet er om, hem den 23sten Juni de over winning te doen behalen, hem andermaal af te vaar digen, Alkmaar vrijzinnig te houden Algemeen goedgevonden. Request van de afdeelingen H. II. Waard en O. van den bom! van Ned. Onderwijzers en „Langedijk" van volksonderwijs houdende verzoek aan den raad om in het belang van het schoolkind en het onderwijs tot het aanstellen van een schoolarts; een rapport over de wer king van het instituut schoolartsen wordt daarbij over gelegd. Wordt besloten het verzoek aan te houden en zal het rapport onder de leden circuleeren. De voorzitter deelt namens B. en W. mede aan den raad de toestand der geldmiddelen over het afgeloopen dienstjaar en worden besluiten genomen tot het doen van eenige i>osten af- en overschrijvingen en tot het doen van uitgaven uit de post onvoorziene uitgaven groot 1419,28 tot een bedrag van 146.60. De raad spreekt met waardeering zijn gevoelen uit dat hoewel alle gemeentewerken in flinken staat van onderhoud verkeeren de financiën der gemeente zoo gunstig zijn. Bij de rondvraag die nu volgt vraagt het raadslid B. de Geus Az. nog het woord over hot verhoogen van het belastbaar inkomen met betrekking tot den hoofde 'ijken omslag. Hij voor zich zou gaarne het onbelastbaar inkomen van J 300 op 400 willen brengen, waarop de voorzit ter antwoordt nat hij gaarne hierin wil medewerken en brengt in herinnering dat voor 3 jaar geleden dit al tweemaal bij de regeering te vergeefsch is beproefd en zal dit puilt in de volgende vergadering op de convoca tie brengen. Niemand meer het woord verlangende gaat de raad in comité tot het behandelen van 2 reclames Hoofde lijken Omslag. oor het gerechtshof te Arnhem is bevestiging ge- ëischt van het vonnis der Tielsche rechtbank, waarbij 11 1 opperman te Dreumel, wegens poging tot dood slag op den veldwachter Kamp, dien hij in den nacht .van i op 8 Februari 47 hagelkorrels in het lichaam schoot, is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Gisteren is te Veenendaal een arbeider, werkzaam op de fabriek van de gebroeders Van Leeuwen, tus sehen de cylinders van een machine geraakt. Ernstig gewond is de gekwetste naar het Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, De 81-jarige A. Boll te Genderen, maakte dezer da gen nog een grooten fiets tocht door het Land van Al ten a Op med. college: Prof. tot krankzinnige: „Hoe heet je?" ,,'k Weet 't niet. „Waar woon je?" ,,'k Weet 't niet." „Wie was je vader?" ,,'k Weet 't niet." Prof. tot student: „Wat denkt u, dat dit voor een geval is?" ,,'k Weet 't niet," „Kunt u het nergens onder rangschikken?" ,,'k Weet 't niet." Prof. tot auditorium„Twee analoge gevallen." (Minerva). Uit Driehulzen, Als een vervolg op ons verslag van het Prinsesse feest meldt men nog: De kinderen werden daarna nogmaals in het school gebouw onthaald, de prachtige prijzen werden aan de gelukkige winnaars en winnaressen uitgereikt en ten slotte ontving ieder kind een souvenir aan dit feest, bestaande in een werkje van Stamperius, getiteld: .Toch Oranje." Te 6 uur begonnen de volkswedstrijden, ten aan schouwe van eene talrijke menigte. Vele deelnemers hadden zich voor genoemde wedstrijden opgegeven. De uitslag was: Sprietloopenle prijs P. de Geus, 2e prijs Jan Nool, 3e prijs J. Kluft. Mastklimmenle prijs S. Termaat, 2e prijs A. Boot, 3e prijs P. Nool. Op sloffen loopen met hindernissen voor vrouwen le prijs E. Wiedijk, 2e prijs Chr. Verdwaald, 3e prijs J. Schoen. Op sloffen loopen met hindernissen voor mannen: le prijs S. Kaaij, 2e prijs P. Nool, 3e prijs J. Soers. Tobbespcl1e prijs P. Nool, 2e prijs Jan Nool, 3e prijs K. Aag, 4e prijs Jb. Nool. In het lokaal „De riendschap" werden vervolgens de keurige prijzen uitgereikt, waarna men tot vrij laat in den nacht nog gezellig bijeen bleef. Geen enkele wanklank werd vernomen en alles liep in de beste orde al. Algemeen gunstig is de opinie over dit uitstekend geslaagde feest en een woord van dank komt voorze ker toe aan de ijverige commissie, die den korten tijd van voorbereiding in aanmerken genomen, geene moeite heelt gespaard, om op tijd en geheel gereéd te zijn. Bedankt voor het beroep te Langerak b. z. de Lek door ds. J. W. van den Bosch te Noord-Scharwoude. GEMENGD NIEUWS. Uit Noordscharwoude Vergadering van den raad der gemeente Noord- Scharwoude op Donderdag den lOen Juni 1909, na middag 4 uur. Tegenwoordig alle leden en den voorzitter. Den voorzitter heet den leden welkom, in 't bijzonder den heer K. Opperdoes, die thans de plaats hier van zijn (overleden) vader heeft ingenomen en spreekt den wensch uit dat 'them gegeven moge zijn vele jaren die betrekking als wijlen zijn vader met eere te vervul len. Op de vraag van den voorzitter of hij bereid is- de bij de wet voorgeschreven eeden af te leggen en dit met ja beantwoord, legt hij in handen van den voor zitter de eeden af. waarna felicitatie volgt. ervolgens worden de notulen van de vorige verga dering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is het verkiezen van een wethouder in de plaats van wijlen den heer C. Opperdoes en wordt hiertoe overgegaan. Bij opening der stembiljetten blijkt dat op den lieer P. de Geus Az. zijn uitgebracht 5 stemmen en op den heer G. Slotemaker 1 stem en een in blanco. Op de vraag van den voorzitter of de heer de Geus zijn benoeming wenseht aan te nemen, antwoord deze dat hij dit nog eens in beraad wil houden. Hierna worden ter tafel gebracht de volgende inge komen stukken: een staat van bestelde telegrammen over de maand Mei j. 1. aangevende een totaal van 40 telegrammen waaronder 5 diensttelegrammen een bericht van den rijksontvanger te Alkmaar en gevoteerd 4 Juni j. 1. dat aan den plaatselijken ontvan ger is uitgekeerd een bedrag van 103.96; mededeeling aan den raad dat tot zetter voor 's Rijks directe belastingen voor deze gemeente is be noemd ter vervanging van wijlen den heer O. Opper does de heer Albt. Barten Bz. Eene missive van het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier waarbij aan het gemeentebestuur de voorwaarden worden genoemd voor de te stichten re genwaterbak op het terrein van de kerk. Zangers feest. r 8de Zangersfeest van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland zal gehouden worden te Alkmaar, op Zondag 27 Juni a. s. De beoor- deelingscommissie bestaat uit de heeren M. W. Petri, van 1 trecht, en Barend Kwast en Ant H. Tierie van Amsterdam. Reuter seint uit Weenen, dat het 6de internationaal congres voor assurantiewetenschap de uitnoodiging van de Nederlandsehe regeering heeft aangenomen en dat dus het 7de congres in 1912 te Amsterdam zal worden gehouden. Verkiezing» varia. Liberale Verkiezingspropagandist voor het stem bureau: ,,I zult toch op onzen candidaat stemmen?" Do kiezer: „Ik stem altijd zwart Do propagandist: „Maar! De kiezer: - zoolang do pnllooden geen andere kleur afgeven." Aardtrlillng. Donderdagavond te ongeveer half tien werd te Er- melo een nardsehudding waargenomen, in do buurt schappen Horst en Telgt was de schok van dien aard, lat de ruiten dreunden en deuren opengingen. lubrv.ök te Maas- ïchi. Gisternacht is in het postkantoor St. Piet-er inge broken. oor ongeveer 500 aan postwissels en specie werd ontvreemd. De inbrekers hebben de deur van het postkantoor npengezaagd. Aannernersbond^ers Vredespaleis. In de Donderdag gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Aannemersbond, is besloten, een schrijven te richten tot het bestuur der Oarnegie-stichting, met het verzoek om nadere inlich tingen aangaande de motieven, welke hebben geleid tot een gunning van den bovenbouw van het Vredes paleis, waarbij zeven der best aangeschreven en meest bekende aannemers hier te lande werden gepasseerd. In de groote steden is het verbazend druk geweest gisteravond. In Rotterdam was de verkiezingsavond zooals alle verkiezingsavonden, rumoerig en druk. Voor de bureaux der bladen, die den uitslag publi ceerden, verdrong zich een opeengepakte menigte. Op het Beursplein had men de ruimte, was er niet zoo spoedig last van gedrang en was de volte dan ook uitteraard het grootst. De politie had veel last voor de trams ruim baan te maken en zij 't met veel vertraging het tramverkeer had toch zijn gewonen loop. Telkens als er weer een uitslag bekend was steeg er een gejubel uit de wachtende menigte op, maar door het gejubel heen siste het gefluit van hen, voor wie de uitslag een teleurstelling was. Hoe meer uitslagen er kwamen, hoe enthousiaster de menigte werd; toen de dubbele cijfers op de borden verschenen, begon de spanning en bij elke cijferveran- dering kwam er dan weer leven, waren 't weer wilde hoera's, breed uitgalmend of scherp gillende fluitsig nalen. Tussehen de menschen was het behalve warm en nu en dan gevaarlijk ook nog vermakelijk. Het waren al- 1 maal politieke gesprekken; scherpzinnige naaistertjes waren druk aan het debattceren tegen zelfbewuste schoolmeesters en de slagersjongen mengde zich dan maar ongevraagd in het belangwekkend discours. Toen de vijftig op was kwam er beweging en op schudding, was er even kans op een paniekje, want alles wat rechtsch was moest zich uiten en hossend en jolend ging 't dan in optocht over het Beursplein en dan brachten de rechtsche knapen een hoon-ovatie aan links en onder 't zingen„Kuyper heeft gewonnen, hiep hiep, hoeratrok men maar in optocht de stad door. Merkwaardig zoo spoedig als er liederen en versjes gedicht ne getoonzet waren, want zoo was de meerder heid een feit, of de meest welluidende lidekens werden aangeheven. „Kuyper gaat nu wetten maken, hi, ha, ho," zong men spontaan en dadelijk kwamen partijge- nooten in opgewonden-vroolijkheid bijvallen met een welgemeend„De rechterzij gaat nooit verloren, fal- deralderiere 1" En dan stonden de tegenstanders zoo troosteloos naar die cijfers te kijken. Die cijfers, toen ze daar ten slotte stonden, waren ze ook alweer dadelijk aanleiding tot een puntdicht en de melodie liet zieh niet lang wachten, immers: „Vier en vijftig, zes en veertig, hi, ha, hozoo ging 't van mond tot mond den dollen stoet langs. Rechtsche jongelingen en jongedochteren deden een rondedans in blije opgetogenheid en de gezichten, straks nog in spanning, waren nu opgefleurd, 't was een lach die om den mond speelde, den mond, die maar zingen bleef, den grooten leider ter eere. De anti-revolutionnairen in Rotterdam hadden gis terenavond hun tenten opgeslagen in het 'Algemeen Verkooplokaal. Ui het begin wilde de rechte stemming nog niet ko men. Rotterdam gaf over de geheeie linie „maar" herstemmingen on men had in liet an ti-revolutionnaire kamp op meer gehoopt. Doch weldra kwamen de overwinningen binnen van Gorinchem, Kampen, Enkhuizen, Enschede, enz. en telkens als do bondsvoorzitter mr. A. de Jong mede deeling deed van een blijde overwinning, gingen er luide hoern's en stelde het juichend publiek een dank- psalm in, daarbij begeleid door een orkest, dat op het tooneel had plaats genomen. Werd de trom geroerd, dan werd het stil in de zaal, want dat was het teeken, dat weer de uitslag van een district was binnengekomen. En als het dan weer een rechtsche overwinning bleek, dan laaide het applaus weer op, en was de victorie een anti-revolutionnair ten deel gevallen, dan eerst steeg de vreugde recht ten top. In de verschillende pauzen voerde de bondsvoorzitter het woord, die zijn groote blijdschap te kennen gaf over het feit, dat het heden zoo goed liep voor rechts, voor welke heerlijke victorie de aanwezigen Gode in- niglijk hadden te danken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1