DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 142 Honderd en elfde fanrgang.. 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. DINjSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fio HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 22 JUNI. BINNENLAND. Tolefoonauwitner S. Jullanafeesten. Eerste Kamer. Een socialistisch Commissaris der Koningin. Bij de herstemmingen^ Een Poosche bijeenkomst. Een propagantia-optocht. Een zonderling. Gered. ALRMAARSCH practisch inzicht rijpe ervaring wars van dogmatiek voorstander van vrijheid tegenstander van vermenging van godsdienst en staatkunde er kend specialiteit op waterstaatsgebied grondig ken ner van districtsbelangen Doch waartoe dit lijstje van hoedanigheden nog voortgezet We vreezen de herstemming morgen in dit district, niet we vreezen alleen de thuisblijvers en weife laars. De waarlijk vrijzinnigen zullen morgen niet aan de stembus mankeeren. Zij weten te goed, dat thuis blij ven een vrijzinnige tot een lichtzinnige maakt, dat niet-stemmen verraad aan de liberale zaak beteekent, dat onthouding neerkomt op steun aan den tegenstan der, dat elke niet-uitgebrachte vrijzinnige stem is een stem ten bate van het program van aetie van dr. Knij per. Zij zullen daaraan twijfelen we geen oogen- blik morgen stemmen op den eandidaat der linker zijde. Stonden de vrijzinnige strijders 11 Juni tegen over elkaar, thans sluiten ze de gelederen en trekken, overeenkomstig het advies van de generale staven, ge zamenlijk en ééns-willend op, achterliet gemeenschappe lijk vaandel aan om vereend den slag te leveren aan de zoo sterke en de zoo goed gedisciplineerde tegenpar tij, die onversaagd in het vuur komt. De waarlijk vrijzinnigen hebben geen aanmoediging meer van noode. Zij kennen hun plicht en zullen dien overeenkomstig handelen. Maar wèl dient vóór den strijd nog een kort woord ter opwekking gericht tot de onverschilligen, do weife laars, de thuisblijvers. Wanneer zij ons mochten tegenwerpen: „de slag is 11 Juni al verloren, wat geeft miju stem hier in Alk maar, wat geeft de stem van Alkmaars afgevaardigde in den Haag" dan vragen wij hen: „Gaat de landbouwer, wanneer de oogst gedeeltelijk mislukt is, met gekruiste armen aan den slootkant neerzitten, alles overlatend aan zijn beloop, of tracht hij te winnen wat er te winnen valt? Deed hij het laatste 11 i e t, het eerste wèl hoe zoudt ge hem noemen, hoe zoudt ge denken over zij n plichtsbetrachting, over z ij n verantwoordelijkheids gevoel Met het stempel, dat ge op hem drukt, onverschilli ge en weifelende kiezers, kunt ge ook uzelven merken en tot uw eere strekt zulk een merkteeken nietNeen, niet mismoedig en kortzichtig morgen, maar inge haald wat 11 Juni is verzuimd. Ieder vrijzinnige werke mee, immers tegenover de reohtsehe meerderheid dient een stevige minderheid gesteld, waarmede de regee ring rekening heeft te houden. Ken krachtige oppo sitie kon voel kwaads voorkomen. In onthouding schuilt nog een groot gevaar. Zij leidt tot versterking van de nnti-revolutionnairo can- didatuur bleven alle vrijzinnigen vandestembusweg, de reohtsehe eandidaat ware met algemoono stemmen gekozen. Onthouding is niet spelen op zien-komen, maar spelen in de kaart van de tegenpartij, willens en wetens haar positie versterken. Kn wanneer Alkmaar eens „om" mocht gaan, hoe moeielijk zou bet. in 1913 voor de vrijzinnigen zijn den zetel, door hen sinds tientallen van jaren met eere ingenomen, te herwin nen. Altijd vertoonde op de politieke kaart Alkmaar de kleur van links. De kansen, dat het zoo zal blijven, staan goed. Maar juist dat is gevaarlijk, wettigt de vrees, dat de afgevaardigde er niet of op het nippertje komt. De vrijzinnige eandidaat moet het echter morgen niet al leen halen, maar, kan het zijn, het schitterend halen. Daartoe mede te werken is een gang naar de stembus waard. Kn daarom roepen we den weifelaars toe: „met eere is Alkmaar tot tweemaal toe door den heer van Fo- reest vertegenwoordigd en den thuisblijvers: „Wordt morgen stemmers goede stemmers." Alkmaar moet niet om. Alkmaar blijve links. Stemt links. Stemt Jhr. Mr. P. VAN KOKKKST, aftredend lid. Gisteren was het feest op het Loo en te Wenum, een buurtschap, kortbij gelegen. Ken tijd tevoren stonden hij de Koningslaan, op 't Loo, de huurtcommissie en "vele toeschouwers te wachten op de komst van II. M. en Z. K. II. Ook ston den daar twee jonge meisjes, freule Gevers en de jon gejuffrouw Houwmeester, met bloemen voor de Ko ningin en den Prins. Verderop, Dij de Koningsstraat, weer een bloemenhulde. Precies te 1.30 uur reed de stoet, als gisteren onge veer opgesteld, van 't paleis en 11a in ontvangstneinin van 't huldebetoon, reed men in flinken draf naar We num, waar naast een groote en prachtige eerepoort op een feestterrein de schoolkinderen waren opgesteld, die het Koninklijk Kchtpaar twee versjes toezongen, na dat weder een bouquet aangeboden was. Direct daarop keerden II. M. en Prins Hendrik naar het Paleis te- rug. TI. M. de Koningin heeft ter gelegenheid van de Prinses Julianafeesten 1000 aan de armen en 100 aan de politie te Apeldoorn geschonken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal komt Maan dag 28 dezer weer bijeen tot behandeling van de nog voor afdoening gereed zijnde onderwerpen. Zooals men weet heeft de Commissaris der Koningin in Friesland ontslag gevraagd. Het oudste lid van Gedeputeerden eveneens. Kn nu zal dus de heer Van der Zwaag als waarnemend Commissaris der Koningin optreden. GEMENGD NIEUWS. De rechtsche propagandist: „Dus mag ik op uwe stem rekenen?" De kiezer: „Nee; ik stem liever op den andere!" De r. pr.„En waarom? U beweert nooit een van de twee candidaten te hebben gezien." De kiezer: „Maar ik heb jou gezien!" (Hbld.) Door een auto overreden. Op de Stadhouderskade tusschen Vondelstrant en Overtoom te Amsterdam is Zaterdagavond een 72-ja- rige vrouw door een automobiel overreden. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht, doch bleek bij aankomst reeds overleden te zijn. De bestuurder der automobiel was een Duitscher. Hij werd naar het po- litie-bureau Lcidscheplein gebracht, doch het onder zoek wees uit dat hij absoluut geen schuld had. De vrouw had de straat willen oversteken, doch was op 't zien van een tramwagen plotseling omgekeerd, met het noodlottig gevolg dat ze door de automobiel over reden werd. Een droevig tooneelfje. Zondagavond te half tien speelde zich in de Raad huisstraat te Amsterdam een uiterst droevig tooneel- tje af, dat vele menschen pijn deed. Een aardige knaap van ongeveer tien jaar was met zijn „oome" uit geweest. „Oome" was dronken gewor den, stond nu telkens in de straat stil om tegen zijn npefje en de voorbijgangers onzin uit te kramen. De arme jongen huilde het ten slotte van verdriet uit bij al zijn vergeefsche pogingen den dronkaard mee naar huis te krijgen. Do knaap wilde ook geen gevolg geven aan den raad der omstanders, om toch maar alleen naar huis te gaan. Kerst liep hij een twintig pas door, maar kwam weer terug. „Oome" was bij zijn ouders in huis, hij wilde niet zonder hem tehuis komen. Begaan met het lot van het kind, hebben omstan ders met veel moeite den man in de richting van zijn huis weten te leiden. Ouders moeten hun kinderen niet met zulke dron- kenlappen „uit" sturen. Onder de trawi. Te Oosterbeek is gisternacht de 70-jarige lantaarn opsteker J. Lol lie door de Oosterstoomtram overreden en gedood. Omgehangen. T11 de bosehjes nabij den Van Htolkweg te 's-Graven- liage werd door de politie Zondagmorgen vroeg een man, een Duitscher, aan een boom hangende gevon den. Dadelijk afgesneden zijnde, bleven de pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruchteloos. Het lijk is daarop naar de doodenkamer van het commisari- nat overgebracht in de Duinstraat. Zondag hebben circa 400 Polen, allen wonende in het Duitsche Rijngebied, Winterswijk bezocht. Aangezien het hun in Duitschland verboden is, op openbare bij eenkomsten Poolscli te spreken, toespraken te houden, maken zij telken jare van de Hollandsche gastvrijheid gebruik, en komen in Winterswijk samen, waar het groote feestgebouw hen allen bevatten kan. De groep behoorde tot 28 afdeelingen van een zoogenaamde Gau een vereeniging, die naast het turnen ook en vooral de nationale belangen tracht te bevorderen. Door hun lei ders werden toespraken gehouden, waarin o. a. de gast vrijheid van Winterswijk Holland werd gerele veerd. Ook een dronk op de Koningin werd uitge bracht. Zondag komen er weder velen. Nadat de verschillende kiesvereenigingen ter aan prijzing hunner candidaten te Rotterdam elkander en de kiezers in de laatste dagen hebben bestookt met strooibiljetten en qjrculaires, zijn de Jonge Liberalen gisteravond geschreden tot de grootere middelen. Zij hebben namelijk een propaganda tocht georganiseerd ten behoeve van alle vrijzinnige candidaten, welke op het oogenblik onder de tonen der muziek de stad in verschillende richtingen doorkruist. Do muziekkorp sen waren in groote met lampions behangen Jan Plei- ziers gezeten, die afwisselden met sleeperswagens met groote transparanten, de namen dragende der candi daten met een kernachtige aanprijzing. De meeste aan dacht was wat voor onze stad van zelf spreekt, gewijd aan de propaganda voor den vrijen handel, een zeer gelukkige keuze inderdaad, die haar invloed op de kiezers niet mist, gelijk wij zoo konden opvangen uit de gesprekken, die gevoerd werden bij het passeeren van de lange stoet, waarin ook een groot aantal fiet sers en zelfs fietsters reden met een moed, waarvoor men respect kan hebben, waar men zich te regelen had naar de stapvoets rijdende wagens en naar de vele voetgangers, die zich zoo gelijdelijk aan bij de propa gandisten voegde. Zoo hier en daar hadden enkelen dan ook moeite op hun stalen ros te blijven zitten. Ge lukkig dat de hereden politie op afdoende wijze er voor zorgde dat de stoet zich vrij kon bewegen, ongehinderd door de groote menschenmassa, die hij op de been bracht. (Hbld.) SSportbetorglng voor E. M. de Koningin. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van den Amsterdamschen Voetbalbond, waar een 12-tal verte genwoordigers van aangesloten vereenigingen verte genwoordigd waren, werd in principe besloten: a. bij een optocht op straat met een allegorische voorstelling van het voetbalspel; b. bij een eventueel te houden défilé op het werk terrein in groote massa in voetbalcostuum, vereeniging na vereeniging, met de besturen voorop; c. het houden van een voetbalwedstrijd tusschen twee vertegenwoordigende Amsterdamsche elftallen. Raad van beroep Tn de lieden (Dinsdag) te Utrecht gehouden open bare terechtzitting van den Centr. Raad van Beroep had o. in. de uitspraak plaats in de navolgende zaak: hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij op vordering der Plaatselijke Commissie te Helder, met vernietiging eener beslissing van de Bank, is bepaald dat C. B. te Helder ook na 1 December 1908 aanspraak heeft op eene rente van 21 van zijn dagloon, ter zake van een ongeval waardoor het lin keroog is verloren gegaan. De Centrale Raad vernie tigde de uitspraak en handhaafde de beslissing der Bank, waarbij met herziening der vroeger toegekende rente, den egtroffene met ingang van 2 Dec. 1908 eene van 17V2 van zijn dagloon is toegekend. Geen werk. Een groot aantal arbeiders uit Groningen en het aangrenzende Oost-Friesland keerde de laatste dagen uit Friesland terug, zonder daar werk bij het grasmaai- en of later bij den hooioogst te hebben bekomen. Da gen en dagen hadden ze rond gezocht van plaats tot plaats, overal een ontkennend antwoord op hun vragen naar werk bekomende. Alleen Vrijdag en Zaterdag kwamen meer dan twee honderd personen terug. Het aanhoudend dorre weder is oorzaak, dat er dit jaar veel minder werkkrachten geplaatst kunnen wor den bij de Friesclie greidboeren, die den hooioogst van dit jaar op V, schatten van die van 1908. De politie te Loosduinen heeft Zondagavond een zonderling persoon aangehouden en voor den burge meester dier gemeente geleid. Daar verklaarde hij uit Thuringen hierheen gekomen te zijn om in Schevenin- gen lezingen te houden over een natuurlevenswijze. Hij liep blootshoofds, droeg lange grijze haren en liep barrevoets. Een dun tricot pakje diende tot kleeding. Daar hij behoorlijk van middelen was voorzien, liet men hem naar Den Haag terugwandelen. Een betooging. Te Heilo zal in de bosschen van jhr. van Foreest 4 Juli, vanwege de Noord-Hollandsche Propaganda-eom- missie van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken, een groote betooging voor drankbestrijding worden gehouden. De meetinggan- gers zullen van twee spreekgestoelten worden toege sproken door: mej. H. Funke, A. II. Gerhard en J. H. Varekamp van Amsterdam, F. II. Schmidt van Hilver sum, J. van den Berg van Deventer en ds. S. Winkel van Franeker. De geheelonthouderszangkoren van Amsterdam, Haarlem, Wormerveer, Alkmaar en Edam met te zamen 200 leden, verleenen hunne medewer king. Naar en van de meeting wordt een optocht met muziek en ontplooide vaandels door Alkmaar gehou den. Te Muiderberg waren Zondagmiddag twee dames en 'n heer gaan roeien op de Zuiderzee, niettegenstaande het zeer stormachtig weder was. Daar zij na eenige uren nog niet terugkeerden en er van de boot niets te bespeuren was, ging de badmeester van het badhotel op verkenning uit in een boot met slechts één riem. Ofschoon het hem gelukken mocht het kleine gezel schap te vinden, bemerkten toeschouwers van het strand met behulp van kijkers, dat hij tevergeefs trachtte dit te bereiken. Daar de badplaats verder geen boot rijk was, werd naar Muiden om hulp geseind en vertrokken nu van daar twee zeilschepen, 't Mocht den visscher S. gelukken beide booten te bereiken en de in nood verkeerenden behouden aan land te bren gen. Gebleken is, dat de roeiers hun riemen verloren hadden en hulpeloos in de in zeer slechten staat ver- keerende boot ronddreven. Geen massagepractijk. TT. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het verzoek van dr. W. C. Mezger, te Parijs, (den zoon van döh hekenden massage-specialiteit, dr. Joh. Mezger, die onlangs aldaar overleed), 0111 te Domburg de mas- sage-practijk te mogen uitoefenen. Uit Harenkarspel. Voor de betrekking van hoofd der school te Waar land in deze gemeente, welke op 16 Aug. a.s. openvalt, hebben zich slechts 3 sollicitanten aangemeld. Het aantal watermolens in Hollands Noorderkwar tier, 't welk de laatste jaren door den bouw van stoom gemalen belangrijk is verminderd, zal wederom met één verminderd worden. De molen op de Stroet, van den Ringpolder, sedert 1 Januari dezes jaars buiten werking gesteld, zal bin nenkort voor afbraak worden verkocht.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1