DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. m mm Honderd en elfde ]s«irg*uig 1909 V R|IJ DAG 25 JUNI. Bond van gemengde Znugver- eenigingen in Noord-Holland. ^o. 145 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en rees klagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P /kmaar t 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, M hinderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentlën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer I, Zij, die rich met 1 JULI op ons BLAD ABONNEEREN ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis^en franco. DE UITGEVERS. a o w 1 0 0 1 I Totaal. Welkomstgroet aun den Bond van Gem. Zangvereenlgingen in Noord holland, ter ^gelegenheid van zijn derde Zangersfeest. 27—22 13 27 32 21 23 41 36 47 16 27 38—32 27 40 45 1 [ten, 37—31 26 28 33 22 21 43 22—18 13 22 44—40 35 33 48 6 ALKMAARSCHE COURANT. m (Ingezonden). Omtrent den Bond van Gemengde Zangverenigin gen in Noord-Holland, die Zondag 27 dezer gelijktij dig en in vereeniging met „Alcmaria" feest zal vieren in uwe stad, willen uwe lezers misschien wel een en ander vernemen. Ziehier dan eenige bijzonderheden. De Bond werd opgericht te Beemster in Januari 1907 met het doel: verbetering te brengen in den volksgang in het algemeen en in den koorzang in het bijzonder. Hij begon met 13 afdeelingen en telt er thans 20. Die groei van het aantal afdeelingen be wijst zijn recht van bestaan. Nog geen 21 /2 jaar oud, heeft hij dan ook reeds genoeg goeds verricht om onze provincie met zijn bestaan geluk te wenschen. Jaarlijks houdt de Bond een zangersfeest, waaraan zoo mogelijk al zijne afdeelingen deelnemen. Dat feest is nu tweemaal gevierd: de eerste maal te Edam, de tweede maal te Purmerend. Het was beide keeren een hoogst aangename, maar tegelijk zeer leerzame dag voor de leden van den Bond. Wat beter middel is er, om eigen deugden en gebreken te leeren kennen dan vergelijking met anderenKwamen er geen afdeelin gen mee feestvieren, welker leden nooit een ander koor dan hun eigen hadden gehoord! Wat die nu van die vele gezelschappen hoorden, was als een openba ring voor hen! De directeurs der zwakke koren werden reeds na het eerste feest veel gemakkelijker dan te voren door hunne leden begrepen. Deze waren zich, onkel door het hooren van anderen, van eigen zwak heid bewust geworden. In eigen kringetje waren ze misschien door de toejuichingen van vrienden en fa milie een klein beetje trotsch geworden op eigen pres taties; na het eerste feest bleef er van die trots weinig over. Maar zoo werkte juist het eerste feest loute rend en verheffend. En het tweede gaf hiervan over vloedig bewijs. Wat toch getuigde de heer Petri, me de namens zijne medeleden der commissie van beoor deeling (de heeren Tierie en B. Kwast) omtrent dat tweede Zangersfeest: „Door mijne kunstbroeders uitgenoodigd, verslag uit te brengen van het door ons gehoorde op het twee de Zangersfeest, te Purmerend gehouden op 5 Juli 1908, heb ik de eer u bij dezen te melden, dat de heer Barend Kwast en ondergeteekende aangenaam ver rast werden door den grooten vooruitgang, die in alles was te bespeuren in vergelijking met het voorgaande feest te Edam. Niet alleen was aan de voorbereiding merkbaar, dat de ondervinding hare uitwerking niet heeft gemist, maar ook de indeeling van het program ma was al veel beter. Daarbij zij tevens toegestemd, dat de vooruitgang van bijna alle vereenigingen in het voordragen der gekozen werken ons bijzonder heeft verrast. Daar is reeds zooveel verbeterd, dat wij in de eerste plaats meenen u van harte te mogen geluk- wenschen met den ijver en de toewijding in de beoefe ning van onze heerlijke kunst, door alle directeuren en leden op zoo ondubbelzinnige wijze getoond." Mag de Bond als Bond niet een beetje trotsch zijn op zulk een getuigenis omtrent zijn invloed in den korten tijd van 11/.2 jaar? Er valt weinig aan te twij- rolon: het derde Zangersfeest zal opnieuw vooruitgang toonen. Tiet oordeel der jury is voor den Bond van onschat bare waarde. Zij bestaat uit mannen van grooten naam op het gebied van toon- en vooral van zang kunst. Hun aan- en opmerkingen zijn juist, dat ge voelt iedereen. Maar hun critiek komt niet aan de groote klok te hangen. Zij brengen hun verslag schrif telijk uit aan het Hoofdbestuur en dit zendt er een gedrukt exemplaar van aan elk der afdeelingen, die op het feest meegezongen hebben. Dit is een mooie en zeer doeltreffende wijze van handelen. Zijn zangcon coursen misschien nog niet geheel onmisbaar, dit staat toch voldoende vast, dat een verhouding tus- schen jury en uitvoerenden gelijk die bij den Bond bestaat, prettiger is voor beide dan die welke bij een wedstrijd voorkomt. Geen enkel gezelschap in den Bond ook denkt er b.v. aan op het Zangersfeest met geleende veeren te pronken. Geen enkele afdeeling loopt gevaar of door ijdelheid bedorven, öf tegenover zustervereenigingen in een onaangename positie ge plaatst, of (wat ook voorkomt) als met lamheid ge slagen te worden door een eens gewonnen prijs. En fin, laat aan concoursen deelnemen wie daar lust in heeft, de Bond kan het er buiten stellen en leidt hier door misschien juist eeu waardiger en minder aan schokken onderhevig bestaan. De heeren Barend Kwast, Anton Tierie en M. W. Petri zullen evenals verleden jaar de beoordeelings- commissie uitmaken. Van de beide eerstgenoemden zijn naam en talent zeker voldoende in Alkmaar be kend; de laatste, thans te Amersfoort wonende, heeft, evenals zij, door het geheele land een gunstigen naam als kunstenaar, dirigent en criticus. Deze drie heeren hebben als het ware een hand van vriendschap geslo ten met den Bond, die daar niet weinig mee ingeno men is. De vriendelijkheid der Nederl. Koorvereeni- ging, die den Bond met een niet onbelangrijke subsi die steunt, wordt door dezen mede op hoogen prijs ge steld. Zou zij die subsidie geven, zoo de Bond die niet waardig toonde te zijn? Maar weg met alle ijdelheid Ware steunpilaren van den Bond zijn de drie vak mannen, die hem mede hebben helpen oprichten. Mag ik ze u even voorstellen? Mijnheer Paardekoper, mu ziekleeraar te Purmerend, jong, vol geestdrift, be kwaam en moedig, directeur van 2 zanggezelschappen, componist van allerlei aardige liederen, waarvan er ook in de uitgaven der Ned. Koorvereeniging voorko men. Men zal ook in Alkmaar weer stukjes te hooren krijgen van zijne hand. Mijnheer Jan Sluis, als kos terszoon te Barsingerliorn geboren, maar nu aan het hoofd staande van een gerenommeerde muziekschool (Prinsengracht 490) te Amsterdam; ook jong en als di recteur van Concordia te Westzaan reeds bekend ge worden op het Zangersfeest te Nieuwe Niedorp, toen zijn gezelschap, bijna uitsluitend uit fabrieksarbeiders bestaande, den eersten prijs verwierf. Laat mij be treffende dat Westzaansche koor hier even herhalen, wat de jury ervan schreef in haar verslag van liet, eerste Zangersfeest: „Dat was beschaafde zang; dat was een schoon klankgehalte, dat was een voortreffe lijk ensemble. Ware het der commissie van beoordee- ling vergund geweest, zeer zeker zou zij aan „Concor dia" eene eerepalm uitgereikt hebbenVooral „Concordia" gaf met de voordracht van het schoone „Tota Pulohra" van Ph. Loots een proeve van het geen zeggen wil: in stijl zingen.... Als totaal indruk kon de commissie neerschrijven: „Tota Pul- chra" d. .w. z. „Gansch voortreffelijk!" Omtrent den heer J Paardekoper Jr. dient hier nu AAN DE DAMMERS. Oplossingen van probleem no. 31 in dank ontvan gen. Probleem no. 31 vail G. v. Leeuwen, Amsterdam had den volgenden stand. Zw. 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 17, 18, 22, 23, 28. W. 24, 25, 26, 27, 29, 31, 32, 34, 37, 40, 42, 47, 50. Oplossing. 26—21, 27—21. 31—27, 37 26, 26—21, 21 14, 14 I 17 26, 26 17, 22 31, 28 48, 48 19, 23 45 en wint. Goede oplossingen ontvangen van mej. D. Schild Nieuwe-Niedorp en de heeren L). Gerling, J. Houtkoo- per, G. van Nieuwkuijk, M. F. van Rijsens te Alkmaar, S. Homan te Wijde-Wormer, K. Veuger Mz. Koegras en T. v. d. Velde te Huiswaard (Gem. Koedijk) en J. C. Wolff, Groningen. Van probleem 30 hebben wij een goede oplossing ver geten te vermelden van M. F. van Rijsens te Alkmaar. I1ET INTERNATIONALE DAMTOURNOOI TE PARIJS. Dit tournooi, van 1219 Juni te Parijs gehouden, is van liet begin tot het einde zeer belangwekkend ge weest. In de eerste plaats voor Frankrijk en Neder land, die er beiden hunne beste krachten gebracht had den, waardoor een achttal spelers bij elkaar was van superieure kwaliteit. Voor Frankrijk speelden: Weiss, Bizot, Dumont, Molinard, Fabre en Balideut. Voor Nederland kwamen uit de Haas en Battefeld. Deze 8 spelers hebben elkaar een week lang' bekampt en nadat Vrijdagavond j.l. het tournooi beëindigd was, kwam de volgende uitslag tot ons. Elk speelde met elk twee partijen. Gewonnen is 2, remise 1, verloren o. 5 a a Weiss Molinard da Haas Bizot Battefeld Fabre Balédent Dumont o 0 0 0 0 0 0 2 0 10 0 0 1 0 0 0 0 0 0 111 0 10 1 O M 1 0 1 2 -ö 2 1 2 1 'O ««-i _e M 2 2 X A Ps 1 2 2 2 2 2 2 1 a -® "3 M 0 0 1 2 11-2 0 0 0 1 2 10 0 2 0 a a Q 2 2 20 19 16 15 12 12 10 8 Dit lijstje geeft ons een volledig overzicht van de gespeelde partijen. De le prijs word gewonnen door den wereldkampioen Weiss, mot een totaal van 20 punten. Weiss is nog altijd de brillante speler. Volgens oordeel van de llaas is Weiss nog aangeleerd na zijn match met onzen kam pioen, maar nu kan hij niets meer aanleeren, want hij is volmaakt. Molinard de tweede prijswinner is 20 jaar en afkom stig u;t Lyon. Hij heeft op. dit tournooi getoond een meester te zijn van den eersten rang. Hetgeen hem bij zonder van zijne landgenooten onderscheidt is de kal me mapier van optreden. Hij verwaarloost in de partij 'geen oogenblik zijn positie, om op een slagzet te spe len ;en dan is hij verbazend sterk in het eindspel. Scherp let hij dan steeds op en hij de geringste fout, pakt hij zijn tegenstander. Ook hij heeft evenals Weiss slechts één partij verloren. Wat nu te zeggen van onzen derden prijswinner de Haas heeft volgens eigen verklaring de Fransclie spelers (Weiss uitgezonderd) te licht geschat, hetgeen hem na de eerste drie ronden zeer duidelijk werd. Van 'toen af is hij bijzonder correct gaan spelen hetgeen hem ook vijf overwinningen achter elkaar bracht, waarvan 2 tegen Fabre, 2 tegen zijn vriend en 1 tegen Dumont. Had de Haas in 't begin serieuzer en geluk kiger gespeeld, de tweede, zoo niet de eerste prijs, was hem gewis niet ontgaan. Vol bewondering is onze de Haas over het spel van Weiss. nog bijgevoegd te worden, wat de jury in haar verslag van het tweede Zangersfeest zei van „Harmonie" uit Beemster, door hem gedirigeerd: „De vereeniging zij geluk gewensoht met haren directeur-componist, wiens werken met zooveel entrain door haar werden voorge dragen." De heer Provily, de derde vakman in den Bond, zal nu voor het eerst met een eigen koor medewerken. Onvermoeid werkzaam, voor geen inspanning terug deinzende, heeft hij intusschen èu als repetitor en di rigent bij den samenzang, èn als accompagnateur, èn als lid van het Hoofdbestuur, zich de groote achting en waardeering van alle Bondsleden weten te verwer ven. Sedert eenigen tijd mede een koor in Alkmaar dirigeerend, heeft men ook ongetwijfeld te uwent zijn arbeid op prijs leeren stellen. Ten slotte nog een paar opmerkingen over hetgeen de Bond hoopt van Alkmaar. Zoowel te Edam als to Purmerend wekte zijn feest de grootste belangstelling bij de geheele burgerij. Hoe zal dit te Alkmaar zijn, dat alleen meer inwoners telt dan Edam en Purme rend te zamen, en waar men zooveel meer goeds ge hoord heeft dan in die kleine stedenDe Bond hoopt er het beste van. Alkmaar zal ons geen „sti'op" be zorgen, zooals enkelen in den Bond vreesden, omdat het zoo'n „groote stad" is. Vrijwel bij allen is de vrees daarvoor weggenomen door den grooten steun, dien de Bond van de vereeniging V. V. V. mocht ontvangen. Niet dankbaar genoeg kan de Bond zijn voor de roijale wijze, waarop „Alcmaria" de hoofdbezwaren in de re geling van het feest uit den weg ruimde. Is op zoo flinke manier een der machtigste en werkzaamste vereenigingen der stad den Bond tegemoet gekomen, behoeft deze dan wel te vreezen voor onverschillig heid bij Alkmaar's burgerij, die toch ook gaarne die honderden zaligers en zangeressen uit alle deelen van Noord-Holland, van Aalsmeer tot Hoogkarspel, van Bergen tot Broek in Waterland, van Spaarndam tot Barsingerliorn, al die vroolijke buitenlui met him glundere, als nachtegaaltjes kweelende dames-so praan- en alt-zangeressen, een dagje bij zich op be zoek zal zien komen. Neen, de Boud zal geen spijt hebben ditmaal Aikmaar te hebben gekozen. Alleen nog een verzoek. Iedere hoorder of hoorderes zij zoo billijk bij zijn of haar oordeel over den zang van elk der afdeelingen te letten op den tijd barer oprichting. Van een koor, dat 1 of 2 jaar bestaat, mag men niet hetzelfde verwachten als van een, dat reeds 25 of 30 levensjaren telt. Met het oog daarop is in het tekst boekje het jaar van oprichting van elke vereeniging opgegeven. S. J. K. Een blijde welkomstgroete klink' u tegen, Die herwaarts komt uit heel dit schoou gewest, Een groet vol sympathie, het hart ontstegen, Van elk, die op uw doel zijn blikken vest. Nietwaar, de kunst te dienen is uw streven; Daarvoor ook trokt ge heen naar deze stad. Waar ze immers langer dan een menschenleven Ook reeds een schaar van trouwe dienaars had. i:.yUt£ï? Hier vindt ge harten, voor de toonkunst open, Die kennen en vereeren hare macht, En met haar dienst op rijken zegen hopen Voor zich en bovenal voor 't jong geslacht. De vierde prijswinner Bizot, is een bijzonder speler, iemand, die de maatstaf van een tournooi onzuiver maakt. Bizot n.l. verloor tweemaal tegen Battefeld, maar wist daarentegen van Weiss, Molinard en de Haas 1 partij te winnen en de andere remise te spelen. Tegen deze drie spelers haalde Bizot 9 punten en te gen Battefeld, Baldédent en Fabre samen 3 punten. Bizot heeft in de Fransclie damwereld den bijnaam van den valstriklegger, den slagzettenkoning, maar juist daarom is 't zoo eigenaardig dat Battefeld één der partijen van Bizot op onderstaande fraaie manier door een slagzet beëindigd heeft. nSS_ Zwart 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 19, 23, 29. Wit 27, 28, 32, 35, 36, 37, 38, A2, 43, 44, 45, 48. In dezen stand, speelde zwart (Bizot) 12 18, waar op wit Zwart gaf op. De volgende slagzet deed Weiss in dit tournooi te gen Balédent. Wat mist hij veel, wien nooit de taal der tonen In 't harte greep; hoe dor is zijn bestaan. Wat goeds er wellicht in dat hart moog' wonen, Het eelst kleinood ontbreekt er aan. Niet aldus gij, die 't allen hebt ervaren, Hoe zij, de toonkunst, met haar toovermacht Aan haar vereerders en beoefenaren Een schat van 't hoogst en reinst genieten bracht. Ontvoert zij niet den geest aan 't aardsch gewemel Met al zijn ijdelheid en scliijngenot! Herschept zij de aard ons niet als tot een hemel, Ook hij 't in schijn ongunstigst levenslot? Hoe dikwijls schijnt het moeitevolle leven Ons niet een last, te zwaar voor onze kracht; Al worstlend voelen we ons die kracht begeven;. Een wijl nog. dan verplet ons de overmacht- Maar stil.daar treft gezang vol reine akkoorden Of eedle melodie ons luistrend oor, En de onrust wijkt van ons bij wat we hoorden, Gelijk liet duister wijkt bij zonnegloor. Gewis, bij 't drukkend leven onzer tijden Komt niets in waarheid beter ons te sta, Dan ijvrig tusschenbeiden ons te wijden Ten vromen eerdienst van „Frau Musica". Gegroet dus nogmaals, gij, die zijt gekomen, Om door der toonkunst zoete medicijn Ons weer eens van een leven te doen droomen. Ontlast van onrust, leed en hartepijn. Verschillen zult ge in krachten en vermogen, Maar wie de sterkste, wie de zwakste blijk'. Wij hebben eerbied voor u aller pogen, Hierin staan zwak en sterk voor ons gelijk. Het „heden ik, maar morgen gij", houd' in gedach- Wie 't strijdperk zonder eerepalm verliet; De ontvangen les versterk' zijn moed en krachten. Zoo wint hij 't straks, al won hij 't heden niet. Gij juryleden met beroemde namen, In heel het land om 't zeerste gewaardeerd, Dat zooveel honderdtallen herwaarts kwamen, Is iets, dat meer dan lofspraak u vereert Ze erkennen daarmee allen, dat uw oordeel Gegrond, juist en rechtvaardig .wezen zal; In ook uw minste wenken zien ze een voordeel, Iu uwen lof een eere bovenal. Welaan dan, zangers, laat uw lied straks schallen. Dat dankgevoel, maar ook gerechte fierheid wekk' Op vaderlandsche kunst en dat ons allen Tot hartvervoering en tot geestverheffing strekk'. Deez' feestdag moge u zijn een dag der dagen, Welks blijde heugenis den tijd weerstaat. Moog' straks 't „verslag" met lof ervan gewagen, Maar strekk' hij bovenal der kunst ten baat! J. K. Zwart 3, 8, 9, 11, 13, 16, 20, 21, 26, 35. Wit 27, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 42, 44, 45, 48. In dezen stand besliste Weiss (wit) de partij al» volgt (Slot over dit tournooi komt in de volgende rubriek, alsmede het oordeel van Weiss en de Haas over ver schillende spelers). Als probleem plaatsen wij heden weer eens een stuk je werk van den heer S. Iloman, tegenwoordig woon achtig te Wijde-Wormer. Wij hopen, dat onze lezer» het met plezier zullen oplossen. Probleem no. 32 van S. Homan, Wijde-Wormer. Zwart 1, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 25. Wit 21, 24, 26, 27, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 40, 41, 50. Oplossingen voor 1 Juli bureau van dit blad. f

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1