5ÏADSNIEU WS. Uit Zultl-Scharwoude De drunk. Het ongeluk te Amsterdam. De iicademiebritiid te Groningen. Beleediglng ran H. M. de Koningin. Hooge Kaad. De candidatuur van Foreeat. De botsing. Ev. Luth Gemeente. Uit Schagcrbrug Stijlbloempje. Door den bliksem getroffen. Onweer. Fit Schernierhom. Uit Bergen. Vim Texel. Uit St. Pancras, Bevolking vau Noord-Holland. Yorplatitsing van grafsteenen. Fröbel en Slöjdonderwijs te Alkmaar. De Rn ad dezer Gemeente vergaderde gisteravond 6 uur in voltallige vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. W. C. Kroon, Burgemeester. Ka de opening der vergadering en de vaststelling der notulen, stelde de voorzitter aan de orde de voor waarden van de gaslevering en de daarmee in ver band zijnde vastgestelde bepalingen en het tarief van de gasprijzen. Hieraan ontleenen wij dat te Broek op Langendijk 40, te Zuid-Scharwoude 37, te Noord-Scharwoude 32 en te Oudkarspel 41 straatlantaarns worden geplaatst. Het tarief van het gasverbruik luidt dat de prijs van het gewone bij M3. geleverde gas bedraagt.9 ets. per M3., voor het muntgas 10 ets. per M3., van het gas voor de straatlantaarns ]/2 cent: per brandingsuur en van het abonnementsgas 2 ets. per brandingsuur, de tijd voor de abonnementslichten wordt gelijk gesteld inet de uren bepaald voor de straatverlichting. Deze punten werden zonder eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Medegedeeld werd een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zij aangeven in het leeningsbesluit in zake de gasfabriek te willen opnemen het jaar waarin de laatste aflossing (1939)* zal moeten hebben plaats gehad en de bepaling dat de Raad de bevoegd heid aan zich voorbehoudt de annuiteit tot een grooter bedrag vast te stellen dan in het besluit is genoemd. Zonder bespreking werd besloten aan het schrijven van Gedeputeerde Staten te voldoen. De voorzitter deelt daarna mede den uitslag van' de gehouden onderhandsche aanbestedingen van de ver schillende onderdeelen van de fabriek. Dn Rand be sloot conform de bepalingen der Gemeentewet de goed keuring op de gunning vnn Gedeputeerde Staten aan te vragen. Zaterdagavond kwam een man, die zwaar „in ken- nelijken staat" verkeerde, met zwierigen zwaai de Foeliedwarsstraat te Amsterdam uit. Hij had zoo weinig onderscheidingsvermogen meer, dat hij 't donkere watervlak van de Prins Hendrikkade voor 'n fatsoenlijke asphaltbest rating aanzag en dies in 't nat toreclit kwam. De „Jason," die juist toen 't ongeluk gebeurde, langs voer, redde hem. Het schuitje dat zooals wij gisteren reeds meldden. Zondag te Amsterdam met vier jongelui op den Am- stel omsloeg, is thans uit het vaarwater gesleept. Het lijk van den drenkeling Hagen was gisteren nog niet gevonden. De namen der drie verdronken jongelieden zijn Jo hannes Wilhelmus Grootegoed, 19 jaar, kantoorbedien de; Pieter Lodewijk Schappert, 18 jaar, diamantbewer ker; Adolf TTagen, 19 jaar, eveneens diamantbewerker. De geredde heet Paul Hendrik Scheen, 17 jaar en is ook diamantbewerker. Onder degenen, die zich kort nu het ongeluk op de plaats der onheils bevonden was ook dr. Engelhardt, uit Utrecht, die toevallig met zijn motorboot in de na bijheid was. Hij trachtte de levensgeesten van Groote goed op te wekken, echter tevergeefs. Schoen heeft zijn redding te danken aan het feit, dat hij wat zwemmen kon. Toen de rukwind kwam, probeerden de jongelieden nog den schoot los te ma ken doch dit gelukte niet en de tjotter sloeg om. Scheen had de tegenwoordigheid van geest aan den anderen kant dan waar 't scheepje omsloeg, overboord te springen; hij wist zich aan den mast vast te houden tot er hulp opdaagde. 'i' Gistermorgen had de instructie plaats in de zaak van H., loodgieter, die een brief aan den officier van justitie had geschreven, dat hij het Groningsche Aca demiegebouw in brand gestoken had. Naar de N. Pr. Gr. Ot. verneemt, leverde het onder zoek niets bijzonders op, en wordt gedacht, dat H., zonder eenigen grond, ziehzelven beschuldigt. Een 33-jarige stoelenmatter, zonder bekende woon plaats, had zich op 10 Mei 1,1. in een herberg te Ame- rongen eenige schandelijke, beleedigende uitdrukkin gen veroorloofd over II. M. de Koningin, naar aanlei ding van de geboorte der Prinses Juliana. Tegen beklaagde, die verstek liet gaan, werd giste ren voor de Ut.rechtsche Rechtbank, wegens opzette lijke beleediging van II. M. de Koningin, een gevan genisstraf van 2 maanden geëischt. Gisteren deed de llooge Raad uitspraak in de zaak contra den officier van justitie bij de Rechtbank te Alkmaar, tegen het ontslag van rechtsvervolging van twee arbeiders te Petten, terzake van het zich met een afhaakgeweer in de duinen te Petten bevinden in strijd met de Jachtwet. Het gold hier de vraag of dit geweer een Lefaucheux jachtgeweer was te be schouwen als een „afdraaier" in den zin der Jachtwet. Geconcludeerd was, aangezien de bestemming van het geweer niet ter zake deed, tot vernietiging van het vonnis en veroordeeling van de beklaagden tot 8 boete of 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. De Hooge Raad vereenigde zich met deze conclusie en beval de vernietiging van het verbeurd verklaarde geweer. men kunnen begrijpen. Wat moesten wij nu doen om de uitslagen bekend te maken? Wij hebben na lang aarzelen besloten de methode toe te passen van de uitslagen met duidelijke letter aan een stellage te plakken en dan het geheel electrisch te verlichten, zoodat men ten allen tijde een overzicht van den stand over het geheele land en in ieder district afzonderlijk heeft. Dank zij welwillende toestemming zal het stellage verrijzen op de plaats waar eens het „klompje Gouds" stond. Voor de eleetrische verlichting hebben wij de mede werking gevraagd en verkregen van onzen stadgenoot, de heer II. A. A. de Groot, electricien, en wij vertrou wen, dat hij wel goed voor ons zal zorgen. Mocht, het weer piet gunstig zijn, dan zullen we in de Harmonie- zaal de belangstellenden weder verwachten. In zijne vergadering van Zondag 20 Juni besloot het Comité uit de Vrijzinnig Democratische en Voor uitstrevend Liberale Kiesvereenigingen te Alkmaar. Koedijk, Kolhorn, Behagen en Wieringerwaard alle kiezers, die den heer Frans Netscher stemden, drin gend uit te noodigen den 23sien Juni de verkiezing van Jhr. Mr. P. van Foreest krachtig te bevorderen. Naar ons bij een ingesteld onderzoek is gebleken be rust ons berichtje omtrent de botsing van den Paar dentram en een andere wagen op Vrijdag tussehen flouttil en Achterstraat op een vergissing. Door den grooten Korkoraad der Ev. Luth. Gemeen te alhier, is benoemd tot organist de heer K. Stam Dzn. alhier, organist bij de Doopsgezinde Gemeente te Broek óp Langedijk. Ingeschreven is voor bestek 2, fabrieksinstallatie, door 2 inschrijvers, n.l. van de firma Pinch te Berlijn voor J 25430 en van de Zeister Machinefabriek voor 33810. De toewijzing van het in dit bestek vervatte werk had door verschillende omstandigheden nog niet plaats zoodat dit later aan dit college ter fine van goedkeu ring zal worden gezonden. oor bestek 3, de Gashouder, door Neumann en Essweiler te Aken, voor 15750. Voor bestek 4, buisleidingen, door de H.H. Gebroe ders Wilson te 's-Gravenhage voor 36030. Voor bestek 5, muntmeterleidingen, lantaarns enz., door dezelfde voor 12373. Voor bestek 0, gasmeters, door de Elster Compag nie te Rotterdam voor 1063(1. Omtrent de gunning van de inschrijving voor J 46000 van de heeren Kloosterboer te Broek op Lan gendijk deelde de voorzitter mede dat deze heeren ont hei ting hadden aangevraagd van de door hen opgeno men verplichting, welke verplichting door de oommis sie is verleend in het belang van de zaak. De lieer Bekker vroeg of de heer Kloosterboer nu niet verplicht was een schadevergoeding te geven ten bedrage van het verschil van hunne en de daarop vol gende inschrijving. De voorzitter zeide dat daarover in de commissie wel is gesproken, doch dat zij het heeft laten vallen, daar geen resultaten er van te venvachten waren. Het werk is nu gegund aan de heeren Waijer en Wint te Medemblik voor pl. m. 1600 meer dan dat tic heeren Kloosterboer hadden ingeschreven. De Kaad van Administratie van de II. IJ. S. M. berichtte dat het personenvervoer op het baanvak Alk maar Broek op Langedijk van 1 Mei 1908 tot 30 April 1909 een zuivere winst van 248.71 had opgele verd, waarvan aan de Gemeente 25 toekomt. De voorzitter zeide naar aanleiding daarvan dat de geheele lijn na een kort tijdsverloop aan de Gemeente niets meer zal kosten. Mededeeling wordt gedaan dat de besluiten van af- on overschrijvingen, betaling uit den post voor on voorziene uitgaven door Gedeputeerde Staten zijn ei,ed gekeurd. Het adres van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, afdeeling Heer-Hugowaard en van Volkson derwijs te Broek op Langendijk, tot het aanstellen van schoolartsen, werd tot een volgende vergadering uit gesteld. au de dames Greidanus en Buursen was een ver zoek ingekomen om eene gratificatie voor het door haar gegeven onderwijs in de handwerken. De voorzitter stelde zich voor de behandeling van dit udres uit. te stellen tot de behandeling van het leerplan, hoewel hij nu zich reeds uit om het verzoek in te willigen, daar arbeid is gegeven, die de Gemeen te zedeli,jk verplicht is te betalen. De Rand vereenigt zich blijkens de in 't algemeen gevoerde besprekingen met het laats» idee van den voorzitter, maar zag niet gaarne de behandeling zoo op den langen baan geschoven, waarna de heer Grei danus opmerkte dat de wissel dan liep op een te lungen termijn. j- Besloten werd met algemeene stemmen aan adres santen ieder J 25 gratificatie toe te kennen. Bij den rondvraag vraagt niemand het woord, waar na de openbare vergadering werd gesloten. Mejuffrouw N. Smit, alhier is bestemd tot verpleeg ster bij het krankzinnigen-wezen in Nederlandsch-In dië. t it het verslag van den Nederlandsehen Derby XII1 in een onzer toonaangevende sport-weekbladen: „Evenals in andere landen wekt de Derby veel be langstelling, en hoewel in geen vergelijking met een Derbydag in andere landen, kan toch gezegd worden, dat ook in ons land de Derby-dag een van de meest aantrekkelijke op hippisch gebied is geworden. Kan men in ons land de bezoekers niet met duizenden tel len toch kan met vreugde bevestigd worden, dat het bezoek op onzen Derby-dag grooter is dan gewoonlijk." ....Och, oeh! Wat u zegt, juffrouw Laps! Nadat hij aan den wal was gebracht, werd hij door den politieagent tier gemeente Nieuwer-Amstel, J. van der Genugten, die dadelijk ter plaatse was, aan een verhoor onderworpen. Hij vertelde o.a. dat Schappert meegegaan was omdat hij eenig verstand van zeilen had. De moeder van Adolf Hagen, een hulpbehoevende weduwe, wier kostwinner de jonge man was, ontstelde over het droeve bericht dermate, dat haar toestand thans bedenkelijk is. Omtrent Schappert vernamen wij nog, dat hij werk zaam was in de diamantslijperij Kuiperstraat 100. De toestand van Scheen is alleszins bevredigend. Gisterenmiddag woedde te Monnikendam een vree- selijk onweer, hetgeen noodlottige gevolgen heeft ge had. Op het Monnikendammergat tussehen het Hemme- land en het eiland Marken waren drie jongelieden aan het visschen met een kubboot. Een bliksemstraal ver splinterde den mast en trof een der inzittenden, den visscher Busschieter, ernstig en kwetste zijn makker Schumacher ernstig aan armen en borst; de derde, Visscher geheeten, kwam met den schrik vrij. Een visscher, die in de nabijheid voer, bracht het gehavende vaartuig naar den wal. Schumacher was inmiddels bijgekomen, doch Bosschieter werd in bewus- teloozen toestand naar de barak van het Witte Kruis gebracht. Tijdens het onweer van gistermiddag werd te 3 uur de schuur van den landbouwer van Hilte aan den Sluis,jesdijk te Oud-Charlois (Rotterdam) door den bliksem getroffen, liet bovengedeelte bevat hooi, ter wijl het benedengedeelte als schapenkooi dienst doet. De schapen waren echter ter weide. Onmiddellijk sloe gen de vlammen uit en het personeel der American Petroleum Go. begon dadelijk met eigen slang te blus- schen. Onmiddellijk werden diverse spuiten gprequi- reerd, die toen hot blusschingswerk overnamen. Men was den brand vrij spoedig meester. Het in aanbouw zijnde hotel van den heer J. C. van Diepen te Molendam werd gistermiddag door den bliksem getroffen. Door het stukslaan van een deel van den achtergevel over eene lengte van eenige me ters, van eenige ruiten en houtwerk werd nogal schade aangebracht. Dienzelfden middag ontstond door het inslaan van den bliksem brand in de hooibergplaats van de wed. Schuurman, wonende in 't Gein te Weespercar- spel. Het vuur vei preidde zich zoo snel, dat ook spoe dig het woonhuis in vlammen stond. Alleen het ach terhuis en de stal konden gedeeltelijk worden gespaard, liet woonhuis brandde geheel uit, en ook van liet meu bilair kon slechts een gedeelte worden gered. Inboedel en gebouwen zijn beide verzekerd. De boerderij is eigendom van den heer M. Nagtegaal te Uithoorn. Te Utrecht sloeg in dp Voorstraat de bliksem in een paal van de bovenleiding der eleetrische tram. On middellijk werd de politie gewaarschuwd die de straat over een groot gedeelte afzette. Van uit de eleetrische centrale werd de stroom voor de tram aanstonds afge broken, zoodat op alle lijnen de tramrijtuigen plotse ling bleven staan. Intussehen was een montagewagen gearriveerd met personeel om het defect te herstellen. Tijdens die werk zaamheden ontstond nogmaals onverwachts een regen van blauwe vonken in zulk een omvang, dat de men- schon verschrikt de vlucht namen. Na 25 minuten kon de centrale weder stroom toelaten en reden de tramwagens door. Onder ïlaarlemanerliede zijn gisteravond twee koeien door den bliksem gedood; de eigenaar was ver zekerd. liet Hulptelegraaf- en Telefoonkantoor zal, inge volge beschikking van den heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, op Woensdag 23 Juni voor den piiblieken dienst worden geopend. In een gistermorgen te half twaalf ten raadhuize gehouden bijeenkomst van poldermeesters der verschil lende onder deze gemeente gelegen polders, werd den heer J. Leijen, bij monde van den voorzitter, een aller aardigst schrijfbureau aangeboden, ter herinnering aan zijn 25-jarig jubile als penningmeester van bedoel de polders. De voorzitter herdacht met eenige voor den jubilaris zeer vleiende woorden dit jubilé. De heer Leijen betuigde hierop voor het een en an der' zijn hartelijken dank. Heden werden op den laatste der 6 lammerenmark- ten 1300 lammeren aangeboden. Laagste prijs 5 a 5 gulden, hoogste prijs 6 a 7 gul den, uitgezonderd enkele uitgezochten, die wat meer konden opbrengen. Handel iets vlugger dan de vorige week. Bij het hevige onweder dat zich gisterenavond boven deze Gemeente en den omtrek ontlastte sloeg de blik sem in de woning van den heer P. Tervoert, zonder brand te veroorzaken. Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bestoud op 1 Januari 1909 de bevolking van Noord-Holland uit 537.421 mannen en 566.093 vrou wen, te zamen 1.103.514. Meer dan 10.000 inwoners hadden de volgende ge meenten: Alkmaar 20.840, Amsterdam 565.589, Bus- suin 12186, Haarlem 70.348, Haarlemmermeer 19,318, Den Helder 28.259, Hilversum 30.260, Hoorn 11.063, Yolsen 17.858 en Zaandam 24.402 inwoners. Naar het JTbld. verneemt, zijn een 120-tal grafstee nen uit de N. Z. Kapel naar de Nieuwe Kerk overge bracht. Zij zullen in die kerk successievelijk geplaatst worden ter vervanging van de gebroken steenen, met dien verstande, dat op de steenen uit de N. Z. Kapel de namen verwijderd en de namen der in de Nieuw*' Kerk begravenen aangebracht zullen worden. DE HERSTEMMING. Als bijvoegsel gaat bij het nummer van heden aan al onze abonné's een blancnlijst voor de herstemmingen. Men vindt daarop de districten, waarin herstemming plaats heeft en het aantal kiezers, de namen der can- didaten die daar waren gesteld, het aantal stemmen, dat deze op 11 Juni behaalden, terwijl men zelf kan invullen bet aantal stemmen, morgen uitgebracht op de beide Candida ten die in herstemming komen en ach ter wier namen stippellijntjes zijn geplaatst, benevens den uitslag. Zoodra de uitslagen binnen zijn, zullen we wederom e en extra, ingevulde courant, aan ons bureau ver krijgbaar stellen. De wijze van publiceering, als het donker is, heeft ons heel wat moeite veroorzaakt. De firma Alberts heeft erkend, dat het fiasco van de bioscope-vóorstel- ling geheel op rekening van die firma komt en dat de mislukking in geen enkel opzicht te wijten is aan de Alkmaarsche Courant. De firma toonde zich bereid in het komende seizoen, wanneer zij hier weder met haar bioscope komt, een openluchtvoorstelling voor onze courant te geven, maar wij hebben gemeend, dit voor- stel niet te mogen aanvaarden. Immers wij hadden de voorstelling georganiseerd met het oog op het be kend maken van de uitslagen der verkiezingen. En dan een Juni-avond is bijzonder voor zulk een openluchtvoorstelling aangewezen. Aan den anderen kant meenden wc dat wanneer de firma Alberts wilde herstellen wat zij ten onzen opzichte had bedorven over het geschokte vertrouwen in de firma spreken we nu ïiiet zij, het mocht kosten wat het wilde, dit onmiddellijk diende te doen. Wel bood de firma aan het nog eens op dezelfde manier te probeeren als elf Juni, maar dat wij in dat voorstel niet traden, zal Aan allen hier ter stede is bekend de Algemeene Be waarschool in de Doelenstraat, die hoewel toegankelijk voor kinderen zonder onderscheid van stand of gods dienst, echter bijna alleen door kinderen uit den klei nen burgerstand en door kinderen van min- en onver- mogenden wordt bezocht. Met voorbereidend onderwijs voor Irinderen van meergegoeden is in de laatste 15 jaren overgelaten aan het initiatief van particulieren. De dames Buijs, van de Geer en thans nog mej, de wed. Bennink Sieveking, het hoofd der bovenbedoelde Bewaarschool, hebben zich daarmede ijverig bemoeid en gegeven wat zij met de haar ten dienste staande hulpmiddelen geven konden. In de laatste vergadering van „het Nut" is de vraag ter sprake gekomen of het voorbereidend onderwijs voor kinderen van meergegoeden niet op hechteren grondslag gevestigd zou kunnen worden, of daarvoor niet eene permanente instelling beschikkende over voldoende hulpmiddelen en krachten gesticht zou kunnen worden, ten einde het meer aan de tegenwoor dige behoeften te doen beantwoorden. Naar de moge lijkheid van dit een en ander een onderzoek in te stel len, was de opdracht die genoemde vergadering gaf aan de heeren Dr. G. K. Nugteren, J. A. Verkuijl en Ds. P. J. Glasz. alhier, en welke opdracht door hen be reidwillig werd aangenomen. Deze heeren stelden zich in verbinding met de te genwoordige leidster van het Fröbel- en Slöjd onder wijs voor kinderen van meergegoeden, mej. de wed. Bennink bovengenoemd; zij vernamen van haar het succes dat zij met hare klasse van thans 17 kinderen voor dat onderwijs heeft, niettegenstaande het alleen op de Woensdag- en Zaterdagmiddagen kan gegeven worden. De voorloopige commissie en haar raadgeef ster meenden dan ook de vraag door het Nut gesteld, bevestigend te mogen beantwoorden en achtten eene klasse voor voorbereidend onderwijs voor die kinderen, iederen dag, doch alleen in de morgenuren, zeer ge- wenseht. De commissie meende in dp eerste plaats de uitvoe ring van het besluit waartoe zij gekomen was, te moe ten aanbieden aan het bestuur van de Algemeene Be waarschool alhier, die zij daarvoor beter dan eenige andere bestaande ot' op te richten vereeniging bevoegd achtte. En dat die commissieJ^t>ed gezien heeft, blijkt uit hare bijeenkomst met dat bestuur, waarin dit al is het ook met het voorbehoud dat de nieuw op te richten Fröbel- en Slöjd-klasse aan de bestaande school geene finnntieele offers mag kosten gaarne de gelegenheid aangreep om voorbereidend onderwijs ook voor kinderen van meergegoeden in liet leven te roepen. Moeten er veel woorden gebezigd worden om het be lang van dat onderwijs in het licht te stellen, dat on derwijs voor alle kinderen, dus zoowel voor kinderen van meergegoeden als van min- en onvermogenden Immers neenHet groote belang ervan wordt door niemand meer betwijfeld. Wie er nog niet van over tuigd is leze eens de bijlage no. 42 d.d. 12 April 1896 tot het verslag van de handelingen van den gemeen teraad van Alkmaar waarin Burgemeester en Wethou ders van Alkmaar aan den Raad dier gemeente hun ne meening uiteenzetten. Zij hebben toen reeds den weg aangewezen, den weg die thans ingeslagen wordt. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der Alge meene Bewaarschool te trachten om bij genoegzame deelneming met 1 September a.s. aan de school te ver binden eene klasse voor Fröbel- en Slöjd onderwijs voor kinderen van meergegoeden. Dit onderwijs zal ge geven worden in een daarvoor alleszins geschikt lokaal (niet in het gebouw der Bewaarschool) eiken dag, doch alleen in de morgenuren, en door eene bevoegde leerares-se onder toezicht van het Hoofd der School. De genoegzame deelneming staat op den voorgrond, anders worden de kosten voor elk kind te hoog. Dit zijn de grondslagen. Thans is het aan belanghebbenden te Alkmaar om de onderneming te doen slagen. Ouders die hunne kinderen het voorgestelde onder wijs willen laten volgen kunnen zich aanmelden bij den secretaris der Algemeene Bewaarschool, den heer P. J. C. van Toornenburgh, Oudegracht 181 alhier, liefst vóór 13 Juli a.s.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2