BUITENLAND. ST A D S N S E U W S. Uit Egmond aan Zee. Van Btoek op Laneendljk. Onveilig. Verkiezingspraktijken. Kiesrechtmeeting HeUduel. Een vreemde plaats De brand In de G'oningsche academie. Een geschenk. Misbruik van gas. Een wormkoekjes historie Verwaarloosde volksbelangen? Verklezlngsvaria. Schade. Telegrafisch Weerbericht. INGEZONDEN STUKKEN. De burgemeester van Egmond. EEN INWONER VAN EGMOND AAN ZEE. Tar'ef Alkmaar—Bergen aan Zee. burgemeester, dat het kind niet langer op school mocht blijven, tenzij zijn moeder de daartoe benoodigde stuk ken zond. Daaruit bleek toen dat Wilhelmina Catlia- rina geen weduwe was, maar door haar man het huis uitgezet was. Dit stond de oude Franken heelemaal niet aan, waarom hij zijn huishoudstertje beval zoo spoedig mogelijk te vertrekken, aan welk bevel zij echter geen gehoor wilde geven. Zij ontzag zieh zelfs niet op een avond, toen zij thuis kwam, hem een slag in het. gezicht, te geven. Toen ter tijd gebeurde het, dat Franken's zoon, die bij zijn oom in huis was, ziek werd en de typhus kreeg. Zijn vader wilde hem thuis hebben om hem te verzor gen, waarvan Wilhelmina heelemaal niet gediend was, waarna Franken besloot zich dan maar eenigen tijd naar zijn broer te begeven om daar zijn zoon op te pas sen, zoodat zijn huishoudster alleen met haar zoontje achterbleef. Eenigen tijd daarna toen 't oude boertje weer thuis was en liet oude leventje met de feeks weer begonnen was, kwam zijn broer, Abram Franken de eigenaar van Cornelis' huis eens naar zijn eigendom kijken en bemerkte, dat er raar mei1 geleefd was. Toen hij liet lieve vrouwtje daarover onderhield, werd zij zoo kwaad, dat hij het noodig oordeelde haar met haar zoontje buiten de deur te zetten. Nu was Leiden evenwel in last! Binnen de beide oude broers, buiten de feeks met haar kind, die hen niet met rust liet, maar hen op allerlei manieren trachtte bang te ma ken, eerst door water tegen de voordeur te kletsen, daarna door steenen tegen de ramen te gooien en ein delijk door met een grooten stok gewapend om het huis heen en weer te loopen, zoodat de oudjes als 't ware belegerd werden en het huis niet uit durfden. Uur na uur verstreek op deze wijze, 't had evenwel geen kalmeerenden invloed op 't gemoed van de kwade vrouw. Al meer en meer woud zij zieh op en sloeg eindelijk met de stok een stuk of 4 ruiten in, voor welk vernielingswerk zij hedenmorgen terecht stond. „Tk was over m'n zenuwen heen" voert zij ter liarer verdediging aan, wat niet wegnam, dat de officier van justitie, die haar met de liefelijke naampjes „feeks, helleveeg, furie" bestempelde een gevangenisstraf van 5 dagen tegen haar eisehte. GEMENGD NIEUWS. Eenige ingezetenen van Egmond aan Zee en Eg- mond binnen hebben het initiatief genomen om een beweging in het leven te roepen tot handhaving van den burgemeester. Een commissie van 6 personen uit Egmond aan Zee en .1 uit Egmond binnen heeft een onderhoud verzocht en verkregen met den Commissa ris der Koningin. Bij dit onderhoud, dat Zaterdag j. 1. plaats had, werd de wenseh uitgesproken, dat de burgemeester mocht gehandhaafd blijven, en de ver zekering gegeven, dat het vertrouwen in hem nog on geschokt is. Als bewijs voor deze verzekering kan dienen, dat thans een adres is overgelegd, dat geteekend is door bijna 300 personen uit Egmond aan Zee. Een gelijk adres zal worden gezonden uit Egmond binnen. In dit adres wordt verzocht handhaving van den burgemees ter op grond dat hij van een overgroot deel der bevol king nog steeds het vertrouwen bezit. Bij de gister gehouden aanbesteding voor eone steen- koolen-gasfabriek aan den Langendijk, werd voor de gebouwen 't laagst ingeschreven door onze plaatsge noot de heer C. Kloosterboer voor 4(5000. Gunning Vrijdag a.s. Uit Ouds Niedorp. Door de R. K. kiesvereeniging te Zijdewind is de heer A. Strijbis, die periodiek moet aftreden als lid van den Raad, opnieuw candidaat gesteld. In de plaats van den heer C. Hille, die eveneens moet aftreden, doch die te kennen had gegeven geen nieuwe eandida- tuur meer te aanvaarden, is gesteld de heer .T. Wit. Uit Koedijk Gisteren is bij enkele candidaatstelling' tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer Jacob Visser. Poging tot afpersing. Iemand schrijft in „Het Vaderland": Eergisteren omstreeks halfvijf werd mijn huis tele- phonisch opgebeld. Iemand met een Duitseh accent vroeg of ik thuis was. Op het ontkennende antwoord mijner vrouw, vroeg de persoon, of mijn vrouw wel eens meer boodschappen voor mij aannam. „Natuurlijk," was het antwoord, „want ik ben zijn vrouw." „Welnu, mevrouw, dan heb ik een zeer onaangename tijding voor u. Mijn naam is Miihlheim (dit werd ech ter zoo onduidelijk uitgesproken, dat wij nog niet we ten of het wellicht Piihlheim of Biilheim is) en ik drijf een groote zaak te Amsterdam, waar ik onder mijn groot personeel ook verscheidene meisjes tel. Uw man heeft zich de vrijheid veroorloofd, met een dier meisjes in Amsterdam uit te gaan, wat voor dit meisje zeer ernstige gevolgen na zich sleept. Natuurlijk moet ik voor mijn personeel opkomen. Ik ga nu dineeren waarmee ik om 8 uur gereed ben en kom dan met het meisje bij uw man." Zeer waarschijnlijk is het aan het verstandige en degelijke, maar tevens flink afdoende antwoord mijner vrouw toe te schrijven, dat ik èn eergisteravond èn ook gisteravond op mijn aanklager tevergeefs gewacht heb en ik vrees zelfs, dat ik het voorrecht zal moeten mis sen, den gedienstige bij mij te mogen ontvangen en onthalen Doodgevallen. Een 22-jarige dienstbode, die gisterochtend te Amers foort de bovenachterkamer van het perceel Beekestein- schelaan 2t in orde had te maken, is bij het uit de ra men kijken, daaruit gevallen. Ofschoon liet raam slechts 5 meter boven den beganen grond is, kwam het meisje zóó ongelukkig neer, dat een geneesheer, die in allerijl kwam toegesneld, slechts den dood kon consta- teeren. Op heeterdaad betrapt. Het Zuideinde te Meppol was gisteravond van 10 tot ongeveer 12 uur in rep en roer. „Er zijn op het dak van het heerenhuis van de familie J. II. Boom, (die op reis is), inbrekers aan het werk," riep men. De po litie werd gewaarschuwd en zij had met behulp van de burgerij de drie personen II., De Gr. en De J„ allen te Meppol, spoedig gearresteerd. Dat de veiligheid in de Seheveningsche Boschjes nog veel te wenschen overlaat, schrijft een der le zeressen van de „Avondp." blijkt uit het onderstaan de Twee dames wandelden een dezer dagen in het ge deelte tusschen „Hotel de la Promenade" en Kerkhof- laan, ongeveer half vier 's middags, toen een harer door een jongen kerel, die haar achterop kwam, werd aangerand; haar taschje met circa 25 waarde, dat zij aan den arm droeg werd afgerukt en de dief verdween in het kreupelhout. Op haar hulpgeroep verschenen ecu politieagent en twee tuinlieden,die getracht heb ben den dief te achterhalen, doch helaas niet vonden. Ook het verdere politieonderzoek schijnt nog geen re sultaat te hebben gehad. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht P. H. Th. E. van K., wonende te Ambij, die bij gelegenheid der gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Limburg den kiezer Maens, te Heugen- Gronsveld, heeft omgekocht zijne stem uit te brengen op den candidaat dr. Erens te Houthem, hebbende hij hem te dien einde twaalf gulden gegeven. Vijf getuigen ii charge werden gehoord. De ambte naar van het O. M., mr. Hoyer, eisehte 3 weken ge vangenisstraf. Het partijbestuur der S. I). A. P. heeft, naar „Het Volk meldt, besloten, dit jaar de betooging voor alge meen kiesrecht weder op den gewonen tijd, dus op den Zondag vóór de opening der Kamers, in Den Hang te houden. ITet onderzoek van politie en justitie, in verband met het duel tusschen den gepensionneerden overste Römer en kolonel Van der Oapellen, commandant van het 3e regiment huzaren, moet nog steeds voortduren, en schijnt eenigszins bemoeilijkt te worden door het feil. dat liet duel op Belgisch grondgebied, in de on middellijke nabijheid van de Nederlandsehe grens, moet hebben plaats gehad. De zaak wordt in officierskringen zeer druk bespro ken en algemeen is men van oordeel, dat het duel niet om een persoonlijk geschil is geschied, doch dat kolo nel Van der Capellen het voor zijn regiment heeft op genomen. Intusschen tast men nog in het duister omtrent den afloop dezer zaak. Wel eigenaardig is voorzeker, aldus de ITaagsclie correspondent van de Te 1., dat een officier, wiens naam ik natuurlijk verzwijgen moet, mij dezer dagen zeide, dat er tusschen officieren wel meer wordt ge duelleerd, zonder dat er iets van openbaar wordt. Onder het dek van een basculebrug te Heerenveen, dat zeker wel honderdmaal op een dag wordt op- en neergedraaid, heeft, vlak onder de eene tramrail, een zwaluwenpaar zijn nest gebouwd, en al rolt de tram er over heen, en al gaat de brug ook nog zoo vaak om hoog en weer neer, de zwaluw blijft rustig op haar nest. I)e Nieuwe Prov. Gron. Gt. meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, schijnt in-zake den Academiebrand meer licht te komen. Althans door een zekeren II. J. Tluyzer, in de gevangenis te Gronin gen gedetineerd, is een brief geschreven aan den offi cier van justitie, waarin hij bekent den brand in de Academie, den 30sten Augustus 130(1, te hebben «e- sticht. 1 egen Maandag zijn twee getuigen opgeroepen. Mocht het blijken, dat deze mededeeling werkelijk waar is, dan hopen we, dat degenen, wien destijds een ver wijt trof, in hun eere worden hersteld. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit 's-IIertogenbosch, namens een onbekende, onder letters J. M. K. is ont vangen een bedrag van 800 aan bankbiljetten. S. D A. P. en S. D. P In het bondsgebouw van den A. N. D. B. te Amster dam had gisteravond een vergadering plaats van oud leden der S. D. A. P. en der S. D. P. ter bespreking van een gezamenlijken terugkeer in de S. I). A. P. Een dertigtal personen, ook van buiten de stad, was opge komen o. a. mr. Mendels uit Utrecht. De geest van de vergadering was om in het belang van de eenheid der arbeidersbeweging in de oude partij terug te keeren. Bij een ingezetene van Eindhoven is op last van de burgemeester liet gas afgesneden en tegen dien per soon procesverbaal opgemaakt wegens het frauduleus betrekken van gas. De man had n.l. de in- en uitlaat pijp van den meter afgeschroefd en deze pijpen door een ijzeren buis verbonden. Het gas werd dus onge meten en onbetaald verbruikt. in de Looiersdwarsstraat te Amsterdam stond een handkar, met een trommel wormkoekjes, die er uit zien als flickjes, er op. De kar dumpte, zooals men dat noemt, en de trommel met wormkoekjes viel er van af, met het gevolg, dat de inhoud op straat verspreid lag. i Gebeurde juist op het oogenblik, dat de schooljeugd in vrijheid gesteld was en de kinderen, die groote hoe veelheid flickjes, die zoo maar voor het grijpen lag, ge waar wordende, vlogen er als uitgehongerde wolven op af en grabbelden maar toe. De flickjes verdwenen al spoedig in de mondjes en of de karrijder ook uit alle macht riep, dat 't geen gewone chocolade was, de klei nen waren niet zoo spoedig van de lekkernij af te slaan. 1 oen men hen eindelijk uit den weg had, waren er al heel wat wormkoekjes naar de diverse magen verhuisd. Men kan van het goede te veel krijgen. Een groote hoeveelheid wormkoekjes mag een goede remedie tegen eventueel in het menschel ijk lichaam verblijf houdende wormen zijn, doch het lichaam kan niet tegen een al te sterke dosis. Het gevolg van het fliekjes-grabbelen was dan ook, dat de kinderen, die er van gegeten had den, s avonds zeer onpasselijk waren. Twee van hen waren zóó ongesteld, dat zij nog denzelfden avond naar het Gasthuis vervoerd moesten worden. Hun toestand is echter zeer bevredigend. De politie werd evenwel van het geval in kennis ge stel en deze deed van de wormkoekjes-historie mede deeling bij den Gemeentelijken Gezondheidsdienst, die de zaak in onderzoek genomen heeft. Men schrijft aan het „llbld." Volgens het in het Avondblad, viyr 10 Juni j.I. voor komend verslag van do door dr. A. Kuyper te Ilarden- berg gehouden rede is daar o.a. door hem gezegd: „De liberalen hebben het altijd zoo druk gehad met de open bare school en met den vrijhandel, dat andere volksbe langen er onder leden. Of is niet onder Mackay de lieer De Groot inspecteur van het vakonderwijs gewor den en daardoor liet onderwijs tot grooten bloei geko men." Dit gezegde is beslist onjuist. De benoeming van den heer II. J. do Groot, directeur der burgeravond school en der ambachtsschool te Alkmaar tot inspec teur van het middelbaar onderwijs had plaats bij Ko ninklijk besluit van 17 Maart 1899 No. 27 en komt voor in de Staatscourant van Dinsdag 21 Maart 1899, No. G8. Dat was dus onder liet ministerie Pierson, toen mr. II. Goeman Borgesius minister van binnen- landsche zaken was. Het ministerie-Mackay was tien jaar vroeger (1888—1891) aan het bewind. Als historisch vertelt liet Volk: Op den stemmingsdag. Bezoeker tot een kiezer: „Toe man, ga nu stemmen, je weet toch hoe noodzakelijk het is. Vrouw van den kiezer: „Neen, mijn man gaat niet stemmen. Troelstra zit nu al vier jaar in de Kamer, en toch is mijn man telkens bekeurd met zijn groente- kar." i 1 L De heidebranden in Drente, waaraan door den thans ingevallèn regen voorloopig een einde is gemaakt, heb ben in dit jaar vrij wat schade veroorzaakt, waarvan de omvang niet bekend wordt. Niet alleen maakt de heidebrand de gronden minder geschikt voor ontgin ning, maar ook voor de bijenliouderij is hij zeer nadee- lig. Voorts ontstaan door het vuur in de heide meer malen boschbranden, onder meer in het*Gasselterveld, waar het laatste gedeelte van de groote zoogenaamde „Heerenkamp" geheel is afgebrand en de boschteelt aldaar door heidebrand geheel vernield is. Winterandyvle. Van onzen landbouw-correspondent Hoeft men zijn grond in een goeden bemestingstoe stand dan gaat het kweeken van andijvie nog al vrij gemakkelijk. Uit te zaaien op een klein hoekje na den laugsten dag is bij de meesten regel. Wat te vroeg ge zaaid wordt geeft doorschietende planten. Dit gaat niet op. Men kan genist eenige dagen voor genoem den datum en ook wel na dien tijd zijn zaad onderbren gen. Gebruik echter geen overgeschoten hoekje van uw tuin voor kweekbed, maar neem een flink stuk grond, waarop de plantjes zich goed kunnen ontwikke len. Weinig zaad uitstrooien is dus een vereischte. Zaait men dicht, zoo krijgt men zijn plantjes bij 't ver sponen te spierig. Bij een te dichten stand zou vroeg tijdig uitdunnen nog veel kunnen verbeteren, maar bij ondervinding weet ik, dat men daar niet gemakkelijk voor te vinden is. Daarom is het beste weinig zaad te gebruiken. Is de tijd van 't verpoten gekomen, zoo steekt men met een spade den grond onder de plantjes even los. Dus niet gewoon uittrekken. Doet men dat, zoo worden heel wat fijne worteltjes beschadigd, wat nadeelig werkt op de verdere groei, daar juist de klei ne wortelvezels liet voedsel uit den grond opnemen. Men verpoot ze als de plantjes een blaadje of 8 dra gen. Bij 't verpoten snijdt men door den regel een deel der bladeren weg. Bij flinke planten mag men het doen, zoo men genoodzaakt is bij droog weer te verpo ten. Bij donker, vochtig weer behoeft het volstrekt niet. De afstand, waarop men uitzet is 35 cM. Een paar weken na 't uitzetten, ziet men hier en daar en kele plantjes verdwijnen en is men genoodzaakt bij te planten. Zoo gauw men ziet, dat enkele exemplaren kwijnen, dat ze als 't ware worden weggevreten steek dan met de spade de plant uit, onderzoek de uitgesto ken grond goed en in de meeste gevallen vindt ge een grauwe rups, die als vernieler van uw andijvieplantjes optreedt. Iïoe eerder men erbij is, hoe zekerder is de vangst. Gaat ge echter gewoon bijpoten zonder zieh aan die grauwe vernieler te storen, zoo zullen meerdere plantjes het moeten afleggen. Voor hot uitzetten der planten uw grond goed gie ren is aan te bevelen. Daardoor brengt men een groo te hoeveelheid stikstof in den grond 't welk de plant zeer veel voor een krachtige groei noodig heeft. Nog gemakkelijker is het geven van een weinig chilisalpe- ter. Ohilisalpeter is een uitstekende stikstofmeststof en bevordert een krachtige bladontwikkeling, waar het juist bij andijvie op aankomt. Strooi het uit, wanneer de plant haar groei hervat, maar zorg vooral, dat het niet op vochtige bladeren valt, daar chili bijtend werkt en het bindweefsel vernielt. Dus niet gewoon uit zaaien, maar troost u de moeite rondom iedere plant een weinig te strooien en ik verzeker u, dat ge over de resultaten tevreden zult zijn. Premiekeuring. Da uitslag der premiekeuring van vrege de afdeeling Ncord-Ho'.lard, vsa het Nederl. Paardenstamboek op 15 Juni te Schagen, gehouden, luidt als volgt Driejarige merries. Aangeboden 15. Aanhoudings- premiëa van f 100, werdon toegekend aan Zinnia, van Jb. Ksan, WieringerwsardTrui, van D. C. Re- zoluisn, Anna PaulownaMarie, van D, Geerlings, Anna Paulowna. Vierjarige merries. Aangeboden 2 stuks. Aanhou- dingtpremiën van f 100, werden toegekend aan Emma, Vin wed. Vathmar, WinkelMignonne, van J. Bree- baart Kz., Winkel. Vijf- en zesjarige merrier Aangeboden 10 stuks. Aanhoudingepremiën van f 75, worden toegekend aan Flor», vac K. A. Kaan Co.. Acns. PaulownaSui- tanp, van P. Bandsma, Don Heldor; Dido, van J. L T. Groneman, Wjeringerwasrd Christina, van C. C. R'ze'msn, Anna Paulowna. Zevenjarige- en oudere merries met veulen. Aan geboden 8 stuks. A&nboudingspremiëa van f 40, wer den toegekend aan Nulda, van Jb. Kaan, Wieringer- waard Agnes, van J. Breabaart Kt., Winkel. Twe'jarigo merties. Aangeboden 8 stuks. A*n- houdingapremiën van f 75, werden toegekend aan Etra, van J. L. T. Grondman, Wieringerwaard Ca'rieo, can C. Blancheer Cz., A ana Paulowna. Eécjurige merrie». Aangeboden 1 stukr. Aan- houdingspreruiën van f 50, warden toegekend aan Nelly, van D. C. Reteiman, Anna Paulowna Sophie, van A. Veltm n Jz., BaraingorhomNelln, van H. Spaans Cz Barsingsrhorn Marie, van J. P. Boontjes, C dlantsoogAoèle, van J. L. T. Groaoman, Wierin- g-rwatrd Ada, van J. C, Schenk, Anna Paulowna. Éénjarige hoogst'n. Aangeboden 8 stuks. Aan- houdingspresniëfj van f 100, werden toegekend asn Aren, van D. C. Rezelmau, Anna PaulownaB.s- marcV, van J. C. Blaauw, Zijpersluie blgft in merve. De keuringtcommissie bestond uit de heeren C. Oudoijk, Waddingsveen J. C. Rootzaud, Groningen H. WeP, Uithiuzermeeden e-n D. C. Kruimel, Haarlem, Ia het stamboek warden 6 merries opge.nomeo. Uit Egmond aan Zee. Gistarei werd het nk-uwe zeiljacht „Prinses Juliana" van den heer P. de Grauff (Hotel „Welgelegen") te water gelaten. A*n den proeftocht, die in alle op lichten p'achtig slaagde, werd deelgenomen door een twaalftal dames en heeren, notabelen der gemeente. De Burgemeester, de henr P, Pranger bracht in welgekozen en hartelijke woorden een heildronk uit waarin bij tegelijk herdacht de jonge Prinses, na»' wie de boot genoemd is. In de D u i t 8 e h e R ij k s d a g heeft de heer von Biilow, de Rijkskanselier, ecu rede van twee en een halt' nur gehouden. Vroolijk en opgewekt is hij de zaal binnen gekomen en het begin van zijn redevoe ring was in een toon gehouden, die weinig overeen schéén te stemmen met den ernst van het oogenblik. Later echter werd hij ernstiger in zijn spreken. Hij verwierp de meening, dat het centrum bij de fiuanci- eele hervorming is uitgeschakeld (hilariteit). Maar hij is, zooals vanzelf spreekt, ten allen tijde ook opge komen voor do medewerking van de liberalen bij de oplossing van het vraagstuk van de finauciëele her vorming. Hij belet over het algemeen geen partijï za kelijk mede te werken. Ook de persoonlijke vijandigheid van het Centrum, die zelfs zoo ver ging zijn trouw aan den Keizer te verdenken, is voor hem feitelijk van geen invloed ge weest. ,,lk ben eenmaal zooals Bismarck eens zeide „in Drecklinie" engerückt" (hilariteit) en wend mij tot de liberalen, wier deelneming aan de wetgeving in het belang van een ernstige ontwikkeling, mij hoogst wensehelijk voorkomt. Hij prees vervolgens de liberalen, hemelde de con servatieven op, betoogde de juistheid van de bldkpoli- tiek en zeide vast te houden aan de belasting op de erfenissen en te weigeren in den Bondsraad belastin gen te verdedigen, die den handel en het verkeer ern stig benadeelen, de industrie boven haar draagkracht belasten en onze geheele oeconomische positie ver zwakken. Tiet slotwoord luidde aldus: „Nu nog een persoonlijk woord! Sinds weken ma ken do couranten het er zich druk over of ik blijf of ga (vroolijkheid). Ik blijf zoolang Z. M. de Keizer meent, dat mijn medewerking aan de buitenlandsche en binnenlandsehe politiek voor het Rijk van nut kan zijn en zoolang ik zelf geloof, dat ik volgens mijn ei gen politieke overtuiging en voor den toestand nuttig kan werken. Bj ken geen gebied van de binnenland sehe politiek van hetzelfde belang als het spoedig 'tot stand komen van de financiëele hervorming. Ik ben natuurlijk bereid mijn persoon geheel op te offeren voor de groote zaak van de financiëele hervorming, wanneer ik overtuigd word, dat mijn persoon de zaak kwaad doet, of wanneer de zaak in een stadium zou treden, waaraan ik niet kan of wil deelnemen. In dat geval zal het mij ook mogelijk zijn den Keizer van de gewenschtheid van mijn aftreden te overtuigen en dan zal mijn wensch zijn, dat mijn opvolger succes behaalt, en even trouw en eerlijk zal zijn, in den dienst van het vaderland." Na het uitspreken van deze woorden hêerschte er in het Huis groote opgewondenheid. Overal vormden zich groepen van afgevaardigden. De eerste woorden van den secretaris van financiën, dr. Sydow, die de ontwerpen.nader uiteenzette gingen verloren. Du nationaal-liberaal Basserman zeide het o. a. te zullen betreuren, als de gedachte van het blok ten grave gedragen werd, omdat deze gedachte een roem rijk blad in de geschiedenis der parlementen zal vor men (gelach bij het Centrum, bijval rechts en links). „Ik voor mijn persoon, zou niet graag zien, dat deze blok-gedachte hierdoor wordt gestoord, dat er een fi nanciëele hervorming tot stand gebracht wordt, welke het liberalisme in het gezicht slaat." Dl1 zitting werd daarna verdaagd tot heden. In de Vereenigde Staten beveelt de bij zondere boodschap van president Taft aan een belas ting van 2 pOt. op de nettowinsten van trusts en een grondwetswijziging waarbij den Ver. Staten de macht wordt verstrekt tot het heffen van een inkomstenbe lasting zonder evenredige verdeeling over de verschil lende staten. De boodschap van den president schat de inkomsten door de belasting op de trusts te verkrij gen op 25 millioen dollars en stelt zich voor dat het een groote sta]} zal zijn tot de mogelijkheid toezicht te oefenen op de trusts, waardoor verder misbruik van macht kan worden voorkomen. naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 775.7 te Valentia. De laagste stand van den baromter is 758.4 te Me mel. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 18 Juni). Meest matige, noord-westelijke tot noordelijken wind, zwaarbewolkt, weinig of geen regenzelfde tem peratuur. HOOG WATER. V r ij d a g 18 Juni. EGMOND AAN ZEE: 's morgens kwart over 4; 's middags kwart voor vijf. BERGEN AAN ZEE: 's morgens kwart voor vijf, 's middags kwart over vijf. Het drama te Egmond aan Zee wordt spannend, dank zij onhandige vrienden. Een 300-tal handteeke- ningen (er zijn 210 kiezers thuis, de rest in zee) op een adres, waarin behalve gratie ook handhaving van den burgemeester in zijn ambt ondanks zijn vonnis wordt gevraagd, moeten helpen bewijzen, dat behalve de Ge- dep. Staten en de Subst. Off. van Justitie ook de be volking nog vertrouwen stelt in den burgemeester. Hoe is dit bewijs verkregen? Een 0 of 8 tal inwo ners, waarvan 3 pl. m. 1 jaar in de gemeente woon achtig en dus in de laatste plaats tot oordeelen be voegd, verdeeld in tweetallen om bijna huis aan huis de menschen op te zoeken. Ondanks deze moreele pressie hebben van de 60 meest ontwikkelde burgers er zeker ruim de helft geweigerd te teekenen, een getal dat werkelijk meevalt, want in zoo'n kleine gemeente behoort er eene groote dosis moed toe om gegeven hunne afhankelijke positie zulks te durven. Toen ten einde raad, is men, wat men hier noemt „de berg" op gegaan. Daar wonen de alleen thuis zittende vrou wen der visschers, en zonder dat ze wisten wat, en veelal zonder hen zelfs de 2de alinea van het adres, „handhaving van den burgemeester", mede te deelen, hebben ze trouw geteekend onder eigen naam, en veel al met dien van hun afwezigen man. „Is dat nu weer valschheid in geschrifte?" Een enkel heetgebakerd riend heeft naar verluidt, 't adres zelf volgepropt met de namen van zijne kinderen. Een adres van waarde! Jammer dat de tegenpartij die de substituut-off. van justitie hier in één namid dag ontdekte, èn die machinaties op touw zet om den burgemeester te doen vallen, niet de moeite wil doen urn een contra-adres op touw te zetten. Met een beetje handigheid teekenen er dan 250, die ook op het eerste adres voorkomen. Men zou daarin tevens den subst. «ff. van justitie kunnen verzoeken eens openlijk té verklaren wien hij tot die tegenpartij rekent te belmo ren, en naar de bewijzen vragen, waarom hij deze par t ij zulke lage motieven toekent. Wil men in dit drama de waarheid wel? Moet er gewacht tot er een Zola opstaat, die het ,,J'accuse" met tientallen tegelijk er uit werpt?. I en slotte, Mijhneer de Redacteur, nog ééne vraag. Als in Amsterdam liet gezag eischt dat 3 ambtena ren worden ontslagen, omdat ze zich oneerbiedig over hunne chefs uitlaten, hoe kan dan in dezelfde provin cie een burgemeester gehandhaafd blijven, veroordeeld tot zoo'n straf, en gebaseerd dit vonnis op zijne vol ledige bekentenis; een burgemeester, die als hulp-off. van justitie moet optreden in eene gemeente waar pl. m. 300 gevallen van strooperij per jaar voorkomen. Wat denkt men van zijn prestige in die qualiteit? De bal is al reeds eens flink teruggekaatst. Met beleefd verzoek aan andere bladen dit over te nemen, (Waar de „inwoner van Egmond' aan Zee" liever zijn naam niet onder bovenstaand stuk plaatste, heb ben wij aan de opname de voorwaarde verbonden, dat wij gemachtigd werden zijn naam bekend te maken, indien deze gevraagd werd. Aan deze voorwaarde is voldaan. Red. Alkm. Ct.] Nu de tramlijn BergenBergen aan Zee bare vol tooiing nadert, blijkt het ons, dat er velen nieuwsgie-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2