STADSNIEUWS Uit Heiloo. Uit Heerhugowaard. Dierenmishandeling. Onweer. Vliegtochten te Leur. Zendlngsfeest te Bergen. Voor phllatellsten. Verbrand. Zijn eigen kind gered. Uit Egmond aan Zee. NIEUWS UIT HOORN. Stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen. Klesvereenlglng „Eenagelndheid." Bekroond. hoorde en zaagde liet stuk om het te gebruiken. Van een deel ervan maakte hij een tobbetje. Beklaagde be trok evenals zijn voorganger bier van de firma Witte, wier vaten steeds gemerkt zijn, zoo ook het vaatje, dat beklaagde vond bij den rommel. Petrus Fellinga heeft ook deze zaak onderzocht en is hierbij tot de ontdekking gekomen, dat beklaagde het vat, dat hem niet toebehoorde, vernield en ge bruikt heeft. Johannes Bierman, wederom als getuige optredend, deelt mede de maand April bij beklaagde te hebben gewoond. Getuige heeft beklaagde in den tijd, dat hij bij hem woonde, het biervat zien stukslaan. De eene helft gebruikte beklaagde om er bloembollen in weg te sturen. Van de andere helft maakte hij een kuipje. De laatste getuige, Joseph Maria Witte, bierbrou wer alhier, verklaart, dat beklaagde en zijn voorgan ger afnemers van zijn fabriek waren. De afnemers krijgen de fusten in leen, maar zij blijven eigendom van de bierbrouwerij. De officier van justitie eischt een geldboete van 5, subsidiair 5 dagen hechtenis. Wordt vervolgd GEMENGD NIEUWS. Uit Egmond san Zee. Gisterenavond vergaderde de vereeniging tot bevor dering van Vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee in Hotel „Zeerust" van den heer A. van Pel. Zooals gewoonlijk was deze vergadering zeer druk bezocht en voornamelijk door het bestuur en verdere notabelen, ook neringdoenden, voor wie het te bespre ken onderwerp „Verhoogde tramtarieven" van het meeste belang- was. Geen bespreking in den laatsten tijd op het tapijt gebracht kan haast van zooveel be lang worden geacht dan juist deze, waarbij de belan gen van heel Egmond op het spel staan. Door de H. IJ. iL M. zullen de tarieven voor reizi- gersvervoer en waarschijnlijk ook de vrachtprijzen met ruim de helft worden verhoogd, wat èn voor de nering doenden te Alkmaar zoowel als te Egmond, èn vis- -.<'hersbevolking', daarg-elaton het particulier- en vreem- delingeuvervoer een enorme tegenwerking zal opleve ren. Geen wonder dat dit onderwerp in den breede werd besproken en ampel toegelicht en het aan pro test niet ontbrak. Unamiem werd daarom in de lijn der voornoemde belangen besloten een adres te richten („in welke on zer vergaderingen is.geen adres geboren geworden, ver zuchtte een lid) aan de II. IJ. S. M. met adhaesie van Alkmaar, het Provinciaal Bestuur en de Egm. vereen, tot bevordering van Vreemdelingenverkeer om deze rem op den algenieenen welvaartstoestand, gelegd door de maatschappij, te doen opheffen, opdat de nominale tarieven worden herkregen, ook waar deze zelfs ver mindering behoeven en aan de onbillijkheid worde een einde gemaakt dat op het traject Bergen zou worden ingevoerdprijzen naar rato lager dan "de lengte van traject in vergelijking met AlkmaarEgmond. De Berger lijn toch is korter afstand dan de Egmon- der, doch de nieuwe vrachtprijzen zijn daarnaar en naar billijkheid niet ingericht. liet stuit voorts velen dat een in 't oog loopende bevoordeeling op dus danige wijze wordt in de hand gewerkt van de eene streek boven de andere, wat in verband met de op komst van Egmond niet mag worden getolereerd. Mocht hierin taktiek schuilen zij worde alsdan te gengehouden. De belangen der maatschappij tevens staan daarmee in rechtstrecksch verband. Immers niet onmogelijk kan het worden geacht dat van de zijde der op dusdanige wijze ten achtergestelden maatregelen worden beraamd tot wering van het nadeel door de H. IJ. S. M. c. q. toegebracht. Voorts werd in deze bijeenkomst mei teleurstelling gewag gemaakt van het stilzwijgen, waarmede het adres inzake verbetering toegangsweg Kurhaus dooi den Gemeenteraad is (niet) beantwoord. Ook hiermede worden vele belangen geschaad en een gevaarlijke toestand bestendigd en ligt het bin nen de perken van mogelijkheid dat door eigen-reoht- versohaffing van de zijde van Zeebad, Kurhaus of an deren in een onbillijkheid als hierin ligt opgesloten te voorzien. Duidelijk sprak men van deze zijde het uit, dat men b. v. ondanks het tegenwerken der autoritei ten en grondeigenaar zou kunnen overgaan tot het af graven en aanplempen en aldus in wezen roepen van een vereischten toegangsweg en de gevolgen zouden willen afwachten. Uit Schoorl. Maandagavond werd te Schoorl een paard van den heer S. Dalenberg in de weide doodelijk getroffen door het onweder. Uit B'oek op Langendyk. Gistermorgen om 10 uur vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter, burgemeester Slot, opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vo rige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: Ingekomen stukken van Ged. Staten in zake Gasfabriek. Hiervoor verwijzen wij naar het verslag van den Raad van Zuid-Scharwoude, opgeno men in ons nummer van gisteren, daar kan aan wor den toegevoegd dat de levering van het werk genoemd in bestek 2 is gegund aan de Zeister machinefabriek voor 38810. Van de bestekken 2 tot en met ti worden de aaiine- mers en aannemifigssom medegedeeld. Bestek 1 n.l. de gebouwen, brug enz., waarvoor laagste inschrijver v.*as de lieer Kloosterboer alhier, doch welke zich op 4 laatste oogenblik heeft teruggetrokken, is gegund aan de hoeren Weijer en Windt te Medemblik voor de som van J 4(i.81T. De geheele aannemingssom bedraagt thans ongeveer 155.000, terwijl berekend wordt dat met alle bijkomende kosten de 185.000 niet zal wor den overschreden. Het concepttarief voor gaslevering wordt voorgele zen en goedgekeurd. Ingekomen is een adres van „Volksonderwijs" en van N. O. G. met het verzoek om een schoolarts aan te stellen. Dit adres met bijlage zal bij de raadsleden eirculeeren. Een verzoek van den heer Teensma, welke naar St. Pancras is verhuisd, om afschrijving van zijn H. O. voor den tijd van 8 maanden 't welk werd toegestaan. Op voorstel van de arts wordt aan juffrouw Swaans- wijk nog een maand verlof toegestaan wegens onge steldheid. De nieuwe brug door den Dijk en de nieuwe schoei- ïng in de kolk zijn beide naar genoegen afgeleverd. Nog is ingekomen de rekening van de II. IJ. S. M. betreffende de invoering van. een personendienst tus- sclien Alkmaar en Broek op Langeirdijk, bedoeld bij art. 3 der overeenkomst d.d. ld April 1908. Gegaran deerde opbrengst 10.000. Ontvangsten 10.248.71, voordeelig saldo 248.71. oordeelig saldo voor Broek op Langend ijk 99.48. Op voorstel van den heer Kos telijk zal de heer de Boer (tramdienst Oudkarspel— Broek op Langendijk, worden aangezocht, om op Zon dag niet te bellen, of t moet al zeer noodzakelijk zijn, zooals 't heden ia zegt de lieer Wagenaar, belt hij haast stilstaande. Hierna sluiting. Vanaf 5 Juni, aanvang der groentenveiling te Broek op Langedijk, tot en inet 19 Juni, werd aldaar aange voerd 3216 zak aardappelen en 232.100 bos wortelen. Hier zijn nog candidaat gesteld voor den Gemeente raad (vacature Wagenaar) de heer H. J. Houtkooper, directeur der Eerste Ned. Groenten- en Export-Maat schappij en de heeren D. Wageuaar Dz., C. Zeun en 0. Oijevaar. Tezamen zijn er dus voor die eene vacatu re 6 Candida ten. De levering van 100 M8. grind voor de gemeentewe gen is gegund voor 343 aan de N. V. „Bouwstoffen," voorheen P. Messelaar te Alkmaar. Nog was ingeschreven door de heeren Z. Messelaar te Alkmaar voor 450 en 0. de Waard Dz. alhier voor 374.90. Door het Gemeentebestuur is de eventueele stem ming en herstemming voor de ontstane vacatures in den gemeenteraad bepaald op 8 en 21 Julj aanstaande. Door de afdeeling Heer-ITugo waard en Omstreken van het N. O. G. werd de heer G. Sieffers aangewezen om haar te vertegenwoordigen op de a.s. Algemeene Vergadering te Delft te houden. Tot plaatsvervanger werd aangewezen de heer S. Brugman. Tevens koos zich de afdeeling een correspondent voor de Levensverzekering-maatschappij, en wel den hr. D. Stieltjes. De pas in functie getreden onderwijzer aan school no. 2, de heer D. van Es, trad tot de afdeeling toe. Door den bliksem werd gistermiddag een boom ge troffen in de nabijheid der woning van den heer 0. Moeijes tegenover den Voddenweg. Takken en splin ters kwamen terecht in een nnbijzijnd hok waarin een paard stond, dat echter ongedeerd bleef. Papegaai of Koekoek. ITit Ouddorp (Zuid-Holland) bereikte het N. v. d. D. het bericht, dat men aldaar een gelen koekoek had gezien, wat zeker als een groote zeldzaamheid te be schouwen is en daarom wel wereldkundig gemaakt mocht worden. Vóór het echter zoo ver kwam, bereikte het blad een tweede tijding, namelijk: dat deze gele koekoek hoogstwaarschijnlijkgeen koekoek is geweest. De burgemeester bezat een papegaai, en deze vogel heeft een paar dagen geleden uit zijne kooi weten te ontsnappen. Nu gelijken een papagaai en een koekoek wel niet precies op elkander, maar niet alle menschen zijn ornithologen, en meer dan waarschijnlijk is nu het zeldzame verschijnsel voldoende verklaard. Veenbrand. Te Emmer Eerfscheidenveen heeft een hevige veenbrand gewoed. Groote hoeveelheden turf, toebe- hoorende aan den vervener Trip en den heer Dinkgre- ve te Assen, zijn een prooi der vlammen geworden. Te Heerenveen vochten Zondag twee honden. De eigenaar van den eenen hond sloeg met een groot kaasmes den mooien herdershond van den slager K. zoo in den rug, dat een gapende wonde ontstond en het dier op advies van den veearts direct werd afgemaakt. De dader is door de marechaussee geverbaliseerd. Tijdens liet hevige onweer, sloegen Maandagna- middag te Loosduinen de vlammen uit de berg- en werkschuur van den tuinder 0. v. d. L. Nadat de le vende have gered was, wist de brandweer het vuur tot dit gebouw te beperken. Later bleek, dat de brand ont staan was doordat een vijfjarig meisje met haar nog jongere broertje in die schuur met lucifers had ge speeld. De schade wordt door assurantie gedekt. Maandagmiddag omstreeks half vijf woedde een he vig onweder boven Zuiderwoude. Drie jongelieden van 2024 jaar zaten in een schuitje bij „de Poel" om huiswaarts te keeren. Een der jongelieden, B., werd doodelijk door den bliksem getroffen, de 2e werd ge raakt aan schouder, borst en voeten, doch kon loopende huiswaarts keeren, terwijl de derde niet getroffen werd. Gistermorgen om twaalf uur is de bliksem gesla gen in de torenspits van de Nederduitsclie Herv. kerk te Veenendaal, waardoor de toren zeer ernstig bescha digd werd. Er werd geen brand veroorzaakt. Ds. Jon- gebrugge hield juist cathechisatie met 50 a 60 kinde ren. Aan een zijde zijn verschillende pannen van den toren afgeslagen. Aanranding. Een drietal individuen te Tilburg heeft Maandag avond do laagheid begaan een meisje op de straat op schandelijke wijze aan te randen. Zij werden door de politie gearresteerd, om zich wegens het zedenvergrijp te verantwoorden. Na bet onderzoek bleven twee hun ner 1,. en v. L„ in arrest. Verdronken. Te Groningen is het 7-jarig dochtertje van .1. Harms, onbemerkt in het Eemskanaal geraakt en ver dronken. Diefstal. Een koopman in den Haag had een onbewoonbaar verklaarde woning in een hofje in de St.-Jacobstraat in gebruik als bergplaats, hoofdzakelijk van oude kof fers. Gisteren is door een man, die reeds meermalen met justitie en politie kennismaakte, dit pakhuis openge broken. Hij haalde er een twaalftal koffers uit, laad de die op een handwagen en ging er toen mee op uit, om ze te verkoopen. Hij werd echter al heel spoedig aangehouden, toen bij op den hoek van genoemde straat en het Spui een der koffers te koop aanbood. Op liet commissariaat aan de Nieuwe Haven werd hij in verhoor genomen en vervolgens ter beschikking van dc justitie gesteld en naar liet Huis van Bewa ring overgebracht. Iltans is het zeker dat Zondag 27 Juni vliegtochten te Leur zullen plaats vinden. De heer Clemenceau uit Parijs telegrafeerde aan den Impresario M. de Ilondt. dat de Aeroplane Wright naar Leur verzonden is. Graaf de Lambert zal eveneens vliegtochten te Leur ondernemen. Historisch! Het volgende gesprek werd in district .VI te Am sterdam gevoerd. Propagandist van den elericalen candidaat tot C.- II. kiezer: „Mijnheer, 'k herinner u aan de herstem ming. u komt toch beslist stemmen voor mr. Yerkou- teren C' II. kiezer: „Nee, vriend, ik stem mr. De Beau fort!" Propagandist„Hèèèè O.-ll. kiezer: „Ja, jullie hebben me destijds niet- al le kracht aangeraden op mr. De Beaufort te stemmen, en nu zijn jullie veranderd en mr. De Beaufort niet. Dus stem ik op mr. De Beaufort!". Propagandist af. Het 13e N. H. Zendingsfeest zal D. V. 21 Juli 1909 gehouden worden in de schoone uitgestrekte bosschen van den Weledelgeboren heer J. van Reenen te Ber gen bij Alkmaar. Door muziek en zang zal 't feest op geluisterd worden, 't Fanfarekorps van Edam, en 't fanfarekorps, èn de zangvereeniging van Monniken dam hebben hunne medewerking beloofd. Aangezien er groote belangstelling verwacht wordt zullen extra trams de passagiers vervoeren. Als sprekers zullen op treden Ds. Krull, pred. te Rotterdam. Ds. de Koning, pred. te Enkhuizen. Ds. Warner, pred. te Nieuw Vennep. Ds. B. Baljon, pred. te Halfweg. R. R. Posthuma, Evangelist te Hoorn. B. Alkema, zendeling met ver lof te Hilversum. Ds. Oosten, pred. te Scheveningen. Ds. Gheel Gildemeester, pred. te 's-Oravenhage. Ds. P. de Haas, pred. te Punnerend. Ds. Luidhout, pred. te Amsterdam. Ds. Le Roy, pred. te Purmerend. R. G. Ba rends. Evangelist te Heilo. De 61/2 cent portzegcl Nederland, definitieve uitga ve 1908, dus geen opdruk 0\/2 op 20 of De Ruyter-uit- gave, belooft zeldzaam te worden. Slechts eenige maanden in gebruik, is in den loop van Mei de geheele aanwezige voorraad 6l/2 cent portzegel met een roodc 4 overdrukt, om als 4 cent portzegcl dienst te doen (voornamelijk voor de ontoe reikend gefrankeerde prentbriefkaarten). Dit port zegel was dringend noodig geworden door de veran dering der Postwet en daardoor het 6l/a cent zegel ook overbodig. Met 1 Augustus a.s. worden de 61/., cents en 20 cents portzegels buiten omloop gesteld en sinds 1 Juni kunnen de postkantoren deze portzegels niet meer aanvragen. Van deze uitgave is betrekkelijk maar een klein getal in omloop, zoodat dc prijzen bij handelaars reeds aardig gestegen zijn. Te Amsterdam b. v. staat dit 0l/2 cents portzegel reeds met 60 cents genoteerd. In den Haag waren dc bedoelde portzegels voor 50 cents geprijsd. (N. Ot.) Tn de ouderlijke woning aan den Hilledijk te Rot terdam is de 3-jarige A. N., gisterennamiddag in een emmer kokend water gevallen. liet knaapje kreeg brandwonden aan rechterarm en linkerbeen. Toen het 12-jarig zoontje van zekeren Postma eer- gistermiddag aan den kant van de Dokkumer Ee te Leeuwarden aan het baden was, gleed hij bij de hel ling van de vaargeul neer en verdween in de diepte. Postma, het ongeluk bemerkende hij wist niet dat het zijn eigen kind was ging te water en smaakte het genoegen den drenkeling te redden. Door den heer J. J. Oonijn is gisteren aan de Uni versiteit te Amsterdam hot tweede natuurkundig exa men met goed gevolg afgelegd. R. V S. In 1908. Aan het reeds zeer gedetailleerd jaarverslag der le vensverzekeringmaatschappij R. V. S. ontleenen wij het volgende: ln 1908 is afgesloten 3.181.328.70, en verviel door overlijden, afkoop, royement enz. J 1.305.258.42, zoodat de vooruitgang over 1908 bedraagt 1.876.070.28. Aan het einde van 1908 werd een nieuwe branche aan het bedrijf toegevoegd, namelijk een verzekering van Invaliditeitsrente voor Burgerlijke Ambtenaren, waarin op 31 December 1908 van kracht waren 42 pos ten met 19.850 verzekerde jaarrente. Over 1908 is uitgekeerd voor 1782 overledenen 111.220.73 (vorig jaar 100.240.828), bij leven 350 (v. j. 5258), aan lijfrenten 19.597.66 (v. j. 9.749.73) en aan ziekengeld 4.165.50 (v. j. 5324), terwijl aan premiën werd gerestitueerd 226.92r' (v. j. 10i.02), totaal 135.560.815 (v. j. 120.773.571/.,). De werkelijke uitkeering bedraagt 58.42 van de berekende (v. j. 58.9 In 1908 werd ontvangen aan termijn-premie 414.642.125 (v. j. 370.280.005), aan koopsommen 148.413.95 (v. j. 49.067.99), zoodat de ontvangen premiën zijn toegenomen met 44.362.12 en de koop sommen met 99.345.96. De winst op interessen en huren bedraagt over 1908 100.687.68 of 8.068.91 meer dan over 1907, toen zij 92.618.77 bedroeg. De gekweekte rente bedroeg gemiddeld 4.49 (v. j. 4.39 De kosten in 1908 aan de uitbreiding besteed, ten bedrage van 26.914.52 werden evenals vorige jaren geheel afgeschreven als verlies. De koerswinst op de Effecten ten bedrage van 1.938.59 is geheel gebracht op de Reserve voor Koersverschillen van Effecten. Uit de winst van 1908 is deze reserve bovendien aangevuld met 7.061.41. De waarde van de Effecten is berekend naar de Beurskoers op 31 December 1908. Hiervan is een vol ledige staat, waarop o.m. naam, aantal en nummers der stukken voorkomen, in het verslag opgenomen. Ook van de Hypotheken en alle overige bezittingen worden in het verslag de meest uitgebreide inlichtin gen gegeven. Het totaal der bezittingen bedraagt 2.106.956.88"' en bestaat uit: Effecten 180.639, on roerende goederen J 99U.114.50, hypotheken J 779.150, voorschotten en beleeningen op polissen J 70.900.69, bloot eigendom en diversen 86.152.69c. Alle meubi lair en materiaal-staat te boek voor slechts 1. liet verzekerd bedrag was groot op 31 December f908J 13.196.206.83, verdeeld over 168331 polissen (v. j. 11.320.136.55 met 156372 polissen), zoodat de vooruitgang over 1908 bedraagt 1.876.070.28 over 11959 polissen. Hiervan is hei-verzekerd 391.050 (uit. 1907 232.250). De wiskundige reserve bedraagt 1.679.484.87 (1907 1.462.562.22) en is dus toegeno men met 216.922.65. De Extra-Reserve bedraagt 259.000. Het winstsaldo bedraagt 55.092.51. Hieruit is op de Extra-Reserve gebracht 38.811.41. liet dividend bedraagt 7500, van welk bedrag echter besloten werd 5000 voor aandeelhouders te reservee ren. liet uit te keeren dividend bedraagt daardoor 10 en is betaalbaar ten kantore der Maatschappij. Rundvee-fokvereenigingen. Maandag vergaderde alhier de Provinciale Bond van Rundvee-Fokvereenigingen, onder leiding van den heer II. Jb. Avis van Midwoud. Na opening door den voorzitter, verklaarde de heer Rozegaarde Bisschop zich bereid voor de verspreiding van den catalogus in Zuid-Airika met het oog op het a.s. bezoek van generaal Botha aan ons land. Na zeer lange discussies werd het bestuursvoorstel om een leening vaii 300 aan te gaan, om den cata logus in de Zuid-Afrikaansehe taal te laten vertalen, verworpen. Met op één na algemeene stemmen (Wogmeer stem de tegen) werd aangenomen liet voorstel, bij de Re geering aan te dringen om de technische aangelegen heden (fokregister, aanstelling van inspecteurs) al leen te doen uitgaan van den Bond en daarvoor een subsidie beschikbaar te stellen. Later zal dan worden uitgemaakt, of die subsidie ook zal worden aangewend oni den catalogus te verspreiden. Hierna kwamen de volgende bestuursvoorstellen aan de orde le. om den Bond te doen vertegenwoordigen op de tentoonstelling te Deventer; 2e. om daar te exposeeren met een collectie van 17 koeien en 8 stieren; 3e. voor dekking der kosten, geraamd op 800, met. inbegrip van 300 voor verzekering, een leening aan te gaan; 4e. deze leening af te lossen in 10 jaar. Ook over deze voorstellen ontspint zich een zeer uit gebreide discussie. Zoowel voor de inzending van 25 dieren, als voor een kleinere collectie gaan stemmen op. De volgende besluiten worden genomen le. met 11 tegen 7 stemmen om met een collectie naar Deventer te gaan; 2e. met 7 tegen 6 stemmen en 5 in blanco om uit te komen met 25 dieren; 3e. met 9 tegen 6 stemmen en 3 in blanco om hiervoor geen leening aan te gaan en de kosten niet te laten dragen door de Bondskas. Dc afd. Wieringerwaard geeft in overweging, dat dc afdeelingen een waarborgfonds stichten. Daartoe zal de secretaris lijsten ter teekening aan de afdee lingen toezenden. Wordt hierop voldoende geteekend, dan heeft de inzending plaats, zoo niet, dan wordt aan liet plan geen uitvoering gegeven. Een krachtige opwekking werd hieraan toegevoegd, om voor vol doende bijdragen te teekenen. Waar het zulk een be langrijke zaak geldt, moeten de aangesloten vereeni- gingen zich eenige financieele offers willen getroos ten. Eindexamen gymnasium Den 21, 22 en 23 Juni is het eindexamen aan het Alkmaarsch Gymnasium gehouden. Wederom zijn alle Candida ten geslaagd. Het zijn: Mej. M. O. Bosman, Mej. M. O. Donath, J. L. Brin kerink, B. Gemser en P. Giilclier voor diploma A. Mej. A. G. M. Noorduijn en D. Huijser van Reenen voor diploma B. Aan het verslag over het afgeloopen boekjaar is het volgende ontleend: Het vervoer over onzen stoomtramweg is in het af geloopen jaar gunstiger geweest dan dat over 1907. De totale opbrengst van het vervoer bedroeg 56.699. De opbrengst per dag-kilometer bedroeg 10.546 te gen 10.21 in 1907. In de algemeene vergadering van aandeelhouders van 1 Juni 1908 werd aan ons bestuur machtiging ver leend tot het aangaan van eene overeenkomst met do H. IJ. S. M. te Amsterdam en de Bouw-Exploitatie- Maatschappij Bergen aan Zee, gevestigd te Bergen, be treffende den aanleg en de exploitatie van eene door trekking van den spoorweg AlkmaarBergen van Ber gen tot Bergen aan Zee. Deze overeenkomsten zijn op 28 November 1908 gesloten en werden bij beschik king van den minister van waterstaat van den 6en Februari 1909, afdeeling Spoorwegen, goedgekeurd. De winst- en verliesrekening toont een voordeelig saldo van 7230. De exploitante heeft ter beschik king van onze maatschappij gesteld, ingevolge art. 14 van het exploitatie-contract, een bedrag van 4134. Daarenboven wordt door de Hollandsche TJzeren Spoorweg-Maatschappij ingevolge hetzelfde artikel van het exploitatie-contract aan onze Maatschappij uitgekeerd 3 van het aandeelenkapitaal, groot 120.000, alzoo een bedrag van 3600, en is door haar aan ons betaald voor de aflossing van één obligatie 1000, maakt te zamen het totaal der uitkeering op de winst- en verliesrekening voorkomende ad 8734. Hiervan is een bedrag van 1050, voor restitutie aan den Staat bij de winst- en verliesrekening gereserveerd. Voorgesteld wordt het dividend over het afgeloopen boekjaftr te bepalen op 4 De liberale kies vereeniging „Eensgezindheid" hield gisteravond onder presidium van den heer II. J. Vonk, een goed bezochte vergadering op de bovenzaal van het café Central. Na gqedkeuring der rekening over het laatstverloopen dienstjaar werd tot bestuurslid in de plaats van den heer J. Cloeck, aftredend niet herkies baar, bij herstemming met den heer J. F. Lubbe geko zen de lieer E. E. Stoel, die deze benoeming aannam. Daarna was aan de orde de a. s. periodieke verkiezing van den Gemeenteraad. Na een levendige gedachten- wisseling sprak de vereeniging zich unaniem uit in dien zin, dat eene verandering in de tegenwoordige samenstelling van den Gemeenteraad niet gewenscht is. Naar aanleiding van deze uitspraak werd vervol gens besloten de beide aftredende liberale leden, n. 1. de heeren mr. II. Boelmans ter Spill voor district I en G. de Groot Jz. voor district II opnieuw candidaat te stellen en de candidatuur van de andere aftredende le den, de heeren II. J. F. Wanna, N. Glinderman en II. P. lbink Melembrink te steunen, indien wederkeerig door de Antirev. en de R. Kath. kiesvereeniging wordt besloten de beide aftredende liberalen te steunen. Aan het bestuur werd opgedragen zich ter zake met de besturen van de genoemde kiesvereenigingen te ver staan, teneinde zoo mogelijk tot overeenstemming- te komen. Op uitnoodiging van een der leden verklaarde het bestuur zich bereid voor verkiezingen van den Raad een gemeente-programma te ontwerpen en te ge legener tijd aan de vereeniging ter vaststelling voor te leggen, opdat ook deze verkiezingen naar vooraf ge stelde beginselen kunnen worden bepaald. Koninklijks goedkeuring. De barbiers-vereeniging „De Eendracht" te Alk maar, aangesloten bij de N. B. en K. Bond, heeft op hare aanvrage thans dc Koninklijke goedkeuring go kregen. Mooi lïollandach. Ingevuld op een beschrijvingsbiljet voor de honden belasting in de gemeente M. „Mein Heer moeter houd 1 ont je voor ver zet, wan Mijn broer is nooit huis en moeder wort Hout dus se wil tog wat heber voor ver zet en betalen kan ze niet wat het is een armen Weduwcr, dus ge bruik as je bief een boet je graat je met moede, Mein Heer be rigt as je blieft be hom, aan. al Hier." gu vraagt hof gerrugju voor niets naar school mag gaan llommngtig hom tu butaalu niet hom willug maar hommagtug Ileen man verdiens tu. Helkun dag- met zun 7 van nun Hen heen houw we moedur Die veel ziek tubet ligt. Vertaling: Gevraagd of Gerrigje voor niets naar school mag gaan. Onmachtig om te betalen, niet on willig maar onmachtig. Een man verdienste. Eiken dag met z'n zevenen. En een oude moeder die veel ziek te bed ligt. De heer G. B. C. Einwachter wist op de Huisvlijt- tentoonstelling te Schiedam met een stoommachine en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2