STADSNIEUWS. BUITENLAND. R^ngeeren. Poging tot doodsleg. Oudheden. Ver van huis. Gevaarlijk. Dood door schuld. De Inbreker-uitbreker. Een dominéé, die niet bidden wil Tentoonstelllngsdieven. Uit het raam gevallen. Uit Broek op Langendijk Uit Oude Niedor Uit Oterleek. Een treurig ongeluk te Amsterdam. Bond van Zuivelfabrieken In Noord-Holland. Vrijz.-Dem. Klesvereeniglng Vooruitgang". Openbare Vermakelijkheden. ZONDAG die de teekenkunst verstaat, schetste een der beste vlug 11a en maakt er nu prentbriefkaarten van, die bij hem te krijgen zijn. Toen dat alles gedaan was en wij gelegenheid hadden gehad de kunsthal te bezich tigen om er copie uit te slaan voor de krant, toen kwa men de witters om meedoogenloos teekening en rijm te doen verdwijnen. En het i s verdwenen. De muren zijn weer hagelwit; misschien dat er over een jaar weer nieuw talent op valt te ontdekken. De verpleger van den geneeskundigen dienst ver klaarde, dat de man reeds overleden was, een verkla ring, die later door een geneesneer bevestigd werd. Vermoedelijk is de man, die kindsch was, s nachts opgestaan, hoeft het raam opengeschoven en is daaruit gevallen. Het heeft de aandacht van de directie der Staats spoor getrokken hoezeer het aantal rangeer-uren sedert enkele jaren is toegenomen. In 5 jaren is het totaal getal uren dat gerangeerd werd gekomen van 577.000 tot 735.000, eene stijging dus van ongeveer 27 pet, Dit meerdere vertegenwoordigt ongeveer een gebruik van 3.3 machines en heeft nog meer machine-personeelen gekost. Van de stationschefs wordt thans verlangd na te gaan, wat te doen is om de rangeer-uren te vermin deren. Te Elsoo bij Beek (Limburg) heeft de 77-jarige land- houwer Driessen, nadat hij door eenige jongens met steenen was gegooid, een geweer met hagel geladen ter hand genomen en daarmee een schot in de richting dier jongens en andere personen gelost, waardoor een tienjarige jongen, met name Hermans, en de bierbrou wer Speckens werd getroffen en bloedend, doch niet gevaarlijk verwond. De driftige oude heer werd aangehouden en ter be schikking der justitie naar Maastricht overgebracht. Rijksboringen bij Winterswijk. Omtrent de resultaten der rijksboringen bij Winters wijk, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat thans op een diepte van 800 M., de aard van het opgehoorde zout zoodanig is, dat men overtuigd is, thans kalizou- ten op te boren. Tot nog toe was het, altijd volgens gissing, steenzout. Op het eiland IIrk vindt men nog vele kerkatovenr mangelborden en andere voorwerpen, van kunstig snij werk voorzien. Ze zijn van ouden datum, toen de houtsnijkunst alhier als inheemsche huisindustrie vlij tig werd beoefend. Na een tijd van verval leeft deze huisvlijt weer op, en om haar aan te moedigen loofde de commissie tot werkverschaffing in den afgeloopen winter prijzen uit voor het best geslaagde snijwerk en het maken van uitknipsels van papier. Van 1 Juli tot 30 September zullen nu alle ingele verde kunstvoorwerpen tentoongesteld worden in de Oud-TJrkerkamer, waar dan tevens ook vele in bruik leen gegeven huismeubolen en antieke versierselen te bezichtigen zijn. Kwartjesvinders. De Duitscher H. S., uit Darmstadt, werd Zaterdag avond op straat te Rotterdam door twee Duitsch spre kende personen aangesproken en medegetroond naar een café, in welke straat weet hij niet. Daar ontpopten beiden zich als kwartjesvinders en wonnen van H. S. een bedrag van 80 mark met hun kaartspel. De Duitscher T. R., een portier te Rotterdam, vertoevende op zijn doorreis van Bazel naar Nordeney, is aldaar in handen gevallen van een paar kwartjes vinders. Zij lokten hem mede naar een kroegje in de Korte Baanstraat waar zij hem in een ommezien 200 mark afwonnen. Gedurende het verblijf te Christiania heeft aan boord van het pantserschip „Evertsen" een ernstig on geluk plaats gehad. Een matroos 3de klasse viel bij oefeningen in de gymnastiek van den rekstok, waarbij hij met 't hoofd op het schild van een kanon terecht kwam. Zeer ernstig verwond werd hij in het hospitaal aldaar achtergelaten, waar hij. volgens een later ont vangen bericht, overleden is. Een visschersfonds. Op initiatief van den heer Ileykoop, halchef in de rijksvisohhallen te IJmuiden, is de stichting van een fonds voorbereid tot verzekering tegen ongelukken ongevallen, invaliditeit en ziekten van IJmuider vis- scherlieden. In onderscheiden visschersplaatsen be staat reeds een dergelijke onderlinge verzekering, doch te IJmuiden met haar groote stoom- en zeilvloot tot heden niet. Op zijn rjjwiel de Rijnhaven Z.Z. te Rotterdam pas- seerende, werd de expeditiebaas J. A. M., wonende op liet Burgemeester 1 loffmanplein aldaar, gisteren door een flobertkogel aan de linkerzijde van het hoofd ge troffen. Een geneesheer verwijderde het projectiel, dat vermoedelijk uit een woning in de buurt werd gescho ten. Voor de rechtbank te Winschoten stond Zaterdag te recht de heer J. F. S., oud 33 jaar, scheepsbouwer te Sappemeer, ter zake van schuldige onvoorzichtigheid en gebrek aan noodige voorzorg en beleid bij het te water laten, op 27 April j. 1., van een op zijn werf te Sappemeer gebouwd schip, waardoor een zijnor knech ten, zekere Chr. Kraster, onder dat schip kwam en dientengevolge overleed. De beer ,T. F. S. hoorde 2 dagen hechtenis tegen zich eisehen. Het „Dbl. van Nbr." meldt, dat de inbreker-uitbre ker Thomas, uit Breda, te Autwerpen gepakt is. „Wij hebben," zoo bericht het blad, dadelijk telefo nisch om informaties verzocht aan het. Centraal Poli- tiebureel te Antwerpen. Een inspecteur was zoo wel willend ons mede te deelen, dat Alfred Thomas gister morgen om 8 uur is gearresteerd in een huis te Ant werpen, waai-van wij den naam door de telefoon niet konden verstaan. Hij was gekomen van Rotterdam en beweerde, dat hij wachtte op een schip, dat hem verder zou moeten brengen. Wij, zeide de inspecteur, zijn volkomen ze ker, dat de man, dien wij hebben gesnapt, dezelfde is, die uit het huis van bewaring te Breda is ontsnapt. Hij is een bondgenoot van den beruchten De Smet uit Turnhout, die tot 18 jaar dwangarbeid is veroordeeld. De fotografie van den uitbreker-inbreker gelijkt spre kend op den persoon, die heden is gearresteerd. Maar, vervolgde de inspecteur, bij IT in Breda meent men, dat de man Thomas heet en een Engelsch- man is. Dat is niet zoo. Het is een Duitscher en hij heet.... Schweller, verstonden we. Namen zijn eehter door de telefoon moeilijk over te brengen. Hij heeft hier in Antwerpen onder verschillende na men vertoefd, logeerde nu eens hier, dan weer daar. Doch wij zijn zeker den rechten man te pakken te hebben. Wij feliciteerden den inspecteur, en hij deed het ons wederzijds. Een gevaarlijk heer onschadelijk gemaakt, zeide hij. Wij houden hem hier vast totdat de uitleveringsfor maliteiten vervuld zullen zijn. Maar gij, was 't slotwoord, houdt hem nu stevig ach ter de grendels." Bij de classis Leeuwarden is door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente Roordahuizum een klacht inge diend tegen den socialistischen predikant ds. B. Boers C.Jzn. Deze zou n.l., naar men van betrouwbare zijde mededeelt, van den kansel hebben afgekondigd, dat hij in het vervolg niet meer zal bidden. Ook zou hij Zon dag j.l. de overwinning der kerkelijke partijen bij de stembus hebben besproken en daarbij op deze partijen hebben gescholden. Verleden jaar werd ds. Boers we gens beleediging van deli kansel, van een ouderling, drie maanden geschorst. Op de Middenstandstentoonstelling te Amsterdam hebben dieven hun slag weten te slaan. Telkens tusschen vijf uur 's middags en half acht des avonds, gedurende welken tijd de tentoonstelling voor het publiek gesloten is, zijn Donderdag en Zater dag verschillende voorwerpen ontvreemd. Van een der stands zijn twee vulpenhouders ont vreemd, anderen wisten sigaren en tabak, en de dieven nog lekkerbekkig uitgevallen bemachtigden ook een kaas en een fleseh advocaat. Men vermoedt, dat zij zich hebben laten insluiten. De exposanten krijgen hun schade vergoed, maar strengere bewakingsmaatregelen zijn genomen. Een bewoonster van den Achterweg vond gisternacht om een uur in de 2e Hugo de Grootdwarsstraat te Am sterdam een ouden man badend in zijn bloed op straat liggen. Zij waarschuwde de politie van het bureau Raampoort en ook de Geneeskundige Dienst werd van het geval verwittigd, die met de zieken-auto ter plaat se verscheen. Uit Schagen. Den 19den vergaderde in het N. IT. koffiehuis al hier de fokvereeniging „Schagen." Tot afgevaardigde naar de algemecne vergadering te Hoorn werd be noemd de heer W. Kooiman te Haringbuizen. De ver gadering stemde voor het voorstel van het Hoofdbe stuur om 800 uit te trekken voor eene inzending op de Deventer tentoonstelling en j 300 yoor het doen drukken van een catalogus der ingeschreven dieren voor Zuid-Afrika. De. „ansicht" van het Barsingerhoruer-muziekge- zelschap, dat voor een week een jubileum vierde, is uistekend geslaagd. De firma Allart, boekhandel alhier, zal ook een „an sicht" van Schagen's Harmonie uitgeven. Den 20sten werd een foto van het geheele gezelschap genomen. Ook zal nog een foto worden genomen van allen, die meewerken bij de uitvoering der Feestcantate. Deze fo to zal genomen worden bij gelegenheid van de eerste repetitie in de te bouwen tent in den tuin van hotel Vredelust. Tot het stellen van candidaten voor den gemeente raad vergaderde Vrijdagavond eenige neringdoenden, zij meenden dat het zeer gewensclit was, om de mid denstand ook in den raad te doen vertegenwoordigen. Tot candidaten werden benoemd de heeren A. Glas (aftr.) en in de plaats van Jb. Wagenaar (overleden) de heer P. Kloosterboer. Werden 't vorige jaar in de N. H. kerk een metse laar en een timmerman benoemd, resp. tot ouderling en diaken. Voor twee jaar een groentenkoopman in den raad, thans zijn candidaten voor den Raad een ex- barbier en een slager. Men begint in te zien dat voor het meepraten in kerk- of gemeentezaken, men nu juist niet altijd bouwer behoeft te zijn. Voor hoofd aan de openbare lagere school te Zijde wind hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. De heeren K. Schoone en R. Groot treden dit jaar af als leden van den gemeenteraad. Op dea Amstel te Amsterdam n*bjj do begraaf plaats ZorgvlRd heeft Zondagmiddag een verschrik kelijk ongeluk plaats geaxd. Drie knayen, die \oor hun pleitier waren gtan zeilen, vordronkeD. Esn on begrijpelijk treurige «Hoop op zulk een Rmal water Vier jongelui hadden bij den schuiteuverhuurder tegenover het csfé d'IJsbreker op de Weosperzijde, een kleinen tjotter gekuurd en ondernamen daarmede een zeiltooh'je naar Ouderkerk. In „Halfweg 't Kalfje" werd op den hesnweg aangepgd en uitgestapt. Togen kwartier voor dritön- terwijl tuischen Omval en Hoo- gesluis de roeiwedstrijdon ven De A stel werden ge houden, en een talrijke menigte op de Amstelcevers was samengestroomd, voar het viertal weder af, na vooraf den schoot te hebben vastgemaakt. Deze on voorzichtigheid werd hun noodlottig. Midden in het vaarwater, juist w»ir de Amstel een wending maakt, werd het schuitji door oen feilen windvlaag getroffen, met het treurig gevolg, dat het ©ogenblikkelijk om sloeg. Even hoorden de wandelaars langs den Amstel- dgk en de omwonende warmoezie-rs hulpgeschreitoeD verdwenen de drenkelingen onder het zeil- en touw werk. Van den wal werd zoo spoedig mogtlijk hulp verleend. Da warmoezier Jaoob Vet wis het eeist op de plaats des onheils en mocht er in slagen, P. Scheen, wonende Van der Helatstraat 80 bgtgds te redden. Minder gelukkig waren de gebroeders J. en B. Bosse. Zg haalden J. Grootegoed (eveneens wonende Van der elststraat 80) en P. Schapper (Jan van derlleijden- straat) op. Eén van deze beide laataten schij-t nog teekenon van leven te hebben gegeven, maar het mocht niet gelukken hun levensgeesten weder op te wekken. De lijken werden getransporteerd naar de begraafplaats Zorgvlied en daar neergelegd. Naar den vierden drenkelic-g A. Hagen (wonende Frans Hals straat 6) werd tot den av nd tevergeefs gedregd, ook door de bemanning van de stoomboot der Amsterdam- sche havenpolitie, aan boord waarvan zich b9rond de hoofdcommissaris van politie, de heer Hordijk. M di- sche hulp werd o. a. verleend door den arts N. P. Gateniuf, die per auto van den gemeentelijken gezond heidsdienst naar de plaats des tnhtils was gekomen. Van het verongelukte schuitje steekt de mast nog m'dden in het vaarwater boven water. Voor eenigen tijd is overeenkomstig het besluit van de laatste algomeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, aan Burgemeesters en Wethouders van Alkmaar, Purmerend en Hoorn het verzoek gericht om aan de kaasmarkters der fabrieken, die zulks wenschen, nevens het tot heden afgegeven cedul en wangbriefje, een duidelijk te onderkennen af schrift Van het wangcedul af te geven. Het doel van deze verzoeken is om aan genoemde kaasmarkters vollediger bewijsmateriaal te verstrekken ten behoeve van het afdragen der kaasgelden aan hun ne vereenigingeu. wijl het tegenwoordige eedul aan de kaashandelaren wordt afgegeven en op het waagbriefje niets anders dan de gewogen kilogrammen kaas wordt vermeld. Aan belanghebbenden wordt bij dezen meegedeeld dat de verzoeken tot de volgende resultaten hebben geleid a. te Alkmaar: dat het reeds af te geven kaartje, (waagbriefje) waarop wordt aangegeven het aantal kilogrammen ge wogen kaas, voortaan van den datum der afgifte en van de onderteekening van een waagmeester zal wor den voorzien; b. te Purmerend: dat gedurende geruimen tijd door den Waagmeester, aan hen die zulks verlangen, een duplicaat van het be wijs van weging wordt afgegeven. In dat duplicaat staat vermeld: „het aantal en het gewicht der kazen, de naam van den aanvoerder en die van 4en koaper, benevens het verschuldigde waaggeld; c. te Hoorn: dat de waagmeester is gemachtigd om op verzoek duplicaten van waagceduüen aan de kaasaanvoerders af te geyen. Aangezien de resultaten te Purmerend en te Hoorn ten volle tot bevrediging leiden en dat te Alkmaar ook eenige verbetering brengt, raden wij de kaasmarkters aan van de gedane toezeggingen een goed gebruik te maken, door aan de wagen te Purmerend en Hoorn, bij voortduring, nevens de reeds verstrekte gegevens, afgifte te verzoeken van een duplicaat waageedul. Zaterdagavond vergaderde de Vrijz. Dem. Kiesver- eeniging „Vooruitgang" ten einde haar houding bij de a.s. herstemming te bepalen. De vergadering betuigde haar instemming met het „Advies" van het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond voor de te volgen gedragslijn bij de herstemming over het geheele land, In verband met den politiekeu toestand in dit district werd voor deze herstemming overwogen: dat een candidaat der linkerzijde slechts dan de overwinning kan behalen, indien hij door de verschil lende fracties der vrijzinnigen wordt gesteund; dat steeds in dit district de gewoonte heeft voorge zeten Bij de herstemming vereenigen zich alle stem men der vrijzinnigen op den aangebleven vrijzinnigen candidaat dat ook thans op ons „Craten" in weerwil van het onsympathieke optreden van den heer Vau Eoreest te Heer-Hugowaard de zedelijke plicht rust, die goede gewoonte te bestendigen; dat verwacht mag worden, dat bij eventueele keering der kansen (het verschil in stemmen, uitgebracht op de heeren Van Eoreest en Netscher, daalde thans reeds van 1760 tot 5(11) diezelfde moreele verplichting zal erkend worden door de thans nog overwinnende liirker- partij; dat elke vrijzinnige stem, aan den vrij-liberaal ont houden, metterdaad is een vrijzinnige stem, op den Antirevolutionnair uitgebracht, en dat ook de heer Frans Netscher van gevoelen is, dat thans de vrijzinnig-democraten, als één man, hun stem behooren uit te brengen op den heer Van Foreest. Op grond van deze overwegingen besloot „Vooruit gang" met algemeene stemmen de mannen van Net scher op te wekken, den 23sten Juni krachtig te be vorderen de verkiezing van Jhr. Mr. P. van Foreest. Agenda MAANDAG: Gem. Koor „Alemaria," repetitie, 772 uur', Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 81/i uur. Gezinsverpleging, 8 uur, Unje. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 91/, uur. Gem. Zangver. „Stem des Volks," rep. 73/4 uur, Graanhandel. Schaak- en Damclub V. V. V., 7 urr, café Scher- merhorn DINSDAG Politieks bijeenkomst, 8 uur, Hsrmonie. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. Sckool Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefening»*tomJ maimen-afdeeling 83/4 uur; jongensafd. I 71/2 uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, aieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 81/, uur. Alkmaarsche Arbeiders Schaak- en Damclub, 8 uur, Voorwaarts. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. B1/* nnr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningaKrond jongens-afd. lil 53/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, t1/, war. Ver. „Zang en Vriendschap," rop. 71/,t1/, uur, Central. Gem. Koor „Zanglust," 7'/2 uur- Zangschool „Zanglust," 5 uur, Chr. School. Alkm. Gem. Koor, repetitie. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. i7 uur, O en tral. Gein. Zangvereeniging „Stem des Volks," 7s/4 uur, Graanhandel. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om", Diligentia. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 7uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Dnis. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, eafl Liertudng. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," damea-afdealiug 7V481/,, heeren-afdeeling 8"—JP uur. Mannenkoor „Orpheua," repetitie, 8 uur, Oen trui. ZATERDAG Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes-afd. II 31/2 en meisjes-afd. I 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/, uur, hoofdafd. Mannenkoor „Excelsior", repetitie, 81/t uur Dili gentia. ZONDAG: Mannenkoor „Ver. Zangers," repetitie, 10 uur, Cen tral. lSt/j-jarig bastaan „Alemaria", vereeniging tot be vordering van vreemdelingenverkeerZangersfeesten, bal mxtqaé. Geslaagd. De heer W. van Os, alhier, legde Zaterdag met goed gevolg het toelatingsexamen voor de Rijks-Normaal school voor teekenonderwijzers te Amsterdam af. Export-slachterij. De afdeeling Schermeer van de Ilollandsche Maat schappij van Landbouw had tegen hedenmorgen in ca fé Central een bijeenkomst opgeroepen van belangheb benden in den exportliandel. De heer Rolff, voorzitter van deze afdeeling, opende de vergadering, welke door 51 aanvoerders, 11 koopers en door den vertegenwoordiger van de afdeeling de Beemster en omstreken werd bijgewoond, met een wel kom aan de aanwezigen wien hij dank zeide dat zij aan den oproep hadden gevolg gegeven, en uitte den wensch, dat mot eerbiediging van ieders ideeën de be sprekingen tot een goed resultaat zouden mogen lei den. De voorzitter zette daarna het doel der vergadering uiteen, daarbij betreurende dat oude gewoonten door den geest des tijds werden weggeschoven en dat tradi ties die elders werden opgeheven zooals b. v. de kort- ponden in Gelderland, hier in Noord-Holland weer werden ingevoerd. Hij verklaarde daarna dat tot zijn genoegen de koo pers bereid waren den oiigezonden toestand op te hef fen. 1 lebben zij werkelijk een kwartje meer onkosten op ieder schaap, de boeren zullen dit wel moeten en ook wel willen betalen maar niet in den vorm zooals de exportslagers dit zich voorstellen. Hierna opende hij de debatten, waarna de heer D. Covers de afdeeling Schermeer bedankte voor het door haar genomen initiatief. Spreker keurt het af dat het rijk 25 ets. keurloon heft, hij zou gaarne zien dat er pogingen in het werk werden gesteld deze te doen vervallen. De Staat die er trotscli op moet zijn zooveel uit te voeren moet billijk heidshalve de kosten van de deugdelijkheidsverklaring van het uitgevoerde op zijne rekening nemen, deze mogen niet langer indirect van de boeren worden ge heven. De voorzitter merkt op dat het keurloon thans niet aan de orde is maar wel het voorstel van de afdeeling Schermeer om geen 25 ets. per schaap te laten heffen door de exportslagers, die dit bedrag in hunne kosten berekening moeten opnemen. De heer Govers noemt voorbeelden waaruit blijkt dat hij liet met den voorzitter eens Is en voert daarna eveneens onder het aanhalen van voorbeelden een warm pleidooi voor den vrijhandel. De heer van Rappard, afgevaardigde van de Beem ster, teekont protest aan tegen de handelingen van den slagershond, zijne afdeeling had tot nog toe eene af wachtende houding aangenomen; onverwachts kwam het door dien Bond genomen besluit tot uitvoering en daarom huldigt hij ook ten slotte de afd. Schermeer voor het beleggen van deze vergadering. De heer Groot van Stompetoren vraagt aan de ex portslagers of zij het besluit 1 Augustus in werking zouden hebben willen laten treden. De heer Zijdewind zegt dat het spoedig inwerking treden van dit besluit verband hield met het in wer king treden van de wet op de rijkskeuring op 1 Mei 1.1. De bond van exportslag-ers had een afwachtende houding jegens de boeren aangenomen, en had ook reeds alle mogelijke pogingen aangewend om verla ging van 't keurloon te verkrijgen, doch steeds te ver geefs, de minister van Landbouw zal binnenkort wel nadere inlichtingen geven en spr. legt er den nadruk op dat de exportslagersbond tot het heffen van dit kwartje gedwongen werd door den Staat. De voorzitter geeft den Bond in overweging dat kwartje niet van den koopsom in te houden, maar met den handel te rekenen op de onkosten waaronder dat bedrag gerekend moet worden, het is toch hetzelfde voor den boer 24.75 te verkrijgen zonder korting dan 25 waarvan 25 ets. wordt ingehouden. De heer Schoone zegt dat zijn persoonlijk idee niet strookt met het besluit zijner afdeeling, doch hij steunt de meeningen geuit door de heeren Govers en Zijdewind om een deputatie af te vaardigen naar den minister van Landbouw. De heer Zijdewind betwijfelt het succes van den mi nister, deze zeide op vqrige audiënties steeds wij ex porteeren een millioen schapen, de kosten zijn 15 mille dus voor ieder schaap 15 ets. De heer Govers apprecieert het door den heer Zijde wind gesprokene en beveelt nogmaals de bevordering- van den vrijhandel aan. De heer Swaag aan de afdeeling Schermer dank zeg gende voor het beleggen van deze vergadering vraagt aan de exportslagers of het door hen genomen besluit niet kan worden ingetrokken, zoo ja, dan zullen de boeren ongetwijfeld gaarne bereid worden gevonden mede te werken tot verlaging der keurloonen. De heer Groot zegt dat de slagers wel «zeggen wij willen verlaging van de keurloonen, maar waarin too- nen zij dit. De heer P. Kramer zegt: op het oogenblik kunnen de slagers niet anders, de boeren moeten nu hande lend optreden, maar hoe? De heer Govers: door te protesteeren tegen de han deling van de slagers. De voorzitter: het is ook hier alweer de boer die moet betalen, het is de vraag hoe alles moet gedaan worden om den vrijhandel te bevorderen. De heer Zijdewind geeft toelichting waarbij hij de woorden van den voorzitter bestrijdt, en herhaalt dat de pogingen van den slagershond steeds vruchteloos waren, maar verklaart zich bereid zooveel hij kan als lid van het bestuur van den exportslagersbond tot ver laging mede te werken. De heer v. Rappard juicht de pogingen ter verla ging- van het keurloon toe en vraagt of het dubbeltje boven de 15 ets. niet gemist kan worden. De heer Zij dewind zegt dat het bedrag van 9.25 niet te hoog is. Statistieken van den minister zullen dit kunnen bewij zen. De heer Govers meent dat de heer Zijdewind zich hierin wel wat vergist, waarna hij voorbeelden noemt en dringt er nog eens op aan alle gedwongen onkosten te laten vervallen. De heer van Rappard gaf 111 overweging alle afdee- lingen van de Ilollandsche Maatschappij van Land bouw te laten vergaderen en daarin adhaesie te betui gen met het idee van deze vergadering. Wordt vervolgd. I11 Duitschland gaf onlangs een officier, die den geheelen nacht feest gevierd had, 's ochtends een oberkelner een oorvijg, die niet onbeantwoord bleef, 's Anderen daags ranselde de officier den oberkelner, dien hij onverhoeds aangreep, met een zweep af. De kelner diende een aanklacht in en bij gesloten deuren werden de officier en een collega, die hem opgestookt had, veroordeeld tot 200 M. Naar aanleiding van dit feit zegt de Frankf. Ztg. Er vallen in deze zaak twee zaken op te merken, ten eerste de buitengewoon matige straf en de behandeling met gesloten deuren. In het leger zoo heet het, heeft men een buitengewoon fijn eergevoel. Maar nu veroor looft zich een officier de grofste beleedigingen, valt zelfs iemand van achteren aan en krijgt.... 200 Mk. boete. Daarin ligt een minachting voor den burger, die ergernis moet wekken. E11 dan bovendien nog een behandeling met gesloten deuren. Welke militaire belangen kunnen dan toch zijn gemoeid met deze zeer gewone kloppartij? De behandeling met gesloten deuren van aanklach ten tegen officieren is langzamerhand systeem gewor den, ondanks de indertijd in de Kamer gegeven verze keringen. Een militaire rechtspraak echter, die de openbaarheid vreest, mag er geen aanspraak op maken, dat men buitengewoon vertrouwen in haar zal stellen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2