STADSMIEU W S. IHt F{n ci d etn Zte Uit Purmerend. Het koude voorjaar. i? Veroorzaken van?zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hl-ha-ho-finale. Een Anti-mllitairisten-proces Auto-ongelukken. Prijzen geëtalee d Ziekteklemvrije melk. Uit Schermerhor n. Landbouwcrediet. Geslaagd. Vereeniging van Vrljzlnlgen en de Ned. Herv. Kerk In Noord Holland. Gisteren vertrokken uit Egrnond 136 kinderen huis waarts. Zij nemen met elkander een respectabele hoe veelheid kracht en weerstandsvermogen mee, die ze in vier weken tijds mochten verzamelen aan strand en duin. De drie Egmondsche koloniehuizen van het Centr. Gen. ontvangen morgen weder 140 nieuwe logeetjes. Zij komen uit de af deel in genEnkhuizen, Enschedé, den Haag, Utrecht, Veendam-Wildervank, Beverwijk, Hoorn en Alkmaar. Van Texel Als eene groote bijzonderheid verdient vermelding, dat op Texel een vogeltje zijn nestje heeft gebouwd in eene roeiboot, die gewoonlijk op korten afstand van den dijk in zee ligt, doch herhaaldelijk gebruikt wordt. De eigenaar ontdekte toevallig het nestje, toen er reeds vijf eitjes in lagen. In hare gisteren gehouden vergadering stelde de vrijzinnige kiesvereeniging „de Vrijheid" de aftreden de leden van den raad, de heeren ,T. Lankelma, D. ritentuis, B. TT. Jurgens en H. O. Maats weder can- didaat. hedenmorgen den heer A. Uit Oudkarspel. De Raad dezer gemeente vergaderde te 10 uur, onder voorzitterschap van Kroon Pz., loco-burgemeester. Afwezig waren de lieeren Butter, tijdelijk wethou der, wegens ongesteldheid, en de heeren C. Borst en de Boer met kennisgeving. De notulen der beide vorige vergaderingen werden ua de opening vastgesteld. Medegedeeld werd een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zij aangeven in het leeningsbesluit in zake de gasfabriek te willen opnemen den datum waarop de laatste aflossing in 1939 zal moeten heb ben plaats gehad en de bepaling dat de Raad de be voegdheid aan zich voorbehoudt de annuiteit tot een grooter bedrag vast te stellen dan in het besluit is genoemd. Zonder bespreking werd besloten aan het schrijven van Gedeputeerde Staten te voldoen. De voorwaarden voor de levering van gas en al de daarmee verband houdende handelingen werden den Raad voorgelegd, voorgelezen en zonder eenige be spreking door den Raad aangenomen. Hieraan ontleenen wij dat te Broek op Langendijk 40, te Zuid-Scharwoude 37, te Voord-Scharwoude 32 en te Oudkarspel 41 straatlantaarns worden geplaatst. Het tarief van het gasverbruik werd eveneens vast gesteld en luidt dat de prijs van het gewone bij M3. geleverde gas bedraagt 9 ets. per M:,„ voor het nmnt- gas 10 ets. per M\, van het gas voor de straatlan taarns '/a cent per brandingsuur en van het abonne- mentsgas 2 ets. per brandingsuur, de tijd voor de abonnementslichten wordt gelijk gesteld met de uren bepaald voor de straatverlichting. De bestekken voor de onderhands gehouden aanbe steding, benevens de daarvoor ingekomen inschrijvin gen, zullen aan de goedkeuring van Heeren Gedepu teerde Staten worden onderworpen. Ingeschreven is voor bestek 3, de Gashouder, door Neumann en Essweiler te Aken, voor 15750. Voor bestek 4, buisleidingen, door de H.H. Gebroe ders Wilson te 's-Gravenliage voor 36630. Voor bestek 5, muntmmeterleidingen, lantaarns enz., door dezelfde voor 12373. Voor bestek 6, gasmeters, door de Elster Compag nie te Rotterdam voor 10630. Voor bestek 2, fabrieksinstallatie, waren 2 inschrij vingen ingekomen, n.l. van de firma Pinch te Berlijn, voor 25430 en van de Zeister Machinefabriek voor 33810. De toewijzing van het in dit bestek vervatte werk had door verschillende omstandigheden nog niet plaats zoodat dit later aan dit college ter fine van goedkeu ring zal worden gezonden. Medegedeeld wordt dat zijn ingekomen a. een schrijven van den heer G. Hoogenboom, houdende een verzoek om een subsidie uit de gemeen tekas voor zijn onderneming als passagiersvervoer van Oudkarspel naar het station Noord-Scharwoude. De voorzitter zegt dat zijn voorganger steed een subsidie genoot. Zonder bespreking werd het verzoek ingewilligd, ingaande 1 April 1909 tot wederopzeg- gings toe, ten bedrage van 25. b. De heer J. Borst Cz. verzocht den Raad afschrij ving in den aanslag van den Hoofdelijken Omslag van mej. Tr. Stapel, overleden, voor den tijd van 8 maanden. e. De heer K. Dikstaal verzocht deze afschrijving voor den tijd van ti maanden wegens vertrek; beide verzoeken werden zonder bespreking ingewilligd. d. De afdeeling Heer-Hugowaard van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Vereeniging Volksonderwijs te Broek op Langendijk, verzochten den Raad over te gaan tot het aanstellen van school artsen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrij ven voorloopig aan te houden, omdat do Staat dit on derwerp reeds in behandeling en onderzoek heeft. e. De Rijks-Ontvanger te N.-Niedorp betaalde den Gemeente-Ontvanger 581.11. De Gezondheidscommissie zond een raming der entvangsten en uitgaven over 1910, onder mededeeling dat door het voordeelig saldo dier commissie de Ge meente niet heeft bij te dragen in het bedrag der uit gaven. g. 'édoputeerde Staten berichten de goedkeuring op de gemeenschappelijke regeling der gasfabriek. Eveneens de goedkeuring op de suppletoirs begroo- ling betaling uit do post van onvoorziene uitgaven en het doen van af- en overschijvingen, deze mededeelin- gen werden voor kennisgeving aangenomen. Gedurende de maand Mei werden 23 telegrammen ontvangen. De Raad werd daarna gesloten. daar ter plaatse omtrent deze sport een onderzoek heeft ingesteld. Op het oogenblik is deze „rutsch- baan," die van af een hoogen duintop tot op een lengte van pl. m. 40 M. op het strand loopt, te St. Idesbald nog niet in werking, doch is verleden jaar door een handig restaurateur in exploitatie gebracht. Naar aanleiding van het door hem ingesteld onder zoek meldt hij verder uit zeer goede bron te kunnen verzekeren, dat binnenkort een dergelijke „rutsch- baan" te Bergen aan Zee zal worden aangelegd door den heer J. van Reenen, burgemeester der gemeente Bergen. Deze sport-nieuwigheid, die dus in ons land te Bergen aan Zee voor 't eerst dezen zomer te genieten zal zijn, wordt onder deskundige Belgische leiding in orde gemaakt. Een landbouwer te Iloornsterzwnag, in de Zeven wouden, die zijn beslag vee in de weide had loopen, was wegens gebrek aan voedsel genoodzaakt om het weer op stal te zetten. Het vee wordt nu weder met hooi gevoederd. (Tverwegende dat getuige heeft geweigerd den eed af te leggen op den eenigen grond, dat hij niet tot eenig Kerkgenootschap behoort en evenmin in een God gelooft en mitsdien zijn geweten zou bezwaren als hij den eed aflegde; overwegende dat dit in strijd is met de in het V etboek van Strafvordering gegeven voorschriften omtrent de eedsaflegging, beveelt de in gijzeling stelling van getuige tot Donderdag 24 Juni a.s., als wanneer hij weder zal worden voorgeleid om getuigenis der waarheid te geven. President: „Brigadier, wil u getuige wegleiden?" Getuige: „Ik wil alleen protesteeren...." Beklaagde, den getuige de hand drukkende: „Hou je goed, man!" President: „Beklaagde, houd u uw handen thuis, anders zal ik andere maatregelen nemen." Beklaagde: „Ga uw gang." Nadat getuige Kriller is weggeleid, wordt het ge tuigenverhoor voortgezet, waarop het verdere onder zoek der zaak wordt geschorst tot Donderdag 24 Juni a.s. De voerman C. IJ. van den landbouwer De Clercq, uit Haarlemmermeer, die daar zoo woest had gereden, dat hij zwaar lichamelijk letsel toebracht aan den 11- jarigen C. van Dungen, die daardoor levenslang mis maakt zal blijven, werd door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 3 weken hechtenis en" 124.90 schade loosstolling. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. Uit de rechtzeal gejaagd. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag een verzet tegen een vonnis, waarbij Tiemeu B., 25 jaar, zeeman, te Nes, op Ameland, was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens een ernstige mishan deling van den 08-jarigen gemeenteveldwachter S. Schel tema. Door den verdediger, mr. J. M. van Hettinga Tromp, waren twee getuigen a décharge gedagvaard, en wel O. en C. Mets. De verklaringen van deze getuigen moesten dienen om de ontkentenis van beklaagde te bevestigen. De verklaring van den eenen maakte ech ter den indruk, dat ze niet geheel overeenkwam met de waarheid, wat door den president getuige niet on duidelijk onder het oog werd gebracht. De tweede getuige dacht over de ernstige woorden van den president na en viel dadelijk door de mand. De eerste getuige werd de zaal uitgejaagd, waarna de officier bekrachtiging vroeg van het vonnis en de verdediger afzag van zijn voorgenomen verdediging. Het is haast de moeite niet waard schrijft het Hbld. om de vraag of de politiek-kerkelijke feestvierders al dan niet algemeen hi-ha-ho gezongen hebben, ernstig te bespreken. Nu echter de „Standaard" weer met zalving zegt dat hi-ha-ho-excepties juist den regel van politiek-kerkelijke ingetogenheid bevestigen, willen wij toch even mededeelen dat een stroom van ingezonden stukken onzen indruk bevestigt dat het hi-ha-ho-ge- juich wèl algemeen was. Eén stukje laten wij volgen: Als aanvulling van Uw Wilhelmus en het hi-ha-ho (Avondblad 14 Juni) het volgende: In het gebouw tegenover het „Hbld." waar onder meer een R.K. geestelijke den uitslag der stemming stond af te wachten, zong men voor het hoog opge schoven raam lustig het 5316 hi-ha-ho. Zelfs werd daar gezongen: ..Piet Nolting moet bananen eten hi-ha-ho, welk lied onder het lachend hoerageroep der omstanders (binnen het gebouw) eenige keeren werd herhaald. oor de vierde kamer der Rechtbank stond gisteren te Amsterdam terecht de 44-jarige winkelier Jan Wil- Smit, voorzitter van het Landelijk Oomité van de tem In brand. Gistermiddag zijn te Utrecht de kleeren van een vrouw, die een ketel kokend water van het gasconfoor wilde halen, in aanraking gekomen met de gasvlam, waardoor zij zoo hevige brandwonden aan het onderlijf opliep, dat zij aan de gevolgen daarvan overleed. Concurrentiestrijd. Door den deurwaarder A. llarcksen, te Rotterdam, werden gisteren in het verkooplokaal, krachtens bevel van de rechtbank 125 nieuwe heeren- en da mesrijwielen verkocht, afkomstig van een faillieten inboedel! welke tegen prijzen beneden de 40 van de hand gingen. Een groote troep rijwielhandelaren, die zich hier door benadeeld achtten, trachtte herhaaldelijk de te verstoren, o.a. door met voetzoekers te werpen, tegenstaande de commissaris van politie Vuyck een groote politiemacht in de zaal was. Enkelen den door do politie uit de zaal verwijderd. orde niet- met wer- aan van Een „rutschbEan" in de duinen De heer O. Nannes Oorter te Alkmaar meldt de Ilaagsehe „Nieuwe Courant" naar aanleiding een dezer dagen in het Duitsche weekblad Die Woche voorkomend en rijk geïllustreerd artikel omtrent een nieuwe soort sport, die in het Belgische kustplaatsje Idesbald in toepassing zou gebracht zijn, dat hij „Internationale Anti-militaristische Vereeniging" be klaagd dat hij in den „Soldaten-Almanak" van 1909 heeft geschreven een artikel, getiteld: „Waarom een soldatenalmanak Het opruiende karakter van dit artikel schuilt in den volgenden passus: „A\ ij richten dan tot u, soldaten, de pertinente vraag: Is het voos- u 'n bezwaar, uw medemensch, die u nooit iets misdeed, te vermoorden? Zoo ja, raadpleeg dan in de eerste plaats de stem van uw geweten en weigert fierweg, aan ieder, die het u mocht bevelen, op uw medemenschen te schieten, of de wapens tegen hen op te nemen." olgens de dagvaarding werd de „Soldaten-almanak 1909, waarin het artikel verscheen, onder het publiek en vooral onder de militairen verspreid, zooals te Amsterdam en elders in Nederland. Ten einde eventueele incidenten te voorkomen, werd blijkbaar deze zitting in de kleiue zaal gehouden, waar slechts weinig belangstellenden toegelaten kun nen worden. Desniettemin waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen, en woonden twee extra-bewakers de geheele behandeling bij. Men kan nooit weten 1 Uit de verklaringen van den eersten getuige, J. Samson, blijkt, dat het landelijke comité het uitvoe rend comité is van de Internationale anti-militaristi- sclie beweging. Dc drukkerij is gevestigd te Ensche dé. Er bestaat een commissie van redactie, waarvan getuige met den beklaagde en C. Kriller, die even eens als getuige opgeroepen is, als lid deel uitmaakt. Alle artikelen worden ter beoordeeling aan deze com missie onderworpen. De leden van de commissie had den echter dispensatie van dezen maatregel. Bekl. schreef onder het pseudoniem „Agitator". Beklaagde wordt hierop aan een verhoor onder worpen en bekent het artikel te hebben geschneven. Negen getuigen werden gehoord. Dit getuigen verhoor, geheel van feitelijken aard, leverde weinig bijzonders op, maar wel een belangrijk incident. Ee nige getuigen maakten bezwaar toen zij den eed moes ten afleggen, maar op aandringen van den president gingen zij er toch toe over. Anders was het evenwel met C. Kriller uit Haarlem, die na wegens dienst weigering tot drie en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld te zijn, uit den militairen dienst verwij derd werd. Ilij weigerde beslist den eed af te leggen. anneer ik zweer bij een God, waarin ik niet ge loof, dan maak ik mij schuldig aan een leugen. Ik wil mijn geweten niet bezwaren", zoo sprak liij. President: „Dc Wet schrijft het uitdrukkelijk voor dut u den eed moet afleggen. Er is niets aan te doen. U is verplicht om hier den eed af te leggen, als u niet Doopsgezind zijt. Daarom wees verstan dig en berokken u geen moeilijkheden, maar doe wat de Wet voorschrijft". De getuige bleef evenwel bij zijn bezwaar, waarop de president zegt: „Het spijt mij, maar dan moet ik het woord geven aan den officier van justitie". Het O. M., mr. Besier: „Het spijt mij ook, maar w(j zijn allen onderworpen aan de Wet, ook het O. M. Ik requireer dat de getuige in gijzeling zal worden gesteld". I resident tot getuige,,lk heb al zooveel zaken gehad, waarin getuigen weigerden den eed af te leg gen, maar allen zijn toch geëindigd den eed te doen. U kunt het ook doen. Als u den eed aflegt, dan be zwaart u uw geweten niet, maar legt den eed af, door de Wet gedwongen". Getuige: „Ik erken geen wetten die verkeerd zijn". President: „Maar zoolang de Wet bestaat, die gehandhaafd worden. Men kan niet aan Piet of Klaas vragen of hij 't er mee eens is". Rechter mr. Telting wijst getuige er op, dat hij, den eed afleggende om de waarheid te zeggen, geen on waarheid spreekt, maar een blooten vorm in acht neemt en niets anders. Getuige Kriller blijft er bij, dat hij den zal afleggen. De rechtbank begeeft zich daarop Na geruimen tijd in raadkamer te zijn geweest, de president aan getuige: „Hebt u er nogmaals over nagedacht?" „Ja", antwoordde getuige. „Blijft u bij uw bezwaar?" „Ja." Daarop werd de beschikking der rechtbank voorge lezen De groote automobiel-brandspuit van de ge meentelijke Amsterdamsche brandweer, beleefde gis termorgen eens een avontuur. Gewoonlijk gaat alles en ieder vol eerbied op zij als het geklingel van de bel in de verte gehoord wordt, doch gistermorgen stond een logge, vierkante ijskar nabij de brug voor de Ja cob van Oampenstraat en bleef er staan. Of nu de „ijsman in t geheel niet of verkeerd uithaalde, dan wel, of de automobiel grappig wou zijn, dat was door de ontsteltenis niet direct waar te nemen, maar brrl. de auto sprong met volle vaart op chocola- en vanille- ijs, ende brei vloog den brandweermannen om de ooren, de wielen van den ijswagen rolden weg en de ijsbaas jammerde en toeterde over zijn vermorzelde kar. Nou, t waardig slot was, dat elk lid van de be manning van den auto een brokstuk onder den arm nam en het naar de kazerne aan de Hobbemakade overbracht. Misschien, met de bedoeling, om de frag menten weer aaneen te lijmen, of anders wellicht om ze aan commandant Meyer te laten zien, met de be doeling hem te bewegen, een nieuw wagentje voor den gesjochten ijsman te koopen. De prater, wslke Zondag, den 27en Juni te behalen lullen^ zjjn bij het b»l marqué, dat door „Alcmaria"- vereenigiug tot bevordering van vreemdelingenverkeer gehouden i?l worden op het Doelenveld, xullen vanaf hedenavond te bezichtigen sgn in de étalage van de firma J. van der Horst in do Lacge'-traat. Reclame voor de Mlddenstandatentoonatelllng. Zooals men weet wordt er in de maanden Juni Augustus te Amsterdam een middenstandstentoonstel ling gehouden in het paleis voor volksvlijt. Natuurlijk kent de middenstand de macht der re clame beter dan iemand anders 1 en is er dien tengevolge voor flinke reclame zorggedragen. Daar is in de eerste plaats een groote gekleurde opvallende reclameplaat naar een ontwerp van André A laanderen. En dan zijn er daarnaar vervaardigd alleraardigste fijne sluitzegeltjes, welke men aan di- achterzijde van een enveloppe kan plakken. Do ze gels zijn in tal van kleuren vervaardigd. Voor leden van de Alkmaarsche Winkeliersvereeni- ging en de „Hanze" zijn plaat en zegel zoolang de voorraad strekt gratis te verkrijgen bij den heer J. F. M. Endel. Een Nijmeegeseh ingezetene moet het middel ge vonden hebben om melk in flesschen ziektekiemvrij en langen tijd tegen bederf bestand te maken. Melk van 5 Mei j.l. smaakte 15 Juni, dus 40 dagen later, nog lekker en frisch. Hoewel een Hollandsche firma den bezitter van liet geheim een belangrijke som voor de uitvinding heeft geboden, zal hij binnenkort naar Amerika scheep gaan, om de uitvinding zoo duur mogelijk te verkoo- peri. Door enkele tuinbouwers is reeds met de vsrzending van vroego aardappelen een sanvaDg genomen. Over het algemeen laat de teelt zich zeer goed aanzien. Ala leden van den gemeenteraad treden dit jtar periodiek af de heeren K. Govers, W. Hartog en Th. J. Wester hof. Nieuws uit Hoorn. De keer il. da Jong stelt zich voor herbenoeming als lid van den Gemeenteraad niet meer beschikbaar, B halve h(j Leden dit jasr 1f de heeren G. H. van Hoolwi ff, G. J. van L-eraum, G. Lippitg, Dr. K. H. M. van dei- Z*nde. moet Jan, eed met Predikbeurten, 20 Juni 1909. Groote Kerk, 10 uur, Ds. DoeTeadacs, bevestiging v»n Dp. de Pres. Avond 6 uur Di. de Pree, intrede. Kapel. 10 uur, geen dienst. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst wejens v*- csdure-bsurt Drops?' x. Kek, 10 uur, Ds. Gïasx. Rem.-Qeref. Kerk, 10 uur, Ds. A. M A. Reynder», rem. prad te Amsterdam. Gereform Xerk, 10 uur, Dg. Wechgelaer, avond 6 uur, Ds. Wflchge'aer. c&tech Zund. 27. Consistorie Ger f. Kurk. Oud-gracht D 83. Vrijdag avond 84/2 uur vergadering van de Jongeling»veree niging „Psuiuf." Chr. Cfar. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur. Godsdienst- oef-urn,". Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/0—5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/2—7 uur Vergadering van de Christel. Knapen vereeniging „Timotheüs", yoor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 8. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur go Jsdie astoefening Godadienttoafening vaa de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, ds. Lindeboom. Her?, gemeente te Stampetoren, 91 /2 uur. Ds. Werner. Egmomi a. Hoef, 9t/2 uur, Da. H, W. Bosch. Nod. Herv. Gem. te Schermerhorn, 9i/2 uur, Dï. France te Groctsehermer. öer. Kerk te Schi-rmerhotn, 91 /2 uur, Proeklesen. II tv, gemeente te Bergen 01/2 uur, D*. Eilerts de 11 tan. raadkamer, vroeg Naar w« vernemen is door het Noord-Hollaudsch Landbouwc.edict alhier, aangekocht hot gebouw aan dea Lsuyekavea te Rottu da .waarmrrocger de Bijbaak rer Nederlaudcche Ba.uk waa gevestigd en naar wjj vermoeden, thans een .-gentscaap van het N?ord- Hoilandsch La.idbouwcreöiet zul komen. Aan de Universiteit te Amsterdam werd gisteren door den freer S. I. van der Meulen het propedeutisch extmen ia de theologie met goed gevolg afgelegd. Bovenstaande vereeniging hield heden in de Harmo nie een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer W. Schuurman van Hauwert. wijzende op de niet groote opkomst, sprak den wenseh uit, dat dc belangstelling en de liefde van de aanwe zigen voor de zaak, waarvoor inen bijeen is, wèl groot zal zijn, omdat juist in onze dagen veel geëischt wordt. De plaats gehad hebbende staatkundige verkiezingen zullen ongetwijfeld hun terugslag doen gevoelen op de kerk. De moed, dc overmoed van de reclitzinnigen zal toenemen. Dat kan niet anders: dat is mensche- lijk. Als hij de macht gekregen heeft, dan wordt de mensch wel eens gedwongen te gaan, waarheen hij an ders niet zou gaan. De rechtzinnigen zullen krachtiger optreden. Dat is niets, dat is veeleer een reden tot dankbaarheid, omdat het een principieele bestrijding op kerkrechterlijk gebied zal brengen, omdat dit hoop geeft, dat de vrijzinnigen in deze provincie zich nau wer aaneensluiten zullen. Aan die aaneensluiting ha pert veel. Uit de geschiedenis heeft spreker geleerd, dat een partij, die zich zelf niet respecteert, zeker niet gerespecteerd wordt door den vijand. Valt onze partij, zeide spreker, dan valle zij waardig, om aldus een nieu we toekomst voor een nieuwe partij voor te bereiden. Vaak wordt gezegd, dat wij geen hart hebben voor de zaak, dat is niet waar, maar het hart moet wat meer voor den dag komen. Ieder moet zijn plicht doen en propaganda maken. I11 enkele gemeenten is zelfs de predikant nog geen lid en vele gemeenten kunnen veel doen tot versterking en dat is noodig; velen wan kelen, weten niet wat ze willen. Hier geldt echter ook Wie niet voor ons is, is tegen ons. Met den vijand komt men wel klaar, maar de vriend, die niet helpt is gevaarlijker. Spreker hoopte, dat de zending zal werken naar bui ten, tegen de orthodoxie, maar ook naar binnen, om de rechten en plichten van de vrijzinnigen hoog te houden, om zich te leeren eerbiedigen en daardoor zich te leeren dulden, om zich meer bekend te doen maken, ook bij de orthodoxen. Met den besten wensch voor het welslagen dezer ver gadering, opende spreker de vergadering. (Applaus). Na voorlezing der notulen, bracht de secretaris, de heer ds. 1). Eilerts de Haan, het jaarverslag over 1908 uit. I11 het verslag wordt allereerst de overtuiging uit gesproken, dat men met de organisatie op den goeden weg is, doch tevens, dat men nog verre van het ge stelde doel is. Het bestuur heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar de gemeenten, waar hulp moest worden geboden en uitvoerig beraadslaagd over de middelen, die het daartoe kon en moest aanwenden. Gememoreerd wordt, dat aan het predikantstracte- ment te Schermerhorn werd toegekend een jaarlijksch subsidie van 200, welk bedrag wegens het voortdu ren der vacature niet behoefde te worden uitbetaald. Te Watergang was men gelukkiger: deze gemeente vroeg en verkreeg .250. Ook in Oudeschild werd hulp verleend, terwijl de „Evangelische Unie" te Alk maar weder werd gesteund met 200. Herinnerd wordt er o.a. aan, dat pogingen om hier- terstede een vrijzinnig predikant te beroepen geen gun stig- onthaal mochten vinden. Nadat is nagegaan wat hier ter stede door de „Evan gelische Unie" is gedaan, wordt medegedeeld, dat ook 111 Haarlem, Enkhuizen en elders leven in de provincie is. Aan Medemblik, Oost- en West-Graftdijk, Broek op Langedijk, IJmuiden, Castricum en Purmerend wijdde het bestuur zijn aandacht. Veel zal er nog gedaan moeten worden. Er is gebrek aan vrijzinnige predi kanten, de kwestie van een algemeene verhooging van de lage predikants-tractementen moet ernstig onder dc oogen gezien worden. Ten aanzien van de geldmid delen wordt medegedeeld dat de ontvangsten bedragen 1684. 13, de uitgaven voor propaganda 92.55, aan subsidie 528.80. 1 e Oosterdijk en te Westwoud ontstond afdeeling. Het verslag eindigt met een beroep op de medewer king van de leden, om de inkomsten te vermeerderen, opdat het groote werk der organisatie naar behooreu ka 11 worden volbracht. Verzocht wordt invloed en toewijding te geven den gansehen mensch heeft do vereeniging noodig. Het verslag wordt onder daverend applaus goedge keurd. De heer J. N. Natzijl (Berkhout) bracht in herinne ring dat indertijd ter sprake is gebracht het feit, dat op de Rijkskweekschool te Haarlem, orthodox gods dienst-onderwijs gratis werd gegeven, terwijl men voor het vrijzinnig onderwijs 2.50 moet betalen. Spreker stelt voor dat de leerlingen voor rekening van de af deeling J 2.50 zullen ontvangen, omdat er wel iets, maar niet voldoende gedaan is. De heer G. J. Pare, em. predikant te Haarlem licht te toe dat de Ned. Protestantenbond het vrijzinnig godsdienst-onderwijs doet geven, en de 2.50 niet kan missen. Voor liet voorstel van den heer Natzijl voelde spreker niet veel, immers het gevraagde bedrag is niet hoog. Ds. Adriani van Warmenhuizen, penningmeester, deed rekening' en verantwoording. Het reservefonds bedraagt 2000 nominaal op het staatsschuldboekje en I->82.09 op het spaarbankboekje. Er is een batig sal do van J 842.60 over 1908. De penningmeester wees er op, dat er in 1909 reeds veel noodig is geweest, dat er nog menig beroep op de kas kan worden gedaan, zoodat men zich niet door de ze groote cijfers moet laten bedwelmen, doch moet zorgen, dat de inkomsten rijkelijk blijven vloeien, zoo mogelijk nog beter dan verleden jaar. (Applaus). De rekeniug voor de vergadering nagezien, was in orde bevonden, zoodat de penningmeester onder dank zegging gedechargeerd. Aan de orde was daarna de verkiezing van bestuurs leden. Periodiek traden af de heeren G. J. Paré, J. J. Krijns, W. Kramer en W. Schoo, die herkozen werden. I11 de plaats van den heer ds. van Herson, die ver huisde naar een andere chassis, werd tot bestuurslid een nieuwe

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2