Verkiezing Gemeenteraad. B U I TEN L A N 1). S 1 A D S N I E U W S, Prov. Staten van Noord-Holland. De vrouw en de stom mine. Uit Heer-Hugowaard Inbraak. Een vechtpartij Het dorre voorjaar. Overreden. Poging tot moord te Volenti am. Hengelen Wedstrijden In marcheeren. Van zijn geld beroofd. De drank. Geen voordeellg werk. Oudheden. Beroepen. Uit Harenkarspel. Diefstal. Een versteende kat. Op hol. Uit Schagen. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Te water gelaten. Cadettenschool. Gezinsverpleging.! Gemengde Mededeellngen. Wij wokken u daarom op, uw uiterste best te doen dat bij de herstemming onze eigen eandidaten zegevie rend te voorschijn komen. Ged. Staten bieden de begrooting voor 1910 aan. De inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 2.539.174.843, waaronder een post van 34.870.74"' voor onvoorziene uitgaven, 't Batig slot van 1907 is 74.681.355. 12 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen zijn geraamd op 287.749; 12 opcenten op die der ongebouwde eigendommen op 86.410; 11 opcenten op die der personeele belasting 285.366. Deze laatste opcenten worden in verband met de geraamde uitgaven 1 hooger gesteld dan voor 1909. De provinciale bijdragen in de kosten van verple ging van behoeftige, krankzinnigen is geraamd op f 100.000. Ook is een post van 180.000 uitgetrokken als kosten van verpleging van behoeftige krankzinni gen, welke rechtstreeks door de provincie betaald wor den, maar onder de inkomsten is een post van 150.000 als teruggaaf door de gemeente voor deze kosten, 't Tekort op de rekening van het gesticht Duinenbosch" wordt geraamd op 80.001. 250.000 is uitgetrokken als tweede gedeelte der provinciale bijdrage aan de H. E. S. M. voor den aan leg van spoor(tram)wogen in de Haarlemmermeer en haar omgeving en 165.000 als tweede gedeelte van de provinciale bijdrage voor den aanleg van den spoor- (tram)weg AlkmaarZijpeSchagen. Hiervoor zal een geldleening van 415.000 afgelost worden. Uit een staat van de schulden der provincie Noord-Holland op 1 Jan. 1910 blijkt, dat deze schul denlast totaal 4.252.000 bedraagt. Tn 1910 moet 165.0000 afgelost worden. Ged. Staten stellen een wijziging voor in 't bij zonder reglement van bestuur voor den Huiswaarder en Oosterweezenpolder. Artikel 1 zal dan luiden: De polder is begrensd als volgtten noorden en ten oosten door de Koedijkervaart, ten zuidoosten door de Nieuwe Vaart, en ten zuidwesten door het groot Noord-Hol- landsch Kanaal. „In de Nieuwe Ct. vraagt een vrouw, die tot nu toe nieta te maken heeft met Vrouwenkiesrecht, maar die aich ergert aan de onverschilligheid van haar 11.592 medeburgers", of de kiesverenigingen niet den vrou wen opdragen kunnen om de gemakiuchtigen en laksen aan te sporen hun stem uit te brengen, de onverschil ligen „op te halen" in menig opaicht hebben de dames getoond vol vuur en vol ijver het haar opge dragen werk te verrichten. In de gistermiddag gehouden voltallige vergadering van den Raad dezer Gemeente werden na opening dooi den voorzitter, den hoer P. Wonder Az„ de notulen ge lezen en vastgesteld. Ingekomen was van do Gezondheidscommissie te Hoorn een raming der kosten over 1910 ad 2890è495, waaruit bleek dat het aandeel dezer Gemeente daarin bedraagt 171.23. Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen. De afdeeling Heer-Hugowaard van den bond van Nederlandsche Onderwijzers verzoekt te willen over gaan tot het aanstellen van een schoolarts. Tot staving van dit verzoek was een rapport van het instituut van schoolartsen daarbij gevoegd. Daar niemand hierover het woord verlangde, werd het voorstel van den voorzitter om het verzoekschrift voorloopig voor kennisgeving' aan te nemen, geaccep teerd, het rapport zal inmiddels bij de leden cireulee- ren. De heer J. Beersen berichtte dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in wijk I aanneemt. De door burgemeester en wethouders voorgestelde af- en overschrijvingen, ten bedrage van 1745, wer den aangenomen. liet ontbrekende, dat niet door overschrijvingen kan worden gevonden, zal kunnen gevonden worden door betaling uit de post van onvoorziene uitgaven en voor zoover ook het restant hiervan niet voldoende is, zal tijdelijk kasgeld ad 700 rentende 41/2 af te lossen voor 1010 worden opgenomen, welke leening zal worden verantwoord bij een suppletoire begrooting tot dit be drag. De raad vereenigde zich zonder bespreking nier deze financiëele regeling. Medegedeeld werd dat de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad is vastgesteld op 29 Juni, de stem ming op 8 Juli, de herstemming zoo noodig op 19 Juli d. a. v. De vereeniging ter bevordering van getrouw school bezoek verzocht evenals vorige jaren een subsidie uit «Ie Gemeentekas te mogen ontvangen. De voorzitter zeide dat het getal der kinderen toe neemt en het bedrag der vrijwillige bijdragen daaren tegen verminderde; hij stelde daarom voor 60 subsi die te verleenen, andere jaren was dit 40. De heer v. d. Oord, vermeenende dat de sympathie van de zijde der ouders vermindert, zon ter vermeerde ring van die sympathie voor willen stellen dit jaar eens over te slaan met het feest. Bij de algemeene be sprekingen vond dit voorstel geen steun, en werd het voorstel vsn den voorzitter daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer dr. Post had verzocht, een Schuur te mogen bouwen op het bij hem in gebruik zijnde erf. De voorzitter deelde mede dat de opzichter had ge rapporteerd dat de adressant ruimte genoeg had bij zijn huis, waarna zonder besprekingen of stemming besloten werd afwijzend op het verzoek te beschikken. Bij de rondvraag vroeg de heer Plevier inlichtingen omtrent het verven van de scholen. Hij meende dat liet afzetten gerustelijk èn voor de kosten èn voor de deugdelijkheid achterwege kon blijven. De voorzitter zeide dat hef verven aan de schilders is overgelaten; doch hij zal er een onderzoek naar in stellen. De openbare vergadering werd daarna gesloten om ever t» gaan ih comité. Gisternacht heeft men getracht in te breken bij den juwelier Poulus in liet Westeinde te 's-Gravenhage, door een paneel uit de deur te snijden. Vermoedelijk zijn de dief of dieven gestoord, want het paneel is wel beschadigd, maar niet verwijderd. De deur vertoont, behalve de schade die er aan is toegebracht, eenige bloedvlekken. Bij een Zaterdagavond te Maastricht, gehouden vechtpartij tusschen de rooden (socialisten) en do blauwen (katholieken), werd zekere Bastings ernstig gewond, zoodat hij in het gesticht Calvariënberg moest, worden opgenomen. Aanhouding gevraagd. De commissaris van politie der le afd. te 's-Graven- liuge verzoekt aanhouding van Johan van Kan, 31 jaar, die een valsehen brief hoeft gemaakt en daarvoor een cheque heeft bekomen van de firma Scheurleer ad 5227 fres. 30 cent., op naam van de firma C. II. Kiihnc en Zoon te 's-Gravenhage. Hij is het laatst gezien te Rotterdam en had plan uaar Amerika te vertrekken. Vele arbeiders in de provincie Groningen en het aangrenzende Oostfriesland hebben bericht ontvangen dat er voor dit jaar geen werk voor hen was bij het maaien of den hooioogst in Friesland, als gevolg van het droge en het dorre voorjaar, waardoor de gras rijkheid der weiden zoo te wenschen overliet. Gistermorgen is de vrachtrijder S. Klein, woonach tig te Lutjebroek, op de Nieuwstraat te Medemblik door zijn paard en rijtuig overreden en bijna 'ornnid- delijk gedood. De man was gehuwd en vader van 5 kin deren. Zaterdagavond omstreeks 10*/2 uur bevonden zich op den dijk te Volendnm eenige jongelieden. Onder hen bevond zich Evert Veerman, oud 21 jaar, die tegen de anderen ruzie zocht en te kennen gaf met hen te willen vechten. Zijne makkers raadden hem aan naar huis te gaan, waaraan hij niet wilde voldoen. Hij nam een steeds dreigender houding aan en wilde een slag geven die werd afgeweerd. Hierover in woede ontsto ken, trok hij een mes en bracht den 20-jarigen Simon Steur daarmede 'n flinken stoot toe in de borst even beneden het hart. De verslagene zakte ineen en werd door de omstanders de woning van dr. Berger binnen gedragen, die onmiddellijk geneeskundige hulp ver leende. Na onderzoek bleek dat longen en hart niet waren getroffen. De toegebrachte wond, hoewel vrij ernstig, is niet levensgevaarlijk. De dader, die het mes wegwierp, nam de vlucht. Korten tijd daarna werd hij op een botter gevonden en in hechtenis genomen. De dader staat zeer ongunstig bekend. De getroffene daarentegen staat bijzonder gunstig bekend. Zijn toe stand is redelijk. Door liet bestuur dor Zuid-ITollandschc Federatie van Hengelaarsvereenigingen, gevestigd te Leiden, is een adres gericht aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel waarin liet verzoekt in den alge- meenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 19 dei- nieuwe vis8oherijwet, geene bepalingen op te nemen, welke een omschrijving geeft van het aas waarmede de hengelaar mag visselien. Door liet opnemen van een dergelijke bepaling wordt h. i. de hengelsport ernstig bedreigd. Til de eerste dagen van September zullen wedstrij den in liet „Marcheeren" plaats hebben in verschillen de gedeelten van ons land. De Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft de deel neming aan deze wedstrijden ook opengesteld voor mi litairen, onder voorbehoud, dat een belangrijk percen tage behoort tot de miliciens der jongste lichting. Er zal vier dagen gemarcheerd moeten worden, ter wijl de af te leggen afstand 140 K.M. bedraagt, dus 35 K.M. per dag. De tenue voor de militairen is a. veldtenue zonder ijzerwerk in de tasschen en zonder ransel; b. veldtenue met model bepakking van ransel en patroon tasschen. De burgers, die aan dezen wedstrijd deelnemen, mo gen zich kleeden naar verkiezing. Elk deelnemer, dio den afstand volgens de voorschriften aflegt, ontvangt een bronzen medaille of bronzen kruis. Een bediende van de Ilaarlemsche Bankvereeniging te Lisse, die een bedrag van ongeveer 400 gulden had geïnd, werd onderweg door eenige „heeren" op fietsen aangesproken om geld te wisselen. Terwijl hij bezig was aan dat verzoek te voldoen, werd hij bewusteloos geslagen en daarna van al zijn geld beroofd. De politie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Tegen een 13-jarigen knaap uit Heemstede is dooi de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Het slachthuis te Haarlem werd door den lieer A. de liaan gebouwd. Ilij werd daarvan onderhands aanne mer voor 332.000; liet werk kostte hem 412.595.90 en nu vraagt hij den Rnad vergoeding tot, een bedrag van 50.000 of zooveel minder als de Raad zal goed oordeelen. B. en W. wenschen niets te geven. Uit Rustenburg. Bii gelegenheid van de jaarkermis alhier word eenc ringrijderij gehouden, waaraan door 26 paren werd deelgenomen. Met belangstelling volgde het publiek dezen geani- meerden wedstrijd. Den eersten prijs behaalde de heer J. Meiten met Mej. A. Commandeur, den tweeden en derden verwier- van de heeren A. Koning met Mej. M. de Groot en P. Sneeboer met zijne eehtgenoote. Premiën vielen ten deel aan de heeren C. Klinkhamer, S. Gunder en W. Stroomer inet de dames M. Blom, A. Commandeur en T. Mooij. De prijzen, bestaande in contanten, werden door den heer secretaris der jury overhandigd. De Ve»klezlngen In geen plaats van ons land is de eandidatuur bij de verkiezing voor de Tweede Kamer van zulk een hoog standpunt verdedigd als te Loppersum do eandi datuur Schaper. Een der voormannen der volkspartij, bezig- zijnde, met het herstellen en schoonmaken van den toren, riep van uit de hoogte, na telkens eerst op een misthoorn te hebben geblazen de kiezers toe. dit toch vooral te doen op den heer Schaper. (Pr. G. Ot.) Men meldt uit Blija aan de Leeuw. Ct. Tn liet gepasseerde voorjaar werd door gebrs. De Boer in exploitatie gebracht de bekende Sijtsmaterp alhier. Bij de afgraving, die vrij snel vordert, werd dezer dagen op aanzienlijke diepte een vrouwengernam- te in zittende houding gevonden. Bij den hals lag een bronzen ring met een 5-tal koralen van verschillende kleur en grootte, blijkbaar eens tot sieraa'd gediend hebbende. Door den opzichter voor het Eriesch Museum is een en ander met meerdere voorwerpen van oudheid kundige waarde uit deze terp afkomstig, naar genoemd Museum te Leeuwarden opgezonden. Van Texel." Voor den 5den Ummerenmarkt, heden gehouden, werden 3403 ltmmeren aangegeven. Gemiddeld werden p. m. 5 6 gulden besteed, en kele u>tg--zrehte partjjen golden wat meer, daarentegen werden erjook voor lagere prjjsen vorkocht, Handel stug. Btro pen tot predikant bg de Doopagez. Gem. (e Kampen 0. Vis, te Noord- en Zuid-Zijps. Tot hoofdingelanden in de banne Harenkarspel zgn den 14 dezer ben»emd de heeren W. Strocper en P. Nieuwboer de eerste ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlgden van den heer R. Boon, de laatste ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van den keer P. Tromp tot lid van het Dag Beituur. Een meisje in Bloemend aal best-l haar patroon e»n som gelds, niet a leen tegen haar, doch ook is proces verbaal opg. maakt tegen oen sergeant der infanterie te Haarlem, verdacht haar het geld weer afhandig te hebben gemaakt. Zooals men weet, versteenen in den grafkelder in de kerk te Wiewerd (Fr.) de lijken. In het vlak daarbij gelogen dorp Mantgem heeft zich nu bet vol gende geval voorgedaan. Voor ruim 9 jaar verdween aldaar op een boerderg een kat. Toen nu deze boer derij afgebroken werd vond men op een afgesloten plaatsje bovenop den solder van den koestal het lgk vau de kat, geheel versteend en daarnaast het ook versteende lijk van een groote rat. Geen nage kies of tand ontbrak aan de lgken, alles was nog even gaaf. Gistermiddag sloegen te Bergen-op-Zaom tweepaarden voor een hooiwagen op hol. Zy kwamen in een éta- lagekast teresht, waarvan do spiegelruit in gruis vloog en beide paarden lagen in de vitrine. Met veel moeite werden zjj bevrijd. De paarlen waren op tal van plaatsen ernstig gewond. Bij Kon. Beal. is */GuwoItIu tiuoi ingang van 20 Juni tv kantonrechter-plaatsver*-»..£• r n het kanton Scha gen, de heer C. Wijden** S± saus, butgem. vau Anna Paulowna. Uitspraken van heden. K. de G-., Hoorn, verzet, 14 dagen hechtenis. J. 8. te Enkhuitsn, wederspannighpid, 3 weken ge- var genissGnf. Cornelia V. te Amsterdam, diefstal, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Pieter B. te Lutjebroek, mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. Joh. R. en Pieter D., Wogaum, dronkenschap, vrij gesproken, Cornelia Johannes de Z., Uitgeest, vernieling, 1 week gevangenisstraf. Alcmarla-feesten. Zondag 27 Juni a.s. ld Alcmari* „Vereeniging tot bevoreb ring van het Vreemdelingen-verkeer" alhier een dsg- en xvondfeest orgADiseeren, ir. vereeniging met ongeveer 700 zangers en zangeressen, leden van den Noord-Hollandschen Bond van zsngvereenigingen. Da zanguitvoering zul overdag plaats hebben cp het Doelenveld, doch 's avonds van 6 tot 8 uur zal de moziek-uit voering van het stedelijk muzi-kcorns, onder directie van den heer M-jas plstts hebbec, ws.r bg dit groote zsngei scorps een paar nummers zal zingen. Na afloop v^o die muziek-uitvoering er een bal m-squé op het Doelenveld gehouden worden. Centrale Raad van Beroep Men meldt ons uit Utrecht: Ia de heden (Dinsdag) gehouden openbare terecht zitting vsn den Centr&len Bond van Beroep had o.m. de uitspraak plaats in de navolgende zaken 1. hooger beroep van P. W. te Alkmaar tegen de uitspraak van den Rv»d van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksver zekeringsbank, dat de deer nchcr gevraagde schad loosstelling ter s-.ko van een ongeval, dat hem 15 Augustus 1908 zou zijn overkom- n, niet wordt toegekend op grond dat moet worden aangenomen, dat h^t brouk- lijdvn van W. n et het gevolg is van een ongeval De Centrale R*ad bevestigde de uifspr;*k; 2. hoager beroep van de flrmz J. F. M. te Alkmaar tof_en de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar lem, hcudeude bevestiging der beslissing van de Rijk» verz.'kaiiugsbank, dat eischeresse niet heeft opgehou den uit te oef-men hit verzekeringsplichtig bedrijf va vervaardigen van kunstmest zonder krachtwerktuig De CeLtrale Raad bavest gde de uitspraak, doch o, andere gronden. Den 14 Juni 1909 is van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de Firma W. F. Stoel Zoon te Alk maar, met goed gevolg te water gelatenEen inspec tie-motorboot, genaamd „Mr. P. L. II. Blussé". De romp, totaal lang 44 voet, is van staal en de betimme ring van de kajuiten enz. van teakhout. Het vaartuig wordt voortbewogen door een 23 P.K. 2 eylindrigen bootmotor. De hoot is gebouwd voor rekening van den Provin cialen Wnterstaal van Zuid-Holland. De 1ste luitenant J. Wittermans, van het Tnstrue- tiebataljon, is mot ingang van 16 September werk zaam gesteld bij de Cadettenschool. (In een gedeelte der vorige oplage opgenomen). Agenda DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Cbr. School Doelenstraat. Gymn.-ve.-. „Kracht es Vlugheid" oefoningMveu4 maimen-afdeeling 8s/4 uur; jongensafd. I 71/2 uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, aieuwf Doeler. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 8x/2 uur. Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur, Voorwaarts. Vergadering „Oranje-comité" 8 uur, Peperkamp. WOENSDAG; Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/, var. Cymn.-ver „Kracht en wlr:'„-gttvezd jongens-afd. Ill 58/4 en jongens-afd. II 7 uur. Qyran-?or. „Turaiust," oefeniBgiavoad, mar. Ver. „Zang en Vriendschap," rop. 71/,91/, uur, Central. Gom. Koor „Zanglust," 7x/2 uur. Zangschool „Zanglust," 5 uur, Chr. School. Alkm. Gom. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. lindeboom, rep. 6—7 uur, Cen tral. Schaak en Damclub V. V. V., café Schermerhom- Geni. Zaïigvereeniging „Stem des Volks," 7% uur, Graanhandel. DONDERDAG; Gymn. rer. „De Halter," oefening sari ad Is/, nut. Schietver. „Alkr--.tr," afd. Volksweerbaarheid, 8l/4 uur, roeioefening, Baangracht. Kegelclub „Allee om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 7uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unia. De vereeniging Gezinsverpleging vergaderde gister avond in de Unie, buiten 7 leden van het bestuur wa ren er maar 2 gewone leden tegenwoordig. Nadat de voorzitter, de heer Dr. D. M. Kooij de ver gadering had geopend, deelde hij mede dat de dames en heeren die onlangs „de Mikado" alhier hadden opge voerd de vereeniging een enveloppe hadden ter hand gesteld, welke enveloppe een bedrag van 400 bevatte. Namens de vereeniging Gezinsverpleging zegde hij die dames en heeren hartelijk dank voor hun liefderijk werk en in 't bijzonder betrof deze dankzegging mej. Weber die het initiatief tot die uitvoering had geno men en door wier werken deze zoo goed geslaagd was. Na de vaststelling der notulen van de vorige verga dering werd overgegaan tot de statutenwijziging. Dit punt kon in vorige vergadering, overeenkomstig art. 15 der Statuten, niet in behandeling worden genomen daar toen het vereisehte getal leden niet tegenwoordig was. De wijziging in de statuten betreft in hoofdzaak art. 8, regelende de benoeming, ontslag, salaris en pensi oenregeling van de verpleegsters. Art. 2 wordt gewijzigd in dien zin dat achter het woord „zieken" wordt ingelascht „lijders aan hesmet- lelijke ziekten uitgezonderd." Art. 8 zal nu luidenDe vereeniging wordt be heerd door een bestuur in oneven getale van hoogstens 9, minstens 5 leden voor de helft plus 1 man en wordt door de ledenvergadering uit de leden en begunstigers gekozen. Begunstigers hebben zoolang zij bestuursle den zijn een beslissende stem. Tot leden van het bestuur «zijn niet verkiesbaar: a. practiseerende doctoren; I). ziekenverpleegsters c. zij wier echtgenooten reeds zitting in het bestuur hebben. net bestuur benoemt uit zijn midden een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. Het bestuur is belast met den goeden gang van za ken en het beheer der geldmiddelen. Het neemt alle die maatregelen, welke het tot het doel der vereeniging bevorderlijk acht, bepaalt het aantal der verpleegsters, die een diploma moeten bezitten, ufgeteekend door den Ned. Bond van Ziekenverpleging of Witte Kruis of daarmee gelijk staande, bij haar in dienst treden 23 jaar en niet ouder dan 35 jaar moeten zijn en voor haar benoeming door een door het bestuur aange wezen geneeskundige onderzocht en goedgekeurd moe ten zijn. Het stelt voor de verpleegsters een reglement vast, benoemt, schorst, ontslaat haar en regelt voorts zijn werkzaamheden bij huishoudelijk reglement, dat geene bepalingen mag bevatten in strijd met deze statuten. De salaris en pensioensregeling voor de verpleegsters worden door de ledenvergadering vastgesteld. Het bestuur kan zich op zijn vergaderingen doen bijstaan en voorlichten door twee te Alkmaar woon achtige geneesheeren, leden der vereeniging die in die vergadering een adviseerende stem hebben. De laatste alinea van artikel 8 is onveranderd. Bij deze statutenwijziging is ook de vergadering in November vervallen. Deze en de andere minder ingrijpende wijzigingen, werden zondei» noemenswaardige besprekingen en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD 15 Juni. Cornelia Htiff en Neel'je Daalder. GEBOREN 15 Juni. Cornelia Be-nardus, z. van Klaas Venneker en Jacobs Elisabeth Al. Barbara, d. van Hsndrik Scheuten en Helena van der Steen. OVERLEDEN: 14 Juni. Johanna Maria Jansen, laatst wed. van Mar- tinus Andries Vogelezang, eerder van Ar- noldua Adrianus O verborst, 78 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, Gelet op art. 9 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, ter vervulling dei- plaatsen, welke zullen openvallen door de periodieke aftreding alszoodanig van de heeren Mr. H. Boelmans ter Spill (in district I) H. J. E. Waima en G. de Groot Jz. (in district II) en H. R. Ibink Meienbrink en N. Glinderman (in district III), zal plaats hebben op DINSDAG 29 Juni a.s. en de stemming en her stemming zoo noodig, op WOENSDAG 7 JULI en DONDERDAG 15 JULI a.s. De tot invulling bestemde formulieren voor de op gaven van eandidaten zijn kosteloos ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar. ALKMAAR, 15 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voorn., JAN DE WIT Dz„ Voorzitter, lo. Burg. DONATH, Secretaris. In D u i t s c h 1 a n d zijn wetsontwerpen ingediend nopens nieuwe belastingen inzake de hervorming der rijksfinanciën. Hét korte Reuter-telegram zegt echter onvoldoende over de wijze, waarop de regeering haar 500 millioen mark bijeen zal krijgen. Wij komen er daarom nader op terug. In de Fransche Kamer is een motie in be handeling- gekomen, verband houdende met de pensi oenen voor liet spoorwegpersoneel, in werkelijkheid echter gericht tegen de regeering. De ministers Cle- menceau, Barthou en Caillaux bestreden haar dan ook. A1 e-1 een flinke meerderheid voor een motie van ver trouwen in het ministerie kon de regeering naar huis gaan. In Brazilië is de president overleden. Hij heette Alfonso Augusto Morzeira Pesina en trad in 1906 als president o.p Er valt heel weinig van hem te zeggen, maar liet is eigenaardig, dat 175 leden van het Congres voor den dood van den president een manifest openbaar gemaakt hebben, waarin zij een generaal voor het presidentschap aanbevelen. In deze republiek geldt anders de regel en zij is neergelegd in de grond wet, dat de vice-president opvolgt als hoofd van staat tot aan het verstrijken van den vierjarigen termijn, o. i. 15 November vau het volgende jaar. In Schotland en Z u i d-W ales zijn on- eeniglieden uitgebroken tusschen de mijneigenaars en di mijnwerkers over arbeidsduur en loon, welke tot een reusachtige staking dreigen te komen. Tot de vak- vereeniging, welke over ruime middelen beschikt, be lmoren 600.00» voortreffelijk georganiseerde mijnwer kers. 'Voor ergsr tot kwaad. Een zakkenfabrikant in Berlijn had tegelijkertijd een aantal compagnons genomen, die 2000 mark stort ten. Hij liet ze op verschillende uren van den dag ko men, maar het getal werd zoo groot, dat hij er eindelijk geen raad meer mee wist. Zijn kaartenhuis stortte dan ook weldra ineen en zijn toestand werd toen zoo bedenkelijk dat liij hulp zocht bij de politie en daar eerlijk zijn oneerlijkheid biechtte.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2