DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. m s m m m m a m No. 139 Honderd en elfde jaargang 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1,— /Wonderlijke nummers 3 Cents, Wijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho I iERMs. COSTER 8* ZOON, Voordam C 9. HERSTEMMING. Haar» onze Oost? as B S3 H m fit IK jg 9 H St M Hl 18 JUNI. H li ag .J l li B H W BINNENLAND. Telc9oo&!!nffliB«r S, ÏM öS i Ui Hl lil si Vorstelijke personen uit Japan. Tweede Kamerverkiezingen. Dadelijk president. Wetsontwerp tegen de zedeloosheid. Tuinbouw Onderlinge. ii annai A».TTHf v r|ij:d a g -- t TT—-Jtrnr» De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAli livongt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter alge- meene kennis, dat de hei-stemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Alkmaar zal plaats hebben op WOENSDAG 23 JUNL a.s. van des morgens 8 uur tot des namiddags 5 uur. Oandidaten zijn FOREEST, van Jhr. Mr. P. G LENDE RM AN, N. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: ,.llij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, „aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre „ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Alkmaar, 17 Juni 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat wegens uit te voeren herstellingen aan de KALKO- VENSBRUG het VERKEER OVER DIE BRUG met RIJTUIGEN van MAANDAG 21 JUNI a. s., des M LDDAGS 12 UUR AF TOT DONDERDAG 24 JU NI d. a. v. MET ZONSONDERGANG zal zijn AF GESLOTEN. Alkmaar, 14 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz., lo. Burg. DONATH, Secretaris. Tijdens zijn eerste ministerschap heeft minister Idenburg, 't was, zoo wij ons niet bedriegen, in den loop van een kamerdebat zich eens beklaagd over de Nederlandsche jongelieden, bij wie z. i. te weinig opgewektheid voor den Indischen gouvernementsdienst zou bestaan. Nu is het een feit dat het, bij verschillende Indische Landsdienaarscorpsen met de recruteering van jonge krachten uit het moederland vaak of zelfs voortdu rend sukkelen is. Zoo bij de rechterlijke macht, hij het binnenlandsch bestuur, bij de leeraren van het middelbaar en de ondevwijzers van het lager on derwijs, bij verschillende offioiersoorpsen, vooral ook hij den militairen geneeskundigen dienst. Maar is dit op zich zelf nu reeds voldoende om eruit af te leiden dat, ten aanzien van het naar Indië tijgen, bij onze jongelui inderdaad een soort van Jan-Salie- geest zou bestaan? Neen, niet waar? Daartoe zou immers bovendien nog moeten vaststaan: dat ook voor andere dan Staatsbetrekkingen, dat ook voor „het particuliere" (le opgewektheid om naar Indië te gaan gering is. Dit nu staat heeleinaal niet vast. Integendeelhet is b. v. een opvallend verschijnsel dal, tprwijl onder onze jonge meesters in de rechten de trek naar de In dische rechterlijke macht al sedert jaren gering is, daarentegen het aantal hunner, dat in velerlei parti culiere betrekkingen naar Indië gaat, toeneemt. Over het algemeen schijnt het bij onze Indische onderne mingen van landbouw, handel en industrie, althans bij de grootere en welvarende, met de recruteering van hun Europeesch personeel voldoende vlot te gaan. Wij hebben hierover in Alkmaar, waar voorbeelden vol doende bekend zijn, niet verder uit te weiden. AAN DE DAMMERS. Oplossingen van probleem no. 30 in dank ontvan gen. Probleem no. 30 van G. üétrez Lille (Fr.) had den volgenden stand. Zw. 1, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19. 23, 28. W. 15, 25, 26, 30, 31, 34, 37, 39, 40, 50. Oplos ting26-21, 26 20, 34-29 17 26, 14:26, 26:43 of 25:46, 23:43 of 23:45, 37-32 32 3, 316 26:27, Goede oplossingen van Mej. D. Schild Nieuwe-Nie- dorp en de heeren D. Gerling, J. lloutkooper, G. van Nieuwkuyk, allen te Alkmaar; K. Veuger Mz. Koe- gras, T. v. d. Velde, Huiswaard (Gem. Koedijk) en O. Winkels, Heer-Hugowaard en J. A. Wolf te Gro ningen. HET INTERNATIONALE DAMTOURNOOI TE PARIJS. Dit tournooi is 12 Juni aangevangen en bij 't ver schijnen dezer rubriek bijna beëindigd. Wij hopen in onze volgende rubriek uitvoerig op dit tournooi terug te komen. Wij melden alleen nu dit. Het aantal deelnemers is acht gebleven, maar Raphoel en Degraeve die oorspronkelijk mee zouden doen zijn vervangen door Molimard (Marseille) die zich doet kennen als een geweldig speler, en Balédent uit 't Noorden. Elk speler speelt 14 partijen (2 met eiken tegenstander). Woensdagmiddag was de stand: Weiss 11 gespeeld, 15 punten. Molimard 12 ge speeld 16 punten. De Haas 11 gespeeld 14 punten. Battefeld 11 gespeeld 11 punten. Fabre 10 gespeeld 9 punten. Dumont 12 gespeeld 7 punten. Bizot 7 ge speeld 7 punten. Baledent 10 gespeeld 5 punten. Reeds meermalen hebben wij er onze lezers op at tent gemaakt, dat van eene dampartij het eindspel verreweg het moeielijkste is. Vooral de eindspelen van 1 dam tegen 2 stukken, of van dam en stuk tegen twee stukken of van 1 tegen Biedt het Gouvernement aan onze jonge mannen dan minder goede vooruitzichten aan, dan de particu liere ondernemers? Minder betaling, minder gunstige promotie? Een minder aantrekkelijken werkkring, minder aannemelijke regelingen van het met-verlof naar-Europa-gaan Het zou de moeite waard wezen zoo omtrent dit een en ander eens een ernstig Gouvernements-onder- zoek werd ingesteld. En het is lang niet onmogelijk dat het resultaat daarvan in sommige opzichten, tot op een zekere hoogte, en althans betreffende enkele dienst-takken hierop zou neerkomen: dat het gebrek aan opgewektheid van Nederlandsche jongelui voor den Indischen Staatsdienst minder aan die jongelui dan wel aan dien Staatsdienst te wijten is. Inderdaad, de Indische Staatsdienst heeft voor de besten onder onze jongelui weinig wat op hun fanta sie, op hun illusies zou kunnen werken. Tien jaar naar Indië, één jaar hier terug, nog eens tien jaar (of wat langer) naar Indië, en dan verder, le venslang, het leven van den gepensionneerde, van den kleinen lijfrentenier, die, in negen van de tien geval len, zich in Nederland ni.et geheel meer tehuis kan ge voelen. en in Indië eigenlijk al evenmin, en die, in negen-en-negentig van de honderd gevallen, in zijn verder leven eigenlijk heelemaal niets meer uitvoert, niets meer praesteert veel bekoring is in dit een en ander niet gelegen. Om niet te spreken van het weinig belangwekkende, weinig voldoening geveilde van menige Indische staatsbetrekking: zoo schept b. v. bijna geen enkel jurist op den duur behagen in het Landraad-voorzitterschap zóó, als het daarmede te genwoordig nu eenmaal gesteld is, en zoo vinden vele officieren van gezondheid, met name diegenen die op kleine binnenplaatsen zijn geplaatst, al evenmin hun werkkring naar hun zin;.... om óók niet te spreken van de vele andere grootere en kleinere nhdeelen, die iedere of bijna iedere Indische loopbaan nu een maal van zelve in meerdere of mindere mate met zich medebrengt. Zonderen we hen uit, die, in Indië geboren, slechts tijdelijk naar Europa zijn gekomen, voor hun opvoe ding' en die in Indië huil ouders en nabestaanden ho pen te zullen terugvinden, dan is er voor den Ne- derlandschen jongen man meestal een bijzondere reden noodig om hem er toe te bewegen in Indischen staats dienst te gaan; zoo b. v. financiëele overwegingen voor jongelieden zonder vermogen die jong wenschen te huwen met eveneens niet-vermogende meisjes, of, voor enkele weinigen (voornamelijk medici, juristen en ingenieurs)de hoop, er in te zullen slagen den gouvernementsdienst als stijgbeugel te bezigen om, zoodra zich een goede gelegenheid daartoe voordoet, in 't partiouliere over te gaan en daar dan fortuin te maken. Is het dan met „het particuliere" zoo anders gesteld? In sommige gevallen zeker wel. De hoop om in betrek kelijk korten tijd fortuin te maken doet zich in som mige particuliere betrekkingen nog steeds gelden. Zoo ook wel eens de verwachting dat de Indische loopbaan kans op voortzetting in Europa met zich zal brengen, of op den duur op een of andere wijze aan een aanver wanten, begeerlijken werkkring in Europa zal kunnen aansluiten. Menige floreerende handels- of industri- eele onderneming kent zijn personeel na weinige ja ren dienst reeds een kort Europeesch verlof toe. Een tijdelijk, voor enkele jaren, naar Indië gaan om zich voor te bereiden voor een positie in Európa, waarbij men indirect veel met Indië te maken zal hebben, komt in 't particuliere nogal eens voor tegenwoor dig. 3 dammen zijn prachtig en uitvoerige studies wijzen aan, dat zeer dikwijls in zulke partijen eenfijne winst zit, terwijl de partij als remise wordt afgebroken. Als aardig voorbeeld ter illustratie geven wij on derstaand eindspel de vorige week voorgekomen in een partij te Alkmaar tusschen de heeren G. en N. N. ssss SS ■m Zw. 25, 27. W. 9, 29, Wil speelde 9—4, waarop zwart antwoordde natuur lijk 2732. 't Spel vervolgde aldus Wit Zwart 4—31 25—30? Deze foutzet van zwart kostte hem de partij, want de zet voor zwart was geweest 3238, wit had gemoe ten 3148, zwart 2530, wit 48 25 en zwart 3842 e;i wint. 29—24 30 19 31—4!! Nu was er voor zwart maar één zet om .'t gevaar van verlies af te wenden n.l. 1923, waarop 't spel 't volgende verloop zou genomen hebben. W. 4—10, 10—14, 14 37, 37—32. Z 2328 (elke andere zet verliest) 283:3, 3339, 3944 remise, maar zwart speelde na 314 van wit 32—37A 410 1924 (gedwongen) liet is ons niet mogelijk het rijke en veelomvattende onderwerp van dit opstel ook maar eenigszins volledig te behandelenjuist het feit, dat wij in de eerste plaats op een onderzoek aandringen, doet blijken dat wij tot zoodanige volledige behandeling dan ook geen kans zien. Er is inmiddels tweeërlei, waarop wij de aandacht wenschen te vestigen. Ten eerste: dat bij de Regeering een zéér belangrij ke maatregel in overweging is, n.l. inkorting van het aantal Indische dienstjaren, dat recht geeft op een jaar Europeesch verlof, van tien tot zes. Dit zou een gróóte en aanmerkelijke verbetering wezen. De ter- mijU van tien jaar is te lang. Een Europeaan die tien jaar achtereen in Indië doorbrengt is althans zeker indien hij een groot gedeelte van dien tijd op binnenplaatsjes of buitenposten heeft moeten door brengen -ternauwernood nog Europeaanéén ver lofjaar zal het hem niet weer maken, en, na omme komst ervan, wacht hem een termijn van weer min stens tien jaar om hem nog verder te veronteuropee sehen. Periodes van zes jaar die ook meer zouden kloppen met hetgeen in bloeiende particuliere groot bedrijven gaandeweg usantie begint te worden zul len in dit opzicht heel wat minder „vat" op onze jonge mannen hebben. De voorgenomen wijziging zal dan ook inderdaad, zoo zij tot stand komt, belangrijke na- deelen van den Indischen Staatsdienst tot veel be scheidener afmetingen terugbrengen en dien dienst daardoor beduidend aantrekkelijker maken. En ten tweede: in het militaire heeft men de déta Icheeïingeni menig jong officier van het Nederland sche leger gaat voor enkele jaren naar Indië. Van na bij kennis maken met andere toestanden aan den an deren kant van den aardbol, zijn beroep eënigen tijd daar ginds uitoefenen onder andere omstandigheden en op andere wijze dan men gewoon is ziedaar nu eens iets dat we op de fantasie en op de illusies van menig jong man vermag te werken. Vrage: is wel eens ernstig onderzocht geworden, of en in hoeverre dusdanige detacheeringen nu ook bij andere, niet-mi- litaire corpsen mogelijk zouden zijn? Zouden er onder oil ze jonge onderwijzers niet velen wat voor gevoelen, Indië eens yoor een jaar of wat te gaan zien? En zou het onzen a.s. rechters niet aanstaan om hun periode van solliciteeren, op-griffies-en-parketten-volontairen of slapjes-als-jong-advocaat-practiseeren eens te on derbreken door h. v. een drietal jaren actieven Indi schen dienst? En onzen administratieven en fiscalen ambtenaren. Men geve onzen jonge mannen gelegenheid onze sehoone en belangwekkende bezittingen te leeren ken nen door er eenige jaren actief werkzaam te zijn in hun eigen vak, zonder dat de mogelijkheid om hun loopbaan vervolgens in 't vaderland weer voort te zetten, erdoor werd benadeeld. Zulke detacheeringen zouden ertoe bijdragen om de onwetendheid, die bij het Nederlandsche volk vrij algemeen omtrent Indië be staat, wat te verminderen, ze zouden er wat toe bijdragen dat de Indische ambtenaarscorpsen althans iets gemakkelijker op sterkte zouden kunnen worden gehouden, ze zonden in die corpsen een doorloopen den stroom van versch bloed en van versche Europee- sche ideeën binnenvoeren Ons dunkt dat, hij het boven aanbevolen onderzoek, ook dit denkbeeld ernstige nadere overweging ver dient 10:41 24—29 41—28 29—34 2844 wint. Had zwart bij A gespeeld 1924 dan wit 410 32—38 op 2429 wint wit door 10 37, 3732 en 32 49 10—15 24—30 10 47 30—34 47—33 3440 33 (I (niet 33—50, want dan maakt zwart remise door 4045 (wit 506, zw. 4550 remise). 40—45 650 en wint. Als tweede interessante eindatelling plaatsen wij het volgende van den heer J. de Haas, door hem als leerzaam voorbeeld gepubliceerd. 'Hs> mm slü Zw. 13 en 28. Wit 3 .dam. Wit moet in dezen stand spelen als volgt: 1. 3—20 1. 28—32 2. 20—15!! 2. 13—18 op 3237 wint wit door 154 en 4—10. •3. 15—4 3. 18—23 4- 415 (niet 4—10, dan zou zwart door 2328 re mise maken). 4. 32—37 De te 's-Gravenhage verwacht wordende prins en prinses Kuni, van Japan, zullen in het Koninklijk pa- leis aan het Noordeinde logceren. Zij hebben afgezien van het maken van hun opwachting bij H. M. de Ko ningin ten paleize het Loo, maar II. AI. de Koningin- Moeder zal de vorstelijke personen vermoedelijk den 26en dezer, daags na hun aankomst, ontvangen. De Koningin-Moeder komt 28 dezer op Het Loo, om den volgenden dag in gezelschap van den Prins naar Groningen te reizen. De vrijzinnige kiesvereeniging in het district Fra- neker heeft besloten, bij de herstemming hun stem uit te brengen op den heer Helsdingen. Zooals men weet wordt de eerste zitting der Tweede Kamer, nadat de beide Kamers in vereenigde zitting plechtig zijn geopend, gepresideerd door het oudste lid in jaren, die alsdan aan de orde stelt het opmaken van een voordracht van drie leden, waaruit H. M. de Koningin den voorzitter der Tweede Kamer benoemt. Deze 'tijdelijke voorzitter was tot dusverre altijd een der zittende leden. Dit jaar echter zal het anders zijn. Thans zal het nieuwe inkomende lid voor Oostburg, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, wegens zijn hoo- gen, leeftijd de eer te beurt vallen, tijdelijk als voor zitter een zitting der Tweede Kamer te mogen leiden. De heer Vorsterman van Oyen werd te GilzeReijen geboren, den llen Juli 1836. (Zelandia.) Over eenigen tijd zullen in verband met het inge diende wetsontwerp ter bestrijding van de zedeloos heid, waarin o. a. een verbod op het wedden voorkomt, verschillende bijeen komsten worden gehouden van voor- en van tegenstanders. Verschillende personen, die de bepalingen in zake het wedden nog onvoldoen de achten en nog scherper voorschriften willen zien opgenomen, zullen daaromtrent aan de Staten-Gene raal adresseeren. GEMENGD NIEUWS. Door 48 leden van de afdeeling St. Pancras der Tuinbouw- on Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken, zijn loonlijsten ingeleverd voor toetreding tot de Tuinbouw Onderlinge (het onderling dragen van het bedrijfsrisico) tot een gezamenlijk bedrag van 23060. Aanbestediag. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren aanbesteed het leveren van zuilen-basalt ten behoeve van de Petter-zeewering. Minste inschrijver is J. Oldenburg Jbz. te Bergen, voor de som van 2500 390 scheepston. Landloopers. De arr. rechtbank te Zutphen schijnt het voorbeeld van de Utrechtsche rechtbank te willen volgen. Zij veroordeelde vier bedelaars tot 12 dagen hechtenis zon der opzending naar een rijkswerkinrichting, hoewel één er bepaald om vroeg en een ander geen bezwaar tegen opzending had als hij maar tegen 't voorjaar los kwam. Speelt zwart 2328, dan wint wit door 1542. 5. 15—10 5. 23—29 6. 10 41 6. 29—34 7. 41—28 7. 34—40 8. 28—33 8. 40—45 9. 3350 en wint. Speelt zwart in deze studie op 320 van wit 1318 dan volgt 1. 3—20 1. 13—18 Op 1319 wint wit door 20—15 en 15—10 of 15—38. 2. 20—9 2. 18—23 3. 9—14 3. 23—29 4. 14 32 en wit wint. Wij verzoeken de liefhebbers vriendelijk deze beide eindspelen nauwkeurig te bestudeeren, daar zij zich hiermee in het practische spel veel voordeel zullen kunnen doen. Als probleem plaatsen wij lieden een stuk werk van den heer G. van Leeuwen te Amsterdam één der beste probleemcomponisten en probleemredaeteur van het Bondsorgaan. Probleem 110. 31 van G. v. Leeuwen, Amsterdam. Zwart 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 17, 18, 22, 23, 28. Wit 24, 25, 26, 27, 29, 31, 32, 34-, 37, 40, 42, 47, 50. Opl. voor 23 Juni, bureau v. d. blad.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1